PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Subaru forester nedir? ne değildir?

mossin nagant
07.Mart.2014, 01:07
selamlar,
aracımdan bahsetmek istedim sadece :D

kısaca,
subaru forester saf kan bir arazi aracı değildir.
her türlü arazi koşuluna optimum uyum sağlayabilecek sizi güvenli bir şekilde istediğiniz noktaya ulaştırabilecek bir araçtır.
subarunun ürettiği tüm arabalar WRC yani rally alt yapısına yürüyen aksamına sahiptir.
yürüyen aksamları çok çok sağlamdır. yüksek süratli her türlü agresyon harakete dayanımlıdır.
yani standart bir subaru impreza sti 'ı 280 bg den 600 beygire çıkarttığınızda yürüyeninde bir değişime ihtiyaç duymayabilirsiniz.
subarunun kendine has awd sistemi vardır. zaten bir çok videoda bunu görürsünüz.
genelde arka difransiyellerinde lsd vardır.
1. vitesde orta difransiyelini kilitleyip öne arkaya %50 dağılım yapar.

2003-2006 modelleri hiç bir değişiklik olmadan 7 cm ye kadar yükseltilebilir. Standart 2003-2006 nın yere ilk değme noktası 21-22 cm civarıdır.
215/60/16 lastiğide 215/70/16 ya yükseltebilirsiniz. bu yükseltme ve değişimleri aracda her hangi bir modifikasyona gerek duymadan yaparsınız.

sürekli simetrik 4 çeker olduğu için virajlardan it gibi döner. arkanızdan ne mersedes nede bmw gibi araçlar gelebilir. hatta virajlarda onlar dışardan kaymamak için frene basarken siz içerden rahat rahat gaza basabilirsiniz.
buna en büyük etken boxer motor ve simetrik awd dir.
Ülkemizde ve yurt dışında yapılan pist zamanlama yarışlarında da yüzlerce spor otomobilin içinde 4 kapı subarular hep ilk 1-2-3 ü alırlar.
aracın bu viraj performansı insanda huzursuzluk bile yapar. gecenin bir yarısı "**** millet yatmıştır şimdi yollar boştur, çıkayım iki basayım" bile dedirtir adama.

2.0 turbo modeller ruhsatta 177 beygir ve 1400 kg gözükür. muhtemelen beygir gücü ve ağırlık hesabına göre alınan vergi zamanından kalma bir uyanıklık.
aracımı boş depoyla ve stepnesiz bir şekilde kantara soktum. 1700 kg geldi neredeyse. beygir gücünün de daha yüksek olduğu aşikar :D
0-100 km si 8.2 sn civarı. standart haliyle. katalizörler söküldükten ve son susturucu değiştikten sonra araba acayip rahatlıyor. hele birde turbo basıncını 1.2 bara çıkarttınızmı yazılımlar araç uçuyor zaten.

işin özü,
hafta sonları kafanıza göre kampa ve offroada gidersiniz. en kötü ihtimal bi kaldığınız yerde bi 20 metre çekilirsiniz :)
sonrasında şehre gelip ışıklarda mazda rx-8 gibi spor araçlara ayarı verirsiniz.

subaru çok zevklidir :D
sorunuz olursa çekinmeden sorun :D

mossin nagant
07.Mart.2014, 01:09
http://youtu.be/kRniF4JQN2U

Monachus
07.Mart.2014, 09:51
Bir zamanlar, bir kış, Cumartesi geceyarısı, hava buz gibi ve yağmur var. Akatlar'da oturuyorum, Subaru Legacy kullanıyorum, giyindim, çıktım yola, Kilyos'a kadar gittim, oradan iki defa Sarıyer'e gidip geldim, sonra rahatladım ve eve döndüm....
Kış lastiğim yoktu, üstelik fabrika çıkışı lastikler 300km/h hız sınıfıydı - ne gerek varsa 150 beygirlik arabada -; ama kaymadı, savrulmadı...
Aradan yıllar geçti, hala özlerim ama yenileri çok pahalı geliyor...

mossin nagant
08.Mart.2014, 01:59
abi adresini yaz gönderiyom bi tane :)

Monachus
08.Mart.2014, 20:00
Forester dizel, otomatik şanzıman gönder bi zahmet :)

FuatD
28.Mayýs.2015, 22:37
Merhaba, eşimin 2005 HR-V sini değiştirmek istiyorum, ilandaki Subaru Forester için yorumlarınızı alabilir miyim? Bu modelin kronik bir sorunu var mıdır? Expertizde özellikle dikkat etmem gereken neler var? Bu model için fiyat nasıl? Bütçeyi max 50.000 tl düşündüğüm için arayışım oldukça kısıtlanıyor. Şimdiden yanıt ve yorumlarınıza teşekkür ederim.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-subaru-2008-forester-yeni-gorunum-plus4x4-plussunroff-plusderi-plusisitma-pluslpg-li-pluszenon-211253348/detay

Sent from my iPhone using Tapatalk

mossin nagant
29.Mayýs.2015, 09:07
Foresterların hiç birinin kronik sorunu yoktur.
Eski modellerden farklı olarak bu kasalar çok çok çok geniş iç hacme sahiptir. Eğer eşiniz biraz kısa boyluysa kaybolur içinde.
Åžanzuman sorunsuzdur.
Bu araçda vdc varmı bilmiyorum bi telefon acıp sormak lazım. Vdc araç dinamik kontrol sistemidir. Disco II lerdeki traction control ün aynısı. Fakat tüm hızlarda görev yapıyor.
Önler mcpherson arkalar double wishbone süspansyona sahip.
Dikkat etmeniz gereken tek şey lpg uygulaması doğrumu takılmış, takılan sistem araca uygun mu.
Siz hangi ilde ikamet ediyorsunuz?

mossin nagant
29.Mayýs.2015, 09:10
Ve bi kere subaru kullanırsanız diğer araçlar artık size çok güvensiz ve korkutucu gelmeye başlar.

mossin nagant
29.Mayýs.2015, 09:37
http://m.sahibinden.com/classifiedDesc.html?id=214186975&rnd=3529
Buda güzele benziyor. Km de çok düşük.

FuatD
29.Mayýs.2015, 09:47
Foresterların hiç birinin kronik sorunu yoktur.
Eski modellerden farklı olarak bu kasalar çok çok çok geniş iç hacme sahiptir. Eğer eşiniz biraz kısa boyluysa kaybolur içinde.
Åžanzuman sorunsuzdur.
Bu araçda vdc varmı bilmiyorum bi telefon acıp sormak lazım. Vdc araç dinamik kontrol sistemidir. Disco II lerdeki traction control ün aynısı. Fakat tüm hızlarda görev yapıyor.
Önler mcpherson arkalar double wishbone süspansyona sahip.
Dikkat etmeniz gereken tek şey lpg uygulaması doğrumu takılmış, takılan sistem araca uygun mu.
Siz hangi ilde ikamet ediyorsunuz?

Ve bi kere subaru kullanırsanız diğer araçlar artık size çok güvensiz ve korkutucu gelmeye başlar.

http://m.sahibinden.com/classifiedDesc.html?id=214186975&rnd=3529
Buda güzele benziyor. Km de çok düşük.

İlginize çok teşekkür ederim, Antalya'dayım ilandaki araç Alanya'da arada 130 km. var.

Son mesajınızda farklı bir ilan mı vardı, benim gönderdiğim mi, çünkü link sadece ana sayfayı açtı. Expertiz için Antalya civarından bakıyorum başka bir şehirden gidip almak çok işime gelmiyor açıkcası.

mossin nagant
29.Mayýs.2015, 10:37
Fuat bey subarular kronikleri olmayan araçlardır, fakat doğru bakım ve usta ile. Ben buralarda usta bulamayınca kendi bakımlarımı kendim yaptım. Çok kolay zaten bizim subarular.
Bu araçdaki tek çekincem lpg uygulaması. Ne zaman takılmış ve nasıl takılmış.
Kalitesiz lpg sistemleri veya yanlış lpg uygulamaları subap lara zarar verebilir.
Ben 65 bin km lpg li kullandım. Turbo ve yüksek basınçlarda kullandım. Sorun yaşamadım. Sattığım arkadaş yetkili servise götürdüğünde motor saat gibi, lpg yi yeni mi taktırdınız demiş.

Hiç motor açılmadan 700-800 bin km yapan subarular var.

FuatD
29.Mayýs.2015, 10:47
Fuat bey subarular kronikleri olmayan araçlardır, fakat doğru bakım ve usta ile. Ben buralarda usta bulamayınca kendi bakımlarımı kendim yaptım. Çok kolay zaten bizim subarular.
Bu araçdaki tek çekincem lpg uygulaması. Ne zaman takılmış ve nasıl takılmış.
Kalitesiz lpg sistemleri veya yanlış lpg uygulamaları subap lara zarar verebilir.
Ben 65 bin km lpg li kullandım. Turbo ve yüksek basınçlarda kullandım. Sorun yaşamadım. Sattığım arkadaş yetkili servise götürdüğünde motor saat gibi, lpg yi yeni mi taktırdınız demiş.

Hiç motor açılmadan 700-800 bin km yapan subarular var.

Burada da şanzıman ve motor için iyi ustalar var, yetkili servis var, dediğiniz gibi LPG konusuna dikkat etmem gerekiyor. Aslında eşim LPG'li kullanma taraftarı değil, o yüzden acele etmeden LPG uygulanmamış, bu modellerde bir Forester arayayım ben :)

Tekrar teşekkürler, bulup üzerinde yoğunlaştığım bir araç olursa bu konu altından size danışırım.

erolkan
29.Mayýs.2015, 20:12
Burada da şanzıman ve motor için iyi ustalar var, yetkili servis var, dediğiniz gibi LPG konusuna dikkat etmem gerekiyor. Aslında eşim LPG'li kullanma taraftarı değil, o yüzden acele etmeden LPG uygulanmamış, bu modellerde bir Forester arayayım ben :)

Tekrar teşekkürler, bulup üzerinde yoğunlaştığım bir araç olursa bu konu altından size danışırım.

Eski bir Forestercı olarak önerim eğer hız merakınız varsa direk olarak baktıgınız kasanın 2.5 turbosu ile başlamanız.Benım 2 Foreterımda atmosferıkti..Biri 2004 diğeri ise 2009 modeldi.Ama güç olarak beni kesmediği için değiştirdim..
Lpg konusunda ise bence lpg siz alıp kendınız Subarudan anlayan bir lpg montajcısı bulup(antalyada Hba otogaz)taktırmanız.Ben 2009 aracıma Hba otogazda prıns taktırdım ve gayet memnun kaldım işçiliklerinden ve lpg kitinden....

erolkan
29.Mayýs.2015, 20:15
Bu linkte kendi aracıma lpg taktırırken çekmiş oldugum fotolar mevcut..
http://www.subaruclubtr.com/7307/sonunda-2009-forester-a-lpg-takiyorum/

mossin nagant
29.Mayýs.2015, 20:22
Bence daha az paraya 2003-2005 turbo forester alın.
Çok tahrik edici:)
Atmosferik alırsanız şuan kullandığınız 5.2 gibi gider anca.

erolkan
29.Mayýs.2015, 20:35
Atmosferik alırsanız şuan kullandığınız 5.2 gibi gider anca.
Hiç atmosferık Forester kullanmasam dediğine inanabilirdim ama Tufan sende öldürdün be yaw 5,2 gibi bir makinayı :)

FuatD
29.Mayýs.2015, 20:54
Arkadaşlar ilk mesajımda eşimin arabası demiştim ama hız filan derken coştunuz :) genelde şehir içinde, ZJ yerine bazen uzun yolda ailecek kullanılacak bir araba olacak. Bu durumda 2.0 modellerden LPG uygulanmamış 2008-09 model, fazla kmsi olmayan bir Forester aramak mantıklı görünüyor. Şu anki arabası 2005 model olduğu için yine 2005 model bir arabayı ona kabul ettiremem:)

Bu kasaların bir kaç versiyonu var X-limited vs. En donanımlısı hangisi? Almışken donanımlı bir şey alayım diyorum.

erolkan
29.Mayýs.2015, 20:57
Bendeki araç 2009 xs limited (full versiyon) du.. Versiyonları model yılına göre isimleri değişiyor ama full deri ve elektrikli koltuk,sunroof,hız sabitleme vs varsa genelde full modelleridir..

Xperia Z

FuatD
29.Mayýs.2015, 21:01
Ok. Arayalım bakalım :)

mossin nagant
29.Mayýs.2015, 22:59
fiyatta biraz yukarı çıkarsanız subaru xv ler var. çok memnun olursunuz.1.6 motor cvt şanzuman... ben bakınıyorum valla :D

erol 5.2 kulandım :D
bi arkadaşda 4.7 var başka bir arkadaşda da 2005 xt var. ne kalkışta ne yolda ne yokuşta 4.7 2.0xt nin yanına yanaşamıyor :D
kitabi verilere göre 4.7 çok iyi ama gerçekde hüsran gibi. baya denedik..

FuatD
30.Mayýs.2015, 08:25
XV aklımda bakıyorum ama hem fiyat yüksek şimdi hemde ZJ ile iki araba bir yere gidilirse peşimden gelebilecek bir şey de olsun diyorum :)

mossin nagant
30.Mayýs.2015, 08:47
Xv veya forester fark etmez ikiside gelir.
Xv lerin yükselliği forester ike aynı. Yaklaşma ve uzaklaşma açıları foresterdan çok daha iyi.
Vdc gibi bir çok elektronik donanıma sahip.

erolkan
30.Mayýs.2015, 21:08
bi arkadaşda 4.7 var başka bir arkadaşda da 2005 xt var. ne kalkışta ne yolda ne yokuşta 4.7 2.0xt nin yanına yanaşamıyor :D
Yaklaşık 6 aydır bu aracı kullanmktayım. Kalkışı ve daha sonraki ivmelenmeleri gayet akıcı bana göre.. 2.0 xt yi bu araçla kalkışlarda çok rahat geçerim,ama 2,5 xt geçebilir diye düşünüyorum...
Ayrıca 4,7wj bizim gruptaki 5,2 den bile daha atak diyebilirim..
Bizim grupta 4,0xj-zj 5,2-5,9 hepsinden var ve hepsinin gidişinide çekişinide az çok biliyorum 😀

Xperia Z

maviyedogru
31.Mayýs.2015, 00:44
fiyatta biraz yukarı çıkarsanız subaru xv ler var. çok memnun olursunuz.1.6 motor cvt şanzuman... ben bakınıyorum valla :D

4,7 tüplü müydü :)

Kıyas yapmadım hiç ama 4,7 motorunu küçümsememek lazım benzinde giderken ivmelenme baya iyi

erolkan
31.Mayýs.2015, 04:22
4,7 tüplü müydü :)

Kıyas yapmadım hiç ama 4,7 motorunu küçümsememek lazım benzinde giderken ivmelenme baya iyi
Lpg ayarları iyi olursa benzinde gittiğine çok yakın bi sürüş yapılabiliyor lpg de 😀

Xperia Z

mossin nagant
31.Mayýs.2015, 10:02
erol anahtarına/arabasına iddaya girersek bi xt alıp geleyim :)
başka denemek isteyen olursa haber versin ona göre yanımda fazladan şöför getireyim :)

konuyu dağıtmadan valla xv bakın derim.
çok memnun kalacağınıza eminim.
https://www.youtube.com/watch?v=

erolkan
31.Mayýs.2015, 10:16
Bana uyar Tufan :)
Forester 2,0xt 177 hp 245/3200 nm 1410kg
Cherokee ise 4,7 235hp 390/3200 nm
1784 kg..
Ä°kisininde 0-100 verisi 8,3 sn...
Artık hızlanmanın sonucunu şöforün ustalığı belirler...
Burda Da görüldüğü gibi Forester ın avantajı hafifliği 😀

Neyse ama seni Forester dan sonra Cherokee de kesmeyebilir :D
Tabi konuyu fazla dağıtmayalım bu araDa 😊
Xperia Z

maviyedogru
31.Mayýs.2015, 19:39
Şoförün ustalığından çok şanzuman sağlığı da çok önemli oto şanzumanda durumu çok etkiliyor :)

FuatD
31.Mayýs.2015, 20:51
erol anahtarına/arabasına iddaya girersek bi xt alıp geleyim :)
başka denemek isteyen olursa haber versin ona göre yanımda fazladan şöför getireyim :)

konuyu dağıtmadan valla xv bakın derim.
çok memnun kalacağınıza eminim.
https://www.youtube.com/watch?v=

XV bütçeyi aşıyor ama her ikisine de bakıyorum, LPG uygulanmamış ve Antalya civarından temiz bir şey bulduğumda değerlendireceğim.

Ayrıca konu dağılsa da sizin yazışmaları keyifle takip ediyorum :)

erolkan
31.Mayýs.2015, 22:29
Bi aralar bende Subaru fanatiğiydim(2010-2015 yılları arasında biri 2002, diğeri 2009 atmosferik Forester kullandım) şimdi Cherokee fanatiği oldum gibi..
O yüzden takılıyorum Tufana 😀
Yiğidi öldürürüm ama hakkını yemem.. Forester ın yol tutuşu Cherokee de yok amma Cherokenin hızlanması ve arazi performansı beni Cherokee de etkileyen ana unsurlar...

Xperia Z

erolkan
31.Mayýs.2015, 22:30
Unutmadan birde duruşuna hastayım 4,7 nin 😊

Xperia Z

erolkan
31.Mayýs.2015, 22:33
Ama yerinizde olsam Xv yerine 2008-09 Forester tercih ederdim.
Bagaj genişliği, güç önceliğiniz ve araca lpg taktırmayı düşünüyorsanız...

Xperia Z

mossin nagant
02.Haziran.2015, 00:09
Erol kullandığın subaruların hiç birinde turbo ve avcs yoktu.
en baz motorları kullandın yani.
Burda çok denedik. standart bir xt her koşulda 4.7 yi yapıştırıyor. 4.7 de ve foresterda standart lastik var.
arazi performansı falan bu konulara girmiyorum, 3 senedir subaruların yazılımı konusunda çalışıyorum.
bugüne kadar da 30 dan fazla subaruya yazılım yaptım.
bu işi yaparken mitsubishi,pejo,jeep, GM gibi bir çok firmanın motor ve yazılım sistemlerini inceliyorsun zaten.

genel olarak motorlarınız çok verimsiz.
yani silindir sayısı ve çapa istinaden üretilen güç çok çok az.
yıllara bağlı olarak çok kayıp oluyor motorlarınızda. bol yakıt ve yüksek ısı buna çok büyük etken.

aynı model yılı bir japon ile bir amerikanı dynoya soktuğun zaman amerikanda kayıp daha fazla oluyor.
ama kimse bu araçlarda bu durumları aramadığı için hiç bir önemi yok bu kayıpların.

o yüzden sen sen ol 4.7 var diye kimseye kafa tutma. yapıştırırlar :D

Han Solo
02.Haziran.2015, 00:31
https://www.youtube.com/watch?v=LCzRwUMB9yE

erolkan
02.Haziran.2015, 08:44
o yüzden sen sen ol 4.7 var diye kimseye kafa tutma. yapıştırırlar :D

Ben özellikle 4,7 var diye hep kafa tutuyorum 😊 Bundan sonra daha dikkat ederim 😄

Xperia Z

FuatD
02.Haziran.2015, 09:02
https://youtu.be/ICsKVYS8Ycs

https://www.youtube.com/watch?v=ICsKVYS8Ycs

erolkan
02.Haziran.2015, 09:10
Arkadaşlar Srt8 diye geçen model ülkemizde hangi yıllardaki hangi modelin karşılığı?

Xperia Z

mjz66
02.Haziran.2015, 18:45
Arkadaşlar Srt8 diye geçen model ülkemizde hangi yıllardaki hangi modelin karşılığı?

Xperia Z

98 model ZJ 5.9'un gunumuzde ki hali:)

erolkan
02.Haziran.2015, 19:28
Ama 5,9 dan eser yok biraz videolarını izledim dehşet bi makina..
Chip uygulamasıyla 1000hp ye kadar çıkarmışlar 😀..
Yeni hedefi belirledim artık 😀

Xperia Z

mjz66
02.Haziran.2015, 20:24
Ama 5,9 dan eser yok biraz videolarını izledim dehşet bi makina..
Chip uygulamasıyla 1000hp ye kadar çıkarmışlar 😀..
Yeni hedefi belirledim artık 😀

Xperia Z

Senin aracin 2004 4.7 H.O overland modeli sakat asil! 5.9'u falan parcalar 265 beygir:) hedef o olsun bence vergisi biraz duzelince:)

erolkan
02.Haziran.2015, 20:38
Senin aracin 2004 4.7 H.O overland modeli sakat asil! 5.9'u falan parcalar 265 beygir:) hedef o olsun bence vergisi biraz duzelince:)

Evet oda güzel ama piyasada gerçek overland sayısı biraz düşük gibi..

Xperia Z

mjz66
02.Haziran.2015, 20:40
Evet oda güzel ama piyasada gerçek overland sayısı biraz düşük gibi..

Xperia Z

Turkiyede cok az var ama fena gidiyor! Iskence eder forester xt'lere falan:)

erolkan
02.Haziran.2015, 21:04
Asıl işkence edecek olanlar gördüğüm kadarıyla Srt8 ler. Ama tabi ona ulaşana kadar Overland modelide keser beni 😀

Xperia Z

FuatD
05.Haziran.2015, 14:54
Arkadaşlar, eşime araba arıyorum demiştim. Subaru Forester da karar kılmıştım ama 2008-09 Forester yerine 2004-05 Cherokee 3.7 tüp takılmamış olanına ne dersiniz? Vergi oranlarını biliyorum alırken oluşan maliyet farkı 3-4 senede kapanıyor, onun dışında bir yorum yapabilirseniz sevinirim.

erolkan
05.Haziran.2015, 15:46
Arkadaşlar, eşime araba arıyorum demiştim. Subaru Forester da karar kılmıştım ama 2008-09 Forester yerine 2004-05 Cherokee 3.7 tüp takılmamış olanına ne dersiniz? Vergi oranlarını biliyorum alırken oluşan maliyet farkı 3-4 senede kapanıyor, onun dışında bir yorum yapabilirseniz sevinirim.
Bence Forester a göre 3,7 lerin arka diz mesafesi ve bagajı çok dar.

Xperia Z

mossin nagant
05.Haziran.2015, 23:13
3.7 çok ufak. Dengesiz bir araç. Km de 1 tl lpg yakıyor dağ bayır gezilerinde.
Barış kullanmıştı bi ara.

FuatD
06.Haziran.2015, 07:39
Bu iki yorum bile 3.7'den vazgeçmek için yeterli :) teşekkürler

FuatD
13.Haziran.2015, 14:36
Arkadaşlar merhaba, bir araç hakkında daha bilginizi almak istedim.

Subaru Tribeca B9 3.6R 2008 model bir araç var burada, Forester yerine ona ne dersiniz? Yılda en fazla 6-7.000 km. yapıldığı için yakıtın sorun olacağını düşünmüyorum, vergisel durumu da araştırdım motordan dolayı biraz yüksek ama mekanik ve konfor açısından değerlendirebilirsek sevinirim.

mossin nagant
14.Haziran.2015, 19:38
abi tribeca efsane bir modeldir.
3.6R olması çok daha iyi.
fiyatı düşürebildiğin kadar düşür ve imkanın varsa al.
ilan daki araç sanırım dimi?
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-subaru-subaru-tribeka-temiz-hatasiz-makyajli-kassa-full-213961810/detay
iç dizaynları mükemmeldir.
alt takım ve yürüyen STİ ile aynı kalitededir.
http://image.motortrend.com/f/9528600%2Bw750/112_0503_first_drive_2006_subaru_b9_tribeca_02z%2B 2006_subaru_b9_tribeca%2Bfront_interior_view.jpg
http://www.automania.be/files/Image/Subaru/TRIBECA%202008/SubaruTrbeca2008M66100070a.

mossin nagant
14.Haziran.2015, 19:45
http://www.arpem.com/coches/coches/subaru/tribeca/fotos/2009/subaru-tribeca-interior1.jpg

FuatD
14.Haziran.2015, 21:07
abi tribeca efsane bir modeldir.
3.6R olması çok daha iyi.
fiyatı düşürebildiğin kadar düşür ve imkanın varsa al.
ilan daki araç sanırım dimi?
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-subaru-subaru-tribeka-temiz-hatasiz-makyajli-kassa-full-213961810/detay
iç dizaynları mükemmeldir.
alt takım ve yürüyen STİ ile aynı kalitededir.
http://image.motortrend.com/f/9528600%2Bw750/112_0503_first_drive_2006_subaru_b9_tribeca_02z%2B 2006_subaru_b9_tribeca%2Bfront_interior_view.jpg
http://www.automania.be/files/Image/Subaru/TRIBECA%202008/SubaruTrbeca2008M66100070a.

Yorum için teşekkürler, evet ilandaki araba, içi aynı koyduğun fotoğraflardaki gibi. Daha önce de yamıştım bütçe 50.000 civarındaydı ama bunu gördükten sonra imkanları zorlayıp epey süreliğine eşimin araba konusuna nokta koyabilirim diye düşündüm :) (az kullanılacağı için uzun yıllar sorunsuz kullanabileceğimiz anlamında)

Üretiminin durmuş olması ve TR'ye artık gelmemesi benim için dezavantaj olur mu?

mossin nagant
14.Haziran.2015, 22:51
memlekette zaten çok az var bu araçlardan.
üretiminin durmuş olmasının hiç bir zararı olmaz.
subaru genel olarak çok kaliteli olsada ülkemizde sadece bilen alır.
ne kadar uygun alırsanız satışınız o kadar kolay olur.

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

eşiniz arabanın iç dizaynını gördümü?

FuatD
14.Haziran.2015, 23:05
Çok az olması fiyat belirlemeyi de zorlaştırıyor, ilandaki fiyattan 3-5 bin aralığında aşağıya alabilirim gibi görünüyor. Forester ile karşılaştırınca da bu fiyat iyi gibi.

İç dizaynı ilandaki fotoğraflardan gördü pek bir şey demedi ama bence bu yıl için bile oldukça güzel ve ergonomik.

mossin nagant
16.Haziran.2015, 00:07
3-5 den fazla kır bence. edermi eder. zaten bakıp kullanıp karar verirsen bu araç 80-100 de eder dersin.
ama dediğim gibi öldüre bildiğin kadar öldür abi :D

FuatD
17.Haziran.2015, 22:51
Pazarlık aşamasına gelemedim daha :) yedek parçası bulunmaz, son sahibi olursunuz gibi yorumlar yapılmış eşime, askıda kaldı Tribeca :) forester bakmaya devam edeyim bari.

mossin nagant
18.Haziran.2015, 23:44
millet konuÅŸur :)
konuşanların kesin kliyo veya lieyası vardır :D

FuatD
01.Aðustos.2015, 11:02
Herkese merhaba, yukarıdaki eşime araç arayışı hikayesinin sonunu sizleri de bilgilendirmek amacı ile aşağıya özetliyorum :)

Çok uzun süredir aklımda ve aslında hayalimde olan Porsche markası bir araç alma fikri bu vesile ile tekrar depreşti ve bakarken 2003 model (vergi dilimi olarak en az yıpratacak seviyedeki yıl olduğu için :) ) Cayenne S 4.5 V8 modelinden düşük km.’li (88.000) İstanbul’dan bir tane buldum, bir akrabama ekspertiz yaptırıp olumlu yorum alınca da ramazan bayramından bir gün önce alıp Antalya’ya getirdim.

Dönüş yolunda arabada fark ettiğim, eşim kullanacağı için daha çok kozmetiğe ve görselliğe dayalı eksikleri ona not ettirdim. Aslında baya uzunca bir liste oldu :) Döner dönmez Porsche yetkili servise götürüp not aldığım eksikler üzerinden yola çıkarak detaylı bir çalışma yaptırdım, parça siparişlerini verip aracı servise bıraktım.

Ne problem çıkmış olabilir derseniz çalışmayan birkaç cam düğmesi , arka park sensörünün bozuk bir gözü dışında önemli olarak uzun süre yatmadan kaynaklı benzin şamandırası contaları, şamandıraları, ekspertizde fark edilmeyen büyük fan motoru arızası ve tiptronik vitesin çalışmaması problemi çıktı. Ekspertizde ağırlıklı olarak yürüyen aksam, şanzıman ve diferansiyeller kontrol edildiği için bunlar atlanmış. (Tiptronik nasıl atlanır diyeceksiniz evet bende en çok ona kızdım ama yapacak bir şey yok)

Merak edilen maddi boyuta gelirsek şöyle söyleyebilirim, bizim ZJ’lerde temizini bul 30’a al ama en az 5’de masraf yaparsın diyorum ya bunlarda da temizini bul 70’e al en az 15’de masraf yaparsın denebilir. Hatta bunu tecrübe ettiğim için net bir şekilde söyleyebilirim :)

Aracın kronik bir arızası yok, 4.5 V8 340 HP 420 Nm tork çok güçlü bir benzinli motoru var, yakıt uzun yolda 12-14 lt./km, şehir içinde 18-20 lt/km gibi şimdilik benim tespitlerime göre. Arazi performansı da oldukça iyi aslında ama bir yerlerini kırarım veya sürterim diye endişe etmeden girerseniz tabii :) Araçta çok kolay kumanda edilebilen ön, orta ve arka diferansiyel kilidi var. Aşağıdaki videoda bir off road örneğini görebilirsiniz :)

https://youtu.be/4ps0QNZoYW4

Yukarıdaki yapıştırma mevzularına hiç girmiyorum çünkü 0-100’ü 6,8 sn. :)

Yine Forester’lardaki gibi manifoltu delerek tüp takılabiliyor ama eşim yılda en fazla 6-7 bin km yol yaptığı için ben düşünmüyorum. Sorularınız olursa bildiğim, öğrendiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Dün itibari ile Meguiars Antalya’dan arabayı aldıktan sonra durum aşağıdaki gibidir. Özetliyorum dedim baya uzun olmuş idare edin artık :)

http://i186.photobucket.com/albums/x138/Coolfd71/PORSCHE%20CAYENNE/image_5.jpg (http://s186.photobucket.com/user/Coolfd71/media/PORSCHE%20CAYENNE/image_5.jpg.html)
http://i186.photobucket.com/albums/x138/Coolfd71/PORSCHE%20CAYENNE/image_7.jpg (http://s186.photobucket.com/user/Coolfd71/media/PORSCHE%20CAYENNE/image_7.jpg.html)
http://i186.photobucket.com/albums/x138/Coolfd71/PORSCHE%20CAYENNE/image_8.jpg (http://s186.photobucket.com/user/Coolfd71/media/PORSCHE%20CAYENNE/image_8.jpg.html)
http://i186.photobucket.com/albums/x138/Coolfd71/PORSCHE%20CAYENNE/image_4.jpg (http://s186.photobucket.com/user/Coolfd71/media/PORSCHE%20CAYENNE/image_4.jpg.html)
http://i186.photobucket.com/albums/x138/Coolfd71/PORSCHE%20CAYENNE/image_3.jpg (http://s186.photobucket.com/user/Coolfd71/media/PORSCHE%20CAYENNE/image_3.jpg.html)
http://i186.photobucket.com/albums/x138/Coolfd71/PORSCHE%20CAYENNE/image_1.jpg (http://s186.photobucket.com/user/Coolfd71/media/PORSCHE%20CAYENNE/image_1.jpg.html)
http://i186.photobucket.com/albums/x138/Coolfd71/PORSCHE%20CAYENNE/image_12.jpg (http://s186.photobucket.com/user/Coolfd71/media/PORSCHE%20CAYENNE/image_12.jpg.html)
http://i186.photobucket.com/albums/x138/Coolfd71/PORSCHE%20CAYENNE/image_18.jpg (http://s186.photobucket.com/user/Coolfd71/media/PORSCHE%20CAYENNE/image_18.jpg.html)

erolkan
01.Aðustos.2015, 11:13
Hayırlı olsun,güle güle kullanın. Araçla ilgili detaylı yorumları ileride paylaşırsınız artık 😊

Xperia Z

FuatD
01.Aðustos.2015, 11:26
Hayırlı olsun,güle güle kullanın. Araçla ilgili detaylı yorumları ileride paylaşırsınız artık 😊

Xperia Z

Teşekkürler :) gelişmeleri yazarım.

mossin nagant
04.Aðustos.2015, 07:08
Hayırlı olsun. Bence iyi bir seçim :)
Yetkili servis fiyat politikası nasıl biraz daa bilgi alsak :) ne nr kadar falan :)

FuatD
04.Aðustos.2015, 07:43
Teşekkür ederim Tufan, yetkili servis belli bir yaşın üzerindeki arabalara %20 indirim yapıyor parçalarda. Buna rağmen orjinal parçaların Almanya'dan gelmesi ve euronun durumu nedeniyle çok ucuz diyemeyiz. Örnek olarak yukarıda bahsettiğim büyük fanın motoru 2.400 tl, benzin şamandırası 395 tl, ayakla basılan el freninin amortisörü 125 tl. Gibi :) tek tek bakınca çok değil gibi geliyor ama işçilikler de eklenip bir de kdv eklenince baya tutuyor :) bu arada işçilik 190 tl/saat alıyorlar yetkili serviste. Arabanın huyunu suyunu ZJ gibi öğrenince referans aldığım bir kaç özel servis ile İstanbul'dan parça getirterek de çözebilirim diye düşünüyorum.

Biraz da işin psikolojik boyutundan bahsedeyim :) arabayı gören herkeste sürekli bir ooooo durumu var :) trafik ışığında mendil satan çocuklar ilk buna geliyor, marka imajı süper oturmuş durumda. Ayrıca 2002 den 2009 a kadar kasanın değişmemiş olması, değiştikten sonra bile iyi anlayan gözler dışında değilikliklerin fark edilmemesi de bir avantaj o yüzden boya koruma sonrası arabayı 0 zannedenler bile oldu :) bende bir süre sonra ya yok öyle değil, bunlar o kadar pahalı değil biraz fazla yakıyor sadece filan demeyi bırakırım herhalde :)

kuzeyli
04.Aðustos.2015, 15:35
Hayırlı olsun, kazasız iyi günlerde kullanın:)

FuatD
04.Aðustos.2015, 15:37
Hayırlı olsun, kazasız iyi günlerde kullanın:)

Çok teşekkür ederim :)

GC2013
04.Aðustos.2015, 15:56
WJ öncesi benim de baktığım araçlardan biriydi, istediğim gibi bulamamıştım. Hayırlı olsun

In Vino Veritas in Aqua Sanitas

FuatD
04.Aðustos.2015, 16:53
WJ öncesi benim de baktığım araçlardan biriydi, istediğim gibi bulamamıştım. Hayırlı olsun

Teşekkür ederim. Haklısınız ilginç bir şekilde bunlar hiç iyi kullanılmamış oluyor, 6 yıl daha eski bir ZJ daha temiz bulunabiliyor. Sebebini ben de anlayamadım.

GC2013
04.Aðustos.2015, 20:38
Alanın çok parası olduğundan hor kullanıyor sanırım:)

FuatD
04.Aðustos.2015, 20:55
:) bence de

DERKMEN
07.Aðustos.2015, 13:55
hayırlı olsun güle güle kullanın.

FuatD
07.Aðustos.2015, 14:13
Çok teşekkür ederim.

FuatD
11.Aðustos.2015, 15:18
Gelişmeleri yazarım demiştim, kullandıkça işin psikolojik boyutu ile ilgili fark ettiklerimi yazayım önce :)

Bu araba ile uzun yolda giderken sol şeritte yavaşlasanız bile arkadan sellektör yapmıyorlar, ayrıca sol şeritten hızlı giderken hiç sellektör yapmaya gerek kalmadan sağa çekiliyorlar. Sonra düşündükçe ben şirket aracım olan VW jettayı kullanırken de böyle davrandığımı farkettim, arabalar ile ilgili bilgisi ve ilgisi olanlar dikkat ediyor demek ki. Mantık basit aslında arkadan sellektör yapsam adam sağa çekileceğine basıp giderse kalırım diye düşünüyor insan otomatik olarak :)

Teknik olarak ise her yol şartında gidebilecek sürekli 4X4 olan bir aracın asfaltta da bu kadar seri ve son hızı yüksek olması arabaya bir ayrıcalık katıyor. Tabii bu şekilde bu benzin fiyatları ile çok fazla gidilmeyeceği için ilk 1-2 deponun günahı olmaz mantığıyla hevesi alıp yavaşlamak gerekiyor herhalde :)