PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor arızam

oguzhanyasinzer
16.Haziran.2016, 14:58
MERHABALAR,

BENİM 5.9 GEÇEN KIŞ ŞANZIMAN DAĞITMIŞTI YAZMIŞTIM BURAYA SORUNU ÇÖZÜM ÇIKMADI AKGÜN DE YENİDEN YAPMIŞTIK.

ŞİMDİ YENİ BİR SORUNUM VAR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

EN BAŞTAN ANLATAYIM;

2 - 3 gündür araçtan dururken sahilde giderken kırmızı ışıkta beklerken motordan ses gelmeye başladı.
3 gün önce pazar günü arabayı yıkarken yağını kontrol ettim. yağ seviyesi normaldi.
dün aksam sahilde gezerken(kumsal değil) yine o tıkırtı gelmeye başladı. ve gözüme yağ basıncı göstergesi ilişti ki seviye 0 'a çok yakın.

hemen benzin istasyonuna gittim yağı kontrol ettim yağ yok arabada hiç. yağ koydum normal seviyesine getirdim. ama tekrar yola çıktığımda basınç seviyesi durduğumda yine düşüyor gaza basınca artıyor.

ne yapmamız lazım ?

yardımcı olur musunuz?

Han Solo
16.Haziran.2016, 17:43
rölantide yağ basıncı sıfıra iniyor mu

oguzhanyasinzer
17.Haziran.2016, 13:23
rölantide yağ basıncı sıfıra iniyor mu

evet iniyor .

y-bsungur
17.Haziran.2016, 20:12
Eger gaza bastıgında yag basıncın tekrar yükselme yapıyorsa yagın aşırı ısınmadan dolayı incelmesi nedeniyle sıcak bölgelerde yaşayanların sık sık başına gelen bir olay yag degerlerini degiştirmeni öneririm.

oguzhanyasinzer
18.Haziran.2016, 12:12
eger gaza bastıgında yag basıncın tekrar yükselme yapıyorsa yagın aşırı ısınmadan dolayı incelmesi nedeniyle sıcak bölgelerde yaşayanların sık sık başına gelen bir olay yag degerlerini degiştirmeni öneririm.

gaza basinca tekrar yükseliyor.

Yağ filtresini sipraş verdik. Pazartesi onu değişeceğiz ayni zamanda yağinida değiştireceğiz

bakalim olacak mi.

Mirkan Şenol
18.Haziran.2016, 13:48
Motul v300 10w60 yarış tipi tağ kullanın ve asla ısıdan bozulmasın... En kaliteli yağlamayı yapar ve motor ömrünü uzatır... Sürtünmeyi azalttığı için motor iç harareti hatta egsoz derecesini bile düşürür... Çekiş güç farkını anında hissedersiniz, hararet yapsa bile yağ bozulup sübap eğmezsiniz...

oguzhanyasinzer
18.Haziran.2016, 14:06
motul v300 10w60 yarış tipi tağ kullanın ve asla ısıdan bozulmasın... En kaliteli yağlamayı yapar ve motor ömrünü uzatır... Sürtünmeyi azalttığı için motor iç harareti hatta egsoz derecesini bile düşürür... çekiş güç farkını anında hissedersiniz, hararet yapsa bile yağ bozulup sübap eğmezsiniz...

sorun sizce motor yağindamidir?,

ve yağda mopar değilmi?

Mirkan Şenol
18.Haziran.2016, 15:22
Aşırı ısıdan kalitesiz yağın inceliyor ve sübap şakırdama sesi yapıyor muhtemelen... Mopar yağ bulamazsın, bulsan da bahsettiğim yağın çeyrek kalitesinde bile değil... Yağ numaraları yağın performans ve ısı tipidir, yağ kalınlığı olarak yanlış bilinir ve bunun dışına çıkılmaz, bizimki gibi ısı problemleri olan büyük ve eski motorlarda çok büyük hatadır... Bir arkadaşım motul 8100 10w60 kullanıyor 5.9 aracında, çekiş ve ses olarak ciddi derecede iyileştiğini söylüyor...

mjz66
18.Haziran.2016, 21:23
Yağ pompasını kontrol ettirin aracın acil, motoru yer allah korusun bişey olursa! Yağ inceliği kalınlığı meselesi değil o iş!

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hanci.06
20.Haziran.2016, 08:56
Yağ pompası sorunun yüksek ihtimal rolantide pompa zayıf olduğu için yağı çeviremiyor da asıl anlamadığım ve belkide senin adına anlamak istemediğim bi durum söz konusu eğer bu durum uzun süredir devam ediyor üzülerek söylemeliyim ki motor zarar görmüş olabilir bu kanıya nerden vardın dersen şöyle anlatayım kontrol esnasında gördüğün yağın daha sonrasında ortadan kaybolması ve bu basınç düşüklüğü bi araya gelince benimde aklıma gelen şudur pompa yağlamadı dereler kurudu kuruyan der çatladı patladı yağında yandı kurudu

Aradığım huzur sendin sende gittin geriye dağ taş kalan..

ukymk55
20.Haziran.2016, 09:07
Yağ pompasını kontrol ettirin aracın acil, motoru yer allah korusun bişey olursa! Yağ inceliği kalınlığı meselesi değil o iş!

Evet yağ pompasının basınıcını kontrol ettirin öncelikle.

- - - Mesaj Birleştirme - - -

Evet yağ pompasının basınıcını kontrol ettirin öncelikle.

oguzhanyasinzer
21.Haziran.2016, 09:18
yağ pompası sorunun yüksek ihtimal rolantide pompa zayıf olduğu için yağı çeviremiyor da asıl anlamadığım ve belkide senin adına anlamak istemediğim bi durum söz konusu eğer bu durum uzun süredir devam ediyor üzülerek söylemeliyim ki motor zarar görmüş olabilir bu kanıya nerden vardın dersen şöyle anlatayım kontrol esnasında gördüğün yağın daha sonrasında ortadan kaybolması ve bu basınç düşüklüğü bi araya gelince benimde aklıma gelen şudur pompa yağlamadı dereler kurudu kuruyan der çatladı patladı yağında yandı kurudu

aradığım huzur sendin sende gittin geriye dağ taş kalan..

inş. Yanilirsiniz :) suan bi motor arizasi bizi bitirir :)

oguzhanyasinzer
21.Haziran.2016, 09:21
evet yağ pompasının basınıcını kontrol ettirin öncelikle.

- - - mesaj birleştirme - - -

evet yağ pompasının basınıcını kontrol ettirin öncelikle.

yağ pompasi gözden geçek, yağ filtresi ( zamaninda tofaş filtre takmiştik orj. Sipariş verildi yolda) , motor yaği tamamen değişecek.

Umariz sorun çözülür

oguzhanyasinzer
23.Haziran.2016, 09:43
aracın yağ filtresini değiştirdik yağını değiştirdik basıns hala aynı. akgün ü aradık 10 60 yağ koyun diyor
babam 10 40 yağ koymuş :(
şidmi Motul v300 10w60 yarış tipi yağ kullanacağız babama söyledim :)

şimdi yağ tekrar değişecek :S

hanci.06
24.Haziran.2016, 01:16
aracın yağ filtresini değiştirdik yağını değiştirdik basıns hala aynı. akgün ü aradık 10 60 yağ koyun diyor
babam 10 40 yağ koymuş :(
şidmi Motul v300 10w60 yarış tipi yağ kullanacağız babama söyledim :)

şimdi yağ tekrar değişecek :S

Kardeşim bence hiç masraf etme sana son bişey daha söyleyim onuda yap sonrasında yerinde olsam elimden çıkarırım tabi dediğim gibi yerinde olsam!yağ müşürünü mümkünse bulabilirsen varsa arkadaşında falan denemek için değiştir yada ustana rica et baktın hala aynı senin küheylanın ya pompa gidik yada yatakları sızdırıyor demektir bunlarda sağlam paralar demek geçmiş olsun

hanci.06
24.Haziran.2016, 01:20
Ayrıca birşey daha söylemek istiyorum marka ayırt etmeksizin tüm motorlu araçlar için gerekli bu o 10/60 koy diyen akgündeki arkadaş nedeninide söylesin..öyle saçmalıkmı olur iyi o zaman şimdi 10/60 koy bi 10 bin git artık artık yatak kol burç hepsi gitsin sonrada 20/50 koy diyecek heralde motoru yedikçe yağımı kalınlaştırcaz

oguzhanyasinzer
24.Haziran.2016, 08:38
Sorunu bulabilirsek masraf Ö.d yapılır halledilir bi şekilde sorunu çözemiyoruz suan sorun şurada diyemiyoruz motor dan ses gelir ısınınca sorun bu. Olmazsa şanzıman gibi yine Akgün yolu gözükecek 😚😚öpüleceğiz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hanci.06
24.Haziran.2016, 10:49
Sorunu bulabilirsek masraf Ö.d yapılır halledilir bi şekilde sorunu çözemiyoruz suan sorun şurada diyemiyoruz motor dan ses gelir ısınınca sorun bu. Olmazsa şanzıman gibi yine Akgün yolu gözükecek [emoji9][emoji9]öpüleceğiz

Şeref oto hayrettin usta
Bazen bakış açısını değiştirmek gerek denemekte fayda var..

oguzhanyasinzer
24.Haziran.2016, 10:57
samsundayız abi :) son çare istanbul ankara :)

hanci.06
24.Haziran.2016, 10:57
samsundayız abi :) son çare istanbul ankara :)

Bahsettiğim yer ankarada şaşmaz da

oguzhanyasinzer
24.Haziran.2016, 10:59
eğer iş o noktaya gelirse gidecez mecbur :)

satmayı düşünmüyoruz

Mirkan Şenol
26.Haziran.2016, 14:57
Ayrıca birşey daha söylemek istiyorum marka ayırt etmeksizin tüm motorlu araçlar için gerekli bu o 10/60 koy diyen akgündeki arkadaş nedeninide söylesin..öyle saçmalıkmı olur iyi o zaman şimdi 10/60 koy bi 10 bin git artık artık yatak kol burç hepsi gitsin sonrada 20/50 koy diyecek heralde motoru yedikçe yağımı kalınlaştırcaz

10w60 ibaresi soğuk ve sıcak dayanım derecesidir... Yağın viskozitesi bu ibareden anlaşılmaz...
10w60 motul v300 piyasada ki en kaliteli yağdır... Sürtünmeyi minimuma indirdiği için motor ömrünü uzatır ve motor içi sıcaklığı hali ile egsoz gazı sıcaklığını bile düşürür... Harareti bile önlediğine şahit oldum...
Araç hararet yapsa bile yağ su kıvamına gelip motor içine zarar vermez...
Direkt güç artışına şahit olursunuz...
Bizim makinaların canına can katar...

Yağlar hakkında yanlış bilginiz var, araştırın derim... Saygılar...

FuatD
26.Haziran.2016, 15:02
10w60 ibaresi soğuk ve sıcak dayanım derecesidir... Yağın viskozitesi bu ibareden anlaşılmaz...
10w60 motul v300 piyasada ki en kaliteli yağdır... Sürtünmeyi minimuma indirdiği için motor ömrünü uzatır ve motor içi sıcaklığı hali ile egsoz gazı sıcaklığını bile düşürür... Harareti bile önlediğine şahit oldum...

Mirkan, benimkinin yağ değişim zamanı geldi, aşağıdaki yağa ne diyorsun? Yoksa illa v300 mü koy dersin?

Burada her yaz 2 ay gerçekten sıcak oluyor sonrası normal.

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/motul-6100-synergie-10w40-5-litre-222459552

Mirkan Şenol
26.Haziran.2016, 15:17
Mirkan, benimkinin yağ değişim zamanı geldi, aşağıdaki yağa ne diyorsun? Yoksa illa v300 mü koy dersin?

Burada her yaz 2 ay gerçekten sıcak oluyor sonrası normal.

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/motul-6100-synergie-10w40-5-litre-222459552

Abi ısı değerinde başta ki 10w kısmı soğuk havadaki viskozitesi ve dayanımıdır... Türkiye iklimi için Erzurum'da yaşamıyorsanız 10w??? iyidir...
Sondaki numara ise sıcaklık dayanımıdır... Araç Erzurum kışında bile hararet yapabilir, motor ısındıkça dışardaki havanın hiç bir önemi kalmaz... Yani 120-150 derecede ki bir motorda normal yağ, yağlama özelliğini kaybeder ve motor içinde ki haraketli parçalar sürtünmeden zarar görür...
10w40 yağın yüksek ısı dayanımı düşükdür, motor ısındıkça yağ ısınır, yağlama performansı ve yağ basıncı düşer...
Uzun soluklu dakar ve rally yarışlarında le mans yarışlarında böyle ısı derecesi çok yüksek yağlar kullanılır... Bu yağlar tam sentetikdir...
v300 en iyisidir, ama bütçeyi zorlar... Bizim makinelere 10w60 8100 x power da yeter...

FuatD
26.Haziran.2016, 15:23
Abi ısı değerinde başta ki 10w kısmı soğuk havadaki viskozitesi ve dayanımıdır... Türkiye iklimi için Erzurum'da yaşamıyorsanız 10w??? iyidir...
Sondaki numara ise sıcaklık dayanımıdır... Araç Erzurum kışında bile hararet yapabilir, motor ısındıkça dışardaki havanın hiç bir önemi kalmaz... Yani 120-150 derecede ki bir motorda normal yağ, yağlama özelliğini kaybeder ve motor içinde ki haraketli parçalar sürtünmeden zarar görür...
10w40 yağın yüksek ısı dayanımı düşükdür, motor ısındıkça yağ ısınır, yağlama performansı ve yağ basıncı düşer...
Uzun soluklu dakar ve rally yarışlarında le mans yarışlarında böyle ısı derecesi çok yüksek yağlar kullanılır... Bu yağlar tam sentetikdir...
v300 en iyisidir, ama bütçeyi zorlar... Bizim makinelere 10w60 8100 x power da yeter...

Ok 8100 x power 10w60 koyayım o zaman :)

Mirkan Şenol
26.Haziran.2016, 15:25
Ok 8100 x power 10w60 koyayım o zaman :)

Her yağ değişiminde 2 litresine 180 lira veririm dersen 10w60 v300 de alabilirsin abi :D
Bir de yağ filtresini kaliteli kullan, en iyisi kn dir.

hanci.06
26.Haziran.2016, 15:26

Yağlar hakkında epey bilgim var bahsettiğiniz 10/60 yağın harareti düşürmesi normaldir yağ vizitelerinin anlamını biliyorsanız eğer ilk sayı düşük sıcaklıkta ki ısı diğer sayıda yüksek ısıda kaldığı derecedir yanlız kaçırdığınız nokta şu ki yağın ısıya dayanıklılığını inceliği ve kalınlığı belirliyor..
Ayrıca ben yazımda hararetle ilgili bi durumdan bahsetmedim motor gidikse yataklar kollar burçlar zarar görmüş ise sizin 10/60 da işe yaramaz demek istedim yine sızdırır yine yakar,size katıldığım nokta sağlıklı motorunuz var ise bu yağ ideal ama ölmüşü diriltmez

FuatD
26.Haziran.2016, 15:27
Her yağ değişiminde 2 litresine 180 lira veririm dersen 10w60 v300 de alabilirsin abi :D
Bir de yağ filtresini kaliteli kullan, en iyisi kn dir.

Veremem :)

Filtreye dikkat ederim ama sağol.

Mirkan Şenol
26.Haziran.2016, 15:34
Yağlar hakkında epey bilgim var bahsettiğiniz 10/60 yağın harareti düşürmesi normaldir yağ vizitelerinin anlamını biliyorsanız eğer ilk sayı düşük sıcaklıkta ki ısı diğer sayıda yüksek ısıda kaldığı derecedir yanlız kaçırdığınız nokta şu ki yağın ısıya dayanıklılığını inceliği ve kalınlığı belirliyor..
Ayrıca ben yazımda hararetle ilgili bi durumdan bahsetmedim motor gidikse yataklar kollar burçlar zarar görmüş ise sizin 10/60 da işe yaramaz demek istedim yine sızdırır yine yakar,size katıldığım nokta sağlıklı motorunuz var ise bu yağ ideal ama ölmüşü diriltmez

Yağın ısıya olan dayanımını belirleyen yağın inceliği/kalınlığı değil kalitesi ve sınıfıdır...
Yağın yüksek sıcak ve soğukda viskozitesini koruyabilmesi önemlidir, bu ??w?? numaralar da bunu söyler...
Tabi ki 10w60 ucuz bir yağdan daha dayanıklı 5w30 10w30 da var, burda da sınıfı önemli...

Ölmüşü tabi ki diriltmez onda hemfikiriz...
Ama ölmesin diye tam sentetik 10w60 15w50 şart :D

Mirkan Şenol
26.Haziran.2016, 15:39

K&N HP-2004 abi, 15-20 dolar arası, gümrüğe takılmadan gelir 1.5 haftada...

hanci.06
26.Haziran.2016, 15:50
Yağın ısıya olan dayanımını belirleyen yağın inceliği/kalınlığı değil kalitesi ve sınıfıdır...
Yağın yüksek sıcak ve soğukda viskozitesini koruyabilmesi önemlidir, bu ??w?? numaralar da bunu söyler...
Tabi ki 10w60 ucuz bir yağdan daha dayanıklı 5w30 10w30 da var, burda da sınıfı önemli...

Ölmüşü tabi ki diriltmez onda hemfikiriz...
Ama ölmesin diye tam sentetik 10w60 15w50 şart :D

Aynı şeylerden bahsediyoruz da neden anlamamış gibi yapıyosunuz onu anlamadım SINIF dan kasıt nedir dayanıklılığı kalınlığı inceliği(araç,bölge,kullanış şekli) belirlemiyorsa neden 10/60?
O zaman kaliteli diye her yağ olur[emoji4] o yüzden biz buna kaliteli ama motorun durumuna ve kullanım şekline uygun motor yağı diyelim
10: soğuk iklimde olursanız motorun ilk çalışma anındaki yağın ısı derecesidir yani vaad ettiği bu..
60:sıcak iklimlerde yine aynı şekilde start anındaki ısıdır..
300:bu dereceye kadar motoru yüksek koruma altında tuttuğunu vaad ediyor..her yağ bu ibareyi kullanmaz iddialı bi rakam çünkü,ama bunu vaad ederken nasıl bi motordan bahsettiğini anlatmaya gerek yoktur yatakları sızdıran bi motora neylesin bu yağ..
Kaliteye gelince bunu anlatmaya gerek duymadım zaten bu yağı açık bulamazsınız üretimi sınırlı ve kaliteli olduğu için açıklama yapmaya gerek duymadım..
Kalite herşeyde dayanıklılık demektir.

Mirkan Şenol
26.Haziran.2016, 16:12
Aynı şeylerden bahsediyoruz da neden anlamamış gibi yapıyosunuz onu anlamadım SINIF dan kasıt nedir dayanıklılığı kalınlığı inceliği(araç,bölge,kullanış şekli) belirlemiyorsa neden 10/60?
O zaman kaliteli diye her yağ olur[emoji4] o yüzden biz buna kaliteli ama motorun durumuna ve kullanım şekline uygun motor yağı diyelim
10: soğuk iklimde olursanız motorun ilk çalışma anındaki yağın ısı derecesidir yani vaad ettiği bu..
60:sıcak iklimlerde yine aynı şekilde start anındaki ısıdır..
300:bu dereceye kadar motoru yüksek koruma altında tuttuğunu vaad ediyor..her yağ bu ibareyi kullanmaz iddialı bi rakam çünkü,ama bunu vaad ederken nasıl bi motordan bahsettiğini anlatmaya gerek yoktur yatakları sızdıran bi motora neylesin bu yağ..
Kaliteye gelince bunu anlatmaya gerek duymadım zaten bu yağı açık bulamazsınız üretimi sınırlı ve kaliteli olduğu için açıklama yapmaya gerek duymadım..
Kalite herşeyde dayanıklılık demektir.

https://www.otopark.com/2016/06/motor-yaglari-hakkinda-merak-edilenler/

Bu başlığı okursanız demek istediğimi anlayacaksınız... Yağ sınıflarını da...
Neden 10w60 olduğunu konunun başından beri yazıyorum ve genel olarak yazıyorum, arkadaşın yağ pompası bozukmuş veya yağ segmanları bitmiş diye yazmıyorum... Evet ZJ'ye ??w30 ve bundan yüksek her yağ olur... Tam sentetik olmak şartı ile...
10: soğuk iklimde yağın ilk çalışma anında ki ısı derecesi değildir, soğukda viskozitesini koruyabilme ve yağlama derecesidir...
Vaad ettiği aşırı soğuklarda bile yağlayabilmesidir... Bu numara ne kadar düşük olursa soğuğa o kadar dayanıklı olur...
60: start anındaki ısı değeri değil, ne kadar ısıya dayanabildiğidir... Yüksek ısı da bile viskozitesini kaybetmeme ve bozulmayacağını söyler bu son rakam...

Anlamamış gibi yapmıyorum, yanlış biliyor ve iddialaşıyorsunuz... Kısmen yanlış ve eksik bilgi veriyorsunuz...
10w60 olmaz diyorsunuz, kullanan bizler servisler yarışçılar af edersiniz eşşek değiliz...

hanci.06
26.Haziran.2016, 16:33
https://www.otopark.com/2016/06/motor-yaglari-hakkinda-merak-edilenler/

Bu başlığı okursanız demek istediğimi anlayacaksınız... Yağ sınıflarını da...
Neden 10w60 olduğunu konunun başından beri yazıyorum ve genel olarak yazıyorum, arkadaşın yağ pompası bozukmuş veya yağ segmanları bitmiş diye yazmıyorum... Evet ZJ'ye ??w30 ve bundan yüksek her yağ olur... Tam sentetik olmak şartı ile...
10: soğuk iklimde yağın ilk çalışma anında ki ısı derecesi değildir, soğukda viskozitesini koruyabilme ve yağlama derecesidir...
Vaad ettiği aşırı soğuklarda bile yağlayabilmesidir... Bu numara ne kadar düşük olursa soğuğa o kadar dayanıklı olur...
60: start anındaki ısı değeri değil, ne kadar ısıya dayanabildiğidir... Yüksek ısı da bile viskozitesini kaybetmeme ve bozulmayacağını söyler bu son rakam...

Anlamamış gibi yapmıyorum, yanlış biliyor ve iddialaşıyorsunuz... Kısmen yanlış ve eksik bilgi veriyorsunuz...
10w60 olmaz diyorsunuz, kullanan bizler servisler yarışçılar af edersiniz eşşek değiliz...
Asla öyle bişey kast etmedim etmemde hakaret vari sözlere hiç gerek yok nerden çıkardınız anlamadım ..söylediklerinizede saygı duyuyorum.
Gelelim konuya benim yazımı alıntı yapıp bu polemiği başlattığınız ana dönerseniz eğer orada aşınmış motora yağı kalınlaştırarak sadece günü kurtarır dediğimi anlarsınız okumadığınızı yada anlamadığınız düşünüyorum çünkü hiç alakasız bi şekilde harareti önler çok kral yağ diyerek cevapladınız şimdi ise
Ben pompaydı vs kast etmedim diyosunuz ama o yazıda ben bunları kastetmiştim[emoji6]
V8 bi motora helede bu yaşlarda bu kmlerdeki araçlara sizinde dediğiniz gibi w30 üzeri konmalıdır aksini iddia etmedim[emoji6]
İlk değer w yani winter soğuk derecesidir 10 yağın akışkanlığını gösteren değerdir yüksek performanslı araçlarda soğuk iklimlerde sağlıklı start için gerekli değerdir
İkincisi ise motorun optimum ısıya ulaştığındaki ısısı ve akışkanlığı gösteren değerdir
Son olarakta ben 10/60 olmaz demiyorum ki başı sonu belli tartışırsak eğer daha iyi anlarız birbirimizi kurtarmaz diyorum sizi servisleri ve yarışçıları değil yukarıda bahsettiğimiz aracı ..

Mirkan Şenol
26.Haziran.2016, 16:48
Asla öyle bişey kast etmedim etmemde hakaret vari sözlere hiç gerek yok nerden çıkardınız anlamadım ..söylediklerinizede saygı duyuyorum.
Gelelim konuya benim yazımı alıntı yapıp bu polemiği başlattığınız ana dönerseniz eğer orada aşınmış motora yağı kalınlaştırarak sadece günü kurtarır dediğimi anlarsınız okumadığınızı yada anlamadığınız düşünüyorum çünkü hiç alakasız bi şekilde harareti önler çok kral yağ diyerek cevapladınız şimdi ise
Ben pompaydı vs kast etmedim diyosunuz ama o yazıda ben bunları kastetmiştim[emoji6]
V8 bi motora helede bu yaşlarda bu kmlerdeki araçlara sizinde dediğiniz gibi w30 üzeri konmalıdır aksini iddia etmedim[emoji6]
İlk değer w yani winter soğuk derecesidir 10 yağın akışkanlığını gösteren değerdir yüksek performanslı araçlarda soğuk iklimlerde sağlıklı start için gerekli değerdir
İkincisi ise motorun optimum ısıya ulaştığındaki ısısı ve akışkanlığı gösteren değerdir
Son olarakta ben 10/60 olmaz demiyorum ki başı sonu belli tartışırsak eğer daha iyi anlarız birbirimizi kurtarmaz diyorum sizi servisleri ve yarışçıları değil yukarıda bahsettiğimiz aracı ..

Yaw yağ SAE numarasından yağ kalınlığını nası çıkarıyorsun hocam ben onu anlamıyorum işte :D :D :D
O senin de bildiğin gibi, soğuk ve sıcak değeri...
Örnek olarak daha dün 5w30 iki çeşit yağ inceledim, biri bal kıvamı biri su gibiydi :D
Siz paylaştığım linki okuyun, gerçek bilgi orada var...
Ben bu araçda yağ basıncının aşırı ısıdan düştüğünü sanıyorum ve sübap sesi de kalitesiz aşırı ısınmış yağdandır diyorum, dedim daha doğrusu konunun başında...

Alıntı yaptığım mesajınızı okuyun, o servis işi bildiği için, ısınınca yağ basıncını düşürmeyecek yağ önermiş... Siz kalınlık demişsiniz... İşte polemik burada başladı, kalın yağ önermemiş, kaliteli yağ önermiş adamlar...
Konunun başından beri yazdıklarımı okuyun... Arkadaşın tek problemi aşırı ısı ve yağının vizkozitesinin bozulması... Göstergede görmese veya görüp buraya yazmasa bile mevcut bir harareti var, en azından bahsettiği durumlarda motoru gördüğünden aşırı aşırı sıcak...

Anlaşamadığımız bu sae değerleri... O da linke detaylıca açıklanmış...

hanci.06
26.Haziran.2016, 17:11
Yaw yağ SAE numarasından yağ kalınlığını nası çıkarıyorsun hocam ben onu anlamıyorum işte :D :D :D
O senin de bildiğin gibi, soğuk ve sıcak değeri...
Örnek olarak daha dün 5w30 iki çeşit yağ inceledim, biri bal kıvamı biri su gibiydi :D
Siz paylaştığım linki okuyun, gerçek bilgi orada var...
Ben bu araçda yağ basıncının aşırı ısıdan düştüğünü sanıyorum ve sübap sesi de kalitesiz aşırı ısınmış yağdandır diyorum, dedim daha doğrusu konunun başında...

Alıntı yaptığım mesajınızı okuyun, o servis işi bildiği için, ısınınca yağ basıncını düşürmeyecek yağ önermiş... Siz kalınlık demişsiniz... İşte polemik burada başladı, kalın yağ önermemiş, kaliteli yağ önermiş adamlar...
Konunun başından beri yazdıklarımı okuyun... Arkadaşın tek problemi aşırı ısı ve yağının vizkozitesinin bozulması... Göstergede görmese veya görüp buraya yazmasa bile mevcut bir harareti var, en azından bahsettiği durumlarda motoru gördüğünden aşırı aşırı sıcak...

Anlaşamadığımız bu sae değerleri... O da linke detaylıca açıklanmış...
Tüm bildiklerimi bir kenara bıraakıp size şu soruyu soruyorum aynı kalitede 5/30 ile 10/60 ısındığında aynı kalınlığamı sahiptir?
Yağ basıncının düşmesi yağın fazla ısınıp aşınmayı artırması yağın kalitesiylemi alakalı yoksa motor kondüsyonu ve kullanımı ilemi alakalıdır?
Veya 60 binde bi araçla 260 bindeki araca aynı değerlerde yağ kulanlırmı
Yada yağların kullanımı standartmıdır yani offroad yapanla hobi olarak haftasonu binilen 5.2 ye aynı yağmı konur
Yada yağ basınıcını düşüren bu yağın hikmeti neki önerilmiş sadece kaliteli olmasımı yoksa aşınmış ve yorgun motorların motor içi sıcaklığını düşerebilen incelmeyen KALIN bi akışkanlığa sahip teknolojisimi
Son sorum tüm sorunların ilacı kaliteli yağ ise değerlerin önemi yokmudur?

Mirkan Şenol
27.Haziran.2016, 00:26
Tüm bildiklerimi bir kenara bıraakıp size şu soruyu soruyorum aynı kalitede 5/30 ile 10/60 ısındığında aynı kalınlığamı sahiptir?
Bakın bu numaralar yağın kalınlığı değil dayanımıdır, tabi ki yüksek ısıda 10w60 viskozitesini daha iyi koruyacaktır.

Yağ basıncının düşmesi yağın fazla ısınıp aşınmayı artırması yağın kalitesiylemi alakalı yoksa motor kondüsyonu ve kullanımı ilemi alakalıdır?
Yağ basıncının düşmesinin ilk aranan ve bilinen nedeni kalitesiz ısınan yağdır... Motor kondisyonu dediğiniz yağ segmanları ise basınç düşürmesinin tek nedeni yağ eksikliği olur... Yağ pompası derseniz soğuk yağda da aynı basınç düşüşünü görürsünüz...

Veya 60 binde bi araçla 260 bindeki araca aynı değerlerde yağ kulanlırmı
Kesinlikle kullanılır...

Yada yağların kullanımı standartmıdır yani offroad yapanla hobi olarak haftasonu binilen 5.2 ye aynı yağmı konur
Yağ bütçeye göre kullanılır, motoru zorluyor ve aşırı ısıtıyorsanız tabi ki daha kaliteli ve SAE değerleri alt ve üst limite yakın yağlar kullanılır... En iyi örnek 15w50-10w60 dır... Bunların da sınıfı vardır... Gereksiz pahalı dersen o kullanıcı ile alakalı bir durum... motul 8100 x power ile motul v300 10w60 arasında bile ciddi fark var... Her üründe olduğu gibi ekmek köfte ilişkisi var... Bu lastikden yükseltme kitine kadar var...

Yada yağ basınıcını düşüren bu yağın hikmeti neki önerilmiş sadece kaliteli olmasımı yoksa aşınmış ve yorgun motorların motor içi sıcaklığını düşerebilen incelmeyen KALIN bi akışkanlığa sahip teknolojisimi
Bu yağ çok kalın değil, hikmeti ise yazın en sıcağında en yüksek hararetde bile viskozitesini kaybetmemesi, normal yağlar suya dönüşür, bu yağ bozulmuyor kolay kolay...

Son sorum tüm sorunların ilacı kaliteli yağ ise değerlerin önemi yokmudur?
Değerlerden daha önemli olan yağ kalitesidir... Yağda sadece ısı değeri olan SAE değeri yoktur, profosyonel hiç bir kullanıcı da buna bakmaz... En basit örnek yağın tutunma değeri SAE'den daha önemlidir...
10w60'dan kaliteli 5w30 da var... En kaliteli yağlar kıyaslandığında ise dayanımı en yüksek olanlar yine yüksek SAE değerindekilerdir.

Mirkan Şenol
27.Haziran.2016, 04:43

abiiiiii

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-k-n-hp-2004-oil-filter-nissan-dodge-grand-cherokee-mitsubishi-ch-250136228/detay

FuatD
27.Haziran.2016, 07:12
abiiiiii

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-k-n-hp-2004-oil-filter-nissan-dodge-grand-cherokee-mitsubishi-ch-250136228/detay

Ooo süper sağol :)

oguzhanyasinzer
27.Haziran.2016, 09:20
mirkan bey , ömer bey;

gerçekten benim makine için nerdeyse kavga çıkacak :) buna gerek yok.

Mirkan beyin ve Servis'in dediğine göre ben mirkan beyi dikkate alıyorum dediği yağı kullanmaya çalışacağım :) asıl dikkate aldığım yetkili servisdir.

servis 10 60 yağ koy sorun çözülecektir.

ve Ömer beyin söylediği şeyler beni korkutuyor uzak duruyorum :) kendisinden.

Mirkan bey sorum şu;

ses geldiksen sonra yağı değiştirtik ses kesilmiyor.

yanlış yağ koyduk ama 0 yağ var araç da.

illa 10 60 ile düzelecek midir bu sorun?

sitede benim sorunu çözüyor gibi ama araç geçen sene neden ses yapmadı :)

''Mesela aşık olduğum, subap şıkırtısını duyunca ( ısındığında koruma sağlamadığının işareti) aşktan nefrete döndüğüm meşhur mobil 1newlife 0w40 değerine bakalım:

Mobil 1 0W-40

ValueViscosity, cSt (ASTM D445) @ 40º C 75@ 100º C 13.5

Viscosity Index 185MRV at -40ºC, cP (ASTM D4684) 31,000HTHS Viscosity,

mPa•s @ 150ºC, (ASTM D4683) 3.8

Total Base Number (ASTM D2896) 11.8

Sulfated Ash, wt% (ASTM D874) 1.3

Phosphorous, wt% (ASTM D4981) 0.1

Flash Point, ºC (ASTM D92) 230

Density @15.6 ºC, g/ml (ASTM D4052) 0.85

—-

Bu da meşhur motul 8100xcess 5w40:

PROPERTIESViscosity grade SAE J 300 5W-40

Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.850

Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 86.2 mm²/s

Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 14.2 mm²/s

HTHS viscosity at 150°C (302°F) ASTM D4741 3.7 mPa.s

Viscosity Index ASTM D2270 170Pour point ASTM D97 -36°C / -32.8°F

Flash point ASTM D92 230°C / 446°F

Sulfated ash ASTM D874 1.1% weightTBN ASTM D2896 10.1 mg KOH/g

Bakınız, burada parantez içinde yazanlar ölçüm metodlarıdır. ASTM D4683 gibi. Mobil 0w40 motulden 0,1 puan daha yüksek almış ama orada ölçüm metodu farkı var bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Klasik mobil pazarlama taktiği işte, nereden anlayacağız bu farkları dediğinizi duyar gibiyim, kulak ile aracınızı tanıyarak gaz tepkilerinizi ölçerek hissederek, motor suyu sıcaklığını ve hangi sıcaklıkta ne tür reaksiyonlar verdiğini hissederek, her şeyden önemlisi, yağın içeriğini inceleyip yukarıda saydığım verileri göz önünde bulundurarak.
''

iyi forumlar.

hanci.06
27.Haziran.2016, 09:43
mirkan bey , ömer bey;

gerçekten benim makine için nerdeyse kavga çıkacak :) buna gerek yok.

Mirkan beyin ve Servis'in dediğine göre ben mirkan beyi dikkate alıyorum dediği yağı kullanmaya çalışacağım :) asıl dikkate aldığım yetkili servisdir.

servis 10 60 yağ koy sorun çözülecektir.

ve Ömer beyin söylediği şeyler beni korkutuyor uzak duruyorum :) kendisinden.

Mirkan bey sorum şu;

ses geldiksen sonra yağı değiştirtik ses kesilmiyor.

yanlış yağ koyduk ama 0 yağ var araç da.

illa 10 60 ile düzelecek midir bu sorun?

sitede benim sorunu çözüyor gibi ama araç geçen sene neden ses yapmadı :)

''Mesela aşık olduğum, subap şıkırtısını duyunca ( ısındığında koruma sağlamadığının işareti) aşktan nefrete döndüğüm meşhur mobil 1newlife 0w40 değerine bakalım:

Mobil 1 0W-40

ValueViscosity, cSt (ASTM D445) @ 40º C 75@ 100º C 13.5

Viscosity Index 185MRV at -40ºC, cP (ASTM D4684) 31,000HTHS Viscosity,

mPa•s @ 150ºC, (ASTM D4683) 3.8

Total Base Number (ASTM D2896) 11.8

Sulfated Ash, wt% (ASTM D874) 1.3

Phosphorous, wt% (ASTM D4981) 0.1

Flash Point, ºC (ASTM D92) 230

Density @15.6 ºC, g/ml (ASTM D4052) 0.85

—-

Bu da meşhur motul 8100xcess 5w40:

PROPERTIESViscosity grade SAE J 300 5W-40

Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.850

Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 86.2 mm²/s

Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 14.2 mm²/s

HTHS viscosity at 150°C (302°F) ASTM D4741 3.7 mPa.s

Viscosity Index ASTM D2270 170Pour point ASTM D97 -36°C / -32.8°F

Flash point ASTM D92 230°C / 446°F

Sulfated ash ASTM D874 1.1% weightTBN ASTM D2896 10.1 mg KOH/g

Bakınız, burada parantez içinde yazanlar ölçüm metodlarıdır. ASTM D4683 gibi. Mobil 0w40 motulden 0,1 puan daha yüksek almış ama orada ölçüm metodu farkı var bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Klasik mobil pazarlama taktiği işte, nereden anlayacağız bu farkları dediğinizi duyar gibiyim, kulak ile aracınızı tanıyarak gaz tepkilerinizi ölçerek hissederek, motor suyu sıcaklığını ve hangi sıcaklıkta ne tür reaksiyonlar verdiğini hissederek, her şeyden önemlisi, yağın içeriğini inceleyip yukarıda saydığım verileri göz önünde bulundurarak.
''

iyi forumlar.

Kavga yok neden kavga edeyim kardeşim mirkan kardeşimde okuduklarını öğrendiklerini paylaşıyor tabiki..
Sen bi 10/60 ı dene merakla bekliyorum bende bu yağın sonuçlarını tabi senin aracın üzerinde !!
Çünkü bildiğimiz gördüğümüz önerdiğimiz değerlere sahip yağlardan bitanesi..

oguzhanyasinzer
27.Haziran.2016, 10:41
sorun çözülmüştür bilgilerinize hava filtremizde oluşan sorun araçın hareretini arttırdğından dolayı ses çıkıyormuş

araç 100 110 c arası çalışıyordu.

artık 90 a oturdu. sıkıntımız kalmadı

ömer bey yanılmış :( motorumda bi arıza yok ilginize alakanıza özellikle ömer bey ve mirkan beye çok teşekkürler.

sorun çözülmüştür bilgilerinize hava filtremizde oluşan sorun araçın hareretini arttırdğından dolayı ses çıkıyormuş

ömer bey yanılmış :( motorumda bi arıza yok ilginize alakanıza özellikle ömer bey ve mirkan beye çok teşekkürler.

araç 100 110 c arası çalışıyordu...

hanci.06
27.Haziran.2016, 10:44

araç 100 110 c arası çalışıyordu...

Yanıldığıma sevindim çok geçmiş olsun kardeşim..
Peki sorun neymiş hava filtresindeki extra havamı alıyomuş paylaşırsan iyi olur

hanci.06
27.Haziran.2016, 10:46
Oğuz kardeşim bişeyi daha merak ettim hava filtresinin yarattığı sorunun yağlamaya olan etkisi neydiki benim kafam karıştı şimdi,konu farklı açıldı sorun başkaydı şimdi hararet ve ses son buldu[emoji4]

oguzhanyasinzer
27.Haziran.2016, 10:53
Isi artişinda muhtemelen o ses yeniden gelebilir.

Yada zannetiğimiz gibi subab sesi değil isi artişindan kaynalki başka bi ses kranklar la alakali bi durum olabilirmiş.

oguzhanyasinzer
27.Haziran.2016, 10:55
Filtremiz boğuluyor hava girişi çok az o yüzden hararet artiyor beraberindeki sorunlar zinciri oluşuyor.

Hava filtresinin girişi açinca araç nefes aldi :) rahatladi.

Mirkan Şenol
27.Haziran.2016, 15:42
Geçmiş olsun, ısı yükseldiğinde krankdan gelen ses sübapdan daha tehlikelidir... Buna da sebep aşırı ısınan yağ...
Arabanın filtreden nefes alamaması harareti yükseltmez ayrıca, filtreden çekilen havanın soğutma ile hiç bir alakası yok...
Rolanti ve emisyon problemi yaşatır iyi hava yakıt karışımı yapamadığı için...

Ben bu işi hiç anlamadım :D ya da hiç bir şey bilmiyorum :D

oguzhanyasinzer
27.Haziran.2016, 15:48
geçmiş olsun, ısı yükseldiğinde krankdan gelen ses sübapdan daha tehlikelidir... Buna da sebep aşırı ısınan yağ...
Arabanın filtreden nefes alamaması harareti yükseltmez ayrıca, filtreden çekilen havanın soğutma ile hiç bir alakası yok...

Ben bu işi hiç anlamadım :d ya da hiç bir şey bilmiyorum :d

abi ustamizin yorumlari ve çözümü hava filtresinin bi parçasini değiştirdik düzelti zorun ses falan herşeyiyle. Hararetiniz normale geldi 90 a oturdu 100 110 arasi çalişiyordu. Yada dediğim gibi zannettiğimiz ses değildi. Başka bi sesdir.

hanci.06
27.Haziran.2016, 16:13
Geçmiş olsun, ısı yükseldiğinde krankdan gelen ses sübapdan daha tehlikelidir... Buna da sebep aşırı ısınan yağ...

Ben bu işi hiç anlamadım :D ya da hiç bir şey bilmiyorum :D

[emoji106][emoji106]

oguzhanyasinzer
27.Haziran.2016, 16:53
Ayni kafa karişikliği bendede var neden? çünkü isi artişinda basinç düşüyor ve basin düşüşden sonra ses oluşuyor.

Isi bi gün arazida arttiğin ses çikarsa o zaman sorun çözülmüş olmayacak.

O zaman üst kapak açilir gibime geliyor ama zaman gösterecek.

Biz araci 100 110 da hararetsiz normail diye biliyorduk 90 miş araç suan 90 da çalişiyor arazida bu 100 110 a çikacak çiktiğinda ses yaparsa ses yağdan kaynakli olmuş olacak eğer isi arttiğin ses olmaz yağla alakali bir durum olmamiş olacak bilmem anlatabildim mi.

hanci.06
27.Haziran.2016, 19:05
Ayni kafa karişikliği bendede var neden? çünkü isi artişinda basinç düşüyor ve basin düşüşden sonra ses oluşuyor.

Isi bi gün arazida arttiğin ses çikarsa o zaman sorun çözülmüş olmayacak.

O zaman üst kapak açilir gibime geliyor ama zaman gösterecek.

Biz araci 100 110 da hararetsiz normail diye biliyorduk 90 miş araç suan 90 da çalişiyor arazida bu 100 110 a çikacak çiktiğinda ses yaparsa ses yağdan kaynakli olmuş olacak eğer isi arttiğin ses olmaz yağla alakali bir durum olmamiş olacak bilmem anlatabildim mi.

Kardeşim işte en başında söylediğime geliyosun bunun yağla hava filtresiyle falan ilgisi yok aşınmış motorda yataklar yağ sızdırır basınç düşer yada yağ pompası zayıflamıştır fincanları doldurmamıştır o yüzden subablar zarar görmüştür artık ses gelir haa bu yağlamama olayı zaman zaman kol burçlarınıda bozar o sesi oda yapabilir böyle durumlarda ise en başta önerilen yağı biraz daha kalınlaştırıp akışkanlığı azaltmaktır haa pardon rakamların önemi yoktu hepsi sembolik kaliteyi artırcaktıkki akışkanlığı daha zayıf bi yağ alalım (kalın tabirini kullanamıyorum yağ farklı bi yolla daha kıvamlı oluyomuş[emoji23])
Yukarıda saydığım olayların bir çoğuna hararette sebep olur bunuda unutmamak gerek tabi

oguzhanyasinzer
27.Haziran.2016, 19:09
Hararet konusunda bizim fan 2 bölge li çalışıyormuş belli bi ısıda 2. Bölge devreye gidiyormuş bizim fan 1 bölge çalışmıyor muş onuda role yardımı ile çalıştırdıkları için hakarete olumlu etki oldu. Bakalım sorun baş gösterirse 10 60 koycaz

oguzhanyasinzer
27.Haziran.2016, 19:10
Bu gün deneyeceğim

hanci.06
27.Haziran.2016, 19:12
Hararet konusunda bizim fan 2 bölge li çalışıyormuş belli bi ısıda 2. Bölge devreye gidiyormuş bizim fan 1 bölge çalışmıyor muş onuda role yardımı ile çalıştırdıkları için hakarete olumlu etki oldu. Bakalım sorun baş gösterirse 10 60 koycaz

Senin termik mi bozukmuş yani bunlarda fan yok termik var sürekli soğutur yetmediği yerde açar

oguzhanyasinzer
27.Haziran.2016, 19:13
Hah 5.9 soğutma sistemi ne ise ben fan diyorum 😁