Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: D2 td5 Hakkında Kısa Bilgi

Üye Umami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul

D2 td5 Hakkında Kısa Bilgi

Merhaba,
    One Life Live It (Bir Daha Mı Geliceğiz Bu Dünyaya, Gezelim Görelim) mottosuna uydunuz ve bir adet arazi aracı almaya karar verdiniz. Aklınızda olan çeşitli markalar içerisinde nedendir bilinmez ama mutlaka bir LR serisi bir araç bulunabilir
    (Best 4x4xFar okunuÅŸu Best Four By Four By Far).

Bu araçlar için geçerli olan 'Mühim olan dış güzellik değil iç güzelliktir' konusunu anlatmaya çalışacağım. İç güzellik derken, devasa aracın bagaj hacmi, sarkan tavan kaplaması ya da kabin içerisinden bahsetmeyeceğim, biraz daha içlere gidip normalde hiç muhatap olmadığınız konulardan bahsedeceğim.

Bir adet td5 sahibi olmamış ya da kısa bir süreli td5 sahibi olan insanlar direk aracın körüklerine laf ederler. 'Abi hemen yaya çevir sorun kalmaz'. Şimdi bu muhterem bilgili insanların bilgisini sorgulamak yerine, o insanlar gibi muhterem olmayın gidin LR forumların birisine AIR SPRINGS diye araştırma yaptırınca, bu körüklerin 100k yada 5 senelik bir ömürleri olduğunu görürsünüz. Körük değişimi ve kompresör bakımı takriben yay değişiminden daha ucuza çıkar.

Bu araç gitmiyor, Chip uygulaması yaptım şimdi uçuyor. Evet aracınız uçar, yakın bir zamanda da conta yakacak haberiniz olsun. Bu araçlarda INTERCOOLER denen bir ekipman var, hiç bu ekipmanı söktürüp içini ve dışını temizletmeyi düşündünüz mü?

Araca 3'' ya da üstü yükseltme yaptım, şurdan ses geliyor burası kasıyor.
    Pardon siz mühendis misiniz? Aracınızın ön şaftı iki parça geçmelidir, arka şaft sabit. Ön ve arka şaftlarda gresör delikleri bulunur. Ne zaman buraya yağ sıkıldı? Zaten fabrika ayarlarına göre yapabileceğiniz max 10% mod dur. Yani kısaca 2'' yükseltme ve 31'' ya da 265 70 16 lastikdir. Bu değerler sonrasında sorun yaşayacaksınız.

Turbo şu km'de biter dikkat et çok para. Afferim sana, bu kafayla o Turbo şu km'nin daha altında biter artık nasıl bitiyorsa. Turbo bakımı denen bir durum var, belirli bir süreden sonra kullanımdan dolayı bilyeler yağ çeker, çekiyorsa da atın gitsin. LR marka ürünler normalin 75% daha fazlasıdır, LR grubu çoğu parçayı dışarıdan tedarik ediyor, bizim turbo Garret T2'dir.

Aracın vites ışıkları yandı (M+S) bizim ustaya götürdüm, açtılar temizlediler 200TL verdim şimdi rahatım boşu boşuna 1000TL vermedim. Aferim sana, bu araçlarda bulunan sensörler Volt ve karşılığı olan Direnç/ Akımla hassas bir şekilde çalışırlar,geçmiş olsun ender değişen krank sensörünüz oldu, iki gün aracınız yok, 3000TL.

Geçenlerde dağa tırmanıyoruz (7% eğim ama uzun) tablonun sağında kırmızı bir ışık yandı araç kaldı gitmedi.
    Normaldir, araç gitmez bana daha fazla zarar verme diye kendini korumaya alır. En son ne zaman şanzıman yağını filtresini ve ara şanzıman yağı değişti?

Yolda giderken bir anda hararet ibresi yükseldi, araç gaz yemiyor biz yolda kaldık.
    Afferim sana, en son ne zaman soğutma sistemini komple boşalttın? Eksilmişti su ekledik gibi bir cevap verdiyseniz 10 puanı hak ettiniz, araç ve mekanik bilgisi konusunda muhterem bilgili durumuna eriştiniz. Senede bir kere soğutma sisteminizin suyunuzu değiştirin, iki sene de bir de termostat ve radyatör kapağınızın değişmesi gerekir.

En iyisini sona sakladım, meşhur 3 Amigos (Üçlü Lamba). Bu sorun aracınızın tekerleğinin bağlandığı yerden başlar, motor içinde şoför tarafındaki ABS pompası tarafında biter.

Temiz kazasız araç arayanlar için tavsiyem, bu aracın kupası aluminyumdur, aluminyum doğası gereği ısıyı görünce saca nazaran çok fazla genişler, çekiçle de bayaa bir incelir. O yüzden, ana gövdede değişebilen parçaların değişmiş olanlarını tercih etmenizde fayda var.
    Yok bu usta yapıyor yeni gibi oluyor diyenlerine de inanmayın, düzgün bir boyayla her şey güzel gözükür, LR serisinin boyaları diğer boyalara göre pahalıdır, sac ve aluminyum için boyalar farklıdır zaten, aluminyum PİYSA MACUNUNU tutmaz, yaptım oldu diyenler olabilir, kısaca bunu yapanlar bana karşı hayatlarının hatasını yapmıştırlar.

Konunun başına dönersek, One Life Live It aslında Bakarsan Bağ Bakmazsan Dağ, eğer Bağ'ın varsa The Best 4x4xFar sahibi olursunuz.

Aracınıza yapacağınız kozmetik eklentiler sizleri ilgilendirir, yürüyemeyen ama kozmetik açıdan albenisi olan araçlarla ilgili bütün sorunların sebebini araç sahibinde aramak gerekir.

Bu arada sıfırdan beri piyasada en sorunlu model olan 2000 td5 sahibiyim, en iyisi olan 2003/2004 modellerin yaşadığı sorunları ben yaşamadım, kısaca İnsanın Ağzı Torba Değil ki Büzesin. Böyle sağdan soldan kulaktan dolma bilgilerle konuşan çok kişi var.

Yukarıda yazdığım ortak sorunlar ve diğer sorunlar için imkanlarım dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

OÄŸuzhan
    Bozuk değilse tamir et, ihtiyacın olduğunda çalışmayabilir.
    Bir Land Rover Atasözü

Üye erolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Elinize sağlık.. Benimde Cherokee almadan önce baktıgım araçlardan biriydi disco2 3,9 lt olanlar..Özellikle yol tutuş konusunda discoların ön düzeneğinde kullanılan sistem sayesinde virajlarda fazla yatmaması,aracın tip beni cezbeden yanlarıydı..
    Ama arka diz mesafesinin yeterli olmayışı,diğer alternatif arac olan wj ye göre motorun düşük olmasına rağmen yakıtının biraz fazla olması ve wj nin daha modern, donanım olarak biraz daha zengin olmasından dolayı tercihim Wj olmuştu..

Xperia Z
    2011 SsangYong Kyron 2.0 Xdi O/V
    2016 Mondial RXÃŽ EVO 250 cc
    2008 Chevrolet Captiva 2.0D ov
    2007 Subaru Forester 2.0 ov
    2000 Grand Cherokee 4,7 + Atiker Gold Lpg
    2009 Subaru Forester 2,0Xs+Prins Lpg
    2004 Subaru Forester 2.0x +Milano Lpg
    2004 Renault Laguna Prıvılege+Milano lpg
    1997 Toyota Carina GLÄ°+Milano Lpg

Üye erolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Bu videoyu az izlememiştim zamanında..
    https://youtu.be/b4opZF1mDjM

Xperia Z
    2011 SsangYong Kyron 2.0 Xdi O/V
    2016 Mondial RXÃŽ EVO 250 cc
    2008 Chevrolet Captiva 2.0D ov
    2007 Subaru Forester 2.0 ov
    2000 Grand Cherokee 4,7 + Atiker Gold Lpg
    2009 Subaru Forester 2,0Xs+Prins Lpg
    2004 Subaru Forester 2.0x +Milano Lpg
    2004 Renault Laguna Prıvılege+Milano lpg
    1997 Toyota Carina GLÄ°+Milano Lpg

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    arkadaş ne yazmışsın ya...yemin ediyorum jeepi satıp disco alasım geldi... harikasın..
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Üye ukymk55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    16.Eylül.2015
    Nereden
    Bursa
    Güzel bir yazı dizisi, ellerinize sağlık, ama yinede sizin kadar dikkatli ve temkinli kullanılmış ne kadar LR kalmıştır tartışılır.
    Sanayide mahvolup gidiyorlar....

Üye eay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    13.Eylül.2015
    Nereden
    Ä°stanbul
    Tam bir kilavuz olmus.elinize saglik

Üye pikniktip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Aslında bütün araçlar için aynı tehlikeler diyebiliriz.
    İlla bi şeyler bilmek gerekiyor bu arazi araçlarıyla ilgili.
    Hem bileceksin, hem bilene yaptıracaksın,
    Bide o bilen iyi niyetli esnaf olacak...
    3 bilinmeyenli denklem
    Doğru işlemeyen akıl keskinmiş neye yarar, saatin iyiliği koşmasında değil doğru gidişindedir.

Üye aybarsdnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2015
    Alıntı pikniktip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 bilinmeyenli denklem
    En guzel ozet olmus. Kisi bilgisiz olursa usta once alt dudaktan opuyor sonra sorun duzelmiyor, gel bir ust dudak alayim diyor bir bakmissin opulmedik yerin kalmamis

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Tekrar merhaba,

Alıntı erolkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimde Cherokee almadan önce baktıgım araçlardan biriydi disco2 3,9 lt olanlar..Özellikle yol tutuş konusunda discoların ön düzeneğinde kullanılan sistem sayesinde virajlarda fazla yatmaması,aracın tip beni cezbeden yanlarıydı..
    Ama arka diz mesafesinin yeterli olmayışı,diğer alternatif arac olan wj ye göre motorun düşük olmasına rağmen yakıtının biraz fazla olması ve wj nin daha modern, donanım olarak biraz daha zengin olmasından dolayı tercihim Wj olmuştu..
    Xperia Z
    Yukarıda belirtilen iki önemli konuya açıklık getirmek isterim. Bence önce yakıt konusundan başlayalım çünkü öbürü biraz uzun. Discoların yakıt deposu benzinli/dizel 95 litredir. Benzinli araçlar ortalama 18L/100km gibi bir tüketime sahiptir. WJ/ZJ gibi araçlar ile kıyaslandığında tahminimce tüketim aynı olup farkı depoyu doldururken görüyorsunuz. Yakıt ışığınız yandığında deponuzda 20Lt gibi bir miktar kalmıştır , siz biraz daha gidersiniz ve deponızda 10Lt kalır. Doldurmaya başladığınızda tahminen 75Lt/80Lt gibi bir dolum olur yani araç benzini içiyor gibi bir durum söz konusu. Aslında sadece 95Lt bir depoyu doldurmaya çalışıyorsunuz, ZJ/WJ depoları galiba bizimkilerden daha az alıyor.

Ön düzenekte viraj sistemi/arka düzenekte körükle desteklenen viraj sistemi diye bir şey maalesef bizim araçlarda yok. Körük sisteminin ismi SLS diye tabir edilen Self Leveling Suspension olup virajla alakası yoktur. Sadece arka tarafı indirmeye/kaldırmaya yarar o kadar.

Viraj sisteminin ismi ACE Active Cornering Enhancement olup Dört Tekere Bağlı TORSİYON BARLAR sayesinde olur. Şimdi bu TORSİYON nereden çıktı diyeceksiniz. Torsiyon çubukları aslında bir adet yağla çalışan pistonlardır, dört tekere bağlıdırlar, ön taraftakiler dışarıdan daha rahat görülürler. Ön sağ veya sol tekeri dışarı doğru açtığınızda amortisör benzeri bir piston görülür ki bazıları buna önde çift direksiyon amortisörü var diyor. Bu amortisörler şoför kısmının altında bulunan elektromagnetic ventil sayesinde gerekli basıncı yönlendirerek 4 tekerin KUPA ve ŞASE arasında yatay bir denge sağlar.
    Tekrar ana konuya dönelim, aracınızı yükselttiğinizde bu ACE sisteminin parçaları olan pistonlar normalden fazla bir şekilde açılırlar, hepimizin sevdiği o meşhur tekerlek açması durumunda da yağ kaçırmaya pompayı yemeye başlarlar ve aracınızın ACE sistemi tamamen biter.
    O yüzden ben şahsen yükseltme yapılmış dehşet olmuş tam arazi canavarı diye tabir edilen bizim D2'lerden hep uzak dururum.
    Konu Umami tarafından (23.Aralýk.2015 Saat 14:06 ) deÄŸiÅŸtirilmiÅŸtir.
    Bir Land Rover Atasözü

Üye kuzeyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Güzel bir konu, D2 leri cok begeniyorum, daha fazla bilgi paylaşılırsa (kullanıcıları tarafından) memnun oluruz. Paylaşım için tesekkürler.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı pikniktip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 bilinmeyenli denklem
    Bizim araçlar diğer araçlara nazaran biraz daha mekanikten uzak araçlar. Mesela aracımız içinde çeşitli yerlerde bulunan beyinler var. Motor beyni ECU motor tarafındayken, diğerleri için ABS/SLS/TC/AC gibi şeyler araç içinde bulunuyor. İki adet sigorta panelimiz var, araç içi için olan aracın şofor mahallinin altında, motor ile ilgili olan motor bölümünde. Dizeller için geçerli olarak motor ile ilgili olan bazı sigortalar da şoför mahallinde. Aracınıza herhangi bir elektrik tesisatı çekmek isterseniz eğer, şoför kısmında ve motor kısmında açıkta bırakılan ÇEŞİTLİ amperlerde sigortalar bulunuyor. Bunun sebebi de aracınız olduğu gibi kaldırabileceği toplam elektrik yükü olduğunu belirtir. Bu ne demek, yani var olan şarj dinamonuzun en optimum seviyede görev yapması ve araç içi diğer elektrik iletişiminin bozulmadan çalışması demektir, kısaca bu araç bir bütün olarak çalışmak durumunda.
    Bu sigorta panelinde vinciniz için ek sigorta hattı var, ek akü bağlantısı için yeriniz yok fakat dışarıdan hat çekip herhangi bir akü ve vinci bu tabloya bağladığınız zaman aracınız arıza vermeye başlar, ve bir anda sorunlu araç haline gelir.

Yukarıda yazdığım çok basit bir örneği karmaşık bir şekilde anlattım. Sebebi de bu kadar basit bir şey neden bu kadar sorun oldu. Servisler bu tip araçlarla uğraşmak istemezler, çünkü aklıevvel bir ustanın yapmış olduğu bir uygulama zincirleme olarak gider ve katlamalı masraf olarak döner.

Büyük bir hevesle aracı ikinci üçüncü sahibinden aldınız, off road hazırlıycam diye, bütçe de hazır. Şu marka yükseltme bu usta tamponu, şu ebat lastik, şu kapasite vinç. Tebrikler !!! Şu anki piyasa şartlarına göre ortalama 80'lik oldunuz. Bu arada iki kere yancı olarak geziye katıldınız, çevrenizde de üç beş araç gördünüz, kısaca engin off road tecrübeniz var. Zaten bizim araçların mottosu da Bir daha mı Geleceğiz Bu Dünyaya, Vur Dibine.

Aracınız o ustada şu takılıp, bu ustada şu olduktan sonra en son nokta olarak şu kaportacıda da yan çamurluk delinip snorkeliniz takılır (Snorkelsiz arazi aracı mı olur) ve aracınız offroad canavarına dönüşür. Neyse bütün bu yapılanlardan sonra büyük güne kendinizi hazırladınız. Istanbul ya da ülkemiz şartlarında empoze edilen off road durumu ÇAMURda debelenmek olduğundan dolayı, ne de olsa aracınız hazır, arkadaşlarınızla daldınız çamur banyosuna.

Günün sonunda kim battı kim geçti sizleri ilgilendirir ama aracınız yarı kuru çamur içerisinde, zaten bir ara yan yatıp yirmi dakika boyunca da çamurda kalmıştınız kapı altı falan da ıslak.
    Etap çıkışı tanıdık/tanımadık bir yıkamacıya gidilir, basınçlı suyla varsa imkan araç lifte de alınır ve bu çamurlar temizlenir.
    Araç cillop oldu, iki hafta sonra bir daha gittiniz, aynı prosedür bat çık temizle, üçüncü hafta arkadaşlarla buluşmaya giderken ya da etap ortasında (bu en fenası) araç arıza verdi.
    Dönelim başa
    1- Bu aracın arka sağ çamurluk içinde mazot filtresinin altına bağlı olan bir adet konnektör var, çok hassastır, ellenmeyi hiç sevmez, yıkamacı arkadaş hortumla vermiş coşkuyu, filtre ambalajdan çıktığı gibi dışı tertemiz, bu arada filtre konnektörü ilk geziniz sonunda okside oldu. SERVİSTEYİZ
    2- Bizim dif havalandırma borularımız, arka boruları önle birleştirmen gerekir, motor bölgesi ön üst taraf göğüste biter, berbat kalitede bir plastik borudan mamuldür, ilk gezi sonrasında coşan yıkamacı arkadaştan dolayı borular çatladı ve patladı difleriniz su alıyor. Bu biraz idare eder, konnektör olayını hallettikten sonra 6. gezi sonrasında durum kötü. SERVİSTEYİZ
    3- Araç tekrar cillop oldu bu sezonu geçirelim, sonra satarım, hooop bütün ışıklar yanıyor. Yaa daha yeni servisten çıktık şu kadar para verdik bu ne yaa. SERVİS, SERVİS, USTA, USTA, BİLMEM NE ABİ, BİLMEM NE BİLGİLİ OFF ROADCU
    4- Aracınız kapı altında bulunan çıtalardan su almış, gittiğiniz hiçbir servis bunu bulamaz bulsada yapılanlardan dolayı sizinle de uğraşmaz.
    5- Satılık LR td5 Arazinin Kralı, alana hayırlı olsun.
    Bir Land Rover Atasözü

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    sayın umami ne cevher varmış sizde maşallah... noktası virgülü doğru valla
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Üye pikniktip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Ben yemek tariflerinide sevmiÅŸtim

GCWJ2001
    Doğru işlemeyen akıl keskinmiş neye yarar, saatin iyiliği koşmasında değil doğru gidişindedir.