Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 61 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yükseltme sonrası değişen şaft açıları

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı aybarsdnr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi ilk başta titreme ve uğultu vardı. Sonra arazide zorlandı ve uğultu sürtme sesine başladı. En son katur kutur metal sesi gelince kırılmaya yakın söktüm. şanzımana giren kafası bozulmuş. o kafanın da çift veya öneriliyorsa tek mafsallı yapılması gerekiyor. Ustalar ya şaftı b.kluyor ya da harika şaft deyip çok uçuk fiyat söylüyorlar. ben de anlamadığım için pek diyalog kuramıyorum.
    Ben WJ'mi 1.5" yükselttikten sonra benim şaft da ses çıkarmaya başladı. 80 km üstü hızlarda ayağımı gazdan çekince gelen ses gaza basınca kesiliyor. Ergün Abi sebebini anlatmıştı bana. Gazdan çekip parçalar rahatlayınca yapıyordu bu sesi.

Sadece sestir diye umursamadım, ve 1.5" de şaft modifikasyonuna gerek yoktu diye şaftın eskiliği metal yorgunluğudur diye düşündüm. Ama şimdi hocam senin bahsettin katır kutur ses korkuttu beni. Benim şaft da acaba ilerleyen zamanda bu hale mi gelecek acaba?

Üye aybarsdnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben WJ'mi 1.5" yükselttikten sonra benim şaft da ses çıkarmaya başladı. 80 km üstü hızlarda ayağımı gazdan çekince gelen ses gaza basınca kesiliyor. Ergün Abi sebebini anlatmıştı bana. Gazdan çekip parçalar rahatlayınca yapıyordu bu sesi.

Sadece sestir diye umursamadım, ve 1.5" de şaft modifikasyonuna gerek yoktu diye şaftın eskiliği metal yorgunluğudur diye düşündüm. Ama şimdi hocam senin bahsettin katır kutur ses korkuttu beni. Benim şaft da acaba ilerleyen zamanda bu hale mi gelecek acaba?
    ne kadar zamandır bu şekilde kullanıyorsun. Ben şöyle söyleyeyim, benden önceki sahibi şaftı ve diferansiyeli dağıtmış. ben almadan önce değiştirmişler. ben aldıktan aşağı yukarı 1000 km sonra şaft dediğim hale geldi. tabi bu 1000 km nin içinde arazi gezileri vs. de var. Çokta gözünü korkutma. Uğultuya da pek takılma. Ben ara ara hissediyordum kastığını. Yine uğultu ile beraber bazen katur kutur ses geliyordu.

Senin lastik yırtıkmış vs. Bir de dediğin gibi bir metal yorgunluğu da var. Bostancı sanayide pek meşhur olmamış ama iyi esnaf olan bir şaftçı ile tanıştım. Benim işime garanti veremediği için yaptırmadım ama orijinal kafa için uygun fiyat vermişti. Dilersen yerini tarif ederim bir gösterirsin.

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Çünkü CV-Joint ( bilyalı sistem ) mafsallarda kısa süreli ( kasislerden geçişte ) asvalt dalgalanmalarında veya bir tümsek / çukur geçişlerlerinde kısa süren açı değişiklikleri ve yüksek süratler için tasarlanmış bir sistem. Ama aracı 3-4 cm'lik bir yüksekliğe getirdiğin zaman artık bilyalı mafsal sürekli açılı çalışıyor ve sonunda dayanamayıp dağılıyor.

Nereden
    İstanbul
    Alıntı aybarsdnr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senin lastik yırtıkmış vs. Bir de dediğin gibi bir metal yorgunluğu da var....
    Lastik yırtığı deyip geçmeyin; işte o lastik bir anlamda mafsalın körüğüdür, dolayısı ile lastik yırtıldıktan sonra artık bilya yuvalarına toz, su, çamur v.s girmeye başlar ve kısa sürede kötü çalışma şartlarına bilyalar dayanamaz.

Üye ankaralı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    ANKARA
    valla kafamı karıştırdınız bande hafta içi gidip aracı yükseltmeyi düşünüyordum. kararsız kaldım..
    SEVDAMIZDA KÜME DÜŞMEDİYA ANKARAGÜCÜM.....

Alıntı Beatrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Çünkü CV-Joint ( bilyalı sistem ) mafsallarda kısa süreli ( kasislerden geçişte ) asvalt dalgalanmalarında veya bir tümsek / çukur geçişlerlerinde kısa süren açı değişiklikleri ve yüksek süratler için tasarlanmış bir sistem. Ama aracı 3-4 cm'lik bir yüksekliğe getirdiğin zaman artık bilyalı mafsal sürekli açılı çalışıyor ve sonunda dayanamayıp dağılıyor.
    Anladım abi. Şu death wooble ve rot başlarını bir halledeyim. (Geçen hafta piknikte hatırlarsan direksiyonda boşluk ve ses vardı.) Çünkü bu sanırım şu an güvenlik açısından daha önemli. Buna ondan sonra baktırayım o zaman.

Nereden
    İstanbul
    Alıntı ankaralı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla kafamı karıştırdınız bande hafta içi gidip aracı yükseltmeyi düşünüyordum. kararsız kaldım..
    Neden ?!?!? Yükselt ama kurallarınca !

Ergün Abi, dün araca baktırdım death wooble için. Rot başlarında sıkıntı yok. Yağladık biraz. Boşluk ve ses direksiyon kutusundan geliyormuş. Tamir olurmuş 400 TL civarında ama usta çok önemli değil boşuna masraf etme dedi.

Death wobble için direksiyon amortisoru olabilir dedi. Dinç abinin verdiği standart amortisoru taktık. Benimkinden daha iyi durumdaydı. Bir süre gözlemleyeceğiz.

2" Yükseltme sonrası ayağımı gazdan kestiğimde şafttan gelen ses için de "2 inc yükseltmede şafta bir modifikasyon yapmaya gerek yok ama senin şaft 15 yıllık parça, yükseltme sonrası balans yapıp da kafayı bozmuş olabilir, yükseltmeden önce de kafa bozulmuş olabilir. Şu anda aciliyet seviyesinde değil, arka şaft kafası pahalı, ses iyice artınca arka kafayı değiştirip, şafta balans yaparız, şimdi sadece şafta balans yaptırsak kafa bozuk olduğu için ses yine gelebilir" dedi.

Balans yaklaşık 200-250 TL civarı.

Şanzımana girek arka şaft kafası Türkiye'de 450 civarı. Ebay'de kargo dahil 200 TL.
    Diferansiyele giren ön şaft kafası Türkiye'de 550 civarı. Ebay'de kargo dahil 230 TL.

Diyorum ki, şafta balans yaptırıcam ya, değişeceksem ön ve arka değişeyim hazır bu işe girişmişken. İkisini birden Ebay'den alırsan 430 yerine 370 TL oluyor.

$T2eC16N,!yUFIc+U(JuTBS,vfTPlmw--60_57.JPG

Ön ve arka şaft kafası

Bi yandan da sıfır komple şaft baktım Ebay'e, o da kargo ve vergi dahil 850 TL'ye geliyor.

$_57.jpg

Komple şaft

-----

Abi ne önerirsin ne yapayım? Balans yeterli olur dersen sadece kafaları mı değişeyim? Bi de bu şaft ve kafalarında marka önemli mi çok? Ben en uygun fiyatlılarına baktım. Sizin gibi hardcore araziye girmiyorum biliyorsun.

Üye aybarsdnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şaft masrafı yapacaksan ve aracına binmeye devam edeceksen almışken çift mafsallı al. daha sonra belki araziye girme niyetin olur vs. Ben Ergun abinin önerisine göre hareket etmeye başladım. En mantıklı çözüm. İş yoğunluğundan dolayı kendim uğraşamıyorum ama bir tanıdığım halledecek benim için

Nereden
    İstanbul
    Ergün Abi, dün araca baktırdım death wooble için. Rot başlarında sıkıntı yok. Yağladık biraz. Boşluk ve ses direksiyon kutusundan geliyormuş. Tamir olurmuş 400 TL civarında ama usta çok önemli değil boşuna masraf etme dedi.

Direksiyon kutusu tamirini hiç sevmem... hayati bir konu !

Death wobble için direksiyon amortisoru olabilir dedi. Dinç abinin verdiği standart amortisoru taktık. Benimkinden daha iyi durumdaydı. Bir süre gözlemleyeceğiz.

Death Wobble' ın sebebi direksiyon amortisörü olamaz, direksiyon amortisörü etkiyi sönümlemeye çalışır. Sonuçta çözüm değil.

2" Yükseltme sonrası ayağımı gazdan kestiğimde şafttan gelen ses için de "2 inc yükseltmede şafta bir modifikasyon yapmaya gerek yok ama senin şaft 15 yıllık parça, yükseltme sonrası balans yapıp da kafayı bozmuş olabilir, yükseltmeden önce de kafa bozulmuş olabilir. Şu anda aciliyet seviyesinde değil, arka şaft kafası pahalı, ses iyice artınca arka kafayı değiştirip, şafta balans yaparız, şimdi sadece şafta balans yaptırsak kafa bozuk olduğu için ses yine gelebilir" dedi.

Balans yaklaşık 200-250 TL civarı.

Katılmıyorum ! 2" yükseltme sonrası şaft tek değişen açı şartlarına uyumlandırılmalıdır. Eğer şaftta vibrasyon ve ses varsa bir şeylerin ters gittiğine işarettir ve bu ters giden şey devamlı ilerleyecektir. Şu anda aciliyeti yok diye düşünülen şey hiç ummadığın bir anda dağılır, bırak verdiği hasarı ( arazi şanzımanı v.s. tehlikeli de olabilir. )

Şanzımana giren arka şaft kafası Türkiye'de 450 civarı. Ebay'de kargo dahil 200 TL.
    Diferansiyele giren ön şaft kafası Türkiye'de 550 civarı. Ebay'de kargo dahil 230 TL.

Diyorum ki, şafta balans yaptırıcam ya, değişeceksem ön ve arka değişeyim hazır bu işe girişmişken. İkisini birden Ebay'den alırsan 430 yerine 370 TL oluyor.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: $T2eC16N,!yUFIc+U(JuTBS,vfTPlmw--60_57.JPG
    Görüntüleme: 3
    Büyüklüğü: 47.2 KB (Kilobyte)

Ön ve arka şaft kafası

Bi yandan da sıfır komple şaft baktım Ebay'e, o da kargo ve vergi dahil 850 TL'ye geliyor.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: $_57.jpg
    Görüntüleme: 3
    Büyüklüğü: 67.2 KB (Kilobyte)

Komple şaft

-----

Abi ne önerirsin ne yapayım? Balans yeterli olur dersen sadece kafaları mı değişeyim? Bi de bu şaft ve kafalarında marka önemli mi çok? Ben en uygun fiyatlılarına baktım. Sizin gibi hardcore araziye girmiyorum biliyorsun.

Tekrar : 2" yükseltmede şaft modifikasyonu şart ! Şaft kafalarını yine orjinali ile ( bilyalı sisitem ) değiştirirsen bir müddet sonra onlarda bozulacak ve tüm verdiğin para boşa gidecek. Daha öncede açıklamıştım; Orjinal kafalar aracın standartında neredeyse düz bir açıda çalışırlar, sadece otoyolda dalgalnmalarda veya kısa süreli kasislerde kısa süreliğine açıyla çalışır ki o açı da çok azdır. Oysa sen aracı neredeyse 6 cm yükseltiyorsun bu nedenle kafalar devamlı açılı çalışıyor. Dolayısı ile de bir yere kadar deyip dağılıyor.

Aybars' a tavsiye ettiğim yolu bir gözden geçir derim...

Veya ; Orjinal standart şaft parçaları yerine hazır modifiye edilmiş şaft al yut dışından.

Mesela ;

http://www.4xshaft.com/

http://www.rustysoffroad.com/rustys-...ion-wj-zj.html

Şİmdi, Death Wobble' sebep direkisyon amortisörü olmaz, direksiyon amortisörü Death Wobble' ı absorbe etmeye çalışır. Yani Death Wobble'ın sebepleri ayrı, bunu daha önceden konuşmuştuk. Üstelik Şiddetli death Wobble' ler tüm ön takım ve direksiyon sistemi olduğu gibi direksiyon amortisörüne de zarar verir. Tamam, bir yardımcı amortisör ile bunu biraz daha karşılayabilirsin ama önemli olan Death Wobble' ın sebebini bulmak ve olayı ordan çözmek. Daha güçlü amortisör veya yardımcı ek amortisörler ani direksiyon hamlelerinde geniş lastiklerde standart pompa ve direksiyon kutusu zorlanır. Bu tip uygulamalar daha güçlü sonradan takılan performans direksiyon sistemlerinde birlikte kullanılır. Sana daha net bir örnek vereyim ; benim aracın üstündeki direksiyon amortisörü ömrünü tamamlamış, tamamen boşalmış, yani yok gibi ama hala arcın üstünde, uzun zamandır da bu şekilde kullanıyorum vakitsizlikten ilgilenip değiştiremiyorum, uzun zamandır bu şekilde kullandığım halde hiç bir zaman Death Wobble yapmadı ! Demek ki Death Wobble yapmasına sebeb olacak başka bir boşluk yok.
    Amortisörde yetersizlik aramak yerine Death Wobble' ın gerçek sebebini bulman lazım.

Ben hala sorunun track Bar' da olduğunda ısrarlıyım !

Death Wobble esnasında ön tekerleklerin nasıl yalpaladığına bir bak;

https://www.youtube.com/watch?v=TOoUnv9sOtk

Video'yu dikkatlice izle ;

https://www.youtube.com/watch?v=DiydwQHc7QQ

Direksiyon amortisörün esas görevi Death Wobble'ın etkilerini, sönümlendirmek değil ; ön lastiklerin yandan alacakları herhangi bir sert darbede o anda direksiyon içersinde olabilecek elinin kırılmasını engellemek içindir.

Hatırlamaya çalış, Death Wobble genelde hep aynı sürat aralıklarında mı oluyor ?

Sana bir öneri daha;

İhtimal : Bazen lastikler tam daire olmayabiliyor, fabrikasyon hatası da olabilir, sonradan da bozulabilir. Yani lastiklerden biri oval ise de Death Wobble yapabilir.

Önce lastiklerini bir ön arka yap, yani önleri arkaya arkaları öne al.

Bir de bu şekilde dene bakalım Death Wobble yapacak mı .
    Ergün Abi, track bara iki farklı burç denedik sorun çözülmedi. Ben olayın rot başlarından bir veya birkaçından olduğunu düşünüyorum. Neden?

İZmir'de iken track bar'ı o gördüğün yeni burçlar için sökmüştüm. Usta arabayı hafif geri alırken trackbarsız arabanın kafasının sağa sola nasıl oynadığını gördüm.

Ve dün akşam çok şiddetli bir death wobble daha yaşadım köprüde, aniden yavaşlamak zorunda kaldım ve arkamdaki araçlar sağa doğru kaçtılar kornalar eşliğinde.

Ve dün yaşadığımda hissettiğim, lastiklerin o videodaki gibi devasa 8 atmasıydı. Yani yaşadığım bu deprem track bar kaynaklı aracnın kafasının yani önünün sağa sola sallanması gibi değildi.

Siz Mert Başkan'la bana piknikte direksiyonumu sağa sola salldığımda gelen sesin rot başı olabileceğini söylemiştiniz. Ve direksiyon sallanırken alt uzun rot çubunu o sesle beraber elime vurgu yapıyordu.

Şunu da söyleyim, normal düz yolda sorunsuz giderken (fren esnasında falan değil) direksiyon sağ sola salınım da yapıyor bazen beni geriyor, yani güven vermiyor. Bu salınım titreme değil ama. Bi boşluğun neden olduğu sağa sola oynamalar.

Evet ustalar bakarak rot başı değil dedi ama https://www.youtube.com/watch?v=XLOBhBdhPVg bu videoda gördüğüm üzere sökmeden anlaşılmaya bilir. Bu yüzden ben bi rot başlarını söktüp kontrol ettireceğim.

Direksiyon amortisoru konusunda şimdi oturdu, evet bir yerden death wobble başlıyor, ama bu direksiyon amortisorunden değil, ben direksiyon amortisorunu kuvvelendirmek yerine yani sorunu absorbe etmeye çalışmak yerine sorunu çözmeliyim.

Jant konusunda ise ovallik olsa rot-balansta ortaya çıkardı değil mi?

Nereden
    İstanbul
    Ergün Abi, track bara iki farklı burç denedik sorun çözülmedi. Ben olayın rot başlarından bir veya birkaçından olduğunu düşünüyorum. Neden?
    İZmir'de iken track bar'ı o gördüğün yeni burçlar için sökmüştüm. Usta arabayı hafif geri alırken trackbarsız arabanın kafasının sağa sola nasıl oynadığını gördüm.

Track bar olmadığı zaman tabiki arabanın kafası sağa sola gideri sonçta difransiyeli sabitleyen o Trackbar'ın cıvatası ve deliğine baktınız mı ?!?

Ve dün akşam çok şiddetli bir death wobble daha yaşadım köprüde, aniden yavaşlamak zorunda kaldım ve arkamdaki araçlar sağa doğru kaçtılar kornalar eşliğinde.
    Ve dün yaşadığımda hissettiğim, lastiklerin o videodaki gibi devasa 8 atmasıydı. Yani yaşadığım bu deprem track bar kaynaklı aracnın kafasının yani önünün sağa sola sallanması gibi değildi.
    Death Woble başladığında o şekilde görünür ama bir rotçuda aks başlarını kontrol ettirdiğinde bir şey bulamassın bence.

Siz Mert Başkan'la bana piknikte direksiyonumu sağa sola salldığımda gelen sesin rot başı olabileceğini söylemiştiniz. Ve direksiyon sallanırken alt uzun rot çubunu o sesle beraber elime vurgu yapıyordu.
    Olabilir ama bu arıza farklı bir şey, death Woble değil.

Evet ustalar bakarak rot başı değil dedi ama https://www.youtube.com/watch?v=XLOBhBdhPVg bu videoda gördüğüm üzere sökmeden anlaşılmaya bilir. Bu yüzden ben bi rot başlarını söktüp kontrol ettireceğim.

Direksiyon amortisoru konusunda şimdi oturdu, evet bir yerden death wobble başlıyor, ama bu direksiyon amortisorunden değil, ben direksiyon amortisorunu kuvvelendirmek yerine yani sorunu absorbe etmeye çalışmak yerine sorunu çözmeliyim.

Bingo !

Jant konusunda ise ovallik olsa rot-balansta ortaya çıkardı değil mi?

Jant değil, lastik ! Sen benim dediğimi bir dene, ön arka yap bakalım.

Nereden
    İstanbul
    Bak, aşağıdaki videoda trackbar'ın cıvatası içinde nasıl oynuyor dikkat et ! Burç değil, burcun içindeki cıvata yuvasında girdiği yerde oynuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=LjzRgvxclVw

Jeep death wobble diagnosis - track bar bushing

Ekran Alıntısı.JPG

3:33' ten sonrasına dikkat et;

https://www.youtube.com/watch?v=s9qIvBgEWyo

Nereden
    İstanbul
    Bak, aşağıdaki videoda trackbar'ın cıvatası içinde nasıl oynuyor dikkat et ! Burç değil, burcun içindeki cıvata yuvasında girdiği yerde oynuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=c8VSzi0ewng

https://www.youtube.com/watch?v=cv6cSoV8L8Q

Ekran Alıntısı.JPG

Jeep death wobble diagnosis - track bar bushing

Ekran Alıntısı.JPG

3:33' ten sonrasına dikkat et;

https://www.youtube.com/watch?v=s9qIvBgEWyo
    Abi evet, direksiyonu sağ sol yaptıkca trackbarın kafası sağa sola gidip geliyor. Ben şimdi araca inip ona bakıcam. Olması gereken; direksiyonu çevirdikçe o trackbarın kafasının sabit mi durması gerekiyor?

Üye Kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üst / Alt Roltillerine baktırmayı da unutma !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nereden
    İstanbul
    Abi evet, direksiyonu sağ sol yaptıkca trackbarın kafası sağa sola gidip geliyor. Ben şimdi araca inip ona bakıcam. Olması gereken; direksiyonu çevirdikçe o trackbarın kafasının sabit mi durması gerekiyor?
    Tabiki... !

Üye Alfonse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Konuya destek bir video:
    https://youtu.be/gmV4qwLfOMY
    ...Ne yerdeyim Ne Gökte...

Nereden
    İstanbul
    net bir anlatım..., teşekkürler Alp.

Yeni Üye
    Merhaba değerli üstadlar,
    Konuyu hortlatıyorum kusuruma bakmayın, 2016 mart ayında ben de bir 2001 4.7 WJ aldım bu hafta 4" yükseltme kiti alacağım rica etsem kit montajı için ve şaft değişikliği için tavsiye ettiğiniz ustayı bana da yazabilir misiniz. Anadolu ya da Avrupa yakası farketmez.
    Şimdiden teşekkürler.

Mert.

Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu