Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG sistemi taktırmaya değer mi ?

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul

LPG sistemi taktırmaya değer mi ?

Daha doÄŸrusu ; LPG sistemi ne kadar km sonra kendini amorti eder ?

DeÄŸer mi ? deÄŸmez mi ?

Bu sorunun cevabı hepimizin kullanım şartlarına göre değişir.

Kendi aracımı baz alırsam ; 95 Grand Cherokee V8 5.2

Kullanım şartlarım ;

Yılda elde edeceğim tasarrufa göre karar vermek için aşağıda sıraladığım etkenleri de göz önüne almalıyım ;

1- Motorun gerçek performansından ödün vereceğim > Önemli mi ? > Evet ! ÖNEMLİ !
    2- Bu arabayı uzun yıllar kullanmak istediğime göre motoru çabuk bitiririm > Önemli mi ? > Evet ! ÖNEMLİ !
    3- V8' i kullanan son jenerasyonuz > Dünya'ya bir daha gelme garantimiz yok > Önemli mi ? > Evet ! ÇOK ÖNEMLİ !

55 yaşımdaysam ve etrafımdaki tanıdıklarım sapır sapır bu Dünya'dan göcüp gidiyorlarsa, yarının ne olacağını ve ne kadar sürebileceğini de bilmiyorsam.....;

SATMIŞIM LPG SİSTEMİNİ ! Yaşasın safkan V8 5.200 cc

Kendinize göre değerlendirmeyi şu linkteki hesaplama programını kullanarak yapabilirsiniz ;

http://www.basitteknik.com/2013/12/l...ogrami-guncel/

Üye pikniktip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Ergun abi durumu özetlemiş
    bu kıssadan herkes kendine göre bi sonuç çıkarsın.
    dahada bi ÅŸey demeye gerek yok heralde
    Doğru işlemeyen akıl keskinmiş neye yarar, saatin iyiliği koşmasında değil doğru gidişindedir.

Üye Kanuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°STANBUL
    ergun abi sen hepimizi gönderir öyle gidersin...önemli mi >çok da fifi

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı pikniktip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ergun abi durumu özetlemiş
    bu kıssadan herkes kendine göre bi sonuç çıkarsın.
    dahada bi ÅŸey demeye gerek yok heralde
    Yakın zamanda kaybettiğimiz tanıdıklarımızın zamanı geri alma şansları olsaydı ve onlara bu soruyu sorsaydık, inanın bana alacağımız cevap çok net olurdu !

Yakıtı bu kadar sıkıntı yapıyorsanız ne işiniz var 8 silindirli bir canavarla ?!?

Çooooook eski bir arkadaşımızın bir lafı miras kaldı bu camiada ;

" Aslan besleyen, yemini düşünmez ! "

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı Kanuni Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ergun abi sen hepimizi gönderir öyle gidersin...önemli mi >çok da fifi
    merak etme, hepinizi gönderme garantim çooook zayıf olsa da kendim gönderilmeden evvel yapmam gereken bir şey daha var ;

Ekim ayında; 1.9 km yüzdükten sonra 90 km pedallayıp ardından da 21.1 km koşmak !

Yani; http://www.ironman.com/triathlon/eve...#axzz3Mtr3paU3

Ocak' ta antremanlarım başlar....

Yeni bir hedef ve tamamlayabilmek, işte kısacık yaşamdaki gerçek tasarrufa bir örnek!

Üye Mirkan Şenol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Bana ''lpg taktır'' diyenlere küfür ediyorum.
    Sanki benzini benimle beraber atıyorlar
    200-250 kuruş kar, yaşanan performans kaybı ve sorunlara değmez.
    Türk insanı para gibidir, içine ışık tut ''ATATÜRK'' yoksa ''SAHTEDİR''

Üye y-bsungur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Arabanızda LPG yoksa bence hiç taktırmayın bozmayın arabanızın orijinalliğini ,V8 5,2 /5,9 motorlu bir araç için lpg nin bu arabaya katacağı hiç bir ekonomik deger bence yok, kısaca değmez , arabasında lpg sistemi olan birisi olarak ben bunu söylerim.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı y-bsungur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabanızda LPG yoksa bence hiç taktırmayın bozmayın arabanızın orijinalliğini ,V8 5,2 /5,9 motorlu bir araç için lpg nin bu arabaya katacağı hiç bir ekonomik deger bence yok, kısaca değmez , arabasında lpg sistemi olan birisi olarak ben bunu söylerim.
    20 yıldır hayatında hiç LPG yüzü görmemiş bir V8' e yapılacak en büyük kötülük !!!

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Alıntı Beatrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    20 yıldır hayatında hiç LPG yüzü görmemiş bir V8' e yapılacak en büyük kötülük !!!
    Aynen öyle Ergun abi ( yaşça benden büyük olduğunuzu yeni öğrendim ve abi demek istedim )ben arabamda lpg sistemi olmasına rağmen lpg den daha fazla benzin kullanan birisiyim ben arabamı aldıgımda üzerinde son model fast ecu lpg sistemi BRC vardı sistemden yana bir sıkıntımda olmamasına rağmen söktürüp atmayı kaç kez düşündüm fakat öyle duruyor işte ,çoğu zaman onuda kullanıyorum fakat bir zj için uygun bir yakıt sistemi bana göre kesinlikle değil,ekonomik olarak sadece uzun yolda sabit sürat seyahat yaparsan benzinden daha ucuza geliyor lakin şehir içi dur kalk trafiğinde veya kısa mesafede ayağının altında yumurta varmış gibi pedala basamadığın müddetçe bence hiçbir katkısı yok.arabanın benzin sistemi iyiyse şehir içi trafiğinde de benzinle fazla üzmez.Bu arabalar öyle ayağının ucuyla kullanılacak arabalardan değil ben bunu bilir bunu söylerim.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    V8 son derken WK ve WK2 kasaların benzinli versiyonları V8 değil mi?
    tüm V8' ler

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı y-bsungur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle Ergun abi ( yaşça benden büyük olduğunuzu yeni öğrendim ve abi demek istedim )ben arabamda lpg sistemi olmasına rağmen lpg den daha fazla benzin kullanan birisiyim ben arabamı aldıgımda üzerinde son model fast ecu lpg sistemi BRC vardı sistemden yana bir sıkıntımda olmamasına rağmen söktürüp atmayı kaç kez düşündüm fakat öyle duruyor işte ,çoğu zaman onuda kullanıyorum fakat bir zj için uygun bir yakıt sistemi bana göre kesinlikle değil,ekonomik olarak sadece uzun yolda sabit sürat seyahat yaparsan benzinden daha ucuza geliyor lakin şehir içi dur kalk trafiğinde veya kısa mesafede ayağının altında yumurta varmış gibi pedala basamadığın müddetçe bence hiçbir katkısı yok.arabanın benzin sistemi iyiyse şehir içi trafiğinde de benzinle fazla üzmez.Bu arabalar öyle ayağının ucuyla kullanılacak arabalardan değil ben bunu bilir bunu söylerim.
    Benzinde uzun yolda 10.2 litre' yi çoook gördüm...

abi ben bu yazının bazı kısımlarına katılmıyorum.
    lpg ye düşman olmamızdaki en büyük sebep yıllarca arabasının arkasında piknik tüpü ile dolaşan arabalar ve bizim bundan tiksinmemiz oldu aslında.

lpg benzine göre daha iyi bir yakıt. oktanı daha yüksek. çıkarttığı ısı daha fazla.
    yüksek devirlerde arabanın avans vurma olasılığı daha düşük.
    gibi gibi bir sürü artısı var.
    eksisi ise benzin tasarımı yapılmış ve töleransları az olan motorlarda sorun yaratma ihtimali.

jeeplerde motor büyük, motor gücüne karşın alınan güç ortalama bir düzeyde ve bu alt devirlerde genelde.

sorun bence motor bloğunun ve radyatör sisteminin tam sınırda soğutma yapması.
    lpg li jeeplerde daha fazla hararet, buna bağlı olarak üst kapak conta sorunu, radyatör sorunu, hortum patlatma sorunu, buji sorunu gibi br dünya sorun ile karşılaşabiliyorsunuz.

sağlıklı bir motorda ve iyi bir montaj sonrasında lpg ile daha iyi bir performans elde edebilirsiniz aslında.
    Bi eriğinen bi büyük rakı devirir ama kendi devrilmez.

ufak motorlarda lpg de 100 üzerinden %30 kazanç sağlarken sağlıklı ve iyi ayar yapılmış lpg sisteminde büyük motorlarda %40 kazanç sağlanabiliyor.

Üye Monachus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Ergun abinin yazdığı nedenlere ek olarak ben de kendi nedenlerimden dolayı gerekli görmüyorum, gerçek anlamda değeceğini düşünemiyorum...

Artık Jeep'im yok ama yüzlerce mühendisin yılların birikimiyle ve ısrarla benzinli ya da dizel motor teknolojisine sadık kaldığı Jeep'lerde LPG kullanmak benim mantığıma aykırı. Hiç bir zararı olmadığı gibi bir gerçek söz konusu olabilir, ama nedense pek güvenilir bulmuyorum..

Ayrıca her ne kadar aynı zamanda bir keyif unsuru olsa da araba benim için her şeyden önce pratik olmalı..

Şahsen pek sevmemekle beraber illa ki şu veya bu nedenden dolayı bir AVM otoparkına girmem gerekiyor düzensiz aralıklarla, LPG'li bir aracı sokacaklarını hiç sanmıyorum, sorduğumda almadıklarını söylüyorlar, herhalde hepsinde aynı uygulama vardır herhalde ...

Ayrıca kapalı feribotlara almıyorlar, bu da benim için ayrı bir kısıtlanma durumu oluyor...

Yani uzun lafın kısası benim aklıma hiç yatmıyor ama herkes özgür olmalı

Üye Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    25.Haziran.2014
    2006 laguna 2.0 turbo 170 bg otomatik privilige, 2002 3.7 cherokee liberty ve şimdide 2004 GV 2.0 otm araçlarımda lpg kullandım. Hiçbir sıkıntısını görmedim. Lagunayı 90.000 km, cherokee 40.000 km lpg de kullandım, sorunsuzlardı, lpg var mı yok mu belli değildi. Ama koleksiyonluk bir 5.2 için durum ayrı tabii.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı mossin nagant Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi ben bu yazının bazı kısımlarına katılmıyorum.
    lpg ye düşman olmamızdaki en büyük sebep yıllarca arabasının arkasında piknik tüpü ile dolaşan arabalar ve bizim bundan tiksinmemiz oldu aslında.

lpg benzine göre daha iyi bir yakıt. oktanı daha yüksek. çıkarttığı ısı daha fazla.
    yüksek devirlerde arabanın avans vurma olasılığı daha düşük.
    gibi gibi bir sürü artısı var.
    eksisi ise benzin tasarımı yapılmış ve töleransları az olan motorlarda sorun yaratma ihtimali.

jeeplerde motor büyük, motor gücüne karşın alınan güç ortalama bir düzeyde ve bu alt devirlerde genelde.

sorun bence motor bloğunun ve radyatör sisteminin tam sınırda soğutma yapması.
    lpg li jeeplerde daha fazla hararet, buna bağlı olarak üst kapak conta sorunu, radyatör sorunu, hortum patlatma sorunu, buji sorunu gibi br dünya sorun ile karşılaşabiliyorsunuz.

sağlıklı bir motorda ve iyi bir montaj sonrasında lpg ile daha iyi bir performans elde edebilirsiniz aslında.
    Magnum V8 5.2-5.9 motorlarının yağına suyuna bakılıp hararet yaptırılmadıktan sonra Amerika' da 700-800.000 km yaptığını biliyormusunuz ? Aracı ihtiyaç değil hoby olarak kullanıyorsanız bırakın orjinal kalsın, bir önceki ZJ ile yaklaşık 400.000 km. yaptıktan sonra anlıyor insan kana su katmanın ne demek olduğunu... LPG takılan bir ZJ' nin ilk verdiği tepki check engine lambası ! hemen anlıyor bir terslik olduğunu... LPG ile Benzin arasındaki performans farkı okadar fazladırki; gazdan benzine geçişte adeta motor kendini bulur nefes alır..., herkes bilir benzinde kullanmanın etkileyici performansını... Tabi olay dönüp dolaşıp kendi bakış açımıza ve tercihimize kalıyor...
    Kaybedecek bir şeyi kalmamış ZJ' ye vurulacak son darbe LPG' dir !

Ne tesadüf değil mi ? LPG' nin motora zarar vermediğini tek savunanlar otogaz firmaları.

Zaten sorun LPG' nin iyi bir yakıt olup olmamasında değil, benzinin fiyatında !

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Alıntı Barış Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2006 laguna 2.0 turbo 170 bg otomatik privilige, 2002 3.7 cherokee liberty ve şimdide 2004 GV 2.0 otm araçlarımda lpg kullandım. Hiçbir sıkıntısını görmedim. Lagunayı 90.000 km, cherokee 40.000 km lpg de kullandım, sorunsuzlardı, lpg var mı yok mu belli değildi. Ama koleksiyonluk bir 5.2 için durum ayrı tabii.
    Sanırım şunu eklemeyi ihmal ettim,lpg yi benzinden tasarruf etme mantığıyla kullanıp ayağının altında kuş yumurtası varmış gibi gaza dokunarak aheste dolaşan arkadaşlara hiç bir sözüm yok doğrudur bu şartlarda kullanımda lpg benzine göre karlıdır.ve sağlam dinamik bir zj normal kullanımda lpg de 40/44 litre ile şehir içinde kesinlikle 200 km yi devirir şehirler arası yolda 300 km yi devirir.
    fakat dinamik şimşek gibi bir zj yi böyle ümüğünü sıkarak kullanmaktan hoşlanmayan benim gibi zj kullanıcıları için lpg olsa da olur olmasa da olur, hiçbir zaman düzgün atak bir zj benzinde alınan performansı lpg de inceden inceden gaza dokunarak vermez, ZJ V8 Mağnum motoru hak ettiği gibi kullanacaksan benzinden aldıgın performans için lpg de de gaza basacak ve hesap yapmayacaksın ne yakarsa yaksın diyeceksin,ee bu durumda lpg ye ne gerek var aslandan yemini esirgemeyeceksin

Üye berdush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Benim ve arkadaşımın aracında lpg var. Arkadaşımın aracı 2000cc ve km başına şu an güncel fiyatlar ile 10 kuruş fark ediyor. Daha önce 1400cc bir aracına lpg taktırmış ve fark daha az olmuştu. Benim aracım 4900cc. Lpg ve benzin farkı şu anki fiyatlar ile 35-40 kuruşu buluyor şehir içinde. Anladığım kadarı ile motor hacmi büyüdükçe fark artıyor.

bide lpg sistemlerinin çoğu obd bağlantılı olup arabanın beynini kopyalayıp sisteme göre yakıt vermesine karşın bizim ustalarımı o obd yi iptal ediyor, ayarı kendi yapıyor ve kıstıkça kısıyor.
    hal böyle olunca hararet, sübap uzatma, çonta yakma vs vs.....

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Bu Konu için Etiketler