Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Zj cherokee ABS lambası sorunu ve tamiri

Üye ukymk55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    16.Eylül.2015
    Nereden
    Bursa

Zj cherokee ABS lambası sorunu ve tamiri

Ergun abinin faydalı ABS lambası sorununa çözüm başlığından elde ettiğimiz bilgiler eşliğinde bir arkadaşımızın aracındaki abs probleminin çözümüne giriştik.
    Öncelikle hikayeyi şöyle anlatayım.
    Aracın abs lambası yanıyordu.
    Bursada ki cherokee özel servisine gidildi orjinal chrysler cihazına bağlandı arka sensörde problem olduğu söylendi.
    sonra beklemeye alındı taki muayene günü yaklaşana kadar. Muayeneden bu halde araç geçmez. Ağır kusur.
    sonra tabbnıdık 1-2 elektrikçi arkadaşla kablolar soketler hat dirençleri vs kontrollerden geçirildi. temizlendi vs.
    Lamba sonuyor 10 dk sonra yeniden yanıyordu.
    En son ergun abinin tarifini uyguladık. halden anlayan oto elektrik ustası bir kardeşimize dedik ikinci aşamada bunu yappacaz diye.
    Söktük hava filtresi kazanını, sonra abs modülünü. aldık elimize,
    Açtık içini lehimler karşımızda. Patlamış çatlamış. özellikle sanırım esas elektrik yükünük olduğu soketin bağlantısındaki lehimler çatlaktı.
    Tüm lehimler güzelce tazelendi.
    kutu kapatıldı, yerine takıldı ve mutlu son

Ergun abiye buradan tekrar teşekkürlerimiz iletiyorum...
    Fotolar

20160921_175916.jpg20160921_180029.jpg20160921_181126.jpg20160921_181136.jpg20160921_181638.jpg

Üye Kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Geçmiş olsun

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    benim de yanıyoooooooo ara sıra sönüyo sonra yanıyo öyle gidiyo
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Ãœyelik tarihi
    16.Eylül.2015
    Nereden
    Bursa
    Alıntı Han Solo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim de yanıyoooooooo ara sıra sönüyo sonra yanıyo öyle gidiyo
    Muhtemelen aynı sorun Mert abi çünkü açtığımız abs kontrol ünitesi daha önceden de açılmış oolduğunu gördük.
    Egsoz manifolduna çok yakın bir noktada ve tahminimizce aşırı ısınıyor. kronik sorun olmasının gerekçeside bu olabilir.

Üye Excalibur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Bende de durum ayni muhayene tarihim on gün kaldi. Bazen yaniyor bazen yanmiyordu, bazen asfaltta biryukseklik sarsintidan sonra yaniyordu fakat bugunlerde devamli yanmaya basladi.

Sıgorta kutusundan ABS sigortayi gecici Muhayeneden once cikarsam. Gecermiyim Türktüvden. Yorumlarinizi bekliyorum.
    denizci & mimar -
    Deniz Ticaret Gazetesi / broker/ yelken eÄŸitim/renovasyon.

Üye y-bsungur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Bence geçersin ABS olmasa da normal fren tutuyor zaten kimse anlamaz ..

Ãœyelik tarihi
    16.Eylül.2015
    Nereden
    Bursa
    Alıntı Excalibur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende de durum ayni muhayene tarihim on gün kaldi. Bazen yaniyor bazen yanmiyordu, bazen asfaltta biryukseklik sarsintidan sonra yaniyordu fakat bugunlerde devamli yanmaya basladi.

Sıgorta kutusundan ABS sigortayi gecici Muhayeneden once cikarsam. Gecermiyim Türktüvden. Yorumlarinizi bekliyorum.
    Lambanın yanmaması lazım. Ağır kusur yazılıyor diye biliyorum.
    Ama dediğiniz gibi sigortayı sokmek lambanın yanmasına neden olmaz ise muayenede abs nin çalışıp çalışmadığını anlamazlar.
    Tavsiyem sizde abs modülünü kontrol ettirin.

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Alıntı y-bsungur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence geçersin ABS olmasa da normal fren tutuyor zaten kimse anlamaz ..
    Yıldırım ağbi ABS sigortasını söküp eğer göstergede yanmazsa tamam..
    Öte yandan aklıma birde şu geldi. Faraza ABS sifortası atmış olsa Acaba göstergede ışık yanar mı? yanmaz mı?
    denizci & mimar -

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Alıntı ukymk55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lambanın yanmaması lazım. Ağır kusur yazılıyor diye biliyorum.
    Ama dediğiniz gibi sigortayı sokmek lambanın yanmasına neden olmaz ise muayenede abs nin çalışıp çalışmadığını anlamazlar.
    Tavsiyem sizde abs modülünü kontrol ettirin.
    Elbette mutlak şart ABS cihaz kontrolü. Göstergedeki ışık Ağır kusur olduğunu öğrendim. Çoğumuzda olan bu durum nerden , nasıl kaynaklanıyor kutu içindeki lehim çoğunlukta atması. Fakat muhayeneye girecek arkadaşlarada bir soluk aldırma olacaktır geçicide olsa abs sigorta sökülmesi. Tabiki yanmaması şart göstergede
    denizci & mimar -

Üye Kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Elbette mutlak şart ABS cihaz kontrolü. Göstergedeki ışık Ağır kusur olduğunu öğrendim. Çoğumuzda olan bu durum nerden , nasıl kaynaklanıyor kutu içindeki lehim çoğunlukta atması. Fakat muhayeneye girecek arkadaşlarada bir soluk aldırma olacaktır geçicide olsa abs sigorta sökülmesi. Tabiki yanmaması şart göstergede
    Ben arada yanıp sönmesine rağmen riske girmedim ve tam oraya sigara ve kartvizitlik koydum 😀

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Alıntı Kadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben arada yanıp sönmesine rağmen riske girmedim ve tam oraya sigara ve kartvizitlik koydum ������

Oooo İyi cesaret..! Olurda görevli ucundan ittirse sigara kutusunu. Helal olsun diyorum.
    denizci & mimar -

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Yıldırım ağbi ABS sigortasını söküp eğer göstergede yanmazsa tamam..
    Öte yandan aklıma birde şu geldi. Faraza ABS sifortası atmış olsa Acaba göstergede ışık yanar mı? yanmaz mı?
    Ömür denemedim ama sigortayı çekince ABS Devre dışı kalacağı için bence yanacaktır ,siğorta haricinde ABS Roleside var onuda söküp deneyebilirsin. yada her iside olmazsa gösterge panelini sök arkadan ABS arıza lambasını çıkart olsun bitsin ..

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Ömür denemedim ama sigortayı çekince ABS Devre dışı kalacağı için bence yanacaktır ,siğorta haricinde ABS Roleside var onuda söküp deneyebilirsin. yada her iside olmazsa gösterge panelini sök arkadan ABS arıza lambasını çıkart olsun bitsin ..
    Yıldırım ağbey en kolay ve dertsiz olan senin önerin.
    denizci & mimar -

Üye potukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    16.Eylül.2014
    Nereden
    Ä°zmir - Urla
    servisin teÅŸhisine ne demeli peki

bu araçlara sahip olunacaksa elin anahtar tutması gerektiğinin bir kanıtı daha olmuş konu

Ãœyelik tarihi
    16.Eylül.2015
    Nereden
    Bursa
    Alıntı potukcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    servisin teÅŸhisine ne demeli peki

bu araçlara sahip olunacaksa elin anahtar tutması gerektiğinin bir kanıtı daha olmuş konu
    Kesinlikle. Bu arabayı kullanıyorsan aynı zamanda bir araştırmacı kimliğinde olmalı. elin biraz anahtar tutmalı.
    Benim sağ ön link demirini ters takmış adam nasıl yapmışsa. ben farkettim de düzelttim.( muhtemelen araç havada iken diff sola doğru kaydığı için link demirin bağlantısı o şekilde oturuyor diye düşünüp bağlamış. kaç gün gezdim öyle. arabadan anlamsı bir şekilde çat çüt esneme sırasında ses geliyordu. sonradan farkettim durumu. Hemen düzelttirdim ama ne çare link demir Pert. şükürkü bagajda yedek vardı. onu taktık musmutlu olduk.

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    1996 ZJ için ABS elektrik şemasina ihtiyacım var. Elinde böyle bir şema olan var mi..?

Son zamanlarda arik devamli yanmaya başlayan ve muhayeneye birkac gun kalan ZJ mizde (The Hulk - Mehmet ve Elektrikçi arkadaşımiz Abdurrahman ile dün Muhayene öncesi ABS kontrollerine başladik.
    Ölçü cihazi ile kontrollerimizi yaptik. Sensörlerde bir sorun yok temiz. Arka koltuk altinda sol arka sensor tesisati daha kisa bir noktadan çıkiş verilmiş orjinalinde. Ölçüm değerleri sol arka 1,06 ohm diger üçü 1,09 ohm çiktı. Sigortalar, röleleri kontrol ettik, çalışıyor. Sistemi tek, tek kontrol ediyoruz.

Kontak açıkken ABS motoruna sigorta kutusundan harici bir hat alarak denedik çalışiyor. Fakat ABS modül dısindaki çift taraflı fîş îçlerinden elektrik yok. Fakat sormak istediğim ABS rölesinden tetikleme nereden geliyor ...?

Acaba tekerlekler dönmeye başlayincami başĺıyor elektrik devreye giriyor ? ABS rölesinden tetikleme nereden geliyor.?
    Konu Excalibur tarafından (29.Ekim.2016 Saat 11:25 ) değiştirilmiştir.
    denizci & mimar -

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Ömür abs ohm degerleri normalse rolelerinin saglam demektir yanlız rolelerin okudugu dişli çark dişliler arası dolduysa çarkı kirli olan role aracı hep seyahat halinde olarak algılayacak digerleri algılamayacak o da aynı sıkıntıyı yaratır dişli çarkın diş aralıklarını temizle...yada sırasıyla roleleri devreden çıkart ve birde öyle kontrol et yanlış algılama yapan role devreden çıkınca muhtemelen ışık sönecektir.
    Konu y-bsungur tarafından (29.Ekim.2016 Saat 13:54 ) değiştirilmiştir.

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Ömür abs ohm degerleri normalse rolelerinin saglam demektir yanlız rolelerin okudugu dişli çark dişliler arası dolduysa çarkı kirli olan role aracı hep seyahat halinde olarak algılayacak digerleri algılamayacak o da aynı sıkıntıyı yaratır dişli çarkın diş aralıklarını temizle...yada sırasıyla roleleri devreden çıkart ve birde öyle kontrol et yanlış algılama yapan role devreden çıkınca muhtemelen ışık sönecektir.

Yıldırım ağbi söylediklerini yinede kontrol edicem.

Lakin kontak açıkken ABS ışığı devamlı yanıyorken (- ve + ) ABS modülü girişine ceyran gelmiyor) buraya kadar sistemde sorun bulamadık hatta Motor solundaki Sigorta kutusundan ( - ) uçla bir kablo hattıyla denedik o vakit kontrol ışığı yanıyor yani ceyran geliyor. Sigorta kutusunda herhangi bir sorun yok hepsi çalışıyor ve elektrik geliyor. ABS modülü girişine ( - ) uçla nereden ceyran gelir ,şuan gelmiyor.

Acaba araç yürürken mi sigorta kutusundan röleden elektrik gelmeye başlıyor kırmızı gösterdiğim yer Tıkandığımız yer burası..!
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    • Dosya tipi: jpg ABS.jpg‎ (71.7 KB (Kilobyte), 100 Kez Ä°ndirilmiÅŸ)
    • Dosya tipi: jpg 2 (1).jpg‎ (89.0 KB (Kilobyte), 103 Kez Ä°ndirilmiÅŸ)
    • Dosya tipi: jpg 2 (2).jpg‎ (78.3 KB (Kilobyte), 103 Kez Ä°ndirilmiÅŸ)
    denizci & mimar -

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Ömür T.O suna bakmadan bir şey söylemek zor ..Müsait olduğumda kontrol edip sana dönmeye çalışıcam

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Ömür T.O suna bakmadan bir şey söylemek zor ..Müsait olduğumda kontrol edip sana dönmeye çalışıcam

Tamam Yıldırım ağbi bekliyorum. Muhayenem 3 Kasım TürkTüv öncesi bu sorunu çözmeliyim

Teşekkür ederim hızlı dönüşün ve yardımın için
    denizci & mimar -

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Bu Konu için Etiketler