PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grand Cherokee WJ Sunroof Gideri Temizliği

Maverick
28.Nisan.2014, 21:47
Merhaba arkadaÅŸlar.

Aracım bir süredir ön yolcu sağ taraftan su damlatmaktaydı. Hem araç yıkama, hem yağmur sonrası.

Fadıl sağolsun, bu sorunun "Sunroof Gider Tıkanıklığı" olduğunu söyledi.

İnternetten biraz araştırma yaptıktan sonra, bugün iş çıkışı bu sorunu hallettim.

İşlem sırasında da, aynı sorunla karşılaşabilecekler için fotoğraflar çektim.

Sunroofların orada biriken su için aracın sağından ve solundan aşağıya doğru gider boruları geliyor. Bunlar ön sağ ve sol direklerin içinde yer alıyor.

Bu boru sunroof'un oradaki deliğe bağlanıyor. Ve çalı, çırpı, çöp vs. ile tıkandığı zaman aracın içine su sızıyor. Benimki tıkandığı için sunroof kısmında kaportanın bazı yerleri çürümüş ve bu çürük parçaları iyice gideri tıkamış. Çok uğraştım. Deli gibi çürük parçası çıkardım.

1) İlk işlem olarak ön yolcu direğinin kapağını çekerek söküyoruz. Vidalama yok. Direk üzerinde siyah kablo arka hoparlor kablosu, mavi renkli boru da sunroof gider borusu.

322

2) Güneşliği ve el tutamacını söküyoruz.

323

3) Döşemeyi sunroof çerçevesine tutturan fitili çekerek söküyoruz.

324

4) Emniyet kemerinin mandalını söküyoruz ve orta direk kapağını çekerek çıkartıyoruz. Kapağı tam çıkartmanıza gerek yok. Yukarda tavan döşemesini tuttuğu yer kurtulsa yeterli.

325

5) Evic paneli söküyoruz.

326

Bu işlemleri tavan döşemesini tavandan aşağıya indirip ayırmak ve sunroof gider çıkışına ulaşmak için yaptık. Dikkatli olun, tavan döşemesinin içindeki ahşap kırılabilir. Nazikçe indirin.

Maverick
28.Nisan.2014, 21:57
6) Bu sökme işlemlerinden sonra tavan döşemesini kırmızı daire içinde görüleceği üzere tavandan ayırıyoruz.

327

7) Ve kırmızı daire içinde görüleceği üzere sunroof gider başlangıcına ulaştık. Mavi renkli gider borusu siyah renkli başka bir kısa boru ile sunroof kanalındaki çıkışa bağlanıyor. Tıkanıklık genelde bu bölgede oluyor. Benim araçta burası çürük parçaları ile doluydu. Aynı zamanda bu bölgede mavi boru delinmiş, çürümüş olabilir. Böyle bir durum mevcut ise ve delik çok büyük değil ise buraya kendi yöntemlerinizle suya dayanaklı bir yama yapmanız gerekebilir. Ama borunun birçok yerinde delikler, çürümeler ve kırılmalar var ise boruyu değiştirmeniz gerekiyor.

328

8) Kırmızı daire içinde görüleceği üzere gider borusunu, siyah kısa boru ile beraber sunroof su tahliyesi çıkışısından çekerek ayırıyorsunuz. Kuvvet gerektirir. Dikkatli olun. Ben vargücümle bu boruyu ayırırken elimi yardım.

329

9) Şimdi sıra geldi temizliğe. Kalıcı ve etkin bir çözüm istiyorsanız mutlaka kuvvetli bir kompresöre ihtiyacınız var. Ben ustama gittim ve lastik şişirme kompresörünü kullandım. Borunun ağzını dışarı çıkarın. Temizlik için şu adımları uygulayın. Birçok defa ağzınıza su alın ve bu suyu hortumdan kuvvetle üfleyin ve hemen kompresörle hava üfleyin.

330

10) Üflediğiniz suyun ve havanın aracın altından aktığını görmeniz lazım. Resimde çok belli olmuyor ama kırmızı daire içinde görüleceği üzere su ve pislikler aracın altından akıyor. Benden bayağı bir çamur, pislik vs. aktı. Artık temiz su geldiğinden ve havanın kaçaksız bir şekilde aşağıdan çıktığından emin olduktan sonra boru ile işimiz bitmiş oluyor.

331

Maverick
28.Nisan.2014, 22:06
11) Şimdi sıra geldi sunroof tahliye çıkışının temizliğine. Bu bölüm kısa ve aracın kaportasında olan bir yer. Tahliye çıkışı sunroof raylarının altında ön köşede bulunuyor. Kırmızı dairenin tam altında. Zaten baktığınızda göreceksiniz.

332

12) Aracın içinde yer alan, boruyu söktüğümüz yere bir bardak koyun. Ve dışardan giderin oraya biraz su dökün. Önce kaba pisliği bu şekilde atmış olacaksınız. Bardağın içinde pisliği görüyorsunuz. Ardından o deliğin kalınlığına yakın esnek kablo gibi bir malzemeyi delikten sokun ve ileri geri hareketlerler kenara yapışmış pislikleri temizleyin.

333

13) Daha sonra kompresör tabancasını kırmızı daire içinde görüleceği üzere aracın içindeki sunroof tahliye çıkışına tutun ve hava basın. Böylece sunroof tahliye çıkışını da temizlemiş olduk.

334

14) Son olarak sunroof raylarının yanında yöresinde pislikler varsa temizleyin, gerek cımbızla çalı çırpıyı alın, gerekse kompresörle hava üfleyin. Göreceğiniz üzere benim o bölgede bir sürü çürük parçası çıktı. Resimdekiler sadece bir kısmı.

335

Ve tekrar söktüğümüz parçaları toparlayın. Temizleme işlemi tamamdır. Eğer aracınız sürücü tarafından su damlatıyorsa aynı işlemleri sol tarafta yapacaksınız.

Burada özellikle uyaracağım bir konu da, elleriniz pis ise sürekli tavan döşemesi ile haşır neşir olduğunuz için döşeme çok kirleniyor. Buna dikkat edin.

Bir diğer can sıkabilecek konu, el tutamaçlarını tutan plastik aksam tavana sabit değildi ve tekrar takarken denk getirmek zor oldu. Tavanı sökerken bu plastik aksam kayıp düşebiliyor. Hangi yönlü yerine koymanız gerektiğine dikkat edin.

Beatrix
28.Nisan.2014, 23:01
Çok emek verilmiş güzel bir paylaşım, teşekkürler düğmesiz :)

Bir çok WJ sahibi, üyelerimize yol gösterecek bir kaynak oldu.

Han Solo
28.Nisan.2014, 23:10
tebrikler düğmesiz...sende benim 3-4 yıl önceki halimi görüyorum ve acıyorum :) acaba su oradan bi yol bulup beyine mi gidiyor da abs engine ışığını yakıyor diye düşünüyorum. yalnız o çürükleri onarman gerek yürüyüp giderler yoksa..geçmiş olsun

01TV661
29.Nisan.2014, 09:21
Bende hafta sonu söküp bir bakayım farketmedim su alıyormu almıyormu ama çürük kısmına bakmak lazım ayrıca tavan tutamacı yerinden çıktı bir kaç gün önce hemde onu takarım.
Paylaşım için çok sağol gerçekten güzel olmuş...
Bir çok insanın işine yarar...

Maverick
29.Nisan.2014, 12:39
Sağolasın arkadaşlar.

Yolcu tarafındaki döşeme sırılsıklam, biraz sıyırdım alt tarafta hafif gölet var.

Ne zamandır böyleydi bilmiyorum. Yeni farkettim. Burada sorun şu, burası sunroof gider tıkanıklığından mı taştı, yoksa yukarda sunroofun oradaki çürük deliklerinden mi girdi. Umuyorum gider tıkanıklığındandır.

Dün gece 1 LT su döktüm gerekli yerlere, içeri sızma yapmadı, ama arkalardan bir yerlerden göremediğim yerlerden iniyorsa iş kötü.

Şimdi yıkamacıya gidip, suyu çektireceğim. Kuruttuktan sonra yine su döküp bakacağım. Ya da yağmur yağarsa zaten belli olur.

Maverick
29.Nisan.2014, 13:03
Aracim yolcu tarafi golet olmus.

http://img.tapatalk.com/d/14/04/29/tahupyty.jpg

Resimdeki borunun ucunda contadan mi kaciriyordu acaba?

http://img.tapatalk.com/d/14/04/29/e8u6uzev.jpg

anarchist
29.Nisan.2014, 13:42
Bu Wj ler çok problemli araçlar galiba.

Maverick
29.Nisan.2014, 15:02
Koltuğu söktüm, ıslak makine ile suyu çekeceğim. Bezla kabasını aldım ama sünger su içinde.

Oto yıkamacı koltuk sökme, vakum ve 100 derece ısıtma 4-5 saat için 150 TL dedi. Kendim giriştim bakalım. İş güç yalan oldu bugün de.

Han Solo
29.Nisan.2014, 15:39
Koltuğu söktüm, ıslak makine ile suyu çekeceğim. Bezla kabasını aldım ama sünger su içinde.

Oto yıkamacı koltuk sökme, vakum ve 100 derece ısıtma 4-5 saat için 150 TL dedi. Kendim giriştim bakalım. İş güç yalan oldu bugün de.

iş güç mü? yalan mı ? hahahahahah ...düğmesiz wj in varsa başka işin yok demektir daha anlamadın mı sen bunu

Maverick
29.Nisan.2014, 19:20
iş güç mü? yalan mı ? hahahahahah ...düğmesiz wj in varsa başka işin yok demektir daha anlamadın mı sen bunu

Zaa, öyle oldu bugüne kadar. E 13 yıllık arabayı temizlemek, eksiklerini gidermek uğraştırıyor bi nebze :)

Suyu bayağı tahliye ettim, yer döşemesinden süpürge ile ciddi miktarda su çektim. Şimdi koltuk sökük, döşene altında destekle hava duruyor ve havalanıyor. Akşam 2000 Watt'lık ısıtıcı fan bağlayacağım sitenin güvenliğinin orada.

Ancak hep aklıma takılıyor. Bu su nereden geldi? Yukardan damlama ile mi? Aşağıdaki çıkış yerinden mi? Aşağıdaki yer çok sıkı, zor söktüm, ordan kaçırması zor. Yukardan damlayanla da aşağısı o kadar gölet olmaz gibi geliyor. Herşey kurutma işlemi sonrası belli olacak. Eğer gider temizliğim işe yaramızsa artık orası su dolmaz.Ama başka yerden kaçak varsa kötü. Döşeme kuruduktan sonra inşallah sağlam bi yağmur yağar.

Maverick
29.Nisan.2014, 19:35
İnternette biraz araştırma yaptım, genelde klima sorunundan bahsediliyor ama klima terleme gibi birşey yapıyor bu sorunda. Benim yolcu tarafını gölet haline çeviremez.

01TV661
29.Nisan.2014, 23:06
:p abi allah kolaylık versin sana.... :p

Maverick
29.Nisan.2014, 23:51
:p abi allah kolaylık versin sana.... :p

Eyvallah hocam. Birazdan araca inip 2000 Watt'lık ısıtıcı fan koyacağım. Evden priz yetmiyor. Güvenliğin orda 1 saat takılırım artık.

Şu an camlar ve sunroof açık, yaklaşık 5 saattir havalanıyor araç.

Han Solo
30.Nisan.2014, 00:50
Eyvallah hocam. Birazdan araca inip 2000 Watt'lık ısıtıcı fan koyacağım. Evden priz yetmiyor. Güvenliğin orda 1 saat takılırım artık.

Şu an camlar ve sunroof açık, yaklaşık 5 saattir havalanıyor araç.

düğmesiz yakma kardeşim arabayı 2000watt

Beatrix
30.Nisan.2014, 01:22
Şu mavi boruyu tamamen dışarı çıkartıp iyice konbtrol ettinmi ? veya çıkartıpta yerine tekrar takarken biryerlerini kırmış olabilirmisin ? o kadar çok su girmesi için aracın sağlam yağmur altında kalması lazım ??? Bu mavi boru zamanla kemikleştiğinden bir yerlerden kırmış olabilirsin diye düşünüyorum...

http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/leak/Leak3_zps7929fa87.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/leak/Leak3_zps7929fa87.jpg.html)
http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/leak/Leak2_zps990276d8.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/leak/Leak2_zps990276d8.jpg.html)
http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/leak/Leak1_zpsc786f6f6.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/leak/Leak1_zpsc786f6f6.jpg.html)
http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/leak/fa808ef6_zps2aecdb12.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/leak/fa808ef6_zps2aecdb12.jpg.html)

Maverick
30.Nisan.2014, 01:35
Ergun Abi aslinda haklisin. Cikarmaya usendim. Cunku abidik gubidik yerlerden giriyor cikiyor. Ama boru diri duruyordu. Temizlik sonrasi sunroofu acip direk cikis deligine 1 lt su boca ettim. Alttan direk akti. Bi yerden sizma yapmadi. Su kurutma islemi bitsin, daha cok dokecegim.

Benim tahminim 2 gun once saglam bi yagmur yagdi ya, o arada oldu bu.

Ya da daha once oldu. Damlaya damlaya gol oldu. Ben gec farkettim.

Su an isitici calisiyor.

Bu arada tum ariza isiklari sondu :)

Acaba arka abs kablolari bu dosemenin altindan kenardan giden kalin borular mi ki kurutunca ariza isigi sondu.

Zamanla gorecegiz.
Ä°lk yagmur sonrasi isiklar yanmazsa tamamdir.

Maverick
30.Nisan.2014, 02:08
Isıtma devam ediyor. İçerisi sauna gibi.

http://img.tapatalk.com/d/14/04/30/hepy2a4e.jpg

Han Solo
30.Nisan.2014, 02:16
ne çektin be düğmesiz neeeeee

Maverick
30.Nisan.2014, 02:34
ne çektin be düğmesiz neeeeee

Gülü sevmişiz, dikeninden mi korkacaz? :)

jan
30.Nisan.2014, 08:58
Gülü sevmişiz, dikeninden mi korkacaz? :)

Abi naptin, kurudumu.

Han Solo
30.Nisan.2014, 09:38
Senle Dalga gectim bu sabah vic ekranimdan keskin dumanlar yukseldi ve ekran gitti :(

bu Geze-gen tapatalk Ile Baska guzel

Maverick
30.Nisan.2014, 13:42
Su alan ikinci yeri ve yolcu tarafını gölet yapan sorunu buldum gibi ama tam emin değilim. Ön yolcu kapısının öne doğru son kısımlarında altta yine ufak bir su sızıntısı gördüm dünkü yağmurdan sonra. Burda bir yerde lastikten kaçırıyor sanırım. Şu an biraz işim var, öğleden sonra arabanın içine oturup, kapıyı kapatım yukardan su tutturucam ve tam yeri bulacam.

Senle Dalga gectim bu sabah vic ekranimdan keskin dumanlar yukseldi ve ekran gitti :(

Geçmiş olsun abi. Nedir ki sorun acba?

Abi naptin, kurudumu.

Çok şükür kurudu. Bayağı uğraştım ama.

mjz66
30.Nisan.2014, 19:03

Gecmis olsun Mert! Ben de arabamin eski vic ekrani var, saglam ama ekran kesik kesik gosteriyor zor okunuyordu sadece, ben amerikadan yenisini aldim taktim gecen sene. Ergun abinin vic ekrani temizleme konusunda ki islemleri yaparsak tertemiz olur. Verim sana lehimle yap kullan istersen

Sent from my iPhone using Tapatalk

jan
30.Nisan.2014, 20:51

Geçmiş olsun başkan

tapagazzz
01.Mayýs.2014, 01:28
ZJ/WJ klasik sorunu bu...
aslında sunroofun sucu hepsi , oldum olası kılım sunroof'a!

Maverick
01.Mayýs.2014, 22:16
Yolcu tarafını gölet yapan yeri buldum az önce. Şu an yağmur yağıyor ve resimde işaretli yerin ordan kaçırıyor. Oradaki plastik kapağı çıkarmıştım ben. Resimde takılı görülüyor. Oradaki fitilden kaçırıyor. Bez tıkadım şimdi ama çok yağmur yağıyor. Kapalı garaj da yok :/

Fitil mi delik, yine bi tıkanıklık sorunu mu anlamadım.

337

Maverick
03.Mayýs.2014, 20:57
2. Kacagi buldum.
Camin silikonundan kaciriyor. Buraya aracin icinden tersten japon yapistiricisi sursem olur mu? Yoksa illa silikonlatacam mi?

http://img.tapatalk.com/d/14/05/04/e2a4u5ab.jpg

mjz66
03.Mayýs.2014, 21:42
2. Kacagi buldum.
Camin silikonundan kaciriyor. Buraya aracin icinden tersten japon yapistiricisi sursem olur mu? Yoksa illa silikonlatacam mi?

Japonla olmaz! Saglam silikon yap adam gibi

Maverick
03.Mayýs.2014, 23:08
Tamamdir. Yarin acik camci bulursam yaptiricam icerden. Disarisi da cok cirkin gozukuyor. Sokebilirsem sokecem.

Maverick
04.Mayýs.2014, 00:22
Buna soguk mu sicak mi silikon yapacaz? Soguksa ben yarin alir kendim yaparim.

jan
04.Mayýs.2014, 00:35
Buna soguk mu sicak mi silikon yapacaz? Soguksa ben yarin alir kendim yaparim.

Geçenlerde böle bi şey yine duydum camdan su alma olayını git camcıya camını söksünler yeni silikonla yapıştırsınlar n yapan arkadaş ne demişti 150 tl mi neydi öle bi rakam vermişti

Maverick
04.Mayýs.2014, 00:59
Geçenlerde böle bi şey yine duydum camdan su alma olayını git camcıya camını söksünler yeni silikonla yapıştırsınlar n yapan arkadaş ne demişti 150 tl mi neydi öle bi rakam vermişti

Ya o iş bence biraz gereksiz olur. Çünkü bir noktadan kaçırıyor. Yazık olur şimdi tüm camı sökmeye hocam. Soğuk silikon ile yapılıyormuş sanırım. Yarın kendim yapacağım.

Maverick
04.Mayýs.2014, 12:10

Arkadaşlar, birazdan soğuk silikon almaya gideceğim yukardaki resimdeki kaçak için.

İçteki çerçeve kenarından yapacağım silikonu. Bu resimdeki gördüğünüz dış yeri sökebilir miyim? Gerek var mı?

Bu arada Mert Başkanım siyah silikon al dedi. Siyahın bi özelliği var mı yoksa renk uyumu için mi acaba?

jan
04.Mayýs.2014, 13:09
Arkadaşlar, birazdan soğuk silikon almaya gideceğim yukardaki resimdeki kaçak için.

İçteki çerçeve kenarından yapacağım silikonu. Bu resimdeki gördüğünüz dış yeri sökebilir miyim? Gerek var mı?

Bu arada Mert Başkanım siyah silikon al dedi. Siyahın bi özelliği var mı yoksa renk uyumu için mi acaba?

Slikonlardan siyah var beyaz var şeffaf var size kalmış hepsi aynı bildiğim kadarıyla renk uyumu sanırım

ve slikonu aldığınız zaman bide tabancası var beraber almanız lazım kolay gelsin

Maverick
04.Mayýs.2014, 13:39
Slikonlardan siyah var beyaz var şeffaf var size kalmış hepsi aynı bildiğim kadarıyla renk uyumu sanırım

ve slikonu aldığınız zaman bide tabancası var beraber almanız lazım kolay gelsin

Tamamdır teşekkürler.

Maverick
05.Mayýs.2014, 16:33
Bugün içten silikon yaptırdım baya uzun şekilde. O sırada yağmur başladı silikondan sonra. Yani kurumamıştı ve biraz yine sızdırdı. TAm kuruyunca sızdırır mı bilmiyorum. 2-3 saat sonra su döküp bakacağım.

Adam ön camı komple çıkarıp takmak en garantisi dedi. 70 TL olurmuş. Ama ben orjinalliği bozmak istemiyorum. Çıkaracak kimbilir nasıl yapıştıracak?

maviyedogru
21.Aðustos.2014, 15:17
üstadım sana kendimi çok yakın hissettim açıkcası wj sahibi olduğum için :) Allah kolaylık versin ne diyeyim :)

Maverick
31.Aðustos.2014, 11:47
üstadım sana kendimi çok yakın hissettim açıkcası wj sahibi olduğum için :) Allah kolaylık versin ne diyeyim :)

:) Eyvallah hocam.

Büyümeyen çocuk bunlar. Sürekli ilgi alaka bakım ister.

aybarsdnr
08.Mayýs.2015, 01:23
Böyle bir konuyu bulmuşken ben de sıkıntımı paylaşmak ve danışmak istiyorum. benim de ön sürücü ve yolcu taban halısı yıkama ve yağmur sonrasında ıslanıyor. Ancak ne koltuğun alt kısmına ne de ayak ucuna gelen yerlerde ıslaklık yok. Ayakların konduğu tam orta noktalar ıslanıyor. Sunroof giderlerini kontrol ettim problem yok gibi duruyor. Fikirleriniz var mı bu konu ile ilgili?

Han Solo
08.Mayýs.2015, 16:01
Böyle bir konuyu bulmuşken ben de sıkıntımı paylaşmak ve danışmak istiyorum. benim de ön sürücü ve yolcu taban halısı yıkama ve yağmur sonrasında ıslanıyor. Ancak ne koltuğun alt kısmına ne de ayak ucuna gelen yerlerde ıslaklık yok. Ayakların konduğu tam orta noktalar ıslanıyor. Sunroof giderlerini kontrol ettim problem yok gibi duruyor. Fikirleriniz var mı bu konu ile ilgili?

kaputu aç sileceklerin altında sağdan sola doğru plastik kapama var camın hemen altında onu da sök içine bak çalı çırpı toz çamur dolmuş mu.. eğer dolmuşsa oradaki giderlerden su gidemeyip taşıp içeri veriyordur

ankaralı
08.Mayýs.2015, 17:47
aynı sorun bendede vardı. benim sorun ön camın silikonları eskimiş ön camdan alıyormuş suyu.ön cam söküldü yeniden temizlenerek takıldı problem kesildi tavsiyem ön camı içerden dışa doğru bastırın üst bölümden camda oynama esneme varsa sizinde sorununuz benimle aynı demektir..

Han Solo
08.Mayýs.2015, 17:55
aynı sorun bendede vardı. benim sorun ön camın silikonları eskimiş ön camdan alıyormuş suyu.ön cam söküldü yeniden temizlenerek takıldı problem kesildi tavsiyem ön camı içerden dışa doğru bastırın üst bölümden camda oynama esneme varsa sizinde sorununuz benimle aynı demektir..

evet bu da muhtemel sebep...

aybarsdnr
08.Mayýs.2015, 21:00
Oneriler icin tesekkur ederim. Cam aslinda benim de aklima gelmisti ama taban halisinin tam ortasinin islanmasina anlam veremedim. Yani oncesinde halinin uc kismindan islanma baslar diye dusunuyorum. Ama kontrol edecegim

Beatrix
08.Mayýs.2015, 21:10
Sayın Başkanım....," ZJ' lerde klima suyu tahliye borusu" direnaj borusu temizliği ile ilgili bir konu vardı açtığım hatırlıyormusun ?

demem o ki; açtığım 206 konunun en az 100 tanesi uçmuş gitmiş.... ?!?!?

Han Solo
08.Mayýs.2015, 22:38
Ucamaz ergun abi yedek aliyorum surekli arama kutusuna yazinca cikmamis olabilir mi

Maverick
09.Mayýs.2015, 18:35

Hocam, bendeki gibi su ön direklerden aşağıya fitillerin arasından yürüyor olabilir. Bana özelden telefonunu yazarsan sana telefonda anlatırım tam neresi olduğunu.

Maverick
29.Kasým.2015, 07:32
Bu basligi ilk actigimda aracin yolcu tarafinin su almasinin sebebini sunroof giderinin tikanikligi zannetmistim. Daha sonra on cam sag ust kosedeki silikondan kacirdigini kesfetmistim.

Ama bu gece basima bu basligin konusu geldi.

Aksam vakti araci kullanirken aractan likir likir sesler geliyordu. Sanki bi sisede aracin hareketiyle sallanan su gibi.

O an onemsemedim. Arkadaki su sisesidir dedim. Gece 3 gibi aractan sarj aletini almaya gittim ve bir baktim ki yolcu tarafi tavan sirilsiklam ve sip sip su akiyor. Doseme de haliyle sungeri dahil su icinde. Daha onceki yer diye dusundum. Gunesligi ve el tutamacini cikarttim. Yolcu tarafi dosemesini biraz egdim ve tam sunroofun kenarindan su damladigini gordum. Sunroofu actim ve bi baktim ki sag sunroof gideri camurdan gorunmuyor bile. Butun kanal su dolmus ve aracin icine tasiyor. Ä°nce bi telle gidei acmamla
beraber biriken butun su gitti.

Arkadaslar, size tavsiyem, ara ara sunroof giderinizi (sag-sol) kontrol edin. Ben simdi kara kara dusunuyorum bu sungeri nasil kurutacagim diye.

Bi uyarida daha bulunayim. On camin asagida bittigi yer ile kaporta baslangici arasinda sileceklerin takili oldugu bi mazgal var. Oradan haliyle su giriyor ve yan taraflardan tahliye oluyor. Ä°ste o kanal cikislari da camurla tikaniyor ve mazgalin altindaki kanalda boylu boyunca su birikiyor. Gunduz de bunu kesfetmistim. Hemen tazyikli su ve hava ile cikislari temizledim.

Bazi seyler aci tecrubeler ile ogreniliyor. Ben yasadim, siz yasamayin. Sunroof ve mazgal giderlerinizi ara ara kontrol edin.

BER-ÅžAH
30.Kasým.2015, 00:33

Kalorifer Radyatörüne Baktınız mı? Büyük ihtimalle yolcu tarafındaki minik petekte delik, Hortumlarda kaçak olabilir; Elinizi halıya sürdüğünüzde Antifiriz kokusu veya renginden de anlaşılabilir, Antifiriz kokusu veya rengi yoksa, Saf su renginde ise Ön camı sonrada sanroof giderine bakarsanız iyi olur.

aybarsdnr
30.Kasým.2015, 00:36
Kalorifer Radyatörüne Baktınız mı? Büyük ihtimalle yolcu tarafındaki minik petekte delik, Hortumlarda kaçak olabilir; Elinizi halıya sürdüğünüzde Antifiriz kokusu veya renginden de anlaşılabilir, Antifiriz kokusu veya rengi yoksa, Saf su renginde ise Ön camı sonrada sanroof giderine bakarsanız iyi olur.

Hocam sorunu çözdüm ama yazmamışım. Sunroof ve ön cam söküldü, ufak tefek çürükler vardı ve hepsi temizlenip tekrardan boyandı.

Maverick
30.Kasým.2015, 02:05

Bende o sorun var işte hocam. Antifiriz var süngerde. Akan yeri de gördüm. Tam peteğin ordan geliyor. Göğüs sökülüp petek değişmeli vs. dendi. Bilmiyorum hortumlarda kaçak olabilir ve kolayca halledilebilir mi?

Würth'ün Radyator Sızdırma ürününü aldım. Yarın önce onu deneyeceğim. Benim cooalant tamamladıktan sonra 1-1.5 ayda eksik uyarısı veriyor. O yüzden muhtemelen kılcak bir çatlak.

Kadir
30.Kasým.2015, 02:13
Bende o sorun var işte hocam. Antifiriz var süngerde. Akan yeri de gördüm. Tam peteğin ordan geliyor. Göğüs sökülüp petek değişmeli vs. dendi. Bilmiyorum hortumlarda kaçak olabilir ve kolayca halledilebilir mi?

Würth'ün Radyator Sızdırma ürününü aldım. Yarın önce onu deneyeceğim. Benim cooalant tamamladıktan sonra 1-1.5 ayda eksik uyarısı veriyor. O yüzden muhtemelen kılcak bir çatlak.

Burak Radyatörü temizlettin mi sen ?

Maverick
30.Kasým.2015, 04:48
Burak Radyatörü temizlettin mi sen ?

Yok Kadir. Yukarda yazdigim sorundan dolayi petekteki catlagi daha da buyutmemek icin vazgectim. Yarin termostadi degiscem. Kaloriferin ilik vermesi sanirim termostastin tam kapanmamasindan. Termostat degisip suyu geri koyunca motoru biraz calistirip Wurt Radiator Seal koyacam.

Not: Radyator degil petegi temizletecektim sadece.

Kadir
30.Kasým.2015, 05:43
Yok Kadir. Yukarda yazdigim sorundan dolayi petekteki catlagi daha da buyutmemek icin vazgectim. Yarin termostadi degiscem. Kaloriferin ilik vermesi sanirim termostastin tam kapanmamasindan. Termostat degisip suyu geri koyunca motoru biraz calistirip Wurt Radiator Seal koyacam.

Not: Radyator degil petegi temizletecektim sadece.

Yanlış hatırlamışım işallah çözersin

BER-ÅžAH
30.Kasým.2015, 11:23

Usta biraz uğraşcak ama; Göğüs söktürmeden yaptırsan iyi olur. Sonra başka sıkıntılar olacaktır.

Maverick
30.Kasým.2015, 11:37
Yanlış hatırlamışım işallah çözersin

Eyvalalh Kadir. Sağolasın.

Usta biraz uğraşcak ama; Göğüs söktürmeden yaptırsan iyi olur. Sonra başka sıkıntılar olacaktır.

Biraz uğraşacak dediğin petek tamiri için mi yoksa sızıntı sıvısı için mi abi? Çünkü bildiğim kadarı ile peteğe göğüs sökülmeden ulaşılamıyor.

ankaralı
30.Kasým.2015, 13:43
Ergun Abi aslinda haklisin. Cikarmaya usendim. Cunku abidik gubidik yerlerden giriyor cikiyor. Ama boru diri duruyordu. Temizlik sonrasi sunroofu acip direk cikis deligine 1 lt su boca ettim. Alttan direk akti. Bi yerden sizma yapmadi. Su kurutma islemi bitsin, daha cok dokecegim.

Benim tahminim 2 gun once saglam bi yagmur yagdi ya, o arada oldu bu.

Ya da daha once oldu. Damlaya damlaya gol oldu. Ben gec farkettim.

Su an isitici calisiyor.

Bu arada tum ariza isiklari sondu :)

Acaba arka abs kablolari bu dosemenin altindan kenardan giden kalin borular mi ki kurutunca ariza isigi sondu.

Zamanla gorecegiz.
Ä°lk yagmur sonrasi isiklar yanmazsa tamamdir.

çamurlugun oraya giren siyah conta ordan çekin rakatlıkla çıkıyo sonra üsten su dökün su güzel akıyorsa işlem tm demektir.
birde malesef halının altından geçen kablolar hep açık gözüküyo aynı olay benim başımada geldigi için iyi biliyorum.iyibi elektrilciye gitmeniz lazım kapı klitleri immobilezr,benzin pompası kablaoları felan hep ordan geçiyo oksitlenme veya farklı arızalar verebilir.

mjz66
30.Kasým.2015, 16:43
Abdullah abi hakli...sakin gogus falan sokturim deme, bi daha kendine gelmez, toparlayamayiz! Ara beni ben biliyorum ne yapacagimizi

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maverick
30.Kasým.2015, 16:58
çamurlugun oraya giren siyah conta ordan çekin rakatlıkla çıkıyo sonra üsten su dökün su güzel akıyorsa işlem tm demektir.
birde malesef halının altından geçen kablolar hep açık gözüküyo aynı olay benim başımada geldigi için iyi biliyorum.iyibi elektrilciye gitmeniz lazım kapı klitleri immobilezr,benzin pompası kablaoları felan hep ordan geçiyo oksitlenme veya farklı arızalar verebilir.

Abi onu geçen sene bu başlığı açtığımda yapmıştım zaten. Benim iki gün önce tıkanan yer sunroofun oradaki sağ ve soldaki küçük iki tahliye kanalından bir tanesi. Genel drenajda sıkıntı yok yani.

milimadami
21.Ocak.2021, 11:20
Sene olmuş 2021 hala şu yazdığınız döküman niteliğinde ki konudan faydalanıyorum. Çok teşekkür ederim. Selamlar.

11) Şimdi sıra geldi sunroof tahliye çıkışının temizliğine. Bu bölüm kısa ve aracın kaportasında olan bir yer. Tahliye çıkışı sunroof raylarının altında ön köşede bulunuyor. Kırmızı dairenin tam altında. Zaten baktığınızda göreceksiniz.

332

12) Aracın içinde yer alan, boruyu söktüğümüz yere bir bardak koyun. Ve dışardan giderin oraya biraz su dökün. Önce kaba pisliği bu şekilde atmış olacaksınız. Bardağın içinde pisliği görüyorsunuz. Ardından o deliğin kalınlığına yakın esnek kablo gibi bir malzemeyi delikten sokun ve ileri geri hareketlerler kenara yapışmış pislikleri temizleyin.

333

13) Daha sonra kompresör tabancasını kırmızı daire içinde görüleceği üzere aracın içindeki sunroof tahliye çıkışına tutun ve hava basın. Böylece sunroof tahliye çıkışını da temizlemiş olduk.

334

14) Son olarak sunroof raylarının yanında yöresinde pislikler varsa temizleyin, gerek cımbızla çalı çırpıyı alın, gerekse kompresörle hava üfleyin. Göreceğiniz üzere benim o bölgede bir sürü çürük parçası çıktı. Resimdekiler sadece bir kısmı.

335

Ve tekrar söktüğümüz parçaları toparlayın. Temizleme işlemi tamamdır. Eğer aracınız sürücü tarafından su damlatıyorsa aynı işlemleri sol tarafta yapacaksınız.

Burada özellikle uyaracağım bir konu da, elleriniz pis ise sürekli tavan döşemesi ile haşır neşir olduğunuz için döşeme çok kirleniyor. Buna dikkat edin.

Bir diğer can sıkabilecek konu, el tutamaçlarını tutan plastik aksam tavana sabit değildi ve tekrar takarken denk getirmek zor oldu. Tavanı sökerken bu plastik aksam kayıp düşebiliyor. Hangi yönlü yerine koymanız gerektiğine dikkat edin.