Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 37 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Zj cherokee ABS lambası sorunu ve tamiri

Üye y-bsungur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    HCU yu CAB besliyor CAB da araç çalışır vaziyetteyken HCU Ya voltaj gönderiyor http://www.morris4x4center.com/jeep-...ar=0#toolbar=0 CAB İnstrument panelin hemen altında t.o yu incelersen yerini kolaylukla bulursun belki konnektör filan gevşemiştir.CAB Controller antilock brakers sysytems..
    Konu y-bsungur tarafından (29.Ekim.2016 Saat 17:11 ) değiştirilmiştir.

Üye Excalibur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Alıntı y-bsungur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    HCU yu CAB besliyor CAB da araç çalışır vaziyetteyken HCU Ya voltaj gönderiyor http://www.morris4x4center.com/jeep-...ar=0#toolbar=0 CAB İnstrument panelin hemen altında t.o yu incelersen yerini kolaylukla bulursun belki konnektör filan gevşemiştir.CAB Controller antilock brakers sysytems..

Yıldırım ağbey ''CAB'' (Controller antilock brakers sysytems) İnceledim lakin işin doğrusu tam yerini çıkartamadım
    denizci & mimar -
    Deniz Ticaret Gazetesi / broker/ yelken eÄŸitim/renovasyon.

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Alıntı Excalibur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yıldırım ağbey ''CAB'' (Controller antilock brakers sysytems) İnceledim lakin işin doğrusu tam yerini çıkartamadım
    Ömür işin açıgı CAB in yerini bende tam olarak bildiğimi söyleyemem çünki hiç bana lazım olmadı sırf sana yardımcı olabilmek adına linkini attıgım sayfadan edindiğim bilgiye göre seni yönlendirmeye çalıştım.t.o ya göre mutlaka araç içinde ön gösterge panelinin altında bir yerlerde olması gerekiyor.

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Ömür işin açıgı CAB in yerini bende tam olarak bildiğimi söyleyemem çünki hiç bana lazım olmadı sırf sana yardımcı olabilmek adına linkini attıgım sayfadan edindiğim bilgiye göre seni yönlendirmeye çalıştım.t.o ya göre mutlaka araç içinde ön gösterge panelinin altında bir yerlerde olması gerekiyor.
    HCU kontak açıkken ama araç çalışmiyorken gelen bir akim yok. Eğer dedîğin gîbi CAB HCU yu besliyorsa voltaj gönderiyorsa aklima gelen acaba beyindeki klasik lehim atmasından dolayimi elektrik gelmiyor. Eğer böyleyse direkt beyindeki plaka uzerindeki leğimleri onarmak suretiyle sistem çalışır vaziyete geçip CAB tan HCU ya akimi gönderir. Ne dersin Yildim ağbey ?
    Sistemin nasil çalıştığıni sirasiyla ne neyi takip ettigini Zj lerde bilsek sorunu bulmak kolaylaşıp müdehale olacak
    denizci & mimar -

Üye platin75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    26.Haziran.2014
    Nereden
    ardahan
    bence onarım sırasının başına abs beyinin lehimlerini yenilemeyi koy.daha sonra sensörlere geç
    gidemediÄŸin yer senin deÄŸildir

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    HCU kontak açıkken ama araç çalışmiyorken gelen bir akim yok. Eğer dedîğin gîbi CAB HCU yu besliyorsa voltaj gönderiyorsa aklima gelen acaba beyindeki klasik lehim atmasından dolayimi elektrik gelmiyor. Eğer böyleyse direkt beyindeki plaka uzerindeki leğimleri onarmak suretiyle sistem çalışır vaziyete geçip CAB tan HCU ya akimi gönderir. Ne dersin Yildim ağbey ?
    Sistemin nasil çalıştığıni sirasiyla ne neyi takip ettigini Zj lerde bilsek sorunu bulmak kolaylaşıp müdehale olacak
    CAB Voltajı araç çalışırken gönderiyor çalışmazken göndermiyor sen araç çalışırken HCU besleme voltajını ölçmen lazım bizim zj lerde CAB in yerini yolcu tarafında ön panelin altında oldugunu söylüyor.CAB sen aracı çalıştırdıgında tüm sistemi test ediyor ve eger hata kodu alıyorsa abs fault lambasını sürekli yakıyor.

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    ABS SİSTEMİNİ ÇALIŞTIRAN İLK SIRADAKİ ÜNİTE CAB ve Cab ABS sistemine( HCU) ya Voltajı araç çalışırken gönderiyor çalışmazken göndermiyor sen araç çalışırken HCU besleme voltajını ölçmen lazım bizim zj lerde CAB in yerini yolcu tarafında ön panelin altında oldugunu söylüyor.CAB sen kontagı çevirdiğinde tüm sistemi test ediyor ve eger hata kodu alıyorsa abs fault lambasını sürekli yakıyor.ve sen aracı çalıştırdıgında da sistemde hata varsada yoksada sistem HCU ya çalışma voltajını gönderiyor Önce CAB Sistemi kontrol ediyor ve ekrandaki abs lambasıda diger sistem lambaları gibi yanıyor ve egerki sistemde arıza varsa abs lambası sönmüyor ve sen arıza ışıgını alıyorsun kontak açıldıgında tüm sistem ışıkları gösterge panelinde yanıyor ve sistemdeki üniteler kendi kendini test ettikten sonra bir sorun yoksa sönüyorlar ama ABS yanmaya devam ediyorsa CAB bir hata buldugu için sönmüyor.Bu hata sinyalinin kaynagı lehim çatlagıda olabilir konnektör gevşemeside olabilir bunu bulabilmek için bence tüm sistemi elden geçirmen lazım öncelikle hangi sensordan hata alıyor sensorları devreden çıkartabilirsen geriye ünite ve kablo donanımı kalıyor konnektörlerde saglamsa sırada lehim vs problemi olabilir ben olsam bu şekilde çalışırdım.

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    ABS SİSTEMİNİ ÇALIŞTIRAN İLK SIRADAKİ ÜNİTE CAB ve Cab ABS sistemine( HCU) ya Voltajı araç çalışırken gönderiyor çalışmazken göndermiyor sen araç çalışırken HCU besleme voltajını ölçmen lazım bizim zj lerde CAB in yerini yolcu tarafında ön panelin altında oldugunu söylüyor.CAB sen kontagı çevirdiğinde tüm sistemi test ediyor ve eger hata kodu alıyorsa abs fault lambasını sürekli yakıyor.ve sen aracı çalıştırdıgında da sistemde hata varsada yoksada sistem HCU ya çalışma voltajını gönderiyor Önce CAB Sistemi kontrol ediyor ve ekrandaki abs lambasıda diger sistem lambaları gibi yanıyor ve egerki sistemde arıza varsa abs lambası sönmüyor ve sen arıza ışıgını alıyorsun kontak açıldıgında tüm sistem ışıkları gösterge panelinde yanıyor ve sistemdeki üniteler kendi kendini test ettikten sonra bir sorun yoksa sönüyorlar ama ABS yanmaya devam ediyorsa CAB bir hata buldugu için sönmüyor.Bu hata sinyalinin kaynagı lehim çatlagıda olabilir konnektör gevşemeside olabilir bunu bulabilmek için bence tüm sistemi elden geçirmen lazım öncelikle hangi sensordan hata alıyor sensorları devreden çıkartabilirsen geriye ünite ve kablo donanımı kalıyor konnektörlerde saglamsa sırada lehim vs problemi olabilir ben olsam bu şekilde çalışırdım.

Yıldırım ağbey, eline sağlık bu son verdiğin bilgiler ışık tutu teşekkürler. Sistemin nasıl çalıştığı sırasıyla anladım.

Sensorlerimiz çalışıyor, sigorta kutusu aksi bir durum yok konektor ve sigortalar çalışıyor, ABS motoru çalışıyor, CAB çalışıp çalışmadığını henüz bilmiyoruz onu konsol altında kaldığı tarif ettiğin yere henüz bakmadık tabi birde lehim atığı olan tabla beyine bakmadık. Sanırım bu ikisinden biri gözüküyor.
    Gelişmeleri paylaşacağım.
    denizci & mimar -

Üye ukymk55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    16.Eylül.2015
    Nereden
    Bursa
    Yıldırım ağbey, eline sağlık bu son verdiğin bilgiler ışık tutu teşekkürler. Sistemin nasıl çalıştığı sırasıyla anladım.

Sensorlerimiz çalışıyor, sigorta kutusu aksi bir durum yok konektor ve sigortalar çalışıyor, ABS motoru çalışıyor, CAB çalışıp çalışmadığını henüz bilmiyoruz onu konsol altında kaldığı tarif ettiğin yere henüz bakmadık tabi birde lehim atığı olan tabla beyine bakmadık. Sanırım bu ikisinden biri gözüküyor.
    En başta anlattığım gibi. abs kontrol ünitesini söküp lehimleri kontrol ettirin. sonra uğraşın geri kalan işle. Bahsettiğim işlem 1 saate biter.

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    03.Kasým.2016

Ömür abi Merhaba, eğer muayene günün yaklaştı ise bu sorunu günü geçirmeden çözmenin tek ve en net yolu gösterge panelini sökerek ABS ışığını yakan ampülü alarak yerine arkadan izole bant yapıştırmak sureti ile TÜVTÜRK' e gidip gönül rahatlığı ile muayeneyi yaptır, lakin muayene sonrası bu konu ile kesinlikle ilgilenmelisin maksat randevuyu kaçıramamaksa şayet

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Gelişmeleri bildireceğimi yazmıştım.
    HCU modülüne kadar kontrollerimiz tamdı lakin fiş soketlerinde elektrik yoktu. Sağolsun Yıldırım ağbey yönlendirmeleri ile ABS kontrol ünitesini açtık.

Muzdarip lehimlerden bir kaçından fazlası kendini tüketmişti.İçersindeki röngen flimine benzeyen ve içinde tel gibi bağlı olan silindirlere lehimler kötü bir haldeydi.

Yeniden şemaya göre lehimler termioluşturularak yeniden yeniledik.

amortisör üzerinde bir tahliye deliği ve onunda üzerinde ABC ünitesi olduğunu görünce kapak arasına izolasyonlu bir conta ile kutuyu kapattık ki aşağıdan su vbg gelmesin.

.

Frenlerin havalarını aldık. Sistemi kontrol ettik. Hatta 3 - 5 km dolaştık Lakin yine lamba yanıyor.

Yıldırım ağbey dediği gibi (((HCU yu CAB besliyor CAB da araç çalışır vaziyetteyken HCU Ya voltaj gönderiyorhttp://www.morris4x4center.com/jeep-...ar=0#toolbar=0 CAB İnstrument panelin hemen altında t.o yu incelersen yerini kolaylukla bulursun belki konnektör filan gevşemiştir.CAB Controller antilock brakers sysytems..)))

CAB için Sağ torpido ve çevresini söktük lakin sağda kesinlikle yok. Girdiğimiz form ingiliz meyşeyli olsa gerek Direksiyon milinin solunda olduğunu kardeşim Özgürün yardımıyla öğrendik ve sol ayak duvarını sökünce elin zor girebildiği ön kaput açma kolu arkalarına hatta biraz daha üstüne denk geliyor bu CAB Manuel şemadaki gibi olduğunu gördük.
    CAB karşımızdaydı.

Devam edecek........
    denizci & mimar -

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Zj 'de ABS beynini besleyen ''CAB'' arayıpta bulamayanlar için kaporta açma kolu altındaki müdeahale kapağı arkasında yıukarı doğru sol çamurlık duvarı gibi üstte. Sol ayak duvarını 2 vida ile açıp elin zor gireceği bir noktada kalıyor.

.
    denizci & mimar -

Üye Kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Resimlerde problem var sırasıyla güncellermisiniz

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Alıntı Kadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Resimlerde problem var sırasıyla güncellermisiniz

Zj 'de ABS beynini besleyen ''CAB'' arayıpta bulamayanlar için kaporta açma kolu altındaki müdeahale kapağı arkasında yıukarı doğru sol çamurlık duvarı gibi üstte.

Sol ayak duvarını 2 vida ile açıp elin zor gireceği bir noktada kalıyor.

altta gözüken aslında sol çamurluk gibi dik duvarda. Yanıltıcı olmasın fotaraf çekmek için malum böyle bir açı oluştu. Ne hikmetse seçtiğim resimleri yan olarak buraya ekledi.
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    Konu Excalibur tarafından (14.Kasým.2016 Saat 00:13 ) deÄŸiÅŸtirilmiÅŸtir.
    denizci & mimar -

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    '' CAB '' denilen (Control antilock brake) elektrik gönderen bu beyinde de elektrik bulamayınca Bostancı da bilindik ismi olan o serviste götürüp ABS de yaşadığımız bu sorun için ''DRB'' cihazına bağlayıp bir baktık.

Bracks DTCs 1 of 1
    VALVE BLOCK
    FEED FAILURE ibaresini gördük.

Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    denizci & mimar -

Üye Kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Teşekkürler resim önemli

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Alıntı Kadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler resim önemli

Rica ederim,bilgiye deneyime, paylaşıma daima htiyacımız var. Resimler bu manada çok şey anlatıyor.
    denizci & mimar -

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12

Bu Konu için Etiketler