PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Duman ve Çiğ Yakıt

Mirkan Şenol
13.Haziran.2016, 00:26
Merhabalar, çözemediğim ve çözemediğimiz bir sorun ile karşı karşıyayız. Foruma yazmak çok istiyordum fakat kısmet olmadı :D

Aracım 1993 model 5.2 ZJ, LPG sistemi yok, tek oksijen sensörlü...
Bakımlarını yaptırmadan önce boğaz kelebeği ve sensörlerim oldukça kötü durumdaydı ve araç sürekli stop ediyordu, İAC sensörünün fişini çektim ve yaklaşık 1 ay boyunca böyle kullandık, inanılmaz çiğ kokutmaya ve siyah duman atmaya başladı...
Normal bir durum fakat bakımdan sonra bu durumdan kurtulacağıma emindim, öyle olmadı tabi ki. :D

Öncelikle boğaz kelebeğini ve üzerindeki TPS, MAP ve İAC sensörünü söküp attık...
Boğaz kelebeğini iyice ve defalarca benzin, tiner ve balata spreyi ile dışarıda temizleyip kuruttuk...
Yeni mopar marka İAC, MAP ve crown marka TPS sensörünü taktık...
Boğaz kelebeğinin altına performans flanş taktık içi yivli tip...
Boğaz kelebeğini yerine takıp, K&N apollo marka hava filtresi, crown marka krank filtresi, crown marka benzin filtresi ve mopar pcv valfimizi de taktık...
Bastık marşa, ısıttık yağı.. Boşalttık yağı... Koyduk elf marka 10w40 yağı, attık içine motor içi temizleyici...
Araç 30dk çalıştıkdan sonra bu ilaçlı yağı boşalttık... Kömür gibi siyah bir yağ aktı...
Yağ filtresini de K&N marka taktık ve yeni performans tipi 5w30 yağımızı ekledik...

Yağ filtre işleri bitince arabanın altına geçip diffleri açtık, temizledik kapattık, yeni yağlarını koyduk...
Arazi şanzıman yağını da değiştirdik...
Dedim hooooop :D arabanın altından çıkma usta, verdim eline mopar marka oksijen sensörünü bunu da değiştir dedim...
Aaaa bi baktım ateşleme eksik :D Hemen evden malzemeleri aldık...
Accel tst 18 kit ve msd performans bobin... Şemaya göre taktık... Araba oldu saat...
(Ne var bu accel kit'de; performans tipi buji kabloları, performans tipi bujiler, performans tipi tevzi makarası, performans tipi distribütör kapağı)

Saatler geçti araba soğudu, ilk rolanti bozuldu, yine çiğ kokutuyor!!!
Gaza yüklenince sokak simsiyah, her yer duman!!!

Gittim gazcıya, dedim usta böyle böyle... Buji tırnak aralığım 0.700 bunları 0.890 yap ve 3.7 kilo ile sık (37nm) dedi alakası yok ben yapmam... Haydaaaaa... Tutturdu bu araba deli gibi yağ yakıyo... Ulan ısınınca yakmıyo? Yağ yakıyosa çiğ kokusu ne? Parasıyla değilmi, yap ulan dedim. Yaptı...
Aaaa duman yok :D var da çok hafif ve beyaz, çiğ kokusu da iyice azaldı... Bu sefer tutturdu enjektörler fazla işiyor...
Tamam dedim çıktık...
O da ne? araba 5.2 değil, 5.9 değil oldu SRT8 :D :D :D

Geldik eve, bir video izledim aman allahım :D :D :D silindir kapak contası pırtlamış mı dedim :D çünkü inanılmaz su kirletiyor ve çiğ yakıyor, işaretler bunu gösteriyor... Eeee radyatörde kabarcık yok??? Su eksiltme yok??? Bir daha rahatladım...

Sonra festivale gittim 6 kişi full bagaj, yapıştır allah yapıştır 140-150 ... araç benzinde 45kr yaktı... Oooo dedim süper :D
Orada gördüm ki, benim zj'em en az çiğ kokutanı ve en az duman atanı bir daha rahatladım :D
Motorum da en ufak çıtırtı yok, standart bir 5.9 dan bile hızlı... Güven geldi... Satmıyorum oğlum seni dedim...
Satmıyorum ama bu problemi de acilen çözmek istiyorum...
Bunların haricinde de bazen rolanti huzursuzluğu yapıyor, düzgünken vitese takınca bile en ufak oynama olmuyor...
Yoruldum sıkıldım, aklım beynim tükendi...
Isı sensörü mü diyorum, almaya korkuyorum :D