PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mud Terrain M/T Lastik ve Karlı/Buzlu Asfalt İkilemi

emreturkeli
05.Ocak.2015, 11:37
Merhaba ArkadaÅŸlar;

Malum kış ve kar iyice kendini göstermeye başladı ve karlı gezileri, etapları, eğlenceleri gördükçe benim de fena halde içim kıpraşmaya başladı. Fakat konu ile ilgili kafamda ciddi soru işaretleri var.

Bildiğim kadarıyla All Terrain (A/T) olan lastikler aynı zamanda kar lastiği ibaresi de taşıyorlar ve tam anlamıyla hakiki kar lastiği gibi performans göstermese de karlı ve buzlu yol koşullarında normal lastiklere göre daha güvenli sürüş sağlayabiliyorlar.

Fakat M/T lastikler için bu tarz bir durum söz konusu değil, aksine yağmurda ıslak asfalttaki kayma eğilimini gördükten sonra kar yada buz söz konusu olduğunda (Bu postta bahsettiğim yol sürüşüdür, arazi değil) açıkçası bu lastik beni endişelendiriyor. Ben mi gereğinden fazla endişe ediyorum? Fazla evhamlıyım? Yoksa haklı mıyım sizlerin görüşünü almak istiyorum..

Bol kar olan, kar kaplı offroad etaplarında M/T lastiğin başarılı olacağına eminim, ancak oralara varana kadar gidilmesi gerekecek olan asfalt zemindeki kar ve buzlu koşullarda bu lastik nasıl tepkiler verecek bu beni endişelendiriyor çünkü eşim ve sevdiklerimin can güvenliği söz konusu.

İkinci bir jant seti yapıp A/T lastik mi takmalıyım? ama bu sefer deli dana gibi sürekli sök tak mı yapacağım? Normal etaba gideceğim zaman çamur lastiklerini tak, biraz kar da oynayayım dedin mi haydi sök herşeyi tekrar A/T leri tak...?

Kafam karışık anlayacağınız...

PS: Cherokee'nin transfercase'i Command Trac olduğundan dolayı sürekli 4 çeker opsyonumun olmadığını ve bu nedenle asfalt sürüşlerinde 4 çeker kullanamadığımı ve 2 çeker olduğumu da ayrıca belirteyim.

dinamiq3
05.Ocak.2015, 12:32
Geçtiğimiz salı gecesi deneme fırsatım oldu, (Maltepe-Nish Adalar) asfalt üzeri az kar vardı, binek araçlar sürekli patinaj halindeyken ben sorunsuz devam ettim, bazı eğimli yerlerde ve dönüşlerde 4H ye geçtim malum arka taraf hemen bırakıyor, fakat buzda durum ne olur bilemem. Sonrasında başıbüyük tepesine tırmandık 2 zj vardı benden başka, tepeye bi tek ben çıktım BF MT ile, BF AT li olan yarıda kaldı ve kayarak kanala gitti, diğer zj de nankang MT vardı oda gayet başarılıydı fakat diğer araçtan sebep tepeyi göremedi. Zeminde 10-12cm kar ve altı çamur şeklindeydi. Biz oradayken Cooper STT li 2008 model civarı bir hilüx şansını denedi AT li aracımızın kaydığı aynı noktada kaldı.
Asfaltta soru iÅŸareti bende de var :)

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

Geçtiğimiz salı gecesi deneme fırsatım oldu, (Maltepe-Nish Adalar) asfalt üzeri az kar vardı, binek araçlar sürekli patinaj halindeyken ben sorunsuz devam ettim, bazı eğimli yerlerde ve dönüşlerde 4H ye geçtim malum arka taraf hemen bırakıyor, fakat buzda durum ne olur bilemem. Sonrasında başıbüyük tepesine tırmandık 2 zj vardı benden başka, tepeye bi tek ben çıktım BF MT ile, BF AT li olan yarıda kaldı ve kayarak kanala gitti, diğer zj de nankang MT vardı oda gayet başarılıydı fakat diğer araçtan sebep tepeyi göremedi. Zeminde 10-12cm kar ve altı çamur şeklindeydi. Biz oradayken Cooper STT li 2008 model civarı bir hilüx şansını denedi AT li aracımızın kaydığı aynı noktada kaldı.
Asfaltta soru iÅŸareti bende de var :)

Kanuni
05.Ocak.2015, 12:44
karlı ve buzlu asfalt zeminlerde A/T kesinlikle avantaj....fakat işin içine arazide çamur üstü yumuşak kar girdiğinde kesinlikle m/t diyorum...tecrübe ile sabittir....

emreturkeli
05.Ocak.2015, 12:46
E peki yukardaki basit senaryoda, yani o dedigin camur ustu yumusak kara ulasana kadar ne yapacagiz Seda abi?

Benim endisem de o kisim zaten :)

dinamiq3
05.Ocak.2015, 12:56
PS: Cherokee'nin transfercase'i Command Trac olduğundan dolayı sürekli 4 çeker opsyonumun olmadığını ve bu nedenle asfalt sürüşlerinde 4 çeker kullanamadığımı ve 2 çeker olduğumu da ayrıca belirteyim.

Ben buradaki durumu tam çözemedim. Bende de Command Trac var, 4H ye aldığımda araç sürekli 4 çeker pozisyonunda olmuyor mu? Select Trac olanlar 4H part time konumundayken 2 çeker ihtiyaç halinde 4 çeker diye biliyorum ama yanlışta olabilirim :confused:

emreturkeli
05.Ocak.2015, 12:58
Ben buradaki durumu tam çözemedim. Bende de Command Trac var, 4H ye aldığımda araç sürekli 4 çeker pozisyonunda olmuyor mu? Select Trac olanlar 4H part time konumundayken 2 çeker ihtiyaç halinde 4 çeker diye biliyorum ama yanlışta olabilirim :confused:

Selec Trac sistem sürekli 4 çeker Emre. Ancak orta dif kiliti açık, dolayısıyla ön ve arkanın farklı hızlarda dönmesine izin veriyor sistem kasılma olmadan...

Daha detaylı ve tam doğru bilgi için:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jeep_four-wheel-drive_systems#Command-Trac

Tiger
05.Ocak.2015, 13:04
Emre bu sorunun cevabı ya da çözümü yok. Asfalt ile off-road arsında nereye yaklaşırsan digger taraftan o kadar uzaklaşırsın. Geçmişte Bogger kullandım çamurda efsane olan lastik az karlı asfalt yolda kabus gibiydi. Çözümü altındaki lastiğin nerede eksik olduğunu bilerek ona uygun bir sürüş tarzı belirlemen olur diye düşünüyorum.

emreturkeli
05.Ocak.2015, 13:14
Teşekkür ederim Kaan Bey...

Anlaşılan o ki dediğiniz gibi ekstra dikkat ve hassasiyet ile sürüşe devam edeceğiz.

Peki bu M/T lastik ebatları için bu tarz durumlarda kullanmak adına aracımızda bulunması için alabileceğimiz Zincir var mıdır? 33" 10.5" 15" mesela benim ölçüm?

Yoksa bu tarz araçlarda zincir kullanımı ciddi zararlar mı verir?

Tiger
05.Ocak.2015, 13:30
Zincirlik olacağını zannetmiyorum. Biraz dikkat yeterli olur. Altımda 4x4 üm var bu kadar kar bana birşey yapmaz deme yeter. Eksikliğinin farkında olduğunda yolda kalmadan heryere ulaşırsın. Zincir yaptırma seceneğin var ama cok ağır oluyor, saklaması bir dert takması başka bir dert.

dinamiq3
05.Ocak.2015, 14:21
Selec Trac sistem sürekli 4 çeker Emre. Ancak orta dif kiliti açık, dolayısıyla ön ve arkanın farklı hızlarda dönmesine izin veriyor sistem kasılma olmadan...

Evet karıştırmışım, NP-231 ve NP-251 arasındaki durumu demek istemiştim :)

Evet karıştırmışım, NP-231 ve NP-251 arasındaki durumu demek istemiştim :)

GCG
05.Ocak.2015, 14:35
Üzerinde kılcal kanallar da bulunan M/T lastikler tercih edilirse, karlı zemin üzerindeki yol tutuşun artabileceği kanaatindeyim.

Tiger
05.Ocak.2015, 15:33
Emre yazının en alt satırını gözden kaçırmışım. Cherokee ile asfaltta 4 çeker kullanamamanı anlamadım. 120 ye kadar test edildi. 4 çeker kullanabilirsin üstelik giderken 2 den 4 e, 4 ten 2 ye geçebilirsin. Ben de aynı aracı kullanıyorum (Tiger).

Tiger
05.Ocak.2015, 15:35
Güneş yere değen kısım o kadar azki her tarafı çizik olsa da çok fark etmiyor. Lastik havasını düşürüp alanı büyütürsen belki.

KARADAG
05.Ocak.2015, 16:03
Emre yazının en alt satırını gözden kaçırmışım. Cherokee ile asfaltta 4 çeker kullanamamanı anlamadım. 120 ye kadar test edildi. 4 çeker kullanabilirsin üstelik giderken 2 den 4 e, 4 ten 2 ye geçebilirsin. Ben de aynı aracı kullanıyorum (Tiger).

Abi bende de kare kasa var ancak bu araçlar hareket halinde 4x2 veya 4x4 konumuna nasıl geçer pek bilemedim.Normalde durma pozisyonunda Vites N olacak öyle değiştirilir.Fakat şanzıman hareket halinde iken buna izin verir mi? tecrübe etmedim.

emreturkeli
05.Ocak.2015, 16:52
60 km/h e kadar hareket halinde 2H dan 4H a gecis ve geri donus yapabiliyorsunuz. Ben yine de 30 Km/h ve altinda yapiorum gecisleri. Risk almamak adina ;)

Tiger
05.Ocak.2015, 17:23
Ersin 4x2 High dan 4x4 high a yürürken geçirebilirsin. High ın anlamı 1/1 demektir. Motor bir dönerken lastikte bir dönmektedir.4x4 High dan 4x4 Low a geçirirken aracın durması ana vitesin N konumuna (Boşa) alınması gereklidir. Çünkü oranı 1/1 den 1/2.72 ye çeviriyorsun. Motor 2.72 dönerken lastik 1 dönüyor. Bu geçiş için aracın tamamen durması ve vitesin boşa alınması gerekli. Defalarca ben yaptım hala tek parça şanzumanım var. Daha once explorer ım vardı onda da aynı şekildeydi. Şİmdi Ranger ım var o da aynı şekilde çalışıyor. ]Yanlız LOw a alırken aracın tamamen durması ve vitesin boşa alınması gerekiyor.[/U]

Tiger
05.Ocak.2015, 17:25
50 mil 80 km müsade edilen sınırlar.

Tiger
05.Ocak.2015, 17:27
60 km/h e kadar hareket halinde 2H dan 4H a gecis ve geri donus yapabiliyorsunuz. Ben yine de 30 Km/h ve altinda yapiorum gecisleri. Risk almamak adina

Bunu yazıyorsan bunu niye yazdın?

emreturkeli
05.Ocak.2015, 18:58
Gecisleri arazi surusunde yapiyorum sadece. Asfalttayken 4 ceker kullanmiyorum anlaminda yazdim o not kismini..

mossin nagant
05.Ocak.2015, 19:19
hocam arabalar 4 çeker olduğu için bir şekilde gidiyor ama karda kar lastiği :) kar lastiği haricinde hüsran.
a/t ve M/t karda hiç bir işe yaramıyor. gitmesi ayrı. sürüş halindeyken menevra ve fren kabiliyeti sıfıra yakın. çok tehlikeli bir hal alıyor.
zaten önemli olan acil durumlarda lastiğin iş yapması.

tempus
05.Ocak.2015, 20:26
Kar ve buz da araç tamamen farklı tepkiler veriyor ve farklı lastikler istiyor, kar bile kendi içinde sertliğine sululuğuna göre değişiyor. Yumuşak lapa lapa ve derin bir karda en iyi işi extreme MT ve MT ler yapıyor sanki çamur gibi, ama kar çok derin değil ise AT lastikler bunlardan daha iyi sonuç vermeye başlıyor. Karın altında buz varsa bu sefer hiçbiri çok iyi performans vermemeye başlıyor. Yumuşak bir kar ama ince yada buz var ise bu sefer en iyi performansı bildiğimiz asfalt araçları için yapılan kar lastikleri vermeye başlıyor. Bolu'da bir kar kampına araçlar kilitlerle extreme mt lerle at lerle çıkamazken ben standart bir kar lastiği ile hiç takılmadan çıkmıştım.

mossin nagant
05.Ocak.2015, 20:36
hocam araziye demiyorum ama yola karlı buzlu yola m/t ile çıkmak çok tehlikeli.
iskenderunda tepeye kar yağdığında yaptığımız gezilerden biliyorum.
nissan pathfinder m/t lastiklerle çok zor haraket ediyordu.
aynı şekilde m/t lastikle galloper da çok kötüydü. aynı galloper a/t lastikle bir nebze iyiydi.

bf goodrichlerin kar performansı için videoyu izleyin derim. ama eminim buz olduğu anda çok tehlikeli olur.

http://www.youtube.com/watch?v=42eOx4SyYSY

mossin nagant
05.Ocak.2015, 20:48
kar lastiği karda o kadar iyi iş yapıyorki normal sürüş konforunu sağlayabiliyorsunuz.
biz ne zaman abd liler gibi kar lastiği, yaz lastiği, çamur ve arazi lastiği gibi farklı lastikleri hazırda bekletip keyfe göre kullanacağız :D

http://www.youtube.com/watch?v=5LZlEJFf-8M

Tiger
05.Ocak.2015, 21:44
Tufanın her söylediğinin altına imzamı atarım....

Emre işler kötüleştiğinde 4 çeker asfaltda da işleri kolaylaştıracaktır ama herşey yolunda demek değildir dikkatli olmaya devam.

y-bsungur
05.Ocak.2015, 21:54
bir örnekte ben vereyim ben sizler gibi kışın ham yolda üstü kar altı çamur filan araziye çıkmıyorum fakat karda kışta kıyamette bende asfaltta araba kullanıyorum karlı yolda AT gayet iyi ben daha önce normal pirelli scorpion asfalt kar buz lastiği ile Kayseri Erciyese tık demeden asfalt yoldan karda buzda çıkıyordum fakat şimdi Cooper discoverer AT3 kullanıyorum ciddi farketti önceden temkinli davranarak çıkıp iniyordum şimdi çok daha rahat şekilde kar performansım var yılbaşında eskişehir kütahya uşak arasında yol yaptım aşırı kar yağışı sebebiyle yol trafiğe kapalı olduğu için yolda kaldık fakat AT ile karla kaplı asfalt yolda seyahatte hiç zorluk çekmedim etraf araba mezarlıgı gibi oldugu halde.bence AT asfalt da karda-kışta gayet başarılı,

mossin nagant
05.Ocak.2015, 22:17
biz konuşuyoruz adamlar test yapmış :D

3 lastik teste tabi tutulmuş pro bir sürücüyle.
kış lastiği (kar lastiği bizde) :)
kış lastiği logolu lastikler
a/t lastikler

a/t lastikler rezillik zaten. allah başımıza vermesin bu tarz durumlar......

http://www.youtube.com/watch?v=2ahrlD40so4

Han Solo
05.Ocak.2015, 22:27
good year wrangler duratrac alacaksın fazla kurcalamayacaksın gerisini ...at den daha mt ; mt den daha çok at ...karda efsane...asfaltta sessiz ...

Han Solo
05.Ocak.2015, 22:29
https://www.youtube.com/watch?v=pAGrDgaetSY

mossin nagant
05.Ocak.2015, 22:29
good year wrangler duratrac alacaksın fazla kurcalamayacaksın gerisini ...at den daha mt ; mt den daha çok at ...karda efsane...asfaltta sessiz ...

denizde de yüzüyo dimi :D

Han Solo
05.Ocak.2015, 22:32
denizde de yüzüyo dimi :D

bi rivayete göre yüzüyo +1000 hp araçların altında :)

mossin nagant
05.Ocak.2015, 22:34
bu videodaki duratrac mı :D araba dötünü kaldıramıyor abeyy :D

Han Solo
05.Ocak.2015, 22:38
bu videodaki duratrac mı :D araba dötünü kaldıramıyor abeyy :D

valla bilmem yurtdışında bi sürü araştırma kıyaslama siteleri var puan veren onlara bakın bi zahmet...mevzu karsa lastik bu ...yok mevzu başkaysa ben karışmam :)

BER-ÅžAH
06.Ocak.2015, 00:07
Geçen ay Sapanca gezimizde Cooper Stt MT ile 30-35 cm karda sıkıntı yaşamadım, videolar ektedir.

http://www.youtube.com/watch?v=5F2mkgQroIs

Dragon
06.Ocak.2015, 10:25

bu lastiği ben mert başkana tavsiye etmiştim... tüm lastik markaları içinde bence de en iyisi..tecrübe edildi çamurda ve karda...son derece başarılı...sadece biraz pahalı ama bi daha ki lastiğim eğer 18 janta uygun ürettiler ise duratrack olacak...

erolkan
06.Ocak.2015, 23:12
Ben tercihimi a/t den yana kullandım.Cooper discoverer at3 sipariş verdim.Kullandıkça yorumları yazarım artık :)

y-bsungur
07.Ocak.2015, 02:19
Ben tercihimi a/t den yana kullandım.Cooper discoverer at3 sipariş verdim.Kullandıkça yorumları yazarım artık :)

Cooper Discoverer AT3 made in USA bende var ,bu yaz başından beri de kullanıyorum ve şu ana kadar kar buz dahil hiçbir sıkıntı yaşamadım çok şükür.Tavsiye ederim.

KoMoDoWaRaN
07.Ocak.2015, 20:14
karda lastik avantajı diye birşeyden bahsetmek çok zor aslında... çünkü kar vardır; 30 cm m/t lastikle eze eze gidersiniz (ebatınız müsaade ettiğince) dişler ezilen karda tutunma sağlar... kar vardır; altı buzdur, ezersiniz, lastik yüzeyi buza iner buza temas eden M/T lastiğin 1 dişi kadar yüzey temas ediyordur kaymak gibi kayarsınız... A/T ile daha az kayma yaşanabilir... avantaj olarak gördüğünüz lastiğiniz yol şartları çok az değiştiğinde dezavantajlı bir hale gelebilir.... açıkçası bu matematiği yaparken; sürüş esnasında yol şartlarını doğru tespit edebilmeli ve Kaan abinin de söylediği gibi uygun sürüş tercihine anlık karar verip uygulayabilmeliyiz..
benim naçizane tavsiyem: bu tür yol şartlarında, yolun müsait bir yerinde kimseye zarar vermeyecek şekilde ani frenajlar ve akselerasyonlar yapıp (minik minik) aracın verdiği tepkileri test ederek küçük de olsa bir tecrübeye sahip olmaktır...

y-bsungur
07.Ocak.2015, 20:55
karda lastik avantajı diye birşeyden bahsetmek çok zor aslında... çünkü kar vardır; 30 cm m/t lastikle eze eze gidersiniz (ebatınız müsaade ettiğince) dişler ezilen karda tutunma sağlar... kar vardır; altı buzdur, ezersiniz, lastik yüzeyi buza iner buza temas eden M/T lastiğin 1 dişi kadar yüzey temas ediyordur kaymak gibi kayarsınız... A/T ile daha az kayma yaşanabilir... avantaj olarak gördüğünüz lastiğiniz yol şartları çok az değiştiğinde dezavantajlı bir hale gelebilir.... açıkçası bu matematiği yaparken; sürüş esnasında yol şartlarını doğru tespit edebilmeli ve Kaan abinin de söylediği gibi uygun sürüş tercihine anlık karar verip uygulayabilmeliyiz..
benim naçizane tavsiyem: bu tür yol şartlarında, yolun müsait bir yerinde kimseye zarar vermeyecek şekilde ani frenajlar ve akselerasyonlar yapıp (minik minik) aracın verdiği tepkileri test ederek küçük de olsa bir tecrübeye sahip olmaktır...

Size ve Kaan abiye bende katılıyorum mesela ben AT yi öneriyorum fakat elimdeki lastik bu ve ben bu lastikten memnunum fakat bu MT nin gerektiği yerde AT de kullansanda olur manasına kesinlikle gelmez anlık yol şartları ve kesinlikle maksimum dikkatle AT ile karda buzda giderken yine aynı şartlarda fakat nasıl olsa MT var diye güvenerek AT ile gittiğiniz buzun üzerinde MT ile iyi bir sürüş sergileyemeyebilirsiniz lastik ne marka model olursa olsun işin içinde insan ve doga faktörü var bence de en önemli fark bu noktada ortaya çıkıyor.

emreturkeli
08.Ocak.2015, 11:32
Dün ilk kez Cherokee'yi ve üzerindeki BF Goodrich M/T Lastikleri kar ve buzlu yol koşullarında deneme imkanı buldum ve açıkçası korktuğum kadar olmadığını rahatça söyleyebilirim.

Tamam elbette diğer aracım gibi bir sürüş güvenliği sağlamıyor (Subaru Forester + 4 Kar Lastiği) ama yine de Kaan Bey'in dediği gibi, durumun bilincinde sürdüğünüz sürece asla riskli bir duruma da sizi sokmuyor.

- Gaz açınca hızlanıyor (ama ayağınızın ayarını bilmezseniz hemen yanlıyor tabiki)
- Frene basınca çizgisinde yavaşlıyor ve sorunsuz duruyor (ama tabiki fren mesafenizi ve dozlamanızı doğru şekilde ayarlamanız gerekiyor)

Problem yok yani... 4 Çekere geçme ihtiyacı hissedecek kadar bile dengesizlik yapmadı... :)

KoMoDoWaRaN
08.Ocak.2015, 11:42
Dün ilk kez Cherokee'yi ve üzerindeki BF Goodrich M/T Lastikleri kar ve buzlu yol koşullarında deneme imkanı buldum ve açıkçası korktuğum kadar olmadığını rahatça söyleyebilirim.

Tamam elbette diğer aracım gibi bir sürüş güvenliği sağlamıyor (Subaru Forester + 4 Kar Lastiği) ama yine de Kaan Bey'in dediği gibi, durumun bilincinde sürdüğünüz sürece asla riskli bir duruma da sizi sokmuyor.

- Gaz açınca hızlanıyor (ama ayağınızın ayarını bilmezseniz hemen yanlıyor tabiki)
- Frene basınca çizgisinde yavaşlıyor ve sorunsuz duruyor (ama tabiki fren mesafenizi ve dozlamanızı doğru şekilde ayarlamanız gerekiyor)

Problem yok yani... 4 Çekere geçme ihtiyacı hissedecek kadar bile dengesizlik yapmadı... :)

Peki birşey sormak istiyorum; neden 4 çekere almama konusunda ısrarcısınız? Bu yol şartlarında 4x4 sadece konfor sağlar... Araçta problem mi var?

Dragon
08.Ocak.2015, 12:20
evet neden 4 çeker kullanmıyorsunuz??? ne sürüşü değiştirir ne yakıtı çok fazla etkiler... ve son derece güvenli sürüşünüz olur..

emreturkeli
08.Ocak.2015, 12:22
Peki birşey sormak istiyorum; neden 4 çekere almama konusunda ısrarcısınız? Bu yol şartlarında 4x4 sadece konfor sağlar... Araçta problem mi var?

Benim yaptığım araştırmalar ve okuduklarımdan edindiğim bilgiler NP231 TransferCase'in yol (asfalt) koşullarında 4 çekerde kullanılmasının çok sağlıklı olmadığını gösteriyor. Nedenlerine gelince, malum bu TransferCase'de 4x4 modunda orta dif tamamen kitlendiği için ön ve arkayı 50-50 dönmeye zorluyor. Bu da dönüşlerde ve manevralarda aracın kasılmasına, hatta ileri boyutuna bakıldığında Transfercase wind up denilen ciddi masrafları olan durumlar ile sonuçlanabiliyor.

http://www.carkipedia.com/four-and-all-wheel-drive/transfer-case.php
http://www.4x4abc.com/4WD101/axle-wind-up.html

Ben de bu riski almaktansa, aracımı uzun yıllar sorunsuz ve yormadan, üzmeden kullanmak istediğim için, hakikaten gerekli olduğunu düşünmediğim sürece 4x4 özelliğini aktive etmiyorum.

mossin nagant
08.Ocak.2015, 13:11
hocam sen kışın neden subarunu kullamıyorsun :D

birde 60 veya 80 km hızdan sonra jeepler 4x4 tam aktarımda mı devam ediyor yoksa part time mı gidiyor?

emreturkeli
08.Ocak.2015, 13:22
hocam sen kışın neden subarunu kullamıyorsun :D

birde 60 veya 80 km hızdan sonra jeepler 4x4 tam aktarımda mı devam ediyor yoksa part time mı gidiyor?

1- Subaru'mu kullanıyorum zaten... Ama inan hepsinin keyfi farklı :D Kışın Subaru beni yolda olduğum sürece her yere götürüyor, kar kış yada buz bile ayırt etmeden. Ancak Cherokee ile yolun bittiği yere kadar dikkatli olduğum sürece sonrasında da heryere devam edebiliyorum :D

2- NP231'de 4HI her zaman orta dif kilitli ve 50-50... Hız bağımsız... Diğer modelleri ve transfercase leri bilemem... Quadra Drive'lar farklı davranıyor olabilir mesela..?

erolkan
08.Ocak.2015, 13:22
Arkadaşlar takın bi kar lastiği karda all4time sürün. Bizim burlarda o kadar ağır kış geçmedi için A/t lastik işimi görüyor

Xperia Z

erolkan
08.Ocak.2015, 13:27
Sonra haberlere konu olmayın kar da kaldı 4*4 ler diye ;)

Xperia Z

erolkan
08.Ocak.2015, 13:29
Quadra drivelar np234 tü herhalde tranfer kutusu..
http://youtu.be/0PmxnShlfZI

Xperia Z

emreturkeli
08.Ocak.2015, 13:32
Subaru'nun 1 takım kar lastiği + 1 takım yazlık lastiği mevcut komple Jant Lastik Setler halinde...
Cherokee'nin 1 takım M/T lastiği var + yaza da 1 takım A/T lastiği olacak yazlık aktiviteler için JANT Lastik Setler halinde...

ve bunların hepsi evde duruyor... :)

Eğer bir takım daha jant lastik set yaparsam Cherokee için sanırım hızlı bir şekilde DUL konumuna gelebilirim :P

Anladınız siz onu :P

erolkan
08.Ocak.2015, 13:32
Quadra drivelarda varilok ön dana30,arkalarda dan44 lsdli diff oldugu için kasıntı normal sürüşte olmuyor..

Xperia Z

emreturkeli
08.Ocak.2015, 13:34
Quadra drivelar np234 tü herhalde tranfer kutusu..
http://youtu.be/0PmxnShlfZI

Xperia Z

Quadra Drive I ==> NV247
Quadra Drive II==> NV245

http://en.wikipedia.org/wiki/Jeep_four-wheel-drive_systems

erolkan
08.Ocak.2015, 13:35
Bende önceden Subarumda A/t lastik kullandım hep. Cherokee de de A/ t lastiklerin bana burlarda fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum..

Xperia Z

Tiger
08.Ocak.2015, 13:35
Emre yanlış yorumluyorsun. Orta kilit senin söylediğin gibi ön ile arkaya gücün 50-50 paylaştırılmasını sağlar bu doğrudur. doğru olmayan bunun kasıntı yapacağıdır. Kasıntı yapan ön ve arka kilirlerin devrede olmasıdır. Dönüşlerde sağ ve sol lastikler kilit nedeni ile aynı turu yaparlar. Virajın içindeki lastik daha az dönmek isterken kilit viraj dışındaki kadar döndürmeye çalıştığı için araç virajı almakta zorlanır ve kasılır. Kasıntı adı üstünde kasıntı bir yeleri kasar zayıf olan yeri kırar. Bu da genelikle en zayıf halka akslardır. Bu anlattığım da asphalt sürüşünde hiçbir şekilde gerçekleşmez. Direksiyonun sertleşmesi ve yumuşak dönememek gibi belirtileri hissedersin. Orta kilit ile istediğin süratte emniyetli sürüşe sahip olduğun gibi bunun alt aksama hiçbir zararı yoktur. Kasma ihtiyacın olduğunda korkmadan al 4x4 e.

erolkan
08.Ocak.2015, 13:39
Hazır yeri gelmişken quadradrive ların standart kalkışteki çekiş oranı nedir? Eski subarumda4eat olanlarda %60 ön,%40 arka şeklinde başlayıp bu oranlar %90 ön %10 arkaya kadr değişirdi. Quadra driveda durum nasıl?

Xperia Z

emreturkeli
08.Ocak.2015, 13:39
Emre yanlış yorumluyorsun. Orta kilit senin söylediğin gibi ön ile arkaya gücün 50-50 paylaştırılmasını sağlar bu doğrudur. doğru olmayan bunun kasıntı yapacağıdır. Kasıntı yapan ön ve arka kilirlerin devrede olmasıdır. Dönüşlerde sağ ve sol lastikler kilit nedeni ile aynı turu yaparlar. Virajın içindeki lastik daha az dönmek isterken kilit viraj dışındaki kadar döndürmeye çalıştığı için araç virajı almakta zorlanır ve kasılır. Kasıntı adı üstünde kasıntı bir yeleri kasar zayıf olan yeri kırar. Bu da genelikle en zayıf halka akslardır. Bu anlattığım da asphalt sürüşünde hiçbir şekilde gerçekleşmez. Direksiyonun sertleşmesi ve yumuşak dönememek gibi belirtileri hissedersin. Orta kilit ile istediğin süratte emniyetli sürüşe sahip olduğun gibi bunun alt aksama hiçbir zararı yoktur. Kasma ihtiyacın olduğunda korkmadan al 4x4 e.

Ben bu paragrafın yalancısıyım Kaan Bey... (Wikipedia'dan alıntıdır)

Command-Trac

Command-Trac was first introduced using the NP208 transfer case in the full-size Jeeps (SJ series) in 1980. The drive modes are the same as with the Dana 18 and 20 transfer cases: 2Hi, 4HI PT, and 4LO PT. The 4WD modes are not for use on high-traction surfaces such as dry roads. The NP208 was used through at least 1987.

More commonly, Command-Trac is used to refer to the NP/NV-231 or NP-207 transfer cases introduced along with the Jeep Cherokee (XJ) in 1984. The system offers a chain-driven, aluminum, "shift-on-the-fly" transfer case. The "shift-on-the-fly" feature provides manual ease and assist while engaging 4WD. Command-Trac should only be driven in 4WD on low-traction surfaces due to the front and rear axles being locked together (no differential action in the transfer case). Driving in 4WD on dry pavement causes excessive wheel and drivetrain wear. Four-wheel modes are most commonly used for wet/slick surfaces or extreme weather conditions (rain, snow, etc.) (4H), towing (N), and off-road activities (4L).

mossin nagant
08.Ocak.2015, 13:48
kaan beyin dediklerine katılıyorum aslında...
orta diff i kiltleseniz bile ön ve arka diffleriniz açık.

virajlarda içteki teker dıştaki tekere göre daha az dönecek bunu yapmak içinde karşı tarafındaki tekere daha fazla aktarım olacak.
difransiyelin amacı bu zaten. ama aracınız 4X4 e geçtiğinde arka diffleride yarı zamanlı veya kaydırmalı kilitliyorsa o başka.

sizin subarunuz otomatik sanırım.
1 ve 2. vitesde orta diff mpt plakaları ile %50 %50 aktarım yapıyor. kasıntı hissettiğinizi sanmıyorum.

Tiger
08.Ocak.2015, 13:53
Emre bu paragrafta sıkıntı yok. Aracını giderken 4x4 e alabileceğini ve bu modeli ıslak kaygan zeminlerde kullanabileceğini söylüyor. Tartışmanın başında hatırlarsanız AT MT karşılaştırması yapıp MT nin asphalt üzerinde iyi tutunmadığını konuşmuştuk. Tutunmadan bahsediyorsak bunun iki parçası vardır. Birisi lastiklerimiz diğeri zemin. İkisinin toplamı kadar tutunabiliriz. MT karın bol olduğu zeminde tutunuyor problem yok. Kar azaldığında dişlerini sokacak zemin bulamadığı için tutuşu kaybediyor. Bu eksikliği sürati düşürerek, 4x4 e geçerek daha fazla dikkatli olarak kapatabiliriz. Sonuç olarak korkmadan asphalt üzerinde 4x4 ile MT lastiklerinin eksikliklerini kapatarak alt aksama zarar vermeden istediğin yere gidebilirsin. Keyfini çıkart emniyetle git. Birde bey deme hepimiz aynı yolun yolcusuyuz.

emreturkeli
08.Ocak.2015, 14:00
sizin subarunuz otomatik sanırım.
1 ve 2. vitesde orta diff mpt plakaları ile %50 %50 aktarım yapıyor. kasıntı hissettiğinizi sanmıyorum.

Cherokee de arkada LSD mevcut.

Subaru viscous coupling sistemi kullanir orta transfer case de ve standard kosullar altinda aktarimi 60 arka / 40 ondur.

Kaan abi tesekkur ederim bilgiler ve tecrube paylasimlri icin. Bir gun tanismak dilegiyle ;)

Tiger
08.Ocak.2015, 14:08
Emre kırmızı ile işaretlediğin paragrafı bir daha okudum sanırım eksik ifade var 4WD yerine 4WD LO demesi gerekiyordu. Aracı durdurmadan LOW a geçmeye kalkarsan gerçekten hasar verebilirsin bizimki gibi mekanik araçlarda. Elektronik olanlarda böyle bir tehlikede yok. Boşa almadan LOW a çevirirsen düğmeyi ışık yanıp sönmeye devam ediyor seni HIGH da bırakıyor. Hiçbirşey de kırılmıyor.

Bir yerlerde yolumuz kesiÅŸir mutlaka.

Sevgiler,

Dragon
08.Ocak.2015, 14:48
kaan beye katılıyorum..ortayı kitlemek aracı kasmaz.. %50 50 dağıtır doğru...ancak ve ancak önde yada arkada lsd ve türevi kilit var ise dönüşlerde kasar..o da kuru asfalt zeminde...zaten önerimiz karlı buzlu yolda 4 çekere almak...dün benim kamyonetle 4 çeker yanlayarak gezdim...çok keyifli idi tavsiye ederim :)

Marduk
08.Ocak.2015, 15:00
Kasma sadece 4 lowda olur... Normal 4x4 de istediğiniz hızda gidebilirsiniz XJ. de...

Mobil gönderi....

Tiger
08.Ocak.2015, 15:48
"kaan beye katılıyorum.."

Kaan bey de sana katılıyor Ejder bey.

Tiger
08.Ocak.2015, 15:55
"ancak ve ancak önde yada arkada lsd ve türevi kilit var ise dönüşlerde kasar..o da kuru asfalt zeminde.."

Arkada lsd olması kasılmayı sağlamaz. Lsd nin devreye girmesi için gerekli boş tur zaten kasıntısız asfaltda viraj almayı sağlar. Böyle olmasa 1000 lerce orjinal ZJ XJ dönüşlerde arkada bir kasılma oluyor derdi. Anladınmı 3 1/2.

mossin nagant
08.Ocak.2015, 16:22
Cherokee de arkada LSD mevcut.

Subaru viscous coupling sistemi kullanir orta transfer case de ve standard kosullar altinda aktarimi 60 arka / 40 ondur.

aracınız manuel mi otomatik mi?

Dragon
08.Ocak.2015, 16:29
"kaan beye katılıyorum.."

Kaan bey de sana katılıyor Ejder bey.

:) ejder bey sıkı takipçiniz Kaan abeeeeey :)

Dragon
08.Ocak.2015, 16:30
"ancak ve ancak önde yada arkada lsd ve türevi kilit var ise dönüşlerde kasar..o da kuru asfalt zeminde.."

Arkada lsd olması kasılmayı sağlamaz. Lsd nin devreye girmesi için gerekli boş tur zaten kasıntısız asfaltda viraj almayı sağlar. Böyle olmasa 1000 lerce orjinal ZJ XJ dönüşlerde arkada bir kasılma oluyor derdi. Anladınmı 3 1/2.

"hissedilmeyecek kadar az kasıntı" diyerek düzelttim boss :)

emreturkeli
08.Ocak.2015, 16:32
aracınız manuel mi otomatik mi?

Iki arac da otomatik...

mossin nagant
08.Ocak.2015, 16:44
Iki arac da otomatik...

aracınızın otomatik şanzumanın(4eat) kuyruğunda arka tekerlere aktarım yapan mpt plakaları var. 12 civarında plaka sistemi ile arkaya aktarım yapar.
viscous caupling manuellerde bulunur.

otomatik subarularda üretim yılına bağlı olarak aktarım değişkenliği gösterir uzun yol kullanımında.
sizin direksyon haraketiniz, 4 tekerleğin arasındaki hız orantısı vs vs gibi etkenlerin bilgilerini alarak TCU (şanzuman kontrol ünitesi) bu MPT plakalarına yağ basıncını yükseltir veya azaltır. çok mükemmel bir sürüş bile olsa,dümdüz yol fren ve direksyon haraketsiz, aracınız en az %20 arkaya güç verir. eğer düz yolda dip gaz ile gitmeye çalışırsanız ise hiç bir etken olmamasına rağmen araç kaymayı engellemek için mpt leri yüksek yağ basıncı ile kilitleyebilir.

günlük kullanımda ise aracınız 1. vitesde kalkış yaparken mpt plakalarındaki yağ basıncı yükselir ve aktarım %50/50 olur. gerçek manada ortayı kilitler. subaruların kar performansı bu yüzden iyidir aslında. dört tekere aynı anda eşit güç. aks kolları uzunluklarıda birbirine eşit olduğu için tekerlerdeki birbirinden farklı tork kaybı yaşanmaz....

D konumunda hold butonuna basarsanız yine orta mpt ler %50 aktarım yaparak arabayı 2. vitesde sağır kaldırır. çok bağırarak kalkar yokuşlarda ama gram gram kalkar :D

mpt plakalarını söküp eline almış biri olarak bana güvenebilirsiniz :D

mossin nagant
08.Ocak.2015, 16:46
bu yüzden subaruların otomatikleri manuellerinden daha az yakıt yakar:)

KoMoDoWaRaN
08.Ocak.2015, 16:53
Np 231-242-249 transfer kutularında viscous coupling in amacı 4h da dönüşlerdeki kasıntıyı önlemektir zaten... Otomatik veya Manuel tüm ana şanzımanların arkasına uygulanmıştır(Jeep)... Asfaltta veya toprakta 4h da gitmenizin hiçbir zararı yoktur... Aynı şanzıman grubuyla yıllardır dolaşıyorum... Sadece ön dif in sesini fazla duyarsınız çok az da direksiyon sertleşir o kadar... Ama viraj kabiliyetiniz inanılmaz artar... Karda vs güvenli sürüş için 4h yi kullanın derim...
4h ile gidin 4 kolludan uzaklaşın :) :D

mossin nagant
08.Ocak.2015, 16:56
Np 231-242-249 transfer kutularında viscous coupling in amacı 4h da dönüşlerdeki kasıntıyı önlemektir zaten... Otomatik veya Manuel tüm ana şanzımanların arkasına uygulanmıştır(Jeep)... Asfaltta veya toprakta 4h da gitmenizin hiçbir zararı yoktur... Aynı şanzıman grubuyla yıllardır dolaşıyorum... Sadece ön dif in sesini fazla duyarsınız çok az da direksiyon sertleşir o kadar... Ama viraj kabiliyetiniz inanılmaz artar... Karda vs güvenli sürüş için 4h yi kullanın derim...
4h ile gidin 4 kolludan uzaklaşın :) :D

Komodo sana katılıyorum :)
Hazırlan :)

KoMoDoWaRaN
08.Ocak.2015, 17:01
Ben hakkımı Ejder e devrediyorum... Ejder' e katılın benim yerime ;)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

mossin nagant
08.Ocak.2015, 17:11
adamın nicki dragon :) tehlikeli.
hadi seninki komoda waran çok korkutmuyo :)

Dragon
08.Ocak.2015, 19:44
Benden zarar gelmez tiger beyden korkun :))

Kanuni
09.Ocak.2015, 14:11
emrenin bahsettiği kasmayı rubiconda ben de yaşadım...ön ve arkada elektrikli tru-lock orijinal kilitler kapalı iken sağa ve sola dönüşlerde 4*4 high'da aracın önünde kafa sallamaları bende de oluyordu....hadi şimdi bunu da açıklayın ateyizler :D :D :D

Tiger
09.Ocak.2015, 15:38
OIlmaz... Senin kafan 4x4 HIGH olmuştur onun için sallanıyordur. Ne içtin bakiim...

Kanuni
09.Ocak.2015, 16:53
OIlmaz... Senin kafan 4x4 HIGH olmuştur onun için sallanıyordur. Ne içtin bakiim...

bayat bonzai desem :D :D

ama hakikaten oluyordu abi...rubicon kullanan kim varsa aynı dertten muzdaripti

anarchist
09.Ocak.2015, 17:08
https://www.youtube.com/watch?v=pAGrDgaetSY

Bu lastikten kullanıyorum. KAr'da çok başarılı. Çamurda da en az MT kadar iyi.
Yani MT mi At mi alsam ikileminde kalan herkese tavsiye ederim. PiÅŸman olmazlar.

ankaralı
04.Haziran.2016, 15:08
2137 ilk kullanım yorumum yol tutuş gayet güzel,ıslak zemin henüz denemedim tek kusuru bilmem belki daha önce böyle lastik kulanmadım ondanmıdır biraz süratli gidinci çok ses yapıyor.

Han Solo
04.Haziran.2016, 22:29
2137 ilk kullanım yorumum yol tutuş gayet güzel,ıslak zemin henüz denemedim tek kusuru bilmem belki daha önce böyle lastik kulanmadım ondanmıdır biraz süratli gidinci çok ses yapıyor.
Ses normaldir abi kacari yok

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

archway
05.Haziran.2016, 08:13

Ümit bey memnunmusunuz bende kışlık lastik alıcam da ondan soruyorum Maxxıs bende yazlık lastikleri var gayet güzel tavsiye edermisiniz ?

ankaralı
05.Haziran.2016, 10:43
Ümit bey memnunmusunuz bende kışlık lastik alıcam da ondan soruyorum Maxxıs bende yazlık lastikleri var gayet güzel tavsiye edermisiniz ?

kış konusundan hiç bilğim yok inanın.

archway
06.Haziran.2016, 08:17
kış konusundan hiç bilğim yok inanın.

Teşekkür ederim

ycankes
26.Kasým.2016, 21:12
konunun başında AT lastiğin karda kışta rezilliği gibi muhabbetler geçmiş. İyice çelişkiye düştüm.
BF AllTerrain KO2 alıcam ZJye. Genellikle asfaltta kullanıyoruz. Karda yolda bırakmasın çamurdada mahçup etmesin istiyorum.
BF AT'yi her koşulda deneyip memnun olmayan var mı ?
Başka marka tavsiyesi olan var mı ?

y-bsungur
26.Kasým.2016, 22:16
yavuz bf at ye güvenebilirsin cooper at ye de güvenebilirsin

ycankes
26.Kasým.2016, 22:42
yavuz bf at ye güvenebilirsin cooper at ye de güvenebilirsin

O zaman BF AT abi. Herkes öyle diyor.

kuzeyli
27.Kasým.2016, 01:34
BF AT senelerce kullandım, çok memnun oldugum bir lastiktir. Hem At hemde Mt den çok memnunum. cooper st de kullandım fakat ıslak asfaltta kayıyor.

ycankes
28.Kasým.2016, 16:45
BF AT senelerce kullandım, çok memnun oldugum bir lastiktir. Hem At hemde Mt den çok memnunum. cooper st de kullandım fakat ıslak asfaltta kayıyor.

BF AT KO2 sipariÅŸini verdim. :)

kuzeyli
28.Kasým.2016, 22:01
BF AT KO2 sipariÅŸini verdim. :)

Şimdiden hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

gurcanbulut
30.Kasým.2016, 11:27
BF AT KO karda çok iyi iş yapıyor. Özellikle şehir içi ve asfalt kullanımında çok iyi. Sarıyerde yüksek kesimlerinde yaşıyorum ve sürekli kar lastiği kullanırdım kışın. Geçen seneyi ZJ de BF AT KO ile geçirdim. İz olmayan bayırlarda eğlene eğlene geçtim :) KO2 tabiki dahada iyidir.

İyi yapmışınız!

ycankes
30.Kasým.2016, 16:20
BF AT KO karda çok iyi iş yapıyor. Özellikle şehir içi ve asfalt kullanımında çok iyi. Sarıyerde yüksek kesimlerinde yaşıyorum ve sürekli kar lastiği kullanırdım kışın. Geçen seneyi ZJ de BF AT KO ile geçirdim. İz olmayan bayırlarda eğlene eğlene geçtim :) KO2 tabiki dahada iyidir.

İyi yapmışınız!

Herkes çok övdü aldık.Deneyip göreceğiz bakalım :).

Şimdiden hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

Teşekkürler :)