Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu
Toplam 86 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 80 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Proje ZJ'den Offroad Karavan start

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı Alfonse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Süper...
    Tebrikler...
    Kolay gelsin...

Arka aks icin bosaltilmis dana30 kullanabilirsin... 44 ve 35 ten daha hafiftir, hafiflik kazanirsin...
    Arka cama ihtiyacın olmayacak zaten... Orayida saca cevirip koyu renk cam filmi cekilirse cam gibi gozukur... Sac camdan hafiftir, hafiflik kazanirsin....

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bence orjinalden sapmamak adına cam kalmalı, zaten orjinalin de koyu renklidir, içi zor görünür.

Üye Alfonse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    16.Nisan.2014
    Nereden
    Ankara
    Alıntı Beatrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence orjinalden sapmamak adına cam kalmalı, zaten orjinalin de koyu renklidir, içi zor görünür.
    Ben illada bisey soylemek istedim...
    Dusundum dusundum dusundum aklima bu geldi
    Hafiflesin diye

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    ...Ne yerdeyim Ne Gökte...

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    evet orjinalinden sapmamak istiyorum ama 750 kg sınırı çok can sıkıcı . yakın zamanda önce kasayı bir kantara almam lazım tahmini elimde kasa olarak ne kalacak kesince görmek için. eğer kg ışı zorlayacak gibi olursa önce camlardan vazgeçmek zorunda kalacağım camlar kurtarmazsa belki ön kapılar bile iptal olabilir bilemiyorum
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Üye ahimrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    30.Mayýs.2015
    Nereden
    Denizli
    Alıntı Han Solo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet orjinalinden sapmamak istiyorum ama 750 kg sınırı çok can sıkıcı . yakın zamanda önce kasayı bir kantara almam lazım tahmini elimde kasa olarak ne kalacak kesince görmek için. eğer kg ışı zorlayacak gibi olursa önce camlardan vazgeçmek zorunda kalacağım camlar kurtarmazsa belki ön kapılar bile iptal olabilir bilemiyorum
    Hafifletmek için çalışmak güzel ancak Tekrar söylüyorum 750 kg yu dikkat etsen de etmesen de sen bu karavana şasi numarası vuramadığın için yani yetkili imalatçı olmadığın için önem arz etmiyor. Bu sınır sana bana önemli değil.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2016 Model Dacia Duster 4x4
    1997 Model Grand Cherokee 5.2 V8
    1994 Model Grand Cherokee 5.2 V8

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Alıntı ahimrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hafifletmek için çalışmak güzel ancak Tekrar söylüyorum 750 kg yu dikkat etsen de etmesen de sen bu karavana şasi numarası vuramadığın için yani yetkili imalatçı olmadığın için önem arz etmiyor. Bu sınır sana bana önemli değil.

harun konu senin branşın daha iyi bilirsin ama şasi numarasından bağımsız olarak eğer 750 kg yu geçersem ruhsat çıkarmam gerekiyor ve ehliyet sınıfı değişiyor sanırım. ve ruhsat çıkarmam için proje çizilmesi gerekiyor çizilen projenin üniversiteden onaylanıp şasi numarası çakılması gerekiyor çakıldıktan sonra tuv muayenesine girip ruhsat çıkarıyoruz ve plaka çıkarıyoruz sıralama bu şekilde sanırım doğru mudur ?

Ãœyelik tarihi
    30.Mayýs.2015
    Nereden
    Denizli
    Römorklar O1, O2, O3, O4 olarak sınıflandırılır azami yüklü ağırlıklarına göre ilk grup 750 kg mı aşmayan römorklar vb. Yapılan römorkun hangi sınıfta olacağı üretici tarafından sanayi bakanlığından alınacak tip onay a göre belirlenir. Buna göre üretici 750 kg olan römorkun da tip onaylı olması gerekir. Yani O1 sınıfı römork üretmeye yetkili olur ve tip onaya göre de üretim yapar. Normal şartlar altında durum bu. Gelelim plakaya; plakada karayolu trafik kanuna göre azami yüklü ağırlığı 750 kg mı geçmeyen yani O1 sınıfı (hafif römork) römorklar için kayıt tescile gerek yok der. Buna göre de O1 belgesine sahip römork ta ayrı ruhsata ve plakaya gerek kalmaz. Sadece çeken aracın plakasını arkada bir şekilde beyan edersin. Çıkartma olarak bile yapıştırılabilir. El sonuç sen veya bir başkası sanayi bakanlığından tip onay almış bir üretici olmadığın için resmi olarak bunu üretemezsin. Haaa şuan da piyasadakilerin %80 90 bu durumda. Biraz uzadı ama 750 kg olduğunu da senin belgeyle ispat etmen lazım ki... Bu duruma düşme... Ama şuan için bunun türkiye de kontrolü yok, eğer olursa %80 - 90 oranındaki römork vb.nin trafikten çekilmesi lazım. Çünkü bu konuda türkiyede belgeli firma sayısı gün geçtikçe artsa da yeterli değil.... Kullanılanların çoğuda belgelisiz firmalar tarafından üretilen römork vb.ler. Onun için dedim hafifletmek güzel ancak her durumda illegal olacak. ayrıca azami yüklü ağırlık 750 kg olması lazım yani römork ve içindeki taşıyabileceği ağırlık....

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Römorklar O1, O2, O3, O4 olarak sınıflandırılır azami yüklü ağırlıklarına göre ilk grup 750 kg mı aşmayan römorklar vb. Yapılan römorkun hangi sınıfta olacağı üretici tarafından sanayi bakanlığından alınacak tip onay a göre belirlenir. Buna göre üretici 750 kg olan römorkun da tip onaylı olması gerekir. Yani O1 sınıfı römork üretmeye yetkili olur ve tip onaya göre de üretim yapar. Normal şartlar altında durum bu. Gelelim plakaya; plakada karayolu trafik kanuna göre azami yüklü ağırlığı 750 kg mı geçmeyen yani O1 sınıfı (hafif römork) römorklar için kayıt tescile gerek yok der. Buna göre de O1 belgesine sahip römork ta ayrı ruhsata ve plakaya gerek kalmaz. Sadece çeken aracın plakasını arkada bir şekilde beyan edersin. Çıkartma olarak bile yapıştırılabilir. El sonuç sen veya bir başkası sanayi bakanlığından tip onay almış bir üretici olmadığın için resmi olarak bunu üretemezsin. Haaa şuan da piyasadakilerin %80 90 bu durumda. Biraz uzadı ama 750 kg olduğunu da senin belgeyle ispat etmen lazım ki... Bu duruma düşme... Ama şuan için bunun türkiye de kontrolü yok, eğer olursa %80 - 90 oranındaki römork vb.nin trafikten çekilmesi lazım. Çünkü bu konuda türkiyede belgeli firma sayısı gün geçtikçe artsa da yeterli değil.... Kullanılanların çoğuda belgelisiz firmalar tarafından üretilen römork vb.ler. Onun için dedim hafifletmek güzel ancak her durumda illegal olacak. ayrıca azami yüklü ağırlık 750 kg olması lazım yani römork ve içindeki taşıyabileceği ağırlık....
    işte 750 kg yu geçme ihtimali çok yüksek o yüzden tedirginim. zaten 750 kg altında olacağına emin olsam kimseyi tanımam...haftaya bi kabaca kantara çıkarıp kasayı ölçeceğim ondan sonra içine koyacaklarımı kabaca hesaplayacağım

Üye Umami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Selam,
    Lastikler, jantlar, diff, zaten 100kg geçer, camlar toplam 30kg geçmez. Kapıları, kullanmayacaksan fiber yaptırabilirsin. Ön arka camlar da pleksi olabilir. Kestiğin kupa tahminimce 150-200kg arası çıkar. Kabaca, sapma olabilir ama, kesik kupa, diff, jant, lastik cam 350-400kg arası gibi gözüküyor. Bence önce istediğin şekilde aracı yap, ondan sonra iyileştirmeye git.
    Bu arada, structural rigidity için aracın çeşitli taraflarında kayıtlar olması lazım bunlara dikkat et. Ön tarafta yapılacak olan kesik, motor tarafından olmalı, yani ön cam çıtalarını takip et, kapıların bağlı ön cam direkleriyle buluştuğu direkler kayıtlardır. Firewall diye tabir edilen yerden sonra kesiyorsun.
    Bozuk değilse tamir et, ihtiyacın olduğunda çalışmayabilir.
    Bir Land Rover Atasözü

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Alıntı Umami Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam,
    Lastikler, jantlar, diff, zaten 100kg geçer, camlar toplam 30kg geçmez. Kapıları, kullanmayacaksan fiber yaptırabilirsin. Ön arka camlar da pleksi olabilir. Kestiğin kupa tahminimce 150-200kg arası çıkar. Kabaca, sapma olabilir ama, kesik kupa, diff, jant, lastik cam 350-400kg arası gibi gözüküyor. Bence önce istediğin şekilde aracı yap, ondan sonra iyileştirmeye git.
    Bu arada, structural rigidity için aracın çeşitli taraflarında kayıtlar olması lazım bunlara dikkat et. Ön tarafta yapılacak olan kesik, motor tarafından olmalı, yani ön cam çıtalarını takip et, kapıların bağlı ön cam direkleriyle buluştuğu direkler kayıtlardır. Firewall diye tabir edilen yerden sonra kesiyorsun.
    iyimser tahminin umut verdi...ön camın altında destek kayıtı olacak mutlaka sağ sol arasında. iç kesimde kayıtlarda sorun yok tavan kuşakları direkler zaten olacak altta şasiden çeki okuna çıkış yapılacak ..sadece 4 kapının tanesi 35 kg dan toplam 140 kg olacağını düşünüyorum. 50 kg bagaj kapağı olsa etti 200 kg. geri kalan zemin şasi direkler iskelet 200 kg olsa 400 eder. diff lastik kollar jant 70 kg desen 470 kg. bagaja yapılacak mutfak akü vb tesisat min 100 kg olacak etti 570 kg. ön kaplin şasi bağlantısı ön kapamaası desteği 50 kg olsa 620 kg hata payı 80 kg desek 700 kg yapar. daha su deposu koymadık kabin içine yatak vb dekorasyon derken biraz riskli gibi...

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Firewall kısmından sonra kesersen destek sacına gerek yok, aracın kendi inşaatını kullanırsan fazla uğraşmazsın. Ön camı bence elleme pleksi ile arada 2/3kg oynar. Ön iki kapıyı fiber yap ya da arka iki kapıyı, sabit olsunlar, sabit kapılarda orjinal çıtalarla kullan, cam için de pleksi, önlü arkalı film yapıştır. İzolasyon için aracın malzemelerini bulmanda fayda var hem orjinalik açısından hemde işin çabuk biter
    Bir Land Rover Atasözü

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Mert, yerinde olsam orjinalinden sapmadan, ağırlığı da düşünmeden işi tam hakkıyla yapardım. Sonrasında da işlemler evrak v.s ne gerekiyorsa takip eder yaptırırdım... 700 kg'a takılma derim. Yoksa sevimsiz ve orjinal olmayan bir garip şey çıkacak ortaya...

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Firewall kısmından sonra kesersen destek sacına gerek yok, aracın kendi inşaatını kullanırsan fazla uğraşmazsın. Ön camı bence elleme pleksi ile arada 2/3kg oynar. Ön iki kapıyı fiber yap ya da arka iki kapıyı, sabit olsunlar, sabit kapılarda orjinal çıtalarla kullan, cam için de pleksi, önlü arkalı film yapıştır. İzolasyon için aracın malzemelerini bulmanda fayda var hem orjinalik açısından hemde işin çabuk biter
    izolasyon için aracın malzemesi derken zemin zaten kesilip dümdüz alan yaratılacak yatak için altına strofor ile izolasyon olacak. tavan kendi döşemesi zaten var. kapıları fiber yapmak isterdim fakat çok pahalıya geliyor fiber kalıp işi...

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Mert, yerinde olsam orjinalinden sapmadan, ağırlığı da düşünmeden işi tam hakkıyla yapardım. Sonrasında da işlemler evrak v.s ne gerekiyorsa takip eder yaptırırdım... 700 kg'a takılma derim. Yoksa sevimsiz ve orjinal olmayan bir garip şey çıkacak ortaya...
    burası türkiye ergun abi ağırlığı düşünmek istemezdim ama yakalanırsa bağlarlar..tamam evrak işlemlerini yapalım proje çizilip ruhsat çıkaralım desek proje çizecek kişiyi bulmak mesele bulduk diyelim projeyi onaylatıp ruhsatı çıkarmak ayrı mesele hadi ruhsatta çıktı diyelim sonrasında düzenli muayeneye girecek ve çeken aracın şoförünün ehliyet sınıfı değişecek..hadi o kolay ehliyet alırım dert değil... muayene de olur proje ve ruhsat çıkarma prosedürleri korkutuyor o yüzden 750 yi geçmezsek muazzam olur...geçmek zorunda kalırsak proje ruhsat işine bakacağız atıyorum 850 kg falan olacak gibi olursa bazı şeylerden 100 kg feragat etmek daha cazip bir yol. yok 1000 kg olacaksa feragata gerek yok proje ruhsat işine mecbur kalırız zaten

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Amacın 750kg ise:
    1- Kupayı kestirme (Maliyet), olduğu gibi iç dekorasyon malzemesini çizdir (ahşap kısımları/metal)
    2- Çizimlerden çıkan ahşap sarf malzemeyi hesapla (20kg)
    3- Aracın orjinal iç döşemesinin ağırlığını tahmin et (bence 30kg geçmez)
    4- Bunun haricinde koymayı düşündüğün yatak, su deposu vs hesabını yap (Su deposuyla beraber 150kg)
    4- Jant, lastik dif ağırlığı (100kg)
    5- Yay Amortisör 20kg geçmez
    5- Kupa ağırlığı (300kg)
    6- Ivır/kıvır 150kg
    7- Aracı gönlünce yapabilirsin gibi duruyor.
    Bence kupayı kestirtmeden önce haliyle tarttır. 1000kg- 800kg yakını çıkıyorsa uğraşma, keseceğin malzeme 100kgyi bulmaz. Şöyle düşün, araç ağırlığı - motor ağırlığı. Elinde kalan kupa, dif,standard lastikler ve susp. sistemi.
    Bir Land Rover Atasözü

Ãœyelik tarihi
    30.Mayýs.2015
    Nereden
    Denizli
    Ben anlatamadım herhalde😂 münferit olarak proje çizilip ruhsat çıkartamazsınız. O yüzden ağırlığa takılmayın. Ergün abinin dediği gibi ne gerekiyorsa yapılsın.

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    750 yi gecince ne oluyor peki

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Ben anlatamadım herhalde😂 münferit olarak proje çizilip ruhsat çıkartamazsınız. O yüzden ağırlığa takılmayın. Ergün abinin dediği gibi ne gerekiyorsa yapılsın.

Anladim da gorustugum bazi kisiler hallederiz abi modunda. 750 yi gecsede proje cizdiririz ankarada ordan universiteye gider sasi numarasi cakilir ordan muayenw ve ruhsat cikartilir diyor.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Her şeyi bütünün bir parçası olarak düşün, zemini kesip düz parça koyarsan üst yapının esnemesiyle alt düz tarafın esnemesi aynı olmaz, o yüzden kupayı olduğu gibi kullanmanı tavsiye ederim. yatağın geleceği yere set yaparsın yatak oturur. Alt zeminde bulunan girintiler/çıkıntılar darbeyi emmek ve yaymak için var bir de alt tarafta bulunan egzoz/kablo/boru vs. geçmesi için. Sizin araçlar bizimkiler gibi ray üzerine inşa edilmedi o yüzden olayı komple düşün derim tekrar.
    Fiber için kalıba gerek yok, kapının üstünü (yüzeyini) kalıp olarak kullanacaklar sadece işçilik var. Senin için dış görünüm önemli, kapı içi içeriye bakacağı için istediğin gibi kapatabilirsin
    Bir Land Rover Atasözü

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Her şeyi bütünün bir parçası olarak düşün, zemini kesip düz parça koyarsan üst yapının esnemesiyle alt düz tarafın esnemesi aynı olmaz, o yüzden kupayı olduğu gibi kullanmanı tavsiye ederim. yatağın geleceği yere set yaparsın yatak oturur. Alt zeminde bulunan girintiler/çıkıntılar darbeyi emmek ve yaymak için var bir de alt tarafta bulunan egzoz/kablo/boru vs. geçmesi için. Sizin araçlar bizimkiler gibi ray üzerine inşa edilmedi o yüzden olayı komple düşün derim tekrar.
    Fiber için kalıba gerek yok, kapının üstünü (yüzeyini) kalıp olarak kullanacaklar sadece işçilik var. Senin için dış görünüm önemli, kapı içi içeriye bakacağı için istediğin gibi kapatabilirsin
    doğru dedin bak...fiberde sadece dışını yapsa yeter...

Üye berdush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Çok güzel ve zor bir proje. Allah kolaylık ve sabır versin.

Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu