Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Death Wobble ve Lastik Ä°liÅŸkisi

Moderator Maverick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014

Death Wobble ve Lastik Ä°liÅŸkisi

Merhaba arkadaslar. Yaklasik 7-8 aydir death wobble ile ugrastigimi biliyorsunuz.

Su ana kadarki tecrubelerimi ve D/W hakkinda edindigim bilgileri ileride sizlere de kaynak olmasi acisindan (tabi insallah yasamazsiniz) paylasmak istiyorum.

3 kere degisen track bar burclari, alt kol burclari, direksiyon amortisoru yenilendi ama nafile.

Rot baslarinda ve rotillerde sorun yok.

En cok suphelenilen D/W sebepleri track bar burclarinin yipranmasi, track burclari icindeki yuzugun civataya buyuk gelmesi, rot baslari ve rotillerdeki bosluklar.

Bunlarin disinda direksiyon kutusu ve alt kollarin burclari da gorulen sebepler arasinda.

Tabi D/W oyle bir sey ki, tum bunlarin bir kombinasyonu sonucu da olusabiliyor ve birbirlerini tetikleyebiliyorlar.

Benim m+s lastiklerim oldukca yipranmis durumda. Tabaninda ufak yirtilmalar, parca kopmalari var ve dis deringli en fazla 2mm civari. Ve ben yaklasik 10 D/W'yi hep 90 Km/s uzeri hizlarda yasadim. Bunun altindaki hizlarda sorun olmadi.

Ben de merak ettim ve acaba lastiklerdeki yipranma, balans bozuklugu ve balans tutmama gibi sorunlar D/W'ye sebep olabilir mi diye yabanci forumlarda arastirma yaptim.

Benim cikardigim sonuc; EVET, yipranmis lastikler basli basina D/W sebebi olabilir. Peki ama nasil ve bu sonuca nasil karar verdim? Evet yukardaki elemenlarda bir bosluk muhakkak vardir ki arac D/W'ye giriyor ama lastikleriniz oyle bir durumda olabilirki normal sartlarda D/W yapmayacak olan bu ufak bosluk yipranmis lastikleriniz yuzunden tetikleniyor. Belki de bosluk olmasa bile Jeep'ler on taraflari oynak araclar oldugu icin yipranmis lastiklerden dolayi D/W yasiyor olabilir.

Simdi okudugum tecrubeleri sizinle paylasiyorum. Biraz uzun ama emin olun bu konuda size fikir verecektir.

-----
    Thought it was my balljoints, so i planned on fixing them, but before that i tried swapping tires with my friend. Put his tires on and took it down the same roads and freeway that caused the wobble, and it was gone completely. It rode better than with my wheels and tires. I figured the problem was with my wheels and tires because they are badly worn, and noticed a wheel had no weights on it.

İlk başta rotillerden olduğunu düşündüm. Ama onlari degismeden önce arkadaşımın lastik ve jantını taktım. Ayni yollarda surdum. DW tamamen gitti. Aracin surusu cok daha iyi oldu. Kendi lastiklerim çok yıpranmış durumda.
    -----
    DW is usually suspension related, but badly balanced tires can cause problems, too.

DW genellikle süspansiyonla alakalıdır. Ama kötü balanslı lastikler de buna sebep olabilir.
    -----
    Tires.
    Ball joints.
    Tie rod ends.
    Track bar ends.
    Shocks.
    ETC

It takes a combination of the above things, more than any single one, and possibly even ALL of them to have death wobble. They don't have to be very bad either, just not perfect.

DW yukardakilerin tek basina sebep olmasindan ziyade hepsinin bir kombinasyonudur.
    -----
    I've had death wobble three times and each one was related to tires or alignment. Tires will cause it.

3 kere DW yaşadım ve hepsi lastik veya hizalama (alignment galiba rot balans) ile alakalıydı. Lastikler buna sebep olur.
    -----
    Yes, crap tires will cause a speed dependent death wobble.

Evet, kotu durumdaki lastikler hıza BAĞIMLI olarak DW'ye sebep olur.
    -----
    A little update. Got the truck aligned, IT WAS WAY OUT!!!!!! Went back to the third gen wheels I had before and new 35x12.50 BFG KM2s and everything smoothed back out. Drove about 700 miles this weekend without a single issue. Everything from 80mph + interstate speeds to a little four wheelin in TN and everything's fine. So thanks to everybody for their advice, but I think it's cured.

Sorun cozuldu: Aracı rot balans yaptirdim. Eski jantlarım ve yeni lastiklerimle 700 mil yüksek hızlar yaptım ve DW yaşamadım.
    -----
    It is important to understand that there is no one problem that causes death wobble, but rather any combination of things, such as tire balance, loose hardware, damaged components, bad alignment, and improper installation of parts. All of these things can conspire together and start a domino effect that could ultimately lead to death wobble. Solving death wobble can be a slow process of elimination.
    Once death wobble is suspected, the first order of business is to rule out the simple things. Look for clues that might tell you something is wrong, such as uneven tire wear or play in the steering wheel.

Su bilinmelidir ki D/W tek bir sebepeten olusmaz. Ama buna ragmen lastik balansı, gevşek donanım, hasarlı bileşenler, kötü rot, yanlış montaj tek basina D/W sebebi olabilir. Bunların hepsi bir domino etkisi yapabilir. DW çözümü yavaş ve elemeli bir süreçtir. DW'den şüphelenildiğinde bakılması gereken ilk şey basit şeylerdir. Düzgün olmayan lastik aşınması veya direksiyonda oynama gibi, size birşeyler ifade edebilecek ipuçları arayın. (Burada ilk önce lastiklere bakın diyor)
    -----
    I can tell you tires can cause death wobble. I had an 03 tj and about 30000 miles in I started to get a wobble. Had the track bar check, tire rebalanced, brakes check and still a wobble. I then got a bonus from work and got some pro comp m/t and the wobble disappeared. I still had the original spare. The day I got a flat and had to use the spare death wobble came back. Tires can cause death wobble. I'm not a fan of the Goodyear wrangler tire for this reason. If you can switch the tires back a see what happens.

Söyleyebilirim ki lastikler death wobble'a sebep olur. 03 TJ'em var ve 30.000 mil den sonra DW yaşamaya başladım. Track bar kontrol edildi, lastiklere balans yapıldı, frenler yapıldı ama D/Wdevam etti. Daha sonra isyerimden MT lastik hediyesi kazandım. Bunlari taktigimda DW kayboldu. Eski lastikleri tekrar taktığımda yine yaşamaya devam ettim. Bu sebeple ben Goodyear Wrangler'i sevmiyorum. (Bu yazının öncesinde Goodyear Wrangeler'in DW'ye sebep olduğundan bahsedilmiş)
    -----
    Different tires can change camber angle, this can cause death wobble.

Farklı lastikler camber açısını değiştirebilir ve bu DW'ye sebep olabilir.
    -----
    Tires that are out of balance can cause DW...

During last weeks snow storm, I drove down a street that was plowed in at the end...of course, being a Jeep driver, I just went through the snow bank. 10 min later I had horrible DW...

I pulled over, cleaned some snow that was packed in the inside of my wheels and went on my way...for the remainder of my 250 mile trip, I had no DW...I say the snow threw off the balance on my wheels...

Balanssız lastikler DW'ye sebep olabilir. Geçen hafta kar fırtınasında bir Jeep sahibi olarak karın içine daldım. 10 dakika sonra felaket bir DW yaşadım. Sağa çekip janta biriken karları temizledim. Bundan sonraki 250 milde hiç DW yaşamadım. Kar lastiklerin balansını bozmuştu.
    -----
    Had DW with the stockers with no lift. Put lift on with stockers made it worse, got new tire/wheel combo and DW disappeared.

Yükseltilmemiş standart aracımda DW yaşadım. Aracı yükselttim daha kötü oldu. Yeni lastik ve jant aldım. DW yok oldu.
    ----------

Bu tarz daha cok yorum okudum.

Evet, simdi ne dusunuyorsunuz? Sizce yipranmis ve balans tutmayan lastikler tek basina D/W sebebi olabilir mi?

Yakinda lastiklerimi degistirecegim. O zaman daha net bir sonuc yazabilecegim.

Üye Mirkan Şenol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    DW ile lastikde ki balansı karıştırmış bunlar
    Sorun sadece lastik balansında ise DW sebebi olamaz.
    DW yaşadığımız 4 inç yükseltilmiş bir zj vardı arkadaşımda, ön sağ lastikde 900gr balans bozukluğu vardı
    Direksiyon amortisörü ve rotları değişince sorun tamamen çözüldü. 50km/h de başlayan inanılmaz sarsıcı bir DW idi üstelik.
    Lastikler 7 yıllıkdı, değiştirmedik. Araçda sadece balans sorunu kaldı, 100km/h üzeri inanılmaz titriyor ve sallıyordu araç, ama asla DW yaşanmadı bir daha. Üstelik kitde yapma kollar z rotları vs vardı
    Türk insanı para gibidir, içine ışık tut ''ATATÜRK'' yoksa ''SAHTEDİR''

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014

Ben 50'de falan kesinlikle yasamiyorum. Daha az once 90'la yine girdim. Ondan sonra 50-60 ile ozellikle girmedigim cukur kasis kalmadi. Yok yani o hizda olmuyor.

Evet lastik tek sebep olamaz belki ama dedigim gibi normalde ufak bir bosluktan dolayi D/W'ye girmeyecek arac, ya da sadece cok yuksek suratlerde girecek arac bozuk lastigin tetiklemesi ile benim 90 uzeri hizlarda araci D/W'ye sokuyor olabilir.

Rot baslari evet sebep olur. Ama direksiyon amortisoru D/W sebebi olamaz. Sadece D/W'yi maskeler. Bu da bence cozum degil

Bi de steering shimmy denen bir sey var. Death Wobble ile karistiriliyormus.

Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Aks bilyalarına bakıldı mı? Tekerde boşluk var mı? pitman arm bağlantısına bakıldı mı? Direksiyon kutusunda boşluk var mı?
    Her yere bakıyor ve bunu çözemiyorsanız ben de görmek isterim o aracı.
    Ön takım boşluklarını rot balansçı da tespit eder.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Sen yetkili bi abiye benziyorsun 😃 hemen gelirim

Lastikleri 9:15 ve 6 pozisyonumda salladim sorun yok.

Aks bilyalarina sokup bakmadik.

Direksiyon kutumdan dururken sag sol yapinca lok lok ses geliyor. Ust drag cubugunu tutunca da sesi ve vurmayi hissediyorsun.

Pitman'a bakmadik.

Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen yetkili bi abiye benziyorsun 😃 hemen gelirim

Lastikleri 9:15 ve 6 pozisyonumda salladim sorun yok.

Aks bilyalarina sokup bakmadik.

Direksiyon kutumdan dururken sag sol yapinca lok lok ses geliyor. Ust drag cubugunu tutunca da sesi ve vurmayi hissediyorsun.

Pitman'a bakmadik.
    Bilyaları kontrol etmişiniz. Ama o saatlerde olmaz
    Üst kısa rot zaten pitmana bağlı, boşluk ya o bağlantıda ya da pitman üst bağlantısı yani kutu içinde.
    Üst rotu sökün, pitmanı elle sıkıca sağa sola oynatın, tabi biri içeride direksiyonu tutsun, kutudan ise ufak bir ayar ile halledilebilir, olmazsa revizyonu şart.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014

En azindan benimki lastik degilmis bugu bunu ogrendik.

Benim leÅŸ lastikleri cikarip Ä°yi durumda a/t lastik taktik. Atasehir'de belledigim bi mazgal var. Her yapilan islem sonrasi ordan geciyorum. Bugun de lastikleri taktiktan sonra gectim. Ve yine Death Wobble.

Mirkan, senin dedigin pitman olayina bakicam.

Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Sarjim az. Sabah ilk is izlicem bunu.

Simdi benim direksiyon bana hic bi zaman guven vermedi. Yani boyle kasisten falan gecerken sanki dagilacakmis bir seyler kontrolden cikacakmis gibi oluyor. Dedigin gibi kutuda bi sorun da buna sebep olabilir.

Ãœyelik tarihi
    19.Kasým.2014
    Nereden
    İstanbul Alibeyköy
    Kutuda boşluk var mı bu anlaşılacak.

Üye eay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    13.Eylül.2015
    Nereden
    Ä°stanbul
    Konu lastige bagli ise. 90 km/h saat altinda titresim varsa ön lastiklerin balans veya sirt yapisina bakilmalidir.,90 km/hhiz ve uzerinde titresim vs varsa arka lastikler kontrol edilmelidir .Ancak konu lastikse gaza basiyor olmaniz ve olmamaniz titresim uzerinde etki etmez.Gaza bagli bir etki varsa lastikle ugrasmaya gerek yoktur.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Alıntı Mirkan Şenol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kutuda boşluk var mı bu anlaşılacak.
    Eyvallah Mirkan. Yani kutudaki boşluk pitman kolunun hareket etmesine sebep oluyor? Ben onu direksiyondan anlaşılıyor sanıyordum.

Alıntı eay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu lastige bagli ise. 90 km/h saat altinda titresim varsa ön lastiklerin balans veya sirt yapisina bakilmalidir.,90 km/hhiz ve uzerinde titresim vs varsa arka lastikler kontrol edilmelidir .Ancak konu lastikse gaza basiyor olmaniz ve olmamaniz titresim uzerinde etki etmez.Gaza bagli bir etki varsa lastikle ugrasmaya gerek yoktur.
    Hocam 11 kere girdim Death Wobble'a ve hepsi 90 km/s üzerindeydi. Zaten dün iyi takım lastiklerle denediğim üzere yine girdim ve lastikle alakası olmadığını anladım.

Üye kuzeyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Direksiyon amortisörünü hd olarak iyi bir markayla degiştirmenizi öneririm. Tecrübeyle sabittir. Rubiconda yaşadım bu sorunu.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Alıntı kuzeyli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Direksiyon amortisörünü hd olarak iyi bir markayla degiştirmenizi öneririm. Tecrübeyle sabittir. Rubiconda yaşadım bu sorunu.
    Hocam cok yerde okudum, denilen su, direksiyon amortisoru d/w sebebi degildir. D/w'yi kesebilir ama bu maskelemesi anlamina gelir.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Sıfır bir aracta ben bunu yaşadım yanlış anlamayın lütfen, degiştikten sonra aynı yerden aynı hızlarda defalarca bilerk çukura düşürdüm aracı birdaha hiç olmadı. Aynı şekilde 4.5'' lift kit olan 5.9 aracımıda hd olarak degiştirdim ve hiç yaşamadım.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Denemeniz size birşey kaybettirmez en azından güclü bir amortisor takmış olursunuz diye düşünüyorum.

Ãœyelik tarihi
    06.Mart.2014
    Denemeniz size birşey kaybettirmez en azından güclü bir amortisor takmış olursunuz diye düşünüyorum.
    Aslinda dogru diyorsun hocam. En azjndna guclu bir direksiyo amortisoru olur.

Su on takimlari bi halledeyim. Butceye gore bi bakayim. ABD'de moog marka olanini tavsiye ediyorlar.

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    katılıyorum....

Üye mjz66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslinda dogru diyorsun hocam. En azjndna guclu bir direksiyo amortisoru olur.

Su on takimlari bi halledeyim. Butceye gore bi bakayim. ABD'de moog marka olanini tavsiye ediyorlar.
    Yaa bizi bitirdin beee, bizi mahvettin bee Ä°ndir eski haline mis gibi bin, birak milletin de yakasini artik

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu