Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Martoy , tortoy , motoy

Üye Excalibur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir

Martoy , tortoy , motoy

MARTOY , TORTOY , MOTOY

Hiç duymamış olabilirsiniz. Doğrusu bende yeni duydum.

Bu günlerde çokça araç tadilat konularıyla haşırneşir olunca istemez bazı bilgilere kanun maddelerine ulaştım. Araçların sınıflandırmalarında ve Bazı araçlarda ruhsat bölümünde çeki demiri işlidir ibaresi gibi tüm diğer donanımları Proje onayı ile çizilen tip projeler ile mühedisçe çizilip öne muhayeneden geçip sonradan ruhsata işletme prosödürleri ile ilgili konuları ve bilgi paylaşımı için bu linki açmayı uygun gördüm.

Bu konuda pek çoğumuzun aklı karışık ve Anadolu yakası Çarşamba gurubunda da konuyu az çok açıp dile getirmiştim.

Aracının üzerine sabit konulan tüm offroad koruyucu ve taşıyıcı, çekici, güvenlik vbg donanımı ilgilendiren özellikle resmi olarak kayıt altına aldığımız, alamadığımız, istediğimiz, düşündüğümüz ( Ruhsata işlidir) deneyimlerimizi nasıl bir yol ile mutlu sona kavuştururuz.

Bu konu altında paylaşalım.
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    denizci & mimar -
    Deniz Ticaret Gazetesi / broker/ yelken eÄŸitim/renovasyon.

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir

OFFROAD doanaımı Ruhsata İŞLENMESİ

Ergun bey ağbeyim özellikle senin öğretilerin önderliğinde hepimizi ilgilendiren bir konuyu açmak istemiştim (MOTOY, MARTOY, TORTOY) olarak. Lakin konuyu daha da açmak faydalı olacağı aşikar.

Arkadaşlar özellikle Offroad donanımı olan araçlara sahip olup ruhsatımıza işli olan kimin hangi aksamlar var ???

Çeki demiri diyecek belki pek çoğunuz.

Soruyorum, Çünkü yeni kanunlar yürürlüğe girdiğini tespit ettim hatta TüvTürk te tadilat konusunda offroad olarak belirtmesede bizleri ilgilendiren pek çok donanımlar yazıyor sayfasında. Artık yavaş, yavaş belli belirsiz bir uyanış var bazı istasyonlarda, farkında olanlar.
    https://aracmuayenerandevu.com.tr/ta...nrasi-muayene/

Vinç, marşpiye yan korumalar, ön demir , sepet ve bunun gibi bir takım eklentileri bazı istasyonlar da geçirmiyorlar. En yakın örnek Pendik Toyata plaza da görev yapan yakın bir arkadaşımızın bize paylaştığı bilgi Full Offroad vitrin aracı olan 2016 model Toyota Hilux aracı Pendikte geçirmediler. Ve bu konularda sıkıntılar yavaştan başladı. Her donanımların faturası , CE belgesi ile Tadilat projeleri mühendisçe çizilip onaylandıktan sonra Ek-1 belgesine eksiksiz işlenerek tam bir muhayeneye tekrardan girmek gerekli. Ardından Trafik ruhsat değişikliği tabiki. Tabi bu süreçler bir süre sonra Trafik kontrollerinde karşımıza çıkabilir.

Tecrübe eden dostlar var ise kat ettikleri yolu paylaşımını, yoksada bu konuda sanırım pek çoğumuzun muzdarip endişeleri var her muhayene öncesi. Belkide hep beraber haraket edebiliriz. Bu platformda herkese fayda sağlıyacak ve akıldaki soruların cevapları olacak bu konuyu paylaşmayı ümit ederim.
    denizci & mimar -

Üye fbmy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    10.Þubat.2015
    Önemli bir konu, kurallara uyarak rahat gezmekten yanayım. Ben ön vinci ruhsata işlettim. Ruhsattaki ibaresi ''ön çeki makara sistemi mevcuttur'' olarak yazdılar. Diğer donanımları da imkan nispetinde işletmek isterim.

Vinci ruhsata işletmek için vinç faturalı ve CE belgeli olacak. Proje çizdirip muayene istasyonuna gidiyorsunuz genel muayene ve tespit yapıyorlar. Daha sonra trafikten ruhsat yaprağı değişiyor.

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    [QUOTE=fbmy;35012]Önemli bir konu, kurallara uyarak rahat gezmekten yanayım. Ben ön vinci ruhsata işlettim. Ruhsattaki ibaresi ''ön çeki makara sistemi mevcuttur'' olarak yazdılar. Diğer donanımları da imkan nispetinde işletmek isterim.

Vinci ruhsata işletmek için vinç faturalı ve CE belgeli olacak. Proje çizdirip muayene istasyonuna gidiyorsunuz genel muayene ve tespit yapıyorlar. Daha sonra trafikten ruhsat yaprağı değişiyor.[/QUOTE

Siz bu islemi nerede yaptirdiniz?
    Gönül rahatlıği ile stressiz kullanıp TüvTurk ten sıkintısız endisesiz geçmek hepimiz isteriz.

Bugun şöyle bir bilgiye ulaştım. Tadilat projesini oluşturan muhendislik ofisleri yine sanirim makina muhendisleri odasindan mühendisce onay verilmesi şarti ardından . Tadilat Projesi, isme kesilmiş fatura, CE ile Ankara TSE gonderiliyor. Buradan onaylandiktan sonra kişi TuvTurk arac tadilat muhayenesi icin gün alip arcin geneli ile komple tekrar muhayene gidiyor. Tabi ardindan Trafik tescil ruhsata yazmak kaliyor.

Araç Plaka hangi il' e aitse o ilden proje mühendis onaýi gerekiyor. Görüştüğum Samandirada ki tadilat proje cizen Sakarya Adapazari Mskina mühendisleri odasindan onay aldığını ve her il' de mühendis insiyatifi farkli olduğunu belirtti.
    denizci & mimar -

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Arkadaşlar bu konuda bir arkadaşımın dışında hiç cevsp alamadım. Sanırım offroad donanimi olan arkadasların ruhsatlarına işli ekipmanlari. En azından deneyimlerinizi belirtmenizi isterim.
    denizci & mimar -