Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: zj mi 2" yükselttim fakat arazi şanzımanı bundan hoşlanmadı

Üye y-bsungur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir

Unhappy zj mi 2" yükselttim fakat arazi şanzımanı bundan hoşlanmadı

Evet bu yazın başında zj mi 2" yükselttim jantları -25 ofset para delikli GT jant,lastiklerimi 255 70 16 cooper discover A/T yaptım,ve bunlara ilaveten birtakım motor bakımı ve yenilikler cidden zj'm gençleşti ataklaştı ve çok hoş görünüme kavuştu fakat 2" yükseltmede olsa arazi şanzımanı bence 1 ya da 1,5 cm oranında aşagı alınmalı keza ilk kalkışta ve yavaş şekilde sağa sola dönüşlerde gar-gur kasıntı sesi geliyor ses arka dif tenmi kilit pullarından mı geliyor yada ön dif şaft açısı mı acaba tam emin degilim bu nedenle şimdi bu şanzumanı kendi imkanımla aşağı almak istiyorum.eski sessiz haline dönsün yada yaklaşsın diye (bir taraftan acaba ön dif şaftı söksem de bir de öylemi denesem diyorum)

Bu ses problemini önce pek anlamadım arabayı bakımdan aldım direkt uzun yola çıktım problemsiz bir şekilde yolculuk yaptım daha sonrasında da bir müddet arabayı kullanmadım ta ki bir müddet sonra arabayla şehir içi agır agır dolaşmaya başlayınca dur kalk saga dön sola dön anca o zaman anladım.

Acaba diyorum arazi şanzımanı 1cm yada 1,5 cm aşagı alırsam bu problem çözülürmü ayrıca bu aşagı alma işlemi aşamasında arazi şanzuman vites kolunu şanzumana bağlayan mekanik sistemde de bir operasyon gerekirmi( araca alttan bakınca şöfor tarafından arazi vites kolunu şanzumana irtibatlayan bir mekanik bağlantı var fakat bu bağlantının bir ucu arabanın şasesine direkt bağlantılı diğer iki ucu ise şanzuman üzerine vidalı.)

uzmanlık sorumuz arazi şanzımanını aşagı çekerken bu baglantıyıda aynı oranda gevşeterek yeniden monte etmemiz gerekirmi ya da buna gerek yok mu..

Bu konuyu maksat bilgi olsun maksatlı açtım zaten öyle ve ya böyle bir boş anımda ben bu işi yaparım görürüm o zaman kasıyormu kasmıyormu.
    Konu y-bsungur tarafından (17.Eylül.2014 Saat 22:32 ) deÄŸiÅŸtirilmiÅŸtir.

Üye Poseidon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Benim aracimi ilk aldigim zamanlarda sag ve sol donuslerde arkadan kilit pullarindan kaynakli vuruntu oluyordu. Arka kilit pullari degistikten sonra kesilmisti. Senin aracindaki ayni tur bir sorun mu bilemiyorum. Ama mantigim arac eger herhangi bir sekilde yukseliyorsa, şanzımanin da az veya cok alcalmasi gerekir diyor, ama bilemiyorum
    www.geze-gen.com

Üye Poseidon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Ahhh Ergun Abim, tam senlik konular...
    www.geze-gen.com

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    benimde aklıma öncelikli olarak arka dif kilit pulları geliyor fakat tam emin degilim o nedenle önce şanzımanı biraz indireyim istiyorum ama ne kadar indirmeliyim ondanda pek emin degilim fakat.. en fazla 3 cm indirilebildigini biliyorum 2" için 1 yada 1,5 cm yeterli gibi geliyor bana
    pek çok bilgi kaynagı zj lerde 2" yükseltmede hiçbirşeyi degiştirmeye gerek yok der ,o nedenle bende ilk önce bu kafayla bu işe giriştim nasıl olsa pek degişen bir şey olmayacak dedim fakat tecrübeyle sabit ben buna hiç katılmıyorum.
    2 "yükseltmeden sonra ilk yaşadıgım sıkıntı özellikle lastikler ve jantlar degişince Track bar oldu
    yükseltmeyi ilk yaptırdıgımda orijinal jant ve 235 70 16 lastiklerim vardı ve bu lastikler çamurluk içinde kaldıklarından önce hiç bir anormallik farketmedim.
    -25 ofsetli offroad jant ları ve 255/70/16 lastikleri takınca sol lastik sag lastiğe göre tam 2 cm daha dışarıya çıktı yani ön lastikleri taşıyan şaft şöför tarafına kaymıştı.araç önden bakınca şöför tarafındaki teker daha dışarıda duruyordu ve faciaa gibiydi.
    hadi bakalım track barı söktüm ( ayarlı track bar almadım nedeni ise 1cm fark için çok masraflı olacaktı ) ayrıca şaft üzerindeki baglantı yerinide degiştirmedim eski somun yuvasının hemen yanına yeni bir yuva açmak sıkıntılı olacagından bir iki kıymetli arkadaşımında fikrini alarak enteresan bir yöntemle track barın boyunu track bara hiçbir zarar ziyan kaynak vs kesme biçme yapmadan orijinal halinden 1 cm daha fazla uzattım ve yeniden yerine taktım.tabii direksiyon simidi filan şaşırdı gitti araba düzken simit yarım tur sagda kalıyor.ve saga tam dönüş neredeyse % 35 oranında azalıyor
    track bar uzadı ve araç gönyeye oturdu hadi bakalım yeniden rot ve direksiyon ayarına girdim direksiyon ayarından sonra saga sola tam tur ayarıda oturdu ve bu iş böyle devam etti gitti 2" yükseltmede dahi pek çok şeyin yeri ve ayarı degişiyor.

bence ZJ lerde fabrikasyon verisi olan 1,75" den yukarıda yapılan yükseltmelerde kesinlikle track bar direksiyon ayarı viraj çubukları vs pek çok malzemenin ayarı ve yeri degişiyor ..

ama yine de her problemin bir çözümü var ve tüm bu ugraşlara degiyor aracın her şeyi ve aracın görünümü degişiyor ve bence her şeye ragmen çok güzel oldu..biraz böyle kullanayım kesmesse direkt 3,5" kite dalıcam
    Konu y-bsungur tarafından (18.Eylül.2014 Saat 01:12 ) deÄŸiÅŸtirilmiÅŸtir.

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    abi kilit pullarından geliyordur ses. şanzımanı aşağı almanla alakası yok arazi vites kolunun pimi sorun çıkarıyor ama 4 ve üzeri yükseltmede sende sorun olmaması lazım şu an lowa alınca geçmiyor mu? geçiyorsa ve atmıyorsa sorun yoktur. arka diff baktır yeter
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    mert viteste bir sorun yok gayet iyi VIC ekrandada vites geçişini net gösteriyor ,bu pullar için ankaraya gitmem gerek fakat hemen gidemem bu durumda arızalı pullarla bir müddet daha kullanırsam başka problem çıkarırmı ,pulların tamiri sanırım bir günde olmaz degilmi aracı bırakmam gerekecek her halde

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    pulları birkaç saatte yaparlar ellerinde iş yoksa abi zor birşey değil ...getir ben yapayım derdim de istanbul uzak sana
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Bugün enteresan bir şey oldu ve paylaşmak istedim epeydir sağa sola dönüşlerde arka diften çat çat sesleri ve kasıntı sesleri geliyordu hatta ıslak kaygan zeminlerde özellikle denedim zj arka lastikler üzerinde sert dönüşlerde kuyruktan dirift yapıyor arka oldugu gibi 2 teker üzerinde kayıyordu kuru zeminde ise araç dönüşlerde 4 çekerden arka difi çıkarmıyor ve çat çat ses yapıyordu arkalar kilitten çıkmadıgı içinde dçönüşlerde kuyrukta kasıntılar oluşmuştu o nedenle Bugün yarın ne zaman şu pulları göstersem diye düşünürken bugün aklıma arka lastikleri havaya kaldırıp kilit durumuna bakmak geldi ve önce aracı tek tekerlek üzerinde (her iki teker için )yerden kaldırdım ve havaya kalkan tekeri döndürmek istedim kesinlikle dönmedi saat 12 ve 6 yönlerinden ve 9 ile 3 yönlerinden sallayarak porya bilyası boşluk kontrolu yaptım milim oynamadı sonra her iki tekeride aynı anda havaya kaldıracak şekilde diften yerden 5/10 cm kadar kaldırdım ve lastikleri saga sola bir kaç tur çevirdim ve şaşırdım normal düz durumda tekerlerde kilit yoktu bir tekeri geri çeviriyorsam digeri ters yöne dönüyordu böyle bir müddet saga sola tekerlekleri döndürdüm durdum ve ses gelip gelmediğini kontrol ettim fakat ne şaftan nede tekerlerden kasıntı filan bir ses almadım sonra aracı tekrar yere indirdim ve aynı porya bilya kontrol işlemlerini ön tekerlekler içinde yaptım ve sonrasında aracı indirdim ve çalıştırıp biraz dolaşmak istedim fakat SÜRPRİZ ARABADAKİ KASINTI VE ÇAT ÇAT SESİ YOK OLDU ,dönmediğim köşe bucak kalmadı yavaş yavaş mahallede ne kadar köşe varsa sokak sokak köşelerden döndüm durdum gün boyuncada kullandım araç sıcakken sogukken degişen bir şey olmadı süratte yaptım frende yaptım fakat dönüşlerdeki kasıntı ve çat çat sesi kesilmiş sanki arkada dif yokmuş gibi bir durum oluşmuştu araç sanki bakımdan çıkmış gibi bir duruma geldi ve şu an ses seda kasıntı kesildi ama bende müthiş bir merak oluştu.

Bunun sebebi ne olabilir. aracın arkasını kaldırarak lastikleri ileri geri defalarca döndürdüğümde ne gibi bir işlem yapmış olabilirim bu işin erbabı olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
    Konu y-bsungur tarafından (30.Ekim.2015 Saat 02:28 ) değiştirilmiştir.

Üye Mirkan Şenol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Abi o sesler alt kollardan viraj denge çubuklarından da gelebiliyor. Süspansiyon sistemi aşşa doğru indi, aracı yere indirdiğinde belki arka denge kolları tam oturdu. Bende de oldu böyle bir şey çünkü.
    Türk insanı para gibidir, içine ışık tut ''ATATÜRK'' yoksa ''SAHTEDİR''

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Nasıl yani mirkan süspansiyon sistemi aşşagı dogru indi derken ? ben aracı diften destekleyerek yukarı kaldırdım liftte askıya almadımki süspansiyon sitemi aşşagı insin dediğin şeyi pek anlamadım.

Bir konuda :araçta lsd yoksa neden arkadan drift yapıyor ve dönüşlerde kastıryordu.Yok eğerki lsd varsa (kastıgına göre ve çat çat sesine göre ) tekerlekler neden havadayken aynı yönde dönmediler ?

Üye Mirkan Şenol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Alıntı y-bsungur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasıl yani mirkan süspansiyon sistemi aşşagı dogru indi derken ? ben aracı diften destekleyerek yukarı kaldırdım liftte askıya almadımki süspansiyon sitemi aşşagı insin dediğin şeyi pek anlamadım.

Bir konuda :araçta lsd yoksa neden arkadan drift yapıyor ve dönüşlerde kastıryordu.Yok eğerki lsd varsa (kastıgına göre ve çat çat sesine göre ) tekerlekler neden havadayken aynı yönde dönmediler ?
    Abi lifte kaldırdığını düşünerek yazdım.
    Abi sınırlı kaydırmalı kilit var, belli bir hız, tork veya turdan sonra aynı yöne dönebilir. Ben de yarın deneyeyim.
    Türk insanı para gibidir, içine ışık tut ''ATATÜRK'' yoksa ''SAHTEDİR''

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Yıldırım, senin ZJ' de ön difransiyelin çalıştığından eminmisin ?

Toprak zeminde kalkış yapıp ön lastiklere bakarmısın pati çekiyor mu ?

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Denedim Abi pati durumunu 4 tekerde yapıyor driftten kastım arkalarla beraber önlerde kazıtıyor.hatta şöyle birşeylede karşılaştım yine tekerleri kaldırdım ve tekrar denedim aynen tekerlerin durumunda degişen bir şey yok
    Konu y-bsungur tarafından (30.Ekim.2015 Saat 12:28 ) değiştirilmiştir.