Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yelkenli Teknelerde Elektrik -Sistemler-Ekipmanlar-Cihazlar

Yeni Üye bulenttg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Kasým.2016
    Nereden
    Ä°zmir

Yelkenli Teknelerde Elektrik -Sistemler-Ekipmanlar-Cihazlar

Konu konuyu açar,yelkenli teknelerde elektrik başlığında enerji üretiminden,kullanımına kadar her şey.
    Güneş paneller
    Rüzgar jeneratörü
    Alternatör
    Bataryalar
    Kablolar
    Sigortalar
    AC-DC elektrik
    Kontrol panoları
    Irgat
    Navigasyon
    HaberleÅŸme
    Motor
    Aydınlatma
    Tesisat
    Galvanik akım
    İsolatörler
    Sensörler
    Alarm sistemleri
    DiÄŸer her ÅŸeyler......
    Sorular,olması gerekenler,yapılması ve yapılmaması gerekenler........

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    tek tek açarmısın....

Üye Monachus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Bu konu başlayıp gelişir mi bilmem ama bi başlarsa bitmez

Ãœyelik tarihi
    04.Kasým.2016
    Nereden
    Ä°zmir
    Böyle bir konu açtım,haklı bir yorum başlarsa bitmez.Fiziki yapısı sınırlı bir yaşam alanında cihaz ve ekipmanların verimli çalışması için gerekli elektrik enerji üretimi,dağıtımı kullanımı basit uygulamalar,pratikler olması gerekenlere dair paylaşımlar yapmayı düşünerek konuyu açtım.
    Nereden elektrik üretiyoruz,aslında anlık üretip tüketmiyoruz,bir depolama aşaması var.Batarya sistemi(aküler)kimyasal dönüşüm evrelerinde enerji bu bloklarda saklı.
    Şehir şebekelerinde elektrik üretim santrallerinden çıkar ve anlık olarak kullanılır.Teknede belirli sistemlerin üretebildiği enerjiyi depolarız.Motor alternatörü-Güneş panelleri-Rüzgar jeneratörü -Dalga jeneratörü.
    Her bir üretecin kendine has teknik yapı ve özellikleri vardır.Güneş paneli(sabit ve ışık kaynaklı) ile alternatör(farklı hızlarda dönebilen mekanik bir ortamda manyetik işlev gören) sistem farklılıkları gibi.
    Üretebildiğimizden veya depolama kapasitemizden fazlasını tüketme ile elektrik enerjimiz azalacak ve sisteme yetmez duruma gelecektir.
    Burada teknik hesaplamalar,tasarruf v.b uygulamalar yapıp elektrik dengesini tutturmak durumundayız.

Her tekne yapısı özellik ve sistem bakımından farklı yapılarda olduğundan biri için bulunan değerler diğerine uymayacaktır.
    Yapıda kullanılan her elektrikli cihaz ayrı ayrı enerji kullanım çizelgesine eklenir, elektriksel değerleri gücü,ortalama çalışma saati v.b bilgiler ile toplam kurulu güç bilinir bu değerler hesaplamalarda yol gösterir.Birim zamanda ne kullanıyor veya kullanacaksanız,yerine ondan fazlasını koyabilme (gündüz-gece) kapasitesine üretim olarak sahip olmanız gerekir.

Ãœyelik tarihi
    04.Kasým.2016
    Nereden
    Ä°zmir
    Amatör denizciler, yelkenli tekne kullanıcıları, teknedeki elektrik elektronik konularında forumda aktif olursa,güzel paylaşımlar olabilir.

Üye Monachus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Yelken takımındayım ama teknem yok, üstelik yukarıdaki konulardan zerre kadar da anlamıyorum.. Loto çıkarsa mecburen bulaşacağım, yani şimdilik benden bu kadar

Bu Konu için Etiketler