Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: XJ 4.0 Hararet Sorunu

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    27.Temmuz.2015

XJ 4.0 Hararet Sorunu

Merhaba arkadaÅŸlar,

98 model xj aracımda bir kaç aydır hararet problemi yaşıyorum, birgün elektrikli fanım(Klima) arıza verdiği için klima açık ancak fan çalışmadığı için hararet baya yükselmiş su kaynamaya başlamıştı ve ben bunu sonra farkettim çok mesafe katetmeden aracı soğuttum ancak ondan sonra sorun devam etmeye başladı. Şuan elektirikli fanımı orjinali ile değiştirdim. Hararet yoğun kullamımda ve trafikte orta noktayı 1 çizgi geçiyor aşırı hararet yapmıyor ama yinede kafama taktım. Ayrıca aracımda su eksiltmede var. 2 gün önce suyu tam doldurmuştum ancak bugün baktığımda iki parmak kadar azalmış. Cuma günü radyatör temizleme ve şişletme yaptıracağım. Sizce başka nelere baktırmalıyım? Haftasonu yola gideceğim rezil olmak istemiyorum. Teşekkürler.

Üye eay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    13.Eylül.2015
    Nereden
    Ä°stanbul
    Ust kapak contasini kontrol etmek gerekebilir..

Üye Keremuyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    18.Þubat.2016
    Nereden
    Ä°stanbul
    merhaba,

daha yeni babamın arabasında (mondeo) hararet problemi yaşadık, tavsiyem öncelikle soğutma sıvısı geçen bütün sistemi kontrol ettirin,
    bizimki ilk kontrolde egr de 2. kontrolde klima hortumunda kaçak çıktı, şu an eksiltme yok. ama hala kontrol ediyoruz.

diğer yandan aracınızın radyatörü en son ne zaman değişti? 5 seneyi geçti ise değişim zamanı yaklaşmış/gelmiş olabilir.
    ben şahsım adına şişletme olayını pek doğru bulmuyorum, sorduğum ustalar da tavsiye etmedi. en iyisi bir sorun var ise orijinali ile değiştirmek.

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    27.Temmuz.2015
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bugün sırf denemek için 1 saate yakın aracı zorladım trafik yokuş ve araziye girdim, yokuşta dip gaz ve klima açık şekilde hararet en fazla 100 den sonraki ilk çizgiye yaklaştı tam gelmedi, zorlamayı kesince tekrar orta seviyelere döndü, sizce contada sıkıntı olsa daha fazla hararet yapmazmıydı yani bu normal geldi bana. Kerem Bey, radyatör ne zaman değişti bilmiyorum ama görebildiğim kadarı ile baya yıpranmış duruyor. Çok pahalı değilse değiştirebilirim aslında, Bugün biraz kaçak gördüm motora giden sol tarafta kalın bir boru var onun dibinde kelepçenin altında ıslaklık gördüm kaçak belkide ordan, en kısa zamanda müdahale edeceğim.

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    27.Temmuz.2015
    Alıntı Keremuyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba,

daha yeni babamın arabasında (mondeo) hararet problemi yaşadık, tavsiyem öncelikle soğutma sıvısı geçen bütün sistemi kontrol ettirin,
    bizimki ilk kontrolde egr de 2. kontrolde klima hortumunda kaçak çıktı, şu an eksiltme yok. ama hala kontrol ediyoruz.

diğer yandan aracınızın radyatörü en son ne zaman değişti? 5 seneyi geçti ise değişim zamanı yaklaşmış/gelmiş olabilir.
    ben şahsım adına şişletme olayını pek doğru bulmuyorum, sorduğum ustalar da tavsiye etmedi. en iyisi bir sorun var ise orijinali ile değiştirmek.
    Ayrıca Kerem Bey, elektirikli fanım bozulunca klimada gaz kaçağı varmı die kontrol ettirdim yoktu, siz şimdi soğutma sistemini kontrol edin diyince aklıma geldi klima borusu klmayı açınca buzlanıyor ve daha sonra yere şapır şapır su damlıyor, ben radyatör suyuyla bi ilişkisinin olacağını düşünemedim normal diye düşündüm ancak sizce bir alakası olabilirmi su eksiltmeyle?

Üye Keremuyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    18.Þubat.2016
    Nereden
    Ä°stanbul
    anladığım kadarı ile kendiniz de ufak da olsa kaçak görmüşsünüz, bence hiç vakit kaybetmeden iyi bir servise gidip kontrol ettirin.
    klimadan akan su bildiğim kadarı ile her araçta olan standart durum. ama dediğim gibi bir usta görmeli.
    İstanbul daysanız 3-4 tane iyi servis mevcut.
    ben WJ de orijinal radyatörü 560 TL ye değiştirdim diye hatırlıyorum.

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    27.Temmuz.2015
    Kaçağın olduğu yerin fotoğrafını ekledim, sizce bu eksiltmeden dolayı hararet yapar mı? Birde radyatörü tavsiyeniz üzerine değiştireceğim kafam rahat etsin diyorum, orjinal 600 TL yerli bakır 670 TL birde İron rock çelik var 750 TL hangisini tavsiye edersiniz ? Teşekkürler.

Üye Mirkan Şenol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Radyatör değişimi, radyatör kanalları kireçli sular ve pas yüzünden tıkandığı için değişimi tavsiye edilir.
    Aynı pas ve kireç tüm soğutma suyu kanallarında ve termostatı da kaplar.
    Tavsiyem termostatı sökün veya içini boşaltın... Radyatör içine 2 kutu kireç çözücü atın ve 1 gün dolaşın... Suyu boşaltın ve antifrezee doldurun... 1-2 gün de böyle dolaşın... Sonra bir radyatörcüye gidin ve radyatörünüzü şişletin, gerekirse soğutma suyu hortumlarını da değiştirin... İlk işlemden itibaren kalorifer sıcak konumda olsun ki kalorifer radyatörünü de temizlemiş olun...

Maliyeti 200 lirayı geçmez ve soğutma sistemindeki pas ve kireçden tamamen kurtulmuş olursunuz.
    Kolay gelsin.
    Türk insanı para gibidir, içine ışık tut ''ATATÜRK'' yoksa ''SAHTEDİR''

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    27.Temmuz.2015
    Teşekkür ederim Mirkan Bey, radyatörü değiştirmek istiyorum aracıma yatırım olsun biraz titizimdir bu konularda, radyatörü değiştirdikten sonra kalan suyu nasıl temizlerim dediğiniz yöntemlerimi uygulayayım ?

Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Alıntı tsotsi01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim Mirkan Bey, radyatörü değiştirmek istiyorum aracıma yatırım olsun biraz titizimdir bu konularda, radyatörü değiştirdikten sonra kalan suyu nasıl temizlerim dediğiniz yöntemlerimi uygulayayım ?
    Radyatörü değiştirmeden önce dediklerimi uygulayın mutlaka... Çıkan pislikler yeni radyatörü tıkamasın...
    Ve mutlaka ama mutlaka içme suyu kullanın... Musluk suyu kısa sürede kireç yapıyor... 1 damacana fazla bile...

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    27.Temmuz.2015
    Çok teşekkür ederim dediklerinizi uygulayacağım. Selamlar.

Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Ne demek görevimiz Aleyküm selam ...

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    27.Temmuz.2015
    Arkadaşlar aracı komple revizeye gittim, radyatör, radyatör boruları, termostat (70 lik taktım), devir daim ve fan termiği değişti, aracım biraz rahatladı ama hala çok azda olsa hararet yapıyor eskisi gibi değil, benim kalorifer peteğim çatlak olduğu için içeriye beyaz buhar giriyordu camlar buğu yapıyordu bizde çatlak giderici sıktık ve sorun düzeldi, ancak şuan antifiriz koyamıyorum çatlağı açar diye, soğutma sistemi yenilenmesine rağmen radyatör suyu yine sarı oldu tortular var buda kaloriferden kaynaklanıyor sanırım, şimdi benim merak ettiğim kalorifer peteğindeki çatlak hararete etki edermi ? araçta görünürde hava yok.