PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Banka kuruyorum : Doğal Tohum Bankası

Poseidon
05.Mart.2014, 19:07
DOĞAL SEBZE TOHUMU ARIYORUM...

Hafta sonlarımı geçirdiğim küçük bir bahçem var. Malum sebze ekim-dikim zamanı yaklaştı. Etrafta, AVM'lerde, çarşı pazarda tohum bulmak mümkün. Fakat istiyorum ki, bahçemde hibrit sebze -meyve olmasın. Bu nedenle kendisinde veya çevresinde doğal sebze tohumu olan arkadaşlar, (kısa bir bilgi notuyla birlikte) posta veya kargo ile bana gönderirlerse, değmeyin mutluluğuma... Her gün hayır duamı alırsınız:) Kargoları alıcı ödemeli gönderebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler...
Halil İbrahim Türkyılmaz
Merkez Mah, . Serhat Sk., No:2, K:, D.17
Gaziosmanpaşa - İstanbul
0 212 563 00 95

Monachus
05.Mart.2014, 21:13
Ayrık otu tohumu ister misin, hatta kendisini bile verebilirim... Uykusunu iyice almış, dallanıp budaklanmış, görünce maşaallah dedirten cinsten :p :p :p

Poseidon
05.Mart.2014, 22:12
Ayrık otu tohumu ister misin, hatta kendisini bile verebilirim... Uykusunu iyice almış, dallanıp budaklanmış, görünce maşaallah dedirten cinsten :p :p :p

Aman aman istemez. Uzak dursun andır galasıca:)

Off of... Ayrık otları illallah dedirtti beni... Ama mücadelemde belli bir yok katettim..

Monachus
05.Mart.2014, 22:22
Moralini bozmayayım ama bahçende en az 30-40 cm. derinliğinde toprağı yenisiyle değiştirmezsen asla kurtulamazsın :) Yeni gelen toprağı da çim ekmeden önce bol bol sulayıp ayrıklar çıktıkça sökeceksin, ayrık otunu öldüren ilacı atacaksın, dua edeceksin ve ancak ondan sonra çok iyi kalitede çim ekimi yapacaksın... Gene de zaman içerisinde rüzgarla tohumu geliyor alçağın ve de yerleşiyor...
Çimle ayrık akraba oldukları için ayrığa ilaç attığında çim de ölürmüş... Namussuz ot toprağın altından bir metre kol atıyor yahu, kışın sararıp soluyor ama ölmüyor, ilkbaharda yemyeşil bahçen oluyor :) İşin iyi tarafı şu, bahçeyi ayrığa teslim edersen su masrafın çok düşecektir :)
Bir de ayrık fıkrası anlatayım da tam olsun : Duvarın üstünde bir ayrık otu varmış, seneler süren kuraklık sonrasında bir gün rüzgarla uçup yerdeki azıcık su birikintisine değecek şekilde yere düşmüş. Kendi kendine şöyle demiş " oh beee, az daha kuruyacaktım!"
Buyur buradan yak :p

Poseidon
05.Mart.2014, 22:29
Yonca ayrık otu ile mücadelede çok iyi bir yöntem. hem yemşeşil, hemde tohumları ile sürekli çoğalıyor... Kökü de çok derin değil...

Monachus
05.Mart.2014, 22:31
Biçince sapları çirkin olmuyor mu ?

anarchist
05.Mart.2014, 22:34
Halil ne istiyorsun mesela. Malatya'dan getirtebilrim belki

Han Solo
06.Mart.2014, 01:36
halil abi armutluda bu ekoçiftlik var .yarımada üzerinde sanayi namına birşey olmadığı için birçok yerinde organik tarım yapılıyor sertifikaları var . belki onlardan istersen gönderebilirler bir telefon açıp sor istersen . ya da yazın hatırlat ben mayıs haziran gibi gitmiş olurum varsa onlardan veya o bölgedeki köylerin birinden mutlaka bulurum

THUYA EKOÇİFTLİK

MECİDİYE KÖYÜ
ARMUTLU / YALOVA

Telefon numarası : (0226) 535 63 83

Poseidon
06.Mart.2014, 01:38
Biçince sapları çirkin olmuyor mu ?
Evet oluyor valla... Ama 5-6 gune toparlıyor kendini

Halil ne istiyorsun mesela. Malatya'dan getirtebilrim belki
Bir çok tohum gelecek, değişik yörelerden... Ben mümkün olduğunca gelen her tohumdan ekeceğim. Ama az ama çok... O nedenle şu veya bu olsun diyemem... Menşei doğal olduktan sonra, sorun yok.... Mesela bugün bir arkadaş 4 adet karaçam tohumu gönderdi. Dün gelen bir kutudan, 3 değişik biber çıktı. :) görüyormusun milletin kutularından ne çıkıyor, bizimkilerden ne :)

Poseidon
06.Mart.2014, 01:40
halil abi armutluda bu ekoçiftlik var .yarımada üzerinde sanayi namına birşey olmadığı için birçok yerinde organik tarım yapılıyor sertifikaları var . belki onlardan istersen gönderebilirler bir telefon açıp sor istersen . ya da yazın hatırlat ben mayıs haziran gibi gitmiş olurum varsa onlardan veya o bölgedeki köylerin birinden mutlaka bulurum

THUYA EKOÇİFTLİK

MECİDİYE KÖYÜ
ARMUTLU / YALOVA

Telefon numarası : (0226) 535 63 83

Bu da güzel bir bilgi. Çevredeki eş dosttan gelenleri gördükten sonra, burayı da arayabilirim

Monachus
06.Mart.2014, 09:36
Evet oluyor valla... Ama 5-6 gune toparlıyor kendini

Bir çok tohum gelecek, değişik yörelerden... Ben mümkün olduğunca gelen her tohumdan ekeceğim. Ama az ama çok... O nedenle şu veya bu olsun diyemem... Menşei doğal olduktan sonra, sorun yok.... Mesela bugün bir arkadaş 4 adet karaçam tohumu gönderdi. Dün gelen bir kutudan, 3 değişik biber çıktı. :) görüyormusun milletin kutularından ne çıkıyor, bizimkilerden ne :)

Az kaldı, biz göremeyiz ama kutudan çıkan tohumlar için insanların birbirlerini öldürebileceği zamanlar da gelecek bu gidişle :)

dragonfly
06.Mart.2014, 10:56
Halil abi FB sayfasındaki ulusal tohumdan isteyebilirsin tohum, ben oradan çiçek tohumları istemiştim ücretsiz olarak gönderiyorlar ve sebze tohumlarının özellikle yerli olmasını şart tutarak tohumları topluyorlar zaten...

göktu
06.Mart.2014, 11:40
tohum değil de yazın kemaliyeden bahçede bizim doğal ortamında kendi kendine yetişmiş elma ceviz erik türevi meyveler var getirebilirim veya gittiğimde yollayabilirim mayıs gibi çekirdek