Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Grand Cherokee WJ SoÄŸutma Suyu Eksiltmesi

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014

Grand Cherokee WJ SoÄŸutma Suyu Eksiltmesi

Grand Cherokee WJ aracınız istikrarlı şekilde Coolant Low yani soğutma suyu eksiltmesi uyarısı veriyorsa bir yerlerden sızdırma var demektir. Bu uyarının sıklığı da önemlidir. Örneğin siz su ekledikten 1 ay sonra bu uyarıyı veriyorsa çatlak veya kaçak kılcaldır. Ancak 2-3 gün gibi çok kısa bir sürede su eklemenize rağmen manasız kısa aralıklarla bu uyarıyı veriyorsa ciddi bir kaçak vardır.

Öncelikle, aracınızın ön camı kaloriferi açtığında buğu yapmıyorsa kaçak araçtan dışarıya doğrudur.

Bunu yerini tespit etmek için öncelikle aracın altına bir su kaçağı var mı diye park ettiğiniz yeri kontrol edin. Nerden sızma varsa oraya gereken müdaheleyi yapın.

Eğer dışarı bir sızma yoksa ve camınız buğu yapıyorsa büyük ihtimal bu su, WJ'lerdeki kronik kalorifer peteği çatlamasından kaynaklanıyordur.

Bunu görebilmek için yolcu tarafındaki döşemeyi kaldırın ve resimlerde görülen yerleri kontrol edin. Resimlerdeki gibi lekeler var ise ve süngeriniz antifiriz renginde ise kaçağı buldunuz.

Çözüm?

1) Göğsü söküp kalorifer peteğini tamir ettireceksiniz veya değişeceksiniz.
    2) Kalorifer hortumlarını söküp by-pass yapacaksınız ve kaloriferi kullanamayacaksınız.
    3) Radyatör sızdırmazlık sıvısı uygulayacaksınız.

Radyatör sızdırmazlık sıvısı riskli olabiliyor, sistemde tıkanmalara yol açıp hararetin yükselmesine sebep olabiliyor. Ancak işe yaradığı da oluyor.

Benim aracımdaki çatlak kılcaldı ve uyarıyı ayda bir veriyordu.

Ben Würth Radyator Sızdırmazlık 300 ml ürününü (HP versiyon olmayanını kullanmanız gerekiyor) kullandım ve çatlak kapandı. Ürünü kullandığımdan beri yaklaşık 1 haftadır sızıntı yok maşallah Ayrıca ön cam buğu yapmıyor.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Son olarak, eğer sızdıran yeri görsel olarak bulamıyorsanız, büyük ihtimalle ve maalesef soğutma suyunuz kapak contasına sızıyordur. Aşağıdaki videoda bu durumu, yani motor yağındaki suyu görebilirsiniz.

Üye erolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Benim ön camda sürücü tarafı arada buğu yapıyor klimayı açmadan. Ama su eksiltme yok.
    Bu durumdada wurth kullanmak gerekirmi? Hp olmayan ne demek,ve uygulama nasıl yapılıyor?

Xperia Z
    2011 SsangYong Kyron 2.0 Xdi O/V
    2016 Mondial RXÃŽ EVO 250 cc
    2008 Chevrolet Captiva 2.0D ov
    2007 Subaru Forester 2.0 ov
    2000 Grand Cherokee 4,7 + Atiker Gold Lpg
    2009 Subaru Forester 2,0Xs+Prins Lpg
    2004 Subaru Forester 2.0x +Milano Lpg
    2004 Renault Laguna Prıvılege+Milano lpg
    1997 Toyota Carina GLÄ°+Milano Lpg

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Alıntı erolkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim ön camda sürücü tarafı arada buğu yapıyor klimayı açmadan. Ama su eksiltme yok.
    Bu durumdada wurth kullanmak gerekirmi? Hp olmayan ne demek,ve uygulama nasıl yapılıyor?

Xperia Z
    Erol hocam, muhakkak bir yerde ufak da olsa bir sızma var olmalı ki sistemin bir yerindeki su buhar yapıyor. Klimayı açmasan da kaputun sıcaklığı bu suyu buharlaştırmaya yeter.

Wurth'un iki tane radyator tıkama ürünü var;

1) http://shop.wurth.com.tr/?sayfa=prod...501300028+++12 Bizim kullanmamız gereken bu. 15 litre olan soğutma suyumuz için bunun 225 ml'si kullanılacak.
    2) http://shop.wurth.com.tr/?sayfa=prod...500150028+++12 Bu da soğutma sisteminde filtre olan araçlar için. Bizim WJ'lerde bu filtre yok.

Şu an sistemde görünür net bir eksiltme yoksa bence hemen kullanma. Başka yerleri tıkama ihtimalin var sonuçta.

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    29.Nisan.2014
    Selamlar, benim elimde 2002-2,7 CRD den çıkma tamiri yapılmış kal. radyatörü var.Ben yenisini takıp diğerini tamir ettirdim.İlgilenen olursa yazsın.Alp.

Üye erolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Benim buhar iÅŸi ÅŸu durumdan kalma olabilirmi acaba?
    https://youtu.be/ofjYH_ULL2Y

Xperia Z
    2011 SsangYong Kyron 2.0 Xdi O/V
    2016 Mondial RXÃŽ EVO 250 cc
    2008 Chevrolet Captiva 2.0D ov
    2007 Subaru Forester 2.0 ov
    2000 Grand Cherokee 4,7 + Atiker Gold Lpg
    2009 Subaru Forester 2,0Xs+Prins Lpg
    2004 Subaru Forester 2.0x +Milano Lpg
    2004 Renault Laguna Prıvılege+Milano lpg
    1997 Toyota Carina GLÄ°+Milano Lpg

Üye FuatD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    28.Þubat.2015
    Nereden
    Antalya
    https://youtu.be/ofjYH_ULL2Y

Xperia Z
    Bu zamana kadar kurumuÅŸtur herhalde

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Alıntı mosmoruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar, benim elimde 2002-2,7 CRD den çıkma tamiri yapılmış kal. radyatörü var.Ben yenisini takıp diğerini tamir ettirdim.İlgilenen olursa yazsın.Alp.
    Sorunu neydi hocam, ve nasil bir tamir yaptirdin? Eger bizim 4.7 ile ayniysa ve iyi durumdaysa dusunebilirim.

Xperia Z
    Yok be hocam. Coktan kurumustur o.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yeni Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    29.Nisan.2014
    Su kaçıyordu aynen sizin ki gibi İzmire sanayiye gönderip tamirini yaptırdım ama yenisini de şipariş etmiş bulunduğum dan yenisini takmıştım.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Alıntı mosmoruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Su kaçıyordu aynen sizin ki gibi İzmire sanayiye gönderip tamirini yaptırdım ama yenisini de şipariş etmiş bulunduğum dan yenisini takmıştım.
    TAmamdır. Ben yarın petek temizletmeye çalışacağım. Kötü bir sonuç olursa haber vereceğim.

Bu Konu için Etiketler