Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Discovery td5 Auto Stall Test

Üye Umami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul

Discovery td5 Auto Stall Test

Merhaba,
    En genç aracımızın 12 yaşında olduğunu varsayarsak kendimizce yapılabilecek basit şanzıman kontrolü

Teste başlamadan önce araç motor ve şanzıman sıcaklığının normal kullanım ısılarında olması gerekir, en iyisi bir yirmi/yirmibeş dakika aracınızı kullandıktan sonra boş bir alana geçip yapmanız.

1- Elfreninizi çekin
    2- Frene sonuna kadar basıp bırakın, sonra bir kere daha sonuna kadar basılı tutun.
    3- Vites D konumuna alın
    4- Frene basılı halde gaza basın, devir sayacının gidebildiği en son yeri not edin.
    5- BU işlem toplamda her şey dahil 10sn geçmemeli.
    6- İkinci test için en az 30dk beklenmelidir.

Dizeller için fabrika verileri 2600-2800rpm dir.

RAVE manual açıklaması aşağıdadır
    1- 1300 devir aşağısı Tork konvertör (türbin arızası)
    2- 1300-2600 devir arası düşük motor gücü
    3- 2800 üstü şanzıman kaçırıyor.

Servise giderseniz direkt şanzıman yapılması gerekir diye bir tavsiye alırsınız.

1- Eğer okuduğunuz değer 1300 aşağısıysa zaten araç normalde de yürümüyordur, şanzıman arızası
    2- 1300 - 2600 okumuşsanız paniklemeyin. İlk önce MAP sensörünüze baktırın, yolcu tarafında intercoolerın girdiği kanal üstünde siyah plastik parça, iki vidayla bağlı, söktürün temizletin, tekrar bağlatın. Testi yeniden deneyin. Eğer devirde iyileşme varsa, şanzıman yağını ve filtresini değiştirin.
    3- 2800 üstü şanzıman kaçırıyor ama ne kadar? 3000 devri geçiyorsa şanzıman gerçekten kaçırıyor ama hiç şanzıman lambası yandı mı? Kaçıran şanzıman yağı sürtünmeden dolayı çok çabuk ısınır, eğer hiç ışık yanmamışsa büyük ihtimalle şanzıman yağı ve filtresini değiştirmeniz yeterli olabilir ama garantisi yok.

Şanzımanlardaki arızaların en büyük sebeplerinden biri şanzıman yağı ve filtresi, her 100,000km de bir değiştirilirse türbin harici bir sorun yaşanmaz.
    Bozuk değilse tamir et, ihtiyacın olduğunda çalışmayabilir.
    Bir Land Rover Atasözü

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    zj de böyle mi acaba bu durum
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Üye y-bsungur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Bu testi zj de yapan varmı acaba .

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Alıntı y-bsungur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi bişey yok bunda frene gaza aynı anda basıyorsun yapsana bi sonuçları yazarsın
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Başkan yakcanmı beni valla yaparım yapmaya ama eger bir şey olursa zj me gönderirim senin adrese haberin olsun Mert O kadar basit oldugunu sanmıyorum ergun abi çok sakat bir test diyor öyle basit olsa herkes yapar bende yapmaya yapıcam ama jeep4x4.com de takırtı tıkırtı ,harıltı horultu gelirse dişliyi kırarsan moku yediğinin resmidir diyor,benim burda servis de yok yanarım billah ona soruyorum .Haaa neden buna taktın diyeceksin ben zj yi kalkışlarda genelde sert kullanıyordum şu son günlerde zj bana sert yapıp silkeleme ve yığılma filan yapıyor,belkide başka nedendir (tps-map sensor vs vs ) ama henüz sebebini çözemedim o nedenle aklıma gelmişken tork convertörü bir deneyeyim diyorum acaba kaçırma filanmı var ona bakıcam

Üye ycankes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    02.Kasým.2014
    Nereden
    Karabük,Sivas
    Launch Control gibi birşey bu. Mesela 2000-3000rpmde ayağını ilk gaz yerine frenden çekse sıyırır biyerler. Bilinçli yapılmazsa çok sakıncalı.

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Çok dogrusun yavuzcan bencede sıyırma yapar ,bazı videolarda görüyorum adamlar zj ye oldugu yerde lastikleri kazıttırıp lastik yakıyorlar sanırım onlarda aynı yöntemle bu işi yapıyorlar.önce kazık fren sonra dip gaz ve frenler foraaa ,yöntemin tam olarak ne oldugunu bilmiyorum ama

Üye Mirkan Şenol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Çok dogrusun yavuzcan bencede sıyırma yapar ,bazı videolarda görüyorum adamlar zj ye oldugu yerde lastikleri kazıttırıp lastik yakıyorlar sanırım onlarda aynı yöntemle bu işi yapıyorlar.önce kazık fren sonra dip gaz ve frenler foraaa ,yöntemin tam olarak ne oldugunu bilmiyorum ama
    Abi onlar arkadan itişli, frene dip basmayınca arka kampanalar kilitlemediği için olduğu yerde lastik ve biraz da arka fren balatası yakarak patinaj ediyorlar.

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

Abi onlar arkadan itişli, frene dip basmayınca arka kampanalar kilitlemediği için olduğu yerde lastik ve biraz da arka fren balatası yakarak patinaj ediyorlar.
    Türk insanı para gibidir, içine ışık tut ''ATATÜRK'' yoksa ''SAHTEDİR''

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Nasıl yani mirkan zj ler genel olarak full time 4x4 degilmi.Kardeşim benim. arkadan itişli derken ön difi devre dışı bırakarak dersen o ayrı bir şey

Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Nasıl yani mirkan zj ler genel olarak full time 4x4 degilmi.Kardeşim benim. arkadan itişli derken ön difi devre dışı bırakarak dersen o ayrı bir şey
    Abi arazi şanzımanı select tracka çevrilmiş veya ön şaftı sökülmüş araçlar o deli gibi arka lastiği yakanlar.

Abi arazi şanzımanı select tracka çevrilmiş veya ön şaftı sökülmüş araçlar o deli gibi arka lastiği yakanlar.

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Desene biz 4 teker üstünde boşuna pati çekmiyoruz .

Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    1. vitesin sonuna kadar çekiyoruz epoksi kaplı avm otoparklarında hemde 4 lastik

1. vitesin sonuna kadar çekiyoruz epoksi kaplı avm otoparklarında hemde 4 lastik

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Yesssss Evvvvetttttt nasıl ciyaklıyor amma degilmi otopark çıglık atıyor.

Üye Umami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Klasik otomatiklerde test böyle yapılıyor. Bizim araçlarda (LR serisi) el frenini çekince arka diskler değil, şanzıman kitleniyor !!! El frenini çekip, frene basınca yürür aksam ve aktarım aksamı tamamen kitleniyor. Testin süresinin kısa olmasının nedeni çok kısa bir süre içerisinde şanzımanı çalıştıran pompa büyük bir basınç yaratıyor ve şanzıman yağınız ısınıyor o yüzden test bittikten sonra üç beş dakika beklemeniz ve yağın soğuması gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken diğer nokta da bu işin motor sıcakken yapılması, şanzıman yağınız soğukken vizkozitesi (akışkanlığı) az olacağından (yağ yoğun) zorlarsanız eğer, gerçekten bir zarar verebilirsiniz.
    Bozuk değilse tamir et, ihtiyacın olduğunda çalışmayabilir.
    Bir Land Rover Atasözü