Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 103 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Grand Cherokee WJ Yükseltme

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Grand Cherokee WJ Yükseltme

Arkadaşlar,

WJ'mi 5 cm yükseltmek istiyorum.

Ancak amacım araziye girmek için değil.

Öncelikle görsel olarak daha heybetli durmasını istiyorum. Aşağıda resimde şu anki halini görüyorsunuz. 5 cm yükseltme kötü bir görünüşe neden olmaz herhalde?

Diğer sebebi de 255 taban lastiklerimin direksiyon sondayken davlumbaza sürtmesini engellemek. Ve ileride olası bir 16 inç janttan 17 veya 18'e geçişte sorun yaşamamak.

Bunu yapmak için en uygun bütçeli önerilerinizi bekliyorum. Araziye girmeyeceğim için sanırım GET yerine daha düşük bütçeli amatör çözümler uygun olur? Takoz, lastik ekleme, helezon yay, kit ile yükseltmelerden falan bahsediliyor.

Bu konuda bu işin nasıl ve nerede yapılacağı konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Ayrıca önereceğiniz tip yükseltme aracın yakıt sarfiyatında ve KM ve Hız göstergesinde değişiklik oluşturur mu?

Not: Virüsü kaptın demeyin, yineliyorum, Off-Road beni aşar Asfaltçıyım ben asfaltçı
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    get takoz lazım sana başka birşey değil en ucuzu odur. 200 tl ye halledersin
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BİTMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Nereden
    istanbul

Üye
    Aracın tüm dinamiklerini değiştireceksin.. Eski konforu unut.. Yolda gidişin yakıtınve viraj kabiliyetin olumsuz etkilenecek... Bence girme bu işe... Asfaltçıyım diyo isen bırak kalsın böyle.. Sürtme işinin çözümü kolay.. Direksiyon tur sayısını kıs

Nereden
    istanbul
    yükseeelllttt

http://gifmaker.me/PlayGIFAnimation....put_Sc9M18.gif

Hareketli resim için yukarıdaki bağlantıya tıklayın.

Yükseltilmiş hareketsiz resim için aşağıdan 3.ye tıklayın.

Nasıl olmuş?

Ejder Hocam, baksana şuna, gel de yükseltme.

Üye Monachus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Yükselttikten kaç viraj sonra eskiye dönmek isteyeceksin acaba

Üye akiva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinanoba Büyükçekmece
    Hiç uğraşma Burak.
    Sadece asfaltta kalacaksan aracın dinamiğini bozma.
    İllaki yükseltecem diyorsanda sadece get ile yetinme tüm etkilenecek aksamı yeni koşullara adapte et.
    Ejderin uyarısı yerinde.ben olsam dikkate alırdım.

Üye tapagazzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Dragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracın tüm dinamiklerini değiştireceksin.. Eski konforu unut.. Yolda gidişin yakıtınve viraj kabiliyetin olumsuz etkilenecek... Bence girme bu işe... Asfaltçıyım diyo isen bırak kalsın böyle.. Sürtme işinin çözümü kolay.. Direksiyon tur sayısını kıs
    kesinlikle katılıyorum,
    aracı cok bozacaksın...eger illa yukselticem diyorsan 3" kit uygulaman daha saglıklı ama kitten sonra asfalt sıkıntı yaratır!
    bırak dokunma bence eger arazi ile isin olmayacaksa.

Arkadaslar, goruslerinizi cevaplayacam. Su an jant boyuyorum.

Lastikleri sokunce ustam dedi. Senin aracta yukseltme var diye. Yaylarin altindaki parcalari dedi.

Resim asagida. Var mi boyle birsey?

Üye anarchist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Ben yükseltmeyi göremedim de yay yamuk duruyor.
    SEnin ustanın yükseltme dediği şey daha çok Coil Spring Isolator gibi duruyor.

Üye anarchist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Aşağıdaki linkdeki parçaya benziyor

http://www.ironrockoffroad.com/Merch..._Code=IR-XFCSI

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Burak,

5 cm her ne kadar yükseltme adına bizim için hiç bir şey ifade etmese de eğer gerçekten hiç bir şekilde araziye girmeyeceksen bence yapma...
    Bu değişimden sonra araçta bir takım sapmalar olacaktır..., biz alıştık kendi kendimizi kandırmaya "o kadarı opsiyon dahilinde..." gibi laflar edip görmemezlikten gelmeye. Uzun yıllar EKV' yi yoldan çıkmış bir vaziyette kullandıktan sonra tamamen aynı modeli yeniden alınca aradaki farkı gördüğünde dehşete kapılıyor insan.
    Tüm markalar gibi CHRYSLER' de görsel teknik elektronik ve aerodynamic tasarım geliştirme birimlerinde mühendisleriyle dünyanın parasını ve zamanını harcayıp sonuçta bir zincir oluşturuyorlar, birbirini tamamlayan her halka tam bir denge içinde bu zinciri tamamlıyor..., her ne şekilde olursa olsun bu halkalardan biri aradan çekildiğinde ve yerine farklı bir halka yerleştirildiğinde sistem bozuluyor... daha önce de dediğim gibi; değişen her neler ise bizi rahatsız etmiyor ama seni rahatsız etmeyeceğinden eminmisin ?

Biraz daha açacak olursak;

+5 cm, -5 cm aracın normal opsionel hareketleri dahilinde sorun değildir, teknik tasarımda bunun önlemleri alınmıştır, aracın hareketli ve aktarma organları bunu geçici olarak karşılayacak şekilde dizayn edilmiştir. Ama burada dikkat edersen bir kelimeyi tekrar vurgulamak isterim ; geçici olarak. Araç asvaltta dahi gitse uzun mesafe alçalan veya yükselen dalgalı zeminlerde süspansiyon sistemi açılır kapanır, yani şase ve kupa difransiyellerden ayrılır veya kapanır. Bu hareketleri amortisörler, viraj denge link çubukları, trackbarlar, direksiyon rot kolları ve şaft kayıcı ve mafsalları son limitleri dahilinde absorve ederler...

Şimdi buraya kadar hep geçici hareket değişimlerinden bahsediyoruz..., oysa aracı 5 cm yükselttiğimizde kalıcı değişimden bahsetmek zorundayız, ki işte alınıp yerine konulan farklı halka da bu !

Biraz tek tek açalım;

Öncelikle aracın aerodynamic yapısı değişecek, aracın altındaki hava yastığı gücü artacak, yüksek süratlerde hissedilir derecede değişim farkedilecek... Öyle ya; mühendislerin onca zaman rüzgar tünellerinde harcadıkları zamanı ve ulaştıkları sonucu bir anda alt üst etmiş olacağız.
    Amortisörlerin ideal çalışma mesafeleri değişmiş olacak, aracın yoldan kaynaklı opsiyonel geçici yükselme ve alçalmalarına karşılık sorunsuz açılma ve kapanma mesafeleri bozulacak, amortisör artık bu aracın normlarına göre bir amortisör olmayacak, yani bu araç fabrikadan bu şekilde 5 cm daha yüksek çıkarılsaydı bu amortisörler yerine daha uzun amortisörler kullanılacaktı.
    Viraj link çubukları da bu değişimden paylarını almak zorunda kalacaklardır, dolayısı ile uzatılmaları gerekir ki mühendislerin teknik çözümlerine tam istedikleri doğultuda tekrar cevap verebilsin.., yani uzatılmalılar.
    Arka şaft sıkıntı çıkartmasa da, ön şaft bilyalı sistemde olup yüksek sürate endeksli, kısa süreli eğimli
    çalışmaya uygun tasarlanmıştır. Oysa aracı 5 cm yükselttiğimizde şaft devamlı açılı çalışacağından bir müddet sonra bilyaları dağıtacaktır. Dolayısı ile ön şaftı mafsakllı şafta çevirmek gerekecektir ki bilyalı şaft ile mafsallı şaftın yüksek süratteki performansı aynı olmayacaktır. Aynı olabilseydi fabrika çıkışından en basit sistem olan alışılagelmiş mafsallı şaft kullanılırdı.
    Ön ve arka track barlar öndeki diferansiyel sola, arkadaki difransiyeli sağa kaydıracaktır. Bu da ön ve arka tekerleklerin iz düşümünü saptıracak aracın virajlarda ve ani firenlerde olması gerektiğinden farklı reaksiyonlar göstermesine sebeb olacaktır.

Şimdi tekrar başa dönecek olursak ;

Tüm bu değişimler kişinin aracı ne kadar dinlediğinin, üzerinde ne kadar hassasiyetle durduğunun seviyesine bağlı… Beni rahatsız eder mi ? kesinlikle hayır !

İşte sorunun doğru cevabı burada…,

Araç senin olduğuna göre de son karar senin….

Nereden
    İstanbul
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nedir abi o ne ise yariyor?

Birseyi izole ediyor galiba?
    Aks tablası üzerine geceç izalatör > yay da izalatöre oturuyor.
    Lastiklerden gelen titreşimler şaseye ulaşmadan önce aradaki bu izalasyon parçası ile elimine oluyor.

Ergün Abim, uzun uzun yazmışsın, izah etmişsin. Çok çok teşekkür ediyorum harika bilgilendirme için.

Ayrıntılı olarak okudum.

Dediğin üzere bu get ile yükseltme aracın birçok dinamiğini bozacak.

Şimdi benim de söylemek istediklerim şunlar, sen bana asfaltçı olarak yükseltme derken önceliğin güvenlik mi? Yoksa benim aracımı yabancılayacak olmam, rahatsız olmam mı?

Benim burada en büyük tereddütüm güvenlik. Yani ben asfaltçı olduğum için ve sürekli uzun yola da gittiğim için doğal olarak yüksek sürat de yapıyorum. Yüksek süratlerde bu 5 cm'lik yükseltme sebebi ile aracın bir yerleri zorlanıp kırılıp bana kaza yaptırır mı? Ne bilim, viraj demir kolu falan ya da başka birşeyi kırar mı? Bir yeri yamultur mu? Ya da ani frenlerde yine bir zararı olur mu? Mekanik kısmı bilmiyorum çok, sallıyorum.

Eğer bu yükseltme güvenlik olarak bana zararlı olmayacaksa ben yükseltmek isterim. 14 senedir sürekli araba kullanıyorum ve şoförlüğüm ciddi anlamda iyidir. Yani kısa sürede arabaya alışacağımı düşünüyorum.

Ha bir de şunu sorayım, bu yükseltme eğer güvenlik olarak bir sorun teşkil etmiyorsa, bazı parçaları sanırım erken yıpratacak?

Dün bir ilan gördüm, 5 cm yükseltme get olarak değil de helezon yay olarak var. Yukarıda söylediklerin bu tür bir yükseltme için de geçerli mi?

Nereden
    istanbul
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ergün Abim, uzun uzun yazmışsın, izah etmişsin. Çok çok teşekkür ediyorum harika bilgilendirme için.

Ayrıntılı olarak okudum.

Şimdi benim de söylemek istediklerim şunlar, sen bana asfaltçı olarak yükseltme derken önceliğin güvenlik mi? Yoksa benim aracımı yabancılayacak olmam, rahatsız olmam mı?

Benim burada en büyük tereddütüm güvenlik. Yani ben asfaltçı olduğum için ve sürekli uzun yola da gittiğim için doğal olarak yüksek sürat de yapıyorum. Yüksek süratlerde bu 5 cm'lik yükseltme sebebi ile aracın bir yerleri zorlanıp kırılıp bana kaza yaptırır mı? Ne bilim, viraj demir kolu falan ya da başka birşeyi kırar mı? Bir yeri yamultur mu? Ya da ani frenlerde yine bir zararı olur mu? Mekanik kısmı bilmiyorum çok, sallıyorum.

Eğer bu yükseltme güvenlik olarak bana zararlı olmayacaksa ben yükseltmek isterim. 14 senedir sürekli araba kullanıyorum ve şoförlüğüm ciddi anlamda iyidir. Yani kısa sürede arabaya alışacağımı düşünüyorum.

Ha bir de şunu sorayım, bu yükseltme eğer güvenlik olarak bir sorun teşkil etmiyorsa, bazı parçaları sanırım erken yıpratacak?

Dün bir ilan gördüm, 5 cm yükseltme get olarak değil de helezon yay olarak var. Yukarıda söylediklerin bu tür bir yükseltme için de geçerli mi?
    yayla da yapsan ergun abinin saydığı parçalar son limtlerinde zorlaacak erken bozulacaktır. ama hepsinden önemlisi ön arka lastiklerin izdüşümleri farklı olacak yani ıslak zeminden kuru zemine dümdüz geçtiğin zaman yerde 2 lastik izi görmen gerekirken 4 lastik izi olmasa bile daha kalın izler göreceksin ön diff sola arka diff sağa kayacak 1-2 cm bu da ani frenlemede dalma gezme yaptıracak biraz.

Super Moderator mexlayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Dragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adam haklı

Nereden
    İstanbul
    Tam üstüne bastın...!

Seçim yapmam gerekirse öncelik güvenlik...., Yayların, amortisörlerin, denge link çubukların tasarım dışında çalışacak, rüzgar yapın olumsuz etkilenecek... kısaca aracın süspansiyon dengelerini alt üst edeceksin. Zaten kısa bir süre sonra sorunlar birbiri ardına gelmeye başlayacak, gacırtılar gucurtular v.s. hangi sesi dinleyeceğine şaşıracaksın...ip gibi giden aracın yüksek süratlerde zemin meyillerinde iz düşümü sapmasından gezinmeye başlayacak...

Çok yüsek süratte ön difransiyelin dağılabilir..., düz yolda dahi kaygan zeminde ani firende aracın arkası sağa doğru savrulur, çünkü ön sola arka sağa difransiyellerin yaklaşık 1 cm kayıktır.

Haaaaa..., diyeceksin ki ; " peki siz neden yapıyorsunuz...." bilerek yapıyoruz > nekadar araziye yaklaşırsan, o kadar asvalttan uzaklaşırsın....

Bu sorunu cevaplama sorumluluğunun vicdani riskini üstüme alamam....
    Normal şartlar altında seyirden bahsetmiyoruz...., aniden meydana gelebilecek bir tehlike durumunda aracın beklenmedik reaksiyonu ne olur bilemeyiz...

Bundan emin olabilirsin....

Tüm bu konuşmalarımızdan çıkan sonuç şu ;
    Yay veya get ile aracı yükseltiyorsan tüm diğer bağlantılı çalışan organları fabrika çıkış standartlarına geri çevirmen lazım, yani rüzgar yapın hariç diğer birlikte çalışan parçalar da değişime katılmalı...

Tabi aracında mükemmelliği arıyor ve devam ettirmek istiyorsan....

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu