Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 61 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yükseltme sonrası değişen şaft açıları

Üye pikniktip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Alıntı Han Solo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam orda zaten..attım özelden
    Bu konuyla ilgili benimde diyeceklerim var
    "iyi usta" adıyla geçen yer eğer tahmin ettiğim yerseki büyük ihtimal orası sadece şaftın balansını iyi yapmaktan anlıyor diğer konularla ilgili olarak kesin olarak ergun abinin bahsettiği konuları pek önemsemiyor, yönlendirmeye ihtiyaç var (yada beni salladı),(taze bilgidir) o yüzden adamı yönlendirmeye ihtiyaç var. açıyı ölçtünmü dediğimde ben gözümlen anlarım diyor....
    Ayrıca WJ şaftının iki ucuda cv joint (bilyalı tip). şaftınını adapte etmeye çalışınca WJde iki ucununda revizesi gerekiyor. yani ortadaki boş boru hariç kullanılamaz. o yüzden orjinal şaftı elletmeyin, komple şaftı yaptırın. (flanşı (yoke) yüksek açıya uygun vs vs, bunu onlar biliyor zaten)
    ben bunu geçen sene yaptırdığımda 1500 civarı bir rakkama patladı bana.

fakat buda yetmez
    en azından alt veya üst kolların ayarlı olması gerekir. fabrikasyon alt üst kollarla bu iş olmaz.
    ayrıca bunu yapınca arabanın caster açılarıda bir miktar değişecek
    Doğru işlemeyen akıl keskinmiş neye yarar, saatin iyiliği koşmasında değil doğru gidişindedir.

Üye aybarsdnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Alıntı pikniktip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuyla ilgili benimde diyeceklerim var
    "iyi usta" adıyla geçen yer eğer tahmin ettiğim yerseki büyük ihtimal orası sadece şaftın balansını iyi yapmaktan anlıyor diğer konularla ilgili olarak kesin olarak ergun abinin bahsettiği konuları pek önemsemiyor, yönlendirmeye ihtiyaç var (yada beni salladı),(taze bilgidir) o yüzden adamı yönlendirmeye ihtiyaç var. açıyı ölçtünmü dediğimde ben gözümlen anlarım diyor....
    Ayrıca WJ şaftının iki ucuda cv joint (bilyalı tip). şaftınını adapte etmeye çalışınca WJde iki ucununda revizesi gerekiyor. yani ortadaki boş boru hariç kullanılamaz. o yüzden orjinal şaftı elletmeyin, komple şaftı yaptırın. (flanşı (yoke) yüksek açıya uygun vs vs, bunu onlar biliyor zaten)
    ben bunu geçen sene yaptırdığımda 1500 civarı bir rakkama patladı bana.

fakat buda yetmez
    en azından alt veya üst kolların ayarlı olması gerekir. fabrikasyon alt üst kollarla bu iş olmaz.
    ayrıca bunu yapınca arabanın caster açılarıda bir miktar değişecek
    Abi yazdıkların mantıklı fakat 1500 e şaft yaptırmaktansa 1700 civarına heavy duty şaftlar satılıyor. onlardan almayı tercih ederim

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Kaç inch yukseltme var hocam? dinç Abi'nin 4".

Benim 2". Şaftı söktüm ama halen test etme şansım olmadı ötme ile alakalı. Bu gece çıkıp basacam hem ötme hem 130 sonrası titreme kesilmişse sorunu anlamış olacağım. Ki büyük ihtimal bu olacak.

Diğer başlıkta dediğim gibi ben 2" yükseltmeme rağmen şaftım neden sorun yaptı anlamadım. Amerikan jeepforum.com sitesinde başlık açtım. Yazsn herkes 2" de burak 3" de bile şaft ötmemeli diyorlar.

İzmir'de şaftımı çıkaran usta çarşamba şaftçıya gidecekmiş. Benim şaftı da bi gösterecek. Bi ihtimal diyorum balansı bozulmuşsa ya da şaft artık yıpranmışsa ömrü bitmişse normalde ses çıkartmayacağı halde çıkartıyordur.

Gelişmeleri yazarım.

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Benim aracta da 4" yukseltme var

Üye pikniktip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Alıntı aybarsdnr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi yazdıkların mantıklı fakat 1500 e şaft yaptırmaktansa 1700 civarına heavy duty şaftlar satılıyor. onlardan almayı tercih ederim
    tam üstüne bastın en iyisi onlardan almak.
    belki daha uygun fiyata başkaları yapar diye ben direk o hazır şaft mevzusuna girmedim
    ama ayar mevzusu gene geçerli
    Doğru işlemeyen akıl keskinmiş neye yarar, saatin iyiliği koşmasında değil doğru gidişindedir.

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Şaftı çıkardıktan sonra ses kesildi. Araç akmaya başladı. Ayağımı gazdan çekince araç sanki eskiye oranla hem daha rahat hem daha çok yol gidiyormuş gibi geldi. Şaft sanki dört tekeri birden kanırtıyor kastırıyormuş gibi.

Åžimdi kafamda 3 soru var.

1) Bu ÅŸekilde devam etmek.
    2) Şaftı takıp, şanzımanı 2cm kadar indirmek (Tercihim bu)
    3) Şaftı mafsallı yapmak (Ki buna pek sıcak bakmıyorum, tam çözüm değil galiba)

Alternatif olarak aklıma gelen, acaba şaftım eskidi, ya da balans yapıyor ondan ses çıkarıyor. Balans da yaptırabilirim ama önce şaftçıya göstericem balans var mı diye.

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada saftı sokunce araç fena oldu virajda bi köklüyorsun bir yanlıyor kıçtan
    bi sıfır videosu bekliyorum senden
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Beyler bu şaft konusu ile ilgili forumu baya kirlettiğimin farkındayım ama en mantıklı çözümü bulmak istiyorum.

Normalde HD iron rock şaft almaya karar vermiştim fakat, kur artışından dolayı TR deki satıcıların fiyatları baya yükseldi. Kendim ne yazık ki getiremiyorum çünkü iron rock ın Türkiye ye gönderimi yok.

Dün Ergun abinin paylaşımlarından sonra bu akşam kendi şaftımı ve aracı aldığım kişi tarafından pek ne olduğunu bilmediğim bazı parçaları inceledim. Muhtemelen şanzımana giren taraf daha önceden çift mafsallıymış ama değiştirmişler vs.

Şaft ım kayar şaft denilen cinsten galiba veya ben standart şaftla arasında bir fark olduğunu düşünüyorum hakim olmadığım bir konu olduğu için. Şaft ve elimdeki parçaların fotoğraflarını buraya ekliyorum. Beni yönlendirirseniz çok sevinirim. Şaftçılara pek güvenim kalmadığı için biraz bilgi edinip gitmek istiyorum artık.

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    abi şaftla ilgili tam sorun nedir titreme mi kırılma sağlamlık endişesi mi
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Alıntı Han Solo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi şaftla ilgili tam sorun nedir titreme mi kırılma sağlamlık endişesi mi
    abi ilk başta titreme ve uğultu vardı. Sonra arazide zorlandı ve uğultu sürtme sesine başladı. En son katur kutur metal sesi gelince kırılmaya yakın söktüm. şanzımana giren kafası bozulmuş. o kafanın da çift veya öneriliyorsa tek mafsallı yapılması gerekiyor. Ustalar ya şaftı b.kluyor ya da harika şaft deyip çok uçuk fiyat söylüyorlar. ben de anlamadığım için pek diyalog kuramıyorum.

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Bunlar nerden çıktı ?!?!

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Alıntı Beatrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunlar nerden çıktı ?!?!

Arabayı aldığımda mustafa abi vermişti belki işine yarar diye. Depoda duruyordu. Aklıma geldi çıkarttım

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Aybars, gördüğüm kadarıyla daha önce senin ön şaftın difransiyele giren tarafı mafsallıya çevrilmiş, boruda da uzatma yapılmış. Şanzımana giren tarafı olduğu gibi bırakılmış, dolayısıile eğimli çalışmaya dayanmadığı için şanzıman tarafındaki dağılmış.

Şimdi ne yapılabilinir ?

Tavsiyem ;

95 model ZJ' lerin bir kısmı ( son 3 ay imalatı ) ön şaftı difransiyele giren tek, şanzımana giren çift mafsallı olarak yapıldı. Bendeki de şansıma öyleydi, sadece yükseltmeye göre boruyu uzattırdım.

Bu şekilde olan 95 ZJ temiz bir çıkma şaftını difransiyele giriş ve şanzımana giriş flanşlarıyla birlikte alıp iyi bir şaftçıya boyunu uzattırıp bakım ve balansını yaptıracaksın ve WJ' ne takacaksın. Sorun falan kalmayacak !

95 ZJ şaftnın avantajı orjinal olması.

Çıkma şaftı ve flanşları güvenilir nereden alabileceğini, sonrasında şaftın boyunu işinin ehli ustalı nerede uzattıracağını sana özelden vereceğim.

Yaklaşık tutar da 1000,- 1100,- arası olabilir.

Bunun haricinde yaptıracağın, el attıracağın her iş işlem sana sadece zaman ve para kaybettirir.

Kolay gelsin, bol ÅŸans.

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Aybars, gördüğüm kadarıyla daha önce senin ön şaftın difransiyele giren tarafı mafsallıya çevrilmiş, boruda da uzatma yapılmış. Şanzımana giren tarafı olduğu gibi bırakılmış, dolayısıile eğimli çalışmaya dayanmadığı için şanzıman tarafındaki dağılmış.

Şimdi ne yapılabilinir ?

Tavsiyem ;

95 model ZJ' lerin bir kısmı ( son 3 ay imalatı ) ön şaftı difransiyele giren tek, şanzımana giren çift mafsallı olarak yapıldı. Bendeki de şansıma öyleydi, sadece yükseltmeye göre boruyu uzattırdım.

Bu şekilde olan 95 ZJ temiz bir çıkma şaftını difransiyele giriş ve şanzımana giriş flanşlarıyla birlikte alıp iyi bir şaftçıya boyunu uzattırıp bakım ve balansını yaptıracaksın ve WJ' ne takacaksın. Sorun falan kalmayacak !

Çıkma şaftı ve flanşları güvenilir nereden alabileceğini, sonrasında şaftın boyunu işinin ehli ustalı nerede uzattıracağını sana özelden vereceğim.

Yaklaşık tutar da 1000,- 1100,- arası olabilir.

Kolay gelsin, bol ÅŸans.
    Ergun abi, çok teşekkür ederim

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı aybarsdnr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şanzımana giren kafası bozulmuş. o kafanın da çift veya öneriliyorsa tek mafsallı yapılması gerekiyor.

Şanzımana giren tarafı asla tek mafsallı olmaz , çift mafsallı olmak zorunda !

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Bu arada Mustafa'nın sana verdiği parçalardan birisi büyük ihtimalle şanzımana giriş tarafı flanşı, uyarsa rakam biraz daha iner.

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Şanzımana giren tarafı asla tek mafsallı olmaz , çift mafsallı olmak zorunda !
    Abi ne yazık ki ustalar o ihtimali de söyledikleri için ben de bilgisiz olduğumdan düşünmek durumunda kalıyorum. Dediğim gibi sizlerden alacağım bilgilerle gidip konuşursam sonuca ulaşıcam

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Ön şaftının difransiyel tarafına baktığımda >>> difransiyel üzerindeki flanşında bu şekilde olmalı , yani difransiyel üzerindeki flanşın içine oturup vidalanıyor.i

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Ön şaftının difransiyel tarafına baktığımda >>> difransiyel üzerindeki flanşında bu şekilde olmalı , yani difransiyel üzerindeki flanşın içine oturup vidalanıyor.i
    Evet abi o kisim dedigin gibi aslinda. Biz once o icine oturan yerdeki vidalari sokup cikarttigimiz icin safti o parcanin fotografini koymadim

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu