Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oto Radyator Havası Nasıl Alınır?

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Oto Radyator Havası Nasıl Alınır?

Kapalı sistem de olsa radyator sistemi hava yapabiliyor. Örneğin LPG taktırırken yapılan böyle bir durum söz konusu olabilir.

WJ aracımın kaloriferi motor sıcakken en son seviyede bile ılık hava veriyor ve aracın içi ısınmıyor. Kaliperlerimde sorun yok.

Bunun sebebi ya petekler tıkalı veya radyator hava yapmış olabilir deniyor.

Videolardan izlediğim kadarı ile göğüse giren petek giriş ve çıkış hortumlarını söküp sadece peteğin suyunu temizleyen var ama kolay iş değil ve riskli. Bilene yaptırmak en iyisi. Bu işi yapan makineler ilaçlı su ile sadece peteği temizliyor ve işlem yaklaşık 2 saat sürüyor.

Petekleri temizletmenin bir riski de, var olan bir delik pislik ile kapandıysa, ilaç bu deliği tekrar açabilir.

Ayrıca radyator temizleme sıvıları var. Radyotore dokup 10 dakika aracı çalıştırıp komple suyu boşaltıp tekrar su ekliyorsunuz. Ancak bu işlem kaloriferin ısıtmasıne etki eder mi bilmiyorum?

Bu sebeple önce radyator hava yapmış mı onu kontrol etmek ve varsa boşaltmak istiyorum. Bu işlem benim yapabileceğim şekilde pratik midir?

Not: Üflenen havanın sıcaklığı gaza bastıkça artıyor.

Not: Başkan, konunun başına Oto ekler misin? Ben düzenleyemiyorum. Google'da arama yapan olursa faydası olur.

Üye epatlak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Istanbul - Beyoğlu
    Burak bildiğim kadarıyla senin aracın camı içten buğu da yapıyordu. Senin kalorifer peteğinde kılcal bir delik yada çatlak olabilir. Temizletirsen elinde kalma ihtimali var. Ki böyle bir delik vesaire varsa antifiriz koymak bile sakıncalı aslında.

Gaza basınça sıcak veriyorsa termostatına bir baktır istersen. Yeri boş yada arızalı olabilir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye Kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aman burak sakın temizlik yapma ! Şanzıman soğutucu radyatör ile birlikte ise bendeki gibi şanzımana su gitme ihtimali çok yüksek yeni bir radyatör al tak kafanda içinde rahat olsun 😉

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı epatlak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burak bildiğim kadarıyla senin aracın camı içten buğu da yapıyordu. Senin kalorifer peteğinde kılcal bir delik yada çatlak olabilir. Temizletirsen elinde kalma ihtimali var. Ki böyle bir delik vesaire varsa antifiriz koymak bile sakıncalı aslında.

Gaza basınça sıcak veriyorsa termostatına bir baktır istersen. Yeri boş yada arızalı olabilir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Abi içten buğu yapmasının sebebi yolcu döşemesi altı ıslak. Döşemeyi kaldırdım, onu kurutuyorum şimdi. Gaza basınca sıcak vermesini sordum benim ustaya, petek tıkalı olduğundan gaza basınca sirkülasyon artınca su tıkalı petekte biraz daha fazla gezdiği için sıcaklık artıyor.

Delik konusu evet sıkıntılı, şu an bir kaçak olmayıp pislikle tıkanan bir delik, ilaçla açılabilirmiş. Delik kapatıcı sıvılar var, bilmiyorum işe yarar mı öyle bir durumda.

Alıntı Kadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aman burak sakın temizlik yapma ! Şanzıman soğutucu radyatör ile birlikte ise bendeki gibi şanzımana su gitme ihtimali çok yüksek yeni bir radyatör al tak kafanda içinde rahat olsun

Abi radyator ile sıkıntım yok ama. Petek temizlenecek. Yani peteye giriş ve çıkış borusu sökülecek tam göğüsün orada, ilaçlı suyla sadece petek devir daim olacak. Sistemle hiç bir alakası yok. Bunu da yaptırıcam mecbur Kadir, üşüyoruz arabada, ısınamıyoruz. Ki havalar daha tam soğumadı.

Üye Kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi içten buğu yapmasının sebebi yolcu döşemesi altı ıslak. Döşemeyi kaldırdım, onu kurutuyorum şimdi. Gaza basınca sıcak vermesini sordum benim ustaya, petek tıkalı olduğundan gaza basınca sirkülasyon artınca su tıkalı petekte biraz daha fazla gezdiği için sıcaklık artıyor.

Delik konusu evet sıkıntılı, şu an bir kaçak olmayıp pislikle tıkanan bir delik, ilaçla açılabilirmiş. Delik kapatıcı sıvılar var, bilmiyorum işe yarar mı öyle bir durumda.

Abi radyator ile sıkıntım yok ama. Petek temizlenecek. Yani peteye giriş ve çıkış borusu sökülecek tam göğüsün orada, ilaçlı suyla sadece petek devir daim olacak. Sistemle hiç bir alakası yok. Bunu da yaptırıcam mecbur Kadir, üşüyoruz arabada, ısınamıyoruz. Ki havalar daha tam soğumadı.
    Haha wj si olupta üşüyen tek adam diye başlık mı açsak 😁

Şaka bi yana acaba coolant sensör gibi bişi de mi sıkıntı var aracı tanımadığım için bişi diyemiyorum maalesef sadece tahmin...