Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 49 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 98 Grand Cherokee 5.2 ZJ Yüksek Devir Problemi ?

Üye y-bsungur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    throttle en onemli mekanizmalardan ilk sıradaki çünkü ateşleme hava yakıt karışımını ayarlayan mekanizma ..ve kapak takımı rolanti seviyesinde yani gaza basmazken kesinlikle kapalı olacak ,gelelim aracın benzinde raks etmesine throtlle üzerinde map sensoru var onun altında throttleye map sensorunu irtibatlayan lastik küçük bir hortum var o hortum çatlamış veya yırtılmışsa o da aynı problemi yaptırır.

Üye Kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Alıntı Beatrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani bir anlamda ani gaza basışlarda devir 2.000' i geçemiyor, öyle mi ?
    Az önce denedim devir rolanti de ve normal vites te iken 2.000 deviri geçiyor herhangi bir sorun yok.

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

Alıntı y-bsungur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kadir anlamadıgım araç rolantideyken sen neden boşta gaz veriyorsun arabaya zaten problem yüksek rolanti değilmi
    rolanti belki motoru takılı kalmış olabilir mi diye düşündüm o anda

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Sen Throttleyı manifolta irtibatlayan dört adet somun var onlarıda kontrol et gevşemiş olabilirler

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    throttle en onemli mekanizmalardan ilk sıradaki çünkü ateşleme hava yakıt karışımını ayarlayan mekanizma ..ve kapak takımı rolanti seviyesinde yani gaza basmazken kesinlikle kapalı olacak ,gelelim aracın benzinde raks etmesine throtlle üzerinde map sensoru var onun altında throttleye map sensorunu irtibatlayan lastik küçük bir hortum var o hortum çatlamış veya yırtılmışsa o da aynı problemi yaptırır.
    Map sensörünü de değiştirdim hortum da sorun yok kontrol etmiştim o bölgede değişmeyen tek şey throtlle body kaldı oda ucuz bişi değil bu kadar şey değiştirdikten sonra düzelmeyince açıkçası çekindim değiştirmek için sorunu bulup doğru işlemi yapmak istiyorum

BoÅŸu boÅŸuna Map / Ais / Tps deÄŸiÅŸti

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

Sen Throttleyı manifolta irtibatlayan dört adet somun var onlarıda kontrol et gevşemiş olabilirler
    Kontrol etttim gayet sıkıydı

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Throttleyi sökebilir ve temizleyebilirsin fakat kirlide olsa throttle motor devrini raks ettirmez ya hava kaçagı ya kapak sorunu olması lazım hava kaçagını throttle dört somunu gevşamişse veya kapaklar ayarı bozuksa ve en önemli mevzuatlardan birisini hep es geçiyoruz TPS eger TPS arızası varsa TPS de voltaj atlaması arıxası olur ve voltaj atlamasıda ani rolanti degişikliklerine yol açar çünki TPS throttle kapak durumunu beyne ileten sensor olması nedeniyle arızalanıp voltaj atlatmaya başlarsa beyin kapak durumunun degiştiğini düşünüp araca gaz verir ,sen TPS i de bir kontrol et senin arızan o bölgede olmak zorunda egerki oradan çıkmazsa manifolttan veya fren westinghose hortumundanda olabilir ,bu ani raks etmenin sebebi bana göre yakıt hava karışımındaki dengesizlik başka bir şey degil.

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Throttleyi sökebilir ve temizleyebilirsin fakat kirlide olsa throttle motor devrini raks ettirmez ya hava kaçagı ya kapak sorunu olması lazım hava kaçagını throttle dört somunu gevşamişse veya kapaklar ayarı bozuksa ve en önemli mevzuatlardan birisini hep es geçiyoruz TPS eger TPS arızası varsa TPS de voltaj atlaması arıxası olur ve voltaj atlamasıda ani rolanti degişikliklerine yol açar çünki TPS throttle kapak durumunu beyne ileten sensor olması nedeniyle arızalanıp voltaj atlatmaya başlarsa beyin kapak durumunun degiştiğini düşünüp araca gaz verir ,sen TPS i de bir kontrol et senin arızan o bölgede olmak zorunda egerki oradan çıkmazsa manifolttan veya fren westinghose hortumundanda olabilir ,bu ani raks etmenin sebebi bana göre yakıt hava karışımındaki dengesizlik başka bir şey degil.
    Deneyeceğim ancak aniden yükselmiyor benim gaz verdiğim ana kadar ki bölümü dikkatli izlerseniz ağır ağır devir yükseliyor ve 1.500 ile 2.000 devir arasında kalıyor...

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Tekrar izledim araba sanki jiklede kalmış gibi,ısınınca düşüyor dedin degilmi ?
    valla kadir Tps ,O2 sensor bunlara bir kez daha bak .
    bu arada bir kaç soru sormak istiyorum ,,
    Senin bu problemine takıldım kaldım o nedenle tecrübelerime binaeen sana yardımcı olmaya çalışıyorum
    soru 1 : sen rolanti motorunu ,oksijen sensorunu ,ve bazı sistemleri yeni sıfır taktın degilmi ?
    soru 2 : tabiiki bu işleri yaparken aracın akü baglantısınıda kestin degilmi ?

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Akü sokulup takildi Evet hepsi mopar orjinal olarak abd den getirdim ayrıca arıza kodu da vardı o2 de taktiktan sonra oda çıkmıyor artık

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    tamam bunları büyük ihtimalle kendin taktın bu işlemleri, yaparken aküyü araçtan ayırdın mı ayırmadınmı

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Evet kendim taktım ve Akünun negatif kutup başını söktüm.

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Kadir bu anlatacagım şeyi egerki her şeyi denedin ve bir düzelme olmazsa o zaman dene
    Bazen araçlar akü devreden çıkarılıp tekrar baglandığında beyin yeni takılan malzemenin performansı yerine eski çalışmış sistemin izlerini takip eder ve bir türlü malzeme degişmişte olsa araçtan istenilen performans alınmaz,bu nedenle akünün her iki başınıda araçtan ayır ve aracın tüm kontak,far,teyp ve klımasını sanki akü varmış gibi açıp kapat sistem üzerindeki yükü tamamen boşalt artı kablo ucu ile eksi kablo uçlarını birbirine dokunur vaziyette aracın şasesine temas ettirerek bir müddet beklet,ve tekrar önce artı kutup sonra eksi kutup yerine takarak aracın elektrik sistemini yeniden kur.

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Kadir bu anlatacagım şeyi egerki her şeyi denedin ve bir düzelme olmazsa o zaman dene
    Bazen araçlar akü devreden çıkarılıp tekrar baglandığında beyin yeni takılan malzemenin performansı yerine eski çalışmış sistemin izlerini takip eder ve bir türlü malzeme degişmişte olsa araçtan istenilen performans alınmaz,bu nedenle akünün her iki başınıda araçtan ayır ve aracın tüm kontak,far,teyp ve klımasını sanki akü varmış gibi açıp kapat sistem üzerindeki yükü tamamen boşalt artı kablo ucu ile eksi kablo uçlarını birbirine dokunur vaziyette aracın şasesine temas ettirerek bir müddet beklet,ve tekrar önce artı kutup sonra eksi kutup yerine takarak aracın elektrik sistemini yeniden kur.
    Mutlaka deneyeceğim son olarak Kelebeklerin pozisyonunu kontrol edip son olarak throttle body degistirecegim oda olmazsa geriye söylediğiniz yöntemi denerim. Teşekkürler

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    bir şey değil faydalı olabildiysek ne ala .

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Son durumu mutlaka bildirecegim burdan diÄŸer arkadaÅŸlara da kaynak olur.

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Son olarak Throttle Body'i Karbüratör temizleyici ile temizlesem faydası olur mu acaba ?

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Olur hatta benzinle veya gaz yagıyla yada wd 40 la da olur fakat ben sana yol gösterirken yanlış bir şey de yapmanı istemem o nedenle Elektrik sisteminin sonlandırılıp tekrar kurulması konusunda bilmen gereken bir şey var şimdiden söyleyeyim elektrik bağlantısını yeniden kurman gerekirse kur fakat zj nin yeni takılan elektronik parçaları kendi fabrika değerlerine göre yeniden değerlendirmesi ( bir tür fabrika degerlerine yeniden dönüş ECU yu update yapmak )ve ECU hafızasındaki yazılıma göre elemanların çalışması gereklidir bunun için o noktaya gelindiğinde belli bir kaç kurala göre aracın çalıştırılması gerekir eğerki bu kuralları bilmiyorsan veya atlarsan veya bu kuralları uygulamadan direkt kabloları baglar marşa basarsan araç yeniden normal çalışır fakat ECU yeni elemanları reddebilir ki %99 oranında reddeder yine istediğin olumlu sonucu alamayabilir eskisindende kötü bir sonuçla karşılaşabilirsin .bu sebeple bu konuda iyi düşün taşın ve bu işi bilen birisi ile birlikte araç başında yap
    Konu y-bsungur tarafından (30.Ocak.2015 Saat 01:17 ) değiştirilmiştir.

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Olur hatta benzinle veya gaz yagıyla yada wd 40 la da olur fakat ben sana yol gösterirken yanlış bir şey de yapmanı istemem o nedenle Elektrik sisteminin sonlandırılıp tekrar kurulması konusunda bilmen gereken bir şey var şimdiden söyleyeyim elektrik bağlantısını yeniden kurman gerekirse kur fakat zj nin yeni takılan elektronik parçaları kendi fabrika değerlerine göre yeniden değerlendirmesi ( bir tür fabrika degerlerine yeniden dönüş ECU yu update yapmak )ve ECU hafızasındaki yazılıma göre elemanların çalışması gereklidir bunun için o noktaya gelindiğinde belli bir kaç kurala göre aracın çalıştırılması gerekir eğerki bu kuralları bilmiyorsan veya atlarsan veya bu kuralları uygulamadan direkt kabloları baglar marşa basarsan araç yeniden normal çalışır fakat ECU yeni elemanları reddebilir ki %99 oranında reddeder yine istediğin olumlu sonucu alamayabilir eskisindende kötü bir sonuçla karşılaşabilirsin .bu sebeple bu konuda iyi düşün taşın ve bu işi bilen birisi ile birlikte araç başında yap
    Açıkçası bu kuralları bilmiyordum Ancak Aküyü tamamen ayırıp üstündeki sensör vs dikkatlice söküp temizledikten sonra önce tekar sensörleri takmak arkasından aküyü takmayı düşünüyorum...

Aşağıdaki video da temizlik işleminin nasıl yapıldığını gösteriyor.

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Aküyü tamamen ayırıp yani artı ve eksi kutupları ayırıp aracın kontak far klima teyp tüm elektronik sistemi üzerindeki yükü boşaltırsan ve bu işi yaptıktan sonra tekrar kurarken devreye sıfır yeni bir elektronik eleman eklersen o zaman için bu dediğim kurallı çalıştırma gerekli diger türlü şu ana kadar ki malzemelerini akünün negatif ucunu ayırarak istediğin gibi sökebilir takabilirsin . bu bahsettiğim iş araç başında yapılan bir iştir ve yeni elemanın ECU tarafından kabulü ve ECU nun emirlerine göre çalıştırılması için gereklidir .aksi takdirde yeni takılan eleman eski elemanın hatalı çalışmasından kaynaklı arızalı veri izleri ne ise o izleri takip eder.
    akünün tek ucunun ayrılması bu kurallı çalıştırma zorunlulugunu dogurmaz,ve geneldede hep bu şekilde eleman parça araca eklenir,ve yeni takılan parça eski parçanın veri izleri ve ecu nun talimatları arasında çalışır,fakat bana göre esas olan ecu nun kontrolünde çalışan her yeni elektronik parça bence bu şeklilde araç elektrik sistemi sıfırlanarak araca irtibatlanmalıdır.
    Egerki parça değişimi yapılmayacaksa elektrik sisteminin sıfırlanıp tekrar kurala baglı olmadan başlatılması araca bir zarar vermez.
    Konu y-bsungur tarafından (30.Ocak.2015 Saat 01:51 ) değiştirilmiştir.

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Son durum bu başladık bakalım hayırlısı

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Ayrıca araştırmalarım sonucunda boğaz kelebeği temizlendikten sonra adaptasyon yapılması gerekiyormuş. Bununla ilgili bir yazı buldum sizinlede paylaşmak istedim.

Boğaz kelebeği adaptasyonu nedir? Nasıl yapılır?

Adaptasyon (Boğaz kelebeği adaptasyonu) Aracın boğaz kelebeğine pozisyonlarını tekrar kontrol ettirip bu bilgileri ecu (motor kontrol ünitesine) ya göndermesidir.

Bu sayede ecu kelebeğin pozisyonu hakkında bilgi sahibi olur.

Neden adaptasyon yapılır: Soket veya akü söküldüğünde (herzaman değil, genelde) boğaz kelebeği voltajdan düştüğü için pozisyonunu kaybeder ve hep dediğimiz gibi "aptal aptal" çalışmaya başlar. Bizde verdiğimiz komut ile ona deriz ki hareket et ve tüm (genelde 5 pozisyonu vardır set edilen) her pozisyonunu ecuya bildir. Oda ecuya bildirir ve açı konum bildisi ecu tarafından net bilindiğinden daha kararlı çalışır.

Boğaz kelebeği neden önemli bu kadar: bizim araçlarda rolanti ayarlamasında (otomatik jikle dediğimiz iş) işlevi boğaz kelebeği yapmaktadır. yani sıcaklık müşürü ecuya derki motor sıcaklığı şu kadar. ona göre ecu boğaz kelebeğini açar ve hava-benzin oranını ayarlayarak arabaya ısınması için devir verir. ne zamanki araç normal çalışma sıcaklığına ulaşır. o zaman ecu boğaz kelebeğinin açısını düşürür ve normal çalışma devrine geçer.

Bilinenin aksine rolanti haricinde yüksek devirlerde hiçbir etkisi yoktur boğaz kelebeğinin (bence). çünkü onun işlev açısı düşüktür.

Peki temizlikten sonra neden adaptasyon yapmalıyız: Çünki pislikler neden ile temizledikten sonra kelebek rahatlar ve hava geçiş oranı değişir.bizde bu yeni değerleri set etmek için adaptasyon yaparız.

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu