Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 97 GC ZJ 5.2 To Do List

Yeni Üye

97 GC ZJ 5.2 To Do List

Herkese merhaba,

İsmim Kerem, uzun süredir "istediğim standartta denk gelirse alacağım" dediğimiz ZJ'yi sonunda bulmuş olduk.

Kendimi bildim bileli italyan otomobilleriyle gönül bağı olan ve tercihlerini hep Alfa Romeo'dan kullanan bir Alfistayım fakat her otomobil sever gibi benim de farklı marka ve modellere her zaman merakım olmuştur. ZJ'de bunlardan birisi tabi ki.

İlk olarak 2000 yılında 97 model bir 5.2'nin sağ koltuğuna oturmuştum ve bir gün sahip olacağıma dair bir düşüncem olmuştu
    Dün itibariyle 97 model ZJ 5.2 sahibi olmuş bulunuyoruz.
    215000 km'de 2. sahibinden ve benim için en önemlisi "orjinal" olması. Sizler kadar alternatiflerini görme ve binme imkanım olmasa da, az çok otomobillerin genel düzeninden ve durumundan anlayabildiğimi düşünmekteyim.

Öncelikle sizlere çok teşekkür ederim, inanılmaz bir bilgi birikimi olmuş forumda. ZJ'lerle ilgili neredeyse bütün mesajları okumuş olabilirim son 1 haftadır.
    Motor ve şanzımanımızın durumu oldukça iyi görünüyor ve ekspertizi yapan bostancı sanayide bulduğumuz bir ustadan da gayet güzel cümleler duyduk. Genel olarak orjinal ve sağlıklı olmasına rağmen, bizim binmek istediğimiz standarda gelmesi için bazı iyileştirmeler ve tespit ettiğim bazı problemlerin giderilmesi gerekiyor.
    Ben bu konuda sizlerden bazı bilgi ve destekler isteyebilirim

Şimdilik gözüme çarptığı kadarıyla listemi sizlerle de paylaşıyorum, fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

1) Kat'a yakın olan oksijen sensörümüz hata veriyor. Genel olarak diğer otomobillerimde de Bosch tercih ediyorum ve 5.2 için de Bosch kullanmalı mıyım, tam parça numarası hakkında yardımcı olabilir misiniz?

2) Termostatımız hata veriyor. Marka tercihimi ne yönde yapmalıyım?

3) Okudum kadarıyla vakum hattı sebebiyle cruise kontrolüm çalışmıyor. Ben diagrama uygun olarak standart halıne getireceğim. Çalışmama durumuna karşı, nelere hazırlıklı olmalıyım, başka bir sebep olabilir mi çalışmaması için?

4) Şöför koltuğumuzun malesef ileri geri ve sırt kısmının motorları çalışıyor ama diş atladığı için destek vererek hareket ettirebiliyoruz. Bu noktada birkaç alternatif geliyor aklıma.
    - Fazla uğraşmadan eldekileri satıp, yerine ikinci el sağlam olan birşeyler mi almalı?
    - Sadece mekanizmaları mı almalı?
    - Dişlileri değiştirmeyi deneyip, tamir mi etmeye çalışmalı?

5) Direksiyon Kutumuz malesef sağlıklı değil, çok fazla boşluk oluşmuş. Bu tarz parçaların tamirini çok sağlıklı ve uzun ömürlü görmüyorum. Sizce hazır birçok şeyi yenileyecekken, sıfır mı almalı?

6) Direksiyon pompamız da sizlere ömür... Ses yok ama inanılmaz bir sertlik var. Hidrolik yenileyeceğim yarın, bir nebze olsa da rahatlayacağını düşünüyorum. Revize mi ettirmeli, sıfır mı almalı?

7) Genel olarak forumda çoğu kişi castrol 10-40w tavsiye etmiş, 5.2'nin en sevdiği yağ olduğu belirtilmiş. Ben çok uzun süredir Motul markasıyla iyi tecrübeler yaşadım. İlla Castrol'mü olmalı yoksa ben yine Motul 10-40w full sentetikle de devam edebilir miyim?

8) Antifriz seçimi için de forumda bolca PO kırmızı organik antifriz önerilmiş. Bununla devam edeceğim sanırım. 7-7 oranından mı gitmeliyim?

9) Göstergelerde titreme var. Bahsettiğim titreme akü kaynaklı değil sanırım çünkü akümüz 1 haftalık.
    Ben elektronik teknolojisi eski olan araçlarda çok tedirgin oluyorum bu durumdan. Çok ciddi problemlere sebep olabiliyor. Dün VIC ekranımın tamamı bi anda yandı, söndü, coolant temp hatası vs aldık. Okuduğum kadarıyla board üstünde çatlayan lehimler sebebiyle olabiliyormuş. Bütün VIC'in tüm digitlerinin yanması sönmesi buna bağlı olabilir mi? Dünden beri hiç bir sapıtma yaşamadı ama kendisi. Bu bahsettiğim elektrikteki stabilite probleminin sebebi sizce ne olabilir?

10) Ve şu an için en rahatsız olduğum durum, arka diferansiyel uğultusu. Aslında tam olarak uğultu değil, porya sesi gibi geliyor. Araştırdığım kadarıyla diferansiyel bilyelerimiz biraz yaşlandığı için bu sesi duyuyormuşuz. Farklı markaların tamir takımlarını buldum internette. Sizin tavsiyeniz hangisinden yanadır? Birde benim çok güvendiğim alfa romeo ustam var. Ben ustalığına güveniyorum ve bu takim takımını alsam, onunla birlikte halledebilir miyiz? Yani çok ince ayar yapmamızı gerektiren birşey olmadığını düşünüyorum. Bu sebepten ustamla halledebilir miyiz, merak etmekteyim. Yani sadece bunun için jeep servisine gitmeye gerek var mı?

Şimdilik gözümüze çarpan aciliyeti olan konularımız bunlar. Biraz fazla uzun yazmış olabilirim, kusura bakmayın

Şimdiden yardım eden herkese çok teşekkür ederim.

Yeni Üye
    Unuttugum birkac sey daha geldi aklima;

11) cold startta ve hararet 90civarindayken rolanti kac rpm okumalidir? Gazdan ayagimi cektigimde rolanti 1 saniye sonra iniyor. Yani 3000-4000 devir cevirirken gazdan ayagimi cektigimde 1500rpm gibi 1 sn durup, 400rpm civarina dusuyor. Cold startta da 500-600 rpm okuyorum. Bu degerler normal midir?

12) havalandirmanin klapeleri ayiriyor. Yani ayaklara, cama, yuze vs dagitabiliyorum ama lowdan 25e kadar soguk, 26dan high a kadar da sicak ufluyor. Yani sicak soguk iki kademe varmis gibi, hassas derece ayarlamana izin vermiyor.

13) diferansiyel sivisi ve katkisi icin tavsiye verebilir misiniz? Lifte kalktiginda durumlarini kontrol edecegiz, eski sahibi yeni degistirdim dedi ama yine de kontrol etmek istiyoruz. Kilit varsa katki kullanilmasi sart deniyor. Kilit var mi testini lifte yapacagim. Eger ki kilit yoksa, yine de katki koymali miyim?

14) sanziman yagi ve katkisi hakkinda onerilerinizi de alabilir miyim? Yine ayni sekilde sahibi 1 ay once degistirdigini soyledi ama biz de yine kontrol etmek istiyoruz. Eger diferansiyel ve sanziman sivilari istedigimiz gbi degilse hangi urunleri kullanmamizi onerirsiniz?

15) zjnin derilerine nasil mudahale en saglikli olur? Malesef zjmiz orjinal olmasina ragmen, ici baya pis, gercekten pis durumda. Taban halisi ve koltuklar rengini kaybetmis. Zjlerde beni en cok etkileyen seylerden biri iceride kendine ait ilan class kokusudur ama deride ki kirden koku bile kaybolmus neredeyse. Tavan halimizin da sunroof sagi ve sol tarafi kirli sadece. Sanirim su almis, o arada da oraya akmis gibi gorunuyor. Taban halisini sokecegim, hem de hammer strange atip izolasyon yaomayi dusunuyorum. Bu arada da derileri temizleyecegim. Zjnin derileri cok hsssas oldugu icin alfada ki gibi orta sert fircayla girmek istemiyorum. Siz nasil temizliyorsunuz koltuklarinizi?

16) Cok fazla soru olmus, zahmet edip cevap verenlere simdiden cok tesekkur ederim.
    Konu 916gtv tarafından (15.Mart.2020 Saat 02:13 ) değiştirilmiştir.

Üye platin75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    ardahan
    hayırlı olsun kerem .zor ve meşakkatli bir okadarda zevkli yola ilk adımı atmışşsın.
    1: orj mopar kullan türkiyede özel servislerde bulabilirsin pahalı gelirse yurtdışı sitelere bak.mutlaka ön arka set değiş o2 sensörler çok önemli

3: vakum borularını iyi kontrol edersen mutlaka kopuk yada çatlak olduğunu görürsün.boruları değiş düzelecektir

4: orj sağlam koltuk bulmaz zor ve pahalıdır.koltuğu sök dişli temizliği yap kırık varsa değiş

5: revize etme orj değiş

6: revize etme orj değiş

7: 10/40 olsun marka fark etmez

8: daha öncesinde kırmızı ise kırmızı.mavi ise mavi koy.hiç antifiriz yoksa geçmiş olsun sıkıntı çıkaracaktır

9: vic ekranını sökerek başla lehimlerini tazele sitede var

11: hararet 90 derecede ikin devir 800 civarı olması lazım.emme manifoldu üstündeki rölanti motorunu sök temzile düzelmezse değiş

12: sağ koltuk önü torpido altında ayar motoru var o diş kırmıştır mutlaka değiş

13: kilit varsa kesinlikle katkı koy

14: mopar

15: ilk temizlik ve bakımı profesyonel bir yere yaptır .sonrasında sen yaparsın internette bir sürü ürün var

16: rica ederim
    Konu platin75 tarafından (22.Mart.2020 Saat 12:57 ) değiştirilmiştir.
    gidemediğin yer senin değildir