Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Araç üstü çadır...

Üye mavituna17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    24.Aralýk.2014

Araç üstü çadır...

Mayıs ayı itibari ile araç üstü çadır kullanmaya başladık. Önce Grand Cherokee WJ 4.7 sahibi olduk sonrasında ise araç üstü çadır sahibi olduk. Sitenin ilgili bölümünde paylaşacağım bir tatilde araç üstü çadırı kullanma fırsatım oldu.

Çadırım ..........ürettiği ..............marka ve ........modeli (ilgilenenlere özelden bilgi verebilirim.)

Daha önce bu tarz bir çadır kullanmadığım için kıyaslama şansım yok ama çadır kesinlikle eşim ve benim beklentilerimi fazlası ile karşıladı. Biz çadırı eşim ben ve 11 aylık oğlum ile kullandık. Kesinlikle kurulumu ve toplanması çok kolay. Çadırın eni 125 cm ben 150 cm olsun istiyordum ancak ......... Abi’nin tavsiyesi ile standart ölçü olan 125 cm yaptırdım ve bu genişlik kesinlikle 2 hatta 3 kişi için ideal bir ölçü… Uzunluğu ise 220 cm. ..........model çadırlarda giriş çadırın içinde kalıyor resimlerde de gözüktüğü gibi bu da size ilave 215 cm alan sağlıyor. Yani alt oda olarak kullanılacak kısımda gayet geniş. Hatta ilave tedbir alınarak alt kısımda konaklama amaçlı kullanılabilir ya da soyunma kabini duş tuvalet vb. amaçlar için…

................. modelin diğer modellerden ayıran en büyük özelliği giriş kapısının içeriden olması. Bu durum çadırın içinin dışarıdan görünmesini engelliyor. Güvenlik endişesi için ise görece olarak ilave tedbir dağlamakta. Çadırın kalma kısmı ise diğer modellerle standart büyüklükte. Çadırda kullanılan merdiven çok kaliteli ve kullanışlı, istenilen yüksekliğe ayarlanabilmesi çok büyük kolaylık sağlıyor.

Araç üstü çadırların en büyük tercih nedeni sanırım kamp alanındaki canlılardan korunma arzusu. Bizde bu faydasını kamp attığımız esnada yaşadık. Sabah uyandığımda kamp alanımızın etrafında üç çoban köpeği ve iki inek vardı. Bu hayvanlar bize zarar vermeyecek bile olsa özellikle eş ve çocuklarımız köpeklerden ziyadesi ile etkilenirler diye düşünüyorum. Aynı durum böcekler içinde geçeli ve bu tip çadırlar fazlası ile koruma sağlıyor.

Çadırla ilgili şuana kadar edindiğim tek olumsuz tecrübe ise çadırın kapandıktan sonra üstüne geçirilen lastikli brandadan hava girişi olması ve brandanın bu hava ile birbirine vurması. Benim lastikleri iyice gerdirmememden de kaynaklanabilecek bu sorunu aşmanın yolu olarak çadırın üst örtüsünü taktıktan sonra iki adet diklemesine iki adette yanlamasına 3-4 cm enindeki kumaş ve kemer benzeri malzeme ile kuşak atmak ve bunlarla da gerdirmek. Bir diğer çözüm ise merdiven çıkıntısının boşlukta kalan bölümü ebatlarında strafor malzeme kesip bu boşluğa koyarak brandanın bir birine vurmasını önlemek. Bu arada bu merdiven çıkıntısı yabancı sitelerde de baktığım tüm modellerde de bulunmaktadır.

Çadırla ilgili olmamakla birlikte benim yaşadığım bir diğer sorun ise çadırın montaj edildiği aracın üstündeki yük barları. GC Wj’nin standart olarak üzerinde bulunan yatay barlar esneme yapıyor. Bu nedenle çadır içinde sağa sola dönerken oluşan bu esneme sizde acaba bir sıkıntımı olur düşüncesi yaratıyor. Bahsettiğim ana batlara dikey olan bu barlar çadırı çok rahat bir şekilde taşımakla birlikte üstüne yük binince bir miktar esneme yapıyor. Ayrıca çadırı daha rahat monttaj edebilmek için ana barlara bağlanacak bir aparat yaptırmayı düşünüyorum.

Çadırla ilgili temel teknik veriler;

1. Alt taban 18 mm film kaplı su kontrplağı
    2. Borular alüminyum paslanmaz krom
    3. Kumaş su geçirmez kaliteli kumaştır
    4. Yatak 28 dns kaliteli sünger
    5. Merdiven teleskopik 150 kg taşıma kapasiteli orijinal merdiven
    6. Kapı 2 adet tir…..(yazın ferah tır.)
    7. Pencere 2 adet, sineklik ve gölgelikli
    8. Anti nem özellikli, çift taraflı havalandırma cebi
    9. İç kısımda 2 adet fermuarlı her tür kullanıma uygun cep vardır.
    10. Extra 2 ci su geçirmez gölgelik görevi gören üst koruma brandası
    11. Araç üstünde kapalı halde iken koruma kılıfı
    12. İlave olarak altında soyunma kabini olan fermuarlı bölümü vardır.

20150514_183211.jpgIMG_4016.jpg20150517_064446.jpg

Üye platin75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    26.Haziran.2014
    Nereden
    ardahan
    fiyatlar gayet uygun .hayırlı olsun.bu konu araç üstü çadır düşünen arkadaşlara yardımcı olacaktır.
    gidemediÄŸin yer senin deÄŸildir

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    uğur detaylı ve özenli anlatımın için öncelikle çok teşekkürler. fiyatlar ne civarda araçüstü çadırlarda klasik çadırdan uzaklaşmaya değer mı ? çocuklar birlikte 3 kişi yatarken içeride sıkışık olmuyor mu 125 cm ? evdeki yataktan pay biçiyorum 160 cm yatakta benim oğlanla uyumamız mümkün olmuyor
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Üye pikniktip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    hakkaten çok güzelmiş. acaba toplam ağırlık ne kadar 2 kişi montaj edebilirmi?
    tavan ara atkı barlarını değiştirebilirsiniz bence orjinal aracın kendi barları bence bu iş için müsait değil.
    Doğru işlemeyen akıl keskinmiş neye yarar, saatin iyiliği koşmasında değil doğru gidişindedir.

Ãœyelik tarihi
    24.Aralýk.2014
    Sanırım mesajımda ticari reklam maddesi ile ilgili sıkıntı yaratacak derecede bilgi verdim. Anlaşılacağı üzere amacım bir kişi veya markanın reklamını yapmaktan ziyade kullandığım ürünle ilgili bilgi paylaşımında bulunmak. Ama kurallara dönük olarak başlık açarken daha dikkatli davranırım. Yapılan düzeltmede olduğu gibi araç üstü çadırla ilgili marka ve modellere dönük bir soru olursa kendi piyasa araştırmalarım ölçüsünde özel mesajla cevap verebilirim.

fiyatlar gayet uygun. hayırlı olsun. Bu konu araç üstü çadır düşünen arkadaşlara yardımcı olacaktır.
    Teşekkür ederim.

uğur detaylı ve özenli anlatımın için öncelikle çok teşekkürler. fiyatlar ne civarda araç üstü çadırlarda klasik çadırdan uzaklaşmaya değer mı ? çocuklar birlikte 3 kişi yatarken içeride sıkışık olmuyor mu 125 cm ? evdeki yataktan pay biçiyorum 160 cm yatakta benim oğlanla uyumamız mümkün olmuyor
    Ne demek abi yardımcı olabildiysek ne mutlu. Abi marka ve modellere göre fiyat çok değişiklik gösteriyor. Yerli üretimler mevcut 500-1000 lira arası gibi bir fiyata da yapan yerler varmış. İrtibata geçmedim ama kullanıcı yorumları olumsuz. Benim kullandığım model 1900 liraya aldım ama aynı markanın 1250 liralık modellerde var. İlk mesajda da söylediğim gibi benim aldığım markada çadır yatma alanı standart ilave donamımlar var; alt oda, girişin iç kısımdan olması gibi. Bunun dışında Bursa’da faaliyet gösteren bir üretici birde ithalatçı var. Ayrıca offroad ile ilgili satış yapan sitelerde ithal ve meşhur markaların çadırları var ama onların fiyatları uçmuş durumda.

Abi yazdığın gibi zaten evdeki ikiz yatakların ortalama eni 150-160 cm civarında. Ben kamp şartlarını da değerlendirerek 125 cm ideal olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bizim oğlan daha 11 aylık o nedenle biz varlığını hissetmedik fazla senin oğlan büyükse ve birazda deli yatıyorsa 160 cm kesmez sizi ama dediğim gibi benim yaptırdığım yer ve üretimi burada olan yerler sanırım eni istediğin ebatta üretebilir. Fakat oda tavanı tamamen öldürmene neden olur.

Araç üstü çadırların fiyatları görüldüğü gibi biraz yüksek. Hatta benim aldığım fiyata iyi bir beş mevsim çadır alınabilir. Ama ilk mesajda da yazdığım gibi temelde güvenlik, zeminin toprak olmaması kurulum avantajı ve yer kaplaması gibi avantajları var. Abi özellikle hanımlar bu böcek ve hayvan konusunda çekindikleri için en büyük faydası bu sanırım. Ayrıca bunun içinde hazır sünger yatak olduğu için ilave mat ile uğraşmıyorsun. Alüminyum profil le yapıldığı ve zemini su geçirmez suntadan yapıldığı için gayet sağlam. Hatta senin karavanda yaptığın gibi bagaja yerleştireceğim bir yaşam aküsü ile çadırın içine sürekli sabit yada portatif aydınlatma, ısıtma ve serinletme sistemi de kurabilirsin. Ben ileride düşünüyorum bu tarz çözümleri.

hakkaten çok güzelmiş. acaba toplam ağırlık ne kadar 2 kişi montaj edebilirmi?
    tavan ara atkı barlarını değiştirebilirsiniz bence orjinal aracın kendi barları bence bu iş için müsait değil.
    Abi teşekkür ederim. Aldığım yerin sitesinde ağırlık 46 kg yazıyor. Tartmadım ama ya o kadardır ya da üç beş kg fazladır. İki kişi rahatlıkla montajını yapabilir. Montaj çok basit tavan barlarına kelepçe şeklinde somunlu bir aparatla sabitliyorsun. Ben aracın kendi barları ile denedim sıkıntısız kullandım ama yine de bende ilave taşıma aparatı yaptırmayı yada hazır tavan sepeti almayı düşünüyorum.
    Konu mavituna17 tarafından (27.Mayýs.2015 Saat 14:18 ) deÄŸiÅŸtirilmiÅŸtir.

Üye erolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Benim kafamda planladıgım gibi ben yanına ek olarak tente de düşünüyorum.
    Sormak istediklerim ise;
    -Aracın üstündeki orjınal taşıma barları kaç kg a kadar taşıma yapabılıyor?
    -Çadırın taşıyabılecegı maxımum agırlık nedir?
    -Hızlı sürüşlerde aracın ivmelenmesine etkısı nasıl oluyor çadırın?
    -Garanti vs varmı?
    -Rüzgar ve yağmur geçirme durumu nasıl?
    2011 SsangYong Kyron 2.0 Xdi O/V
    2016 Mondial RXÃŽ EVO 250 cc
    2008 Chevrolet Captiva 2.0D ov
    2007 Subaru Forester 2.0 ov
    2000 Grand Cherokee 4,7 + Atiker Gold Lpg
    2009 Subaru Forester 2,0Xs+Prins Lpg
    2004 Subaru Forester 2.0x +Milano Lpg
    2004 Renault Laguna Prıvılege+Milano lpg
    1997 Toyota Carina GLÄ°+Milano Lpg

Ãœyelik tarihi
    24.Aralýk.2014
    Alıntı erolkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim kafamda planladıgım gibi ben yanına ek olarak tente de düşünüyorum.
    Sormak istediklerim ise;
    -Aracın üstündeki orjınal taşıma barları kaç kg a kadar taşıma yapabılıyor?
    -Çadırın taşıyabılecegı maxımum agırlık nedir?
    -Hızlı sürüşlerde aracın ivmelenmesine etkısı nasıl oluyor çadırın?
    -Garanti vs varmı?
    -Rüzgar ve yağmur geçirme durumu nasıl?
    Bende tente yapmayı ya da yaptırmayı düşünüyorum hatta ben tentenin yanlarını da cibinlik şeklinde yaptırmayı düşünüyorum. Yurtdışında bu iş çok yaygın ve çok ilginç uygulamalar var.

Sorularına gelince
    1. Aracın orijinal barları kaç kg taşır bilmiyorum ama barların içi metal ve tavan sepet fotoğraflarına baktığımda ise orijinal barlara takılmış çok sepet gördüm. Ben sorun yaşamadım ama dediğim gibi yanal barlar taşıyor ama esnek olması biraz sıkıntı.

2. Çadırın taşıyabileceği maksimum ağırlığı bilmiyorum ama ben kullanıcı değeri verebilirim. Biz ortalama olarak 150 kg yük ile çadırı kullandık. Tabi çadır içindeki hareketlerimiz anlık yükü 150 kg'nın üstüne çıkarmıştır ama biz sıkıntı yaşamadık.
    Tabi çadırların markalarına, kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterebilir. Çadırın araç üstünde kalan kısmı için sıkıntı yok ama boşlukta ve merdivenin taşıyıcı olduğu kısım yük taşıma konusunda sorun yaratabilecek tek kısım. O bölüm içinde metal kuşak kullanılabilir. Sonuçta zemin ahşap esneme vs. gibi durumlara karşı önlem olabilir.

3. Hızlı sürüş konusunda yorum yapamayacağım. Anlık hızlanma veya yüksek süratte deneme yapmadık. Ancak ben uzun yolda 100-110 km ile kullandım sorun yaşamadım

4. Benim kullandığım marka da garanti belgesi vs. yok. Bu çadırı üreten arkadaş kamp ve karavancı sanırım bir sorun olduğunda ürününün arkasında duracaktır diye düşünüyorum. Bu marka çadırı kullanan kişilerle görüştüm birçok kamp faaliyetinde kullandıklarını ve sorun yaşamadıklarını belirttiler. Ben kısa süreli olan kullanımımda çok memnun kaldım.

5. Rüzgâr konusunda bir endişeniz olmasın. Çadır gayet sağlam zaten çadırın iskeleti kalın alüminyum profil ve kumaşın rüzgar geçirgenliği yok denecek kadar az. Üretici kullandığı kumaşların su geçirmez olduğunu teyit ediyor. Ben yağmurda kullanmadım ama kumaşların sıvı geçirgenliği ile ifade eden değerler var 5000 mm 3000mm gibi bu konuda bir değer bildirilmiyor. Fakat bahsettiğim değerlerde verilse bile bu değerler metre kareye düşen maksimum yağmur miktarını ifade eder yani belirtilen değerin üstünde yağarsa geçirir anlamında. Yanlış biliyorsam düzeltin zaten yağmur geçirmeyen tek ürün tamamen naylon ve nefes almayan bir üründür. Benim aldığım çadırın üst kısmı çift katman bu durumda sıvı geçirgenliğini oldukça düşürecek bir etken. Ayrıca diğer çadır marka ve modellerinde var mı bilmiyorum ama benim aldığım çadırda sadece üst kısma monte edilebilen su geçirmez naylon branda var.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Üye erolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    29.Kasým.2014
    Nereden
    Fethiye
    Gayet açıklayıcı oldu cevabınız. Görünen tek sıkıntı merdivenin üstüne binen kısımdaki yükün ağırlığından dolayı bi sorun olabilme ihtimali gözüküyor..

Xperia Z
    2011 SsangYong Kyron 2.0 Xdi O/V
    2016 Mondial RXÃŽ EVO 250 cc
    2008 Chevrolet Captiva 2.0D ov
    2007 Subaru Forester 2.0 ov
    2000 Grand Cherokee 4,7 + Atiker Gold Lpg
    2009 Subaru Forester 2,0Xs+Prins Lpg
    2004 Subaru Forester 2.0x +Milano Lpg
    2004 Renault Laguna Prıvılege+Milano lpg
    1997 Toyota Carina GLÄ°+Milano Lpg

Üye GC2013 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    22.Nisan.2014
    Nereden
    Ä°zmir
    Bursa'da yerli üretim araç üstü çadır üretildiğini farkettim. Deneyen veya bilgi sahibi olan var mıdır? Ithal ürünle yarı yarıya fiyat farkı var, birebir aynısı da değil elbet ama farka değer mi?

http://youtu.be/Rw20FXFPm9k

In Vino Veritas in Aqua Sanitas
    NE YAPARSAN YAP, KENDİN İSTEDİĞİN İÇİN YAP

Üye mjz66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Alıntı GC2013 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bursa'da yerli üretim araç üstü çadır üretildiğini farkettim. Deneyen veya bilgi sahibi olan var mıdır? Ithal ürünle yarı yarıya fiyat farkı var, birebir aynısı da değil elbet ama farka değer mi?

http://youtu.be/Rw20FXFPm9k

Offroad araclari icin bunlar kaptan, sana olmaz

Sent from my iPhone using Tapatalk

Üye GC2013 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    22.Nisan.2014
    Nereden
    Ä°zmir
    Alıntı mjz66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Offroad araclari icin bunlar kaptan, sana olmaz

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Yerim offroadunu göl kenarı keyif yapacağız, sundurmayla birlikte alıp rakı-balık sonrası içinde sızarım mis

NE YAPARSAN YAP, KENDİN İSTEDİĞİN İÇİN YAP