Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 90 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mud Terrain M/T Lastik ve Karlı/Buzlu Asfalt İkilemi

Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    evet neden 4 çeker kullanmıyorsunuz??? ne sürüşü değiştirir ne yakıtı çok fazla etkiler... ve son derece güvenli sürüşünüz olur..

Üye emreturkeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    Alıntı KoMoDoWaRaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki birşey sormak istiyorum; neden 4 çekere almama konusunda ısrarcısınız? Bu yol şartlarında 4x4 sadece konfor sağlar... Araçta problem mi var?
    Benim yaptığım araştırmalar ve okuduklarımdan edindiğim bilgiler NP231 TransferCase'in yol (asfalt) koşullarında 4 çekerde kullanılmasının çok sağlıklı olmadığını gösteriyor. Nedenlerine gelince, malum bu TransferCase'de 4x4 modunda orta dif tamamen kitlendiği için ön ve arkayı 50-50 dönmeye zorluyor. Bu da dönüşlerde ve manevralarda aracın kasılmasına, hatta ileri boyutuna bakıldığında Transfercase wind up denilen ciddi masrafları olan durumlar ile sonuçlanabiliyor.

http://www.carkipedia.com/four-and-a...nsfer-case.php
    http://www.4x4abc.com/4WD101/axle-wind-up.html

Ben de bu riski almaktansa, aracımı uzun yıllar sorunsuz ve yormadan, üzmeden kullanmak istediğim için, hakikaten gerekli olduğunu düşünmediğim sürece 4x4 özelliğini aktive etmiyorum.

hocam sen kışın neden subarunu kullamıyorsun

birde 60 veya 80 km hızdan sonra jeepler 4x4 tam aktarımda mı devam ediyor yoksa part time mı gidiyor?
    Bi eriğinen bi büyük rakı devirir ama kendi devrilmez.

Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    Alıntı mossin nagant Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam sen kışın neden subarunu kullamıyorsun

birde 60 veya 80 km hızdan sonra jeepler 4x4 tam aktarımda mı devam ediyor yoksa part time mı gidiyor?
    1- Subaru'mu kullanıyorum zaten... Ama inan hepsinin keyfi farklı Kışın Subaru beni yolda olduğum sürece her yere götürüyor, kar kış yada buz bile ayırt etmeden. Ancak Cherokee ile yolun bittiği yere kadar dikkatli olduğum sürece sonrasında da heryere devam edebiliyorum

2- NP231'de 4HI her zaman orta dif kilitli ve 50-50... Hız bağımsız... Diğer modelleri ve transfercase leri bilemem... Quadra Drive'lar farklı davranıyor olabilir mesela..?

Üye erolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Arkadaşlar takın bi kar lastiği karda all4time sürün. Bizim burlarda o kadar ağır kış geçmedi için A/t lastik işimi görüyor

Xperia Z
    2011 SsangYong Kyron 2.0 Xdi O/V
    2016 Mondial RXÃŽ EVO 250 cc
    2008 Chevrolet Captiva 2.0D ov
    2007 Subaru Forester 2.0 ov
    2000 Grand Cherokee 4,7 + Atiker Gold Lpg
    2009 Subaru Forester 2,0Xs+Prins Lpg
    2004 Subaru Forester 2.0x +Milano Lpg
    2004 Renault Laguna Prıvılege+Milano lpg
    1997 Toyota Carina GLÄ°+Milano Lpg

Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Sonra haberlere konu olmayın kar da kaldı 4*4 ler diye

Xperia Z

Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Quadra drivelar np234 tü herhalde tranfer kutusu..
    http://youtu.be/0PmxnShlfZI

Xperia Z

Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    Subaru'nun 1 takım kar lastiği + 1 takım yazlık lastiği mevcut komple Jant Lastik Setler halinde...
    Cherokee'nin 1 takım M/T lastiği var + yaza da 1 takım A/T lastiği olacak yazlık aktiviteler için JANT Lastik Setler halinde...

ve bunların hepsi evde duruyor...

Eğer bir takım daha jant lastik set yaparsam Cherokee için sanırım hızlı bir şekilde DUL konumuna gelebilirim :P

Anladınız siz onu :P

Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Quadra drivelarda varilok ön dana30,arkalarda dan44 lsdli diff oldugu için kasıntı normal sürüşte olmuyor..

Xperia Z

Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    Alıntı erolkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Quadra drivelar np234 tü herhalde tranfer kutusu..
    http://youtu.be/0PmxnShlfZI

Xperia Z
    Quadra Drive I ==> NV247
    Quadra Drive II==> NV245

http://en.wikipedia.org/wiki/Jeep_fo...-drive_systems

Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Bende önceden Subarumda A/t lastik kullandım hep. Cherokee de de A/ t lastiklerin bana burlarda fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum..

Xperia Z

Üye Tiger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Emre yanlış yorumluyorsun. Orta kilit senin söylediğin gibi ön ile arkaya gücün 50-50 paylaştırılmasını sağlar bu doğrudur. doğru olmayan bunun kasıntı yapacağıdır. Kasıntı yapan ön ve arka kilirlerin devrede olmasıdır. Dönüşlerde sağ ve sol lastikler kilit nedeni ile aynı turu yaparlar. Virajın içindeki lastik daha az dönmek isterken kilit viraj dışındaki kadar döndürmeye çalıştığı için araç virajı almakta zorlanır ve kasılır. Kasıntı adı üstünde kasıntı bir yeleri kasar zayıf olan yeri kırar. Bu da genelikle en zayıf halka akslardır. Bu anlattığım da asphalt sürüşünde hiçbir şekilde gerçekleşmez. Direksiyonun sertleşmesi ve yumuşak dönememek gibi belirtileri hissedersin. Orta kilit ile istediğin süratte emniyetli sürüşe sahip olduğun gibi bunun alt aksama hiçbir zararı yoktur. Kasma ihtiyacın olduğunda korkmadan al 4x4 e.

Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Hazır yeri gelmişken quadradrive ların standart kalkışteki çekiş oranı nedir? Eski subarumda4eat olanlarda %60 ön,%40 arka şeklinde başlayıp bu oranlar %90 ön %10 arkaya kadr değişirdi. Quadra driveda durum nasıl?

Xperia Z

Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    Alıntı Tiger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emre yanlış yorumluyorsun. Orta kilit senin söylediğin gibi ön ile arkaya gücün 50-50 paylaştırılmasını sağlar bu doğrudur. doğru olmayan bunun kasıntı yapacağıdır. Kasıntı yapan ön ve arka kilirlerin devrede olmasıdır. Dönüşlerde sağ ve sol lastikler kilit nedeni ile aynı turu yaparlar. Virajın içindeki lastik daha az dönmek isterken kilit viraj dışındaki kadar döndürmeye çalıştığı için araç virajı almakta zorlanır ve kasılır. Kasıntı adı üstünde kasıntı bir yeleri kasar zayıf olan yeri kırar. Bu da genelikle en zayıf halka akslardır. Bu anlattığım da asphalt sürüşünde hiçbir şekilde gerçekleşmez. Direksiyonun sertleşmesi ve yumuşak dönememek gibi belirtileri hissedersin. Orta kilit ile istediğin süratte emniyetli sürüşe sahip olduğun gibi bunun alt aksama hiçbir zararı yoktur. Kasma ihtiyacın olduğunda korkmadan al 4x4 e.
    Ben bu paragrafın yalancısıyım Kaan Bey... (Wikipedia'dan alıntıdır)

Command-Trac

Command-Trac was first introduced using the NP208 transfer case in the full-size Jeeps (SJ series) in 1980. The drive modes are the same as with the Dana 18 and 20 transfer cases: 2Hi, 4HI PT, and 4LO PT. The 4WD modes are not for use on high-traction surfaces such as dry roads. The NP208 was used through at least 1987.

More commonly, Command-Trac is used to refer to the NP/NV-231 or NP-207 transfer cases introduced along with the Jeep Cherokee (XJ) in 1984. The system offers a chain-driven, aluminum, "shift-on-the-fly" transfer case. The "shift-on-the-fly" feature provides manual ease and assist while engaging 4WD. Command-Trac should only be driven in 4WD on low-traction surfaces due to the front and rear axles being locked together (no differential action in the transfer case). Driving in 4WD on dry pavement causes excessive wheel and drivetrain wear. Four-wheel modes are most commonly used for wet/slick surfaces or extreme weather conditions (rain, snow, etc.) (4H), towing (N), and off-road activities (4L).

kaan beyin dediklerine katılıyorum aslında...
    orta diff i kiltleseniz bile ön ve arka diffleriniz açık.

virajlarda içteki teker dıştaki tekere göre daha az dönecek bunu yapmak içinde karşı tarafındaki tekere daha fazla aktarım olacak.
    difransiyelin amacı bu zaten. ama aracınız 4X4 e geçtiğinde arka diffleride yarı zamanlı veya kaydırmalı kilitliyorsa o başka.

sizin subarunuz otomatik sanırım.
    1 ve 2. vitesde orta diff mpt plakaları ile %50 %50 aktarım yapıyor. kasıntı hissettiğinizi sanmıyorum.
    Bi eriğinen bi büyük rakı devirir ama kendi devrilmez.

Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Emre bu paragrafta sıkıntı yok. Aracını giderken 4x4 e alabileceğini ve bu modeli ıslak kaygan zeminlerde kullanabileceğini söylüyor. Tartışmanın başında hatırlarsanız AT MT karşılaştırması yapıp MT nin asphalt üzerinde iyi tutunmadığını konuşmuştuk. Tutunmadan bahsediyorsak bunun iki parçası vardır. Birisi lastiklerimiz diğeri zemin. İkisinin toplamı kadar tutunabiliriz. MT karın bol olduğu zeminde tutunuyor problem yok. Kar azaldığında dişlerini sokacak zemin bulamadığı için tutuşu kaybediyor. Bu eksikliği sürati düşürerek, 4x4 e geçerek daha fazla dikkatli olarak kapatabiliriz. Sonuç olarak korkmadan asphalt üzerinde 4x4 ile MT lastiklerinin eksikliklerini kapatarak alt aksama zarar vermeden istediğin yere gidebilirsin. Keyfini çıkart emniyetle git. Birde bey deme hepimiz aynı yolun yolcusuyuz.

Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi

Mud Terrain M/T Lastik ve Karlı/Buzlu Asfalt İkilemi

Alıntı mossin nagant Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

sizin subarunuz otomatik sanırım.
    1 ve 2. vitesde orta diff mpt plakaları ile %50 %50 aktarım yapıyor. kasıntı hissettiğinizi sanmıyorum.
    Cherokee de arkada LSD mevcut.

Subaru viscous coupling sistemi kullanir orta transfer case de ve standard kosullar altinda aktarimi 60 arka / 40 ondur.

Kaan abi tesekkur ederim bilgiler ve tecrube paylasimlri icin. Bir gun tanismak dilegiyle

Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Emre kırmızı ile işaretlediğin paragrafı bir daha okudum sanırım eksik ifade var 4WD yerine 4WD LO demesi gerekiyordu. Aracı durdurmadan LOW a geçmeye kalkarsan gerçekten hasar verebilirsin bizimki gibi mekanik araçlarda. Elektronik olanlarda böyle bir tehlikede yok. Boşa almadan LOW a çevirirsen düğmeyi ışık yanıp sönmeye devam ediyor seni HIGH da bırakıyor. Hiçbirşey de kırılmıyor.

Bir yerlerde yolumuz kesiÅŸir mutlaka.

Sevgiler,

Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    kaan beye katılıyorum..ortayı kitlemek aracı kasmaz.. %50 50 dağıtır doğru...ancak ve ancak önde yada arkada lsd ve türevi kilit var ise dönüşlerde kasar..o da kuru asfalt zeminde...zaten önerimiz karlı buzlu yolda 4 çekere almak...dün benim kamyonetle 4 çeker yanlayarak gezdim...çok keyifli idi tavsiye ederim

Üye Marduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    ISTANBUL
    Kasma sadece 4 lowda olur... Normal 4x4 de istediğiniz hızda gidebilirsiniz XJ. de...

Mobil gönderi....

Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu