PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grand Cherokee 5.2 ZJ için yükseltme kit tavsiyesi ?

Kadir
04.Kasm.2014, 13:40
Merhaba,

Aracımın yükseltmek için atağa kalkmış durumdayım ancak iki kit arasında kararsız kaldım, hangisi daha mantıklı ve daha iyidir kullananlar hangisini önerirler ?

İkisi arasında Avantaj/Dezavantajları nelerdir ?

Kullanmak istediğim lastik ölçüm 32" ve ayrıca Dodik de takılacak kurtarır mı acaba ?

Iron Rock ZJ 4.5" Premium Lift Kit

http://www.ironrockoffroad.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=IROR&Product_Code=IR-Z4PLK&Category_Code=ZLK

Rough Country 4" JEEP LONG ARM SUSPENSION LIFT KIT

http://www.roughcountry.com/jeep-suspension-lift-kit-perf905.html

Teşekkürler...

anarchist
04.Kasm.2014, 14:02
Iron rock al. Daha yumusak bir surusu var.

Kanuni
04.Kasm.2014, 14:07
ikisinin birbirinden çok farkı yok aslına bakarsan...ikisi de amacına hizmet eder...önemli olan kiti takan usta...kitten sonra çıkacak işlemlerden de haberin vardır umarım...çamurlukların kesilmesi,dodik kötü gözükmesin diye offsetli jant alınması,şaft açılarının ayarlanması,ayarlı trackbar,hd direksiyon sistemi vs vs. ...işler birbirini takip edecek yani....sadece yükseltme ile kalmayacak kadir...iyi düşün bence :)

dinamiq3
04.Kasm.2014, 14:20
iron rock daha yumuşak, 4"rough country kullandık zj de çok sert oldu araç, bizim aldığımız long arm değil, sonrasında araziye giremeden ön şaftı mafsallıya çevirmemiz gerekti, kitin içinden çıkan alt kollar ayarlıya çevrildi. İron rock kullanan bir zj kullandım çok konforluydu, 3.5" lik 2 yaylı kit vardır. diğer bir zj de 2" get kullandık başka hiç bir şey yapmadık, araç çok konforlu :) 31x10.5x15 BF AT lastikle sorun yaşamıyoruz.

Kadir
04.Kasm.2014, 14:35
Maalesef haberim yok abi :(
Yavaş yavaş hazırlıyorum aracımı neredeyse hiç bir fikrim olmadığı içinde her zamanki taktik olan bilmiyorsan bir bilene sor mantığını uyguluyorum şu anda :D

Rough Country Long Arm kit'ten den çıkan track barlar ayarlanabilir değil mi, yetersiz mi kalıyor ?

Yükseltmeden sonra yapılacaklar sanırım ;

1 - 4" > Pitman Arm değişecek
2 - Direksiyon kutu koruyucu aparatı takılacak
3 - Hd Direksiyon Sistemi (tavsiye lütfen)
4 - Ön Şaft mafsal'lıya çevrilecek
5 - Şaft açılarının ayarlanması

bunların dışında başka neler yapılması gereklidir ?

Iron rock için duyduklarım daha konforlu olduğu sanırım amortisörlerin den kaynaklı ? burçlar vs daha az hasar gördüğü söyleniyor.

Kanuni
04.Kasm.2014, 14:56
hiç uğraşma bence...kes çamurlukları koy 32 lastiği ...standart devam :)

o kadar uğraşıcaksın bir bakmışsın ki diff 3 cm daha yukarda :D :D başka da bir faydası yok

Kadir
04.Kasm.2014, 16:28
hiç uğraşma bence...kes çamurlukları koy 32 lastiği ...standart devam :)

o kadar uğraşıcaksın bir bakmışsın ki diff 3 cm daha yukarda :D :D başka da bir faydası yok

Sana katılıyorum abi haklısın valla :)

ama olmayınca olmuyo orayı kes burayı kes yarış arabalarına dönecek bu gidişle :D

tapagazzz
04.Kasm.2014, 16:51
kitlerden üst kolların çıkıp çıkmadıgını mutlaka kontrol et,
yanlıs hatırlamıyorsam rough countryden cıkmıyordu ekstra alıyordun,

almazsan da usta orjinal kollarını kesip kaynakla uzatıyor buda pek saglıklı olmaz.
bence almısken 5.5" alın bi sure sonra bu da yetersiz kalacaktır,
sabaha kadar offroad yapın zor kırarsınız...

acizane tavsiyem budur,
kolay gelsin.

Kadir
04.Kasm.2014, 17:26
kitlerden üst kolların çıkıp çıkmadıgını mutlaka kontrol et,
yanlıs hatırlamıyorsam rough countryden cıkmıyordu ekstra alıyordun,

almazsan da usta orjinal kollarını kesip kaynakla uzatıyor buda pek saglıklı olmaz.
bence almısken 5.5" alın bi sure sonra bu da yetersiz kalacaktır,
sabaha kadar offroad yapın zor kırarsınız...

acizane tavsiyem budur,
kolay gelsin.
Tavsiye için teşekkür ederim degerlendirecegim ayrıca 5.5" te başka ne gibi ekstra donanım gerekir ?

tapagazzz
04.Kasm.2014, 17:36
Tavsiye için teşekkür ederim degerlendirecegim ayrıca 5.5" te başka ne gibi ekstra donanım gerekir ?

şaftı mafsallıya kesin döndürmeniz lazım, orjinal halı ile ilk zorlamada kırılacaktır,
lastik olarak 33" öneririm daha buyuk lastik icin ayna mahruti degistirmeniz gerecektir,
bence 33 lastik arazi ve zj için ideal ölçü ama buda tartışmaya açık bir konu...
bu konuda herkesin dogruları farklı olucaktır :)

tapagazzz
04.Kasm.2014, 17:40
şunu da soyliyeyim,
harcadıgınız her bir kurus %50-60 oranında azalarak cebinize geri dönecektir,
bu harcamaları yapmadan bunu mutlaka dusunun...

offroad maalesef pahalı bir hobi,tabiki 0 dan yeni bir araç yapma heyecanı paha bicilemez ,
ama su sartlarda butceleri de dusunmeliyiz.

sayet arabanızı standart satarsanız,
donanımlı bir aracı alarak minimum bu oranlarda kazanc saglamıs olursunuz...
tabiki bilindik ve guvenilir bir arac olması kosulu ile :)

Kadir
04.Kasm.2014, 17:45
şaftı mafsallıya kesin döndürmeniz lazım, orjinal halı ile ilk zorlamada kırılacaktır,
lastik olarak 33" öneririm daha buyuk lastik icin ayna mahruti degistirmeniz gerecektir,
bence 33 lastik arazi ve zj için ideal ölçü ama buda tartışmaya açık bir konu...
bu konuda herkesin dogruları farklı olucaktır :)
Lastik şu anda 32" elimde var ancak mahruti ye kadar gitmek istemiyorum zaten daha çok yeniyim belki zaman içinde düşünülebilir. Hard off road düşünmüyorum gezi ve ufak maceralara atılma peşindeyim :) 5.5" mantıklı geldi açıkçası ilerisinde 37" lastiğe çıkabilme imkanı olması olur...

Siz 5.5" kullanıyorsunuz değil mi:confused:

Kadir
04.Kasm.2014, 18:10
şunu da soyliyeyim,
harcadıgınız her bir kurus %50-60 oranında azalarak cebinize geri dönecektir,
bu harcamaları yapmadan bunu mutlaka dusunun...

offroad maalesef pahalı bir hobi,tabiki 0 dan yeni bir araç yapma heyecanı paha bicilemez ,
ama su sartlarda butceleri de dusunmeliyiz.

sayet arabanızı standart satarsanız,
donanımlı bir aracı alarak minimum bu oranlarda kazanc saglamıs olursunuz...
tabiki bilindik ve guvenilir bir arac olması kosulu ile :)
O treni kaçırdım maalesef şu anda tek eksik y.kiti kaldı....

mjz66
04.Kasm.2014, 18:17
offroad maalesef pahalı bir hobi,tabiki 0 dan yeni bir araç yapma heyecanı paha bicilemez...
Guzel cumle bu iste Fadil:) kendimi sona bosuna mi sakliyorum, cicek gibi tutuyorum araci saniyorsunuz:) En son cikicam sahneye:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kadir
04.Kasm.2014, 18:21
offroad maalesef pahalı bir hobi,tabiki 0 dan yeni bir araç yapma heyecanı paha bicilemez...
Guzel cumle bu iste Fadil:) kendimi sona bosuna mi sakliyorum, cicek gibi tutuyorum araci saniyorsunuz:) En son cikicam sahneye:)

Levent Abi benim ki de çiçek gibi az bi gübre ve çiçek coşturan ile canavar olur :p

mjz66
04.Kasm.2014, 18:22
Yap kardesim imkanin varsa, tank gibi olsun:)

Kadir
04.Kasm.2014, 18:24
Yap kardesim imkanin varsa, tank gibi olsun:)

biraz daha sabretmem lazım ve daha fazla öğrenmem lazım abi yanlış bişi yapıp zor kazandığımızı çöpe atmak istemiyorum

mjz66
04.Kasm.2014, 18:47
biraz daha sabretmem lazım ve daha fazla öğrenmem lazım abi yanlış bişi yapıp zor kazandığımızı çöpe atmak istemiyorum

Ogrenecek en dogru yerdesin emin ol! yukseltilmis arac kullanan ve ozellikle bu Jeep markasini en iyi bilen , en profesyonel arkadaslarimiz bu ailede...

Kadir
04.Kasm.2014, 19:19
Ogrenecek en dogru yerdesin emin ol! yukseltilmis arac kullanan ve ozellikle bu Jeep markasini en iyi bilen , en profesyonel arkadaslarimiz bu ailede...

Aynen sana tamamen katılıyorum abi son ana kadar sabırla bekleyeceğim ki doğru karar vereyim :)

anarchist
04.Kasm.2014, 20:33
Yukaridaki kitlere 32 inc lastik takabilirsin. Ofsetli jant almana gerek yok.spacerda is gorur. Dodik takmak zorunda degilsin.
Ekteki 2 aractada rough country yukseltme var.

Kadir
04.Kasm.2014, 20:47
Yukaridaki kitlere 32 inc lastik takabilirsin. Ofsetli jant almana gerek yok.spacerda is gorur. Dodik takmak zorunda degilsin.
Ekteki 2 aractada rough country yukseltme var.

Hımmm :confused: bu kit olayı çok karışık ona bak buna bak acaba o eksik mi bu var mı derken az kaldı yarım aklımda gidecek :D

Foruma bir başlık altında işi bilen ustalar her " için olması gerekenler vs gibi bir liste yapsa daha iyi olmaz mı :p çok mu şey istedim acaba :rolleyes:

Beatrix
05.Kasm.2014, 01:23
Hımmm :confused: bu kit olayı çok karışık ona bak buna bak acaba o eksik mi bu var mı derken az kaldı yarım aklımda gidecek :D

Foruma bir başlık altında işi bilen ustalar her " için olması gerekenler vs gibi bir liste yapsa daha iyi olmaz mı :p çok mu şey istedim acaba :rolleyes:

Sen yeterki iste ; :)

http://www.geze-gen.com/showthread.php/832-S%C3%BCspansiyon-y%C3%BCkseltme-i%C5%9Fleminde-gerekli-olan-de%C4%9Fi%C5%9Fiklikler-par%C3%A7alar-%28-jeep-%29

Han Solo
05.Kasm.2014, 01:26
ironrock al kadir. fiyat daha uygun ve arka track bar ve arka viraj linkleri de çıkıyor kitten. yumuşaklığını sertliğini bilmem ben rough country kullanıyorum. 32'' lastiği de geçme sakın olaki hafif geziler maceralar için çok çok yeterli. dodik ilk etapta gereksiz ama sonrasında gerekebilir sadece aracın fazla kirlenir çamurdan. hd direksiyon sistemine gerek yok 32 lastik için ama alma imkanın varsa ucuza geliyorsa al koy . ayna mahruti de gereksiz senin için offsetli jant alacaksın mecbur. lastik ve jantı alırken 15 jant lastik olarak ara 15'' de hem lastik hem jant daha ucuza alabiliyorsun 16'' da fiyatlar daha yüksek... şnorkel şart değil kaportada kesme işlemi olacak keyfekeder takabilirsin şimdiye kadar kaputu geçen sulara hiç girmedik . kitten sonra şaft acil olarak değişmeli zaten ilk asfalta çıkınca kırarsın . yan basamaklar önemli onları bir şekilde burada halledeceksin artık. aklımla gelirse yazarım birşeyler

Han Solo
05.Kasm.2014, 01:31
ilk buluşmaya gelmeyen kadire bundan sonra yardım etmesin kimse :)

Kadir
05.Kasm.2014, 10:45
ilk buluşmaya gelmeyen kadire bundan sonra yardım etmesin kimse :)
Sana katılıyorum abi ancak maalesef araba garajda kaldı çalışmıyor :(:(
Tps lazım kimsede yok nasıl bişi anlamadım

Han Solo
05.Kasm.2014, 11:44
Sana katılıyorum abi ancak maalesef araba garajda kaldı çalışmıyor :(:(
Tps lazım kimsede yok nasıl bişi anlamadım

nası bişi bu tps bende olabilir belki fotosu var mı

Han Solo
05.Kasm.2014, 11:47
yok bende yokmuş gördüm...çıkma yoksa sıfırı vardır niye kastın bu kadar al sıfır gitsin madem yok

http://www.youtube.com/watch?v=Ig-X95lniWQ

Kadir
05.Kasm.2014, 11:54
yok bende yokmuş gördüm...çıkma yoksa sıfırı vardır niye kastın bu kadar al sıfır gitsin madem yok

http://www.youtube.com/watch?v=Ig-X95lniWQ
Çıkma ya henüz bakmadım abi 0 için fiyat aldım bi kaç yerden uçmuşlar resmen fiyatta bi iki yerden de haber bekliyorum... ama şunu söylemeden geçemeyeceğim bazı uyanıklar orj mopar diye Çin malı vermeye kalktı ya neyseeee...

Han Solo
05.Kasm.2014, 12:20
Çıkma ya henüz bakmadım abi 0 için fiyat aldım bi kaç yerden uçmuşlar resmen fiyatta bi iki yerden de haber bekliyorum... ama şunu söylemeden geçemeyeceğim bazı uyanıklar orj mopar diye Çin malı vermeye kalktı ya neyseeee...

günaydın kadir...bu işlerde uyanık çok sen daha uyanık olacaksın çare yok

Kadir
05.Kasm.2014, 12:47
günaydın kadir...bu işlerde uyanık çok sen daha uyanık olacaksın çare yok
Aynen abi allah tan yedek parça işi de yapıyoruz her nekadar iş mak. Olsada sistem aynı.

Kadir
23.Ocak.2015, 03:18
Selam,

BF GOODRICH 265/75/16 MUD-TERRAIN T/A KM2 (http://www.bfgoodrichtires.com/tire-selector/size/265/75/16/OE/BNW/mud-terrain-t-a-km2/tire-details) lastikler alındı hazır durumda.

Şimdi sıra yükseltmede, yalnız kitle ilgili halen EMİN olamadım. ???

Yükseltme için, Iron Rock ZJ 4.5" Premium Kit (http://www.ironrockoffroad.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=IROR&Product_Code=10538&Category_Code=PFZ) veya Rubicon Express 4.5 Inch Super-Flex Short Arm Kit RE8000T (http://www.rubiconexpress.com/Lift-Kits-Suspensions-Shocks/4-5-Inch-Super-Flex-Short-Arm-Lift-Kit-with-Twin-Tube-Shocks.aspx?t_c=1&t_s=38&t_pt=3533&t_pn=R%2fERE8000T) arasında takılı kaldım :(
4.5" lik kit yeterli olur mu bu boyutlarda ki lastikler de ???

Ayrıca bu lastiğe Zj orjinal jant uyar mı ? uymaz ise hangi ölçülerde ve özelliklerde jant almalıyım ? Lastiklerim 16"

Kanuni
23.Ocak.2015, 10:47
yükseltme kiti yapılan birçok araçta orijinal jant kullanılamıyor....sebebi ise lastik iç tarafa sürtme yapıyor...bu işi ya spacer(ki tavsiye etmem) ya da -20 ile -45 arası değişen offsetli jant ile çözülebiliyor.....4,5" kitle bahsettiğin lastik kurtarır....fakat dediğim gibi ya jant ya spacer ;)

Kadir
23.Ocak.2015, 11:09
Açıkçası orjinal jant çok hoşuma gidiyor du ama olmuyorsa da yapacak birşey yok :) peki ideal jant ölçüsü ne olmalı zj ler için ?
16x8 5x114,3 düşünüyorum.
- ofset jant ta mak. / min. değerler ne kadar önemli ?

Kanuni
23.Ocak.2015, 11:20
Açıkçası orjinal jant çok hoşuma gidiyor du ama olmuyorsa da yapacak birşey yok :) peki ideal jant ölçüsü ne olmalı zj ler için ?
16x8 5x114,3 düşünüyorum.
- ofset jant ta mak. / min. değerler ne kadar önemli ?

16"*8" ve 16"*10" olabilir....makul olanı 8"....-20 offset yaparsan dodik gerekmeyebilir.....-45 olursa dodikle daha şık durur ....

y-bsungur
23.Ocak.2015, 13:16
Kadir sana refarans olsun diye yazdım bendeki jant 16x8 -27 ofset araç üzerindeki lastikse 255/70/16
http://www.geze-gen.com/showthread.php/776-zj-min-birka%C3%A7-fotograf%C4%B1

Kadir
26.Ocak.2015, 21:02
Teşekkür ederim. Dodik takacagimi düşünerek 16x8 -45 mantıklı benim için :)

archway
29.Mart.2016, 13:44
Merhaba arkadaşlar bende aracıma yükseltme kiti uygulamak istiyorum ama hangi marka kit olmalı ve nerede yaptırmalıyım önemli olan usta diye duydum bu işlerde bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı acaba ?Aracım 5.2 1995 model

Han Solo
29.Mart.2016, 15:12
Merhaba arkadaşlar bende aracıma yükseltme kiti uygulamak istiyorum ama hangi marka kit olmalı ve nerede yaptırmalıyım önemli olan usta diye duydum bu işlerde bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı acaba ?Aracım 5.2 1995 model

marka olarak rough country ve ironrock var türkiyede zaten. alt mekaniği zorlamadan fazla kullanmak istersen 32 lastik ve 4'' kit yeterli sana... usta sadece montajını yapıyor parçaların kiti imal etmiyor.....

Beatrix
29.Mart.2016, 15:58
Serkan, jeep sayfalarını baştan sonu okuman lazım..., bu konu o kadar çok konuşulduki eminim aradığın herşeyi bulacaksın açılan konuların içinde.

Offkors
25.ubat.2018, 10:58
Merhabalar. Kısa süre önce 98 5.2 ZJ aracımda Ankara’da raugh country 3,5” süspansiyon yükseltme uygulaması yapılmaya çalışıldı. Konu başlıklarında okuduğum pekçok sorunu yaşadım. En çok katıldığım konu usta seçimi. Tavsiye üzerine gittiğim usta malesef iyi denk gelmedi, deneme yanılma oldu. Aracımda 235x85x16 (32 inche denk geliyor) BF MT ve ayrıca aynı ebat Kumho AT lastik var. Yükseltmeyle birlikte şaft açıları ayarlandı alt kollar uzatıldı. Yapılmayanlar şaftın mafsallıya döndürülmesi ve direksiyon amortisörü. Yazacağım sorunlar heriki lastiktede oluyor. Gaza yüklendiğim zaman diferansiyelden olduğunu düşündüğüm uğultu geliyor ancak konu başlıklarını okuyunca şaft mafsalı olabileceğini düşündüm. Diğer taraftan aracın son hızı ciddi düştü ve çekiş kaybı var. Standart 5.2 nin o gücünü mümkün değil alamıyorum. İlk başta 32 inch lastik çapı geniş olduğu ve standart ayna mahrutinin bunu karşılayamamasındandır diye düşündüm. Ama yine konu başlıklarında standart ayna mahrutiyle 33” in rahatça kullanıldığını okuyunca sorunun bende olduğunu anladım. Diğer taraftan özellikle yokuş aşağı inince aracın altından tıkırtı ve sesler geliyor. Uzun yolda ses ve problem yok. Mafsal ve direksiyon amortisörü konusunu da halledeceğim ancak, öncesinde tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine ve özellikle Ankara’da bu konuda deneme tahtası olmayacağım sıkı bir usta tavsiyesine ihtiyacım var. Bu usta aracı test ettikten ve reçetesini çıkardıktan sonra mafsal ve direksiyon amortisörü konusuna girmek istiyorum. Öneri, tavsiye ve yardım lütfen..