PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jeep Grand Cherokee WJ Kullanıcıları Buraya

Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Maverick
07.Mart.2014, 17:53
Jeep Grand Cherokee WJ kullanıcıları genel paylaşımlarını (soru-görüş-öneri) buradan yapabilirler.

Maverick
07.Mart.2014, 17:55
Hemen soruyorum;

Kaloriferim çalışmıyor. Yolcu tarafında ayak ucunda bir kutu var. Soketli bir kablo takılıyor. Orada temassızlık var. Oynatarak çalıştırıyordum. Artık oynatırken kıvılcım atıyor :) Ne yapabiliriz. Donuyoruz arabada.

Not: Fan kutusu değil. Yaklaşık 20 cm siyah bir kutu.

Han Solo
07.Mart.2014, 18:20
Hemen soruyorum;

Kaloriferim çalışmıyor. Yolcu tarafında ayak ucunda bir kutu var. Soketli bir kablo takılıyor. Orada temassızlık var. Oynatarak çalıştırıyordum. Artık oynatırken kıvılcım atıyor :) Ne yapabiliriz. Donuyoruz arabada.

elektrikçiye göstersen de yeni kablo çekse oraya kabloda mı hasar var

monster
07.Mart.2014, 18:23
Hemen soruyorum;

benimde sofor tarafi sicak yolcu tarafi,soguk veriyor. nedendir acaba??*

Maverick
07.Mart.2014, 21:34
elektrikçiye göstersen de yeni kablo çekse oraya kabloda mı hasar var

Soket varya, tam o sokete kablo giren kısımda tersoluk var. Soketi değilde kabloları sokete doğru ittirince çalışıyordu.

O sorunu yaşan vardı daha önce. Ama nasıl çözdü hatırlamıyorum.

monster
08.Mart.2014, 00:01
Soket varya, tam o sokete kablo giren kısımda tersoluk var. Soketi değilde kabloları sokete doğru ittirince çalışıyordu.

O sorunu yaşan vardı daha önce. Ama nasıl çözdü hatırlamıyorum.
Bence kliper kapaklari. Yani torpido inecek bende hiç istemiyorum cunku arabamda tık ses yok. Torpido acilinca adam gibi toplayan ustaya raslamadim

Maverick
08.Mart.2014, 02:44
Bence kliper kapaklari. Yani torpido inecek bende hiç istemiyorum cunku arabamda tık ses yok. Torpido acilinca adam gibi toplayan ustaya raslamadim

Sanırım o kapaklar için torpidonun komple inmesine gerek yoktu.

Youtube'da WJ blend doors removal diyince sanırım çıkıyordu videoları.

mexlayn
08.Mart.2014, 11:44

bir kalibrasyon olayı vardı gibi hatırlıyorum.
aküyü söklü tuşu ayarlalı falan.
Ergun abi hatırlar.

Maverick
08.Mart.2014, 14:48
bir kalibrasyon olayı vardı gibi hatırlıyorum.
aküyü söklü tuşu ayarlalı falan.
Ergun abi hatırlar.

Aynen. Ama ben onu şöyle yapmıştım, akü kutup başını çıkararak değil de, sigorta kutusundan bi sigortayı çıkararak. wjjeeps'de anlatıyor.

http://www.wjjeeps.com/climate.htm

Calibrating AZC door actuators

Başlığında anlatılanları bir dener misiniz?

Maverick
09.Mart.2014, 14:54
Ya bu benim abs ışığı yine yandı. Nedense hep yağmurlu havada yanıyor. Onunla beraber P ve ! işareti de yanıyor.

Geçen ay yandığında cihazla söndürmüştük. Bir daha yanmamıştı. Devreye giriyordu araba kayınca çalışıyordu. Dün yine yandı. Sönmedi ama. Ve bi arada hız göstergem de hareket etmedi. Kadrandaki ok oynamadı yerinden yani. Sonra düzeldi o.

27istanbul27
10.Mart.2014, 00:29
Burak sana söylemiştim kalorifer kutusunu yaptıralım diye gelmedin,benimki de aynıydı ısınmadan dolayı kablo soket erimesi gel elektrikçi , arkadaşa yaptıralım,birdaha unutursun.

monster
10.Mart.2014, 09:54
Burak sana söylemiştim kalorifer kutusunu yaptıralım diye gelmedin,benimki de aynıydı ısınmadan dolayı kablo soket erimesi gel elektrikçi , arkadaşa yaptıralım,birdaha unutursun.
durmus abi, sag tarafin soguk hava vermesinin sebebi nedir,biliyormusun?

Maverick
10.Mart.2014, 17:01

Tamam abim, o zaman bu haftaiçi gelmeye çalışayım. Onu bi yaptıralım. Donuyoruz arabada :)

Bi de şu ABS ışığına baktırırız.

27istanbul27
10.Mart.2014, 20:31
durmus abi, sag tarafin soguk hava vermesinin sebebi nedir,biliyormusun?

Emirhan kesin bilgim yok ama ,kaloriferin sağ kelebeği açılmıyor olabilir,jeep üzerine , tecrübeli elektrikçiye göstermekte yarar var.

pikniktip
11.Mart.2014, 15:35
selamlar
wj lerin ısıtma soğutma sorununa sebeb olan parçanın değişimi ile ilgili bir video var ekte. Bu yöntem aracın dashboardını sökmeden yapılan bir uygulama
sorun her zaman bunlardanmı çıkıyor bilmiyorum ama.
anladığım kadarıyla sağa ve sola üflemeyi ayarlayan paller kırılıyor (sıcak soğuk olayından)

https://www.youtube.com/watch?v=8Pkw-bPSQCw

monster
11.Mart.2014, 16:20
selamlar
wj lerin ısıtma soğutma sorununa sebeb olan parçanın değişimi ile ilgili bir video var ekte. Bu yöntem aracın dashboardını sökmeden yapılan bir uygulama
sorun her zaman bunlardanmı çıkıyor bilmiyorum ama.
anladığım kadarıyla sağa ve sola üflemeyi ayarlayan paller kırılıyor (sıcak soğuk olayından)

https://www.youtube.com/watch?v=8Pkw-bPSQCw
cok yarali oldu,torpido indirmek istemiyordum,sonra ses yuzunden arabadan soguyurum

pikniktip
11.Mart.2014, 17:42
Merhaba Emirhan
lpg simit tank mevzusu ile ilgili
(sefaköy yusuf ustanın yanındaki lpg ci ) tavsiyen için teşekkür ederim.
hafta içi sipariş verdim geçen cumarteside gittim hallettim.
Çıkan 80 lt lik silindir tankıda depoya koydum.
Sağolasın

Han Solo
11.Mart.2014, 17:45
Merhaba Emirhan
Sağolasın

nasılyaptın abi fotoğraf var mı

pikniktip
11.Mart.2014, 17:56
foto cekmedim
izah etmeye çalışayım.
atikerin 72lt lik 22,5cm (yükseklik) x (72cm çap) tankı rahat rahat wj nin
stepne yuvasına oturuyor (kapak rahat kapanıyor),
ben bunu tercih ettim. Ama 24 cm ve 25 cm yüksekliği olan
tankıda var çapı 72 ama yüksekliği farklı dolayısıyla LT'side fazla
ama bana menzili yeterli 72 lt liğin.
Bu wj lerde az biraz uğraştıracak tek durum
benzin deposunun cıvatalarını gevşetip stepne yuvasından
gaz borularını geçebileceği deliği açmak
başka sıkıntı yok
tank ölcülerine bakmak isterseniz diye link ekliyorum.

http://www.atiker.com.tr/tanklar.asp?AnaGrupID=3&AltGrupID=24

ayrıca 80 lt lik depoyu ve şamandırasını ve sabitleme ayağını atmadım (yeni sayılır)
isteyen olursa 3-5 kuruşa veririm. :)

monster
11.Mart.2014, 18:49
Merhaba Emirhan
Sağolasın
yardimci olabildiysen ne mutlu,ben cok memnunum kocaman bir bagaj ve tup gibi cirkin bir goruntum yok. ))) sozum meclisin taaa icine ))))

pikniktip
11.Mart.2014, 19:02
yardimci olabildiysen ne mutlu,ben cok memnunum kocaman bir bagaj ve tup gibi cirkin bir goruntum yok. ))) sozum meclisin taaa icine ))))

:)))))
bagajım varmışta haberim yokmuş
evet aynen katılıyorum. Bende genişlikten memnunum
sadece tankın üzerindeki gösterge pek sağlıklı çalışmıyor gibi geldi
denemek için 50 sonra bir daha 50 TL lik gaz aldım.
Depo üstündeki göstergeye baktım olması gereken yerden daha aşağıda gibi geldi.
olmadı ayar yapmaya giderim ama iyi oldu

monster
11.Mart.2014, 19:27
100 tl 160/170 km. Yaptim biraz fazla bende ayara gidecegim

Maverick
11.Mart.2014, 23:49

Şehiriçi mi bu? Eğer öyleyse neyi fazla hocam? Buna ben göbek atarım.

Merhaba Emirhan
Sağolasın

Toplamda kaça mal oldu hocam? Malzeme ve işçilik? Bir de muayene olayı nedir? Sordunuz mu?

monster
12.Mart.2014, 00:14
Sehiriçi ben bunu dusururum

Maverick
12.Mart.2014, 00:32
Sehiriçi ben bunu dusururum

Ben Bostancı'da oturuyorum. Yani bu düzeye çekmemin mümkünatı yok.

Sizin şehiriçi dediğiniz çok ağır trafik de var mı hocam?

Aklım almıyor. Şehirlerarası denememde 30 TL ile 72 km yapmıştım. 42 kuruş yapıyordu ki o zaman LPG 3 TL civarı idi. Şimdi düştü bi de.

Yani şehirlerarası öyle olup da şehir içi nasıl benim bu kadar yüksek çıkıyor (75 krş civarı) anlamıyorum.

heryerdeyiz
12.Mart.2014, 00:58
Arkadaslar izmitte jeep gosterebilecegimiz kimse varmi ? Servis usta vs... yarin bir arac almak icin izmite gidecegim. Ama araci kime gosterecegim hakkinda bir fikrim yok. Yardim edebilecek kimse var mi?

Maverick
12.Mart.2014, 01:00
Arkadaslar izmitte jeep gosterebilecegimiz kimse varmi ? Servis usta vs... yarin bir arac almak icin izmite gidecegim. Ama araci kime gosterecegim hakkinda bir fikrim yok. Yardim edebilecek kimse var mi?

İzmit'te yetkili servis var ise oraya gösterin.

heryerdeyiz
12.Mart.2014, 01:02
Olsa gosterecegim.ama yok...

Maverick
12.Mart.2014, 01:05
Olsa gosterecegim.ama yok...

Yani eğer orada kimse bulamazsanız artık bir şekilde İstanbul'a getirmeye bakın hocam. Riske girmeyin. Gösterin mutlaka.

Araç ilanı sahibinden.com'da varsa bir yazar mısınız buraya?

heryerdeyiz
12.Mart.2014, 01:17
156455171 ilan numarasi budur

Maverick
12.Mart.2014, 01:30

Temiz görünüyor. Plaka açık. Hasar sorguladınız mı? Yoksa bile tabi baktırmakta fayda var.

heryerdeyiz
12.Mart.2014, 01:35
Heryerden detayli sorguladim kaza yok. Hatta kaskosuz tek gunu yok. Sahibide cok beyefendi bir insan. Tek kuskum km orjinalligi diger konularda az cok ben anlarim. Bakalim yarin gorecegiz sabah yola cikiyorum zaten.

Maverick
12.Mart.2014, 01:49
Heryerden detayli sorguladim kaza yok. Hatta kaskosuz tek gunu yok. Sahibide cok beyefendi bir insan. Tek kuskum km orjinalligi diger konularda az cok ben anlarim. Bakalim yarin gorecegiz sabah yola cikiyorum zaten.

Hadi bakalım, hayırlısı olsun inşallah.

monster
12.Mart.2014, 08:39
İst trafiginde 160 km hemde 3-4 defa denedim,dusurmem lazim 5,2 ile bir arkadasim 53 plakali satilikta var 200 km yapiyor atiker bide benimkinden degil gold olmayan sistem

heryerdeyiz
12.Mart.2014, 08:56
Ben sattigim 5.2 im.ile 125 tl lik gaz ile sehir ici 220 230 uzun yolda 300 320 km arasi yol yapiyor idim. Lpg sistemim prins idi

- - - Mesaj Birleştirme - - -

Bakalim bu yeni alacagim arac nasil yakiyor. Bunun lpg sistemide dymco imis

tapagazzz
12.Mart.2014, 13:15

100 TL / 200-210 km yapıyorum....

kesin ayar yaptırın :D

DERKMEN
12.Mart.2014, 14:36
Çok iyi değerler bunlar,
2.0 Suzuki ile 100 TL 220 km yapıyorum.
Ya da 33 litre ile 200 km 16,5/100km daha doğru olabilir..

pikniktip
12.Mart.2014, 15:22
Şehiriçi mi bu? Eğer öyleyse neyi fazla hocam? Buna ben göbek atarım.

Toplamda kaça mal oldu hocam? Malzeme ve işçilik? Bir de muayene olayı nedir? Sordunuz mu?

ben tankı ve şamandırayı değiştirdim. bana toplam 500 e mal oldu
(bana sorarsanız biraz pahalı) uğraşmak istemedim açıkcası.
ruhsat hikayesi bana sorarsanız hikaye
zaten ruhsata işli bir tüp var mmo da veya tüvtürkte kaçırıyormu? kaçırmıyormu?
tarihi ve teknik donanımı yeterlimi diye bakıyorlar
e bizim taktığımız tüp atikerin kaliteli bir tüpü ve tarihi de yeni sorun olacağını sanmıyorum.
halledeyim gitsin tadında yaklaştım olaya

pikniktip
12.Mart.2014, 15:29

güzel gözüküyor
km tahrik edici :)
birde 99 olmasını bu araçları daha iyi bilen arkadaşlarımız tavsiye etmiyorlardı
acaba araç temizse 2000 ve 2000 üstü araçlara göre feda edilebilir özelliklermidir? bunlar,
bilemedim.

heryerdeyiz
12.Mart.2014, 17:29
güzel gözüküyor
km tahrik edici :)
birde 99 olmasını bu araçları daha iyi bilen arkadaşlarımız tavsiye etmiyorlardı
acaba araç temizse 2000 ve 2000 üstü araçlara göre feda edilebilir özelliklermidir? bunlar,
bilemedim.
Arac resimlerde iyi ama neredeyse komple boyali cikti. Araci almadan geri donuyorum suan. Dolayisi ile 99 yada 2000 model bir wj 4.7 arac ariyorum ama gercekten temiz olmak sartiyla! butcem de max 30.000 simdilik.

pikniktip
12.Mart.2014, 18:46
hayırlısı diyelim o zaman
ama önemli bir vuruğu olmadan yapılan boya zarar değil fayda getirir boyatmaya uğraşmazsınız :)

monster
12.Mart.2014, 20:33
Boyaya takintili olmayin ben 3 ay once 110 km hemen hemen tavan haric boyali arac aldim ama içi yururu 10 numara hiçde pisman olmadim master servisten aldim zaten orasi boyamis ilk sahibinden bana gore boyali olmasina ragmen 10 numara

Beatrix
12.Mart.2014, 22:37
İst trafiginde 160 km hemde 3-4 defa denedim,dusurmem lazim 5,2 ile bir arkadasim 53 plakali satilikta var 200 km yapiyor atiker bide benimkinden degil gold olmayan sistem

Yani bu Gold olmayan Atiker sisteminin daha iyi olduğu anlamına mı geliyor ?

Maverick
13.Mart.2014, 02:36
100 TL ile 160 km çok, ayar yaptıracam diyen mi dersin?

100 TL ile 210 Km yapıyorum diyen mi dersin?

Allahım yarabbim, sana geliyorum demek istiyorum.

monster
13.Mart.2014, 09:09
Yani bu Gold olmayan Atiker sisteminin daha iyi olduğu anlamına mı geliyor ?
ergun abi goldı sistemde guc kaybi yok,performans yonunden cok iyi enjektor memeleri cok daha ileri teknoloji,benim daha onceki 5,2 de atiker vardi arazide yarim deponun altina dustugu zamanlarda ozellikle,gaz kesip yakiti yetistiremiyordu.bu yeni bir sistemmis,DAHA COK YUKSEK MOTORLU ARACLARDA TERCİH EDİLİYORMUS.cok teknik detaylarini bilmiyorum

Maverick
14.Mart.2014, 16:13
Fadıl, Tolga, bi arkadaş daha vardı ismini unuttum, kimle konuşsam benim aracın şehir içinde çok yaktığını söylüyorlar.

100 TL gaz ile ben 150 KM yapsam göbek atarım. Arkadaşlar buna kötü diyor. Ki ben arabayı dede gibi kullanıyorum. Kesinlikle gaza yüklenmiyorum.

Ama dediğim gibi uzun yolda sorun yok.

Tolga dediki, fren balataların lastiği sıkıyor olabilir.

Durmuş Abi bujilere bi baktıralım dedi. 4.7'lerde buji kablosu yokmuş. Olsa ona da baktıracaktım.

LPG markası Zavoli. Çok yakması sebebi ile arabayı aldıktan 3 hafta sonra Zavoli bayisine ayara götürmüştüm ama bir sorun gözükmemişti.

Maverick
15.Mart.2014, 13:50
Son kesin hesap. 250 TL LPG ile 350 KM. 250/350= 71 KRŞ.

Üstelik 100 KM'si gece bomboş yolda ortalama 100 KM/S hızla yapıldı. Kalan kısmı da kesinlikle ağır trafik değil. 50-60'la gittiğiniz normal bir trafik. Ve dede gibi kullandım arabayı.

Allah rızası için biri normal desin.

tapagazzz
15.Mart.2014, 14:06
Son kesin hesap. 250 TL LPG ile 350 KM. 250/350= 71 KRŞ.

Üstelik 100 KM'si gece bomboş yolda ortalama 100 KM/S hızla yapıldı. Kalan kısmı da kesinlikle ağır trafik değil. 50-60'la gittiğiniz normal bir trafik. Ve dede gibi kullandım arabayı.

Allah rızası için biri normal desin.

gel sana hafta ici bir kofte ısmarlıyayım silivride git gel asagı yukarı 100 km bahcesehirden,
ne kadar yaktıgını gor,hemde su go-kart isini konusuruz :D
bi anormallik var acaba LPG sisteminde baska bir sorun mu var?
baska bir zavoli servise bir goster bence.

Maverick
15.Mart.2014, 21:39
gel sana hafta ici bir kofte ısmarlıyayım silivride git gel asagı yukarı 100 km bahcesehirden,
ne kadar yaktıgını gor,hemde su go-kart isini konusuruz :D
bi anormallik var acaba LPG sisteminde baska bir sorun mu var?
baska bir zavoli servise bir goster bence.

Abi doğrudur, senin dışında Tolga ve bir iki kişi daha senin değerlerinde kullanıyormuş.

Haftaiçi Durmuş Abi (Büyükkörükçü) ile O'nun ustası Salih Usta'ya gideceğiz. Bakalım. Çok canımı sıkıyor bu konu. Bakalım bulabilecek miyiz sorunu. Aklımda hep lastiklerimin 235 değil de 255 olması var ama bu kadar %50 fark olmaz herhalde. 250 TL ile siz 500 KM yapıyorsunuz ben 350 KM. 150 KM fark var.

Bu arada go-kart işi nedir anlayamadım :)

heryerdeyiz
16.Mart.2014, 12:07
Aracimi aldim 2000 model platin gri bir wj. 194000 kmde tartarini marka lpg mevcut. Istanbuldan ankaraya gelirken maslaktaki mehmetcik vakfinin opetinden gazi fulledim. 120.15 tl lik gaz aldi gaz fiyati 2.74 idi galiba icinde 10 tl gibi gaz vardi olmayada bilir bilemiyorum. 285 km yol yaptim fakat biara hereke de yol tikandi ve 20 25 dk arasi bekledik. Sonrasinda benzinle ankaraya geldim ve buradan 2.49 tlden gaz aldim depom full bostu 120.04 tl lik gaz aldi bakalim sehir icinde ne kadar yol yapacagim gerci ilk hafta olcum yapilmaz yeni olmasi sebebiyle cok sakin kullanmiyorum. Ama detaylari yazarim.

heryerdeyiz
16.Mart.2014, 22:10
Ayrica daha once iki adet zj sahibi olmus biri olarak gordum ki wj ile zj arasinda ciddi farkliliklar var. Zj sanki daha agresif ve insana ben arazi icin yapildim derken wj ben daha sehirliyim diyor kullanirken.(tamamen sahsi fikrimdir polemik yaratmak istemem) simdi siz wj kulanicilarina sordugum wj kullanirken zjden farkli olarak kullanimda dikkat etmemiz gereken birseyler var mi yok mu? Cunku wj sanki daha narin bir aracmis gibi geldi bana..

Maverick
17.Mart.2014, 23:38
sınır ne kadar? ne zaman doluyor nasıl yeni hak alıyorsun

99 veya 199 tam hatırlamıyorum. Sonra para ile hak satın alınıyordu galiba. Bi bakar söylerim başkanımç

4.7 ile şehir içi 50 krs yakılır yakılmasına da, benzinle imkansız:) Tüpün var mı Burak?

Tüp var olmaz mı? 250 TL gaz ile 350 KM yol yaptım en son. :( Ki bunun 100 KM'si uzun yol, kalanı da yoğun olmayan şehiriçi.

Maverick
18.Mart.2014, 03:11
Arabayi aldigimdan beri arabaya istisnasizher bindigimde agir bi koku oluyordu. Ben koltuklarin derisi diye dusunuyordum.

Ama bir kac kisi araba gaz kokuyor diyince iskillenmeye basladim. Hareket edince koku kesiliyor. Ya da kokuya alisiyor burnum :)

Silindir tup var. Gaz kokmasi normal mi? Yani kacak olsa sigara yaktiginda araba patlardi herhalde.

mjz66
18.Mart.2014, 06:14
99 veya 199 tam hatırlamıyorum. Sonra para ile hak satın alınıyordu galiba. Bi bakar söylerim başkanımç

Tüp var olmaz mı? 250 TL gaz ile 350 KM yol yaptım en son. :( Ki bunun 100 KM'si uzun yol, kalanı da yoğun olmayan şehiriçi.

Nasıl oluyor bu iş yaa! Bu saatte takıldım hesap yapıyorum hala senin yüzünden:)) Şimdi; Avrupa yakası litre fiyatını an itibariyle 2,87 TL olarak görüyoruz. 250 TL 87-88 litre gaz eder. Ben kendi arabamla (standart 96 5.2 ZJ) 87 litre gazla şehir içinde kemiksiz 435 km yol yapıyorum, içinde 100 km'si uzun yol falan da yok! O da olsa net 500 km yapacağım yol! Kaldı ki; tüpüm sıralı sistem değil ve şu an ayarları falan berbat durumda, vites D' deyken durunca stop etmeler, düzensiz rölanti falan başladı, Ergun abi de biliyor bu arıza durumunu, onun ustasına gidip komple elden geçirticem, çözüm bulucaz olana bitene! Bu halde bile yakışım budur inan ki:) Nerde kaldı WJ nin daha yeni, daha teknolojik falan olması bu durumda? Bi yerde bi hata var:)

Maverick
18.Mart.2014, 13:57
Nasıl oluyor bu iş yaa! Bu saatte takıldım hesap yapıyorum hala senin yüzünden:)) Şimdi; Avrupa yakası litre fiyatını an itibariyle 2,87 TL olarak görüyoruz. 250 TL 87-88 litre gaz eder. Ben kendi arabamla (standart 96 5.2 ZJ) 87 litre gazla şehir içinde kemiksiz 435 km yol yapıyorum, içinde 100 km'si uzun yol falan da yok! O da olsa net 500 km yapacağım yol! Kaldı ki; tüpüm sıralı sistem değil ve şu an ayarları falan berbat durumda, vites D' deyken durunca stop etmeler, düzensiz rölanti falan başladı, Ergun abi de biliyor bu arıza durumunu, onun ustasına gidip komple elden geçirticem, çözüm bulucaz olana bitene! Bu halde bile yakışım budur inan ki:) Nerde kaldı WJ nin daha yeni, daha teknolojik falan olması bu durumda? Bi yerde bi hata var:)

Abi kesin var artık ben buna inandım. Kaç kişiden aynı yorumları duydum.

Bi önceki mesajımda yazdım. Sanırım sızıntı var. Bilmiyorum onunla alakalı olabilir mi?

Daha önce yine yazmıştım, arabayı aldığımın 3. haftası (Ocak sonu gibi) Zavoli bayiine gidip ayar yaptırdım. Ama usta "Ayarlarda bi sıkıntı yok. Ufak tefek şeyler yaptım. Çok bi değişiklik bekleme." demişti. Lakin değişiklik olmadı da.

Not: Ben LPG'yi 2.87 değil 2.60'dan alıyorum.

mjz66
18.Mart.2014, 16:33
Abi kesin var artık ben buna inandım. Kaç kişiden aynı yorumları duydum.

Bi önceki mesajımda yazdım. Sanırım sızıntı var. Bilmiyorum onunla alakalı olabilir mi?

Daha önce yine yazmıştım, arabayı aldığımın 3. haftası (Ocak sonu gibi) Zavoli bayiine gidip ayar yaptırdım. Ama usta "Ayarlarda bi sıkıntı yok. Ufak tefek şeyler yaptım. Çok bi değişiklik bekleme." demişti. Lakin değişiklik olmadı da.

Not: Ben LPG'yi 2.87 değil 2.60'dan alıyorum.

2,60'dan alıyorsan hele aldığımız litre 98'e, menzilimiz de en az 500 km'ye çıkar, ben 2,87'ye göre hesap yaptım düşün:) Ayrıca sen nerede oturuyosun ve 2,60 nerede, hangi benzincide? Ben Çekmeköy'de oturuyorum, sana da bi teklifim var bu işi kontrol ettirme ve çözüm bulma konusunda

Maverick
18.Mart.2014, 19:42
Ben Bostanci'da oturuyorum. Kiz arkadasim Kurtkoy'de. Orada Aytemiz var. 2.54'den veriyor. Simdi baktim 2.60 bile degil.

Cozum nedir hocam?

Maverick
18.Mart.2014, 20:19
İnternetten baktım. Benim gibi araç durduğunda içi LPG kokan başkaları da olmuş. Kiminin şamandırasında sorum, kiminin hortumunda delik varmış.

Bende kesin sızıntı var. Direk kokuyor yani araba durduğunda. Ama giderken koku yok.

Bu yakıt sarfiyatını çok etkiler mi ki acaba?

mjz66
18.Mart.2014, 20:53
Seninle buluşup doğru olan usta'nın yanına gidicez abicim, yarın öbürgün tarih belirleyip gidelim. 0532 456 85 61. Bana bi mesaj at numaranı sen de, ilgilenelim şu işlerle

- - - Mesaj Birleştirme - - -

Ben Bostanci'da oturuyorum. Kiz arkadasim Kurtkoy'de. Orada Aytemiz var. 2.54'den veriyor. Simdi baktim 2.60 bile degil.

Cozum nedir hocam?

Seninle buluşup doğru olan usta'nın yanına gidicez abicim, yarın öbürgün tarih belirleyip gidelim. 0532 456 85 61. Bana bi mesaj at numaranı sen de, ilgilenelim şu işlerle

Maverick
19.Mart.2014, 15:18
Levent hocamla görüştük. Kısa süre içerisinde beraber gazcıya gideceğiz.

Bu arada arkadaşlar bende WJ için yan basamak var. İlan falan koydum ama soran eden yok. Bunu nasıl nakite çevirebilirim? Çıkmacılar alır mı?

Son olarak, flowmaster 44 alacağım 1-2 gün içinde.

suursuz5.9
19.Mart.2014, 17:57
Şimdi gaz aldım 113.000 tl 209 km yol yapmışım şehir içi

mjz66
19.Mart.2014, 18:16

41-42 litre eder, o da 200 km yapar en az. Olmuş tamam doğrudur:)

Maverick
19.Mart.2014, 18:22
Allah'ım sana geliyorum.

Tolga hocam, nasıl bir şehiriçi trafik bu? Bomboş di mi? :)

Han Solo
19.Mart.2014, 18:25
Allah'ım sana geliyorum.

Tolga hocam, nasıl bir şehiriçi trafik bu? Bomboş di mi? :)

pek sayılmaz..karma diyelim de üzülme..

Maverick
19.Mart.2014, 18:31
pek sayılmaz..karma diyelim de üzülme..

Asıl karma ise üzülürüm. Çünkü ben karma trafikte, dede tarzı kullanımla (kesinlikle ağır trafik değil) 250 TL -> 350 KM :(

Boş olsa içim rahatlardı :)

Ya merak ettim, 50 Krş yakan sayın arkadaşlar, uzun yol verileriniz nedir peki? İyice delirtin beni.

monster
19.Mart.2014, 18:34
ulen ben 100 tl 170 km. 4,7 ile

Han Solo
19.Mart.2014, 18:36
Asıl karma ise üzülürüm. Çünkü ben karma trafikte, (ağır değil) 250 TL -> 350 KM :(

Boş olsa içim rahatlardı :)

Ya merak ettim, 50 Krş yakan sayın arkadaşlar, uzun yol verileriniz nedir peki? İyice delirtin beni.

ama o bir 5.9 efsane magnum V8..sen lpg almaya devam et buraaaakkkk

Maverick
19.Mart.2014, 18:42
ama o bir 5.9 efsane magnum V8..sen lpg almaya devam et buraaaakkkk

Yav adamın hem motoru 1.2 litre daha büyük, hem daha eski teknoloji. Hadi bunu da açıklayın :)

GCG
19.Mart.2014, 18:54
ben de dizel WJ verilerini paylaşayım.. standart araç.

100 TL katkılı motorin = 190 km sadece şehir içi sakin kullanım + kayışdağı =)

Han Solo
19.Mart.2014, 18:57
Yav adamın hem motoru 1.2 litre daha büyük, hem daha eski teknoloji. Hadi bunu da açıklayın :)

35 inch extreme lastikleri de hesaba kattın mı 7'' yükseklik demir tampon vinç sepet bir sürü ağırlık aerodinamik düşmanı ...:)

pikniktip
19.Mart.2014, 19:14
bi tüketim örneğide benden olsun

araç gc wj 4.7 standart lastik
depo fullendi yola çıkıldı, sakin trafik
yol: Bakırköy - Kartepeye yaklaşıldığındaki opet tesisi 139 km
tekrar fulledim 15,83 lt lpg aldı

özet: sakın kullanım 90-110 arası, açık yol 139km de 15,83lt tüketim.

Maverick
19.Mart.2014, 20:36
35 inch extreme lastikleri de hesaba kattın mı 7'' yükseklik demir tampon vinç sepet bir sürü ağırlık aerodinamik düşmanı ...:)

Yav beni bitirdin bugun baskanim :(

bi tüketim örneğide benden olsun

araç gc wj 4.7 standart lastik
depo fullendi yola çıkıldı, sakin trafik
yol: Bakırköy - Kartepeye yaklaşıldığındaki opet tesisi 139 km
tekrar fulledim 15,83 lt lpg aldı

özet: sakın kullanım 90-110 arası, açık yol 139km de 15,83lt tüketim.

Abi ne yaptin sen? 15.83 lt 2.7 litre fiyatindan hesaplasak 30 kurus yapar. Ben 42'nin altina inemedim uzun yolda.

Ya abilerim, kardeslerim, beni mi siniyorsunuz siz :(

Sizin veriler sehirici 50 krs, sehirlerarasi 30 krs.

Benim veriler sehirici 75 krs (1,5 kati), sehirlerarasi 42 krs (1,4 kati).

Han Solo
19.Mart.2014, 23:46
Yaw gitmeyin buragin ustune Adam satacak arabayi sonunda ...burak seni marmaraydan aldigim gunku kullanim Ile 75 krs yakiyorum olm be ..

Maverick
20.Mart.2014, 00:02
Yaw gitmeyin buragin ustune Adam satacak arabayi sonunda ...burak seni marmaraydan aldigim gunku kullanim Ile 75 krs yakiyorum olm be ..

E gördük arabanı da, kullanımını da başkanım. Deli gibi yardırdık yani. Ve 5.2 olduğunu unutmayalım :)

Hem bak kaç 4-5 arkadaş sorun var diyor.

Neyse, Levent Hocam'la halledeceğiz inşallah bakalım.

Not: Allah korusun, bi aksilik çıkmadıkça, ya da 2-3 sene sonra 2004 Overland 4.7'e geçmedikçe satamam bunu. Kıyamam.

Han Solo
20.Mart.2014, 01:28
E gördük arabanı da, kullanımını da başkanım. Deli gibi yardırdık yani. Ve 5.2 olduğunu unutmayalım :)

Not: Allah korusun, bi aksilik çıkmadıkça, ya da 2-3 sene sonra 2004 Overland 4.7'e geçmedikçe satamam bunu. Kıyamam.

o sana kıyacak ama dikkatli ol...

mjz66
20.Mart.2014, 03:19

Haftaya halledicez kardeşim kafana takma, sen de rahat rahat yazacaksın buradan aynı rakamları:)

Han Solo
20.Mart.2014, 03:43
Haftaya halledicez kardeşim kafana takma, sen de rahat rahat yazacaksın buradan aynı rakamları:)

abi büyük konuşma ümit verme çocuğa jeep bu olmaz olmaz tutmaz bi sensoru bi ayarı kaçıktır gözden kaçar :)

Maverick
20.Mart.2014, 04:05
O degerler bir olsun, herkese benden cay :)

http://img.tapatalk.com/d/14/03/20/myqesygy.jpg

Han Solo
20.Mart.2014, 04:10
O degerler bir olsun, herkese benden cay :)

http://img.tapatalk.com/d/14/03/20/myqesygy.jpg

o kadar ucuza çıkacağını sanıyorsan yanılıyorsun...danışmanlık ücretini yatıracağın hesap numarasını atıyorum özelden okulunu okumadık bunun sanayide para harcayarak öğrendik buraaaaakkk :)

Beatrix
20.Mart.2014, 08:29
sepet bir sürü ağırlık aerodinamik düşmanı ...:)

Benim ZJ' nin üstündeki portbagajı indirdim aşağıya, tüm üzerindekileri ( hi-jack, balta, hallojenler, yangın tüpleri...) dağıttım, sonrada tek tarttım..., sıkı durun beyler ; " üzerinde tastamam 138 kg. yük ile dolaşıyormuşum, feci aerodynamic te cabası, " hele hele düşündükçe ; bir zamanlar 35 kg' da stepne vardı üstünde...

akiva
20.Mart.2014, 10:42
Benim tavanda sadece sepet 80 kg.Ona ilave 35 kg çadır + Hı-jack (kaç kg ?) + sisler.
Ciddi yük taşıyoruz tavanlarda.

Tüketim 100 TL dizel ile 190 km şehiriçi :)

Burak sat 4.7 yi al bir 5.9 rahat et :)

Tiger
20.Mart.2014, 10:58
Beni arabada gösterge cihazlarının hepsi sonradan takıldı. Dolayısı ile kalibrasyonlarında hata olabilir. Kaç litre yaktığını anlamak için şöyle yaptım. Ağzından görünecek kadar benzini doldurdum. Sonra köprü trafiğinde dur kalk 40 km gittim (Merter - Soyak Yenişehir 2inci köprüden). Tekrar benzini taşacak kadar doldurdum. 5.6 lt yakıt aldı. Bunun anlamı 100 km de 14 lt yakıyor Tiger. Araç çok handikaplı ve ağır olmasına rağmen düşük yakmasını iki elektronik parçaya bağlıyorum. Her ikiside EDGE ürünü biri havayı düzenliyor diğeri % 20 performans artırdığını iddia eden elltronik devre. Bir de tabi benim sağ ayağım var. İki modu var bu ayağın performans ve ekonomi olmak üzere:)

Tiger
20.Mart.2014, 11:00
Birde bu tartışmalarda kuruş konuşmanızı anlamıyorum bu fiyatlar bu kadar oynarken. Temele sormuşlar artışlar seni etkilemiyormu diye. Yooo demiş, ben hep 100 tl lik alıyorum:)

Maverick
20.Mart.2014, 14:14
o kadar ucuza çıkacağını sanıyorsan yanılıyorsun...danışmanlık ücretini yatıracağın hesap numarasını atıyorum özelden okulunu okumadık bunun sanayide para harcayarak öğrendik buraaaaakkk :)

Çayı kahveye değiştiririz dert değil :)

Benim tavanda sadece sepet 80 kg.Ona ilave 35 kg çadır + Hı-jack (kaç kg ?) + sisler.
Ciddi yük taşıyoruz tavanlarda.

Tüketim 100 TL dizel ile 190 km şehiriçi :)

Burak sat 4.7 yi al bir 5.9 rahat et :)

:) Abi, şu arkadaşların 4.7 seviyesine gelirse sorun yok. Arabadan memnunum çok :)

Birde bu tartışmalarda kuruş konuşmanızı anlamıyorum bu fiyatlar bu kadar oynarken. Temele sormuşlar artışlar seni etkilemiyormu diye. Yooo demiş, ben hep 100 tl lik alıyorum:)

Kesinlikle haklısın abi. Ama işte güncel yakıt fiyatından aşağı yukarı konuşuyoruz.

pikniktip
20.Mart.2014, 14:51
bencede sadece lt konuşalım. aradan zaman geçipte bakınca rakamlar manasız kalmasın

Burak arkadaşım bu arada o koku mevzusu düzelince umarım yakıt durumuda düzelir.

bu arada flowmasterı ne yaptın aldın mı taktırdın mı?

mjz66
20.Mart.2014, 15:45
abi büyük konuşma ümit verme çocuğa jeep bu olmaz olmaz tutmaz bi sensoru bi ayarı kaçıktır gözden kaçar :)

Bunların hiçbirini gözden kaçırmayacağına inandığımız doğru bir adrese gidiyoruz! neresi kaçıksa, tutmuyorsa, ne yapıp edip bulucaz:) Benim içime de dert oldu yaa bu iş:)
Bu geze-gen hepimizin, boşuna kurmadık...herkes elinden geldiğince dostluk,abilik,kardeşlik yapıyor ya birbirine, en güzeli bu işte:)

Maverick
21.Mart.2014, 12:17
bencede sadece lt konuşalım. aradan zaman geçipte bakınca rakamlar manasız kalmasın

Burak arkadaşım bu arada o koku mevzusu düzelince umarım yakıt durumuda düzelir.

bu arada flowmasterı ne yaptın aldın mı taktırdın mı?

Abi inşallah. Çok canımı sıkıyor bu mevzu.

Flowmaster'i bugün alıyorum büyük ihtimalle. Paylaşacağım.

Bunların hiçbirini gözden kaçırmayacağına inandığımız doğru bir adrese gidiyoruz! neresi kaçıksa, tutmuyorsa, ne yapıp edip bulucaz:) Benim içime de dert oldu yaa bu iş:)
Bu geze-gen hepimizin, boşuna kurmadık...herkes elinden geldiğince dostluk,abilik,kardeşlik yapıyor ya birbirine, en güzeli bu işte:)

İşte bu !

:)

Levent hocam, şu işi inşallah halledelim. Güzel bir yemek yeriz artık benden.

Han Solo
21.Mart.2014, 12:43
Abi inşallah. Çok canımı sıkıyor bu mevzu.

Flowmaster'i bugün alıyorum büyük ihtimalle. Paylaşacağım.

.

offf yakıt tüketimi %20 artacak şimdi ne yapacaksın cinnete bağlarsın

monster
21.Mart.2014, 12:45
offf yakıt tüketimi %20 artacak şimdi ne yapacaksın cinnete bağlarsın
mert bende flowmaster,headers ve tup yok. acana ne yakiyorum,genlerimde araplik var mi acaba

Han Solo
21.Mart.2014, 12:57
mert bende flowmaster,headers ve tup yok. acana ne yakiyorum,genlerimde araplik var mi acaba

he valla bi hesaplasana çok merak ettim 2 tl oldu mu acaba

Maverick
21.Mart.2014, 17:19
Flowmaster 44 tamam. Sesi cok merak ediyorum. Bakalim nasil olacak.

http://img.tapatalk.com/d/14/03/21/2uguhuvu.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/03/21/ededuje7.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/03/21/8e6u4ygy.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/03/21/nudaneme.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/03/21/eha3uhyr.jpg

Maverick
21.Mart.2014, 17:20
Simdi krom egzost ucu taktiriyorum.

http://img.tapatalk.com/d/14/03/21/4y4azazy.jpg

monster
21.Mart.2014, 17:20
ondeki katelizor cisaydi daha iyi olurdu

Maverick
21.Mart.2014, 17:21
ondeki katelizor cisaydi daha iyi olurdu

Ney hocam anlamadim?

Han Solo
21.Mart.2014, 17:24
Ney hocam anlamadim?

tercüme edeyim. öndeki katalitik konvertörü kesseydi daha iyi olurdu demek istedi :)

monster
21.Mart.2014, 17:37
[QUOTE=Han Solo;2336]tercüme edeyim. öndeki katalitik konvertörü kesseydi daha iyi olurdu demek istedi :)[/QU
aynen oyle

akiva
21.Mart.2014, 17:48
Güle güle kullan Burak.
Sesi nasıl oldu? Beğendinmi?

Maverick
21.Mart.2014, 17:52
Simdi anladim.

Ya Atilla abi, bi fark var tabi, arkadasa geldim. Soylemedim. Calistirinca anladi ama o internette videolarda izledigim gibi tatmin etmedi acikcasi. Biraz keyfim kacti.

Katalitik kesme olayini gordugun uzere arkadaslar soyledi. Simdi oturdum bi kahve iciyorum. Katalitigi kesip kesmemeye karar vericem.

Bana ivedi olarak, yakit konusunda ortalama ne miktar bi artisa sebep olur fikirlerinizi belirtirseniz cok sevinirim.

Bi de ses iyice artinca, polis sesten dolayi cevirip katalitigi gormeyince muayeneyi iptal eder mi? Basina gelen var mi?

monster
21.Mart.2014, 17:55
yakıt cok farkedecegini sanmiyorum,fakat ses icin kesip egzosu ortada bi yerde bitirmen lazim

mjz66
21.Mart.2014, 18:19
Fazla yaktiran egzos yoktur, sesin buyusune kapilip yaktiran sofor vardir:) buyuk motorlu ve beygirli araclarda hava filtresi ve egzos ise yarar hatta; efendi kullanimda arac daha rahat nefes aldigi icin daha az gaza basarak isimizi goruruz:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tiger
21.Mart.2014, 19:10
Burak ne motor var WJ de.

Maverick
21.Mart.2014, 19:31
yakıt cok farkedecegini sanmiyorum,fakat ses icin kesip egzosu ortada bi yerde bitirmen lazim

Yani bildiğin orta kısımda egzost sonlanacak. Arka taraf görsel olarak duracak mı?

Fazla yaktiran egzos yoktur, sesin buyusune kapilip yaktiran sofor vardir:) buyuk motorlu ve beygirli araclarda hava filtresi ve egzos ise yarar hatta; efendi kullanimda arac daha rahat nefes aldigi icin daha az gaza basarak isimizi goruruz:)

Seninle şu ayarları yaptıralım. Ona göre karar veririz abi.

Burak ne motor var WJ de.

4.7 Kaan abi.

monster
21.Mart.2014, 19:36
hayir arka tarafta hic bir sey olamasin. bend oyle sesde guzel

Monachus
21.Mart.2014, 21:02
Yav beni bitirdin bugun baskanim :(

Abi ne yaptin sen? 15.83 lt 2.7 litre fiyatindan hesaplasak 30 kurus yapar. Ben 42'nin altina inemedim uzun yolda.

Ya abilerim, kardeslerim, beni mi siniyorsunuz siz :(

Sizin veriler sehirici 50 krs, sehirlerarasi 30 krs.

Benim veriler sehirici 75 krs (1,5 kati), sehirlerarasi 42 krs (1,4 kati).

Benden bir veri, WH 3.0 dizel.... 9,1 litre; yaklaşık 40 dakikalık tıkalı ve dur-kalk trafiği var, sonrasında 90-120 km/h sürat ile otoban seyri... Toplam mesafe 180 km. kadar..

27istanbul27
22.Mart.2014, 00:52
Arkadaşlar çok sevdiğim 4.7 2002 aracımı,galerici arkadaşıma bıraktım,yıkatmadan aracı resimleyip ,malum siteye ilan koymuş,isterdim ki , aracım siteden arkadaşlara nasip olsun,aracı 2yıl önce 109000 km de ,tüpsüz alıp atikeri ben taktırmıştım araçta kaza vs yoktur,plaka açık olup,tramer kayıtlarına bakabilirsiniz,tampon sürtmesinden dolayı 500 ve 900 küsur tl hasar gözükmektedir, şu anda 125000 km de kapalı garaj aracı ,olup km si orjinaldır herşeyiyle aracıma kefilim ,alacak arkadaş yağ bile değişmesine , 1 lira dahi masraf etmesine gerek yoktur, stetmesi altına takılmamıştır .ilan no 158018217.

suursuz5.9
22.Mart.2014, 10:36

Benide etkilemiyor abi şirket karşılıyor :)

Han Solo
22.Mart.2014, 13:41
Bakirkoy haramidere ortalamam burak zoruna gitmesin 35 lastik flowmaster trafik

http://img.tapatalk.com/d/14/03/22/ygymuten.jpg

bu Geze-gen tapatalk Ile Baska guzel

pikniktip
22.Mart.2014, 13:46
Simdi anladim.

Ya Atilla abi, bi fark var tabi, arkadasa geldim. Soylemedim. Calistirinca anladi ama o internette videolarda izledigim gibi tatmin etmedi acikcasi. Biraz keyfim kacti.

Katalitik kesme olayini gordugun uzere arkadaslar soyledi. Simdi oturdum bi kahve iciyorum. Katalitigi kesip kesmemeye karar vericem.

Bana ivedi olarak, yakit konusunda ortalama ne miktar bi artisa sebep olur fikirlerinizi belirtirseniz cok sevinirim.

Bi de ses iyice artinca, polis sesten dolayi cevirip katalitigi gormeyince muayeneyi iptal eder mi? Basina gelen var mi?

Hayırlı olsun :)
bence ilk çalıştırmada güzel ses veriyorsa yeter
hız yükselince 70-110 gibi kafa ütülemiyorsa iyidir diye düşünüyorum.
Bi gün kısmetse dinlemek isterim

Maverick
25.Mart.2014, 14:12
Bakirkoy haramidere ortalamam burak zoruna gitmesin 35 lastik flowmaster trafik

http://img.tapatalk.com/d/14/03/22/ygymuten.jpg

Valla it went to my power :)

Hayırlı olsun :)
bence ilk çalıştırmada güzel ses veriyorsa yeter
hız yükselince 70-110 gibi kafa ütülemiyorsa iyidir diye düşünüyorum.
Bi gün kısmetse dinlemek isterim

Çok tatlı ve tok bir sesi var. 2 bin devir civarlarında tam kıvamında. Öncesi ve sonrasında azalıyor abi.

Maverick
25.Mart.2014, 17:55
http://img.tapatalk.com/d/14/03/25/jeva5ane.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/03/25/azepu5ur.jpg

mjz66
25.Mart.2014, 17:57
Piril piril cicek gibi olmus masallah👍

pikniktip
25.Mart.2014, 18:09
Hani takan
Takamıyordun olmuş işte :) şahane:) far motorlarını hallettin mi bari ?

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

pikniktip
25.Mart.2014, 18:13
Tamam halletmişin onuda gördüm

Maverick
25.Mart.2014, 19:00
Abiler çok moralim bozuldu.

Farları Kayışdağı'nda Yedpa Özel Oto Cüneyt Bey'den aldım.

Bir far mopar, bir far yan sanayii. İkisinden de birer tane olduğu için mecbur bu şekilde oldu. Ama ikisi de aynı.

Fakat farları taktıktan sonra ve yan sanayi olanın jelatinini çıkardıktan sonra farkettim ki Mopar olanın (jelatin yoktu) camı matlaşmış, resimden de farkedeceksiniz ki yanında baksanız daha çok fark ediliyor. Üstünde ufak tefek çizikler vardı ama çok önemsemedim. Matlığı da şöyle anlayamadım, diğerinde jelatin olduğu için o da öyle gözüküyordu.

Yarın Cüneyt Bey'i arayıp iade için talepte bulunacağım. Umarım sorun çıkmaz.

İade ettiğim tarafı da Ataşehir'de bir yerden biraz daha farklı fiyatla alacağım mecburen.

Açıkcası o şekilde içime sinmedi. Olmuşken tam olsun. Biri mat biri parlak çok kötü duruyor.

Siz resimden hangisi mat fark edebiliyor musunuz?

Han Solo
25.Mart.2014, 19:32
Sofor tarafi mat bariz :(

Maverick
25.Mart.2014, 20:32
Aynen abi. Gercekte daha kotu. İade hakkim olur mu ne dersin?

pikniktip
26.Mart.2014, 02:31
evet sol taraf (söför tarafı) mat ama benim kafa karıştı orjinal mopar mı mat yoksa yan sanayi mi?
orjinal mopar matsa belki kullanılmıştır. istersen ikisinide sök götür göster adam o zaman heralde mat olanı iade alır.

Beatrix
26.Mart.2014, 07:50
Aynen abi. Gercekte daha kotu. İade hakkim olur mu ne dersin?

Bence önce arabanla birlikte Maslak Mopar'a git, orada rica et kapı önünde onların orjinal farı ile karşılaştır, daha da emin olmak ve sağlama yapmak için Master Servis'e de uğra, Servis müdürü Uğur bey' e selamımı söyle, iyice emin olmak için Maslak Çiftkurtlar servis müdürü Murat Senar'a git, beni Ergun gönderdi de, çok eski yakın arkadaşım olur, hemen ilgilenecektir. İkisi de yetkili servis olduğuna göre kendi parça stoklarındaki orjinal farlar ile karşılaşırırlar...

Bilgi ;

WJ' lerin modellerine göre üç farklı orjinal far standartları var;

1.. Laredo (1999-2002) Koyu renkli lensler, net iç reflektörler, Amber (kehribar taşı ) renginde alt ve yan sinyaller.
2. Laredo (2002-2004) Renkli lensler, siyah içleri berrak alt lens, alt sinyaller berrak renksiz cam, yan sinyaller Amber (kehribar taşı ) renginde.
3. Limited / Overland (1999-2004) Şeffaf ön lensler, net iç reflektörler, alt sinyaller berrak renksiz cam, yan sinyaller Amber (kehribar taşı ) renginde.

Maverick
26.Mart.2014, 14:17
Ergun abi cok tesekkurler bilgilenirme icin.

Ben simdi aldigim yere yakin bir yerdeyim Kayisdagi tarafinda. Once aldigim yer ile gorusup tek tarafin iadesini isteyecegim.

Olmaz ise dedigin sekilde gidip karsilastirma yapacam.

Maverick
26.Mart.2014, 18:35
Arkadaslar, fari degistirdik. Yine Mopar takildi. Depodaki temiz bir fari sectik. Cuneyt Abi de gorunce farketti. Sagolsun hemen degisti. Orada mat olani cikartip yenisini taktim.

Fotograf paylasirim.

Ama cidden farlarin ici siyah olunca arabanin havasi cok degisti.

Simdi arka farlara film deneyecegim. Jantlari da hallettim mi ( siyah hant veya plasti-dip siyah boyama) tamamdir.

pikniktip
26.Mart.2014, 18:40
İyi sevindim sorunun çözüldüğüne. Ama hani bir tane vardı adamda orjinal far?

Maverick
26.Mart.2014, 19:17
İyi sevindim sorunun çözüldüğüne. Ama hani bir tane vardı adamda orjinal far?

Eyvallah abi.

Bir tane derken şöyle, sol far sadece Mopar, sağ far sadece yan sanayii şeklinde. Sol mat Mopar'ı, temiz ve parlak olan sol Mopar'la değistik abi.

Maverick
27.Mart.2014, 17:13
Dun arabayi hatuna verdim. Bizimki 4.7 motorun heyecanina kapilip baya bi gazladi ve o hizla son anda farkettigi kasisten uctuk. Frene basti 50'ye falan dustuk ama Kafalari tavana carptik o derece :)

Simdi motor ariza isiginin yandigini farkettim. Ama bugun yandi. Acaba ucma ile mi alakali birsey.

Bir de cok ozellikle dikkat ettim, her yagmur yagdiginda Abs isigim yaniyor. Yagmurda abs devre disi kalacaksa ne anladim ben bu abs'den :) bir sure sonra da bu ariza isigi sonuyor.

Maverick
30.Mart.2014, 10:43
Motor arıza ışığı iki gün önce, abs ve park fren P ! ışığı da dün söndü. Yağmurlu hava geçince :)

Ya arkadaşlar, benim 255 lastik, davlumbazı içeri aldığım halde sonuna kadar direksiyonu çevirince sürtüyor ve ses çıkarıyor.

Bu araba yükseltme maliyetli birşey mi? Biraz araba yükselsin havalı görünsün, biraz da şu sürtme işi düzelsin diye 4-5 cm yükseltsek çok mu tutar?

akiva
30.Mart.2014, 14:58
Anlaşılan virüsü kaptın :)

pikniktip
30.Mart.2014, 15:51
:) kapmış kapmış

Maverick
30.Mart.2014, 16:09
Arıza virüsü mü? Evetse çözüm nedir?

Yükseltme virüsü mü? Evetse kaç kuruş?

pikniktip
30.Mart.2014, 17:37
Arıza virüsü mü? Evetse çözüm nedir?

Yükseltme virüsü mü? Evetse kaç kuruş?

2"'e kadar yükselltme için benim bildiğim bir kaç öneri var ya get koyarlar yada amortisör helezonla yaparlar
bence 2"yükseltme kiti diye ara internette fiyatlar hakkında bir fikrin olsun
sonra sitedeki daha bilgili arkadaşlar seni daha sağlıklı yönlendirir diye düşünüyorum.
ha bu arada kuruş'u da unut :)

anarchist
30.Mart.2014, 17:57
Abs isiginin yanmasi , abs sensorune gelen su ile ilgili olabilir. Genelde su gecislerinde yanar bir sure sonra gecer. birkac gun bekle bakalim sonecek mi.
255 WJ nin orjinal lastik boyutu oldunu sanmiyorum. Yanak kac?

rk30sdk cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Han Solo
30.Mart.2014, 18:19
Motor arıza ışığı iki gün önce, abs ve park fren P ! ışığı da dün söndü. Yağmurlu hava geçince :)

Ya arkadaşlar, benim 255 lastik, davlumbazı içeri aldığım halde sonuna kadar direksiyonu çevirince sürtüyor ve ses çıkarıyor.

Bu araba yükseltme maliyetli birşey mi? Biraz araba yükselsin havalı görünsün, biraz da şu sürtme işi düzelsin diye 4-5 cm yükseltsek çok mu tutar?

sen de direksiyonu sonuna kadar çevirme...zaten pompaya zararlı sona gelince zzzz diye ses yapar bi tık geride kalması lazım sondan..o sesi duymaman gerek

Maverick
01.Nisan.2014, 01:16
Bunun ne olduğu konusunda fikri olan var mı? http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-transgo-vites-programlama-kiti-159191523/detay

2"'e kadar yükselltme için benim bildiğim bir kaç öneri var ya get koyarlar yada amortisör helezonla yaparlar
bence 2"yükseltme kiti diye ara internette fiyatlar hakkında bir fikrin olsun
sonra sitedeki daha bilgili arkadaşlar seni daha sağlıklı yönlendirir diye düşünüyorum.
ha bu arada kuruş'u da unut :)

Bir bakalım abi. Helezon ne anlamadım onu da yarın ararım seni konuşuruz.

Abs isiginin yanmasi , abs sensorune gelen su ile ilgili olabilir. Genelde su gecislerinde yanar bir sure sonra gecer. birkac gun bekle bakalim sonecek mi.
255 WJ nin orjinal lastik boyutu oldunu sanmiyorum. Yanak kac?

rk30sdk cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen sönüyor zaten. Yağmurlu havada yanıyor, Cruise sapıtıyor. Ama hava düzelince geçiyor. Fakat yağmurlu havada ben ABS kullanamayacaksam ne anlamı kaldı ki? Şu an yanmıyor ve ABS çalışıyor. Sorun ne anlamadım.

Lastik 255/65/16. Aynen hocam orjinal değil bu zaten. Orjinali 235/65/17 sanırım. Ama alan kişi niye 16 takmış anlamadım. Kimisi de diyor jantın orjinal.

sen de direksiyonu sonuna kadar çevirme...zaten pompaya zararlı sona gelince zzzz diye ses yapar bi tık geride kalması lazım sondan..o sesi duymaman gerek

Onu biliyorum başkanım. Sonuna kadar çevrili uzun süre tutmam ama parktan çıkarken mecbur kalıyorum.

Maverick
05.Nisan.2014, 16:54
Transparan siyah stop boyasi aldim. Arkalari boyadim.

Alttaki kirmizi reflektor ve sag sol turuncu sinyalleri de boyayacam.

Transparan siyah boya harika birsey. Ama boyarken az basmayacaksiniz. Fazla basacaksiniz ama akma olmamali. Fazla basinca parlak ve puruzsuz oluyor. Ama korkup da spreye az basarsaniz putur putur oluyor.

Arka plaka isiklarini da led isik yaptim. Gece resmini cekerim.

İc isiklari da led yapacam.

http://img.tapatalk.com/d/14/04/05/e6agygab.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/04/05/2uma4ubu.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/04/05/abamymyh.jpg

mjz66
05.Nisan.2014, 16:58
Off manyak iyi gozukuyor masallah:) bana da yap aynisini

Han Solo
05.Nisan.2014, 17:38
Led candir ver siparisi gelsin

Kanuni
05.Nisan.2014, 18:12
burak 2" get ile yükseltme hem ekonomik hem de aracın stabilitesine çok etki etmiyor diye biliyorum...daha evvelki senelerde yaptıranlar oldu ve son derece memnunlardı...deneyebilirsin....kit ise biraz daha masraflı olur ama yayların ve amortisörlerin yenilenmiş olur...böylece sürtmeyi de kesmiş olursun

pikniktip
05.Nisan.2014, 21:06
on numara olmuş

Maverick
06.Nisan.2014, 13:30
Off manyak iyi gozukuyor masallah:) bana da yap aynisini

Yaparız abi. Ayıpsın.

Led candir ver siparisi gelsin

Sipariş derken? Ben direk gidip alıyorum acaba pahalı mı oluyor? İki tane plaka led ampülüne 15 TL verdim :) Birazdan gidip iç ışıklar için alacam.

burak 2" get ile yükseltme hem ekonomik hem de aracın stabilitesine çok etki etmiyor diye biliyorum...daha evvelki senelerde yaptıranlar oldu ve son derece memnunlardı...deneyebilirsin....kit ise biraz daha masraflı olur ama yayların ve amortisörlerin yenilenmiş olur...böylece sürtmeyi de kesmiş olursun

Abi şu an için kit beni aşıyor. Ama get ile cesaret edemiyorum birşey olacak arabaya diye.

on numara olmuş

Eyvallah abim.

Maverick
06.Nisan.2014, 22:31
Arac ici isiklari led ile degistirirken nasil oldu bilmiyorum teyp, kalorifer isiklari bozuldu yanmiyor. Sigorta falan mi atti acaba? Su an arabadayim. Bi fikir verebilir misiniz?

mjz66
06.Nisan.2014, 22:34
Sigortalar olabilir, kisa devre yaptirdin biyerlere muhtemelen.

Maverick
07.Nisan.2014, 02:29
Aynen Levent Abi. Elim pisti, yazamadim.

Farkettim ki onlarla beraber plaka ve park isiklari da yanmiyor.

6 numarali Park Lambalari sigortasi yanmis. Arka sis olmadigi icin 27. Soketteki 15 amperlik sigortasini cikardim 6 numaraya taktim.

Bu arada arac ici led isiklarla beyaz beyaz fena oldu.

mjz66
07.Nisan.2014, 02:31
İyi yapmisin eline saglik, resim alim:)?

Maverick
07.Nisan.2014, 11:58
Cevizlibağ'a gidiyorum. İşlerim var. Sonrasında Durmuş Abi ile (Büyükkörükçü) kalorifer kutumu yaptıracağım. Kablolarında temassızlık var. Ben uğraşayım dedim olmadı. Kabloları oynattıkça kıvılcım atıyor. Arabayı yakacaktım :)

İyi yapmisin eline saglik, resim alim:)?

Akşam çekeyim ışıklı halde abi :)

pikniktip
07.Nisan.2014, 14:27
Aynen Levent Abi. Elim pisti, yazamadim.

Farkettim ki onlarla beraber plaka ve park isiklari da yanmiyor.

6 numarali Park Lambalari sigortasi yanmis. Arka sis olmadigi icin 27. Soketteki 15 amperlik sigortasini cikardim 6 numaraya taktim.

Bu arada arac ici led isiklarla beyaz beyaz fena oldu.

Sende eşeleye eşeleye her yerini çözeceksin arabanın :)
27. soket cezalı soketmiki söktün onu? yoksa yedek mi o ?

Maverick
07.Nisan.2014, 14:31
1-2 yedek, 27. Soket arka sis lambalari. Ben de arkada sis goremedim. Onu soktum abi. Ayni amperdi.

Bu arada cidden arka sisler nerde goremedim ben hic?

Han Solo
07.Nisan.2014, 15:16
1-2 yedek, 27. Soket arka sis lambalari. Ben de arkada sis goremedim. Onu soktum abi. Ayni amperdi.

Bu arada cidden arka sisler nerde goremedim ben hic?

arka kırmızılardan 1 tanesinde sis farı diye geçiyor

Maverick
07.Nisan.2014, 16:30
O zaman oralari da dolduralim :) Eksik kalmasin.

Maverick
08.Nisan.2014, 00:13
Levent abi için özel çekimler.

İç ışıkların ve plakanın led ışık yapılması.

Arabanın gece iç ışıkları yanarken havası ciddi anlamda değişti. Ledlerin beyazlık oranı harika tuttu. Şiddetle tavsiye ederim.

Not: Fotoğrafta çok belli olmuyor.

mjz66
08.Nisan.2014, 00:16
Nefis olmus kardesim eline saglik:) ben de yapicam yardimini alicam ona gore:)

Maverick
08.Nisan.2014, 00:18
Nefis olmus kardesim eline saglik:) ben de yapicam yardimini alicam ona gore:)

Estafirullah abi, ne yardımı. Siz ustasınız. Ne zaman istersen.

Bi kaç eksiğim kaldı, bagaj perdesi, simit tank, kapanır aynalar, ufak tefek rötüş ve çürümeler.

jeep96
08.Nisan.2014, 09:03
Transparan siyah stop boyasi aldim. Arkalari boyadim.

Alttaki kirmizi reflektor ve sag sol turuncu sinyalleri de boyayacam.

Transparan siyah boya harika birsey. Ama boyarken az basmayacaksiniz. Fazla basacaksiniz ama akma olmamali. Fazla basinca parlak ve puruzsuz oluyor. Ama korkup da spreye az basarsaniz putur putur oluyor.

Arka plaka isiklarini da led isik yaptim. Gece resmini cekerim.

İc isiklari da led yapacam.

http://img.tapatalk.com/d/14/04/05/e6agygab.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/04/05/2uma4ubu.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/04/05/abamymyh.jpg

maşallah.
güzel duruyor aracın. spacer mi var araçta?
get ile yükseltmeyi 5 cm e kadar yapabilirsin fakat şu andaki esnekliği kaybolacaktır aracın daha ser olur.
istersen bende iki tane ön get var sizindir. benim işime yaramıyor. arka get leride onlara göre yaptırabilirsin polüretandan. benim fikrim sadece ufak sürtmeden sebepse yükseltme isteğin 3 cm yeterli ne çok sert ne yumuşak olur aracın. iki ön iki adet te arka helezon var onları araştırır bakarsın ne eder ne etmez bilemiyorum verebilirim. helezonlar 2'' amortisörleri yok.

BOSCH
08.Nisan.2014, 09:21
Hasan hoşgeldin:D

jeep96
08.Nisan.2014, 09:27
hoş buldum muharrem. nasılsın.? görüşmeyeli beş sene kadar olmuştur herhalde? :( ben ilk günden beri buradaydım da bir ara siteye giremedim bir ara cevap yazamaz durumdaydım. sağ olsun mert kardeşim in yardımlarıyla cevap yazabilir duruma geldim.

Beatrix
08.Nisan.2014, 11:34
hoş buldum muharrem. nasılsın.? görüşmeyeli beş sene kadar olmuştur herhalde? :( ben ilk günden beri buradaydım da bir ara siteye giremedim bir ara cevap yazamaz durumdaydım. sağ olsun mert kardeşim in yardımlarıyla cevap yazabilir duruma geldim.

Hasan, hoş geldin..., sendeki WJ duruyormu hala ?

Maverick
08.Nisan.2014, 12:10
maşallah.
güzel duruyor aracın. spacer mi var araçta?
get ile yükseltmeyi 5 cm e kadar yapabilirsin fakat şu andaki esnekliği kaybolacaktır aracın daha ser olur.
istersen bende iki tane ön get var sizindir. benim işime yaramıyor. arka get leride onlara göre yaptırabilirsin polüretandan. benim fikrim sadece ufak sürtmeden sebepse yükseltme isteğin 3 cm yeterli ne çok sert ne yumuşak olur aracın. iki ön iki adet te arka helezon var onları araştırır bakarsın ne eder ne etmez bilemiyorum verebilirim. helezonlar 2'' amortisörleri yok.

Çok teşekkürler.

Spacer yok. Kendiliğinden öyle. Bu jantları önceki sahibi nerden bulmuş anlamadım.

Hasan Hocam, sen deki ön getler kaç cm peki? 3 mü 5 mi? Çok teşekkürler şimdiden.

jeep96
08.Nisan.2014, 15:04
Hasan, hoş geldin..., sendeki WJ duruyormu hala ?

evet abi hala duruyor.:) nick im değişmesin abi.:)

jeep96
08.Nisan.2014, 15:06
Çok teşekkürler.

Spacer yok. Kendiliğinden öyle. Bu jantları önceki sahibi nerden bulmuş anlamadım.

Hasan Hocam, sen deki ön getler kaç cm peki? 3 mü 5 mi? Çok teşekkürler şimdiden.
5 veya 6 cm olması lazım tornada istediğin kadar kolaylıkla aldırılabilir polüretan malzemeden.

mjz66
08.Nisan.2014, 23:40
Mini bir gezegen gecesi yaptik Burak kardesimizle, cay kahve ve bol bol sanayi muhabbeti, jeep muhabbeti tabi ki:) cocuklari da cektik kafenin onune kafadan:)
http://img.tapatalk.com/d/14/04/09/8yhepe7e.jpg

Maverick
09.Nisan.2014, 10:58
Levent Abi ile çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik dün gece. Arabalarımıza baktık. Ben oradan malzeme bırakmaya gittim karşıya. Hasan Abi'ye gidip ondaki get'leri alacaktım ama geç olmuştu işlerim bittiğinde.

Arkadaşlar aşağıdaki ilanlardaki aynalar otomatik katlanır türden mi? Eğer öyle ise gidip alacağım. Satan kişi bilmiyor. Bana acil bilgi verebilir misiniz? Ona göre çıkıp gidip alacağım. Üstlerinde kodları yazıyor oradan anlaşılır mı?

Benim aynalar otomatik katlanmıyor. Ama aracımda bu özellik ve düğmesi var. Zamanında değiştirmişler aynaları.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-grand-cherokee-cikma-sol-ayna-160145755/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-grand-cherokee-cikma-sag-ayna-160145923/detay

Han Solo
09.Nisan.2014, 11:03
Levent Abi ile çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik dün gece. Arabalarımıza baktık. Ben oradan malzeme bırakmaya gittim karşıya. Hasan Abi'ye gidip ondaki get'leri alacaktım ama geç olmuştu işlerim bittiğinde.

Arkadaşlar aşağıdaki ilanlardaki aynalar otomatik katlanır türden mi? Eğer öyle ise gidip alacağım. Satan kişi bilmiyor. Bana acil bilgi verebilir misiniz? Ona göre çıkıp gidip alacağım. Üstlerinde kodları yazıyor oradan anlaşılır mı?

Benim aynalar otomatik katlanmıyor. Ama aracımda bu özellik ve düğmesi var. Zamanında değiştirmişler aynaları.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-grand-cherokee-cikma-sol-ayna-160145755/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-grand-cherokee-cikma-sag-ayna-160145923/detay

denemeden anlaşılır mı bilmem

pikniktip
09.Nisan.2014, 11:04
Genelde sahibi bilmiyorum diyorsa o ayna otomatik degildir :)

pikniktip
09.Nisan.2014, 11:40
sol ve sağ aynaya iki ayrı ilan vermiş
fakat iki ilandada üretim kod no vız vızlarını sadece sol aynanın
görüntüsünü kullanmış bence aynaları takıp denersin çalışıyorsa alırsın

Maverick
09.Nisan.2014, 11:52
Tamam, oraya gidip denerim simdi. Fiyat iyi mi sizce eger katlanir ayna ise? İkisine 350 diyecem.

Kabul ederse benim aynalari veririm fiyatan duser belki, ya da yan basamaklarin var onlari veririm.

Maverick
09.Nisan.2014, 11:59
Eliyle kapatmayi denese adam? Motorlu oldugu icin kapanmaz herhalde? O sekilde de anlasilir ne oldugu?

Han Solo
09.Nisan.2014, 12:04
Tamam, oraya gidip denerim simdi. Fiyat iyi mi sizce eger katlanir ayna ise? İkisine 350 diyecem.

Kabul ederse benim aynalari veririm fiyatan duser belki, ya da yan basamaklarin var onlari veririm.

katlanmasa olmaz mı niye katlıyorsun ki aynaların kırılınca bakarsın katlanır olana bence..

pikniktip
09.Nisan.2014, 12:09
Motorlular ellede kapanıyor ama önermiyolar

tapatalk kullanılarak ortalık bi yerden üfürüldü

Maverick
09.Nisan.2014, 12:16
Ya eksik gedik kalmasin diyorum arabada :) Otomatik katlanma guzel sey, hep ozenmisimdir ;)

pikniktip
09.Nisan.2014, 12:27
iste git aynaların ikisininde bağla arabaya çalışıyorsa al :)

Maverick
09.Nisan.2014, 13:00
Adam elle kapanmiyor dedi. Bana uzak orasi biraz ama mecbur gidecem.

Eger otomatik kapaniyorsa 400 TL iki ayna iyi fiyat sanirim?

epatlak
09.Nisan.2014, 15:13
Burak bu aynaların aynı zamanda kendi içinde ısıtmalı, ısıtmasız, kararan, kararmayan, katlanan, katlanmayan gibi özellikli olanları da mevcut. Demek istediğim katlanan ayna ararken senin aynanda olan ve çalışan farklı özelliklerden de feragat etme.

Maverick
09.Nisan.2014, 15:27
Burak bu aynaların aynı zamanda kendi içinde ısıtmalı, ısıtmasız, kararan, kararmayan, katlanan, katlanmayan gibi özellikli olanları da mevcut. Demek istediğim katlanan ayna ararken senin aynanda olan ve çalışan farklı özelliklerden de feragat etme.

Abi aynen. Araştırdım. Bu ısıtmalı, elektrikli ayarlanabilir ve katlanan tür. Tam benim işimi gören. Ama zaten oraya gidince takıp deneyeceğim.

Monachus
09.Nisan.2014, 18:03
Ben olsam katlananla uğraşmazdım. Veledin biri ters yöne iter herhangi bir şeye kızıp, al başına derdi. Karşıdan gelen kamyonun dokunacağı tutar, içindeki mekanizma kırılır.. Aslında yeni ayna gerekir, dünyanın parasıdır.. Çıkma motor bulunursa halledilir, başıma geldi, 1000 tl yerine 100 tl ile kurtuldum...
Dediğim gibi, ben olsam arabanın orijinalliğini hiç bozmazdım..

Beatrix
09.Nisan.2014, 22:27
Ben olsam katlananla uğraşmazdım. Veledin biri ters yöne iter herhangi bir şeye kızıp, al başına derdi. Karşıdan gelen kamyonun dokunacağı tutar, içindeki mekanizma kırılır.. Aslında yeni ayna gerekir, dünyanın parasıdır.. Çıkma motor bulunursa halledilir, başıma geldi, 1000 tl yerine 100 tl ile kurtuldum...
Dediğim gibi, ben olsam arabanın orijinalliğini hiç bozmazdım..

http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/ikonlar/create.gif (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/ikonlar/create.gif.html)

Maverick
10.Nisan.2014, 02:02
Orjinalinde zaten katlanir ayna varmis. Dugmesi var. Yan aynalar kirilmis ikisi de, kapanmayan takmislar :)

Maverick
14.Nisan.2014, 01:24
100 TL gaz, 133 KM.

Pfff.

pikniktip
14.Nisan.2014, 01:28
yuhhh yaklaşık 100 km de 28 lt civarı lpg tüketiyor
artık bunun peşine düş bence

Han Solo
14.Nisan.2014, 01:45
100 TL gaz, 133 KM.

Pfff.

cidden çok ben o kadar yakıyorum belki daha az ama dur kalk trafikse normal çok karışık bir durum

Maverick
14.Nisan.2014, 10:28
Çok dur kalk trafik 133 KM'nin en fazla %30 kısmıdır.

Maverick
15.Nisan.2014, 16:32
30 TL 38 KM.

Kopru trafigi de var icinde. Ama cok degil.

Arabayi tedavulden kaldiricam.

pikniktip
15.Nisan.2014, 16:42
Hep aynı yerden mi alıyorsun gazı ?

Maverick
15.Nisan.2014, 17:43
Degisiyor aldigim yerler ama hep ayni tuketim degerleri :/

pikniktip
15.Nisan.2014, 18:10
Adam gibi bir lpgciye gitmen gerekiyor o zaman başka çare yohtur

tapatalk kullanılarak üfürüldü

Maverick
16.Nisan.2014, 16:48
Arkadaşlar, koltuk motorlarından bir tanesinde arıza var. Benim koltuğumun tam kalça kısmını aşağı yukarı oynatan özelliği çalışmıyor. Ki en önemli kısmı, arabaya hakim olamıyorum, benimki aşağıda kalmış. Alt tarafa baktım, motordan ses geliyor titriyor ama hareket yok. Ne önerirsiniz? Kim bakar buna?

Bir de ufak tefek taş izleri için rötüş boya yapacağım. İnce fırça ile boyayı dokundursam yeterli olur herhalde? Kabarık falan durmaz değil mi?

Adam gibi bir lpgciye gitmen gerekiyor o zaman başka çare yohtur

Levent Abi ile görüştük. Bu yakında gidiyorum abi.

pikniktip
16.Nisan.2014, 16:52
Kabarık durmaz ama çizik hattın siyahlamış hali olur en azından çizik milletin gözüne girmezvben siyah fayans derz kalemiyle yaptım :)

Han Solo
16.Nisan.2014, 16:56
Arkadaşlar, koltuk motorlarından bir tanesinde arıza var. Benim koltuğumun tam kalça kısmını aşağı yukarı oynatan özelliği çalışmıyor. Ki en önemli kısmı, arabaya hakim olamıyorum, benimki aşağıda kalmış. Alt tarafa baktım, motordan ses geliyor titriyor ama hareket yok. Ne önerirsiniz? Kim bakar buna?

Bir de ufak tefek taş izleri için rötüş boya yapacağım. İnce fırça ile boyayı dokundursam yeterli olur herhalde? Kabarık falan durmaz değil mi?

komple bel altı temizlik boyası yaptır madem öyle...osman abi halleder vakit bulursa. ama ne kadar rötüş lazım 1-2 noktaysa yaparsın sen kendi başına

Maverick
16.Nisan.2014, 19:31
Yok abi oyle bel alti boyaya gerek yok. Genel boya iyi durumda zaten. Kucuk tas izleri. Aldim boyayi zaten. Px8 siyah. Deneme yaptim. Gayet iyi oluyor. En azindan o beyazliklar gozune carpmiyor.

Su an benim icin onemli olan koltuk motorunun kalca kismi. Sanirim disli siyirmis. Tamiri oluyor mu bunun? Kim bakar? Elektrikci mi?

Monachus
16.Nisan.2014, 20:57
Ayarlı pedalların dişlisi sıyırmıştı, servis bir yerde yeni dişli yaptırdı tornada...

arnavut
16.Nisan.2014, 21:04

Burak kardeşim bana ulaşırsan koltuk için yardımcı olurum benimde koltuk bozuldu ben yaptırdım 05325475372 İbrahim

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Maverick
17.Nisan.2014, 14:43
Maslak Otogaz Sinan Usta'ya gittim. Ergun Abi'nin arkadasi. Kendisi Atikerci. Zavoli'den arkadasini da cagirdi. Şansıma Benden onceki sahibinde arabamin motoru yapilinca LPG'yi tekrardan takan da Sinan Usta imis. Sagolsun cok ilgilendi Baktilar. Hicbir sorun yok. Aksine degerler on numara cikiyor.
Bi tek bi kac kablo yanlis takilmis, o da sadece benzinden lpg'ye geciste sarsinti yaparmis. Onu duzelttiler.

Arabanin sogukken zor calistigini soyledim. Yesil renkli birseyler siktilar biryerlere.

Ama 100 TL-133KM cok dediler.

Onerileri su oldu, lpg fulleyip, 40 km kadar gezip, ayni pompadan tekrar fullemek. O sekilde hesaplamak. Oncelikle benim olcumlerim dogru mu ona bakicaz. Benim 100 tl gaz alip bitene kadar kullanma yontemim olcumde yanlis olabilirmis. Ama burda siz 100 TL ile sehirici 190 km yaparken beni eksik 60 km hesaplama gibi bir hata yapmam bence cok dusuk bir ihtimal.

Neyse, eger olcumum dogru cikarsa yani arac fazla yakiyorsa bunu benzinle deneyecez. Cunku lpg de sorun olmayip benzinde sorun varsa otomatikmen lpg de cok yakarmis.

Oksijen sensoru arizali olabilir dediler ama oyle olsa ariza isigi yanar.

Anlayacaginiz canım sıkıldı bayagi.

Aksam fulleyip caddede turlayacam bakalim. Sonuc yazarim

Han Solo
17.Nisan.2014, 14:44
Sat kurtul :)

Maverick
17.Nisan.2014, 14:45
Burak kardeşim bana ulaşırsan koltuk için yardımcı olurum benimde koltuk bozuldu ben yaptırdım 05325475372 İbrahim

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Abi cok tesekkurler. Telde konustugumuz uzere, bigun sana gelip yolcu tarafi dislilerini benim tarafla degisiriz.

Ayarlı pedalların dişlisi sıyırmıştı, servis bir yerde yeni dişli yaptırdı tornada...

İbrahim Abi de oyle dedi. Yeni disli yapiliyormus. Ama biz sag taraf sol taraf dislileri degisicez. Yolcu tarafi cok onemli degil.

Maverick
17.Nisan.2014, 18:13
Ya abiler, birşey soracağım.

Benim aracın orjinal lastik-jant 235/65/17, şu anki ise 255/65/16. Arada sadece 1 mm fark var. Yani fark yok gibi.

Bu kilometre sayaç şaşma olayında, komple lastik dahil çap mı önemli, yoksa jant çapı mı? Komple çap önemli ise, KM sayacımda fark olmaz. Ama janttan ölçüyorsa fark olur.

Han Solo
17.Nisan.2014, 19:37
Arazi sanzimanindan olcuyor

Maverick
18.Nisan.2014, 00:15
Stoplarin boyasini arttirip parlak siyah hale getirdim. Kullandığım boya Presto Şeffaf Siyah Stop boyası. Bu iş için bu markayı çok öneriyorlar.

Boyayı odamda yaptım dışarda rüzgar olduğu için. Odaya girilmiyor şu an :)

Stoplar çok güzel oldu ama biraz kılcal tozlar yapıştı maalesef.

Bu mevzu muayenede sıkıntı çıkarmaz inşallah.

http://img.tapatalk.com/d/14/04/18/apa9e2e8.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/04/18/ujyhydy4.jpg

Han Solo
18.Nisan.2014, 00:54
Evet cok guzel olmus peki muayenede sorun cikarsa sokulebiliyor mu

pikniktip
18.Nisan.2014, 00:56
Ha bide sinyal verince, frene basınca falan milletin haberi olacak mı acaba :)

Han Solo
18.Nisan.2014, 00:57
Ha bide sinyal verince, frene basınca falan milletin haberi olacak mı acaba :)

:D:D:D:D:D:D

Maverick
18.Nisan.2014, 01:36
Ahanda boyle sokuluyor :@@@@@@

Meyve soyar gibi far soyuyorum.

Birazdan duvara firlaticam. Bi tanesindeki hatayi duzeltip derken rezil ettim. Sentetik tiner cikarmiyor. Yarin selulozik alip deneyecem.

Baska onerisi olan?

http://img.tapatalk.com/d/14/04/18/5upatypu.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/04/18/e2yqeber.jpg

Maverick
18.Nisan.2014, 01:50
Ya nasil sokecez bunu? Ellerim parcalandi. Sentetik cikarmiyor. Selulozik ise yarar mi?

pikniktip
18.Nisan.2014, 01:53
Yat uyu. Sabaha kendi çıkar gider (bilmiyorum ama selülozik denersin sabaha)

Han Solo
18.Nisan.2014, 01:58
ya niye söktün nasıl söktün ufak hata yüzünden...kıracaksın şimdi bırak hata olsun ufak tefek mundar edeceksin stopları

Maverick
18.Nisan.2014, 02:06
Abi diğerinde sorun yok.

Bir tanesini söktüm artık. Çıkaracak bir yöntem bulmam lazım. Rezil oldu far.

mjz66
18.Nisan.2014, 02:12
Abi diğerinde sorun yok.

Arasana beni bi, ayaktayım

Beatrix
18.Nisan.2014, 07:36
Ya abiler, birşey soracağım.

Benim aracın orjinal lastik-jant 235/65/17, şu anki ise 255/65/16. Arada sadece 1 mm fark var. Yani fark yok gibi.

Bu kilometre sayaç şaşma olayında, komple lastik dahil çap mı önemli, yoksa jant çapı mı? Komple çap önemli ise, KM sayacımda fark olmaz. Ama janttan ölçüyorsa fark olur.

Komple çaptan ölçer.

Beatrix
18.Nisan.2014, 07:38
Abi diğerinde sorun yok.

Ebay yolu göründü ! http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/ikon/hammer.gif (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/ikon/hammer.gif.html)

Maverick
18.Nisan.2014, 11:28
Ebay yolu göründü ! http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/ikon/hammer.gif (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/ikon/hammer.gif.html)

Haha, yapma abi. Ben sökerim onu bugün selülözik tinerle abi.

Ebay'de Türkiye'ye girişte vergi ve yüksek kargo ücreti olmasa çok sevdiğim bi stopa var onu getirecektim.

http://www.ebay.com/itm/TLN-Jeep-Grand-Cherokee-1999-2000-01-02-03-04-Altezza-Tail-Lights-Smoke-/380882982433?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Year%3A2001%7CMake%3AJeep%7CModel%3AGrand+Che rokee&hash=item58ae651621&vxp=mtr

pikniktip
18.Nisan.2014, 11:30
Arka stopa daha çok benziyor

Maverick
18.Nisan.2014, 15:04
Selulozik tiner sagolsun kaymak gibi sokuldu.

http://img.tapatalk.com/d/14/04/18/8yse7u3y.jpg

pikniktip
18.Nisan.2014, 15:07
Hadi boya bakalım gene :)

Alfonse
18.Nisan.2014, 15:34
Film kaplanabilir...
Boya olunca ikisinin tonu tam tutmayabiliyor...

Ebaydan stop alin... Cok degisiklerde var... Chrystal beyazlar felan...
Ben almistim. Turkiyeden daha ucuza gelmisti...

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maverick
19.Nisan.2014, 12:02
Hadi boya bakalım gene :)

Boya bittiği için yeni boya alacağım bugün :)

Film kaplanabilir...
Boya olunca ikisinin tonu tam tutmayabiliyor...

Ebaydan stop alin... Cok degisiklerde var... Chrystal beyazlar felan...
Ben almistim. Turkiyeden daha ucuza gelmisti...

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Film olayını da düşündüm ama çok kıvrımlı olduğu için emanet durur dediler.

E-bay'de evet çok sevdiğim bir far var. Fiyatı da uygun ama, kargo ve Türkiye Gümrük ücreti düşündürüyor.

Alfonse
20.Nisan.2014, 16:59
Bir kolide aynı üründen veya çeşitli 5 adede kadar ürün olunca
Ticari miktar ve muhteviyatta değil diye değerlendirirler.
Kargo dahil fiyat 100euro yu geçmez ise tek ve matbuu % 7 gümrükte ödemezsiniz. Ptt kapınıza kadar getirir...
Rakam ne olursa olsun (1500euroya kadar) gümrük memuru kargo içeriğinin ticari miktar ve muhteviyatta olduğuna kanaat getirse gümrük müşsviri bulup italat beyannemesi doldurup resmi italat yapmanız lazım...
Vergi dışında sırf resmi işler 500tl tutar...
O durumda karışır iş...

Satıcıya ısrar edin. Kesinlikle USA in resmi posta hizmeti United Postal Service (UPS) ile göndersin. Tr nin resmi postası PTT birtek UPS ile anlaşmalı.
Dhl v.s. gibi yollar kullanırsanız bu kargo firmaları navlun beyanneme v.s konusuna aracı olup para kazanmak için illada italat yoluna sokuyor kargoyu...
Ben bu zamana kadar far stop uzaktan kumanda telsiz maykı telsiz aksesuarları kablolar aksesuarlar felan aldım. Hiç sorun olmadı. Kapıma kadar geldi.
Ama hiç büyük parça almadım...
Bi arkadaşımız tavan çadırı aldı ama ikiye böldürdü. Mekanizma ayrı geldi... kumaş kısımlarını ise tekstile girdiği için zor çıkardı ama halletti...
T shirt ufak kıyafat felanda tekstil olmasına rağmen küçük paket olduğu için dikkat çekmiyor.
Birisi paketleri 5 e böldürüp yükselme kiti almıştı ebaydan :)
Büyük parça risk ama bir stopun sığabileceği koliye kadar dikkat çekmez sorun olmaz...
Genede risk herzaman var...
Gözden çıkarabileceğiniz rakamlara korkmadan alışveriş yapabilirsiniz e-bay dan...
(Tecrübe ve bilgilerim 2 yıl kadar öncesine dayanır. 2yıldır gümrük mevzuattında değişiklik olduğunu zannetmiyorum)

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfonse
20.Nisan.2014, 17:14
Becerikli birisi olursa ısıta ısıta
çok güzel kıvrımlar :o;):cool:
Vererek kaplıyorlar filmle...

Alfonse
20.Nisan.2014, 17:20
http://www.ebaydestek.com/index.php
Burası çoğumuza faydalı olur kanısındayım...

pikniktip
20.Nisan.2014, 17:22
Duyduğum kadarıyla rakam 75 euroya düşmüş kalan hikaye aşağı yukarı aynı

Alfonse
20.Nisan.2014, 17:26
Aaaaa evet şimdi hatırladım...
3 4 yıl önce 100 dü...
Sonra 75 e inmişti suistimal engellemek için...
Kaç yıldır uzsklaştım herbişiden...
Sayenizde beynime yeniden kan gitmeye başladı...
Hayırlısı... :)

monster
22.Nisan.2014, 10:12
Son lpg ayarindan sonra 200tl. Gaz 370 km. ,540kr. Daha da dusurmem lazim. Hala yuksek

monster
22.Nisan.2014, 10:13
boya bittiği için yeni boya alacağım bugün :)

film olayını da düşündüm ama çok kıvrımlı olduğu için emanet durur dediler.

E-bay'de evet çok sevdiğim bir far var. Fiyatı da uygun ama, kargo ve türkiye gümrük ücreti düşündürüyor.

ben 5.2 ye 2 defa film yapmistim cok guzel oldu,fakat cok iyi ustalik gerekiyor

Maverick
22.Nisan.2014, 10:44
Dün ilk defa sağlıklı bir ölçüm yaptım ben de.

Önceden, boş depoya 50 TL koyup bitene kadar ölçüyordum. Ama bu sefer LPG'yi ilk defa tam doldurdum. Depo sıfırken tam 45 LT' aldı. Benim depo sanırım 50 LT. 120 TL tuttu tam.

Maltepe-Darıca-Çayırova-Bostancı-Maltepe hattı yaptım iş için. Tamamen karma trafikti. Yarısı sabit 110 km, yarısı da dur-kalk değil de dur-kalkımsı traifkti. Kısmen 50-60 KM'li, kısmen 20-30 KM'li.

Tam 100 KM yaptığımda sabah LPG aldığım aynı pompanın önüne geldim.

Yol bilgisayarındaki Ortalama/100 KM yakıt değeri 16 idi. LPG için %10 la çarptım. 17.6 LT alır bu depo dedim. Yine doldurttum. Tam tahminim gibi 17.6 LT alınca pompa attı. 47 TL tuttu.

47/100= 47 Kuruş. Bu değer beni çok memnun etti. Aynı zamanda yol bilgisayarımın sorunsuz olduğunu, ve KM sayacımın tam doğru olduğunu anlamış oldum.

Şimdi burada iki dinamik var.

1) Lastik havalarım 29'du. Arabayı aldığımdan beri hiç bakmamıştım. Sabah ilk depoyu doldurmadan lastikleri önler 35 (motordan dolayı) arkalar 34 yaptım. İllaki etkisi olmuştur sanırım?
2) Geçen hafta Sinan Usta'ya gittiğimde ayarlara baktıklarında hiçbir sorun yoktu. Ama birşey farkettiler. Bazı kablolar yanlış takılmıştı. Ancak bu yanlış takılma sadece benzin-gaz geçisinde arabayı sarsma yapar yakıta etki etmez dediler. Onları düzelttiler. Bilmiyorum yakıtın düşmesini etkiledi mi bu?

Yukarda bahsettiğim hesabı bir kere de karma trafik değil de, tam trafikte ve bir kere de tam uzun yol sabih hız ile yapacağım. Ondan sonra tam oturur sistem.

Arabayı ilk aldığımda lpg 3 tl iken 30 TL ile 110 km/s sabit hızda 72 km yapmıştım tam. 42 Krş etmişti. 100 KM'de 14 LT hesaplamıştım. O zaman lastiklerim de tabi inikti. Şu an lpg'yi 2.67'den alıyorum. Lastiklerimin havası tam. Sanırım uzun yolda şu an 37 KRŞ'u yakalarım.

pikniktip
22.Nisan.2014, 10:49

Önceden, boş depoya 50 TL koyup bitene kadar ölçüyordum. Ama bu sefer LPG'yi ilk defa tam doldurdum. Depo sıfırken tam 45 LT' aldı. Benim depo sanırım 50 LT. 120 TL tuttu tam.

Maltepe-Darıca-Çayırova-Bostancı-Maltepe hattı yaptım iş için. Tamamen karma trafikti. Yarısı sabit 110 km, yarısı da dur-kalk değil de dur-kalkımsı traifkti. Kısmen 50-60 KM'li, kısmen 20-30 KM'li.

Yol bilgisayarındaki Ortalama/100 KM yakıt değeri 16 idi. LPG için %10 la çarptım. 17.6 LT alır bu depo dedim. Yine doldurttum. Tam tahminim gibi 17.6 LT alınca pompa attı. 47 TL tuttu.

47/100= 47 Kuruş. Bu değer beni çok memnun etti. Aynı zamanda yol bilgisayarımın sorunsuz olduğunu, ve KM sayacımın tam doğru olduğunu anlamış oldum.

1) Lastik havalarım 29'du. Arabayı aldığımdan beri hiç bakmamıştım. Sabah ilk depoyu doldurmadan lastikleri önler 35 (motordan dolayı) arkalar 34 yaptım. İllaki etkisi olmuştur sanırım?
2) Geçen hafta Sinan Usta'ya gittiğimde ayarlara baktıklarında hiçbir sorun yoktu. Ama birşey farkettiler. Bazı kablolar yanlış takılmıştı. Ancak bu yanlış takılma sadece benzin-gaz geçisinde arabayı sarsma yapar yakıta etki etmez dediler. Onları düzelttiler. Bilmiyorum yakıtın düşmesini etkiledi mi bu?

Yukarda bahsettiğim hesabı bir kere de karma trafik değil de, tam trafikte ve bir kere de tam uzun yol sabih hız ile yapacağım. Ondan sonra tam oturur sistem.

Arabayı ilk aldığımda lpg 3 tl iken 30 TL ile 110 km/s sabit hızda 72 km yapmıştım tam. 42 Krş etmişti. 100 KM'de 14 LT hesaplamıştım. O zaman lastiklerim de tabi inikti. Şu an lpg'yi 2.67'den alıyorum. Lastiklerimin havası tam. Sanırım uzun yolda şu an 37 KRŞ'u yakalarım.

senin iş tamamdır bence gayet normal değerler

Monachus
22.Nisan.2014, 12:28

Geçmiş olsun :)
Lastik havaları her zaman hatırı sayılır bir etki yaparlar sarfiyata, her zaman sabah soğukken ve tercihen güneş görmemişken ölçün.... Haftada bir kontrol ederseniz yeterlidir...

Han Solo
22.Nisan.2014, 12:52

e tamam işte olmuş kaşınma kurcalama sil kafandan artık..o kabloların kesin etkisi vardır yok deselerde :)ruh var bu araçların içinde

Maverick
22.Nisan.2014, 13:29
Geçmiş olsun :)
Lastik havaları her zaman hatırı sayılır bir etki yaparlar sarfiyata, her zaman sabah soğukken ve tercihen güneş görmemişken ölçün.... Haftada bir kontrol ederseniz yeterlidir...

Aynen. Akşam araba soğukken yaptım basıncı. Yakıt almaya gittikçe bakacağım artık.

senin iş tamamdır bence gayet normal değerler

Abi dediğim gibi bir de 100 KM'nin hepsini trafikte yapacağım. Onu merak ediyorum.

e tamam işte olmuş kaşınma kurcalama sil kafandan artık..o kabloların kesin etkisi vardır yok deselerde :)ruh var bu araçların içinde

Bana da öyle geliyor. Ne kablosuysa artık.

Monachus
22.Nisan.2014, 14:18
[QUOTE=Maverick;5276]Aynen. Akşam araba soğukken yaptım basıncı. Yakıt almaya gittikçe bakacağım artık.

Bizim arabalar ağırlıkları ve 4x4 olmaları nedeniyle çok kısa mesafede lastiklerin ısınmasına neden olup havanın yükselmesine neden oluyorlar...
- Benzin istasyonuna giderken mesafe çok kısa; 1, max. 2 km. olsa dahi sürüş şekline bağlı olarak yaklaşık 2 hava artabilir..
- Hava sıcaksa asfalt da sıcak olacağından etki fazla olabilir..
- Günün hangi saati ölçüldüğü önemli değil, lastik soğuk olmalı.. Eğer araba kullanılmış ise en az 3-4 saat gölgede beklemeli ki lastik havası normal seviyesine gelsin..
- Araba hiç kullanılmamış olsa dahi güneş gören lastik ısınır ve lastiğin hava basıncı artabilir..
- Digital ve kaliteli bir hava ölçer alıp sabah erken saatte kontrol etmenizi tavsiye ederim; sonra da pompanızla doğru basıncı ayarlarsınız...
- İstasyonlardaki saatlerin kalibrasyonuna pek güvenmeyin....

Maverick
22.Nisan.2014, 14:33
Hava olcer cok mantikli. Tavsiye edeceginiz bir urun var mi?

Bir de pompa da elektrikli mi olmali? Normal ayak pompasi yeterli mi?

Simdi ben sogukken lastikleri olcecem, normal basincinda olacak. Ama su an yaz mevsimindeyiz. Hem sicaklik, hem bahsettiginiz 4x4 hem de agirlik bu basinci arttiracak. Bu durumda nasil bir yol tercih etmeliyiz?

4.7 WJ icin yazlik psi oneriniz var mi? 255/65/16 M+S 4 mevsim lastik var.

pikniktip
22.Nisan.2014, 15:10
Tabiki elektrikli olmalı. PSİ değeri için her lastikci başka telden çalıyor. Bence 30-32

Monachus
22.Nisan.2014, 16:26
Hava olcer cok mantikli. Tavsiye edeceginiz bir urun var mi?

Bir de pompa da elektrikli mi olmali? Normal ayak pompasi yeterli mi?

Simdi ben sogukken lastikleri olcecem, normal basincinda olacak. Ama su an yaz mevsimindeyiz. Hem sicaklik, hem bahsettiginiz 4x4 hem de agirlik bu basinci arttiracak. Bu durumda nasil bir yol tercih etmeliyiz?

4.7 WJ icin yazlik psi oneriniz var mi? 255/65/16 M+S 4 mevsim lastik var.

Lastik konusuna bayılırım :)
- Lastiklerde hava her zaman lastikler yukarıda açıkladığım şartlarda yani gerçek anlamda soğukken ölçülür ve ayarlanır.
-Benim aracında orijinal ekipman tipi lastik takılı ( yani fabrikanın taktığı ), 245/65 R 17 Goodyear Wrangler HP all weather ( dört mevsim ). Bu lastikte bir psi hava basmak için ayak pompasını 50 defa pompalamam gerekiyordu, pompa bozulunca elektriklisini aldım :)
- Lastik hava basınçlarında yaz / kış mevsimlerinde değişiklik yapılmamalıdır. Hava basıncı hep aynıdır sonuçta, seyir ve hava/yol şartları nedeniyle ısındıkça sadece basıncı artar, soğuyunca orijinal değerine döner - kısacası, her mevsim aynı basınca ayarlayacaksınız. Kış lastiği kullanırsanız o ayrı bir konu ama şu anda bizi ilgilendirmiyor..
- Her zaman araç üreticisinin lastik imalatçısı ile beraber belirlediği ve tavsiye ettiği basınç değerlerine sadık kalırım, aracın bence en ideal yol tutuş, frenaj ve sarfiyat değerleri o değerlerdedir.
- Tavsiye ettiğim bir ürün yok.
- Benim aracın kitapçığında lastik hava basıncının sürüş sonrasında 4-6 psi kadar artabileceği yazıyor, aynen de öyle oluyor ama soğuduktan sonra eski değerlerine dönüyor, yani ben hiç oynamıyorum. Lastik sıcakken havasını fazla görüp düşürürseniz hata yapmış olursunuz...

Umarım aydınlatabilmişimdir..

Maverick
22.Nisan.2014, 17:21
Tabiki elektrikli olmalı. PSİ değeri için her lastikci başka telden çalıyor. Bence 30-32

Tamamdır abi. Alırım bir güzel pompa.

Umarım aydınlatabilmişimdir..

Çok teşekkürler hocam. Gayet iyi oldu bu. Benim lastikler orjinal olmadığı ve abidik bir ölçü olduğundan aracın kataloğunda değeri yazmaz herhalde. Ön-arka 35-34 takılıyorum bakalım.

Monachus
22.Nisan.2014, 20:32
Eğer lastik imalatçısı sizin araç için bir yönlendirme yapamıyorsa tecrübeli bir rot-balans ustası ön düzen ayarlarının doğru olduğundan emin olduktan sonra lastiğin yere basışı ve kendi bilgisine göre size tavsiyede bulunabilir...
Yapılan kilometreye paralel şöyle bir yöntem de mevcut; lastiğin taban ortası, taban kenarlarına göre daha fazla aşınmaya başlarsa hava basıncı fazla; taban kenarları daha çok aşınıyorsa hava basıncı düşük demektir... Zor değil, püf noktasını kaparsınız hemen.. Sürerken fazla basınç arabayı çok zıplatır, tutunmakta güçlük çekebilir; düşük basınç biraz gezme ve frenajda kötü tepki yaratır, yakıt sarfiyatına etki eder vs... ( Tanıdığım bazı yabancılar yakıt sarfiyatı düşsün diye hava basıncını 1-2 psi arttırıp gezdiklerini söylüyorlar.. )
Tabii bu yazdıklarımın hepsi asfaltta geçerli, siz nasılsa yakında off-road yapacaksınız :)

Han Solo
22.Nisan.2014, 20:59
Burak hava psi 34 u gecme aslinda ideal 32 lastik ebati ile alakası yok ben 35 lastige 34 basiyorrum o yuzden ebata cok bakma

GC2013
23.Nisan.2014, 09:33
35-36 psi arası gidip geliyorum. Biraz daha konforlu bir kullanımı oluyor.Varsın azıcık fazla yaksın.

GCG
24.Nisan.2014, 09:50
Burak, dün aksam konuştuğumuz havuz paspaslar şunlar;

http://www.tarotostore.com/Jeep-WJ-1999-04-Havuz-Paspas-Tk,PR-356.html

Maverick
24.Nisan.2014, 11:54
Eğer lastik imalatçısı sizin araç için bir yönlendirme yapamıyorsa tecrübeli bir rot-balans ustası ön düzen ayarlarının doğru olduğundan emin olduktan sonra lastiğin yere basışı ve kendi bilgisine göre size tavsiyede bulunabilir...
Yapılan kilometreye paralel şöyle bir yöntem de mevcut; lastiğin taban ortası, taban kenarlarına göre daha fazla aşınmaya başlarsa hava basıncı fazla; taban kenarları daha çok aşınıyorsa hava basıncı düşük demektir... Zor değil, püf noktasını kaparsınız hemen.. Sürerken fazla basınç arabayı çok zıplatır, tutunmakta güçlük çekebilir; düşük basınç biraz gezme ve frenajda kötü tepki yaratır, yakıt sarfiyatına etki eder vs... ( Tanıdığım bazı yabancılar yakıt sarfiyatı düşsün diye hava basıncını 1-2 psi arttırıp gezdiklerini söylüyorlar.. )
Tabii bu yazdıklarımın hepsi asfaltta geçerli, siz nasılsa yakında off-road yapacaksınız :)

O yakın biraz uzak :) Şu an mümkün değil ama itiraf etmeyelim ki buraya girerken hiç aklımda yoktu, şu gezi ve kamp resimlerini arkadaşlar paylaştıkça benim kanımı kaynatıyorlar.

Burak hava psi 34 u gecme aslinda ideal 32 lastik ebati ile alakası yok ben 35 lastige 34 basiyorrum o yuzden ebata cok bakma

Anladım başkanım. Ama biraz fazla olsa zararı ne olur ki? Sadece beni biraz sarsar sanırım? Lastiği erken yıpratır mı ki biraz fazla basmak?

35-36 psi arası gidip geliyorum. Biraz daha konforlu bir kullanımı oluyor.Varsın azıcık fazla yaksın.

Hocam zaten fazla basınca daha az yakar sanırım sürtünme alanı azaldığı için.

Burak, dün aksam konuştuğumuz havuz paspaslar şunlar;

http://www.tarotostore.com/Jeep-WJ-1999-04-Havuz-Paspas-Tk,PR-356.html

Hımm, tamam şimdi anladım ne olduğu. Ama bunlar böyle kaplama gibi durmuş sanki, hayal ettiğimden farklı geldi biraz. Bizim normal kışlıklar bana yeter sanırım. Zaten çamura falan girmediğim için. (En azından şimdilik) Eyvallah Güneş çok teşekkürler. Benim kışa girmeden arkadaki kışlık paspasları almam lazım. Arabayı aldığımda yoktu. Onları nerden buluruz bilgin var mı?

Maverick
25.Nisan.2014, 02:17
Belki bir gün;

289

Beatrix
25.Nisan.2014, 06:48
Belki bir gün;

289

Burak, bekle biraz daha..., hazırlıyorum ZJ' ni....

ya dur be tapatalk ya

Maverick
25.Nisan.2014, 11:14
Burak, bekle biraz daha..., hazırlıyorum ZJ' ni....

ya dur be tapatalk ya

ZJ'mi derken Ergün abim? :)

GC2013
25.Nisan.2014, 12:43
Şehir içi 64 TL, LPG, 100km. 64TL/2.63TL = 22 Litre.

Maverick
25.Nisan.2014, 13:57
Şehir içi 64 TL, LPG, 100km. 64TL/2.63TL = 22 Litre.

22 Litre değil değil 24.3 yapar hocam.

GC2013
26.Nisan.2014, 01:46
22 Litre değil değil 24.3 yapar hocam.

Kafadan yapinca bu kadar, haklisin hocam, 22-24 farketmez zaten, 64TL tokatladilar anlayacagin:)

Maverick
26.Nisan.2014, 02:13
Daha bunlar iyi gunlerin. Yakittan dolayi foruma birbirine katmistim :)

Han Solo
26.Nisan.2014, 02:21
Bu konuyu parcalayip boleyim diyorum 2-3 ayri konu seklinde :)

Maverick
26.Nisan.2014, 02:22
Bu konuyu parcalayip boleyim diyorum 2-3 ayri konu seklinde :)

Yardımcı olabileceğim birşey varsa ara abi.

KarTutkusu.com'da ben bakıyorum o işlere.

mjz66
26.Nisan.2014, 02:23
Yaa arkadas, hepimiz ayni araclara biniyoruz...bu bokun yaktigi bu kadar iste, az olmaz fazla olmaz:) aslan besleyen yemini dusunmez:) Burak bitirdin bizi bee:)

Maverick
26.Nisan.2014, 02:31
Yaa arkadas, hepimiz ayni araclara biniyoruz...bu bokun yaktigi bu kadar iste, az olmaz fazla olmaz:) aslan besleyen yemini dusunmez:) Burak bitirdin bizi bee:)

Fil abi bunlar, hortumla çekiyor :)

mjz66
26.Nisan.2014, 02:33
Ceksin canlari sagolsun! Bu ulkede ki en guzel, en ozel araclara binen, saygi duyulan adamlariz hala...namimiz yeter:)

Maverick
26.Nisan.2014, 18:54
And the oscar goes to Plasti-Dip

http://img.tapatalk.com/d/14/04/26/zasa2edy.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/04/26/yha6e8y4.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/04/26/e2e7y5ez.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/04/26/e6yqeju4.jpg

Maverick
27.Nisan.2014, 11:59

Yukardaki mevzudan sonra bahsettiğim üzere sadece trafikte ölçüm yaptım. Köprü trafiği kadar ağır değil ama Anadolu Yakası, Bostancı-Kadıköy, Bağdat Caddesi civarları şehir trafiği. Ne ağır, ne hafif.

130 KM yaptıktan sonra aynı pompaya gittim. LPG kırmızı ışık yanıyordu. Depoyu tam doldurttum.

Tam 100 TL, 37 Litre gaz aldı araba.

Yani 100 TL ile 130 KM gidebildim. 100/130= 77 kuruş.

Yani şehirler arası yolda sorun yokken (38 kuruş) şehiriçinde neden bu kadar 2 katı fark ediyor aklım almıyor. Arabayı da hep söylediğim gibi dede gibi sakin kullanıyorum. Köprü trafiğinde falan olsam demekki 1 TL olacak KM'de.

Not: Salih Abi kızma :)

Beatrix
27.Nisan.2014, 12:21
Yani şehirler arası yolda sorun yokken (38 kuruş) şehiriçinde neden bu kadar 2 katı fark ediyor aklım almıyor. Arabayı da hep söylediğim gibi dede gibi sakin kullanıyorum. Köprü trafiğinde falan olsam demekki 1 TL olacak KM'de.

Düğmesiz, senin WJ' nin lastikleri orjinal fabrika çıkış ebadlarında mı ?

Han Solo
27.Nisan.2014, 12:42
Dugmesizin lastikler 255 taban ezberletti bize dugmesiz yaaa

Maverick
27.Nisan.2014, 12:58
Düğmesiz, senin WJ' nin lastikleri orjinal fabrika çıkış ebadlarında mı ?

Yok abi. Stok 235/65/17. Benimkiler 255/65/16.

Çap olarak aynı yapıyor ama taban olarak 2 cm fazla. 4 lastikte fazladan 8 cm yapar. Bi lastiğin yere değdiği uzunluk 10 cm olsa lastiklerin yere temas alanlarını resimde görüyoruz. Hesapladım.

Orjinal halinde yere değen toplam alan 0.094 metrekare.
Benim lastiklerde yere değen toplam alan 0.102 metrekare.
Aradaki artış 0.008 metrekare. Bu küçük gelebilir ama dinleyin;

Değişim yüzdesi: (0.008x100) / 0.094 = %8,5 gibi bir oranda fazla temas alanı var. Bu değişim bizi düşündürmeli mi?

Not: Lastiğin boyuna değen uzunluğu farazi 10 düşündüm. Belki daha çok uzunlukta değiyordur. Ama artış oranı değişmiyor.

311

Han Solo
27.Nisan.2014, 13:56
Aracta calisirken Yada stop edince Gaz kokusu geliyor mu kacak varmidir