PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wj 4,7 Lpg önerisi..

erolkan
01.Aralk.2014, 13:27
Arkadaşlar öncelıklı olarak şunu belırteyım Forester dan sonra bu aracın hızlanmasına hasta oldum.Virajlara Forester gibi giremeyeceğim kesin ama hızlanması dehşet bi makine..
Ama tabıkı yakıt şu anda şehiriçi 16-18lt arası ama o v8 sesini duymak için basmadan duramıyorum.Hal böyle olunca yakıtımda bayagı artıyor..
Bu araçlarda genelde kullanılan marka hangisi,yada markadan ziyade Subaruda oldugu gibi montaj mı daha önemli?
Gönlüm prınsten yana ama 4,750Tl,Atiker gold serisi 2500 Tl..Arada 2250tl fark var buna değermi?

mjz66
01.Aralk.2014, 14:30
Arada ki farkin kari bir yana, atiker gold daha bile iyi, emin olsun herkes bundan! Ben ki performansli kullanirim aracimi; ne bir yigilma, ne bir alt devir kaybi yasamadim aylardir, iyi ki takmisim gold👍

Sent from my iPhone using Tapatalk

erolkan
01.Aralk.2014, 14:34
Yakış nasıl şehiriçi lt olarak?Bu araçlardada lpg takılırken manıfoldun sökülmesi gerekıyormu?yada nelere dikkat edilmeli?Simit tank muayeneden geçiyormu eger geçiyorsa maxımum kaç lt tank oluyor stepne yerine?

Maverick
01.Aralk.2014, 15:35
Sehirici yazin 20 LT gaz. Kisin 24'e cikar.

Uzun yol yaz kis cok fark olmuyor. 13-15 LT arasi. 90-100 km/s ile.

Simit tanki geciren arkadaslarimiz var. Atiker sitesinde simit tanklara bakin. İstepne capi ve eniyle es olmali. 72 LT'likler oluyor diye biliyorum.

mjz66
01.Aralk.2014, 16:09
Yakış nasıl şehiriçi lt olarak?Bu araçlardada lpg takılırken manıfoldun sökülmesi gerekıyormu?yada nelere dikkat edilmeli?Simit tank muayeneden geçiyormu eger geçiyorsa maxımum kaç lt tank oluyor stepne yerine?

1) Benim aracım ZJ 5.2 o yüzden yakıt tüketimime bu kasaya göre bakıyorum. Çok titiz bir adam olduğum, aracım da çok temiz ve bakımlı olduğu için, her parçası orjinal ve standart olduğu için benim yakıt tüketimim muhteşem değerler de; istanbul şehir içi en kötü dur kalk trafikte bile en fazla 50kr. Uzun yolda 31-32kr.
2) Lpg, bu işin yetkili bayisi olan usta eller tarafından takılmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şey; aracın gaz takılmadan önce bütün motor ve emisyon ayarlarının saat gibi tıkır tıkır olması, bujiler ve kablolarının, yağının suyunun vs...eksiksiz olmasıdır. Elektriksel hiç bir hata ve eksik olmayacak, oksijen sensörü, map sensörü falan hatasız olacak! Bütün bunlara aracımızla ilgilenen kendi ustamız ya da servisimiz onayı verdikten sonra, kusursuz raporunu verdikten sonra lpg servisine gidilir ve gaz taktırılır. Ondan sonra da yukarda yazdığım tüketim değerleri gerçek olur

Maverick
02.Aralk.2014, 11:17
Lpg'ye gecmiyor arac pfff. Dun basladi. Araca kedi girdi galjba. Sanirim sistemi cokertti hayvan.

Alttaki Gosterge paneli bi gidiyo bi geliyo.

Maverick
04.Aralk.2014, 13:33
Lpg gostergesi onceden calisiyor ama lpg girmiyordu devreye.

Simdi ise gosterge hic calismiyor. Dugmeye falan basiyorum hic isik yok.

Fikri olan var mi?

Kanuni
04.Aralk.2014, 14:33
fikir beyan ediyorum; lpg'ciye git :D :D

Maverick
04.Aralk.2014, 17:16
Ahah. Abi dedim belki bi soket falandir hani :)

erolkan
04.Aralk.2014, 19:05
Cumartesi günü atiker gold serisi takacagım...

Xperia Z

BER-ŞAH
04.Aralk.2014, 21:24
Lpg gostergesi onceden calisiyor ama lpg girmiyordu devreye.

Simdi ise gosterge hic calismiyor. Dugmeye falan basiyorum hic isik yok.

Fikri olan var mi?

Düğmenin arkasındaki soket çıkmıştır, bir kontrol et istersen.

Maverick
04.Aralk.2014, 22:53
Düğmenin arkasındaki soket çıkmıştır, bir kontrol et istersen.

Sanmıyorum. Çünkü önce gaza geçmemeye başladı. Sürekli yanıp sönüyordu gaz işareti ama geçmiyordu. Sonra ışıklar garip şekilde yanıp sönmeye başladı. Ve sonunda komple söndü.

Marduk
04.Aralk.2014, 23:43
Sanmıyorum. Çünkü önce gaza geçmemeye başladı. Sürekli yanıp sönüyordu gaz işareti ama geçmiyordu. Sonra ışıklar garip şekilde yanıp sönmeye başladı. Ve sonunda komple söndü.

komutanım senin dertler bitmiyor...Servisle git sen karargaha...yorma fazla aslanı

Maverick
05.Aralk.2014, 13:06
komutanım senin dertler bitmiyor...Servisle git sen karargaha...yorma fazla aslanı

Servis cok erken geciyor Salih Abi :) Motor ariza isigi yaniyor. Lpg'den dolayi mi acaba?

Marduk
05.Aralk.2014, 13:24
Bizim arabalarda check engine yanardı... Lpg uüzünden... Olabilir

Mobil gönderi....

Han Solo
05.Aralk.2014, 13:31
lpg nin sigortası atmıştır yada abdullah abinin dediği gibi arkasından soketi çıkmıştır. check engine de kesin lpg den yanıyordur ...git lpg ciye baktır bi

mjz66
05.Aralk.2014, 13:36
Arabayi sat ZJ al yeter artik be isim gucum var turda bile buna mi uzulecem:) yok isik yandi yok gaz bozuldu

Maverick
05.Aralk.2014, 14:07
Abi haftaici 7'ye dogru cikiyorum. Cumartesi mesai var. Lpgciye gidemiyorum bir turlu.

Simdi kendim giristim. Kaputta lpg'ye dair ne soket varsa cikarip taktim. Kablolarda kirilan yerler vardi. Oralai duzelttim. Gosterge geldi. Lpg'ye geciyor ama gaz yok diye benzine atiyor. Ben gaz var saniyordum. Aksam kisladan cikinca bi gaz alip bakicam.

Bu arada motor ariza sonmedi.

Han Solo
05.Aralk.2014, 15:39
Abi haftaici 7'ye dogru cikiyorum. Cumartesi mesai var. Lpgciye gidemiyorum bir turlu.

Simdi kendim giristim. Kaputta lpg'ye dair ne soket varsa cikarip taktim. Kablolarda kirilan yerler vardi. Oralai duzelttim. Gosterge geldi. Lpg'ye geciyor ama gaz yok diye benzine atiyor. Ben gaz var saniyordum. Aksam kisladan cikinca bi gaz alip bakicam.

Bu arada motor ariza sonmedi.

arıza ışığı kendi sönmez zaten akü kutup başını söke 15 dakka sonra tak sıfırlasın

Maverick
05.Aralk.2014, 16:39
Eyvallah basganim tamamdir. Sondurecem ama insallah baska bisi degildir. Gerci oyleyse tekrar yakar zaten.

erolkan
05.Aralk.2014, 17:51
Arkadaşlar acil yardım lazım..Şu anda aracım lpg montajında ama simit depo takılması sıkıntı olacakmış..Bunu nasıl takılacagını anlatabılırmısınız yada resımlerndırebilirmisiniz?

Maverick
05.Aralk.2014, 18:26
Benzin deposu vidalari gevsetilip biraz asagiya alincak simit tankin vida dekiklerinin acilmasi icin. Yoksa benzin deposunu deler. Sonra depo tekrar yerine takilcak

erolkan
05.Aralk.2014, 18:39
Benzin deposu vidalari gevsetilip biraz asagiya alincak simit tankin vida dekiklerinin acilmasi icin. Yoksa benzin deposunu deler. Sonra depo tekrar yerine takilcak

amma lpg tankının havalandırm deliği olması lazımmış yoksa muayeneden geçemezmişim burda.O yüzden silindir takıyoruz :)

Maverick
05.Aralk.2014, 19:01
amma lpg tankının havalandırm deliği olması lazımmış yoksa muayeneden geçemezmişim burda.O yüzden silindir takıyoruz :)

Geçirenler var. Bence silindir olayına girmeyin. Çok pişman olursunuz. Bagaj yalan oluyor. Koltukların yatması bi işe yaramıyor. Ben de en kısa zamanda simit yapacağım.

erolkan
05.Aralk.2014, 19:09
Geçirenler var. Bence silindir olayına girmeyin. Çok pişman olursunuz. Bagaj yalan oluyor. Koltukların yatması bi işe yaramıyor. Ben de en kısa zamanda simit yapacağım.

Şimdilik silindir takıyorum ama şu simit tank takma işini detaylıca anlatıp,fotolandıran olursa ustaya ona göre simit taktırabılırım ilerleyen zamanlarda...

Maverick
05.Aralk.2014, 19:11
Şimdilik silindir takıyorum ama şu simit tank takma işini detaylıca anlatıp,fotolandıran olursa ustaya ona göre simit taktırabılırım ilerleyen zamanlarda...

Daha önceden yer sorsaydınız yönlendirirdik hocam. Simit takan 2-3 arkadaşımız var burada. Gayet de memnunlar.

erolkan
05.Aralk.2014, 19:14
Daha önceden yer sorsaydınız yönlendirirdik hocam. Simit takan 2-3 arkadaşımız var burada. Gayet de memnunlar.

Benim mekan biraz uzak size..Ben Fethiye deyim :)

erolkan
06.Aralk.2014, 19:06
An itibariyle tüplü ve öfkeliyim :-)

Xperia Z

Maverick
06.Aralk.2014, 19:47
HAyirliolsun. Arada benzinde de kullanin. Aksamin yaglanmasi acisindan.

Ben de lpg'yi tamir ettim. Soket cikmis.

erolkan
06.Aralk.2014, 19:56
HAyirliolsun. Arada benzinde de kullanin. Aksamin yaglanmasi acisindan.

Ben de lpg'yi tamir ettim. Soket cikmis.

4500 devirde arada benzin verecekmiş damla halinde :-)

Xperia Z

erolkan
11.Aralk.2014, 02:35
Yakışım 0,40-0,45 krş şehiriçi lpg de...

Maverick
11.Aralk.2014, 11:33
Fethiye ile İstanbul sehirici olayi farkli tabi :) Ayrica İstanbul soguk havasini da unutmamak lazim. Bunlar direk etken.

mylz
11.Aralk.2014, 15:43
An itibariyle tüplü ve öfkeliyim :-)

Xperia Z

erol abi
ne marka ve kaça mal oldu acaba

erolkan
11.Aralk.2014, 20:12
erol abi
ne marka ve kaça mal oldu acaba
Atiker gold serisi,2500 Tl..

Onurue
12.Aralk.2014, 22:00
Arkadaşlar, neden litre/100km'ye geçmiyoruz ölçüm olarak? Kuruşlar her benzin değiştiğinde yanıltacak bizi.

3 gün sonra değişecek gaz fiyatları, şu anda bile 2,04'e de 2,44'e de satan yer var.

Benim şehir içi + uzun yol (TEM) + soft offroad şu ana kadar 23,2 (litre / 100km) yakmış. 1,041km'de, 8 defa LPG almışım, en fazla 26,4 en az da 19,9 yakmışım.

Akıllı telefon kullanıyorsanız hesapları sizin için yapan programlar var (Fuelly, Gastracker vs).

mjz66
12.Aralk.2014, 22:45
Ben size en basit yontemi soylim; (sadece 5.2 zj ve 4.7 wj icin ama)
Gazin litresinin kac lira oldugunun onemi yok. Deponuza kac litre gaz aldiysaniz o an benzincide, yanina bir sifir ekleyip ikiye bolun. Bu size standart saglikli bir zj ve wj nin sehir ici karma trafikte gidecegi net kilometreyi verir!
Ornek: 27litre gaz aldi diyelim, 270/2 135 km net gider sehir icinde:)

Onurue
13.Aralk.2014, 01:55
Tabii ki sabit değer alabilir ve ne kadar ortalama bizi götüreceğini bulabiliriz. Ama spesifik olarak ölçmedikten sonra hatalı bir ölçüm vermiş oluruz.

ZJ'lerin ve WJ'lerin hepsinin farklı LPG markaları kullansalar da 20litre/100km yakacağını söylüyorsunuz (hesabınız buna çıkıyor). Yukarıda da belirttiğim gibi, benim WJ'min 19,9 litre harcadığı da var, 26 litre de. Bu da benim kullanım tarzımda uzun süre hesaplarsam ortalama bir değer verecektir. Şu andaki değer 23.2.

Bir önceki arabam (ZJ) daha farklıydı, 90-100 gidiş en düşük 16,9, offroad'da en yüksek 35,8.
2.400km'de ortalaması 25,3 idi.

Ikisinin de LPG'si Atiker'di. Ama ZJ ile şehirlerarası yol yapmışken, WJ ile böyle bir şansım olmadı. Yani karşılaştırılamaz.

Siz de doldurun gazınızı, gezin, sonra tekrar doldurun.
Örneğin 220km gittiyseniz, o anki benzin istasyonunda ne kadar doluyorsa, örnek 35litre, şöyle yapacaksınız:
(35 litre / 220 km) x 100 = 15,9 litre/100km olur.

Eğer daha spesifik bir ölçüm yapmak isterseniz fabrika ölçüsü dışında lastik taktıysanız onu da hesaba katmanız gerekir. Farzedelim ki yeni lastiğinizin Çapı %5 büyük. Yani 1.05 katsayısı ile artmış, büyümüş. Artınca da hızımız daha yavaş ve dolayısıyla gittiğimiz km daha az görünür. Bunu hatayı gidermek için etmek için bu katsayıyı eklememiz lazım:

((35 litre / 220 km) x 100) / 1,05 = 15,1 litre/100km çıkar.

:)

Not: Tabii ki yükseklik ve lastik tabanı ve lastiğin ne olduğu (AT mi MT mi) da etkiler. Fakat bunlar için birşey yapmamıza gerek yok. Sadece bu araç standart olsa ne olurdu diye yine katsayılar alıp bölerdik çarpardık ( ama örneğin yükseklik için net bi katsayı bulamayız )

mjz66
13.Aralk.2014, 02:09
2.400km'de ortalaması 25,3 idi derken; zj 25 litre gazla 100 km mi yapabiliyordu demek?

Onurue
13.Aralk.2014, 02:11
Ortalamada evet.

Herkes böyle ölçerse bir karşılaştırma yapabiliriz.

mjz66
13.Aralk.2014, 02:28
Cok cok fazla degil, biraz daha fazla yapiyorum ben onun icin sordum. 20 litreyi gecmez ortalamam

mjz66
13.Aralk.2014, 02:39
Ayrica sirali sistemli ve bakimli standart bir 5.2 uzun yolda max. 12 litre yakar

Onurue
13.Aralk.2014, 08:38
Çok iddialı,

Onurue
13.Aralk.2014, 09:16
Uzun yol yakışları :

Alfa Romeo 147 : 10litre/100km
Ford Focus 2008 : 9 litre/100km
Ford Focus 2014 : 9 litre/100km
Smart 2011 : 5,5 litre/100km
Triumph tiger 1200 2014: 5,5 litre/100km

Bunlar da benzin değerleri. LPG değerleri 12'lere çıkar (smartı ve tigerı çıkarıyorum)
1,6 motor , ~1 ton daha hafifler , daha alçaklar ve lastikleri çok daha dar.

Ben hiçbir zaman 12litre/100km'leri görmedim ZJ'de de WJ'de de, bir de maximum diyorsunuz. Bir yanlışlık olabilir mi?
Mesela 18-20 max dersek bence daha mantıklı olur.
Bunlar kendi yaşadığım tecrübeler, fabrika değerleri çok daha az olabilir.

mjz66
13.Aralk.2014, 13:07
Sevgili Onur; Cooper Stt lastikle ve yukseltmeyle tabi ki goremezsin zj de 12 litre:) ben 100 litre lpg ile 800km yol yapiyorum uzunda rahat rahat:) napiyo 12,5 - 13 litre di mi en fazla?

Maverick
13.Aralk.2014, 13:30
Ben artık hesap yapmıyorum. Sıkıldım çünkü. Hele ki aracım 6.3 cm yükseldikten ve lastikleri orjinaline göre bayağı bir büyüttükten sonra (235/65/17'den 255/65/17'e) hiç uğraşmıyorum.

Ama önceki hesaplarımı söyleyim.

Şehirlerarası 100 KM/13.8 LT
Şehiriçi 100 KM/20 LT (+ - 2-3 Litre değişken)

Bu arada bir durum keşfettim, herkesin LPG sistemin 3 filtre varmış benim araçta 1 filtre var. Önümüzdeki hafta eski olanı çıkartıp 3 tane yeni filtre takacağım. Bu yakıtı etkilermiş.

Onurue
13.Aralk.2014, 13:38
Mj66, yakıtı çok şey etkiler, sürücü, kullanılan ortam, offroad araçlarda stock olup olmadığı, hatta atmosfer basıncı ve ekstra donanımlar..
Ama ben yükseltme ve lastiğin %60 farkedeğine de inanmıyorum.

Siz ölçün öyle tartışalım 😉

Ben de sadece uzun yolda ölçeyim :)

Maverick
13.Aralk.2014, 13:49
Bu arada yaz ve kış da ciddi anlamda etkiliyor.

Onurue
13.Aralk.2014, 13:55
100lt nasıl sığıyor bu arada? Bagajda yer kalıyor mu?
Bende 70lt, ve büyütmek istesem yer yok (WJ).
Tabii ki daha büyüğü de konabilir ama nasıl sığdırdınız merak ettim. 😎

mjz66
13.Aralk.2014, 15:07
100lt nasıl sığıyor bu arada? Bagajda yer kalıyor mu?
Bende 70lt, ve büyütmek istesem yer yok (WJ).
Tabii ki daha büyüğü de konabilir ama nasıl sığdırdınız merak ettim. 😎

50 litreden iki kere aliyosun:) benim olcumlerim sasmaz, yaktigim budur:) ZJ yakit tuketim raporu diye de konum var sitede oradan devam edelim dogru konu basligi orasi...zira bu son cevabim buradan, iyi bir zj bunu yakar iyi bir surucuyle:) Aracim el degmemis standartlikta,bakimli ve temizdir de bilen bilir ayiptir soylemesi

erolkan
03.ubat.2015, 13:36
1-2 gündür araç benzınde çalışırken sallıyor ve ılk çalıştırışta devır düşüp stop edıyordu ve gaz yemıyordu.Benzınde çalışırken"pup pup pup "dıye çalışıyordu..Lpg ye geçince sıkıntı kalmıyordu yada dırek lpg de çalıştırınca sıkıntı yoktu.Antalya ya gittiğimde atıker bayısıne götürdüğümde kontrol ettıler ve kontrol sonucunda lpg montajı srasında benzın enjektorlerının kablolarını sıyırırken biraz fazla kurcalanmış oldugu kanısına vardılar ve lpg tesısatının tekrar kontrol edılmesını ve uzun sürecegını soyledıler.
Bende bunların aynısının Fethiye de benım araca lpg montajı yaptıgım yerdekı ustaya söyleyecegım bakalım ne diyecek?
gerçi tahmın edebılıyorum denılecekleri öncekı araçlarımdan
"abi bu arac lpg de bışey yapmıyo benzınde yapıyo.Önce sen benzındekı sorunu hallettır"
Bende" arkadaş lpg takılmadan önce böyle bı sorun yoktu" diyecegım muhabbet uzayıp gidecek bakalım :)
Bu arada Antalya-Fethiye arası hız sabıtlemeyle 100Km hızla 0.31krş yakıt kullandım.Arada 140-150km oldu hızım ..Lpg lıtresı 2.20Tl..

mjz66
03.ubat.2015, 15:55
1-2 gündür araç benzınde çalışırken sallıyor ve ılk çalıştırışta devır düşüp stop edıyordu ve gaz yemıyordu.Benzınde çalışırken"pup pup pup "dıye çalışıyordu..Lpg ye geçince sıkıntı kalmıyordu yada dırek lpg de çalıştırınca sıkıntı yoktu.Antalya ya gittiğimde atıker bayısıne götürdüğümde kontrol ettıler ve kontrol sonucunda lpg montajı srasında benzın enjektorlerının kablolarını sıyırırken biraz fazla kurcalanmış oldugu kanısına vardılar ve lpg tesısatının tekrar kontrol edılmesını ve uzun sürecegını soyledıler.
Bende bunların aynısının Fethiye de benım araca lpg montajı yaptıgım yerdekı ustaya söyleyecegım bakalım ne diyecek?
gerçi tahmın edebılıyorum denılecekleri öncekı araçlarımdan
"abi bu arac lpg de bışey yapmıyo benzınde yapıyo.Önce sen benzındekı sorunu hallettır"
Bende" arkadaş lpg takılmadan önce böyle bı sorun yoktu" diyecegım muhabbet uzayıp gidecek bakalım :)
Bu arada Antalya-Fethiye arası hız sabıtlemeyle 100Km hızla 0.31krş yakıt kullandım.Arada 140-150km oldu hızım ..Lpg lıtresı 2.20Tl..

Benzin pompan bozuk:)

erolkan
03.ubat.2015, 16:42
Benzin pompan bozuk:)

öyle olsa benzin enjektorlerının oradakı kabloları kurcaladıklarında düzelme olmaması gerekmezmi yada arıza kodu...

mjz66
03.ubat.2015, 16:56
öyle olsa benzin enjektorlerının oradakı kabloları kurcaladıklarında düzelme olmaması gerekmezmi yada arıza kodu...

Benzin pompasi ariza kodu vermez! anlik duzeldi gibi gelmis olabilir size, ben hala pompadan supheleniyorum. Giderek daha zor calismaya baslayacak arac benzinde, calissa da koku yapacak, tekleyip stop etmeye devam edecek, yakinda da hic calismayacak zaten bir gun...

erolkan
03.ubat.2015, 18:12
İlk çalıştırmada stop ediyor.Ondan sonraki benzınle çalıştırmalarda stop etmıyor.Benzın pompasında olsa bu sıkıntı süreklı olmazmı?
Yada benzın pompası bozulmasının diğer belırtılerı nedir?

mjz66
03.ubat.2015, 19:49
İlk çalıştırmada stop ediyor.Ondan sonraki benzınle çalıştırmalarda stop etmıyor.Benzın pompasında olsa bu sıkıntı süreklı olmazmı?
Yada benzın pompası bozulmasının diğer belırtılerı nedir?

Yavas yavas bu belirtileri yapar, sonra tekleme, pup pup pup seklinde calisma...

erolkan
03.ubat.2015, 19:55
Biraz önce kontak açıp kapama yoluyla yanan arıza lambası kodusunu okuttum..
P0172 ve p0175 çıktı..
system too rıch .. ne demek oluyor?

mjz66
03.ubat.2015, 20:20
[QUOTE=erolkan;16851]Biraz önce kontak açıp kapama yoluyla yanan arıza lambası kodusunu okuttum..
P0172 ve p0175 çıktı..
system too rıch .. ne demek oluyor?[QUOTE]

Sistem Çok Zengin demek; giren hava ve yakit miktarı karisiminin sagliksizligi yani... Ya pompa ya da Oksijen sensoru bence, wj hakkinda cok bilgim yok ama belli ki buralarda nanelik...

Han Solo
03.ubat.2015, 22:54
Yavas yavas bu belirtileri yapar, sonra tekleme, pup pup pup seklinde calisma...

He valla pup pup puplar bitmezzz :)

Han Solo
03.ubat.2015, 22:55
Biraz önce kontak açıp kapama yoluyla yanan arıza lambası kodusunu okuttum..
P0172 ve p0175 çıktı..
system too rıch .. ne demek oluyor?
Zengin yakjt karisimi demek sanirim zj de de veriyordu uyariyi lpg ayarini gozden gecir yeter

erolkan
03.ubat.2015, 23:00
o zaman önce lpg ayarlarına baktıralım olmadı benzın pompasınımı düşünelim :)

erolkan
04.ubat.2015, 16:22
Bugün sabah nöbet çıkışı soluğu lpg montajımı yapan yerde aldım. Önce daha önce belirttiğim gibi " benzinde yapıyor bizle ilgili değil" falan desede Antalyadaki ustanın dediğini söyleyınce göstermelikte olsa kablolara baktı. Sonra bi ayar yaptı. Şimdilik benzinde çalıştıgındada sıkıntı yok gibi ama en net bilgiyi yarın sabah aracı çalıştırdıgımda alacagım. Ama şimdilik bi sıkıntı kalmadı gibi. Umarıö sabahta sıkıntı olmaz :)

Xperia Z

mjz66
04.ubat.2015, 18:23
İnsallah olmaz ama aracinin emisyon sisteminde ufak tefek nanelikler var orasi kesin, o ariza kodlari bunu gosteriyor:)

erolkan
04.ubat.2015, 18:27
Bugünkü ayardan sonra arıza lambasıda yanmadı henüz :-)

Xperia Z

erolkan
05.ubat.2015, 13:20
Ayardan önce böyleydi..
http://youtu.be/ka5VlTOIhSA

Xperia Z

erolkan
05.ubat.2015, 18:35
bugün arabayı bayagı kullandım.Özellıkle sabah ilk çalıştırmada benzinde olan sıkıntıdan eser kalmamıştı.Herhalde lpg ayarları yapılınca sorun çözüldü gibi duruyor.1-2 gün daha kullanayım bakalım ne olacak..

erolkan
05.Mart.2015, 20:03
Bugün Atiker gold serisi için lpg ayar kablosu siparişi verdim.Bundan sonra öncekı aracımdan olan deneyımlerle lpg ayarlarımı kendim yapmaya çalışacagım.Tabiki u arada dışarıdan yardımda alacagım :)

erolkan
06.Mart.2015, 19:44
http://i.hizliresim.com/GvGaYZ.jpg
Benim sistem..

erolkan
09.Mays.2015, 19:19
Arkadaşlar 2000 model grand cherokee 4,7 v8 aracıma 3 ay önce Atiker gold serisi gri enjektörlü obd destekli kit taktırdım. Bu ara araç dipgaz yapınca 3500-4000 devir arası lpg sıkışır gibi oluyordu. Montajı yaptırdıgım yer sorunla uğraşmayıp benzin ilavesini açtı. Bu şekildede benzin yetmedi ;)*
Daha önceki lpg cime gittim. Önce 2,6 olan nozulleri 3mm yaptık. Bu arada takılan. Regulator sr06 nın 8mm lik olanı..dünden enjektörleri kırmızı valtek atiker enjektorle değiştirdim. Sıkıntım biraz ortadan kalktı . Ama videoyu izlerken başka bir ustanın söylemesiyle dipgaz yaptıgımda regulatör ısısının birden düşmeye başladıgını gördü. Sizce bu nasıl sorun oluşturur?*
Çektiğim video gri enjektörlerle benzin ilavesi kapalıyken olan durumu gösteriyor..*
https://youtu.be/QpqeaTs4gRA

Xperia Z

mossin nagant
10.Mays.2015, 01:26
erol abicim bak sen dip gaz yaptığında regülatörünün sıcaklığı düşüyor, dolayısıyla enjektörlere giden gazın da sıcaklığı düşerek heterojen bir kıvama geliyor.
1. sen dip gaz yaptığında araç devir daim i hızlandırarak hızlı bir soğutma yapmak istiyor ve bunu başarıyor. bu durumda radyatör sıcaklığınında düşmesi gerekir.
2. yine sen dip gaz yaptığında sistem devir daim olmuyor. regülatöre su devir daim olmadığı için regülatör sıcaklığı düşüor. bu durumda aracının hararet göstergesi yükselmesi lazım.
sen büyük radyatör falan mı taktırdın aracına?

erolkan
10.Mays.2015, 07:30
Yok aracın orjinal radyatörü üzerindeki. Yani anladıgım bu normalde olmaması gereken ama benim aracta olması normal gibi gözüken bi durum radyatörden dolayı?
Log regülatörüne sıcak su girişini başka bi yerden mi aldırmak gerekiyor acaba?

Xperia Z

mossin nagant
10.Mays.2015, 08:34
bunlara karar vermek için aracına bakmak lazım.

erolkan
21.Mays.2015, 12:36
Atiker gold(gri enjektör)serisinde takılan bu enjektörleri kırmızı valtek enjektörlerle değiştirince sıkıntım yok denecek kadar azaldı..

ankaralı
21.Mays.2015, 16:58
rahmetli babam bi şahin almıştı tabi benzinli lpg yeni yeni piyasaya çıkmıştı,dedim baba bizde tüp taktıralım. babamın meşhur lafı lan oğlum bu araba gazlı olsa adamlar bunu gazlı yapardı demkki bu araba benzinle çalışıyo demişti ve konu kapanmıştı. bizimkide o hesap anlaşılan :)))) ne kadar ugraşırsak ugraşalım benzin olmadan olmuyo.

Maverick
23.Mays.2015, 14:12
Araç ışıklarda durduğunda gaz kaçağı ve yoğun kokuyu hala çözemedim. Nereye götürsem bulamıyor.

Ayrıca depo boşalıp yeni gaz alında 10 km kadar yol boyunca gaza biraz fazla yüklenince ya da rampa çıkarken benzine atıp duruyor.

Ciddi diyorum çıkartacam atacam şu LPG sistemini.

aybarsdnr
23.Mays.2015, 14:41
Araç ışıklarda durduğunda gaz kaçağı ve yoğun kokuyu hala çözemedim. Nereye götürsem bulamıyor.

Ayrıca depo boşalıp yeni gaz alında 10 km kadar yol boyunca gaza biraz fazla yüklenince ya da rampa çıkarken benzine atıp duruyor.

yakıt konusunu ne yaptın? kaç zamandır arayacağım seni ama bir türlü fırsat bulamadım dostum. En kısa zamanda arayacağım ama :)

Han Solo
23.Mays.2015, 14:46

sök valla arkandayım ...

Maverick
23.Mays.2015, 14:57
yakıt konusunu ne yaptın? kaç zamandır arayacağım seni ama bir türlü fırsat bulamadım dostum. En kısa zamanda arayacağım ama :)

Valla fix aynı hocam. 50 TL yani 22 Litre gazla ( 100 km civarı yapıyorum. Bilgisayarda yazan Ortalama 22.2 litre. Uzun yol yapmıyorum tabi burda. Gittiğim geldiğim birlik 4.5 km. Paso dur-kalk.

mjz66
23.Mays.2015, 19:29
sök valla arkandayım ...

Gaz kacagi degil o:) manifold'dan aliyor kokuyu, manifold contalari sorun! Kacak varmis gibi geliyor sana:)

mossin nagant
24.Mays.2015, 12:49
ya burak kusura bakma çok özür buji olayını unuttum. bi araç peşine düştüm alayım almayayım unuttum.
naptın sen?
anladığım kadarıyla lpg den şikayetçisin.
ben daha önce de bi konu açmıştım. 6 veya 8 silindirli araçları 3-4 silindire düşürüp ihtiyaç anında tüm silindirlerin çalışması konusunda.
bu daha önce abd de yapılmış olan bir yöntem.
istersen bu tip bişeyi araştırabilirsin.

Maverick
24.Mays.2015, 13:20
Gaz kacagi degil o:) manifold'dan aliyor kokuyu, manifold contalari sorun! Kacak varmis gibi geliyor sana:)

Aracın içine mi giriyor peki abi? Nasıl çözecem bunu beni bi arayıp anlat da yapayım.

ya burak kusura bakma çok özür buji olayını unuttum. bi araç peşine düştüm alayım almayayım unuttum.
naptın sen?
anladığım kadarıyla lpg den şikayetçisin.
ben daha önce de bi konu açmıştım. 6 veya 8 silindirli araçları 3-4 silindire düşürüp ihtiyaç anında tüm silindirlerin çalışması konusunda.
bu daha önce abd de yapılmış olan bir yöntem.
istersen bu tip bişeyi araştırabilirsin.

Ya ben hatırlıyorum öyle bir şey. Konu neredeydi bir okusam? Bujilere baktırdım şu an benimkiler iyiymiş gerek yok dedi usta. 20.000 km olmuştu takalı.

Ama Serkan Abi almak istiyor buji.

mossin nagant
24.Mays.2015, 14:02
http://www.geze-gen.com/showthread.php/929-motor-ecu-ve-jeep-sisteminden-anlayan-baks%C4%B1n-bi-D?highlight=silindir
konu bu. herkes yakıtından memnun :D

mjz66
24.Mays.2015, 17:29
Aracın içine mi giriyor peki abi? Nasıl çözecem bunu beni bi arayıp anlat da yapayım.

Ya ben hatırlıyorum öyle bir şey. Konu neredeydi bir okusam? Bujilere baktırdım şu an benimkiler iyiymiş gerek yok dedi usta. 20.000 km olmuştu takalı.

Ama Serkan Abi almak istiyor buji.

Manifold sokulecek tamir edilecek, contalari degisecek vs... 300 liralik is...sabret gel istanbula yaptirim

aybarsdnr
24.Mays.2015, 18:06

ben hep doldurup ölçüyorum 90 tl ye 150 km civarı yapıyorum. Enjektörlerin tesisatında sıkıntı vardı, yapıldı ama hala çok yakıyor. Gerçi bilgisayarda da 30 lt/100 km gösteriyor. Termik arızalı, araç hep soğuk çalışıyor dolayısıyla yakıt fazla yakıyor ama termik değiştikten sonra ne kadar fark eder bilemedim.

Eklemeyi unuttum;

90 tl gaz + 30 tl civarı benzinle 150 km yapıyorum. belki benzin daha fazla bile olabilir.

erolkan
24.Mays.2015, 21:20
Atiker gold serisi enjektörleri kırmızı valtek yaptıktan sonraki şehiriçi yakışım Opet euroaygaz la km de 0,48 krş.. Lpg litresi 2,38Tl...
Tabi bu hesapta en büyük etken kalkışlarda gaza biraz fazla dokunmamdan dolayı.. Eger onu engelleyebilirsem dahada az yakacagıma eminim :)

Xperia Z

Maverick
26.Mays.2015, 15:03
Manifold sokulecek tamir edilecek, contalari degisecek vs... 300 liralik is...sabret gel istanbula yaptirim

Amortsiorle beraber ona da baktıralım dicem ama gaz kacagı onemli abi.
Bekeltmesem daha iyi.

http://www.geze-gen.com/showthread.php/929-motor-ecu-ve-jeep-sisteminden-anlayan-baks%C4%B1n-bi-D?highlight=silindir
konu bu. herkes yakıtından memnun :D

Okudum. Hatırladım. Hocam ateş su toprak v8 . Kafasını karıştırmayalım aracın :)

ben hep doldurup ölçüyorum 90 tl ye 150 km civarı yapıyorum. Enjektörlerin tesisatında sıkıntı vardı, yapıldı ama hala çok yakıyor. Gerçi bilgisayarda da 30 lt/100 km gösteriyor. Termik arızalı, araç hep soğuk çalışıyor dolayısıyla yakıt fazla yakıyor ama termik değiştikten sonra ne kadar fark eder bilemedim.

Eklemeyi unuttum;

90 tl gaz + 30 tl civarı benzinle 150 km yapıyorum. belki benzin daha fazla bile olabilir.

Hocam çok yakıyorsun. Yazık günah. Hallet o işi.

mjz66
26.Mays.2015, 17:09
[QUOTE=Maverick;19083]Amortsiorle beraber ona da baktıralım dicem ama gaz kacagı onemli abi.
Bekeltmesem daha iyi.

Olum gaz kacagin yok:) manifold contalarin kacirdigi icin koku yapiyor hafif sadece, disariya degil sadece sana kokar o:)

Maverick
26.Mays.2015, 20:59
[QUOTE=Maverick;19083]Amortsiorle beraber ona da baktıralım dicem ama gaz kacagı onemli abi.
Bekeltmesem daha iyi.

Olum gaz kacagin yok:) manifold contalarin kacirdigi icin koku yapiyor hafif sadece, disariya degil sadece sana kokar o:)

Peki sana şöyle söyleyim Levent Abi;

Geçen nöbetteyim iki asker geldi "Komutanım aracınız gaz kokuyor yanında sigara içiyoruz" dedi. Ben de "Lan manyaklar kokuyorsa neden yanında içiyorsunuz?" dedim. :D

mjz66
26.Mays.2015, 21:34
[QUOTE=mjz66;19093]

Peki sana şöyle söyleyim Levent Abi;

Geçen nöbetteyim iki asker geldi "Komutanım aracınız gaz kokuyor yanında sigara içiyoruz" dedi. Ben de "Lan manyaklar kokuyorsa neden yanında içiyorsunuz?" dedim. :D

Kac saat olmustu park edeli?

Maverick
26.Mays.2015, 21:50
[QUOTE=Maverick;19099]

Kac saat olmustu park edeli?

Bilmiyorum ki abi valla. Hiç dikkat etmedim.

pikniktip
27.Mays.2015, 10:12
[QUOTE=mjz66;19100]

iyide burak sen bu koku mevzusunu söylemiştin daha evvelden (en az 3 ay önce)
ihmal etme

mjz66
27.Mays.2015, 11:59
[QUOTE=mjz66;19100]

Motor soguyana kadar yapar, contalar sizdirir geri cekilen gazin kokusunu, yazin daha da ortaya cikar...Bi bak bakalim yine de bilemedim, yok mu koca izmirde iyi bir gazci?!

mossin nagant
27.Mays.2015, 23:12
satsana arabayı :D
kurtul :D