Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 44 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tekne ile alıp başını gitmenin maliyeti nedir ?

Üye Excalibur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Alıntı Dragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok güzel gerçekten bilgiler...devamını sabırsızlıkla bekliyorum..
    şöyle söleyeyim ki deniz çocukluğumdan buyana vazgeçemeyeceğim tutku..keza şanslı kişilerdenim ki eşim de öyle..taka ile 1 hafta kayaköy civarında yaptığımız tatil ile başladı...sonrasında gulet sonra yelkenli...şuan deli sorular var ve inan sen bu sorularıma yanıtlar veriyosun Ömür hocam..para kısmı önemli tekne almak küçükten ve zarar etmeyerek vs vs...ama senin yönlendirmelerine ihtiyacımız olacak..
    ilk sorum nerden başlayacağım...şuan istanbuldayım ve 2 sene içinde fethiyeye taşınma planlarım var...bu 2 senelik süreçte neler yapmalıyım...kaptanlık ehliyeti vs vs...sıfırdan başlayacak , çok inatçı , kafaya koyduğunu yapan bi adama anlat...dinliyorum
    sevgiler
    Ejder ben anadolu yakasinda Kadikoyde oturuyorum, sanirim bu yakada olan geze-gen liler pek az, sende karsida ne taraftasin?
    Bir vesile ile mutkak hep beraber oluruz elbette yaknen de.

Icini rahat tut emin ellerdesin.������ Ister Ege, Akdeniz, Ister Marmara da ol bildigimiz sular elimizin yetistigi yerler.

Iki yil sonraki plan bir yuzde olasiligi varmi. Kesin mi.? Buna gore sekilendirelim.
    denizci & mimar -
    Deniz Ticaret Gazetesi / broker/ yelken eÄŸitim/renovasyon.

Ãœye
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Alıntı Excalibur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ejder ben anadolu yakasinda Kadikoyde oturuyorum, sanirim bu yakada olan geze-gen liler pek az, sende karsida ne taraftasin?
    Bir vesile ile mutkak hep beraber oluruz elbette yaknen de.

Icini rahat tut emin ellerdesin.������ Ister Ege, Akdeniz, Ister Marmara da ol bildigimiz sular elimizin yetistigi yerler.

Iki yil sonraki plan bir yuzde olasiligi varmi. Kesin mi.? Buna gore sekilendirelim.

2 yıldan önce bile olabilir...herşeyimi ayarlıyorum...gidişim kesin..sağlık vs sorun olmaz ise %100....
    ozaman karşıda bi buluşma yapıp yüzyüze acilen konuşalım...
    ben bahçeşehirde oturuyorum...

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Ömür, verdiğin yol gösterici ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler....

Önce bir Dünya turu ( 2-4 yıl sürebilecek...), ardından da içinde devamlı uzun yıllar yaşam sürdürülebilecek ( 2 kişi) bir teknenin başlıca özellikleri ne olmalıdır. Sen olsan hangi malzemeyi tavsiye edersin ?

6-) Plan satın alıp kendi teknesini inşaa etmek: Türkiye de ve İstanbulda teknesini imal edip bu sekilde kullanan deniz dostlarımız bulunmaktadır.
    Dünyada Bruce Roberts design , Dixi design vbg tasarımcıların 1/1 ölçekte 200-500 usd satın alıp CNC texgahında veya dekopajla evimizin bahçesinde lego gibi basit el aletleriyle su kontrası ve elyaf epoxy malzemelerinden kendi teknemizi de imal edebililiriz. ...

Bruce Roberts' in 39 ve 392 çizimleri bir arkadaşımdan aldım, tam detaylı çizimlerde açıkça yapım aşamaları ve kullanılan malzemeler ölçüler v.s görülüyor. Her ne kadar çelik veya alimiinyum olsalar da ufkumu genişletmek için İnceliyorum..., kendisi ile de bayağı konu ile ilgili görüşeceğiz...

Tabiki paralelinde başka bir çok firmaları araştırmaya devam ediyorum.... Yolun çoooook başındayım...

Kendi başımıza yapabilmemiz gerçekten mümkün mü ? Uygun bir çalışma ortamı yaratılıp ( Büyük bir depo veya dükkan gibi kapalı bir yer kiralanıp....) 2-3 yıl içersine yayabileceğim şekilde, elimden gelir inancıyla girişebilmek mümkün mü ? 10-12 m. gibi.... maliyet ne kadar fark eder ? Mesela 50.000,- Euro' ya alınabilecek 2. el 10-12 m. lik bir tekneye karşılık ( mesela 2002 model BAVARIA 40 gibi...) kendimiz yapımına giriştiğimizde en fazla kaça mal edebiliriz ? değer mi ? çok mu riskli ? yoksa 2.nci el araştırmalara devam mı edilmeli... ?

Viideo' da görüldüğü gibi ne kadar realist olabilir ?

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    2 yıldan önce bile olabilir...herşeyimi ayarlıyorum...gidişim kesin..sağlık vs sorun olmaz ise %100....
    buluÅŸmaya birlikte gelmek isterim....

Üye Monachus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Ben de gelmek isterim, tecrübeleri dinlemek her zaman faydalıdır

Birisi şöyle demişti; "tekne alırken en doğrusu en son ulaşmayı istediğin boy ve spesifikasyonda tekneyi almaya çalışmaktır, her ne kadar daha pahalı olsa dahi sadece o tekneye masraf yapar, o tekne üzerinde iyice tecrübe kazanır ve huyunu suyunu tam anlamıyla öğrenirsin..." Mantıklı bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum..
    Özellikle ikinci el teknelerin bazen ne kadar uzun süre satılamadığını gördükçe daha da aklıma yatıyor......

Fiberglass teknelerin bir çok avantajı olmasına rağmen ben aluminyum teknelere bayılıyorum, hele o çeneli gövdeleri çok hoşuma gidiyor; fakat gerçekten çok pahalaı, üstelik yapan firma sayısı da çok az...
    Konu Monachus tarafından (09.Aralýk.2015 Saat 15:49 ) deÄŸiÅŸtirilmiÅŸtir.

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Dogrusu uzak olabileceÄŸini tahmin ediyordum.

Ejder yüzýüze gelmemiz çok güzel olur. Önce seni iyice dinlemeliyim sonra izliyeceğimiz yolu oluştururuz.
    denizci & mimar -

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Alıntı Beatrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ömür, verdiğin yol gösterici ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler....

Önce bir Dünya turu ( 2-4 yıl sürebilecek...), ardından da içinde devamlı uzun yıllar yaşam sürdürülebilecek ( 2 kişi) bir teknenin başlıca özellikleri ne olmalıdır. Sen olsan hangi malzemeyi tavsiye edersin ?

6-) Plan satın alıp kendi teknesini inşaa etmek: Türkiye de ve İstanbulda teknesini imal edip bu sekilde kullanan deniz dostlarımız bulunmaktadır.
    Dünyada Bruce Roberts design , Dixi design vbg tasarımcıların 1/1 ölçekte 200-500 usd satın alıp CNC texgahında veya dekopajla evimizin bahçesinde lego gibi basit el aletleriyle su kontrası ve elyaf epoxy malzemelerinden kendi teknemizi de imal edebililiriz. ...

Bruce Roberts' in 39 ve 392 çizimleri bir arkadaşımdan aldım, tam detaylı çizimlerde açıkça yapım aşamaları ve kullanılan malzemeler ölçüler v.s görülüyor. Her ne kadar çelik veya alimiinyum olsalar da ufkumu genişletmek için İnceliyorum..., kendisi ile de bayağı konu ile ilgili görüşeceğiz...

Tabiki paralelinde başka bir çok firmaları araştırmaya devam ediyorum.... Yolun çoooook başındayım...

Kendi başımıza yapabilmemiz gerçekten mümkün mü ? Uygun bir çalışma ortamı yaratılıp ( Büyük bir depo veya dükkan gibi kapalı bir yer kiralanıp....) 2-3 yıl içersine yayabileceğim şekilde, elimden gelir inancıyla girişebilmek mümkün mü ? 10-12 m. gibi.... maliyet ne kadar fark eder ? Mesela 50.000,- Euro' ya alınabilecek 2. el 10-12 m. lik bir tekneye karşılık ( mesela 2002 model BAVARIA 40 gibi...) kendimiz yapımına giriştiğimizde en fazla kaça mal edebiliriz ? değer mi ? çok mu riskli ? yoksa 2.nci el araştırmalara devam mı edilmeli... ?

Viideo' da görüldüğü gibi ne kadar realist olabilir ?

Rica ederim, Ergun bey agbey, yaklaşimimiz gerçekci, tarafsiz, bütçe ile birlikte net ve dogru olmak zorunda.

Esas önemli 1.soru. Öncelikle tekneyi almayi düşündüğümüz Bütçemiz nedir..?

Geçmiş yillarda One desigin ve Randa yelkenli eğitim teknesi projelerimiz oldu. Su kontrasindan projelendirilmis Aluminyum formlu teknelere dönüşmesi icin çaba sarf ettim. Sonuç Emek ve zaman da çok kiymetli.

Kesinlikle eli alet tutan amatorler rahatca yapabilmekte. Planlari satin aldiktan sonra ortalama 30-40 pafta 1/1 olcekte gelir. Dekopajla kesilebilecegi gibi en dogurusu düzgün CNC tezgahlarinda farkli mm. Karina, Güverte, Kasara farkli olarak şekillenir. Su kontrasi duzgunce kesilip, ters insasi onceden yapilp iskelet üstune baslanir. Ayni maket yapmaya benzer. Fakat zaman ve ugrasi ister, maliyet açisindan sifir tekne üstünden %60 mütakip gelmektedir.

MULTICHINE26C
    http://www.yachtdesign.com.br/ingles...26c/desc26.php
    Kesinlikle realist olunur, lakin bu bir tercih.... Emek,Zaman, Sabir ÅŸarti ile....

Dünya seyahatine çikmadan önce kara sularimizda 4 mevsimi mutlak yasamsli ve seyir etmelisiniz. Ne kadar çok arzu edip istesenizde, hayaller ile gerçek yaşam arasinda kesķin bir köşe olacak ve daha sağlikli karar almaniz kolaylasacak. Yelken denizde güç, kuvvet ister, yaralanma, kırik, ézık, çürük, kesıği fazka olur.

Ülkemizde ve Dünyada fiberglass tekneler ne kadar yoğurt kabi da olsa, en kolay bakim ve dertsiz teknedir.Her bir materyalin bir birinden üstünlüğü olduğu gibi, avantaj ve dez avantajlari ile bakim onarimlari değişkendir.

Rahatlik, denge, daha sig sulara rahatça girebilmek, çift motor, daha fazla kamara adedi, dahs fazla depolama imkani, stabil seyahat, yatmadan, güvenle. Ancak katamaran yelkenlide olabilecek unsurlar, tabiki avantaj dezavantaj burada da karşimiza çikti. Iki govdeli tekneyle x 2 marina ucreti.

buluÅŸmaya birlikte gelmek isterim....
    Detaylari buluÅŸtuÄŸumuzda irdeliyelim.

Alıntı Monachus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de gelmek isterim, tecrübeleri dinlemek her zaman faydalıdır

Birisi şöyle demişti; "tekne alırken en doğrusu en son ulaşmayı istediğin boy ve spesifikasyonda tekneyi almaya çalışmaktır, her ne kadar daha pahalı olsa dahi sadece o tekneye masraf yapar, o tekne üzerinde iyice tecrübe kazanır ve huyunu suyunu tam anlamıyla öğrenirsin..." Mantıklı bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum..
    Özellikle ikinci el teknelerin bazen ne kadar uzun süre satılamadığını gördükçe daha da aklıma yatıyor......

Fiberglass teknelerin bir çok avantajı olmasına rağmen ben aluminyum teknelere bayılıyorum, hele o çeneli gövdeleri çok hoşuma gidiyor; fakat gerçekten çok pahalaı, üstelik yapan firma sayısı da çok az...
    Çetin, teknede 10cm bile çok sey değiştirir. Büyük ve küçük teknede olsa bu meretler araba gibi degil, markada olsa fark etmiyor. Ustelik tüm imkanlari zorlayip en alasini almak yerine butcemiz ile dogru orantida hareket etmek sart zaten dertler ardindan basliyor. Yelken işi çocuğa benzer, ilkokula gitmeden, Liseye hiç gitmek olmaz.
    denizci & mimar -

Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Belli bir tecrübeye sahip olup da tekne alacak kişiler için yapılmıştı aklıma yatan o tavsiye yoksa yolun en başındaki kişilere uygulamak çok hatalı olur herhalde

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı Excalibur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    .

Tesekkur ederim Ejder,

Sonsuz bir derya, Aslinda hersey 3 kolay ana unsurda toplaniyor. Tekne, deniz, insan.
    Elbette gozuktugu kadar kolay degil. Karar verip adim atmak en zoru ama bu asamadan sonra istek ve arzular sekilleniyor ve zaman icinde gerceklerle basbasa kaliyor .

Mert baskanin dedigi uzere sormak istedim, yelken ile ilgili neler var hayatinda
    Önemli olan karar verip ilk adımı atmak.

Sıradan bir özenti değildi, her şeyden önce hayatımı değiştirmeye hedeflendim, önce yelken kulübüne girip yelken eğitimlerine giriştim, ardından ADB ve KMT belgelerinin aldım hemen ardından da tekneyi aldım. Tekneyi alırken de öyle "en ufak tefek tekneden başlayayım, işi öğreneyim alışayım..." falanla da değil, Dünya turuna hangi ideal tekne ile çıkılır sorusunun net karşılığı olan 46 fit' te karar kıldım. İlginçtir ki acemi olan insanların tavsiyelerinin tam tersine Yılların tecrübelerine sahip kaptanlar ; " hedefinde ne varsa, ne yapmak istiyorsan o tekneyi al " dediler. İyi ki de onları dinlemişim. Bütün bu olup bitenler 1,5 ay içinde gerçekleşti. Almış olduğumuz tekne ile 9 gün 9 gece yol alarak Adriatik, İona, Ege ve Marmara' da değişik hava şartlarında kendi teknemizde tecrübeler edindik, üstelik bir gece 45-50 knotluk bir fırtınaya bile yakalandık, sabaha kadar mücadele verdik. Şimdi, hedefimde bu forumda açtığım o konu gibi 1,5 - 2 yıl sonra Dünya turu başlangıcı var. Sence hazırlanmak için yeterli zamanım olur mu ?

Yoksa hala; "öyle hayal etmekle olmuyor bu işler..... " diyenlere göre, kendime mi gelmeliyim...

Ãœyelik tarihi
    05.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Soğuk Pazar sabahı beni de güzel hayallere yönlendiren bir haber, hayırlı olsun Ergun abi, pruvan neta, rüzgarın kolayına olsun diyeyim
    Tekne nerede, bir gün gelip görmek isterim...

Üye FuatD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    28.Þubat.2015
    Nereden
    Antalya
    Hayırlı olsun abi, benim hayalimin yaklaşık 10 yıl kadar önündesin kimseye kulak asma bence hazırlanırsın o kadar sürede, göç yolda düzülür diye de bir laf var. Rahmetli Sadun abi de Kısmet tam hazır olmadan yola düşmüştü.

46 feet çok ideal bir boy, markası nedir abi teknenin?

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı fuatd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun abi, benim hayalimin yaklaşık 10 yıl kadar önündesin kimseye kulak asma bence hazırlanırsın o kadar sürede, göç yolda düzülür diye de bir laf var. Rahmetli sadun abi de kısmet tam hazır olmadan yola düşmüştü.

46 feet çok ideal bir boy, markası nedir abi teknenin?
    bavaria cruiser

Üye kuzeyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    bavaria cruiser
    Hayırlı olsun, sanırım yurt dışından aldın tekneyi, model yılı nedir?

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı kuzeyli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, sanırım yurt dışından aldın tekneyi, model yılı nedir?
    2006 Bavaria Cruiser 46

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Çok iyi tekrar hayırlı olsun, bence cok iyi bir iş yaptın. Deniz hayatı bence çok zor ve cok güzeldir.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Çok iyi tekrar hayırlı olsun, bence cok iyi bir iş yaptın. Deniz hayatı bence çok zor ve cok güzeldir.
    Bugün yanımızda hoca olmadan arkadaşlarımızla Marmara' nın 10 mil Güney açıklarına kadar açıldık. Eşimin bu konuya ilgili olması sevmesi tabi ki güzel bir şans. Hatta bugün Marinaya giriş çıkışı o yaptı ve oldukça da başarılıydı. Marina girişinde bulunan bir Motoryatın kaptanı manevra sonunda ; " abla ayıp oluyor ama, mesleğimizi elimizden alacaksın.... " diye seslenmesi iyi bir espiriydi.

15590542_10154820837739347_6614285121922558183_n.jpg
    15317942_10154787217479898_6581289943649085744_n.jpg
    15492531_10154787217919898_2071377244923843754_n.jpg

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Şimdi sıradaki hedef ; international yacht training sertifikası.

https://www.iytworld.com/#recreational

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Vallahi süper yapmışsınız, yazın araki bulasın artık Ergun abiyi

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Vallahi süper yapmışsınız, yazın araki bulasın artık Ergun abiyi
    "Yaza kadar her hafta sonu araki bulasın " demek istedin herhalde...

Çooook çalışmam lazım, yaza kadar international yacht training sertifikasını almam lazım. Kayıdı yaptırdım, önümde uzun bir eğitim süreci var şimdi.

Ãœyelik tarihi
    06.Þubat.2015
    Nereden
    Istanbul - Izmir
    Önemli olan karar verip ilk adımı atmak.

Sıradan bir özenti değildi, her şeyden önce hayatımı değiştirmeye hedeflendim, önce yelken kulübüne girip yelken eğitimlerine giriştim, ardından ADB ve KMT belgelerinin aldım hemen ardından da tekneyi aldım. Tekneyi alırken de öyle "en ufak tefek tekneden başlayayım, işi öğreneyim alışayım..." falanla da değil, Dünya turuna hangi ideal tekne ile çıkılır sorusunun net karşılığı olan 46 fit' te karar kıldım. İlginçtir ki acemi olan insanların tavsiyelerinin tam tersine Yılların tecrübelerine sahip kaptanlar ; " hedefinde ne varsa, ne yapmak istiyorsan o tekneyi al " dediler. İyi ki de onları dinlemişim. Bütün bu olup bitenler 1,5 ay içinde gerçekleşti. Almış olduğumuz tekne ile 9 gün 9 gece yol alarak Adriatik, İona, Ege ve Marmara' da değişik hava şartlarında kendi teknemizde tecrübeler edindik, üstelik bir gece 45-50 knotluk bir fırtınaya bile yakalandık, sabaha kadar mücadele verdik. Şimdi, hedefimde bu forumda açtığım o konu gibi 1,5 - 2 yıl sonra Dünya turu başlangıcı var. Sence hazırlanmak için yeterli zamanım olur mu ?

Yoksa hala; "öyle hayal etmekle olmuyor bu işler..... " diyenlere göre, kendime mi gelmeliyim...

Meseleyi şöyle genelleme olarak ele almak istiyorum. İçinde cevaplar ile bu konuya heyecan ile bakan dosttlarimiza bir nebze genelleme ve kilavuz olmak istedim

Denize seyire çıkış.

Dünya seyahati için; insani sezgilerimiz olarak önce başlangıç çok severek - istemek gerekli, ardından ciddi bir edinilmiş bilgi 'yi tecrübe'ye dönüştürüp yoğrulma - kararlı olma sürecine, hazırlık ile azim duymak şartı ile bunların sonucunda ise yola çıkış zamanı için piskolojik olarak bir hazırlık &vira bismillah& demek. Artık cesarete dönüşmüştür tabiki. Korkular diğer bir taraftadır.

Cesaret ilginçtir hiç birimizin birbirinden daha fazla cesaretli olduğumuz söylemek te yanlış olur.

Fakat olay kuru cesaret asla değil. Deniz kesinlikle hatayı kabul etmez. Tekne yelkenleri var gider Doğru ama Ciddiye almak gerekir. Nasıl ki Doktorların amelyata girdikleri gibi mümkün mertebe yedek malzemeler ile olurlar. Hatta Şartlar gereği yedeğinde yedeği prensibi ile hazırlanmak gerek. Yola çıkmadan önce hazırlanma süreci bir türlü bitmez bir süreç. Çevredemizde onlarca insan, dostlar, yorumlar, yardımlaşmalar, konuşmalar, fikir vermeler, paylaşımlar, kitaplar, hocalar, eğitimler, kısa seyirler, belgeler.......................................... .................................................. .........................................Palamarı aneleden fora edince görecegimiz sadece ufuk çizgisi ve yanlızlık.

Artık tüm hazırlığimız ile, gerçeklerle başbaşayız. Kocaaaaa derya , bilinmeyene doğru deniz , tekne, insan. Derin sesizlik. Taaki bir başka pontona aborda olup çımayı aneleye vota yapıncaya dek.

Acaba gerçekten Dünya seyahati istiyormuyuz.?

Bu kararı vermeden önce Dünya incisi koylarımız marmara, ege, akdeniz rotaları ile mümkünse bir kaç sezon tekne hayatını bir fiil kendi teknemiz ile hatta 365 gün yaşayarak karar vermek doğru, en güzel yol.

Çünkü gerekli hallerde dr, usta, trimci, terzi, motorcu, kaptan, tamirci, ahçı, gemici, hünerlerimiz gelişebileceği gibi. Navigasyon, haritalama, rotalama, motor, makina, elektrik, meteroloji, ilk yardım, dalgıc konularinda da seyir tecrübelerimiz, bilgilerimiz çoğalacak. En doğru olan bu yoldur.

Dünya seyahati için aslında çok kasmaya da gerek yok, deniz zaten bizi bir yerlere götürecek denize bırakalım kendimize
    Hazırlanma, özellike yola çıkma zamanını belirleme en zor olan kısım.

Ticaret rüzgarları ve tayfun sezonları uygun vakti Ceberıtarık boğazından batıya geçiş ortalama 2500 deniz mili yol ve ekim - kasm ayları çıkış başlangıc zamanı. Yolu biraz kısaltmak adına önce Kanarya adaları, Las Palmas - Karayiplere geçiş ortalama 2000 deniz mil. Bu yol şartlarına göre ortalama hiç durmadan 25 gün seyir rotası. Bu yolda pupa seyri ile ana yelkensiz çift floklu ikiz veya simetri yelken ile yola revan olmak esas. Ana yelken ile çokça istem dışı kavança yemek kaçınılmaz olacaktır.

Aslında Dünya seyahati için her teknenin en önemli gövde seyir güvenliği açısından en önemli iki unsuru var. Skeg pala dümen sistemli ve diger teknelere göre yolu, hızı daha az fakat büyük dalga geçişleri fırtinalar, kaba yüksek su duvar dalgalar için stabilitesi yüksek olan kontura omurga veya kontura omurgaya yakin forumlu tekneler.

Bu uzun seyahat yolculuğu bizim huzurlu, mutlu, sıhhatli yaşamımiz evimiz, vasıtamız yaşamımız olan teknedir. = Tekne büyüklüğü boyundan ziyade bizim için diğer en önemli unsur tekne donatısı, tekne donanımıdır. Böyle seyahate çıkacak teknede Teknenin bel kemiği baş yağverimiz motorumuzdur.
    Motorumuzu seyirlerde belli saat araliklarinda en azından Motor yağı, motor yağ filitreleri, motor deniz suyu filitresi, soğutma sıvısı, impeller lastiği, motor kayışı lastiği, yalpalarda mazot hava yaptığında havasını da almayı bilmeliyiz.

Peki nedir bu donanım, donatı denilen şeyler. ? Çokta başınızi agritmadan başliyorum.
    Seyir yapacağımız tüm bu bölgelerin genel ve ayrintıli kağıt haritaları ( zaten bu haritalar zorunluluktur. Çünkü gps, chatt plotter sistemler bizim yardımcı alametlerimizden dir.) sabit telsiz, dümeneen ayrilamiyacagimiz zamanlarda el telsizi, yüksek watt değerli inverter (12v-220) çevirmek için, redresör, tüm iç ve dış aydınlatma led, manuel ve elektrikli sabit ve tekne boyunda ekstra maşalı yedek seyyar sintine, mümkunse suyu tahliye etmek icın körüklü kollu sabit sintine, balikci manuel sintine pompa, sextant, Epirib, Ais, Radar, 2. Yelken takımı, balon ve gönderi, tekne büyüklüğüne göre deniz suyunu tatlı suta çevirici sistem , güneş paneli x2 , rüzgar jenaretörü, aküler mümkünse jel, manyetik sabit, el pusulasi, oto pilot, rüzgsr dümeni, matafora dingy bot +motor , tekne ısitma webasto sistemi, yedek pvc su tank, yedek yakit tank, pis su tank, ice box , deep freez, seyyar küçük air condation, güneş için kesinlikle tekne üzeri hafif ama gölge sagliyacak ortü sistemi, uydu sistemi, tv, ocakli fırin. ( Kapsamlı alet edevat, takım çantasi ki burasi icin ayrica bir baslikta yazmak gerekli. ) can sali, mümkünse uydu telefonu.

Böyle uzun soluklu bir yolculukta olmasi gereken genel bir liste.

Disa cikalim güverte de bakalım neler var. Tüm arma, seviçelerin kontrolü. Direk bağlantıları, liftinler, terminallerin durumu. Bimini, spray hood, puntel vardavela güvenlik ağları, gece seyri ve zor koşullar emniyet için can hatti, mümkünse ana makina arızasi vbg durumlar için mutlak surette braketli dıştan takma motor belki ayni motoru bot içinde düşünebilirsiniz. Sesli ikaz edici sistem. Can sali. İkinci furling flok veya 2. Ön yelken icin standart ıstralta babysail gibi.,
    Mümkünse bumba ve direk sarma yelken sistem dışinda standart en az 3 camadanlı lazy bag ana yelken. Evet sarmal sistemler çok rahattır ancak bazen icerideki sistemde sıkışma yapabilir ne açabilirsiniz, ne kapayabilirsiniz.

Deniz demiri, denize adam düsmesihslinde can halati, bazi derinligi az olan limanlarda palamız ve salma zarar görmemesi için baştan kara girmek zorunda kalıyoruz başran kara baglanmak için pruva vardavela ya pontona rahat inip binmek icin bir düzenek gerekli olabiliyor. Böyle hallerde kumanya, yakit tasimak bir hayli zor olur.

Evet diyecek yazacak çokça konu ve detay var sadece az birazina degindim.
    Tekneyi eksiklerini hazirlarken sahibi mutlaka birlikte montajlari yapmasini tavsiye ederim ki zorlu koÅŸullarda nasil hareket edeceÄŸini kiÅŸi bilsin.

Tekneyi yola hazirladiktan sonra böyle bir seyire karar verdiysek çıkıp yolda da deneyim, tecrübe kazanılabilir.

Herşey karara bağlı.
    Konu Excalibur tarafından (20.Aralýk.2016 Saat 22:32 ) deÄŸiÅŸtirilmiÅŸtir.
    denizci & mimar -

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Bu Konu için Etiketler