Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 61 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yükseltme sonrası değişen şaft açıları

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul

Yükseltme sonrası değişen şaft açıları

Araçlarımızı yükselttiğimizde karşılaştığımız ilk sorunların biride sapan fabrika şaft eğim açıları.

Bunun için ZJ’ lerde öncelikle şaftın difransiyele giren tarafındaki bilyalı mafsalı U-Joint mafsala çeviriyoruz.

Ancak bu işlem yükseltmeden dolayı şaftın değişen açısının meydana getirdiği vibrasyonlu çalışmaya çözüm bu değil.

Başlıca problem ön şaftta kaynaklanıyor.

Ön şaft daha kısa olduğundan arka şafta karşılık daha fazla açılı çalışıyor.

Gelelim kurallara ( ki inanılır gibi değil, malesef birçok şaft ustası bihaber... isterseniz bu konuyu okuduktan sonra ustanızı test edin, şaşıracaksınız.....)

Çift mafsallı ön şaftta, öncelikli kural; şaftın difransiyele tam dik girmesidir.
    Yani, şaft mili ile difransiyelin mahruti mili tamamen birbirlerine dik bakmalıdır.

Bu olay göz ile baktığınızda düzgün görünebilir ancak emin olmak için bunun tam sıfır hata ile ölçülmesi gerekiyor.

Net doğruyu saptayabilmemiz için bir açıölçer’ e ihtiyacımız var. Bu aleti İstanbul’ da iseniz Karaköy’ de katlı otoparkın arkasındaki piyasada, mıknatıslısını 20-30,- TL’ ye bulabilirsiniz. Diğer illerde ise yapı marketlerden temin etmek mümkün ( Bauhaus gibi…. )

Peki nasıl ölçeceğiz ?

Aracınıza taşıma kapasitesinin ortalaması olan şöför dahil 4 kişiyi oturtun. Üzerine yük binen kasanın bir miktar aşağıya inmesini, dolayısı ile genel kullanıma denk gelmesini sağlıyoruz, ki bu difransiyelin aşağı yukarı bakış açısını da değiştiriyor, tıpkı aksini yapıp yükselttiğimiz gibi.

Uygun bir silindiri şaftın difransiyele giren kısmındaki u-joint mafsalın kapağının üstüne oturtun. Burada önemli olan mafsalın yere tam düz bakmasıdır. Bunu anlamak için açı ölçerinizi önce dik olarak silindire oturtun ve aracı ileri geri kaydırarak mafsalın kapağının üstündeki açı ölçerinizde sıfır dereceyi bulun, ki yere tam paralel durmasını sağlayın.

Sonra açı ölçeri şaft yönüne doğru silindir üstüne yerleştirin. Böylece mahruti milinin difransiyelden dışarıya tam olarak kaç derece eğimle durduğunu buluyoruz.
    Diyelimki 25 derece gösteriyor.

Şimdi şaft milinin eğim açısını bulmamız gerekiyor.

Açı ölçeri şaft borusunun üstüne resimdeki gibi yerleştirin, eğer değer burada da 25 derece çıkıyorsa şaft miliniz difransiyele sıfır derece ile dik bakıyordur.

Eğer iki değerde fark varsa ayarlı kollarla difransiyeli yukarı aşağı çevirerek şaft milinin açısınına denk getirmeye çalışmalısınız. İşte kitlerde ayarlı kolların önemi burda...!

Tek mafsallı çalışan arka şaft için ise kurallar farklı ve en çok hata da yanlış bilgiden dolayı ( şaftın difransiyele dik bakmasının beklenmesi... ) burada yapılmakta.

Oysa;

Tek mafsallı arka şaftta; şanzımandan çıkan şaft eğim açısı ile difransiyele giren şaft açısı aynı olmalıdır.

Fabrika çıkışındaki limit 3 derecedir, ancak yükseltme yaptığınızda 3 derecenin üstüne çıktığından, 3,5" yükseltmeye kadar şanzımanı 3 cm aşağıya alarak tekrar 3 derceyi yakalamak mümkün, fakat sınır sadece 3,5" yükseltmeye kadardır. Sonrasında şaftı daha fazla aşağıya almaya kalkarsanız bu sefer motor önden havaya kalkar ve şaftın ön şanzıman çıkışı dahada açılanır, kaş yapalım derken göz çıkarır, arkayı düzeltelim derken önü bozarsınız.

Diğer bir deyimle; arka şanzıman mili ile mahruti mili birbirlerine paralel durmalıdır.[/B][/U]

Değişik duruşlardaki sonuçlara baktığımızda ;

Åžimdi sizdekini merak ettiniz deÄŸilmi ?

Hadi bakalım, yatın arabanın altına…..

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    evet titriyor gidip bi açı ölçer alayım..
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    31.Ekim.2014
    Nereden
    istanbul/maltepe/
    Öncelikle merhaba Ergun abi,sanırım aynı sorun benim makinada mevcut ...Anadolu yakasında hangi ustada bu işi çözebilirim?

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Ben de tam yazacaktim basligi gordum.

Arkadaslar 4.7 WJ'me ARB 2" kit taktim bugun. Helezon ve amortisor.

Korktugum olmadi, araba yuksek suratte guvensizlik hissi vermiyor.

Ancak iki sorun var. 160'larda arac eskiye oranla biraz titreyerek hafif bi konforsuzluk olusturuyor. Bu normal mi?

Bir de; gaza basarken degil ama 80 km'lerin uzerinde gaza basarken degil de ayagimi gazdan cektigimde (frene basmiyorum) kamyon gibi ses cikariyor. Bu ses devirle paralel azaliyor. Devir dustukce ses de ton degistiriyor.

Konu hakkinda fikir paylasirsaniz sevinirim.

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de tam yazacaktim basligi gordum.

Arkadaslar 4.7 WJ'me ARB 2" kit taktim bugun. Helezon ve amortisor.

Korktugum olmadi, araba yuksek suratte guvensizlik hissi vermiyor.

Ancak iki sorun var. 160'larda arac eskiye oranla biraz titreyerek hafif bi konforsuzluk olusturuyor. Bu normal mi?

Bir de; gaza basarken degil ama 80 km'lerin uzerinde gaza basarken degil de ayagimi gazdan cektigimde (frene basmiyorum) kamyon gibi ses cikariyor. Bu ses devirle paralel azaliyor. Devir dustukce ses de ton degistiriyor.

Konu hakkinda fikir paylasirsaniz sevinirim.
    kesinlikle ön şaft....açı bozuldu çünkü daha dik bakıyor artık

Üye Marduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    ISTANBUL
    Alıntı WRANGLE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle merhaba Ergun abi,sanırım aynı sorun benim makinada mevcut ...Anadolu yakasında hangi ustada bu işi çözebilirim?

ozelden mesaj attım...

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    31.Ekim.2014
    Nereden
    istanbul/maltepe/
    teşekkürler

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı WRANGLE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tarık merhaba, Salih ile aynı yere yönlendirmişizdir...

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    31.Ekim.2014
    Nereden
    istanbul/maltepe/
    Tamamdır Ergün abi, tesekkürler.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Alıntı Han Solo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesinlikle ön şaft....açı bozuldu çünkü daha dik bakıyor artık
    Abi, peki ben bu yükseltmeyi get ile yapmadım. Helezon ve amortisor değişti. Tamamen nizami ve sadece 2". Yani bu değişim bu şaftı bu kadar ötecek şekilde etkiliyor mu?

Hadi diyelim evet, bu sesi kesmenin bir yolu yok mu peki? 2" yükselten herkes de mi bu sıkıntı var.

Ayağımı gazdan çektiğimde ciddi anlamda ses çıkıyor ve canımı sıkıyor.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Abi, peki ben bu yükseltmeyi get ile yapmadım. Helezon ve amortisor değişti. Tamamen nizami ve sadece 2". Yani bu değişim bu şaftı bu kadar ötecek şekilde etkiliyor mu?

Hadi diyelim evet, bu sesi kesmenin bir yolu yok mu peki? 2" yükselten herkes de mi bu sıkıntı var.

Ayağımı gazdan çektiğimde ciddi anlamda ses çıkıyor ve canımı sıkıyor.
    Fark etmez ki, sonuçta difransiyel ile şasenin arasını açıyorsun yükseltme ile. Orjinal fabrika çıkış mafsalı değişken eğimlere göre uyum sağlayan durumu kurtaran bir yapıda tasarlanmış, gelgelelim yükseltme ile mafsal geçici değil devamlı sabit bir eğimle çalışmak zorunda bırakılıyor. Öncelikle yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda difransiyeli çevirerek ( tabi ayarlı kollar var ise... ) düzgün açıyı yakalamak veya bilyalı mafsalı mono mafsala çevirmek. Ayağını gazdan çektiğinde güç şaft mafsalı üzerine yığıldığından etki daha da çoğalıyor ve git gide dahada bozulacaktır şaft. Beraberinde vibrasyon nedeni ile de arazi şanzıman şaft çıkışlarının keçeleri de bozulup yağ kaçaklarına sebebeiyet verecektir.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Ergun abim cok tesekkurler.

Peki aci degisti tamam ama yabanci forum sitelerinde 2"e kadar yapilan yukseltmelerde ekstra birsey yapmaya gerek yok yaziyordu. Beni bu yaniltti.

1) Bu sorunu duzeltmek icin parca degismeden bi tadilat yapilamaz mi? Yoksa bahsettigin ayarli difransiyel veya mafsaldan mi almak lazim?

2) Saftin bozulmasi kisa vadede mi gerceklesir? Surat bu bozulmada onemli mi? Arac durdugu yerde de saft gerildiginden dolayi bozulma sureci ilerliyor mu?

3) Bu durum guvenlik acisindan bir risk teskil ediyor mu? Yuksek suratte kirmayalim bi yeri?

Bu arada arazi kecemde ufak kacak vardi zaten :/

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul

Peki aci degisti tamam ama yabanci forum sitelerinde 2"e kadar yapilan yukseltmelerde ekstra birsey yapmaya gerek yok yaziyordu. Beni bu yaniltti.

1) Bu sorunu duzeltmek icin parca degismeden bi tadilat yapilamaz mi? Yoksa bahsettigin ayarli difransiyel veya mafsaldan mi almak lazim?

2) Saftin bozulmasi kisa vadede mi gerceklesir? Surat bu bozulmada onemli mi? Arac durdugu yerde de saft gerildiginden dolayi bozulma sureci ilerliyor mu?

3) Bu durum guvenlik acisindan bir risk teskil ediyor mu? Yuksek suratte kirmayalim bi yeri?

Bu arada arazi kecemde ufak kacak vardi zaten :/

Peki aci degisti tamam ama yabanci forum sitelerinde 2"e kadar yapilan yukseltmelerde ekstra birsey yapmaya gerek yok yaziyordu. Beni bu yaniltti. > Farz et ki; ayak bileğin her yöne harekete uyum sağlıyor, ama sen altına devamlı tek bir yöne basacağın yüksek bir taban koyarsan altına sakatlığa davet çıkarmaya başlarsın.

1) Bu sorunu duzeltmek icin parca degismeden bi tadilat yapilamaz mi? Yoksa bahsettigin ayarli difransiyel veya mafsaldan mi almak lazim? > ayarlı difransiyel diye bir şey yok, difransiyeli yukarı aşağı çeviren aparatlar var ( iron rock' un Y ön kolu gibi...), ön şaftın difransiyele giren tarafını tek mafsala çevirtmen lazım.

2) Saftin bozulmasi kisa vadede mi gerceklesir? Surat bu bozulmada onemli mi? Arac durdugu yerde de saft gerildiginden dolayi bozulma sureci ilerliyor mu? > mafsalların açı derecelerine göre devir normları vardır. Yani hangi devire kadar mafsal vibrasyon yapmadan çalışabilir gibi. Dolayısı ile devir arttıkça mafsal bozulmaya başlar. Mesela universal mono şaftların devir normlarına aşağıdaki örnek verilebilir.

DurduÄŸu yerde bir ÅŸey olmaz...

3) Bu durum guvenlik acisindan bir risk teskil ediyor mu? > Yuksek suratte kirmayalim bi yeri? Çok yüksek hızda ön şaftın dağılarak kopmasını sen hayal et...

Bu arada arazi kecemde ufak kacak vardi zaten

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Sanzimani 2 santim asagi alsak duzelmez mi ergun abi

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Sanzimani 2 santim asagi alsak duzelmez mi ergun abi
    WJ' lerdeki etkisini tam bilemem ama yine de bir hayliş iyileştirir durumu, denemek lazım.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Ergün Abim çok teşekkürler.

Ergün Abi'nin teknik anlatımını bana bugün telefonda izah eden Mert Başkan sana da teşekkürler. Mevzulara bayağı bir anladım.

İlk etapta mafsal olayına girişeceğim. E-bay'de parçalara baktım, u-joint kit olarak geçiyor. Burda fiyatlar yüksekse veya parça bulamazsam getirtirim.

Şimdi sıra İzmir'de güzel bir şaftçı bulmaya geldi. Bu kamyon gibi sesten kurtulmam lazım.

Bu arada sabah arabanın altına girip şu aşağıdaki çizimlerden hangisi durumda şaft ona bakacağım.

Üye aybarsdnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    konuyu biraz hortlatmış olacağım ama belki güncel olarak benimle aynı sorunu yaşayan birileri vardır.

Yükseltmeden dolayı benim şaftım da ötüyor. Çift mafsallı yaptıracağım. Bu işi güzel bir şekilde yapacak kimi önerirsiniz? Ve aşağı yukarı maliyeti nedir? Bunu sormamın sebebi öpülmemek

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Alıntı aybarsdnr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konuyu biraz hortlatmış olacağım ama belki güncel olarak benimle aynı sorunu yaşayan birileri vardır.

Yükseltmeden dolayı benim şaftım da ötüyor. Çift mafsallı yaptıracağım. Bu işi güzel bir şekilde yapacak kimi önerirsiniz? Ve aşağı yukarı maliyeti nedir? Bunu sormamın sebebi öpülmemek
    piyasayı unuttum ama 400-600 tl arası malolur sanırım. istanbuldamıydın

Üye aybarsdnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    piyasayı unuttum ama 400-600 tl arası malolur sanırım. istanbuldamıydın
    Evet abi. anadolu yakasındayım ama usta iyiyse avrupa yakasına da giderim

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Alıntı aybarsdnr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet abi. anadolu yakasındayım ama usta iyiyse avrupa yakasına da giderim
    tamam orda zaten..attım özelden

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu