Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: XJ (Kare Kasa) Hakkında

Üye aybarsdnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015

XJ (Kare Kasa) Hakkında

Arkadaşlarım, abilerim,

Çok emek harcadığım wj mi sattım ve yeni arayışlar içerisine girdim. En baştan beri niyetim Rubicon almak fakat, fiyatlarının ciddi artmış olması ve 180, 200 bin tl lik aracı araziye sokmaya kıyamayacağım için yine bir Amerikana, xj lere yöneldim. Pek detaylı bilgi bulamadığım için sizlere danışmak istedim.

Aklımda 1998 ve 1999 model 2 tane araç var. 2 side araziye çıkmamış tertemiz araçlar. Bu kasalarda neye dikkat etmek gerekir? kronik sıkıntıları nelerdir? Her araziye çıkışımız masraf yaratır mı vs.? Biraz bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Fıstık gibi WJ' yi sattın şimdi düşün bakalım...

XJ kasalar iyi hoştur da içleri çok basık ve küçüktür. ZJ' ler ile konforu kıyas götürmez. Her ne kadar kare kasalar arazide çok revaçta görünselerde nedense alanlar kısa müddet sonra satmışlardır, Bana sorma..., kim kullanıp sonra neden satmışsa cevaplasın konuyu...

Üye erolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Konuya şöyle gireyim. Benim wj alma arefesinde Kare kasası olan abilerim"kare kasa jeepin kralıdır" diyordu. Ben hala wj ye biniyorum ama onlar kare kasaları satıp kj aldılar 😊
    Kare kasaların arkası çok dar,araç çok basık vs.. Arazi için iyi diyolar ama tabi bunu deneyenlerden öğrenmek lazım 😊

Xperia Z
    2011 SsangYong Kyron 2.0 Xdi O/V
    2016 Mondial RXÃŽ EVO 250 cc
    2008 Chevrolet Captiva 2.0D ov
    2007 Subaru Forester 2.0 ov
    2000 Grand Cherokee 4,7 + Atiker Gold Lpg
    2009 Subaru Forester 2,0Xs+Prins Lpg
    2004 Subaru Forester 2.0x +Milano Lpg
    2004 Renault Laguna Prıvılege+Milano lpg
    1997 Toyota Carina GLÄ°+Milano Lpg

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Alıntı Beatrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fıstık gibi WJ' yi sattın şimdi düşün bakalım...

XJ kasalar iyi hoştur da içleri çok basık ve küçüktür. ZJ' ler ile konforu kıyas götürmez. Her ne kadar kare kasalar arazide çok revaçta görünselerde nedense alanlar kısa müddet sonra satmışlardır, Bana sorma..., kim kullanıp sonra neden satmışsa cevaplasın konuyu...
    bazı yerlerde okuduğum yorumlar çok olumlu bazıları ise çok negatif. Kafam karıştı Ergun abi

Alıntı erolkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuya şöyle gireyim. Benim wj alma arefesinde Kare kasası olan abilerim"kare kasa jeepin kralıdır" diyordu. Ben hala wj ye biniyorum ama onlar kare kasaları satıp kj aldılar 😊
    Kare kasaların arkası çok dar,araç çok basık vs.. Arazi için iyi diyolar ama tabi bunu deneyenlerden öğrenmek lazım 😊

Xperia Z
    Abi wj güzeldi ama arazi için bence biraz büyük ve ağır kalıyor. Ayrıca narin olduğu için gönlümce girip çıkmaktan hep çekindim. Kj de iyi bir alternatif ama 3.7 lerin gereksiz bir vergisi var. 2.8 crd ise hem fiyatları haddinden yüksek hem de araziye girilecekse pek önermiyorlar.

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    her araziye girdiğinde masraf yaratır mı ..hmmmm evet mutlaka oto yıkamacı masrafın olacak... o halde alma derim ...gitti gül gibi wjjjj...gittiiii

GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Üye dinamiq3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    26.Aðustos.2014
    Nereden
    İstanbul / Maltepe / Küçükyalı
    4 senedir 98 model xj sahibiyim.. evet kabin basık olduğu için zj wj gibi çok heybetli duramıyor, koltuk tavan mesafesi ile alakalı bir sıkıntı yok benim için, arka diz mesafesi dar, bagajı yeterli, zj kadar konforlu değil, arka makas olduğu için biraz sert, hafif olması ve 2 çeker olması yakıt için avantaj,33" lastik kullanıyorum, katalizör iptal ve flowmaster ile minimum 50 maksimum 60 kuruş civarı değişiyor yakıtım lpg de arazi asfalt karışık, Tartarini sistem. Vergiyi düşürmüştüm geçen sene 430x2 ödedim. 4 senede yaptığım masraflar ise ilk aldığımda arka diferansiyalde ugultu vardı ufak bir revizyon ile giderildi, 2 defa alternatör tamir edildi 2.si garantiden yapıldı, bozulma sebebi çok sulara girmiştim o gün, alternatör zj ye göre çok aşağıda kalıyor, suya karşı izolasyon şart. Muayene zamanı sağ porya değişti. Yağ filtre balata harici başka ciddi masrafım olmadı çok şükür. ZJ WJ ye göre aks farklılıkları var, ön şaft mafsallı. Ben fazlası ile memnunum, bence ilgilendiğin araçları test et, net fikrin oluşacaktır.
    98'xj

Üye dinamiq3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    26.Aðustos.2014
    Nereden
    İstanbul / Maltepe / Küçükyalı
    Güncel Hali
    20150309_071238.jpg
    98'xj

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Alıntı Han Solo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her araziye girdiğinde masraf yaratır mı ..hmmmm evet mutlaka oto yıkamacı masrafın olacak... o halde alma derim ...gitti gül gibi wjjjj...gittiiii

)) abi her guzelligin bir sonu oluyor. Xj o kadar masrafsiz diyorsun yani?
    Alıntı dinamiq3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 senedir 98 model xj sahibiyim.. evet kabin basık olduğu için zj wj gibi çok heybetli duramıyor, koltuk tavan mesafesi ile alakalı bir sıkıntı yok benim için, arka diz mesafesi dar, bagajı yeterli, zj kadar konforlu değil, arka makas olduğu için biraz sert, hafif olması ve 2 çeker olması yakıt için avantaj,33" lastik kullanıyorum, katalizör iptal ve flowmaster ile minimum 50 maksimum 60 kuruş civarı değişiyor yakıtım lpg de arazi asfalt karışık, Tartarini sistem. Vergiyi düşürmüştüm geçen sene 430x2 ödedim. 4 senede yaptığım masraflar ise ilk aldığımda arka diferansiyalde ugultu vardı ufak bir revizyon ile giderildi, 2 defa alternatör tamir edildi 2.si garantiden yapıldı, bozulma sebebi çok sulara girmiştim o gün, alternatör zj ye göre çok aşağıda kalıyor, suya karşı izolasyon şart. Muayene zamanı sağ porya değişti. Yağ filtre balata harici başka ciddi masrafım olmadı çok şükür. ZJ WJ ye göre aks farklılıkları var, ön şaft mafsallı. Ben fazlası ile memnunum, bence ilgilendiğin araçları test et, net fikrin oluşacaktır.
    Masallah, cok guzel araciniz. Konfor, genislik, yakit falan pek kriterim degil. Baktigim araclarin akslari ve her iki safti da mafsalli. Bu bence buyuk bir arti. Sadece korkum sanayi koselerinden cikamamak. Ufak tefek seyler illaki olacak ama durmadan on takim derdi cikartir mi mesela? Cunku amerikanlarin bana gore en buyuk problemi on takim ve direksiyon pompa ve kutusu

Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    1998 4.5" kare kasam vardı sattım...çünkü wrangler hayalimdi...yarış aracım kare kasa..1996 model...14 yarış ve kupalar... araçta japon şanzıman ve zj de wj de olmayan hpdana30 ön diff var...standart aksları ve yürüyeni ile kıramadım...aracın limitlerini iyi bilmek önemli.. 4" kit ve 33 lastik ile kıramazsın...motorunda problem olmaz şanzıman ve arazi şanzımanı keza öyle...ön arka kilitli 33 lastikli bir xj ile arazide çok mutlu olursun..
    xj = xtreme jeep olarak geçer..şasesi zj ve wj den daha güçlendirilmiş, motor şanzıman arazi ve diffler çok uyumlu..fazla güç kurbanı olmazsın arazide.. ön takım rot rot kolları zjden zayıftır..2 kez uzun rotu yarışta eğdim..zj rotu taktım sorun çözüldü..şimdi de ironrock rot kolları var ki sıfır sorun...
    arka kilit mekanik yine sorunsuz..
    dediğim gibi çok güzel ve arazide çok keyifli araçtır.. ama fiyatlar çok uçuk şuan...umarım bulursun istediğini..

reçeteyi yazıyorum..
    1- 4" veya 4,5 kit
    2- ön arka kilit
    3- 33 extreme lastik
    4- ayna mahruti 4.10
    4- vinç ve boru vinç tamponu
    5- ironrock ön rotlar (standartı eğdikten sonra alırsın)
    6- ÅŸnorkel
    7- su geçişlerinde şarj dinamosu aşağıda konumlandığı için çamur dolabiliyo...basit çözümleri var..

bunu yapan ve aracı temiz olan arazini kralı olur..
    Konu Dragon tarafından (07.Ocak.2016 Saat 11:13 ) değiştirilmiştir.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    İşin doğrusu ve özü Ejder'in açıklamalarında görünüyor..., sonuçta yarış aracı olarak kullanan o.

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Alıntı Dragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1998 4.5" kare kasam vardı sattım...çünkü wrangler hayalimdi...yarış aracım kare kasa..1996 model...14 yarış ve kupalar... araçta japon şanzıman ve zj de wj de olmayan hpdana30 ön diff var...standart aksları ve yürüyeni ile kıramadım...aracın limitlerini iyi bilmek önemli.. 4" kit ve 33 lastik ile kıramazsın...motorunda problem olmaz şanzıman ve arazi şanzımanı keza öyle...ön arka kilitli 33 lastikli bir xj ile arazide çok mutlu olursun..
    xj = xtreme jeep olarak geçer..şasesi zj ve wj den daha güçlendirilmiş, motor şanzıman arazi ve diffler çok uyumlu..fazla güç kurbanı olmazsın arazide.. ön takım rot rot kolları zjden zayıftır..2 kez uzun rotu yarışta eğdim..zj rotu taktım sorun çözüldü..şimdi de ironrock rot kolları var ki sıfır sorun...
    dediğim gibi çok güzel ve arazide çok keyifli araçtır.. ama fiyatlar çok uçuk şuan...umarım bulursun istediğini..

reçeteyi yazıyorum..
    1- 4" veya 4,5 kit
    2- ön arka kilit
    3- 33 extreme lastik
    4- ayna mahruti 4.10
    6- ÅŸnorkel
    7- su geçişlerinde şarj dinamosu aşağıda konumlandığı için çamur dolabiliyo...basit çözümleri var..

Abi yorumların için teşekkür ederim. Fiyatlar dediğin gibi çok uçuk şuan. Ama bütün araçların fiyatları artmış durumda. Söylediklerin kulağıma küpe olsun, bu kriterlere göre değerlendiricem

Üye eay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    13.Eylül.2015
    Nereden
    Ä°stanbul
    Ben bir iki tanesine baktim hangi araclar belki faydam olabilir

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Alıntı eay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bir iki tanesine baktim hangi araclar belki faydam olabilir
    Ä°lgilendigim 2 aracin da ilani yok suan. Tanidiklarimda. Onlarin haricinde sancaktepede olan 16 plaka beyaz a baktim. Arac ciddi yapili ama kaporta bana uygun degil. Her ne kadar araziye girecek olsam da kaportasi da cicek gibi olsun istiyorum. Vakit olsa ilgilenip uygun fiyata halledilir ama be yazik ki o kadar vaktim yok

Üye Kasif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Kucukcekmece-Tepeustu
    1 sene boyunca 90 model bir kare kasa kullandim ve 31 ekstreme lastiklerle müthis geziler yaptim.

Hatta bazen aşiri güven patlamalari yaşatip hatalara düşmeme bile sebep olmuşlugu var

Güc , agirlik ve dayaniklilik orantilarini yaptiginda offroad icin en dogru arabalardan birisi diyebiliriz.

Umarim düzgün bir XJ bulursun ve ilk gezide birlikte oluruz.

KaÅŸif..

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Konu Kasif tarafından (08.Ocak.2016 Saat 16:56 ) değiştirilmiştir.

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Arkadaşımdaki xj için onu daha fazla oyalamak istemedim ve şuan karar veremediğimi söyledim, o gün bana söylediği fiyatın 5000 tl üstüne sattı aracını. Onun içinde daha hayırlı oldu.

İlanlarda beğendiğim araçlar var fakat fiyatları ciddi yüksek. bu sebeple xj lerden vazgeçtim. zj lerde ilgimi çekiyor fakat düzgün diye tabir ettiğim araçlar benim wj yi sattığım fiyatın üzerinde. Dolayısıyla zj lerde benim için mantıksız gelmeye başladı.

Aslında mantıklı olan üzmeyecek bir grand vitara veya jimny almak ama kasa olarak hiç beğenmiyorum. Ya bütçeyi tekrardan yükseltip rubicon alacağım ya da yine o fiyatlarda bir aracı araziye sokmaya kıyamayıp başka bir şey alacağım. biraz wj mi sattığıma pişman oldum

Üye KARADAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    23.Aralýk.2014
    Nereden
    BAÄžCILAR Ä°STANBUL
    Birçok 4x4 kullandım.2 yılı aşkın da 97 model xj kullanmış biri olarak offroad aktivasyonlarına katılmam genel izleyici statüsünde piknik, gezi vs maksatlı kullanırım araçlarımı. Çok titiz biri olarak hastalık derecesinde araç dış ve iç temizliğine çok önem veririm. Aldığım 2. el araçların sırasıyla taban, gerekli ise tavan, sökülüp yıkanacak her ne kadar alanı varsa söker yıkatır büyük bir zevkle kendim monte ederim. Araçta mümkün mertebe galoş bulundururum.
    Bunları şimdi niye anlattım diye düşünenler vardır aranızda!!!
    Genelikle başlangıçta ikinci araç olarak aldığımız ve/veya almayı düşündüğümüz bu tür araçlar ne hikmetse artık vazgeçilmezimiz oluyor. Markete dahi bu araçla gitme dürtüsü oluşuyor içimizde.Birde modifikasyon yapılmış heybetli bir görüntüye sahipse o zaman mümkünse en zor yerlere park ederiz ki dikkat çekmesi ehvendir.Kısacası kıçımız bu araçların koltuğuna değmeyi görsün her şey hayal gücünüzle sınırlı.
    Gelelim efsane kasa XJ mevzusuna...Çoğunlukla offroad için alınan bir araç olmasına rağmen, az önce sıraladığım bilumum nedenden dolayı genel kullanımda sıklıkla tercih edeceğimiz bir araç türüdür.O sebepten artıları ve eksilerini değerlendirelim.
    Diğer arkadaşlarında bahsettiği gibi basık ve arka diz mesafesi hayli sıkıntılıdır.Arka yolcular için oturma düzeni ziyadesi ile ızdıraplıdır. Süspansiyon mevzuna gelince standar hali ile sıkıntı yaratmaz iken, (çoğunlukla öyle kalmadığı için) yükseltme uygulandığında arkalar makaslı olduğundan sertleşir.Ön firenler disk, arkalar kampanadır.Şekil itibari ile 2001 yılına kadar üretimi devam etmiş olmasına rağmen çizgi olarak eski model hüviyetindedir. Araç ön camı yapısal olarak dikey konuma yakın olduğu için yüksek süratte ses ve direnç oluşturmaktadır. Yükseltilmiş bir Xj ile (bu durum bütün araçlar için geçerli) keskin dönüşler sarsıntılı ve ürkütücü olacaktır. Country ve Sport iki seçeneği bulunuyor. Country (koltukları deri ve elektirikli iç ses izalasyonu taban ve tavan döşemeleri biraz daha iyi ses sistemi vb. belki şanzıman ve dif farkı olabilir onu pek bilemiyorum)
    Artıları nelerdir; partime ve fulltime seçeneği olması bir avantajdır.Görsel anlamda modifikasyona çok iyi cevap verir.Altyapısı çok sağlamdır.Bünyesinde daha az elektronik parça barındırdığı için sık arıza vermez.Benim araçta country idi.Bu araç gönlümde özel bir yer teşkil etmiştir.Amerikan sevdam onunla pekişmiştir.Ancak tekrar böyle bir araç düşünür müyüm!!! 98 model 5.9 zj kullanıyorum o yüzden sanmıyorum.Aradaki fark mı? isterseniz oraya hiç girmeyelim...

Üye KARADAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    23.Aralýk.2014
    Nereden
    BAÄžCILAR Ä°STANBUL
    sayın moderator;
    ilk yazmış olduğum mesajın silinmesini istiyorum düzenleyerek yeniden yayına aldım teşekkürler

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı KARADAG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın moderator;
    ilk yazmış olduğum mesajın silinmesini istiyorum düzenleyerek yeniden yayına aldım teşekkürler
    Silindi...

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    11.Þubat.2018
    Alıntı Dragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

reçeteyi yazıyorum..
    1- 4" veya 4,5 kit
    2- ön arka kilit
    3- 33 extreme lastik
    4- ayna mahruti 4.10
    6- ÅŸnorkel

selamlar cok zaman oldu ancak belki görür cevap verirsiniz
    5.5 kit taktığımızda extra almamız gereken birşey olur mu şuan piyasada 4.5 inch yok malesef bds yada ironrock arasında kaldım hangisini almalıyım