Aracımdaki ciddi Death Wobble sebeplerini araştırırken geçen hafta piknikte Ergün Abi ve Mert Başkan direksiyondaki boşluğun sebebini rot başlarından kaynaklanabileceğini söylediler. Direksiyonu sağa sola çevirdiğimizde bir ses geliyordu ve bu esnada uzun rot çubuğunu tuttuğunuzda bu boşluğun buradan olduğu anlaşılıyordu.

Parça araştırdığımda bir şey farkettim. Türkiye'den bir sitede rot başı parçaları sağ-sol ve alt-üst 4 parça olmak üzere alttaki şekilde satılıyor. Ama bir parça yanlış.

Adsız.jpg

Bakın, burada üstteki fotoğrafta 3. parça ilk 2 parça gibi iki kıvrımlı. Yani 3 parça birbirinin aynı. 1 tane de yukarı doğru kıvrımlı var. Yanlış olanı fotoda görüyorsunuz.

$_57.jpg

Ebay'de satılan bu yukarıdaki fotoğraftaki parçalar ise hep bu şekilde. Burada ise 2 parça 2 kıvrımlı ancak 3. parça hemen hemen ortadan tek kıvrımlı. Son parça yine yukarı doğru kıvrımlı.

----------

Diyeceğim o ki, eğer 99-04 model WJ'lerin hepsinin rot başları standart ise bu parçaları alırken buna dikkat ediniz. Ben bilmiyorum ama atıyorum 2001'den sonra benim yanlış sandığım ama aslında doğru olan bir sisteme geçmiş olabilirler. Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

----------

Ergün Abi, sana da şunu soracağım, rot başları için sadece bunları değişsem yeterli mi? Yoksa alttaki resimdeki gibi komple mi değişmeliyim?

$_57 (1).jpg