arkadaşlar merhabalar. aracım 96 zj 5.2
arabada rölantideyken çok devir ibresinde çok hafif bi dalgalanma oluyor. forumda ve internete tps veya air control valve den kaynaklanabileceği yazıyor. air control valfi söküp temizledim. ama dalgalanma devam ediyor. internette tps nin çalışıp çalışmadığı ile ilgili kontrolün nasıl yapıldığına dair güzel bir video var. linkini paylaşıyorum:
https://www.youtube.com/watch?v=_skV...index=9&t=164s

şimdi burada bi sorun yaşıyorum. adamın dediği gibi yapıp ilk olarak beyinden gelen sinyal kablosunu bulmak için siyah ucu akünün eksi kutup başına tutturuyorum. kırmızı ucu kablolara değdirince birinde okuma sıfır oluyor. diğerlerinde; birinde 9,5 volt diğerinde 8.5 volt okuyor. burada bi terslik yok mu? ayrıca bu işlemi yapınca check engine yakıyor. aküyü söküp takınca siliniyor. sensör bu kadar bozuk olabilir mi? hadi sensör bozuk diyelim beyinden 9 volt sinyal mi geliyor? baya yüksek geldi. en fazla 5volt olması gerekmez mi? kafam karıştı açıkçası. daha ikinci aşamaya geçemeden burada takıldım kaldım. yardımlarınızı bekliyorum. herkese sağlıklı günler dilerim...