Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 48 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: wj 4.7 şanzıman sorunu

Üye Feyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun

wj 4.7 şanzıman sorunu

merhaba arkadaÅŸlar,
    bazen aracı çalıştırıp vitese atınca araç kartal gibi yerinden ırgamıyor ve pek de gaz yemiyor. böyle olunca kickdown yapmıyor ve 4.vitese geçmiyor.
    biraz gidip stop ediyorum, bir daha çalıştırıyorum sorun çözülüyor. bazen de devam ediyor. vites geçişlerinde de vuruntu yapmaya başladı ve kickdown yaptığı zamanlarda da yüksek devire doğru araba yığılıyor bir üst vitese küt diye atıyor.
    aracı çalıştırırken bütün ışıkların sönmesini bekliyorum, şanzıman yağı olarak da mopar atf4ten başka bir şey kullanmıyorum.
    sorun ne olabilir?

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

hata kodunu sorguladığımda check transmission dtc's uyarısını aldım. wjjeepsten edindiğim bildiye göre drb ııı cihazıyla kontrol edilmesi gerekiyormuş. o cihaz da sadece jeep yetkili servislerinde var diye biliyorum. bulunduğum ilde de ne yazık ki yok. yarın obd ile kontrol edeceğim ama hata atacağını pek sanmam.
    freelance developer | omerbeyoglu.me
    jeep | grand cherokee wj 4.7 v8 285hp (KOC)

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    rölantide dalgalanma yaşıyordum iac valfi yüzünden, ilaçla temizlemiştik düzelmişti. bir ay kadar oldu. şuanda da ara sıra rölantide (p ve n de) dalgalanma olmaya başladı.
    tüm bunlar iac valfinden olabilir mi? sonuçta giren havayı ayarlıyor.

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

kendi kendime düşünerek sorunu çözeceğim galiba, hadi bakalım..

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    obd ile baktık, hata atmamış. yağında vs. bir problem yok. mecburi olarak şanzımanı indireceğiz..

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Alıntı Feyz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    obd ile baktık, hata atmamış. yağında vs. bir problem yok. mecburi olarak şanzımanı indireceğiz..
    geçmiş olsun feyzulla kendi kendine çözeceksin galiba...şanzıman özel bir konu tavsiyede bulunmaya korkuyor insan
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    perşembe gününe kaldı bizim iş, usta dolu..
    o zamana kadar üstüne çıkasım yok
    bu arada bazen de araba marş hiç almıyor tık diye geri bırakıyor, vites değiştirip tekrar p ye atınca çalışıyor.
    ve analizime göre d'de kalkmamasının sebebi araç d'de 3.viteste sabit kalıyor. mekanik bir sorun var, ve bu sorun beyni de yanıltıyor. hadi bakalım gelişmeleri paylaşacağım.
    fikirlere de açığım arkadaşlar.

Üye GC2013 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    22.Nisan.2014
    Nereden
    Ä°zmir
    Eger vites pozisyonunu algilamiyorsa vitesin altinda bir problem olmasin?

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    NE YAPARSAN YAP, KENDİN İSTEDİĞİN İÇİN YAP

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    gaz kelebeğinde 2 adet gel bulunuyor. cruise veya roket teli olarak adlandırılan tel bağlantıdan çıkmış. onu düzeltince vites düzeldi.
    ama kickdowndaki yığılma ve geçişlerdeki vuruntu devam ediyor. p0700 hatası alıyorum, bir arkadaş speed sensor sorunu, ben değiştirdim sorunu çözdüm aynı şekilde dedi.
    rockautodan bir çift sipariş edip deneyeceğim.
    şanzımanı direk indirip açmaya pek gönlüm el vermiyor açıkcası

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    iac valfi ve 2 tane de speed sensor siparişi verdim. özellikle bu iki yerden şüpheliyim ve oralardan başlayacağım. hem de küçük bi parça, 18 yıllık sensör madem elden geçiriyoruz onları da atlamayalım
    olmadı mecburen indireceğiz ama..
    konudan her gelişmeyi yazacağım.

Üye FuatD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    28.Þubat.2015
    Nereden
    Antalya
    iac valfi ve 2 tane de speed sensor siparişi verdim. özellikle bu iki yerden şüpheliyim ve oralardan başlayacağım. hem de küçük bi parça, 18 yıllık sensör madem elden geçiriyoruz onları da atlamayalım
    olmadı mecburen indireceğiz ama..
    konudan her gelişmeyi yazacağım.
    Kolay gelsin, yönlendirici bir yorum yapamıyorum ama takip ediyorum. Probleminiz çözüldüğünde hepimiz tecrübe sahibi olacağız.

1997 Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8 2" Lift and BF KO2 30,5"
    2014 Jeep Compass MK 2.0 Limited

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    sorun o telden de değilmiş.. bugün aracı çalıştırdığımda yine başa döndüm, hata devam ediyor. sensörlerin de bu kadar tetiklemesine ihtimal vermemek gerekiyor.
    perşembe indirelim bakalım, hazır açmışken ne var ne yok elden geçireceğiz. video çekeceğim arkadaşlar.

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    yağ kötü bir şekilde koluyor ve kaputu açıp gaz kelebeğinden elimle gaz verdiğimde şanzıman yağ kontrol çubuğunun oradan hafif hafif duman geliyor..

yarın indiriyoruz.

Ãœyelik tarihi
    22.Nisan.2014
    Nereden
    Ä°zmir
    Yag zaten normalde de kotu kokar yani illa yanmis olmasi gerekmez, bu yaniltici olabilir. Yakin zamanda yag degistirdiniz mi? Vakumlama yapildi mi ki tavsiye edilmez? Filtre degisti mi? Seviyesi nasil? Once butun viteslere tek tek alip sonra bostayken duz bir zeminde kontrolu yapilmali mesela. Kontrol cubugunda kopuk var mi, fazla dolduruldugunda yapar? Yagin rengi nasil? Dumanin gelmesi yagin bir yere damlayip buharlasiyor olmasindan kaynaklaniyor olabilir, dikkatli bakmak gerekir. Kullandiginiz yag dogru mu? Yakin zamanda uzun sureli bir baska araci veya romork u cektiniz mi? Ilk asamada tavsiyem filtre ve yagi degistirmeniz ve bunu birkac sefer yapmanizdir. Koku veya problemleriniz azaliyorsa dogru yoldasinizdir. Bu biraz masrafli ancak komple sanziman yapmaktan her zaman daha ucuzdur.

Ãœyelik tarihi
    22.Nisan.2014
    Nereden
    Ä°zmir
    Bir de kontrol ettirebilirseniz TPS sensorunuzu bir elektrikcide voltajina baktirin. TPS basitce siz gaza bastiginizda voltaji yukseltip alcaltarak PCM e sinyal gonderir ve PCM de yakit hava karisimini yonlendirir. TPS in voltaji 0,2 ile 4,8 arasinda olmalidir. Manuel bir voltmetreyle gazin durumuna gore voltajda cok fazla dalgalanma yapiyorsa TPS arizali demektir. Bunu neden soyledim, TPS vites degistirme karakterine etki eder.

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    15 20bin civarı önce mopar atf4 koyuldu. tabi araç yeri geldi zorlandığı vs. için terleme yapmasından dolayı geçen ay bir litreye yakın mopar atf4 ekledim.

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    yarın sensörleri bir daha elden geçirip kontrol ederim ama, bana pek sensör gibi gelmedi açıkcası..

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    15 20bin civarı önce mopar atf4 koyuldu. tabi araç yeri geldi zorlandığı vs. için terleme yapmasından dolayı geçen ay bir litreye yakın mopar atf4 ekledim.
    hop.... ustam mobil atf 320 ekleme yapmış 1lt, şimdi öğrendim..
    wjjeeps sitesinde de şunu gördüm, atf4 yağın üzerine atf2 veya atf3 eklemeyin diyor.. ve yağ ekledikten bir kaç gün sonra bu sorun olmaya başladı..

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    ve araç soğukken ilk çalıştırmada d'de 3
    viteste kalıyor, 2de de hafif vuruntu oluyor ama 15dk sonra stop edip çalıştırınca düzeliyor. kickdown da yapıyor vites geçişlerindeki vuruntu kalıyor ama. yağ muhabbeti de dediğim gibi.

evet arkadaşlar her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündük taşındık..

son kararım yarın önce bütün sensörleri kontrol ettireceğim. ardından yağ konusunu ustaya açıp fikir alacağım. o da onayı verirse önce yağdan başlarız. hiç ama hiç alakası yok derse indiririz.
    ama bana mantıklı geldi, şu yönden motor soğukken yağ soğuk olur. belki atf4 ile mobil 320 karışınca farklı bir durum olmuştur. ısınınca da tereyağ eritir gibi karışıyordur. ben böyle yorumladım.

hadi bakalım

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    45rfe şanzıman, yağ olarak da klavuzdaki gibi uzun zamandır mopar atf+4 kullanıyoruz. geçen r de baktığımda eksilme vardı, acil olması nedeniyle 1lt mobil atf320 koyduk. bunu ustaya açıkladım, sorun bu değil dedi.
    balata yanma muhabbeti de zaten araba 3te kaldığı için kalkarken vs balatalar zorlanıyor bu yüzden.*

Ãœyelik tarihi
    12.Aðustos.2017
    Nereden
    Giresun
    bugün bir kaç öneri alarak giresun görele'de my garage'a gittim. uğur usta otomatik şanzımancı. gittiğimde zaten yabancı plaka rr'lar, pajero land cruiser vs. görünce tamam dedim, doğru yerdeyim.
    ben göreleye gelene kadar araç ısınmıştı ve sorun yoktu, usta da denedi şu an sorun yok dedi haliyle. baştan aşağı her şeyi anlattım, yağına vs. baktık sorun yok, bilgisayara bağladık p0700 verdi yine. bekleyelim soğusun dedik iki saat sonra beraber teste çıktık baktık sorun yine var, voltmetre ile sensörleri kontrol ettik gayet normal. bu sırada araç cihaza bağlı ve hareket halindeyiz.
    ustaya mekanik mi elektriksel mi diye sorduğumda bana elektriksel dedi. aracın direk çalışmamasının ve 3.viteste kalmasını araç kendini korumaya alıyor şeklinde açıkladı.
    arabayı bıraktım, sabah uğrayacağım selenoidlerden başlayacağız, sonra sensörlere ve gelen giden elektriğe bakacağız dedi.
    kutup başını söküp taktığımda da tek hata kodu aldım. p0700.
    gördüğüme göre bu sorun yaygınlaşmaya başlamış, umarım hepimizin sorunlarını çözeriz.

Ãœyelik tarihi
    22.Nisan.2014
    Nereden
    Ä°zmir
    Ben yag ve filtreyi bir iki defa daha degistirir oyle sanzimana girerdim. Kolay gelsin

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu