PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ZJ hakkında sormak istediklerimiz

Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

jan
26.Nisan.2014, 23:01
Ben şöle başlıyım np231 np242 aracı 4x2 yapmak ne kadar sağlıklı ve masraf açısından kaça çıkabilir artıları eksileri nelerdir

Saçma başka sorum zj lerin motoru yıkanmalımı ve nasıl olmalıdır

Han Solo
27.Nisan.2014, 01:13
motor yıkanmalı mı sorusuna asla yanıtı verilir genelde ama ben defalarca gelişine basınçlı makina ile yıkadım açıkhavada 1 kere bile çalışmamazlık etmedi . ama bu şans olabilir. sigorta kutusuna kesinlikle sıkmayın suyu. beyine direk sıkmayın. radyatör peteklerine çok yakından sıkmayın ince katmanları eziliyor . bujilere distribütöre direkt sıkmayın çalışmayabilir. 2 çeker yapmak sorun değil sağlık açısından bir zararı yok bilakis arka itişili olacağı için ön diff ve şaftı yormuyor. çıkma şanzımanı 1500 civarına alabilirseniz en fazla 2500 e toplam bitmiş olacaktır

jan
28.Nisan.2014, 09:18
ZJ lerde dif otmesi sanirim herkesin basina geldi suan bende de var arka difde de kacirma var off yine bu ay kacti bana, uzun yolda sikinti

yokda kalkislarda takur tukur ediyo monifold contasida kaciriyo ses yapiyo off off

monster
28.Nisan.2014, 09:27
bunlar basit seyler,esas sorun standartlar yetmeyince basliyor. aman insllah bulasmasin sana da. sen o zaman kacmayi gor)))

jan
28.Nisan.2014, 12:18
bunlar basit seyler,esas sorun standartlar yetmeyince basliyor. aman insllah bulasmasin sana da. sen o zaman kacmayi gor)))

Sizin araci gordukten sonra benim isler findik fistik saygilar diyorum :):):)

Monachus
28.Nisan.2014, 12:26
Sadece ZJ mi - WH'da da ötüyor... Eğer bu arabayı yeni almış ( alabilmiş :) :) ) olsaydım çoktan iade edip paramı almıştım; ne de olsa asla tam anlamıyla kesemiyorlar... Aslında bu teknolojik çağda diferansiyel ötmesi gibi bir saçmalık Jeep gibi bir marka açısından oldukça düşündürücü ve utandırıcı olmalı....

jan
28.Nisan.2014, 13:23
Yeni bir baslik acmadan burda yazmak istedim orjinal yan basamaklari satmayi dusunuyorum, suan arac ustunde. degeri ne kadar satilirmi nedir ne degildir?

mjz66
28.Nisan.2014, 13:37
ZJ lerde dif otmesi sanirim herkesin basina geldi suan bende de var arka difde de kacirma var off yine bu ay kacti bana, uzun yolda sikinti

yokda kalkislarda takur tukur ediyo monifold contasida kaciriyo ses yapiyo off off

1- Diferansiyel ötsün, hep öter zaten sorun yok:) Yağını, keçelerini değiştir kesiliyor 5-10 bin km kafa ütülemiyor:)
2- Dik bir yokuş inerken ya da çıkarken küçük viteste (elinle 1. vitese al mesela) manifold şahin doğan egzosları gibi catara cutara yapmaya başladı mı?

Han Solo
28.Nisan.2014, 13:46
Yeni bir baslik acmadan burda yazmak istedim orjinal yan basamaklari satmayi dusunuyorum, suan arac ustunde. degeri ne kadar satilirmi nedir ne degildir?

asfalt kullanıcıları alabilir çok büyük paralar etmeyecektir. arazide zaten o basamaklar başa bela bizde pek isteyen çıkmaz

Maverick
28.Nisan.2014, 16:39

Ben de WJ'leri sahibinden.com'da satılığa çıkardım 225 TL'den ama hiç bakan yok. 1 kişi favoriye eklemiş o kadar.

Basamağınızın tipine göre fiyatı değişir.

Beatrix
28.Nisan.2014, 23:11
Ben de WJ'leri sahibinden.com'da satılığa çıkardım 225 TL'den ama hiç bakan yok. 1 kişi favoriye eklemiş o kadar.

Basamağınızın tipine göre fiyatı değişir.

Bir gün olurda basamakları alacak biri çıkarsa arabasının önüne bak; nikelajlı boru tampon görürsün... :)

Maverick
29.Nisan.2014, 00:25
O zaman yolda oyle bi araba gorursem, ve basamaklari yoksa adami cevirip "Hocam senin cavara basamak iyi gider, ölü fiyatına veririm." derim :)

BOSCH
29.Nisan.2014, 10:54
Levent Ergun abi sana söylüyor galiba;)

mjz66
29.Nisan.2014, 12:54
Levent Ergun abi sana söylüyor galiba;)

Hahaha:) biliyordum bunu yazacağını inan ki:)

BOSCH
29.Nisan.2014, 12:55
:cool::cool::cool::cool:

Beatrix
29.Nisan.2014, 21:36
O zaman yolda oyle bi araba gorursem, ve basamaklari yoksa adami cevirip "Hocam senin cavara basamak iyi gider, ölü fiyatına veririm." derim :)

Basamakların taliplisi bulundu ! :)

http://www.geze-gen.com/showthread.php/450-Benim-grand-cherokee-1998-5-2

jan
29.Nisan.2014, 22:30
jeep zj basamaklarını bende satıyorum

jan
15.Mayýs.2014, 11:50
ZJ de Kapilarin disindaki pako mu ne deniyosa bazi yerlerin klipsleri bozulmus ve sanirim ses yapiyo nerden bulabilirim bilen varmi ?

Beatrix
15.Mayýs.2014, 13:41
ZJ de Kapilarin disindaki pako mu ne deniyosa bazi yerlerin klipsleri bozulmus ve sanirim ses yapiyo nerden bulabilirim bilen varmi ?

anlamadık ? :)

jan
15.Mayýs.2014, 14:01
anlamadık ? :)

Ergun abi kapilarin disindaki etek altinda dalgali dalgali girinti ciktintilari olan senin daha yeni siyaha boyadigin yerler onlarin klipsleri bozuk sanirim dis kapi pakolarimi ne deniyo onlar icin klips nerden bulabilirim ankarada bazi yerler sordum buna gore klips yok dediler

Beatrix
15.Mayýs.2014, 14:04
Ergun abi kapilarin disindaki etek altinda dalgali dalgali girinti ciktintilari olan senin daha yeni siyaha boyadigin yerler onlarin klipsleri bozuk sanirim dis kapi pakolarimi ne deniyo onlar icin klips nerden bulabilirim ankarada bazi yerler sordum buna gore klips yok dediler

Yetkili servislerden sipariş ettirebilirsin, ebay'dan bakabilirsin veya özelden sana attığım çıkmacıda bulabilirsin.

jan
15.Mayýs.2014, 14:05
pardon Mert baskanim siyaha boyadigi yerler orda yanlis oldu

jan
15.Mayýs.2014, 14:07
cok saol Ergun abi cikmaci da olur diyosan burda jeepmarket guven oto soriyim bi sansimi deniyim

Beatrix
15.Mayýs.2014, 14:08
cok saol Ergun abi cikmaci da olur diyosan burda jeepmarket guven oto soriyim bi sansimi deniyim

Çıkma tabiki olur, sonuçta görünmüyor, iş görsün yeter.

jan
15.Mayýs.2014, 14:13
Danke Ergun abi :):)

Maverick
16.Mayýs.2014, 12:14

Bizim Bostancı Sanayii'de Sunklips ve Starklips var. Onların sitelerine bir bakın. Eğer var ise ben burdan gidip alırım, size kargolarım.

jan
16.Mayýs.2014, 23:02
Bizim Bostancı Sanayii'de Sunklips ve Starklips var. Onların sitelerine bir bakın. Eğer var ise ben burdan gidip alırım, size kargolarım.

Tamam bakıyım, eğer lazım olursa ordan almaya size sölerim şimdiden teşekkürler.

jan
29.Mayýs.2014, 11:39
Bu np231 np242 arazi sanzimani takan varmi ve goruslerinizi istiyorum

monster
29.Mayýs.2014, 13:39
Bu np231 np242 arazi sanzimani takan varmi ve goruslerinizi istiyorum
bora yakın takti

jan
04.Haziran.2014, 09:12
bora yakın takti

???anladim abi .o kim ?

jan
04.Haziran.2014, 09:14
http://www.projectzj.com/

suna bi bakin isterseniz

monster
04.Haziran.2014, 09:15
http://www.projectzj.com/

suna bi bakin isterseniz
komoda waran

jan
10.Haziran.2014, 14:57
benim araca 2 haftada bir sureyle olmak uzere yag ekliyorum neden yag yakarki benim motorda mi bi sikinti var ?

machoni
04.Temmuz.2014, 09:00
Merhabalar Formunuza yeni katıldım , iskenderundan zj 5.2 sahibiyim . Paylaşımlarınız için özelliklede ergun abiye teşekkürlerimi sunarım daha , aracımda enjektör işemesi var lpg ayarı için bilgisayara bağlandığında enjektör ms leri 10-12 arası hareket ediyor , egsozdan benzin kokusu ve siyah duman geliyor ayrıca gaza yuklendiğimde benzin yetişmiyor ve arac güç kesiyor bazen patlama yapıyor ... ateşleme ile ilgili bujı ve kabloları distribütor tenzi makarası , carbon clean , manifold temizliği ve conta değişimi yapıldı , egr iptal edildi ama hata halen devam ediyor acaba sıkıntımız ne olabilir tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum , saygılarımla

machoni
18.Temmuz.2014, 22:16
479 bu parçada sorunum var.

Beatrix
18.Temmuz.2014, 23:45
bu parçada sorunum var.

Öyle görünüyor ki; senin ZJ' nin emisyon sistemi alt üst olmuş, Vakum selonoidine baglanan konnektör borularından biri eksik, eksik olan boru da direkt evap canistere gider. Diğer boru da ikiye ayrılıp biri converter ( dönüştürücü ) üzerinden egr valfine, diğeri de sürücü tarafındaki motor bloğunun yanındaki Manifold vakum deliğine bağlanır. Bu bağlantıları sağladığında ve eğer eksik varsa diğer boruları tamamladığında veya düzelttiğinde aracın saat gibi çalışacaktır :) Ama EGR valfini de yerine tekrar takman lazım.

http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/beatrix-fhoto138/86_zpsffd168eb.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/beatrix-fhoto138/86_zpsffd168eb.jpg.html)

http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/beatrix-fhoto139/CIMG6527_zps88031c57.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/beatrix-fhoto139/CIMG6527_zps88031c57.jpg.html)

Aşağıdaki linki incele, bir çıktı al ve aracın başında tek tek bu boruları kontrol et, kırık var mı ? eksik var mı ? yanlış takılmış mı ? sonra tekrar görüşelim. Kolay gelsin...

http://www.geze-gen.com/showthread.php/411-ZJ-lerde-emisyon-borular%C4%B1n%C4%B1n-%C3%B6nemi?highlight=emisyon

machoni
19.Temmuz.2014, 19:17
Abi bu sabah erkenden bir arkadaşımın sanayideki dukkanına gittim , yanıma hidrolik ekipmanı satan bir dukkandanda 2 T bağlantı 2 Direk Bağlantı borusu Isıya dayanıklı Hortum (Benzin Hortumu) aldım , Akü nünün üstüne oturdum ve başladım şemaya göre manifold hava çıkışlarını montaja , sağ 3 lü bir adet körlenmiş vardı , 1.Hortum direk Gaz kelebeğine bağlıydı . Fotoğrafını ekliyorum. 1.Hortuma T Koydum ve birini kelebeğe diğerini muhtemelen evap canistere giden ikili yere taktım .Fotoğrafda belirtim480.Tabi evapdan geri dönüşü Vakum selenoidinde orta kısma takılı , 2.Hortum Direk Motor Bloğuna gidiyor ellemedim. 3.Çıkışa Akünün altında bir kutu buldum hortumun ucu dışarıdaydı oraya taktım. Sonra Sol kısma geçtim. Burada 2.Körleme yapılmıştı. 1.Hortum Fren sisteminde , 2.Çıkışa önce T koydum biri Vakumun Alt kısmına Diğeride EGR ye gönderdim Yalınız benim egr sıkıntılı galiba :( , 3.Çıkışı Benzin Enjektörlerinin arkasındaki kısma taktım.

machoni
19.Temmuz.2014, 19:21
AKünün altındaki Kutu 481 , Sonuç olarak rölanti düzeldi , stop etme biraz rölantiyi yükselttim düzeldi , performans iyi ve şunu fark ettim ayağımı gazdan çektiğimde araç seyir halindeyken devir 800-900 arasında duruyor , eskiden nerdeyse dipde kalıyor ve araç stop ediyordu, ancak duman atma devam ediyor ve enjektör süreleri snde 10-12 arası gözüküyor.

machoni
01.Aðustos.2014, 08:57
Merhabalar , bugun yeni bir sorunla karşılaştım , marş basmak istediğimde "Brake" yanıyor ve hiç bişey olmuyor. Vites pozisyonlarını değiştiriyorum , el frenini çekiyorum , frene basıyorum bu işlemleri tekrarlarken birde marş alıyor . Brake yanmasının sebebi ne olabilir acaba

Han Solo
01.Aðustos.2014, 16:36
Merhabalar , bugun yeni bir sorunla karşılaştım , marş basmak istediğimde "Brake" yanıyor ve hiç bişey olmuyor. Vites pozisyonlarını değiştiriyorum , el frenini çekiyorum , frene basıyorum bu işlemleri tekrarlarken birde marş alıyor . Brake yanmasının sebebi ne olabilir acaba

vitesi değiştirirken mi marş allıyor

machoni
01.Aðustos.2014, 17:45
P de iken mars basiyorum brake lambasi yaniyor arabada tik yok , acaba vitesin pozisyonu mu tutmadi diye N ye aldim yine mars basmadi , kutup basini soktum taktim , el frenini cek birak yaptim o ara birden mars almaya basladi

GC2013
01.Aðustos.2014, 18:06
WJ 2.7 olsa kronik vites kolu arizasi oluyor diyecegim ancak ZJ??

Han Solo
04.Aðustos.2014, 19:19
P de iken mars basiyorum brake lambasi yaniyor arabada tik yok , acaba vitesin pozisyonu mu tutmadi diye N ye aldim yine mars basmadi , kutup basini soktum taktim , el frenini cek birak yaptim o ara birden mars almaya basladi

vites pozisyonu tutmamış olabilir ama nasıl çözersiniz emin değilim vites pozisyon sensoru olması lazım benim otomatik palioda vardı ufak bir parça değiştirdim düzelmişti içeride vites konsolunun altında bir yerdeydi araç p de iken çalışmıyordu konumlar karışmıştı parçayı değiştirince düzeldi.

Kadir
10.Aðustos.2014, 23:56
Selam, zj mi servise sokmadan önce kafama takılan ufak bi sorum var.

Mevcut Listede Manifold contası değişecek ancak ben komple motor conta takımı olarak değiştirmeyi düşünüyorum ancak maliyeti ne kadar etkiler ortalama bir fikri olan varmıdır.

Ayrıca ateşleme sisteminde bosh lpg buji si kullanmak istiyorum kullanan arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim...

Han Solo
11.Aðustos.2014, 09:36
Bosch lpg bujisi kullanan 4-5 kisi vardi ben dahil. Bir sorun yasamadim hala üzerinde. Contalarin maliyetini bilmiyorum ama gerek var mi bence bozulan contayi değiştir gerisi kalsın bozulunca degisirsin

Kadir
12.Aðustos.2014, 18:56
Evet bozulana kadar contalar kalacak Ergun abinin tavsiyesiyle vaz geçtim.
Yeni bir sorun çıktı on farlar yanmiyor ancak sellektor çalışıyo acaba sigortadan mıdır? Sigorta ise piyasada bulunan sigortalar uyar mı?

Kadir
12.Aðustos.2014, 19:40
Şimdilik çözüldü sanırım tüm Sigortaları taktım çıkarttım düzeldi.

machoni
18.Aðustos.2014, 10:41
Arkadaslar zj 5.2 94 model uyumlu benzin enjektoru takimina ihtiyacim var , hangi model enjektor takmaliyim bilgisi olan varmi

jan
20.Aðustos.2014, 16:23
Sanirim benim de sanzimanim gidik yokus yukari ciktigim zaman kafasina gore vites degistiriyo snr tekrar eski haline donuyo vites gecislerde ufaktan bi sallanti yasamaya basladim arazi vitesininde de agir konumdan kendisini atiyo sanziman inmesi lazimmi veya daha kolay bi cozumu varmidir

BER-ÅžAH
23.Aðustos.2014, 17:27
Merhaba benim Zj nin akşam park halindeyken alarmı çalmaya başladı, yaklaşık 10 gündür kullanılamıyordu ,arabanın ABS Ve BRAKE lambası yanıyor, çalıştırdığımda anahtar çıkıyor araç stop etmiyor, biraz dolaştım hala sönmüyor, araçta çift akü var akülerde sorun görünmüyor, daha önce böyle bir tecrübesi olan var mı?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

BER-ÅžAH
23.Aðustos.2014, 17:31
Sanirim benim de sanzimanim gidik yokus yukari ciktigim zaman kafasina gore vites degistiriyo snr tekrar eski haline donuyo vites gecislerde ufaktan bi sallanti yasamaya basladim arazi vitesininde de agir konumdan kendisini atiyo sanziman inmesi lazimmi veya daha kolay bi cozumu varmidir

Şanzumanın altta zincir halatından ayar yapılması gerekebilir, anlayan bir ustaya gösterirseniz halledebilir.

Han Solo
24.Aðustos.2014, 01:30
Merhaba benim Zj nin akşam park halindeyken alarmı çalmaya başladı, yaklaşık 10 gündür kullanılamıyordu ,arabanın ABS Ve BRAKE lambası yanıyor, çalıştırdığımda anahtar çıkıyor araç stop etmiyor, biraz dolaştım hala sönmüyor, araçta çift akü var akülerde sorun görünmüyor, daha önce böyle bir tecrübesi olan var mı?

Akuyu sok bikac gün sifirlasin herşeyi bi de oyle dene abi

BER-ÅžAH
24.Aðustos.2014, 07:17
Aynen söktüm terkettim dönüşte bakacaz, beyinde kısa devre olabilir diye düşünüyorum?

54m37 4y6u1
25.Aðustos.2014, 16:44
Abdullah abi direksiyondaki boşluğu alınca sola sağa dönüşlerde senin dediğin ses benim araçtada başladı.

BER-ÅžAH
29.Aðustos.2014, 23:04
Burçları değiştiğin halde geliyorsa enteresan ? Iyi bir inceleme yapmak lazım Gelince bakarız?

BER-ÅžAH
29.Aðustos.2014, 23:06
Burçları değiştirdiğin halde? Enteresan o zaman iyi bir inceleme yapmak lazım, gelince bakarız.

jan
02.Eylül.2014, 11:23
Şanzumanın altta zincir halatından ayar yapılması gerekebilir, anlayan bir ustaya gösterirseniz halledebilir.

tskler ne kisa zamanda baktircam

BER-ÅžAH
02.Eylül.2014, 12:19

Bu mevzu öncesi ön iki koltuk hareket etmiyordu, elektrikçi arkadaş şase gelmiyor deyip ön sağ torpido altından bir kabloyla halletmişti, dün ustaya taktığı kabloyu geri aldırdığımda araç normale döndü, koltuklar orada çalışıyordu 1 saat sonra çalışmaz oldu ona bir ara bakacaz. Bizim araçların elektronik akşamının pratik sanayi çözümleriyle yürümeyeceğini bir kez daha anlamış olduk.

54m37 4y6u1
03.Eylül.2014, 16:43
Hayır abi ben göstermeyeceğim bu sesi çok sevdim. :)

Defenderı hatırlatıyor bana. :D

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

Hayır abi ben göstermeyeceğim bu sesi çok sevdim. :)

Defenderı hatırlatıyor bana. :D

Kadir
03.Eylül.2014, 16:47
Merhaba,

Zj lerimizin elektrik tesisatından çok iyi anlayan bir usta var mı istanbulda acaba ? Arada bi iç aydınlatma açık kalıyo bazen farlar gidiyor sanırım elden geçmesi gereken kablolar var :(

Kadir
16.Eylül.2014, 03:40
Selam,

Yükseltme kiti alırken nelere dikkat etmeliyim acaba ?
Tavsiyeniz hangi marka ve kaç inç olur ?
Bazıları flex vs. çok kafam karıştı

Han Solo
16.Eylül.2014, 16:27
gel sen gel yarın sabah ofisteyim...ne yapacaksın yükseltmeyi falan...

Kadir
16.Eylül.2014, 16:41
Cenk GÜRPINAR abiyle birlikteyiz selamı var sana abi ;)

Han Solo
16.Eylül.2014, 17:17
aleykümselammm..cenk abi caydırsın seni ben karışmıyorum şimdilik...

Kadir
16.Eylül.2014, 17:27
Hehehe yok abi cayma onun on tamponu aldım da

Han Solo
16.Eylül.2014, 19:35
Hehehe yok abi cayma onun on tamponu aldım da

başka ne lazım

Kadir
16.Eylül.2014, 19:45
başka ne lazım
Lastik ve vinç en ön plana abi.

potukcu
20.Eylül.2014, 02:24
çözemediğim bi konu var...

motor soğukken marş hemen almıyor, yaklaşık 3 saniye kadar ıkındıktan sonra alıyor. motor sıcakken bu problem yok, bu yüzden bujileri eledim suçlu listesinden, benzin pompası geliyor aklıma ama var mı öneriniz kontrol için?

araçta lpg var bu arada ama zaten çalışırken benzinde çalışıyor... lpg de çalıştırmayı denediğimde aynı şey oldu bu arada dip not olarak...

şimdiden teşekkürler

mjz66
20.Eylül.2014, 04:37
Benzin pompasi:) ellerinden oper:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

anarchist
20.Eylül.2014, 08:46
Muhtemelen benzin pompası.

GC2013
20.Eylül.2014, 10:48
Yep, pompa gibi duruyor

Tap tapa tapa tap... Tap tap

platin75
24.Eylül.2014, 12:12
merhaba
havalar iyice soğudu ardahan'nın dağlarına kar düşmeye başladı -45 - 50 dereceleri görmeye az kaldı. zj ile ilk kışım olacak.kafama takılanlar
1 : o soğuklarda otomatik antenim donacak radyoyu açıncada motorunun dişlileri kırılacak
2 : hafızalı dış aynalarım yine donacak ve kumandayla açıtığım zaman kendini ayarlamaya çalışıp bozulacak
3 : açılır tavan düğmesine elim değerse donmuş ve yapışmış camda açılmayacak ve açılır tavanımda bozulacak

bana en mantıklısı açılır tavan,otomatik anten ve hafızalı dikiz aynasının varsa sigortalarını veya kablolarını çıkarmak gibi geliyor.
önerisi olan varmı?

97--5.2

platin75
24.Eylül.2014, 12:18
kırmızımı? mavimi?
ardahan ayazı için(-40 -45 dereceleri görebiliyoruz)

zj motorları için kırmızı antifirizmi mavi antifirizmi?

araştırdıklarım doğru ise kırmızı antifiriz aliminyum motorlar için.bizim araçların motoru dökme demirmiş

Han Solo
25.Eylül.2014, 00:48
merhaba
havalar iyice soğudu ardahan'nın dağlarına kar düşmeye başladı -45 - 50 dereceleri görmeye az kaldı. zj ile ilk kışım olacak.kafama takılanlar
1 : o soğuklarda otomatik antenim donacak radyoyu açıncada motorunun dişlileri kırılacak
2 : hafızalı dış aynalarım yine donacak ve kumandayla açıtığım zaman kendini ayarlamaya çalışıp bozulacak
3 : açılır tavan düğmesine elim değerse donmuş ve yapışmış camda açılmayacak ve açılır tavanımda bozulacak

bana en mantıklısı açılır tavan,otomatik anten ve hafızalı dikiz aynasının varsa sigortalarını veya kablolarını çıkarmak gibi geliyor.
önerisi olan varmı?

97--5.2

teybi sök arkasındaki anten bağlantısını çıkar böylece anten açılmaz ama radyo da net çekmeyebilir...

dikiz aynaları için şoför kapısının döşemesini sök hafıza 1 ve 2 ye giden soketi çıkar

bunları hava soğumadan yap ki başarılı oldumu olmadı mı anlarsın...

sunroofa bişi olmaz elin değsede düğmeye eğer soğuktan yapıştıysa zaten açılmaz anlık dokunmayla işi olmaz uzun süre basarsan motorunu belki yakarsın o da uzak ihtimal..

BER-ÅžAH
26.Eylül.2014, 14:17
Cama montaj araç içi elektrikli antenle sorununuzu çözebilirsiniz, ben kullanıyorum.

platin75
27.Eylül.2014, 10:36
çakmaklıktan fm transmitter kullandığım için aracın orjinal radyosunu nezaman açsam anten çıkıyor. radyo istasyonu ardahanda pek yok :D .onun için radyo dinlemiyorum.yazın problem değil ama kışın ardahanda anten donacak biliyorum.radyoyu açtığım zamanda mekanizma bozulacak.bu pazar sağ çamurluk davlumbazıyla uğraşıcam kablo filan bulabilirsem çıkartıp kurtulacam.gerçi mert başkan radyoyu sök dedi ama pek gözüm kesmedi göğüsü kurcalamayı.halledebilirsem fotoğraf çekip buraya koyarım

blueside
16.Ekim.2014, 14:36
çözemediğim bi konu var...

motor soğukken marş hemen almıyor, yaklaşık 3 saniye kadar ıkındıktan sonra alıyor. motor sıcakken bu problem yok, bu yüzden bujileri eledim suçlu listesinden, benzin pompası geliyor aklıma ama var mı öneriniz kontrol için?

araçta lpg var bu arada ama zaten çalışırken benzinde çalışıyor... lpg de çalıştırmayı denediğimde aynı şey oldu bu arada dip not olarak...

şimdiden teşekkürler

Benzin pompası demiş arkadaşlar bende aynı sorun vardı. Benzin pompası değil diyebilrim. Aaraba soğukken yapıyorsa benzin pompasının üstünde benzini geri kaçırmamaya yarayan regülatör var. O ömrünü tamamlamış gibi gözüküyor anlattıklarınızdan. Bu regilatör araba soğukken yani sabah araca ilk marş bastığınızda akşamdan sabaha kadar hortumdaki benzini tutamayıp tekrar depoya boşaltıyor. Bu yüzden ilk marş bastığınızda boş benzin hortumuna benzin pompası benzini pompalıyor ve araba çalışıyor. Regilatör sağlam olan araçta hortumda benzin kaçırma olmadığından hemen marş alma gerçekleşiyor. Regilatör orjinal mopar pahalı. Bu yüzden yurt dışındaki malum siteden sipariş verin ben öyle yaptım kargosu dahil 65 dolara geldi bana. Dorman marka Canada üretimi sorunsuz kullanıyorum. Bu regilatör aynı zamanda 96-98 modellerde benzin filtresi görevi de görür ve piyasada benzin filtresi diye anılır. 95 ve öncesinde benzin pompası benzin deposunda değil dışarda benzin deposuna yakın bir yerdedir. 96 sonrası zj lerde benzin filtresi yoktur dışarda. Benzin deposunun içinde dir. Benzin deposunu söktüğünüzde modülün en üstünde küçük ufo ya benzeyen bir parçadır. Benzin pompası arızası anlamanın kesin yolu ise aracı otobanda benzinde biraz sıkıştırmaktır. Kesiklik yapar benzin pompası arızalı ise. İlk önce otobanda biraz zorlayın eğer kesiklik yoksa regilatöre yönelin. Hatta İzmir desiniz bende İzmir deyim haberleşirsek beraber deneriz. Usta tamirci falan değilim :D deneyimli zj kullanıcısıyım. iyi formlar.

jan
16.Ekim.2014, 16:56
Bi şey sormak istiyorum bf at mi ta mı ve get takarak 31lik mi taksam acaba veya orjinali bozmadan üstündeki ebatlarda lastik mi almak ve günlük kullanıyorum iş- ev arası offroad ayda 1 kere sizin tavsiyeleriniz nelerdir

blueside
16.Ekim.2014, 17:04
Ben cooper At kullanıyorum. Her koşul için memnunum. Tabi çok zorlu şartlarda bilemiyeceğim.

potukcu
17.Ekim.2014, 01:08
Benzin pompası demiş arkadaşlar bende aynı sorun vardı. Benzin pompası değil diyebilrim. Aaraba soğukken yapıyorsa benzin pompasının üstünde benzini geri kaçırmamaya yarayan regülatör var. O ömrünü tamamlamış gibi gözüküyor anlattıklarınızdan. Bu regilatör araba soğukken yani sabah araca ilk marş bastığınızda akşamdan sabaha kadar hortumdaki benzini tutamayıp tekrar depoya boşaltıyor. Bu yüzden ilk marş bastığınızda boş benzin hortumuna benzin pompası benzini pompalıyor ve araba çalışıyor. Regilatör sağlam olan araçta hortumda benzin kaçırma olmadığından hemen marş alma gerçekleşiyor. Regilatör orjinal mopar pahalı. Bu yüzden yurt dışındaki malum siteden sipariş verin ben öyle yaptım kargosu dahil 65 dolara geldi bana. Dorman marka Canada üretimi sorunsuz kullanıyorum. Bu regilatör aynı zamanda 96-98 modellerde benzin filtresi görevi de görür ve piyasada benzin filtresi diye anılır. 95 ve öncesinde benzin pompası benzin deposunda değil dışarda benzin deposuna yakın bir yerdedir. 96 sonrası zj lerde benzin filtresi yoktur dışarda. Benzin deposunun içinde dir. Benzin deposunu söktüğünüzde modülün en üstünde küçük ufo ya benzeyen bir parçadır. Benzin pompası arızası anlamanın kesin yolu ise aracı otobanda benzinde biraz sıkıştırmaktır. Kesiklik yapar benzin pompası arızalı ise. İlk önce otobanda biraz zorlayın eğer kesiklik yoksa regilatöre yönelin. Hatta İzmir desiniz bende İzmir deyim haberleşirsek beraber deneriz. Usta tamirci falan değilim :D deneyimli zj kullanıcısıyım. iyi formlar.

ilk defa duyuyorum, öğrenmiş oldum gerçekten teşekkürler... ben Urla civarındayım, haberleşelim mutlaka hatta izmir tayfası olarak bir buluşma ayarlamayı konuşuyorduk, konusu var ama sonra havada kaldı

Kanuni
17.Ekim.2014, 09:53
Bi şey sormak istiyorum bf at mi ta mı ve get takarak 31lik mi taksam acaba veya orjinali bozmadan üstündeki ebatlarda lastik mi almak ve günlük kullanıyorum iş- ev arası offroad ayda 1 kere sizin tavsiyeleriniz nelerdir

get ile yükseltme yapacaksan hiç bulaşma derim...zamanında yaptım ...arabanın kasması bir yana en ufak tümsekte zıpzıp zıplıyorsun....standart aracına standart bf/at takarsan sana yetecektir...soft gezilerde yeterli olacaktır...derin çamur geçişlerini denemezsen sıkıntı çıkmaz...yol performansı da gayet başarılı

jan
17.Ekim.2014, 11:21
Ben cooper At kullanıyorum. Her koşul için memnunum. Tabi çok zorlu şartlarda bilemiyeceğim.

Yok abi çok zor şartlarda kullanmıyorum araca bi get yaptırmaya çalışıyım olmazsa orjinaline lastik alırım yine tşkler şu benzin regülatörü olayına bende bakıyım benzinde denemem lazım tşkler

blueside
17.Ekim.2014, 11:58
Tabiki olur. Vaktiyle izmir de 2,3 buluşma ayarladık. Hatta 4 yıl önce 29 ekimde çadırlı kalmalı bir gezide oldu. Çok eğlenceliydi. Haberleşelim.

Kadir
02.Kasým.2014, 17:45
Merhaba, 98 zj 5.2 için tps / Krank sensörü ve iac motoruna ihtiyacım var bunları nereden temin edebilirim elinde olan var mı ? kendim değiştirmek istiyorum sanırım çok zor değildir :)

blueside
02.Kasým.2014, 21:17
Merhaba, 98 zj 5.2 için tps / Krank sensörü ve iac motoruna ihtiyacım var bunları nereden temin edebilirim elinde olan var mı ? kendim değiştirmek istiyorum sanırım çok zor değildir :)

Merhabalar. Değişimi kolay. Malum siteden Mopar getirtebilirsin, buranın yarı fiyatına. Ben kendim getirtmiştim, 2 yıl kadar oldu. Hatta daha önceki sitemizden Samsunlu bir arkadaşa iac ı uygun fiyata satmıştım. Bir arkadaş için getirtmiştim, süpriz bir şekilde arabasını satınca elimde kalmıştı iac ihtiyacı olana gitmiş oldu. Kolay gelsin.

Kadir
02.Kasým.2014, 21:21
Merhabalar. Değişimi kolay. Malum siteden Mopar getirtebilirsin, buranın yarı fiyatına. Ben kendim getirtmiştim, 2 yıl kadar oldu. Hatta daha önceki sitemizden Samsunlu bir arkadaşa iac ı uygun fiyata satmıştım. Bir arkadaş için getirtmiştim, süpriz bir şekilde arabasını satınca elimde kalmıştı iac ihtiyacı olana gitmiş oldu. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim malum siteye baktım tr gönderimi yapan bulamadım :(
aramaya devam :)

blueside
02.Kasým.2014, 21:31
Teşekkür ederim malum siteye baktım tr gönderimi yapan bulamadım :(
aramaya devam :)

Var var , iyi bakın. ;)

emrearm
04.Kasým.2014, 00:42
selamlar
vic ekranında ara ara kafasına göre Service 4wd Switch uyarısı verip duruyor bunun nedeni nedir bi kaç yere baktım ama anlamış değilim bilen varsa anlatırsa çok memnun olurum...

mjz66
04.Kasým.2014, 01:56
selamlar
vic ekranında ara ara kafasına göre Service 4wd Switch uyarısı verip duruyor bunun nedeni nedir bi kaç yere baktım ama anlamış değilim bilen varsa anlatırsa çok memnun olurum...

Bozulmaya baslamis olabilir:) hepimizin ki yapti normal, cozumu basit

Han Solo
04.Kasým.2014, 01:57
selamlar

ben de biryerden baktım böyle bir çözüm denemişler...

1-) 4wd switch i sıfıran alıp takmak ya da taktırmak.(önermiyorum çünkü yeniden arızaya geçme ihtimali yüksek, nedeni belirsiz)

2-) Aracın altına girip sürücü koltuğunun altındaki dağıtıcı difransiyelin ön tarafında bulunan 4wd switchini yerinden çıkarıp kontak cleanerla iyice temizlemek.(çözüm olabilir, denemeye değer)

3-) Arazi vitesi levyesinin arasından yeterli miltarda wd40 sıkmak ve arazi vitesiyle biraz aracı 1. vites ve R de kullanmak.

4-) Bu yöntem benim favorim 2. uygulayışımda başarılı oldum.
a-)Aracı çalıştır ve otomatik vitesi P den N ye al.
b-)Arazi vitesini N ye al.
c-)Arazi vitesini 4L ye a.
d-)Otomatik vitesi 1 e tak ve 10 mt. git ve dur.
e-)Otomatik vitesi N ye al.
f-)Arazi vitesini 4L den N ye sertçe 4H ye al.l
g-)Otomatik vitesi 1 e tak ve 10 mt. git ve dur.
ÄŸ-)Otomatik vitesi R ye tak ve 10 mt. git ve dur.
h-)Motoru stop et ve kontağı tam kapat.
ı-)10 sn. bekle.
i-)Motoru N de çalıştır.

jan
05.Kasým.2014, 15:30
Gecen gunlerde panik fren yaptigim sirada abs devreye girmedigini ve araci kizakladigini anladim ama snr bos bir alanda tekrar tekrar denedim ayni sekilde kizaklamaya devam etti abs devreye girmiyo bunun tamiri nasil olur abs beyni tamiri olma imkani varmi sensorlerde iptal ozmn ayni zamanda gosterdeki isikda yanmiyo amannn bittim ben :(:(:(:( bunun tamirine kim bakar nasil altindan kalkilir

Kadir
05.Kasým.2014, 15:38
Gecen gunlerde panik fren yaptigim sirada abs devreye girmedigini ve araci kizakladigini anladim ama snr bos bir alanda tekrar tekrar denedim ayni sekilde kizaklamaya devam etti abs devreye girmiyo bunun tamiri nasil olur abs beyni tamiri olma imkani varmi sensorlerde iptal ozmn ayni zamanda gosterdeki isikda yanmiyo amannn bittim ben :(:(:(:( bunun tamirine kim bakar nasil altindan kalkilir

Merhaba,
Geçmiş olsun, Ergun abinin yayınladığı linke bakabilirsiniz belki işinize yarar...

http://www.geze-gen.com/showthread.php/400-Grand-Cherokee-ZJ-lerde-ABS-tamiri

jan
05.Kasým.2014, 15:39
Merhaba,
Geçmiş olsun, Ergun abinin yayınladığı linke bakabilirsiniz belki işinize yarar...

http://www.geze-gen.com/showthread.php/400-Grand-Cherokee-ZJ-lerde-ABS-tamiri

bunu gormemistim tskler

Kadir
05.Kasým.2014, 15:45
bunu gormemistim tskler

Rica ederim umarım sorununuz çözülür...

platin75
05.Kasým.2014, 17:07
merhaba.internette resimlere baktım ama kırmızı daire içindeki parçanın ne olduğunu ne işe yaradığını bulamadım
fikri olan varmı? 629

Han Solo
05.Kasým.2014, 17:48

göstergedeki ampulu muayene sorun çıkarmasın yanmasın diye önceki sahibi sökmüş olabilir

Kadir
05.Kasým.2014, 17:55
merhaba.internette resimlere baktım ama kırmızı daire içindeki parçanın ne olduğunu ne işe yaradığını bulamadım
fikri olan varmı? 629
Sanırım o parça hava akışmetre ile ilgiliydi abs hava filtresi altında olması lazım

platin75
05.Kasým.2014, 17:57
geçenlerde kaputu açtığımda ilginç bir ses duydum sanki daktilo tuşuna gibi çıt çıt çıt :D diye çalışıyordu sonra sesi kesti.acaba ne işe yarar

Kadir
05.Kasým.2014, 18:03
geçenlerde kaputu açtığımda ilginç bir ses duydum sanki daktilo tuşuna gibi çıt çıt çıt :D diye çalışıyordu sonra sesi kesti.acaba ne işe yarar
Bende aracı yeni yeni tanıyorum sizin gibi :eek:
Üstadlar daha net cevap verecektir aracınız kaç model ona gore tamir ve parça kataloğu bulabilirsiniz ben merak ettiklerimi ordan tespit edip haz. Google danisiyorum ;)

98 ise parça ve tamir kataloğunu yollayabilrim

Han Solo
05.Kasým.2014, 18:03

klima motoru aç kapa aç kapa yapıyodur

platin75
05.Kasým.2014, 18:12
mert üstad sağolsun nezaman ilginç bir soru sorsam cevaplıyor.teşekkürler

Han Solo
05.Kasým.2014, 18:34
mert üstad sağolsun nezaman ilginç bir soru sorsam cevaplıyor.teşekkürler

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR ....temel ilkelerimizden biri abi ondandır...

y-bsungur
07.Kasým.2014, 04:15

slm ZJ lerde ABS her tekerde 1 adet algılayıcı sensor vardır ve bu sensorlar 1,5 ile 3,0 volt arasın da çalışır her tekerin sensor kablosunu bul öndekileri takip etmen yeterli arka tekerleklerin sensorları ise arka yolcu koltugunun altında anfinin hemen yanıbaşında ki ABS sürücüsü nün yanındadır , önce bu sensorların voltajlarını ölç egerki voltajlar tam ise sensorların faaldir bu durumda her teker poryası içinde şaft üzerinde ABS sensorlarının okudugu döner bir dişli vardır ön tekerlerde alta yatar bakarsan görürüsün arka tekerleklerdekini göremezsin egerki bu dişlilerin arası dolmuşsa ve çok kirli ise ( gaz püskürterek veya balata temizleyici ile temizleyebilirsin )bunları sensorlar okumaz ve araç yavaşta gitse frende yapsan hep tekerlek hızlı şekilde dönüyormuş gibi algılar ve frende yapsan ABS devreye girmez.. benden şimdilik bu kadar dediğimi yaparsan sanırım problemin kalmayacaktır

platin75
07.Kasým.2014, 09:18
yıldırım abi naptın flowmaster işini alacaktın

jan
07.Kasým.2014, 10:12
slm ZJ lerde ABS her tekerde 1 adet algılayıcı sensor vardır ve bu sensorlar 1,5 ile 3,0 volt arasın da çalışır her tekerin sensor kablosunu bul öndekileri takip etmen yeterli arka tekerleklerin sensorları ise arka yolcu koltugunun altında anfinin hemen yanıbaşında ki ABS sürücüsü nün yanındadır , önce bu sensorların voltajlarını ölç egerki voltajlar tam ise sensorların faaldir bu durumda her teker poryası içinde şaft üzerinde ABS sensorlarının okudugu döner bir dişli vardır ön tekerlerde alta yatar bakarsan görürüsün arka tekerleklerdekini göremezsin egerki bu dişlilerin arası dolmuşsa ve çok kirli ise ( gaz püskürterek veya balata temizleyici ile temizleyebilirsin )bunları sensorlar okumaz ve araç yavaşta gitse frende yapsan hep tekerlek hızlı şekilde dönüyormuş gibi algılar ve frende yapsan ABS devreye girmez.. benden şimdilik bu kadar dediğimi yaparsan sanırım problemin kalmayacaktır

Yildirim abi bu dedikleri en kisa zamanda bi kontrol ediyim simdiden tskler bilgiler icin

y-bsungur
07.Kasým.2014, 11:30
Yildirim abi bu dedikleri en kisa zamanda bi kontrol ediyim simdiden tskler bilgiler icin

Abicim bu sensor ların voltaj değerlerini ölçmekte zorlanabilirsin o nedenle sadece direnç değerlerini ölçsende yeterli olur zaten hepsi +- aynı degerde dirençlere sahip şu an direnç degerlerini hatırlamıyorum fakat çok yüksek değerler değildi ya 10 ohm ya da 15 ohm zaten sensorlar bozuksa ya kısa devre ya da açık devre gösteriyor..

Flowmaster işini önümüzdeki günlere bıraktım şu an başka işler için harcamalarım var ne zaman ne de finans açısından pek müsait değilim..

y-bsungur
07.Kasým.2014, 11:33
yıldırım abi naptın flowmaster işini alacaktın

Abicim flowmastere içim gidiyor fakat şimdilik o işi önümüzdeki günlere bıraktım şu an pek müsait degilim saga sola çok açıldım

jan
09.Kasým.2014, 15:57
Evet abs sorunu bitmeden silindir kapak contaları sorun çıkardı beyaz duman atmaya ,teklemeye ve hararet yükselmeye başladı
hemen ustaya gittim böle böle olmuş silindir kapak contaların kaçırıyormuş beyaz duman atma sebebi benzin yoluna antifreee karışıyormuş ondan atıyormuş 3000 tl(işçilik içinde) fiyat verdi conta takımı gerekiyormuş bu nedir yaa dedim içimden sanki altın kaplama bu ara çok sık sanayiye gitmeye başladım araç dan iyice soğumaya başladım böle bir durumla karşılaşan varmı usta dedi çok büyük şansızlık milyonda bir olma şansı varmış bu silindir conta ve conta takımı fiyatı bilen varmıdır.Bide silindir kapakları çatlak olursa yenileri tanesi 1500 tl miş o kadar masraf yaptım satsam çok büyük zarar edicem napıcam bende bilmiyorum

emrearm
09.Kasým.2014, 17:10
Evet abs sorunu bitmeden silindir kapak contaları sorun çıkardı beyaz duman atmaya ,teklemeye ve hararet yükselmeye başladı
hemen ustaya gittim böle böle olmuş silindir kapak contaların kaçırıyormuş beyaz duman atma sebebi benzin yoluna antifreee karışıyormuş ondan atıyormuş 3000 tl(işçilik içinde) fiyat verdi conta takımı gerekiyormuş bu nedir yaa dedim içimden sanki altın kaplama bu ara çok sık sanayiye gitmeye başladım araç dan iyice soğumaya başladım böle bir durumla karşılaşan varmı usta dedi çok büyük şansızlık milyonda bir olma şansı varmış bu silindir conta ve conta takımı fiyatı bilen varmıdır.Bide silindir kapakları çatlak olursa yenileri tanesi 1500 tl miş o kadar masraf yaptım satsam çok büyük zarar edicem napıcam bende bilmiyorum
Geçmiş olsun...Motoru yaptırırken aldığım parça fiyat listesi
PÄ°STON SEKMAN TK 0.20 TAKIM USA ......1465 TL
ANA KOL YATAK TAKIM USA....................370
EKSANTÄ°RÄ°K MÄ°LÄ° 1 ADET USA..................620
SUBAP EMME VE EGZOS TAKIM STD...............650
ALT ÜST TK. CONTA (SUBAP LASTİKLERİ İÇİNDE)..560
-------DiÄŸer firma teklifi----
SEGMAN:250TL
: PÄ°STON:850TL
: ANA YATAK:200TL
: KOL YATAK:140 TL
: EKSANTRÄ°K MÄ°LÄ°:550 TL
EMME SUBAP STD:250 TL
EKSOZ SUBAP:250 TL
:ÜST TAKIM CONTA:275 TL(SUBAP LASTİKLERİ İÇİNDE) diğer bi başka teklif buda.

jan
09.Kasým.2014, 18:10
Geçmiş olsun...Motoru yaptırırken aldığım parça fiyat listesi
PÄ°STON SEKMAN TK 0.20 TAKIM USA ......1465 TL
ANA KOL YATAK TAKIM USA....................370
EKSANTÄ°RÄ°K MÄ°LÄ° 1 ADET USA..................620
SUBAP EMME VE EGZOS TAKIM STD...............650
ALT ÜST TK. CONTA (SUBAP LASTİKLERİ İÇİNDE)..560
-------DiÄŸer firma teklifi----
SEGMAN:250TL
: PÄ°STON:850TL
: ANA YATAK:200TL
: KOL YATAK:140 TL
: EKSANTRÄ°K MÄ°LÄ°:550 TL
EMME SUBAP STD:250 TL
EKSOZ SUBAP:250 TL
:ÜST TAKIM CONTA:275 TL(SUBAP LASTİKLERİ İÇİNDE) diğer bi başka teklif buda.

Emre bey tşkler siz arabayı ankarada mı yaptırdınız bunlarda bulunsun fikir olur
ben yrn detaylı bi fiyat listesi alıyımda az para değil yani tşkler

emrearm
09.Kasým.2014, 20:58
Emre bey tşkler siz arabayı ankarada mı yaptırdınız bunlarda bulunsun fikir olur
ben yrn detaylı bi fiyat listesi alıyımda az para değil yani tşkler

istanbulda yaptırdım.

potukcu
10.Kasým.2014, 04:07
arkadaşlar vic ekranında servis için kalan km "0" landı ve perform service uyarısı alıyorum sürekli, daha servise gitmeme var çünkü son bakımdan sonra güncellememiştim o ekranda verdiği km yi...

nasıl ayarlayabilirim veya ne yapmam lazım bilgisi olan paylaşabilirse çok sevinirim.

tesekkurler

jan
10.Kasým.2014, 11:08
arkadaşlar vic ekranında servis için kalan km "0" landı ve perform service uyarısı alıyorum sürekli, daha servise gitmeme var çünkü son bakımdan sonra güncellememiştim o ekranda verdiği km yi...

nasıl ayarlayabilirim veya ne yapmam lazım bilgisi olan paylaşabilirse çok sevinirim.

tesekkurler

set tusuna veya oburune basili tutarak ayarlama yapabilirsin sanirim set tusuydu basili tutunca yanip soner ilk once tarih saat snr km bi 10000 daha yapabilirsin

potukcu
14.Kasým.2014, 16:24
set tusuna veya oburune basili tutarak ayarlama yapabilirsin sanirim set tusuydu basili tutunca yanip soner ilk once tarih saat snr km bi 10000 daha yapabilirsin

Tesekkurler denedim ve ok :)

Yalnız bugün ilk defa gösterge panelinde abs ışığının hemen sağında bir ampul ışığı yanmaya başladı, farları ve iç aydınlatmayı kontrol ettim bir sorun gözükmüyor, aracın kitapçığına baktığımda o işareti göremedim daha da ilginci...

dediğim gibi abs ışığının sağında yeşil ve dik duran bir ampul ikazı alıyorum var mıdır bilgisi olan acaba?

tesekkurler

y-bsungur
14.Kasým.2014, 16:52
Hakan merhaba ,ampul ikazı ; enteresan el kitabına baktım bende göremedim , belki follow me lambasının işaretidir ( benimki sadeece tahmin )

potukcu
15.Kasým.2014, 00:40
Hakan merhaba ,ampul ikazı ; enteresan el kitabına baktım bende göremedim , belki follow me lambasının işaretidir ( benimki sadeece tahmin )

Abi araştırmaya çalıştım ama bulamadım, sinir bozucu bir durum. Fotoğrafını çekicem yarın ekliycem belki daha önce başına gelmiş biri varsa bilgilendirir...

Kadir
15.Kasým.2014, 00:44
O ışığı malum video sitesindeki tüm zj lerde yanarken görebilirsiniz benim ki hiç yanmadi bu güne kadar sanırım patlak :) sizinkinde ise temazsizlik olabilir

jan
18.Kasým.2014, 15:15
Arkadaslar elinde jeep zj icin service manual kitapcigi olan var mi ben de fotokopisini alsam olur mu acaba

Han Solo
18.Kasým.2014, 18:46
Arkadaslar elinde jeep zj icin service manual kitapcigi olan var mi ben de fotokopisini alsam olur mu acaba
Mail adresini alayim...

platin75
18.Kasým.2014, 19:16
bende isterim başkanım platinbilgisayar@hotmail.com (97- 5.2)

Han Solo
18.Kasým.2014, 19:33
maile sığmıyor 50 mb nasıl yapalım

platin75
18.Kasým.2014, 19:35
zip yapsak küçülürmü acaba

Han Solo
18.Kasým.2014, 20:15
zip yapsak küçülürmü acaba
Zipli zaten :)

jan
18.Kasým.2014, 20:46
olivercan43@hotmail.com

olmazsa abaşkanım dvd ye bassak olurmu

emrearm
19.Kasým.2014, 11:58
maile sığmıyor 50 mb nasıl yapalım

Yandex disk dropbox'a yukle baskan.

Kadir
19.Kasým.2014, 16:30
Yandex disk dropbox'a yukle baskan.
We transfer daha kolay olur baÅŸkan

Han Solo
19.Kasým.2014, 17:37
We transfer daha kolay olur baÅŸkan
O neki..dropboxa daha once yukledim ama nedenss oradan indiremedi kimse

Kadir
20.Kasým.2014, 02:08
O neki..dropboxa daha once yukledim ama nedenss oradan indiremedi kimse

2 GB ta kadar sorunsuz bir şekilde istediğin e-posta adresini yazarak karşı tarafa dosya gönderimi yapabilirsin başkan.
Çok kolay kendi e-posta adresini ve göndermek istediğin kişinin e-posta adresini yazıyorsun dosyayı seçip yolluyorsun ;)
Adresi : https://www.wetransfer.com/
Ayrıca aynı linki başkalarına da dağıtabilirsin....

platin75
21.Kasým.2014, 17:09
Hadi buyrun indirin bakalım..iyi eğlenceler...

https://www.dropbox.com/sh/92bmj3hsam0ogb4/buwvOXNdtz

eski sayfalarda baÅŸkan eklemiÅŸ https://www.dropbox.com/sh/92bmj3hsam0ogb4/buwvOXNdtz

Han Solo
22.Kasým.2014, 00:37
olivercan43@hotmail.com

olmazsa abaşkanım dvd ye bassak olurmu

dropbox linkini attım bi bakın bakayım indirebilecekmisiniz..

platin75
22.Kasým.2014, 09:24
dosyaları indirdim emeğine sağlık mert çok teşekkürler

jan
22.Kasým.2014, 17:34
dropbox linkini attım bi bakın bakayım indirebilecekmisiniz..

Çok teşekkürler başkanım sorunsuz bir şekilde indirdim tşkler

potukcu
22.Kasým.2014, 20:04
benim şu farları açınca yanan ışık için fotoğraf ekliycektim, bugun çektim sonunda... evet manasının ne olduğunu bulamadığım sembol bu arkadaşlar...

699

Han Solo
22.Kasým.2014, 20:33
benim şu farları açınca yanan ışık için fotoğraf ekliycektim, bugun çektim sonunda... evet manasının ne olduğunu bulamadığım sembol bu arkadaşlar...

699

e farlar açık uyarısı işte...ampul yanıyor...

jan
22.Kasým.2014, 21:06
e farlar açık uyarısı işte...ampul yanıyor...

http://www.youtube.com/watch?v=_13aLNeHuJI

http://www.youtube.com/watch?v=HEZDdqyONdQ

bunlar yardımcı olurmu acaba

potukcu
23.Kasým.2014, 00:10
şimdiye kadar yanmıyordu, demek ki şimdi çalışmaya başladı :)

emrearm
11.Aralýk.2014, 23:28
Bu akşam aracıma bi bakayım Kickdown kablosu gevşek mi değilmi kendim yapabilirmiyim ayarını diye ama kablonun hangisi olduğunu anlayamadım aracım 94 zj internette 97 videosu var benim aracta öyle mandallı olan kablo ya göremedim ya da yok bilen yönlendiren olursa çok sevinirim :)749750751

Marduk
11.Aralýk.2014, 23:54
Ergün abi bilir... Bir ara girer siteye...size tarif eder...

y-bsungur
12.Aralýk.2014, 00:42
Emre kablo resimde ortalık yerde duruyor ,dikkatli bak throttle dediğimiz gaz telinin filan baglı oldugu kapak takımının üzerinde duruyor orada üç adet kablo var ikisi aynı yönden geliyor birisi farklı yönden işte o farklı yönden gelen kablo o kablonun devamı arabanın gövdesine dogru gidiyor o kablonun tam altından senin lpg enjektörlerini bir arada tutan rayın delikli bir saplaması var o senin kablonun tam altından geçiyor.

emrearm
12.Aralýk.2014, 01:56
Emre kablo resimde ortalık yerde duruyor ,dikkatli bak throttle dediğimiz gaz telinin filan baglı oldugu kapak takımının üzerinde duruyor orada üç adet kablo var ikisi aynı yönden geliyor birisi farklı yönden işte o farklı yönden gelen kablo o kablonun devamı arabanın gövdesine dogru gidiyor o kablonun tam altından senin lpg enjektörlerini bir arada tutan rayın delikli bir saplaması var o senin kablonun tam altından geçiyor.

teşekkürler abi yarın deneyeceğim...

y-bsungur
12.Aralýk.2014, 03:05
Emre kablo resimden göründüğü kadarıyla normal gerginlikte gibi duruyor fakat alt şanzımandanda kontrol etmen lazım

emrearm
12.Aralýk.2014, 19:30
abi motor yapılırken şanzımanı da indirmişlerdi ya şanzımanımda sorun var açılacak. sensör diye düşündüm ilk ama sorun olsa olsa bilgisayara bağlandı motor yapılırken hata verirdi diye düşündüm kickdown kablosu olayını okuyunca bide onu kontrol edeyim dedim şanzımanı açtırmadan vites atıyor ama geçişler uzun sürüyor.

y-bsungur
12.Aralýk.2014, 21:27
Emre vites geçişlerin uzun veya çok çabuk sa şanzımanda bir sorun yoksada bu tel ayarının bozuklugu da bu nu yaptırır öyleki arabaya verdiğin gaz oranında vites geçiş süresini ayarlayan ve gaz pedalına bastığın andan itibaren gaz pedalı ile şanzıman arasındaki baglantıyı sağlayan bu tel dir ve eğer ki bu tel olması gerekenden gevşekse vites geçişlerin zamanında olmaz araban yığılır eğerki tel çok gerginse vites geçişlerin zamanından önce olur fakat vites düşerken vuruntu yaptırır bu nedenle bu ayar çok hassastır ve iki kişi olarak yapılmalıdır biriniz arabanın altında olsun biriniz üstte gaza bastıgın an itibarı ile tel alttaki şanzıman vites kolunu çekme hareketine başlamalı ne erken ne geç.bu arada tam gaz modunda telin boyu uygun uzunlukta olmalıdır aksi takdirde tam dip gaz yapamazsın ya da yaptıgın an da aşagıdan ya da yukarıdan teli koparırsın ,yukardan koparsa görürsün anlarsın aşagıdan koparsa onu göremezsinde ayrıca bu ayarı yaptıgında gaz pedalın eski yumşaklıgında olmayacaktır bu normaldir tavsiye : telin az biraz gergin olmasında zarar yoktur yüksek devir de az yakıt yaktırır fakat vites düşüşlerinde yavaş süratte yogun trafik şehir içinde vuruntu yaşarsan aracı şehir içinde yoğun trafikte 2 vitesde kullanabilirsin o zaman vuruntu olayı ortadan kalkar.hadi kolay gelsin

emrearm
12.Aralýk.2014, 21:32
Emre vites geçişlerin uzun veya çok çabuk sa şanzımanda bir sorun yoksada bu tel ayarının bozuklugu da bu nu yaptırır öyleki arabaya verdiğin gaz oranında vites geçiş süresini ayarlayan ve gaz pedalına bastığın andan itibaren gaz pedalı ile şanzıman arasındaki baglantıyı sağlayan bu tel dir ve eğer ki bu tel olması gerekenden gevşekse vites geçişlerin zamanında olmaz araban yığılır eğerki tel çok gerginse vites geçişlerin zamanından önce olur fakat vites düşerken vuruntu yaptırır bu nedenle bu ayar çok hassastır ve iki kişi olarak yapılmalıdır biriniz arabanın altında olsun biriniz üstte gaza bastıgın an itibarı ile tel alttaki şanzıman vites kolunu çekme hareketine başlamalı ne erken ne geç.bu arada tam gaz modunda telin boyu uygun uzunlukta olmalıdır aksi takdirde tam dip gaz yapamazsın ya da yaptıgın an da aşagıdan ya da yukarıdan teli koparırsın ,yukardan koparsa görürsün anlarsın aşagıdan koparsa onu göremezsinde ayrıca bu ayarı yaptıgında gaz pedalın eski yumşaklıgında olmayacaktır bu normaldir tavsiye : telin az biraz gergin olmasında zarar yoktur yüksek devir de az yakıt yaktırır fakat vites düşüşlerinde yavaş süratte yogun trafik şehir içinde vuruntu yaşarsan aracı şehir içinde yoğun trafikte 2 vitesde kullanabilirsin o zaman vuruntu olayı ortadan kalkar.hadi kolay gelsin

Abi rehber gibi anlattin tesekkur ederim;)

y-bsungur
12.Aralýk.2014, 21:35
no problem Bir faydamız dokunursa ne ala ..

GC2013
13.Aralýk.2014, 00:25

Abi aynen ZJ alıp yaptırasım geldi bu anlatımdan sonra

In vino veritas in Aqua sanitas

jan
21.Nisan.2015, 14:32
Gecen haftasonu direksiyon kutusunu revize ettirdim, kutunun bir ayagi kirikmis onu kaynaklattirdim ama halen direksiyonda bosluk var ve aracin sag sola gitme olayi var kutunun usten ayari yapildi ama halen bosluk var nasil bir cozum bulabiliriz buna

mjz66
21.Nisan.2015, 17:46
Gecen haftasonu direksiyon kutusunu revize ettirdim, kutunun bir ayagi kirikmis onu kaynaklattirdim ama halen direksiyonda bosluk var ve aracin sag sola gitme olayi var kutunun usten ayari yapildi ama halen bosluk var nasil bir cozum bulabiliriz buna

Bizim araclarin rotundan balansindan cok iyi anlayan ve teknolojik makinalari ona gore olan bir ustanin ellemesi lazim, ozellikle rot ayari!

toporomboz
21.Nisan.2015, 21:22

699
bu yeşil ampul simgeli ışık kışın izmirden datçaya gelirken gece yanmıştı!!! durdum farları kapattım açtım söndü yola devam ettim 3 saat boyunca ara ara yandı birdaha durmadım farları açtım kapadım yanmaya devam etti torpidonun üstüne vurdum söndü :) geçen hafta kadran temizliği yaptığımda baktım ampul gevşekte değildi.hala ne için yandığını neden söndüğünü anlamadım :) birde neyin ikazı? farlar açık ikaz ışığı olmadığı kesin.....o günden beri farları yaktığımda yanmıyor.....

y-bsungur
22.Nisan.2015, 02:47
ilhan bey bu ikaz far açık ikazı uzun kısa fark etmez farlar açılınca fotoğrafladığınız şekilde yanar benim aracımda da aynısı var hatta farları açtığımız en sol konsoldaki komutatörün üzerinde de aynı ikaz vardır.sizin o ampul büyük ihtimalle torpidoya vurunca:rolleyes: ya yanmıştır yada yuvasında oynamıştır.:cool:

toporomboz
28.Nisan.2015, 14:25
kükrettin'inim motor yağını değiştireceğim deeee.
daha önce değişenlerden fikir almak istedim kitapçığa göre W 10X40 yazıyor ben HB COM DA AŞAĞIDAKİ YAĞLARI BULDUM

http://www.hepsiburada.com/liste/mobil-super-3000-x1-5w-40-4lt-benzinli-dizel-lpg-motor-yagi/productDetails.aspx?productId=otyagmbl0006&categoryId=26005&site=old

http://www.hepsiburada.com/liste/mobil-super-fe-5w-30-benzin-ve-dizel-motor-yagi-4-litre/productDetails.aspx?productId=otm652072&categoryId=26005&site=old

http://www.hepsiburada.com/liste/castrol-magnatec-10w-40-a3-b4-4-lt-motor-yagi-benzin-lpg-/productDetails.aspx?productId=otm652001&categoryId=26005&site=old

http://www.hepsiburada.com/liste/mobil-super-2000-x1-10w-40-4lt-benzinli-motor-yagi/productDetails.aspx?productId=otm652073&categoryId=26005&site=old

bunlardan hangisi zj için uygun? aracım lpg li ve kaç litre konacak kitapçıkta 4.7 lt yzıyor yağ filitresi ile tam kaç litre koyacağız?ona göre sipariş vereceğim....... tecrübesi olanların yanıtını bekliyorum..

toporomboz
28.Nisan.2015, 14:30
yıldırım arkadaşım ben bu ikaz ampulünü konsolu söktüğümde kontrol ettim yanık değil sağlam hatta yenisi ile hepsini değiştirmiştim ama farları açınca yanmıyor.acaba sistemlerine led takanlardamı uyarı olarak yanıyor çünkü yeri ikaz lambaları yerinde uzunları yakınca mavi yanan ışığın bölgesinde değil yeri?ben çözemedim bu işi kitapdada yazmıyor ne işe yaradığı far açık için olsa yanardı mavi için uzun hüzme diye yazıyor? bence bu ampullerin voltajında birşey olunca ikaz için yanıyor olmasın? bilhassa normal ampullerini led ile değiştirenler veye watt ını farklı takanlarda ikaz amaçlı olmasın?

mjz66
28.Nisan.2015, 17:55
kükrettin'inim motor yağını değiştireceğim deeee.
daha önce değişenlerden fikir almak istedim kitapçığa göre W 10X40 yazıyor ben HB COM DA AŞAĞIDAKİ YAĞLARI BULDUM

http://www.hepsiburada.com/liste/mobil-super-3000-x1-5w-40-4lt-benzinli-dizel-lpg-motor-yagi/productDetails.aspx?productId=otyagmbl0006&categoryId=26005&site=old

http://www.hepsiburada.com/liste/mobil-super-fe-5w-30-benzin-ve-dizel-motor-yagi-4-litre/productDetails.aspx?productId=otm652072&categoryId=26005&site=old

http://www.hepsiburada.com/liste/castrol-magnatec-10w-40-a3-b4-4-lt-motor-yagi-benzin-lpg-/productDetails.aspx?productId=otm652001&categoryId=26005&site=old

http://www.hepsiburada.com/liste/mobil-super-2000-x1-10w-40-4lt-benzinli-motor-yagi/productDetails.aspx?productId=otm652073&categoryId=26005&site=old

bunlardan hangisi zj için uygun? aracım lpg li ve kaç litre konacak kitapçıkta 4.7 lt yzıyor yağ filitresi ile tam kaç litre koyacağız?ona göre sipariş vereceğim....... tecrübesi olanların yanıtını bekliyorum..

Ä°lhan abi; tam 5 litre castrol 10-40 koyacaksin, baska bisey koyma sakin. Aslinda bizim araclarin en iyi yagi Divinol ama bulamazsin oralarda, Castrol uygundur

y-bsungur
28.Nisan.2015, 20:45
yıldırım arkadaşım ben bu ikaz ampulünü konsolu söktüğümde kontrol ettim yanık değil sağlam hatta yenisi ile hepsini değiştirmiştim ama farları açınca yanmıyor.acaba sistemlerine led takanlardamı uyarı olarak yanıyor çünkü yeri ikaz lambaları yerinde uzunları yakınca mavi yanan ışığın bölgesinde değil yeri?ben çözemedim bu işi kitapdada yazmıyor ne işe yaradığı far açık için olsa yanardı mavi için uzun hüzme diye yazıyor? bence bu ampullerin voltajında birşey olunca ikaz için yanıyor olmasın? bilhassa normal ampullerini led ile değiştirenler veye watt ını farklı takanlarda ikaz amaçlı olmasın?

Hiç sanmıyorum örnek benim araç farlar ikazlar sinyaller hepsi orijinal ampuller led filan bende yok,normalde farları açınca yanması lazım lakin yanmazsa da yanmasın çok önemli değil bence.takma kafana ilhan bey . yag konusu cidden 10/40 castrol bence de en iyisi

toporomboz
28.Nisan.2015, 20:45
ok...........levent kardeÅŸim.............

toporomboz
28.Nisan.2015, 20:49
aynen yıldırım arkadaşım:) ama kitapta bir açıklama olmamasıda enteresan değilmi kadrandaki her ikazın açıklaması var bu ampulün yok :) yağ konusunda mutabık kaldık :)

y-bsungur
28.Nisan.2015, 20:51
Çok dogru ve enteresan bir durum el kitabında bu lambayla ilgili bir bilgi yok

y-bsungur
28.Nisan.2015, 20:52
Hatta bu lamba bende yanıktı uzun zamandır öyle duruyordu bir ara bende konsolu sökünce ampulü degiştirdim şimdi yanıyor

y-bsungur
28.Nisan.2015, 20:56
ilhan bey,alakasız bir konu ama aracınızın kick down da vites degişim rpm ni test ettinizmi.ben son beş gündür yolllardaydım kendi başıma seyahat ettim boşta kalınca arabayı her türlü denedim özellikle kick down kablo ayarım sertmiş onu farkettim sıfırdan kick down lu kalkışlarda vites değişim rpm im olması gerekenden önce oluyordu, ince ayar yaptım şimdi tam olması gereken yerde sürüş keyfi inanılmaz farketti,sizede tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=u58PTaoRem4 youtube dan bir video kickdown lu kalkış ve aracın hızlanması vites degişim rpm i

ve sizin meÅŸhur ampul

toporomboz
28.Nisan.2015, 21:24
evet önce ampulü gördüm saplantı oldu :)
bu hızlara datçada çıkamam yol yok :) ama ben 30-40 km de diplediğimde kükrettin altımdan kaçacak gibi oluyor yol bitiyor 110 kmye ulaşınca.....
birde istanbuldan uzaktayım aracıda fazla tanımadığımdan mekaniksel kurcalamaları yapmak istemiyorum
ben kozmetik olarak beni rahatsız eden sorunları gidermeye çalışıyorum teknik bilgim jeep de hiç yok gibi;
mesela yıpranmış koltukların(sökük yırtık değil)aşınmaları boya ile hallettim paylaşacağım.....hem besliyor hemde aşınma beyazlıkları yok oluyor.....
arka koltuğu yatıran plastik kol içinin dişleri sıyırmış koltuğu yatıramıyordum onu hallettim onuda paylaşacağım....enteresan bir malzeme ile ......

Han Solo
28.Nisan.2015, 21:50
bu hızlara datçada çıkamam yol yok :) ama ben 30-40 km de diplediğimde kükrettin altımdan kaçacak gibi oluyor yol bitiyor 110 kmye ulaşınca.....
birde istanbuldan uzaktayım aracıda fazla tanımadığımdan mekaniksel kurcalamaları yapmak istemiyorum
ben kozmetik olarak beni rahatsız eden sorunları gidermeye çalışıyorum teknik bilgim jeep de hiç yok gibi;
mesela yıpranmış koltukların(sökük yırtık değil)aşınmaları boya ile hallettim paylaşacağım.....hem besliyor hemde aşınma beyazlıkları yok oluyor.....
arka koltuğu yatıran plastik kol içinin dişleri sıyırmış koltuğu yatıramıyordum onu hallettim onuda paylaşacağım....enteresan bir malzeme ile ......

bagajı büyütmek için yatırdığımız koltuğu tutan yer dimi ilhan abi

kuzeyli
29.Nisan.2015, 17:33

Koltuk bakımlarını paylaşırsanız memnun olurum:)

toporomboz
06.Mayýs.2015, 20:42
bagajı büyütmek için yatırdığımız koltuğu tutan yer dimi ilhan abi
aynen mert kardeşim...dışı plastik sıyırmış ben arasına vida sürdüm montajı yaptım dipççikk :) gibi oldu
http://www.bogazicipazarlama.com/yapistiricilar/bybest-civata-sabitleyici-yuksek-kuvvet-by-070-50-ml.html
bu marka ucuz ve kaliteli.....

toporomboz
06.Mayýs.2015, 20:54
koltukların yırtık kısmı hariç aşınmalardan dolayı oluşan kozmetik kusur için ben internetden KOMİK FİYATA
http://www.ayakkabimalzemesi.com/urun/derb_y-deri-mont-koltuk-direksiyon-boyasi-100ml-su-bazli/839

ürünü kullandım aracımın içi füme gri olduğundan siyah ve gri 2 ürün aldım siyahı direksiyonda gri içine siyah karıştırıp döşeme rengini oluşturdum. kulak çubuğu ile sürdüm 2 gün ara ile 2 kat işlem tamamlandı su bazlı olduğundan çıkmıyor korkmayın hattaderi mont kaban ceketlerde kullandım süperrrr...
koltukları krem sarı olanlar için bu firmada bir sürü renk var karıştırıp renk elde edebilirler....SONRA TÜM KOLTUKLARIMI
http://www.happy.com.tr/Arko_Krem_20cc_Tup_Yagli_
ile bakımını yaptım marketlerde 1,50 tl ELİNİZE YÜZÜNÜZE SÜRDÜĞÜNÜZ KREMİ ÇEKİNMEDEN KULLANIN PAMUK GİBİ YUMUŞACIK OLUYOR.......
ünlü pahalı deri bakım ürünleri fasa fiso bunların yanında hem ucuz hemde işimiz görülüyor

koltukların yırtık kısmı hariç aşınmalardan dolayı oluşan kozmetik kusur için ben internetden KOMİK FİYATA http://www.ayakkabimalzemesi.com/urun/derb_y-deri-mont-koltuk-direksiyon-boyasi-100ml-su-bazli/839
ürünü kullandım aracımın içi füme gri olduğundan siyah ve gri 2 ürün aldım siyahı direksiyonda gri içine siyah karıştırıp döşeme rengini oluşturdum. kulak çubuğu ile sürdüm 2 gün ara ile 2 kat işlem tamamlandı su bazlı olduğundan çıkmıyor korkmayın hattaderi mont kaban ceketlerde kullandım süperrrr...
koltukları krem sarı olanlar için bu firmada bir sürü renk var karıştırıp renk elde edebilirler....SONRA TÜM KOLTUKLARIMI http://www.happy.com.tr/Arko_Krem_20cc_Tup_Yagli_ ile bakımını yaptım marketlerde 1,50 tl ELİNİZE YÜZÜNÜZE SÜRDÜĞÜNÜZ KREMİ ÇEKİNMEDEN KULLANIN PAMUK GİBİ YUMUŞACIK OLUYOR.......
ünlü pahalı deri bakım ürünleri fasa fiso bunların yanında hem ucuz hemde işimiz görülüyor

toporomboz
06.Mayýs.2015, 20:56
Hatta bu lamba bende yanıktı uzun zamandır öyle duruyordu bir ara bende konsolu sökünce ampulü degiştirdim şimdi yanıyor
yıldırım arkadaşım bendede bugün yeşil ampulüm yandı :) nasıl mutlu oldum .... :)

y-bsungur
06.Mayýs.2015, 22:27
yıldırım arkadaşım bendede bugün yeşil ampulüm yandı :) nasıl mutlu oldum .... :)
Gözünüz aydın olsun ilhan bey , o ışık konsola renk katıyor

ycankes
03.Haziran.2015, 17:41
1) Bizim ZJnin direksiyon simidi hiç kaplanmamış orjinal duruyor,kaplatmaya kalksak Karabük-Ankara git kaplat geri gel çıkma temiz direksiyon simidi parasına denk gelecek zaten.Bizde bu sebeple uygun bir vakit temiz çıkma bir simit bulursak alıp değiştirmek istiyoruz.Avrupa versiyona amerikan versiyon direksiyonu taksak direksiyondaki teyp kumanda tuşları avrupa versiyon teyp ile herhangi bir işlem yapmadan aktif hale gelir mi ?

2)Gene bazen görüyorum göstergesi değişmiş olan.Amerikan versiyon bir ZJ'den mil gösterge sökülüp yerine kmh yani avrupa versiyon ZJ'nin göstergesi takılırsa bunu kendi kendine mil-km çeviri yaparmı ?

3)ZJ'nizin yan aynaları kapanıyormu ? Otomatik yok tamam manuelde kapanmıyor bizimki :D

4) Pandizot sökmeden hoparlörler sökülebiliyormu yoksa pandizotu sökmek gerekiyormu ?

mjz66
05.Haziran.2015, 18:00
1) Bizim ZJnin direksiyon simidi hiç kaplanmamış orjinal duruyor,kaplatmaya kalksak Karabük-Ankara git kaplat geri gel çıkma temiz direksiyon simidi parasına denk gelecek zaten.Bizde bu sebeple uygun bir vakit temiz çıkma bir simit bulursak alıp değiştirmek istiyoruz.Avrupa versiyona amerikan versiyon direksiyonu taksak direksiyondaki teyp kumanda tuşları avrupa versiyon teyp ile herhangi bir işlem yapmadan aktif hale gelir mi ?

2)Gene bazen görüyorum göstergesi değişmiş olan.Amerikan versiyon bir ZJ'den mil gösterge sökülüp yerine kmh yani avrupa versiyon ZJ'nin göstergesi takılırsa bunu kendi kendine mil-km çeviri yaparmı ?

3)ZJ'nizin yan aynaları kapanıyormu ? Otomatik yok tamam manuelde kapanmıyor bizimki :D

4) Pandizot sökmeden hoparlörler sökülebiliyormu yoksa pandizotu sökmek gerekiyormu ?

1) Avrupa versiyon aracin teybinin radyosu cift haneli radyolari caliyor mu? Ona gore cevabin devami:)
2) yapamaz, o takometre digerine uymaz zaten buyuk ihtimalle, beyin uzerinden hesaplaniyor o iÅŸ
3) ZJ'nin yan aynalari kapanmaz, canini sikan birine takarsin sinirlenip benim gibi, kapanir geri acilir, yaylanir. Diger aynalar hasat olur senin aynan kirilmaz kolay kolay:)
4) pandizot sokulmek zorunda:)

ycankes
06.Haziran.2015, 19:55
1) Avrupa versiyon aracin teybinin radyosu cift haneli radyolari caliyor mu? Ona gore cevabin devami:)
2) yapamaz, o takometre digerine uymaz zaten buyuk ihtimalle, beyin uzerinden hesaplaniyor o iÅŸ
3) ZJ'nin yan aynalari kapanmaz, canini sikan birine takarsin sinirlenip benim gibi, kapanir geri acilir, yaylanir. Diger aynalar hasat olur senin aynan kirilmaz kolay kolay:)
4) pandizot sokulmek zorunda:)

Teşekkürler Levent abi.

jan
09.Haziran.2015, 17:39
1166

1167

bu tarz roll cage dusunuyorum civatali maliyeti ne kadar olur bilen varmi yarisa giren abilerim arkadaslarim

ycankes
03.Temmuz.2015, 14:33
ön lastiklerin arkasından tahminen akislerden, düz giderken pek ses yapmamasına rağmen dönüşlerde yükselen kuş cıvıltısı sesleri hakkında yardımcı olabilecek varmı ?

mjz66
03.Temmuz.2015, 18:15
ön lastiklerin arkasından tahminen akislerden, düz giderken pek ses yapmamasına rağmen dönüşlerde yükselen kuş cıvıltısı sesleri hakkında yardımcı olabilecek varmı ?

Sikinti yok devam:) biÅŸey olmaz kolay kolay

ycankes
03.Temmuz.2015, 20:03
Sikinti yok devam:) biÅŸey olmaz kolay kolay

sesi kesmek için pratik bi çözüm varmı peki ?

mjz66
03.Temmuz.2015, 20:50
sesi kesmek için pratik bi çözüm varmı peki ?

Alti pis mi aracin? Camur falan var mı, kistan kalan pislikler?

ycankes
04.Temmuz.2015, 01:18
Alti pis mi aracin? Camur falan var mı, kistan kalan pislikler?

bende pisken olduğundan şüpheleniyordum ama geçen gün kendim yıkadım özellikle alt üst iç dış. Temizkende aynı şekilde devam ediyor ses.

y-bsungur
04.Temmuz.2015, 03:54
Kuş sesleri genelde kayıştan gelir kayıştaki bu sesde eger kayış yeniyse ya direksiyon pompası bilyasındandır ve artık bilya su koyvermek üzeredir yada pompayı motor bloguna monte eden braketin bacakları çatlamıştır ve braket iki somun yada tek somunla tutunuyordur bu durumda pompa yüke bindikçe kayış pompayı çeker pompada braketi çeker ve esneyen pompa kayışı gevşetir bu durumda kayış yeni dahi olsa ötmesine neden olur. tecrübeyle sabit bir arızadır braket bacaklarını kontrol edin derim.

y-bsungur
04.Temmuz.2015, 10:47
DÜZELTME YAPALIM Kuş sesleri genelde kayıştan gelir kayıştaki bu ses de eger kayış yeniyse KAYIŞLA ALAKASI YOKTUR KAYIŞ ESKİYSE VEYA DİŞ EZİLMESİ YAPTIYSA SES YAPAR ÖTME YAPARKEN KAYIŞA SU DAMLAT EGER SES KESİLİRSE PROBLEM KAYIŞTANDIR ya da direksiyon pompası bilyasındandır ve artık bilya su koyvermek üzeredir FAKAT PEK KOLAY FARKEDİLMEYEN BİR BAŞKA SIKINTI VARDIRKİ DİKKATLİCE İNCELEMEN GEREKİR pompayı motor bloguna monte eden braketin ÜÇ SOMUNLA TUTAN bacakları çatlamıştır ve braket iki somun yada tek somunla tutunuyordur bu durumda pompa yüke bindikçe kayış pompayı çeker pompada braketi çeker ve ESNEYEN BRAKET POMPAYI ESNETİR esneyen pompa kayışı gevşetir bu durumda kayış yeni dahi olsa ötmesine neden olur.ve sonuç şayet farketmezsen SENİ BİR DAG BAŞINDA MUTLAKA BIRAKIR VE TELAFFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ARIZA AÇAR MOTOR ÖNÜNDE NE VAR NE YOKSA PARÇALAR DÜŞÜNSENE 70/80/90 LA GİDERKEN KOPAN BİR POMPA ÖN PANELDE NELER YAPMAZ işin bu kısmı hariç kırılan braket bacagı tecrübeyle sabit bir arızadır braket bacaklarını kontrol edin derim.

ycankes
06.Temmuz.2015, 02:51
DÜZELTME YAPALIM Kuş sesleri genelde kayıştan gelir kayıştaki bu ses de eger kayış yeniyse KAYIŞLA ALAKASI YOKTUR KAYIŞ ESKİYSE VEYA DİŞ EZİLMESİ YAPTIYSA SES YAPAR ÖTME YAPARKEN KAYIŞA SU DAMLAT EGER SES KESİLİRSE PROBLEM KAYIŞTANDIR ya da direksiyon pompası bilyasındandır ve artık bilya su koyvermek üzeredir FAKAT PEK KOLAY FARKEDİLMEYEN BİR BAŞKA SIKINTI VARDIRKİ DİKKATLİCE İNCELEMEN GEREKİR pompayı motor bloguna monte eden braketin ÜÇ SOMUNLA TUTAN bacakları çatlamıştır ve braket iki somun yada tek somunla tutunuyordur bu durumda pompa yüke bindikçe kayış pompayı çeker pompada braketi çeker ve ESNEYEN BRAKET POMPAYI ESNETİR esneyen pompa kayışı gevşetir bu durumda kayış yeni dahi olsa ötmesine neden olur.ve sonuç şayet farketmezsen SENİ BİR DAG BAŞINDA MUTLAKA BIRAKIR VE TELAFFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ARIZA AÇAR MOTOR ÖNÜNDE NE VAR NE YOKSA PARÇALAR DÜŞÜNSENE 70/80/90 LA GİDERKEN KOPAN BİR POMPA ÖN PANELDE NELER YAPMAZ işin bu kısmı hariç kırılan braket bacagı tecrübeyle sabit bir arızadır braket bacaklarını kontrol edin derim.

bilgilendirme için teşekkürler.Dediklerini aklımın bi köşesine yazdım ama pek büyük bir şey olduğunu sanmıyorum direksiyon sisteminin yağlanması ile ilgili birşeydir diye ümit ediyorum.kitapçıkta her 10bin bakımında bir yapılması gerekenlerde dikkatimi çekti.

ycankes
06.Temmuz.2015, 03:06

bilgilendirme için teşekkürler.Dediklerini aklımın bi köşesine yazdım ama pek büyük bir şey olduğunu sanmıyorum direksiyon sisteminin yağlanması ile ilgili birşeydir diye ümit ediyorum.kitapçıkta her 10bin bakımında bir yapılması gerekenlerde dikkatimi çekti.

Poseidon
06.Temmuz.2015, 15:42

Yıldırım bu mesaj için çok teşekkürler... Son derece hayati ve arşivlik bir bilgi notu ...

y-bsungur
06.Temmuz.2015, 19:35
Teşekkür için ben teşekkür ederim doğrudur hayati bir bilgi ve tecrübe edilmiş bir durumdur kayış ötmelerinde genelde kayışa kuru sabun sürerek Wd 40 la ıslatarak sesi kesmeye çalışırlar,fakat braket kimsenin aklına gelmez,bazen çatlak çok belirgin olmayabilir ve braket bacaklarındaki küçük çatlamaları gözle anlayamazsınız o nedenle araç rolantide çalışırken kaputu açın ve pompaya dikkat ederek elinizle throtle üzerinden motora ani gaz verin yüke binen kayış gerilecek ve kayış direksiyon pompasını öne doğru çekmeye çalışacak fakat çekememesi gerekmekte yani pompa bulunduğu yerde tıpkı şarj dinamosu yada klima motoru gibi sabit durması gerekmekte egerki pompa öne doğru gözünüzle hissedilir şekilde kayışın çekmesiyle esniyor ve öne geliyorsa hemen hem pompanın somunlarını hemde braketin somunlarını kontrol edin ve alttaki braketi degiştirin emin olun ya kırılmıştır yada mutlaka kırılmaya yakındır ve mutlaka kırılacaktır.

Bu sitenin üyesi olmanın bence en önemli sorumluluklarından birisi tecrübelerimizi paylaşmak ve bende elimden geldiğince bunu yapmaya çalışıyorum ,acizane bir faydamız dokunursa ne ala.

ahimrek
07.Temmuz.2015, 09:22
Hayırlı ramazanlar. Forumu tesadüf eseri buldum 1 aydır takip ediyorum ilk defa mesaj yazmak nasip oldu. 1994 model 5.2 GC aracım var 1,5 ay oldu alalı. Hem aracı tanımaya hemde bakım yapmaya çalışıyorum. Aracımı bayramdan sonra bakım yapmaya başlayacağım. Amortisörleri değiştireyim diye düşünürken nette bir sitede Rough Country 2" get yükseltme kiti gördüm takozlar ve amortisörler var. Fiyat uygun geldi. Ancak değiştireceğim parçalarla ilgili fiyat araştırması yaparken bir firma yetkilisi RC de problem yaşarsın dedi. Bu ürünü kullanan varmı sorun yaşarsın derken ne demek istedi? Sonuçta takoz ve amortisör var. Acaba RC amortisörler mi iyi değil. Sadece rakip markayı kötüleme amaçlı mı böyle dedi. Bilgisi olan arkadaşlardan bilgi almak isterim. İyi günler iyi çalışmalar.

Han Solo
07.Temmuz.2015, 17:35
Hayırlı ramazanlar. Forumu tesadüf eseri buldum 1 aydır takip ediyorum ilk defa mesaj yazmak nasip oldu. 1994 model 5.2 GC aracım var 1,5 ay oldu alalı. Hem aracı tanımaya hemde bakım yapmaya çalışıyorum. Aracımı bayramdan sonra bakım yapmaya başlayacağım. Amortisörleri değiştireyim diye düşünürken nette bir sitede Rough Country 2" get yükseltme kiti gördüm takozlar ve amortisörler var. Fiyat uygun geldi. Ancak değiştireceğim parçalarla ilgili fiyat araştırması yaparken bir firma yetkilisi RC de problem yaşarsın dedi. Bu ürünü kullanan varmı sorun yaşarsın derken ne demek istedi? Sonuçta takoz ve amortisör var. Acaba RC amortisörler mi iyi değil. Sadece rakip markayı kötüleme amaçlı mı böyle dedi. Bilgisi olan arkadaşlardan bilgi almak isterim. İyi günler iyi çalışmalar.

türkiyenin yarısı rc kullanıyor rakip olarak ironrock var başka da yok. 2'' de bi sorun yaşayacağını sanmam amortisörün patlak olması lazım o da garantiye girer sanırım. 7'' olsa ironrock der herkes ama 2'' de çok da önemli değil ..ha arada fiyat farkı yoksa iron rock tabiki iyidir. ...

kuzeyli
13.Temmuz.2015, 21:52
98 zj aracımda park lambalarını actıktan sonra aracı calıştırınca sigorta atıyor sürekli, ön konsol ve dış lambaların hiçbiri yanmıyor. Bu konuda başına böyle birşey gelen varmı acaba. Tesisat şeması gibi birşey varmı nereyi kontrol ettirmeliyim.

K@RUB
14.Temmuz.2015, 19:20
98 zj aracımda park lambalarını actıktan sonra aracı calıştırınca sigorta atıyor sürekli, ön konsol ve dış lambaların hiçbiri yanmıyor. Bu konuda başına böyle birşey gelen varmı acaba. Tesisat şeması gibi birşey varmı nereyi kontrol ettirmeliyim.
Parklar yanar iken marşa bastım dediğiniz gibi bir sorun yaşamadım ben kısa devre mi yapıyor acaba ?

kuzeyli
14.Temmuz.2015, 23:04
98 zj için servis kitabı olan varmı acaba?

ahimrek
15.Temmuz.2015, 00:08
Sitede daha önce verilmiş link...

https://www.dropbox.com/sh/92bmj3hsam0ogb4/buwvOXNdtz

ahimrek
15.Temmuz.2015, 11:07
Takoz veya namı diğer get kullanılırken aracın orijinal takozlarını kullanmak gerekir mi? Yükseltme takozlarının altında veya üstünde. Benim orijinal takozlar tamamen bitmiş durumda. Bir yerde ön ve arka takozların yüksekliklerinin farklı olduğu yazılmış. Yükseltme takozları aynı boyda ise, orijinal olanları kullanmadan yükseltme takılsa sıkıntı olur mu? veya yükseltmelerin boyları da farklı mıdır acaba?Bu arada RC konusunda hala karar veremedim garanti yok dediler ve tek amortisör istesek 2-3 ayda gelir dedi satıcı. O yüzden acaba orijinal amortisör grubunu alıp, ayrıca takoz mu yapsam kararsızım. Fikir verenlere şimdiden teşekkürler....

ycankes
16.Temmuz.2015, 01:49

Ön takım yağlandı ses hala devam ediyor :/

Beatrix
17.Temmuz.2015, 09:56
1202
Takoz veya namı diğer get kullanılırken aracın orijinal takozlarını kullanmak gerekir mi? Yükseltme takozlarının altında veya üstünde. Benim orijinal takozlar tamamen bitmiş durumda. Bir yerde ön ve arka takozların yüksekliklerinin farklı olduğu yazılmış. Yükseltme takozları aynı boyda ise, orijinal olanları kullanmadan yükseltme takılsa sıkıntı olur mu? veya yükseltmelerin boyları da farklı mıdır acaba?Bu arada RC konusunda hala karar veremedim garanti yok dediler ve tek amortisör istesek 2-3 ayda gelir dedi satıcı. O yüzden acaba orijinal amortisör grubunu alıp, ayrıca takoz mu yapsam kararsızım. Fikir verenlere şimdiden teşekkürler....

Aracın orjinal takozları muhakkak kullanılmalı, alta yay ile takoz arasına takılacak.
Ön ve arka takozların yükseklikleri aynıdır. Sonuçta aracın orjinal ön ve arka yükseklik oranları korunmalı.
2 inç get yükseltmesi yapacaksan orjinal amortisörlerini kullanabilirsin, RC' yi boş ver, hiç sevmediğim bir kittir zaten.
Bu arada 2 inç değilde 1,75 inç orjinal takoz alırsan çok daha esneklkik sağlar ve araç orjinal süsüpansiyon denkleminden çok uzaklaşmaz.

http://www.ironrockoffroad.com/10526.html

Kadir
31.Temmuz.2015, 17:01
Merhaba,

Malum yaz geldi uzun zamandır ilgilenemediğim 5.2 zj için Radyatör suyunu değiştirmek istiyorum oran ve antifiriz olarak ne kullanmalıyım yardımlarınızı bekliyorum...

Resimde ki antifiriz uygun mu ?
Kaç lt. Kullanmalıyım ?

http://images.tapatalk-cdn.com/15/07/31/35f9bd068067481d641e1f514ba9a888.jpg

http://images.tapatalk-cdn.com/15/07/31/918ef3bcc6fa00df5f55d6967a0b56e3.jpg

ycankes
02.Aðustos.2015, 02:15
bagaj kapağı ve camı kapalı olduğu halde açıkmış gibi gözüküyor VIC'te "Liftgate open" uyarısı var ve araba hoplayıp zıpladıkca iç aydınlatma ışıkları yanıp sönüyor.Problem ne bilgisi olan var mı ? Kapılarda sensörler var ama bagaj kapağında bir sensörde göremedim.

Kadir
02.Aðustos.2015, 02:55
Bende de aynı sıkıntı oluyor genellikle yıkamadan sonra yıkarken kapı içine su tutmalarından kaynaklanıyor.

ycankes
02.Aðustos.2015, 03:06
Bende de aynı sıkıntı oluyor genellikle yıkamadan sonra yıkarken kapı içine su tutmalarından kaynaklanıyor.

bugün bende iç dış yıkattırdım arabayı belki bişeylerin kiri tozu giderde düzelir diye,kilidin içine pas sökücü falanda sıktım ama bir şey değişmedi.Sinir bozuyor dikkat dağıtıyor.

toporomboz
02.Aðustos.2015, 14:01
aynı şey 5,9 umda var görmeye gittiğimde yıkatmış sahibi yaaa yeminle önce yoktu diye çırpındı adam demekki yıkama sorunu :) bence sensörü bagaj kapak iç döşemesi sökülecek ordan müdahale edilecek LAMBALARIN yanmamsı için arka bagaj kapağı tepe lambasını bagaj kapağını açınca bastırıp söndürün artık bagaj kapısı açıldığında tüm lambalar yanmayacağından yolda giderken pır pır yanıp sönme olmayacaktır....kesin tedavi bu döşeme sökülüp bakılmayacaksa...zaten ilk çalıştığında bibibipp diyor sonra susmacaaaa :)

Kadir
02.Aðustos.2015, 15:08
Antifiriz hakkında fikri olan yok mu ?

Kadir
02.Aðustos.2015, 23:03
Aslında daha basit çözümü var benim için ebay veya herhangi bir yerden 4 adet yeni switch almak 😂 her yıkamaya verdiğimde üstüne basa basa söylesemde inadına basınçlı suyu kapı içine vuruyorlar ne hoperlör ne Elk tesistı kalıyor zamanla 😤

Kadir
03.Aðustos.2015, 01:03
Merhaba,

Malum yaz geldi uzun zamandır ilgilenemediğim 5.2 zj için Radyatör suyunu değiştirmek istiyorum oran ve antifiriz olarak ne kullanmalıyım yardımlarınızı bekliyorum...

Resimde ki antifiriz uygun mu ?
Kaç lt. Kullanmalıyım ?

http://images.tapatalk-cdn.com/15/07/31/35f9bd068067481d641e1f514ba9a888.jpg

http://images.tapatalk-cdn.com/15/07/31/918ef3bcc6fa00df5f55d6967a0b56e3.jpg

Araştırmalarım sonucunda ve aşağıdaki belgeye göre, yukarıda ki antifiriz seçimim doğru gibi görünüyor 😀

İdeal karışım olarak 50/50 olarak tavsiye edilmiş.

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/02/6d15f53bb8a87d377f8076e5388069dd.jpg

mjz66
03.Aðustos.2015, 12:44
Antifiriz hakkında fikri olan yok mu ?

Petrol ofisi kirmizi renkli olan antifriz! En iyisi o bence

Kadir
03.Aðustos.2015, 16:18
Petrol ofisi kirmizi renkli olan antifriz! En iyisi o bence

Çevremde bulamadığım için bunu tercih ettim bir sonraki değişimde artık :)

kuzeyli
04.Aðustos.2015, 15:39

Bu sorunun nedeni acma kapama anahtarındanmış. Anahtar degişince sorun çözüldü:)

jan
19.Aðustos.2015, 15:59
evet en sonunda istanbul a tasindim hayirli olsun burda ihtiyacim olan 1.iyi bir jeep ustasi 2.iyi bir kaporta arka bagaj kapagini komple yaptircam 3.ilerde iyi bir dosemeci avrupa yakasindayim tskler iyi gunler

Kadir
19.Aðustos.2015, 16:12
evet en sonunda istanbul a tasindim hayirli olsun burda ihtiyacim olan 1.iyi bir jeep ustasi 2.iyi bir kaporta arka bagaj kapagini komple yaptircam 3.ilerde iyi bir dosemeci avrupa yakasindayim tskler iyi gunler

Hayırlı olsun ist neresine geldiniz ?

jan
19.Aðustos.2015, 16:16
sisli de bulunuyorum

Kadir
19.Aðustos.2015, 16:20
sisli de bulunuyorum

Hayırlı olsun tekrar.

maslakta arkadaşımın gittiği bir döşemeci vardı baya perişan haldeki deri koltuğu orj olarak tamir etmişti dilersen iletişim bilgilerini isterim aynı zamanda kaporta içinde.

Han Solo
19.Aðustos.2015, 16:22

Bagaj kapağında ne var can. artık avrupa yakasınnda olduğuna göre perşembeleri ikitelliye gelirsin arada. bagaja orda bakarız

jan
19.Aðustos.2015, 16:26
gelirim tabii baskanim saat ve adresi verin bana acik adres?? navigasyondan gelirim :):):):)

Han Solo
19.Aðustos.2015, 16:39
gelirim tabii baskanim saat ve adresi verin bana acik adres?? navigasyondan gelirim :):):):)

bu hafta ben yokum haftaya ayarlayalım....ikitelli dolapdere sanayi sitesi yeri kolay

jan
19.Aðustos.2015, 16:40
tamamdir baskanim haberlesiriz

Kadir
19.Aðustos.2015, 16:42
bu hafta ben yokum haftaya ayarlayalım....ikitelli dolapdere sanayi sitesi yeri kolay

Abi benim sunroff olayını da çözer mi ?

Han Solo
19.Aðustos.2015, 17:30
Abi benim sunroff olayını da çözer mi ?

çözer tabi ki kaporta işi neticede...gel haftaya sen de artık...2 senedir gelcen zaten

Kadir
19.Aðustos.2015, 17:32
çözer tabi ki kaporta işi neticede...gel haftaya sen de artık...2 senedir gelcen zaten

Haklısın abi de bu işler yok mu mahvetti beni 😌

K@RUB
19.Aðustos.2015, 17:59

Bize teklif yokmu baÅŸkan :)

Han Solo
19.Aðustos.2015, 18:00
Bize teklif yokmu baÅŸkan :)
Sende ne var abi ..kaporta olarak

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

K@RUB
19.Aðustos.2015, 18:04
Sende ne var abi ..kaporta olarak

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ön tarafta bağlantı atma var far ve tampon arası açık baya 1316 abi bende ve yaptıracak yer bulamıyorım daha doğrusu haşat edilmesini istemiyorum orijinal yetkinlikte bir elden çıksın:)

K@RUB
20.Aðustos.2015, 06:50
Merhaba,
Evimin önünde park sorunu hiç yaşamadığım ( çıkmaz sokak merdivene bağlanıyor ve sadece bir zj ye yetecek kadar park alanı olan bir yer) yada dışarıda illa uzakta olsa kapalı alanlara park ettiğim için bilmiyorum bu konuyu ama bizim aynalar kapanmıyor mu? Çok ileriye kadar itmek istemedim ama ??

FuatD
20.Aðustos.2015, 07:09
Merhaba,
Evimin önünde park sorunu hiç yaşamadığım ( çıkmaz sokak merdivene bağlanıyor ve sadece bir zj ye yetecek kadar park alanı olan bir yer) yada dışarıda illa uzakta olsa kapalı alanlara park ettiğim için bilmiyorum bu konuyu ama bizim aynalar kapanmıyor mu? Çok ileriye kadar itmek istemedim ama ??

Darbe gelirse kapanır ama kapalı kalmaz :)

K@RUB
20.Aðustos.2015, 11:30

Kapanmıyor yani Teşekkürler :) Terse gelmesin o zaman aşağıya alırız sonra aynayı :)

Kapanmıyor yani Teşekkürler :) Terse gelmesin o zaman aşağıya alırız sonra aynayı :)

y-bsungur
20.Aðustos.2015, 12:17
ZJ lerin aynası kapanmıyor lakin yandan koydumu milletin aynasını dibine kadar kapatıyor:p

Kadir
23.Aðustos.2015, 10:33
Geçen hafta radyatör suyuna 6 lt. Antifiriz koymuştum kataloğunda ki önerilen 50/50 karışım oranını baz alarak.

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/23/cba1017e75ce5ae87631cbe8aeddcf47.jpg

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/23/cfd321678da2304fb6da2fdaf0d69413.jpg

Şu anda en yüksek 85-90 derecede kalıyor, ancak bu seferde rolanti 1500 devirde kalıyor ben bu olayı anlayamadım motor sıcaklığıyla rolantinin bağlantısı nedir ?

İlk çalıştırmada yaklaşık 1800 - 2000 devirlere çıkıyor sonrasında motor ısındıkça düşüyor ve 100 derecede 1000 - 1100 devirde kalıyor rölanti bu normal mi ?

Sizinde bu ÅŸekilde mi ?

y-bsungur
23.Aðustos.2015, 12:13
Geçen hafta radyatör suyuna 6 lt. Antifiriz koymuştum kataloğunda ki önerilen 50/50 karışım oranını baz alarak.

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/23/cba1017e75ce5ae87631cbe8aeddcf47.jpg

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/23/cfd321678da2304fb6da2fdaf0d69413.jpg

Şu anda en yüksek 85-90 derecede kalıyor, ancak bu seferde rolanti 1500 devirde kalıyor ben bu olayı anlayamadım motor sıcaklığıyla rolantinin bağlantısı nedir ?

İlk çalıştırmada yaklaşık 1800 - 2000 devirlere çıkıyor sonrasında motor ısındıkça düşüyor ve 100 derecede 1000 - 1100 devirde kalıyor rölanti bu normal mi ?

Sizinde bu ÅŸekilde mi ?

Kadir trafik içinde dur kalklarda mesafeli dur nedeni ani rolanti düşmesi ve artması olabilir.

Kadir
23.Aðustos.2015, 12:19
Son bir haftadır neredeyse çok az dur kalklı trafiğe girdim acaba antifiriz miktarı çok geldi diye düşünüyorum yada hararet müşürü arızalandı

Benzinde iken rolanti değeri lpg ye geçince de tam 1500 devir oluyor.

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/23/db23c8f1199762fdfdb82d43d63107c2.jpg

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/23/965047b39b21cf67940b600a1b4f9661.jpg

ahimrek
24.Aðustos.2015, 19:10
Dün gece forumda dolaşırken gördüm... Hata kodu öğrenmeyi.... Hemen denedim.... 12 - 21 - 32 kodlarını verdi. 12 önemli değil... 21 Oksijen sensörü, 32 Egr valfi galiba.... İlk önce temizlemeyi düşündüm... Sonra kablo kontrolü... tecrübeli arkadaşlar doğru yolmu başka tavsiye edeceğiniz bir durum varmı.... Bu arada devamlı olmamakla beraber Check Engine yanıyor, özellikle yokuş aşağı gaz vermeden yol aldığımda.... Şimdiden teşekkürler....

y-bsungur
24.Aðustos.2015, 20:45
sizin check engine bir yanıp bir sönüyormu ? (devamlı olmamakla birlikte dediğiniz için soruyorum) Check engine yandımı ya arıza giderilmeden ya OBD II ile silinmeden ya da akü sökülerek ECU silinmeden kesinlikle sönmez ,ayrıca aldıgınız arıza kodları nedeniyle check engine ışıgınız tabiiki yanacak.yokuş aşşagı gaz vermeden indiginizde yakıt hava oranında zayıf karışım söz konusu oluyor O2 sensoru zaten elden çıkmış bu durumda zayıf karışımıda algılayan O2 sensoru check engini yakar. tavsiyem en kısa zamanda O2 sensorlarınızın hangisinin arızalı oldugunu bulun ve degiştirin aynı zamanda egr valfi nide degiştirin derim

y-bsungur
24.Aðustos.2015, 20:52
Son bir haftadır neredeyse çok az dur kalklı trafiğe girdim acaba antifiriz miktarı çok geldi diye düşünüyorum yada hararet müşürü arızalandı

Kadir Bilgiçlik taslamak istemem ama senin problemin bence antifirizle ilgili degil

ahimrek
24.Aðustos.2015, 20:52
Normal günlük kullanım da yanmıyor. Şehirler arası yolda dediğim gibi az gaz verdiğim veya vermeden yol aldığım da yanıyor. Stop edip tekrar çalıştırınca sönüyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

y-bsungur
24.Aðustos.2015, 20:56
Sizin araç zj degilmi

ahimrek
24.Aðustos.2015, 20:59
Evet 1994 5.2

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

y-bsungur
24.Aðustos.2015, 21:51
Enteresan en azından bana enteresan geldi 94 zj lerin üzerinde farklı bir installation mi var acaba diye düşünüyorum. Check engine dolaylı veya dolaysız direkt olarak ECU ya müdahele ile söner.

Her neyse sonuçta pek çok kişinin başına iş olan check engine sizde bu şekilde çalışıyorsa bence bir avantajınız var demektir.

Kadir
26.Aðustos.2015, 00:55

Kadir Bilgiçlik taslamak istemem ama senin problemin bence antifirizle ilgili degil

Estağfurullah var bi sorun ama çözüm bi türlü bulunmadı bu güne kadar ustaların söylediği herşey yapıldı ama nafile,

map / tps / ais (rolanti valfi) / throttle body / o2 sensörleri

Bir türlü düzelmedi 😤😤😤😤

y-bsungur
26.Aðustos.2015, 01:50
Kadir madem bu kadar malzeme değişimi yapıldı ve düzelmediyse arabanın evap canister vakum hattını ve vestinğhouse vakum hortumunu kontrol et araç bir yerden hava alıyorsa o da aynı duruma yol açar hatta çekişte de sıkıntı yaratır.

Kadir
26.Aðustos.2015, 02:10
Kadir madem bu kadar malzeme değişimi yapıldı ve düzelmediyse arabanın evap canister vakum hattını ve vestinğhouse vakum hortumunu kontrol et araç bir yerden hava alıyorsa o da aynı duruma yol açar hatta çekişte de sıkıntı yaratır.

Şimdi siz yazınca dikkatimi çekti benzin depo kapağını açmaya calıştığımda her seferinde kapak vakumlanmış şekilde oluyor ve zor açılıyor evap canister yanlış bilmiyorsam depodaki havayı da düzenliyor ?

y-bsungur
26.Aðustos.2015, 02:16
Depodaki hava konusuna bir şey diyemem lakin evap canister kendi deposuna aracı ilk kontakta çalıştırabilmen için benzin buharını hapsediyor bu işi yaparken vakumlama yöntemiyle bu işi gerçekleştiriyor şayet vakum hortumların çatlak veya kırıksa yada tam yerine oturmamışsa araç çalışma esnasında ekstra hava emişi yapar ve tüm çalışması bozulur

Kadir
26.Aðustos.2015, 02:22
Depodaki hava konusuna bir şey diyemem lakin evap canister kendi deposuna aracı ilk kontakta çalıştırabilmen için benzin buharını hapsediyor bu işi yaparken vakumlama yöntemiyle bu işi gerçekleştiriyor şayet vakum hortumların çatlak veya kırıksa yada tam yerine oturmamışsa araç çalışma esnasında ekstra hava emişi yapar ve tüm çalışması bozulur

Hımm komple vakum sisteminin elden geçmesinde fayda var yani 😌 şimdiden parçaların siparişlerini verim ist geçene kadar hazır olsun bari komple conta takımı alıp contaları da yenilemeyi düşünüyorum...

mjz66
26.Aðustos.2015, 18:23
Estağfurullah var bi sorun ama çözüm bi türlü bulunmadı bu güne kadar ustaların söylediği herşey yapıldı ama nafile,

map / tps / ais (rolanti valfi) / throttle body / o2 sensörleri

Bir türlü düzelmedi 😤😤😤😤

Kadir; lpg'yi unut 1 hafta kapat en az, sadece benzinle kullan araci!

Kadir
26.Aðustos.2015, 18:27
Kadir; lpg'yi unut 1 hafta kapat en az, sadece benzinle kullan araci!

En son konuştuğumuzda tavsiye etmiştin aynen uyguladım hatta tam 1.5 depo hiç lpg ye geçmeden kullandım ama hiç bi fark olmadı ist döndüğümde manifold ve üst kapak contalarını enjektör oringlerini elden geçirip emisyona baktırcam. Şu anda inanılmaz derecede çiğ yakıyor

mjz66
26.Aðustos.2015, 18:44
En son konuştuğumuzda tavsiye etmiştin aynen uyguladım hatta tam 1.5 depo hiç lpg ye geçmeden kullandım ama hiç bi fark olmadı ist döndüğümde manifold ve üst kapak contalarını enjektör oringlerini elden geçirip emisyona baktırcam. Şu anda inanılmaz derecede çiğ yakıyor

Bujilerin, kablolari ve siralamalari da dogru mu?

Kadir
26.Aðustos.2015, 18:57
Baktırmıştım doğru merak etme dedi usta ama içimden bi ses yanlış olabileceğini söylüyor 😂

ranger06
29.Aðustos.2015, 00:23
Herkeslere merhabalar. Henüz 18 gün önce 1997 model 5.2 limited araç aldım. İlk defa böyle bir araca binmeye başladım çok hoşuma gitti çok zevkli. Meğer aslan besliyormuşum. Ama ben bu aracı öğrenmek istiyorum mesela;
1. ZJ mi XJ mi, ne ki bu,? Benim aracım hangisi?
2. Far anahtarında bir temassızlık var ve bu nedenle akşam olunca sıkıntı yaşıyorum. Yani bu anahtara bastırınca bütün göstergeler ışıl ışıl, bırakınca kap kara, sanki dümenin olduğu yere birşeyler sıkıştırınca olacak gibi.Gösterdim ama adam sadece anahtarı bir iki çevirdi ve değişmesi gerek 450 TL. dedi. Yaptırmadım elbet sağolsun forumlardan birinde bir arkadaş bana nasıl tamir etmem gerektiği ile ilgili resimli mesaj attı. Cesaret edebilirsem yarın yapmaya çalışacağım.Tavsiyesi olan var mı?
3. Arka bagaj kapalı olduğu halde ekranda açık gösteriyor.Nasıl yada ne yapabilirim?
4. Sürücü koltuğu hafızasını, aracıma her bindiğimde yeniden ayarlamak zorunda kalıyorum. Nedeni Ne olabilir? Ne yapabilirim?
5. Offroad değil keyfroad olarak kullanmaktayım ve aracımı çok seviyorum.Bu nedenle de her türlü tamiratını öğrenmek istiyorum.
6. Ankara'da yaşıyorum

Herkeslere merhabalar. Henüz 18 gün önce 1997 model 5.2 limited araç aldım. İlk defa böyle bir araca binmeye başladım çok hoşuma gitti çok zevkli. Meğer aslan besliyormuşum. Ama ben bu aracı öğrenmek istiyorum mesela;
2. Far anahtarında bir temassızlık var ve bu nedenle akşam olunca sıkıntı yaşıyorum. Yani bu anahtara bastırınca bütün göstergeler ışıl ışıl, bırakınca kap kara, sanki dümenin olduğu yere birşeyler sıkıştırınca olacak gibi.Gösterdim ama adam sadece anahtarı bir iki çevirdi ve değişmesi gerek 450 TL. dedi. Yaptırmadım elbet sağolsun forumlardan birinde bir arkadaş bana nasıl tamir etmem gerektiği ile ilgili resimli mesaj attı. Cesaret edebilirsem yarın yapmaya çalışacağım.Tavsiyesi olan var mı?
3. Arka bagaj kapalı olduğu halde ekranda açık gösteriyor.Nasıl yada ne yapabilirim?
4. Sürücü koltuğu hafızasını, aracıma her bindiğimde yeniden ayarlamak zorunda kalıyorum. Nedeni Ne olabilir? Ne yapabilirim?
5. Offroad değil keyfroad olarak kullanmaktayım ve aracımı çok seviyorum.Bu nedenle de her türlü tamiratını öğrenmek istiyorum.
6. Ankara'da yaşıyorum

ranger06
29.Aðustos.2015, 00:25
1391 resim yüklemeye çalıştım.

ycankes
29.Aðustos.2015, 01:43
6. Ankara'da yaşıyorum

6. Ankara'da yaşıyorum

Öncelikle hayırlı olsun.
---93-98 yılı arası üretilen Grand Cherokeelerin hepsi ZJ kasa kodu. XJler ise 1989 ve 2001 yılı arası üretilen Cherokee'lerin kasa kodu diye biliyorum ben.
---Bagaj döşemesini sökün biraz incelediğinizde alakalı sensörü göreceksiniz.Kablosunda falan temassızlık olabilir.Daha 2 hafta önce bizde yaşadık bunu.Döşemeyi söktük sensör kablosunu sök tak yaptık pozisyonuyla biraz oynadık tekrar taktık ve güzelce sabitledik ve sorun çözüldü.
---Koltuk hafızası bozuk olabilir.Tamiri mümkünmü bilgim yok şimdilik çare olarak ayarınızı yaptıktan sonra soketini kapı içinden sökerseniz sürekli koltuk ayarlamak durumunda kalmazsınız.Bu konuda tam bir bilgim yok ama ilgili konu Jeep bölümünde biraz aşağılarda olmalı daha önce okuduğumu hatırlıyorum.Biraz vakit ayırırsanız aklınıza takılan bir çok şeye cevabı forumda bulabilirsiniz.
---Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım.Daha bilgili abilerimde size yardımcı olacaktır.Keyifli forumlar

Maverick
29.Aðustos.2015, 12:21

Keyfroad için benim gibi 1.5 veya 2" lift kit takacaksınız. Yani yükseltme elemanları. Amortisor ve helezonlar (yaylar değişecek).

Yükseltmeye bağlı olarak lastiklerin cücük gibi görünmemesi için önce jantınızı 17 inc siyah güzel bir jantla büyütüp, lastiklerinizi de bu yükseltmenin verdiği sınırlarda büyüteceksiniz ve A/T lastik takacaksınız.

Aracın sesinin tam bir aslan gibi homurdaması için de flowmaster 44 susturucu takacaksınız. Fazlasını isterseniz katalizoru keseceksiniz.

Aracınız siyah olduğu için ön ve arka farları ebay'de satılan ledli, içi siyah tarzda farlarla yenileyeceksiniz. Zj smoke headlights ve taillights olarak model beğenebilirsiniz.

İsterseniz araç içi ışıkları beyaz led takarak daha modern bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Kit: 2000
Ön arka far: 1200
Jant: 2500
Lastik: 2000
Flowmaster: 350

civarı bir bütçe çıkar.

Not: Ben bunları WJ kasa, yani sizden bir sonraki kasa için yaptım.
Not 2: Aracınız bordoymuş. Ben siyah görmüşüm. Ama dediklerim yine de yapılabilir.

Kadir
29.Aðustos.2015, 14:07
1391 resim yüklemeye çalıştım.

Hayırlı olsun aracınız kazasız belasız işallah....

ranger06
29.Aðustos.2015, 15:12
Kadir, teşekkür ederim arkadaşım. Bu aracın tamamen yabancısıyım. Bu yüzden sorularım abidig gubidik olursa kimse kusura bakmasın. Acayip kayifli bir araç.....

jan
01.Eylül.2015, 09:00
Avrupa yakasinda tavsiye edebilceginiz kaporta ve jeep ustasi veya servisi ,nereyi tavsiye edersiniz

Kadir
01.Eylül.2015, 10:46
Avrupa yakasinda tavsiye edebilceginiz kaporta ve jeep ustasi veya servisi ,nereyi tavsiye edersiniz

Ben bu güne kadar aradığım servisi bulamadım, her seferinde 2 kez veya 3 kez aynı arıza yüzünden gitmek zorunda kaldım maalesef 😤

Han Solo
01.Eylül.2015, 13:35

perşembe kaporta bölümünde buluşacağız vaktin olursa gel

jan
01.Eylül.2015, 14:13
perşembe kaporta bölümünde buluşacağız vaktin olursa gel

Tamam abi gelmeye calisirim

Han Solo
02.Eylül.2015, 00:52
6. Ankara'da yaşıyorum

Åževki merhaba,
alttaki linkte kendini aracını geçmiş tecrübelerini vs paylaşıp kendini tanıtırsan çok seviniriz.

http://www.geze-gen.com/showthread.php/266-Geze-gen-leri-Tan%C4%B1yal%C4%B1m-%29

ahimrek
02.Eylül.2015, 15:18
Merhaba;

Geçtiğimiz hafta sonu Denizli-Bursa arası gidip geldim. Toplamda 1050 km yol yaptım. Bir kez daha ZJ nin keyfini çıkardım. Tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim şeyler var. Aracın yakıt tüketimi fabrika verilerinde, ancak egzozda siyahlık var bir kez de arkamdan gelen araç siyah duman idaasında bulundu kendim o kadar denedim öyle bir duman olmadı. Lafı uzatmayayım siyah duman zengin karışım sonucu oluşuyor bildiğim kadarıyla. Egzozdaki siyahlığa dayanarak karışımda bir problem olduğunu düşündüm. Bunun için hangi noktaları kontrol etmek lazım. Daha kontrol edemedim ama Oksijen sensörü ve egr valfi hatası vermişti. Bunlardan kaynaklı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler verdiğiniz bilgiler için....