Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Grand Cherokee ZJ' lerde ABS tamiri

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul

Grand Cherokee ZJ' lerde ABS tamiri

Sorunumuz; ABS çalışmıyor ve gösterge panelinde ABS ışığı yanıyor…!

Panik yok...! : Arıza %90 hava filtresi kazanının arkasında ana fren silindirin önündeki ABS kontrol ünitesinden kaynaklanıyordur.

Kontrol ünitesine ulaşmak için önce filtre kazanından kurtulmamız lazım. Fıltre kazanının kapağını bir kenara koyup dipte görünen 3 cıvatayı 13 lokmayla çıkartalım. Sağ tarafta bulunan diferansiyel havalandırma hortumunu tutan klipsi de açıp serbest bırakalım ve kazanı dışarıya alalım.

Şimdi ABS modülünün üzerindeki 3 cıvatayı açalım ve Ünitenin fişini ayiralim.

Şimdi komut ünitesi önümüzde. Haznenin yapışık kapağını açmak parmaklarımızın hassasiyetine ve kabiliyitine kalmış. Bir falçatayla aradaki yapışkanı kesin, sonra ince bir tornavida ile dikkatli bir şekılde kapağı aralayın.

Daha önce ayırmış olduğumuz fişlerin karşılığı olan lehimleri kontrol edin. ABS pompasının fişinin karşılığı olan lehimdeki hasarı net olarak görebiliyoruz. Üzerindeki plastik koruyucuya kaldıralım.

Lehim tabancası ile hasarlı lehimi eritip temizleyin ve yeniden düzgün bir şekilde lehimleyin. Yaptığımız tamirat işleminden emin olmak için geçici olarak ünitenin fişlerını takıp motoru çalıştırın. ABS pompasının devreye girmesi ile birlikte göstergelerimizin altındaki ABS ışığının artık yanmadığını görürüz.

Şimdi kapağın kenarında bulunan falçata ile kestiğimiz yapıştırıcı artıklarını güzelce temizleyelim. Bu arada sıcak slikon tabancamızı ısıtalım. Önce lehimin üzerini daha önce kaldırdığımız koruyucu plastik yerine slikonlayalım. Sonra haznenin kenarlarını sıcak slıkonlayıp kapağını yerine tekrar yapıştıralım.
    Başlangıctan bu noktaya kadar izlediğimiz demonte işlemini tekrar geriye toplayarak olayı sonlandıralım.

Konunun başındada belirttiğim gibi ZJ`lerin ABS sistemlerinde üniteden kaynaklanan ve sıklıkça görülen başlıca arıza budur. Eğer apayrı bir nedenden dolayı başka bir arıza yoksa şanslısınız.

Üye anarchist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Abi ABS sensörü nerede tam olarak.Ben karaburunda bir çamura girdim.Sensör yanmaya başladı ve hala yanıyor.4 ay geçti aradan.Alt yıkama yaptırdım 1-2 kaç dakika yanmadı sonra tekrar yanmaya başladı.Sorun bundan mıdır yoksa sensörden midir?

Üye blueside - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    25.Nisan.2014
    Nereden
    Ä°zmir
    Benim abs ayda 1 veya 2 kere yanıyor kontağı kapatıp 1 dakka bekliyorum açtığımda ışık sönüyor neden anlamadım bilen varmı...

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Alıntı blueside Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim abs ayda 1 veya 2 kere yanıyor kontağı kapatıp 1 dakka bekliyorum açtığımda ışık sönüyor neden anlamadım bilen varmı...
    Yağmurlu havada, veya aracı yıkattıktan sonra mı? Yoksa normal havada mı?

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı anarchist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ABS sensörü nerede tam olarak.Ben karaburunda bir çamura girdim.Sensör yanmaya başladı ve hala yanıyor.4 ay geçti aradan.Alt yıkama yaptırdım 1-2 kaç dakika yanmadı sonra tekrar yanmaya başladı.Sorun bundan mıdır yoksa sensörden midir?
    Firen kaliberlerinin arkasında ( dört tekerlektede...) Sensör Aks kafalarının üstündeki tırtıkları sayar, bu tırtıklar çamurla kapanırsa okuyamaz. Bu tırtıkları dışarıdan temizleyebilirsin, görünürler.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Alıntı Beatrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Firen kaliberlerinin arkasında ( dört tekerlektede...) Sensör Aks kafalarının üstündeki tırtıkları sayar, bu tırtıklar çamurla kapanırsa okuyamaz. Bu tırtıkları dışarıdan temizleyebilirsin, görünürler.

ERgün Abi, WJ'ler için de aynı şey gerekli mi?

Ben benim ABS, fren ve motor ışığını yağmurda araba yolcu tarafına su alıp bir yerlere kısa devre yaptırdığı için olduğunu düşünüyorum ama yine de dediğin üzere bi bakacam yukardaki şemadaki pisliklere.

Ãœyelik tarihi
    25.Nisan.2014
    Nereden
    Ä°zmir
    Ergün abi her hangi birşey sökecekmiyiz yoksa dışarda mı tırnaklar başka bir soruda ne ile temizliğim balata spreyimi yoksa su ilemi?

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Ergün abi her hangi birşey sökecekmiyiz yoksa dışarda mı tırnaklar başka bir soruda ne ile temizliğim balata spreyimi yoksa su ilemi?
    abi hiçbişi sökmene gerek yok lastiği tam sol yap açılsın bakınca göreceksin tırtıklı parçayı aksın üzerinde diyim lastiğe doğru diskin arkasında
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Dışardan temizleyebilirsin, aracı hareket ettire ettire her tarafına ulaşabilirsin.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Dışardan aynen böyle görünür, nasıl istersen öyle temizle...;

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Alıntı Beatrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dışardan aynen böyle görünür, nasıl istersen öyle temizle...;

Bu iyi oldu. Araca inince bir bakacam. Ama ben de çok çamur olacağını zannetmiyorum sizinkiler gibi.

Ãœyelik tarihi
    25.Nisan.2014
    Nereden
    Ä°zmir
    Saolun denedim epey pislik aktı bakalım nolacak düzeldimi

Üye emreturkeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    25.Kasým.2014
    Nereden
    Istanbul - Kozyatagi
    XJ ile ilk araziye girdikten sonra bende de ABS ışığı yanmıştı, sonra detaylı bir temizlik yapıp bir daha geri gelmeyince kurtuldum sandım, ama halen ara ara geliyor, sonra sönüyor, kimi zaman hiç gelmiyor... :P

Sanırım önce şu tırtıklı sensorlerin adam gibi temizlendiğinden emin olmak lazım, bakalım sonra uyarı gelmeye devam ederse ne yapacağımızı düşünürüz artık...

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Yazmaya unutmuşum. Benim ön cam zamanında değişmiş sanırım. Yeni camı koyarken ön yolcu tarafını iyi slikon yapmamışlar. Yağmur yağınca oradan içeri su giriyor, bu su yolcu kapısı menteşelerinin olduğu yerdeki fitilden yol yapıp yolcu paspasının altına birikiyordu.

Bu da oradaki kablolara kısa devre yaptırıp sadece yağmurlu havalarda ABS ışığı yakıyordu. Ne zaman ki ben bu sorunu farkedip, döşeme altını tamamen kuruttum, ve oraya silikon yaptım ve su akışını kestim, her yağmurda istisnasız yanan ABS ışığım artık hiç yanmıyor.

Emre hocam, buna bir bakın, döşeme altlarınız ıslak mı? Bir de, ışık yandığında araçla giderken sert bir fren yapın ve abs ışığı yanarken devreye giriyor mu girmiyor mu ona bakın.

Üye ahimrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    30.Mayýs.2015
    Nereden
    Denizli
    Merhaba. benim araç 94 model 2 gündür abs lambası devamlı yanıyor. dün tesisatı ve tekerlerdeki sensörleri kontrol ettik bişey görünmüyor. rölenin olduğu bölümden düz elektrik verdik pompa çalıştı. Resimlerdeki üniteyi benim araçta göremedim, resimdeki araçla model farkı var herhalde. Nasıl bulacağım bu parçayı. Veya arıza olabilecek başka yer varmı.
    2016 Model Dacia Duster 4x4
    1997 Model Grand Cherokee 5.2 V8
    1994 Model Grand Cherokee 5.2 V8

Üye ahimrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    30.Mayýs.2015
    Nereden
    Denizli
    An itibariyle problemi çözmüş bulunuyorum....
    Merhaba arkadaşlar hep birilerinin yazdıklarını okuyorduk, artık benimde aracım var ve yavaş yavaş bende tecrübe ettiklerim mi paylaşmaya çalışacağım. İki gündür ABS lambam süreklü yanıyordu, daha önce bir sefer yanıp sönmüştü aldırış etmemiştim. Sürekli yanmaya başlayınca. Adım adım takip ederek arızayı hallettik.
    1. Adım Aracı liftte kaldırıp tesisatı komple kontrol ettik.
    2. Her tekerde bulunan sensörleri temizledik ve bir ommetre yardımıyla çalışıp çalışmadıklarını kontrol ettik.
    3. ve son adım. ABS hidrolik kontrol ünitesini kontrol etmeliydik. Bunun için Hava filtresi kutusunu söktük resimlerde daire içinde gösterdiğimiz ABS hidrolik kontrol ünitesini, hidrolik tankıyla beraber westanhouse den çıkardık. hidrolik boşalmasın diye. En altında yine resimde görülen kapağı söktük ve süpriz alt köşedeki silindirin üzerindeki bağlantıda lehim atığı var. Burada biraz ustalık işin içine giriyor o kısımda da babam sağolsun film gibi bakırın ucuna kablo lehimleyerek bağlantıları düzeltti. Komple sistemi topladık.
    4. Frenlerin havasını aldık bu maddeyi unutmayalım.....
    5. MUTLU SON...... 2.jpg3.jpg7.jpg8.jpg9.jpg
    2016 Model Dacia Duster 4x4
    1997 Model Grand Cherokee 5.2 V8
    1994 Model Grand Cherokee 5.2 V8

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Oh ne guzel elinden gelmesi buyuk avantaj..gule gule kullan

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Bu Konu için Etiketler