[QUOTE=Han Solo;17818]2 sene oluyor yaklaşık Düzce melene raftinge gitmiştik akşamında melen kıyısın müthiş dingin huzurlu keyifli bir kamp yapmıştıkç Doğası melenin şırıltısı havanın güzelliği mest etmişti bizi. İlk defa kamp tecrübesi yaşayan ömer abi ve eşi melda, Altan,Seyhan ve tahsin vardı. İlk karavan fikri orada çıktı Ömer abi stresli bir iş yaptığından doğada olmak uzun yol yapmak gibi hayalleri vardı. Sonrasında ufak tefek planlar yaptık vakit buldukça konuştuk kendimiz yapsak garajımız olsa gibi hayaller derken geçen yaz karavanı kendimiz yapamayacağımızı anladık ve bizim isteğimize göre yapabilecek birini bulduk. Yanına gittik konuştuk malzeme listesi çıkardık derken 2 karavan yapmaya karar verdik altanla. Geçen yaz sonuna doğru birkaç malzeme alarak yavaş yavaş yapmaya karar verdik. önce 750 kg karavan için uygun alman malı al-ko torsiyonlu 750 kg kapasiteli dingil , Al-ko marka kaplin , al-ko marka destek tekerleği ve karavana uygun 4x100 bijon aralığında standar karavan lastiğinden biraz daha büyük at lastik ve jantları aldık. Uzunca bir süre altanla maddi manevi hazır olamadık aynı anda start verip başlayamadık malzemeler depoda kaldı. Sonunda bu hafta başlayalım derken altanın karavanla ilgili planlarında değişiklikler olunca 2 karavanı da ben kendim yapmaya karar verdim. Evet biraz maliyetli olacak belki ama 2. karavanı her durumda satışa çıkaracağım. Gerekli gereksiz kaç kare kullanırım kısmını hiç düşünmüyorum aslında düşünürsek belki de hiç gerek yok diyeceğim biliyorum ama bunu denemek istiyorum zj varken hep arkamda karavan tekne römorku çekme gibi tuhaf hayallerim vardı olmadı zj gitti şimdi karavan gelecek bakalım ne olacak. Adım adım aşamalarını paylaşacağım bu başlıkta her türlü eleştirilerinize önerilerinize açığım bu konuda tecrübem yok 1 göz yerine 50 göz görmesi daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Zira her adımda bileşenlerde istediğim gibi oynama ekleme yapabileceğim. Hep birlikte bir karavan yapacağız inşallah. Neden hazır alacağına yaptırıp aynı maliyetlere giriyorsun derseniz offroad kullanımına uygun karavan türkiyede yok denecek kadar az standart karavanlar ise arazi kullanımında esneme bükülmeler sonucunda çabuk deforme oluyor bağlantı noktalarından su ve toz alabiliyor yükseklik yeterli değil gibi sebepler var.

en önemli kriterimiz seyir ağırlığı 750 kg altında olması gerekiyor . temiz su tankı dolu halde yüklenmiş halde öyle olmak zorunda çünkü 750 kg üstüne ruhsat çıkarma gerekiyor. Referans karavanımız aşağıdaki fotolarda görüldüğü gibi uzaklaşma açısı güzel yüksekliği iyi bir karavan.

[/QUO
Mert Başkan merhaba Foruma yeni katıldım Öncelikle herkese Selamün Aleyküm Bende kendi karavanımı yapmak istiyorum bir marangoz atöyemiz var her türlü yardıma ihtiyacım var tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim Bayramdan sonra başlıyacaz inşallah