Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG ve Kalorifer Bağlantısı

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014

LPG ve Kalorifer Bağlantısı

LPG sistemlerinde lpg'ye giden sıcak su genelde kalorifer borularından alınıyor.

Paralel sistemde; Motordan kalorifere giden hat (hortum, boru) üzerine T yapılır ve hat ikiye bölünerek bir ucu kalorifere giderken diğer ucu da LPG girişine bağlanır. Yine aynı şekilde kaloriferden çıkıp motora giden hat üzerine de T yapılarak bir ucu kalorifer çıkışından gelirken diğer ucu LPG çıkışından gelir ve motora döner.

Bir de seri sistem var; Motordan kalorifere giden hat üzerine LPG beyni konur, motordan gelen su lpg'ye girer, lpg'den çıkan su kalorifere girer. Kaloriferden motor dönüş hattına bir işlem yapılmaz.

Bu tarz bağlantılardaki sorunlar nedeniyle araçların kaloriferleri ısıtmıyor. İnternette bununla alakalı onlarca yorum okudum. LPG takımından sonra aniden kaloriferi ılık vermeye başlayan bir sürü insan var. Ben de aracı aldığımdan beri kaloriferim ılık üflüyor.

Benim bağlantım paralel bağlantı. Ancak merak ettiğim, paralel bağlantıda LPG beynine giriş ve çıkışı ters takılsa bu kaloriferin sıcaklığını etkiler mi? Bir de şunu gördüm, lpg beyninden çıkan boruyu öyle bir kelepçelemişlerki borudan nerdeyse su geçmiyecek kadar 90 derece katlanmış. Ben elimde biraz açıp denedim ama sıcaklık değişmedi. Belki orası iyice tıkandı.

Not: Blend doorsda sıkıntı yok. Son ihtimal petek tıkanıklığı ama yer yer kalorifer sıcak üflüyor nadiren de olsa. Bugün mesela LPG bitti benzine geçti sonra sıcak vermeye başladı. Özellikle bunu bir test edicem. Ama LPG devrede olmasa bile su LPG regülatorunden dönüyor diye biliyorum.

http://store.donanimhaber.com/09/22/...e16e3ed60b.jpg Burada paralel ve seri şemayı görebilirsiniz.

Üye ranger06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    28.Aðustos.2015
    Nereden
    ANKARA
    slm. Bildiğin gibi kaloriferimin yeterince ısıtmadığını söylemiştim. Kafama takıldı ya akşam vakti dolanıp geleyim biraz dedim. Az önce 6-7 km. mesafedeki bir avm'ye gittim. Kalorifer yine aynı, üfleme güzel ama ılık. Dönerken bu kadar mesafeyide benzin ile döneyim dedim. Seninde yukarıda dediğin gibi kalorifer sıcak üfledi.Yarın bende tekrar test edeceğim kısmetse.Gerçi ben sizin kadar profosyenel değilim hatta çırak bile değilim ama sıcak ve ılık ayrımını yapabilirim sanırım. Test sonucundan bilgilendiririm sizi.