ZJ`nizde birdenbire yağ basıncı neredeyse en aşağılara düşüyorsa ( özellikle rolantide ve kırmızı ışıkta bekleyişlerde...) yakıt tüketiminiz normal ama yağ eksiltmesi aşırı yükseldiyse ( 0,750 litre / 100 gibi ), rolanti huzursuzsa, soğuk motor çok kısa sürede aniden ısınıyorsa, arka arkaya seri bir şekilde kuvvetli ara gazlar verdiğinizde ekzosttan mavi duman atıyorsa, silindir kompresyon testinde de eğer bazı silindirlerde düşük değerler saptanıyorsa anlayınki ciddi bir kaçak var !

Bu emme manifold alt saç kapak contasının kaçırdığı anlamına da gelebilir.

Bu olay hemen hemen bütün Amerikan V8'ler için geçerlidir ama nedense birçok usta bihaber ?

Konu şu; bu belirtiler varsa hemen klasik teşhisler sıralanıyor.

- araba kaç kilometrede ?
- 250.000
- hiç kapak açıldımı ?
- yoooo....!
- eh, o zaman sekmanlardır, kol yataklarıdır...
- ne yapcaz usta ?
- açıp bakıcaz, görmeden bişey diyemeyiz...

yani ; MFÖ >>> ınını, ınını, ınını....!

Şimdi, motoru açtığınız zaman zaten 250.000 kilometreye gelmiş motorda haliyle birtakım aşınma izleri vardır. Motor hazır inmiş açılmışken liste başlar sıralanmaya. Motor yapılır, tabi ki tüm contalar değişir, bu arada emme manifold alt saç kapak contası da değişir.

Mesele burda; dediğimiz gibi bu V8 lere özel bir durum, ama benim bu konuyla anlatmak istediğim; bir ikinci aracımız varsa ve arazi araçlarımızı az kullanıyorsak, motorunuzun ömründen bir süre daha faydalanmak istiyorsak ( bu 50.000 km olur ki en az 2 sene daha yapar.... ) daha net teşhislere ihtiyacımız var. Yeni bir motor yaptırmak ZJ lerde 5-7.000,-' lerde, oysa bu işlem malzeme dahil 350,- TL' lik bir olay.

Bir noktayı vurgulamak isterim;

Problemin çözümü budur demiyorum, belkide sadece bu olabilir diyorum.....!

Nasıl emin olacağız ?

Emin olmak için tüm bujileri söküp silindir sırasına göre yan yana dizin.
[/B]

Eğer resimdeki gibi son bujilerde yağ ve yanma varsa bu emme manifolt alt kapak saç contasının kaçırıyor olabileceğini işaret eder.

Kendimiz giriÅŸirmiyiz ?
neden olmasın ?

Tamir etmek için ihtiyacımız olan bir emme manifolt contası takımı ve 200 dereceye kadar dayanıklı slikon

Emme manifoltunu sökmek için yaklaşık iki saate ihtiyacınız var.