Başka bir konu içinde kaybolacağına kendi başlığında açılsın;

Port bagaj veya Türkçesi tavan sepeti ne için takılır ? gerekli mi, gereksiz mi, geçici bir heves mi ? faydaları, zararları hatta riskleri ve tehlikeleri neyimiz var sa dökelim buraya...;

2009 yılında ZJ' ler için ilk offroad portbagajı tasarladık ( yabancı sitelerden resimlerden esinlendik...) yaptık ve kondurduk tavana... O zamanlar hatırladığım kadarıyla piyasada pek böyle demirden yapılmış, dayanıklı offroad amaçlı hazır piyasada satılan mamul yoktu, binek araçlar için bir kaç örneği görebiliyorduk tavanlarda.

Sonrasında da üzerini doldurdukta doldurduk !

Hiçbir zaman indiripte kullanmadığım 18 kg lık hi-jack, jant ve lastiği ile 35 kg. gelen stepne ile portbagajın kendi çıplak ağırlığı 49 kg ile toplamda 102 kg ağırlığı aracın ağırlık denge merkezinin en tepesinde taşıdık durduk senelerce.
Onun extra getirdiği yükseklik yüzünden bir çok kapalı garaja giremedik, arazide eğimli yerlerde ödümüz patladı "ahan da şimdi devrildik" diye. Otoyolda uğultu yaptı, Virajlarda yattı da yattı, aerodynamic alt üst olduğu için yakıt fırladı gitti yukarlara... v.s. v.s....

Ama bu arada camiada bir portbagaj furyasıdır gitti...!

Sonrada kaldırıp attım ve derin bir oh çektim...

Demek ki yaşanası bir dönemmiş...

Üzerinde konuşulacak çoook şeyler var ;

Alıntı Excalibur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Port bagaj değilde peki köşeli sepet veya yuvarlak boru sepetler takribi ne kadar daha artırıyor port bagajla aynı oran mı yoksa farklılık var mı?
Alıntı onurmackan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hava geçişi ne kadar fazlaysa aerodinamiği okadar az bozar. Dolayısıyla hava geçişi ne kadar fazlaysa o kadar az etkilenir. Bu durumda boş sepet, portbagaja göre daha az yakıt tüketimini arttırır.
Alıntı GC2013 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tavan sepeti yaklaşık %2, portbagaj yaklaşık %7 arttırır, bu rakam 100km de yaklaşık 5-6lt tüketen ufak bir aracın değerleridir. Aracın büyüklüğüne, motor gücüne ve tavana takılan malzemenin rüzgar kesitine göre değişkenlik gösterir. Rüzgar deflektörü de takılıysa tavan sepetinde extra %2 daha arttırır. Bu ölçekteki bir aracın üstüne tavan sepeti, rüzgar deflektörü ve 2 bisiklet bağlandığında tüketim %50 artar. Bizim araçlar için net bir rakam söylemek zor, test etmek gerekir.