Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 90 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mud Terrain M/T Lastik ve Karlı/Buzlu Asfalt İkilemi

Üye emreturkeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi

Mud Terrain M/T Lastik ve Karlı/Buzlu Asfalt İkilemi

Merhaba ArkadaÅŸlar;

Malum kış ve kar iyice kendini göstermeye başladı ve karlı gezileri, etapları, eğlenceleri gördükçe benim de fena halde içim kıpraşmaya başladı. Fakat konu ile ilgili kafamda ciddi soru işaretleri var.

Bildiğim kadarıyla All Terrain (A/T) olan lastikler aynı zamanda kar lastiği ibaresi de taşıyorlar ve tam anlamıyla hakiki kar lastiği gibi performans göstermese de karlı ve buzlu yol koşullarında normal lastiklere göre daha güvenli sürüş sağlayabiliyorlar.

Fakat M/T lastikler için bu tarz bir durum söz konusu değil, aksine yağmurda ıslak asfalttaki kayma eğilimini gördükten sonra kar yada buz söz konusu olduğunda (Bu postta bahsettiğim yol sürüşüdür, arazi değil) açıkçası bu lastik beni endişelendiriyor. Ben mi gereğinden fazla endişe ediyorum? Fazla evhamlıyım? Yoksa haklı mıyım sizlerin görüşünü almak istiyorum..

Bol kar olan, kar kaplı offroad etaplarında M/T lastiğin başarılı olacağına eminim, ancak oralara varana kadar gidilmesi gerekecek olan asfalt zemindeki kar ve buzlu koşullarda bu lastik nasıl tepkiler verecek bu beni endişelendiriyor çünkü eşim ve sevdiklerimin can güvenliği söz konusu.

İkinci bir jant seti yapıp A/T lastik mi takmalıyım? ama bu sefer deli dana gibi sürekli sök tak mı yapacağım? Normal etaba gideceğim zaman çamur lastiklerini tak, biraz kar da oynayayım dedin mi haydi sök herşeyi tekrar A/T leri tak...?

Kafam karışık anlayacağınız...

PS: Cherokee'nin transfercase'i Command Trac olduğundan dolayı sürekli 4 çeker opsyonumun olmadığını ve bu nedenle asfalt sürüşlerinde 4 çeker kullanamadığımı ve 2 çeker olduğumu da ayrıca belirteyim.

Üye dinamiq3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    26.Aðustos.2014
    Nereden
    İstanbul / Maltepe / Küçükyalı
    Geçtiğimiz salı gecesi deneme fırsatım oldu, (Maltepe-Nish Adalar) asfalt üzeri az kar vardı, binek araçlar sürekli patinaj halindeyken ben sorunsuz devam ettim, bazı eğimli yerlerde ve dönüşlerde 4H ye geçtim malum arka taraf hemen bırakıyor, fakat buzda durum ne olur bilemem. Sonrasında başıbüyük tepesine tırmandık 2 zj vardı benden başka, tepeye bi tek ben çıktım BF MT ile, BF AT li olan yarıda kaldı ve kayarak kanala gitti, diğer zj de nankang MT vardı oda gayet başarılıydı fakat diğer araçtan sebep tepeyi göremedi. Zeminde 10-12cm kar ve altı çamur şeklindeydi. Biz oradayken Cooper STT li 2008 model civarı bir hilüx şansını denedi AT li aracımızın kaydığı aynı noktada kaldı.
    Asfaltta soru iÅŸareti bende de var

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

Geçtiğimiz salı gecesi deneme fırsatım oldu, (Maltepe-Nish Adalar) asfalt üzeri az kar vardı, binek araçlar sürekli patinaj halindeyken ben sorunsuz devam ettim, bazı eğimli yerlerde ve dönüşlerde 4H ye geçtim malum arka taraf hemen bırakıyor, fakat buzda durum ne olur bilemem. Sonrasında başıbüyük tepesine tırmandık 2 zj vardı benden başka, tepeye bi tek ben çıktım BF MT ile, BF AT li olan yarıda kaldı ve kayarak kanala gitti, diğer zj de nankang MT vardı oda gayet başarılıydı fakat diğer araçtan sebep tepeyi göremedi. Zeminde 10-12cm kar ve altı çamur şeklindeydi. Biz oradayken Cooper STT li 2008 model civarı bir hilüx şansını denedi AT li aracımızın kaydığı aynı noktada kaldı.
    Asfaltta soru iÅŸareti bende de var

Üye Kanuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°STANBUL
    karlı ve buzlu asfalt zeminlerde A/T kesinlikle avantaj....fakat işin içine arazide çamur üstü yumuşak kar girdiğinde kesinlikle m/t diyorum...tecrübe ile sabittir....

Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    E peki yukardaki basit senaryoda, yani o dedigin camur ustu yumusak kara ulasana kadar ne yapacagiz Seda abi?

Benim endisem de o kisim zaten

Ãœyelik tarihi
    26.Aðustos.2014
    Nereden
    PS: Cherokee'nin transfercase'i Command Trac olduğundan dolayı sürekli 4 çeker opsyonumun olmadığını ve bu nedenle asfalt sürüşlerinde 4 çeker kullanamadığımı ve 2 çeker olduğumu da ayrıca belirteyim.

Ben buradaki durumu tam çözemedim. Bende de Command Trac var, 4H ye aldığımda araç sürekli 4 çeker pozisyonunda olmuyor mu? Select Trac olanlar 4H part time konumundayken 2 çeker ihtiyaç halinde 4 çeker diye biliyorum ama yanlışta olabilirim

Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    Alıntı dinamiq3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben buradaki durumu tam çözemedim. Bende de Command Trac var, 4H ye aldığımda araç sürekli 4 çeker pozisyonunda olmuyor mu? Select Trac olanlar 4H part time konumundayken 2 çeker ihtiyaç halinde 4 çeker diye biliyorum ama yanlışta olabilirim
    Selec Trac sistem sürekli 4 çeker Emre. Ancak orta dif kiliti açık, dolayısıyla ön ve arkanın farklı hızlarda dönmesine izin veriyor sistem kasılma olmadan...

Daha detaylı ve tam doğru bilgi için:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Jeep_fo...s#Command-Trac

Üye Tiger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Emre bu sorunun cevabı ya da çözümü yok. Asfalt ile off-road arsında nereye yaklaşırsan digger taraftan o kadar uzaklaşırsın. Geçmişte Bogger kullandım çamurda efsane olan lastik az karlı asfalt yolda kabus gibiydi. Çözümü altındaki lastiğin nerede eksik olduğunu bilerek ona uygun bir sürüş tarzı belirlemen olur diye düşünüyorum.

Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    Teşekkür ederim Kaan Bey...

Anlaşılan o ki dediğiniz gibi ekstra dikkat ve hassasiyet ile sürüşe devam edeceğiz.

Peki bu M/T lastik ebatları için bu tarz durumlarda kullanmak adına aracımızda bulunması için alabileceğimiz Zincir var mıdır? 33" 10.5" 15" mesela benim ölçüm?

Yoksa bu tarz araçlarda zincir kullanımı ciddi zararlar mı verir?

Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Zincirlik olacağını zannetmiyorum. Biraz dikkat yeterli olur. Altımda 4x4 üm var bu kadar kar bana birşey yapmaz deme yeter. Eksikliğinin farkında olduğunda yolda kalmadan heryere ulaşırsın. Zincir yaptırma seceneğin var ama cok ağır oluyor, saklaması bir dert takması başka bir dert.

Ãœyelik tarihi
    26.Aðustos.2014
    Nereden
    Alıntı emreturkeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selec Trac sistem sürekli 4 çeker Emre. Ancak orta dif kiliti açık, dolayısıyla ön ve arkanın farklı hızlarda dönmesine izin veriyor sistem kasılma olmadan...

Evet karıştırmışım, NP-231 ve NP-251 arasındaki durumu demek istemiştim

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

Alıntı emreturkeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Evet karıştırmışım, NP-231 ve NP-251 arasındaki durumu demek istemiştim
    98'xj

Üye GCG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    Istanbul
    Üzerinde kılcal kanallar da bulunan M/T lastikler tercih edilirse, karlı zemin üzerindeki yol tutuşun artabileceği kanaatindeyim.
    2004 WJ 2.7

Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Emre yazının en alt satırını gözden kaçırmışım. Cherokee ile asfaltta 4 çeker kullanamamanı anlamadım. 120 ye kadar test edildi. 4 çeker kullanabilirsin üstelik giderken 2 den 4 e, 4 ten 2 ye geçebilirsin. Ben de aynı aracı kullanıyorum (Tiger).

Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Güneş yere değen kısım o kadar azki her tarafı çizik olsa da çok fark etmiyor. Lastik havasını düşürüp alanı büyütürsen belki.

Üye KARADAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    23.Aralýk.2014
    Nereden
    BAÄžCILAR Ä°STANBUL
    Alıntı Tiger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emre yazının en alt satırını gözden kaçırmışım. Cherokee ile asfaltta 4 çeker kullanamamanı anlamadım. 120 ye kadar test edildi. 4 çeker kullanabilirsin üstelik giderken 2 den 4 e, 4 ten 2 ye geçebilirsin. Ben de aynı aracı kullanıyorum (Tiger).
    Abi bende de kare kasa var ancak bu araçlar hareket halinde 4x2 veya 4x4 konumuna nasıl geçer pek bilemedim.Normalde durma pozisyonunda Vites N olacak öyle değiştirilir.Fakat şanzıman hareket halinde iken buna izin verir mi? tecrübe etmedim.

Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    60 km/h e kadar hareket halinde 2H dan 4H a gecis ve geri donus yapabiliyorsunuz. Ben yine de 30 Km/h ve altinda yapiorum gecisleri. Risk almamak adina

Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Ersin 4x2 High dan 4x4 high a yürürken geçirebilirsin. High ın anlamı 1/1 demektir. Motor bir dönerken lastikte bir dönmektedir.4x4 High dan 4x4 Low a geçirirken aracın durması ana vitesin N konumuna (Boşa) alınması gereklidir. Çünkü oranı 1/1 den 1/2.72 ye çeviriyorsun. Motor 2.72 dönerken lastik 1 dönüyor. Bu geçiş için aracın tamamen durması ve vitesin boşa alınması gerekli. Defalarca ben yaptım hala tek parça şanzumanım var. Daha once explorer ım vardı onda da aynı şekildeydi. Şİmdi Ranger ım var o da aynı şekilde çalışıyor. [B]Yanlız LOw a alırken aracın tamamen durması ve vitesin boşa alınması gerekiyor.[/B]

Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    50 mil 80 km müsade edilen sınırlar.

Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    60 km/h e kadar hareket halinde 2H dan 4H a gecis ve geri donus yapabiliyorsunuz. Ben yine de 30 Km/h ve altinda yapiorum gecisleri. Risk almamak adina

Bunu yazıyorsan bunu niye yazdın?

Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    Gecisleri arazi surusunde yapiyorum sadece. Asfalttayken 4 ceker kullanmiyorum anlaminda yazdim o not kismini..

hocam arabalar 4 çeker olduğu için bir şekilde gidiyor ama karda kar lastiği kar lastiği haricinde hüsran.
    a/t ve M/t karda hiç bir işe yaramıyor. gitmesi ayrı. sürüş halindeyken menevra ve fren kabiliyeti sıfıra yakın. çok tehlikeli bir hal alıyor.
    zaten önemli olan acil durumlarda lastiğin iş yapması.
    Bi eriğinen bi büyük rakı devirir ama kendi devrilmez.

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu