PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor,ecu ve jeep sisteminden anlayan baksın bi :D

mossin nagant
28.Aralýk.2014, 11:09
arkadaÅŸlar selamlar,
zaman ekonomi devri aslında ve bir çok firma buna göre haraket ediyor.
yüksek süratli ve yüksek beygirli araçlar üretilirken bile ekonomi düşünülüyor.

gördüğüm izlediğim ve okuduğum kadarıyla jeep bu konuda çok bonkör.
4.0 ve üzeri motor seçenekleri var ama bu motorlara göre üretilen güç az ve tüketilen yakıt fazla.
güç çok önemli değil. önemli olsa defender,niva,cj5 gibi bir çok arazi arazı bu kadar güçsüz olmazdı.

zaten aracımızın çok yaktığı şehir içinde güce htiyacımız yok.

şimdi bu yazdıklarım temel öğler aslında. biraz daha derine inersek,

bazı markalar 8 silindirli veya 10 silindirli bir aracı ani gazlamalar veya yüksek güç istenen yerler hariç 8 silindiri 4, 10 silindiri de 5 silindir olarak tek bir butonla veya eloktronik olarak yürütüyor.

örnek yeni çıkan passat 90-110 km arası 3 silindir 110 dan sonra 4 silindire geçiyor. buda yakıt tasarrufu demek oluyor.

benim aracım subaru. 4 silindir. turbo beslemesinden dolayı çok verimli bir motor. fakat günlük kullanımda yakıtım düşsün diye ben bu aracı 4 değilde 2 silindirle çalıştırmam çok zor. 3 silindirle balans yapar zaten.
4 silindir 2000cc 2 silindire düşünce 1000 cc benim aracın götünü yerden zor kaldırır.

ama 8 silindirli 4.7 v8 veya 5.9 , 4 silindirle çok rahat yürür. sadece biraz hantallaşır. yani günlük kullanımda kullanmadığımız ama bize çok yakıt yaktıran fazlalık enerjiyi kesmiş oluruz.

ÅŸimdi ben derimki :D
8 silindirli bir jeepi 4 silindirle yürütsek ne dersiniz?

Monachus
28.Aralýk.2014, 11:13
Nasıl olacak ?

platin75
28.Aralýk.2014, 11:25
http://www.youtube.com/watch?v=1fFw75bLdQU

mossin nagant
28.Aralýk.2014, 11:29
Nasıl olacak ?

araç yazılımından ve az çok sistemden anladığım için bana gayet kolay geliyor aslında.

ateşleme sistemi nasıl v8 lerde?
1-3
2-4
6-5
7-8
falan gibi bir sistem olması lazım. balans sız bir şekilde çalışacak gibi 4 silindire giden enjeksyon voltajı ve ecu sinyali ni kesicez.

erolkan
28.Aralýk.2014, 12:44
8 silindiri 4 silindire düşürüp çalıştıracaksak v8 e binmenın bi anlamı yokki..Gidip 4 silindirli veya 3 silindirli bi araca binip yakıt tasarrufu rahatlıkla yapılır :)

mossin nagant
28.Aralýk.2014, 13:06
8 silindiri 4 silindire düşürüp çalıştıracaksak v8 e binmenın bi anlamı yokki..Gidip 4 silindirli veya 3 silindirli bi araca binip yakıt tasarrufu rahatlıkla yapılır :)

erol bazen gerçekten gereksiz yazıyorsun bence :D senin için v8 e binmenin anlamı ne? v8 hakkında ne biliyorsun?

bmw m tech araçlarında 10 silindiri 5 silindire düşürüyorlar. günlük kullanımda 5-10 silindir arasında yakıt harici bir fark yok hesaplamalara göre.
veya abd de üretilen GMC araçların bir çoğunu bu şekilde üretmiş.
keza aynı şekilde wv ,audi, skoda yeni nesil araçlarını bu mantıkta üretmeye başlamış.

şimdi sen bize 8 silindir ile 4 silindir arasında işe gidip gelirken ne gibi farklar yaşayacağını anlatırsan bizde öğrenmiş oluruz.
daha bunun gibi bir sürü şey yazarım da neyse :)
hatta belki yazdıklarımdan utanırım.

erolkan
28.Aralýk.2014, 13:22
V8 hakkında bişey bilmiyorum ,öğreniyorum :)
Ama V8 'in sesi herÅŸeye bedel :)
Şu ana kadar öğrendiğim ise kullanımlarım sonucunda,
aracın ivmelenmesi ve tork değerlerinin gayet yüksek oluşu...

GC2013
28.Aralýk.2014, 15:14
Motorun balansini saglamak çok zor kanımca, çok dar bir RPM araliginda devreye giriyor, yani eğimsiz yol ve çok yuklenilmedigi takdirde, 1600cc civari motorlarda yaklaşık 100 km de 0.2 litre tasarruf sağlıyor. 4 silindirle yaklaşık 2 tonluk ve muhtemel stok halinde olmayan bizim araclarimizin motor aktarma organlarina ekstra yük bindirir mi? Performans kaybı ekonomisine deger mi? COD teknolojisiyle sifirdan üretilen motorlarla belki ama bizimkilerle sanirim uygulanabilir degil:(

Tap tapa tapa tap... Tap tap

mossin nagant
28.Aralýk.2014, 17:00
bunu 1970-80 lerde amerikanlar uygulamış fakat o zamanların motor teknolojisi 6.0 motorla 140 hp lerde ve karbüratörlü olduğu için tasarruf sağlanmış ama yeteri kadar değil.
şimdiki motor verimlerini düşünürsek uygulanabilir hatta uygulanıyormuş :D yazdıktan sonra bi kaç araştırma yaptım.

balans konusuna gelince 8 silindir olduğu için sıkıntı olacağını sanmıyorum. 4 den üçe düşürmek zor, ateşleme değerlerinide değiştirmek gerekir.

Han Solo
28.Aralýk.2014, 23:42
bugün onurla yazıştık da uzun yolda 37 krş yakmış haftasonu. şehiriçinde ise 50 krş...ZJ ile daha niye düşüyoruz ki kaç yakacak bu meret :) bu bilgiler ışığında çok yaktığını hiç düşünmüyorum hatta gayet ekonomik diyebiliriz ..

mossin nagant
29.Aralýk.2014, 00:05
bugün onurla yazıştık da uzun yolda 37 krş yakmış haftasonu. şehiriçinde ise 50 krş...ZJ ile daha niye düşüyoruz ki kaç yakacak bu meret :) bu bilgiler ışığında çok yaktığını hiç düşünmüyorum hatta gayet ekonomik diyebiliriz ..

sen anlamadın beni :D
bir evin var her odasında soba yanıyor. ev günlük 50 tl ye ısınıyor. sen de seviniyorsun 50 tl ye evi ısıtıyorum diye.
bende sana abi kullanmadığın odadaki sobayı kapat kömür atma diyorum :)

mossin nagant
29.Aralýk.2014, 00:07
neyse :) :)