Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 61 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Grand Cherokee WJ Sunroof Gideri Temizliği

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Grand Cherokee WJ Sunroof Gideri Temizliği

Merhaba arkadaşlar.

Aracım bir süredir ön yolcu sağ taraftan su damlatmaktaydı. Hem araç yıkama, hem yağmur sonrası.

Fadıl sağolsun, bu sorunun "Sunroof Gider Tıkanıklığı" olduğunu söyledi.

İnternetten biraz araştırma yaptıktan sonra, bugün iş çıkışı bu sorunu hallettim.

İşlem sırasında da, aynı sorunla karşılaşabilecekler için fotoğraflar çektim.

Sunroofların orada biriken su için aracın sağından ve solundan aşağıya doğru gider boruları geliyor. Bunlar ön sağ ve sol direklerin içinde yer alıyor.

Bu boru sunroof'un oradaki deliğe bağlanıyor. Ve çalı, çırpı, çöp vs. ile tıkandığı zaman aracın içine su sızıyor. Benimki tıkandığı için sunroof kısmında kaportanın bazı yerleri çürümüş ve bu çürük parçaları iyice gideri tıkamış. Çok uğraştım. Deli gibi çürük parçası çıkardım.

1) İlk işlem olarak ön yolcu direğinin kapağını çekerek söküyoruz. Vidalama yok. Direk üzerinde siyah kablo arka hoparlor kablosu, mavi renkli boru da sunroof gider borusu.

1.jpg

2) Güneşliği ve el tutamacını söküyoruz.

2.jpg

3) Döşemeyi sunroof çerçevesine tutturan fitili çekerek söküyoruz.

3.jpg

4) Emniyet kemerinin mandalını söküyoruz ve orta direk kapağını çekerek çıkartıyoruz. Kapağı tam çıkartmanıza gerek yok. Yukarda tavan döşemesini tuttuğu yer kurtulsa yeterli.

4.jpg

5) Evic paneli söküyoruz.

5.jpg

Bu işlemleri tavan döşemesini tavandan aşağıya indirip ayırmak ve sunroof gider çıkışına ulaşmak için yaptık. Dikkatli olun, tavan döşemesinin içindeki ahşap kırılabilir. Nazikçe indirin.

6) Bu sökme işlemlerinden sonra tavan döşemesini kırmızı daire içinde görüleceği üzere tavandan ayırıyoruz.

10.jpg

7) Ve kırmızı daire içinde görüleceği üzere sunroof gider başlangıcına ulaştık. Mavi renkli gider borusu siyah renkli başka bir kısa boru ile sunroof kanalındaki çıkışa bağlanıyor. Tıkanıklık genelde bu bölgede oluyor. Benim araçta burası çürük parçaları ile doluydu. Aynı zamanda bu bölgede mavi boru delinmiş, çürümüş olabilir. Böyle bir durum mevcut ise ve delik çok büyük değil ise buraya kendi yöntemlerinizle suya dayanaklı bir yama yapmanız gerekebilir. Ama borunun birçok yerinde delikler, çürümeler ve kırılmalar var ise boruyu değiştirmeniz gerekiyor.

6.jpg

8) Kırmızı daire içinde görüleceği üzere gider borusunu, siyah kısa boru ile beraber sunroof su tahliyesi çıkışısından çekerek ayırıyorsunuz. Kuvvet gerektirir. Dikkatli olun. Ben vargücümle bu boruyu ayırırken elimi yardım.

7.jpg

9) Şimdi sıra geldi temizliğe. Kalıcı ve etkin bir çözüm istiyorsanız mutlaka kuvvetli bir kompresöre ihtiyacınız var. Ben ustama gittim ve lastik şişirme kompresörünü kullandım. Borunun ağzını dışarı çıkarın. Temizlik için şu adımları uygulayın. Birçok defa ağzınıza su alın ve bu suyu hortumdan kuvvetle üfleyin ve hemen kompresörle hava üfleyin.

8.jpg

10) Üflediğiniz suyun ve havanın aracın altından aktığını görmeniz lazım. Resimde çok belli olmuyor ama kırmızı daire içinde görüleceği üzere su ve pislikler aracın altından akıyor. Benden bayağı bir çamur, pislik vs. aktı. Artık temiz su geldiğinden ve havanın kaçaksız bir şekilde aşağıdan çıktığından emin olduktan sonra boru ile işimiz bitmiş oluyor.

9.jpg

11) Şimdi sıra geldi sunroof tahliye çıkışının temizliğine. Bu bölüm kısa ve aracın kaportasında olan bir yer. Tahliye çıkışı sunroof raylarının altında ön köşede bulunuyor. Kırmızı dairenin tam altında. Zaten baktığınızda göreceksiniz.

12.jpg

12) Aracın içinde yer alan, boruyu söktüğümüz yere bir bardak koyun. Ve dışardan giderin oraya biraz su dökün. Önce kaba pisliği bu şekilde atmış olacaksınız. Bardağın içinde pisliği görüyorsunuz. Ardından o deliğin kalınlığına yakın esnek kablo gibi bir malzemeyi delikten sokun ve ileri geri hareketlerler kenara yapışmış pislikleri temizleyin.

11.jpg

13) Daha sonra kompresör tabancasını kırmızı daire içinde görüleceği üzere aracın içindeki sunroof tahliye çıkışına tutun ve hava basın. Böylece sunroof tahliye çıkışını da temizlemiş olduk.

14.jpg

14) Son olarak sunroof raylarının yanında yöresinde pislikler varsa temizleyin, gerek cımbızla çalı çırpıyı alın, gerekse kompresörle hava üfleyin. Göreceğiniz üzere benim o bölgede bir sürü çürük parçası çıktı. Resimdekiler sadece bir kısmı.

13.jpg

Ve tekrar söktüğümüz parçaları toparlayın. Temizleme işlemi tamamdır. Eğer aracınız sürücü tarafından su damlatıyorsa aynı işlemleri sol tarafta yapacaksınız.

Burada özellikle uyaracağım bir konu da, elleriniz pis ise sürekli tavan döşemesi ile haşır neşir olduğunuz için döşeme çok kirleniyor. Buna dikkat edin.

Bir diğer can sıkabilecek konu, el tutamaçlarını tutan plastik aksam tavana sabit değildi ve tekrar takarken denk getirmek zor oldu. Tavanı sökerken bu plastik aksam kayıp düşebiliyor. Hangi yönlü yerine koymanız gerektiğine dikkat edin.

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Çok emek verilmiş güzel bir paylaşım, teşekkürler düğmesiz

Bir çok WJ sahibi, üyelerimize yol gösterecek bir kaynak oldu.

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    tebrikler düğmesiz...sende benim 3-4 yıl önceki halimi görüyorum ve acıyorum acaba su oradan bi yol bulup beyine mi gidiyor da abs engine ışığını yakıyor diye düşünüyorum. yalnız o çürükleri onarman gerek yürüyüp giderler yoksa..geçmiş olsun
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BİTMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Üye 01TV661 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    ERZURUM
    Bende hafta sonu söküp bir bakayım farketmedim su alıyormu almıyormu ama çürük kısmına bakmak lazım ayrıca tavan tutamacı yerinden çıktı bir kaç gün önce hemde onu takarım.
    Paylaşım için çok sağol gerçekten güzel olmuş...
    Bir çok insanın işine yarar...
    AKLIMDA KALACAĞINA MİDEMDE KALSIN

Sağolasın arkadaşlar.

Yolcu tarafındaki döşeme sırılsıklam, biraz sıyırdım alt tarafta hafif gölet var.

Ne zamandır böyleydi bilmiyorum. Yeni farkettim. Burada sorun şu, burası sunroof gider tıkanıklığından mı taştı, yoksa yukarda sunroofun oradaki çürük deliklerinden mi girdi. Umuyorum gider tıkanıklığındandır.

Dün gece 1 LT su döktüm gerekli yerlere, içeri sızma yapmadı, ama arkalardan bir yerlerden göremediğim yerlerden iniyorsa iş kötü.

Şimdi yıkamacıya gidip, suyu çektireceğim. Kuruttuktan sonra yine su döküp bakacağım. Ya da yağmur yağarsa zaten belli olur.

Üye anarchist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Bu Wj ler çok problemli araçlar galiba.

Koltuğu söktüm, ıslak makine ile suyu çekeceğim. Bezla kabasını aldım ama sünger su içinde.

Oto yıkamacı koltuk sökme, vakum ve 100 derece ısıtma 4-5 saat için 150 TL dedi. Kendim giriştim bakalım. İş güç yalan oldu bugün de.

Nereden
    istanbul
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Koltuğu söktüm, ıslak makine ile suyu çekeceğim. Bezla kabasını aldım ama sünger su içinde.

Oto yıkamacı koltuk sökme, vakum ve 100 derece ısıtma 4-5 saat için 150 TL dedi. Kendim giriştim bakalım. İş güç yalan oldu bugün de.
    iş güç mü? yalan mı ? hahahahahah ...düğmesiz wj in varsa başka işin yok demektir daha anlamadın mı sen bunu

Alıntı Han Solo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iş güç mü? yalan mı ? hahahahahah ...düğmesiz wj in varsa başka işin yok demektir daha anlamadın mı sen bunu
    Zaa, öyle oldu bugüne kadar. E 13 yıllık arabayı temizlemek, eksiklerini gidermek uğraştırıyor bi nebze

Suyu bayağı tahliye ettim, yer döşemesinden süpürge ile ciddi miktarda su çektim. Şimdi koltuk sökük, döşene altında destekle hava duruyor ve havalanıyor. Akşam 2000 Watt'lık ısıtıcı fan bağlayacağım sitenin güvenliğinin orada.

Ancak hep aklıma takılıyor. Bu su nereden geldi? Yukardan damlama ile mi? Aşağıdaki çıkış yerinden mi? Aşağıdaki yer çok sıkı, zor söktüm, ordan kaçırması zor. Yukardan damlayanla da aşağısı o kadar gölet olmaz gibi geliyor. Herşey kurutma işlemi sonrası belli olacak. Eğer gider temizliğim işe yaramızsa artık orası su dolmaz.Ama başka yerden kaçak varsa kötü. Döşeme kuruduktan sonra inşallah sağlam bi yağmur yağar.

İnternette biraz araştırma yaptım, genelde klima sorunundan bahsediliyor ama klima terleme gibi birşey yapıyor bu sorunda. Benim yolcu tarafını gölet haline çeviremez.

Üye 01TV661 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    ERZURUM
    abi allah kolaylık versin sana....
    AKLIMDA KALACAĞINA MİDEMDE KALSIN

Alıntı 01TV661 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi allah kolaylık versin sana....
    Eyvallah hocam. Birazdan araca inip 2000 Watt'lık ısıtıcı fan koyacağım. Evden priz yetmiyor. Güvenliğin orda 1 saat takılırım artık.

Şu an camlar ve sunroof açık, yaklaşık 5 saattir havalanıyor araç.

Nereden
    istanbul
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eyvallah hocam. Birazdan araca inip 2000 Watt'lık ısıtıcı fan koyacağım. Evden priz yetmiyor. Güvenliğin orda 1 saat takılırım artık.

Şu an camlar ve sunroof açık, yaklaşık 5 saattir havalanıyor araç.

düğmesiz yakma kardeşim arabayı 2000watt

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Şu mavi boruyu tamamen dışarı çıkartıp iyice konbtrol ettinmi ? veya çıkartıpta yerine tekrar takarken biryerlerini kırmış olabilirmisin ? o kadar çok su girmesi için aracın sağlam yağmur altında kalması lazım ??? Bu mavi boru zamanla kemikleştiğinden bir yerlerden kırmış olabilirsin diye düşünüyorum...

Ergun Abi aslinda haklisin. Cikarmaya usendim. Cunku abidik gubidik yerlerden giriyor cikiyor. Ama boru diri duruyordu. Temizlik sonrasi sunroofu acip direk cikis deligine 1 lt su boca ettim. Alttan direk akti. Bi yerden sizma yapmadi. Su kurutma islemi bitsin, daha cok dokecegim.

Benim tahminim 2 gun once saglam bi yagmur yagdi ya, o arada oldu bu.

Ya da daha once oldu. Damlaya damlaya gol oldu. Ben gec farkettim.

Su an isitici calisiyor.

Bu arada tum ariza isiklari sondu

Acaba arka abs kablolari bu dosemenin altindan kenardan giden kalin borular mi ki kurutunca ariza isigi sondu.

Zamanla gorecegiz.
    İlk yagmur sonrasi isiklar yanmazsa tamamdir.

Nereden
    istanbul
    ne çektin be düğmesiz neeeeee

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu