PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ZJ lerde TRANSMİSSİON CONTROL RELAY (VİTES ROLESİ)

y-bsungur
22.Mart.2016, 22:42
Power Distribution Centre içinde bulunan ve tüm zj kullanıcılarının elinin altında olduğu halde ne işe yaradığını pek bilmediğimiz ve hiç dokunmadığımız bir roleden bahsetmek istiyorum .

Bu role hakkında bilgiye bende yabancı forumları incelerken bir yerde tesadüfen rastladım ve ne işe yaradığını o zaman öğrendim şimdide sizlerle paylaşmak istiyorum eminim ki pek çoğumuzun işine de yarayacaktır.Önemli bir parça olmasına rağmen bu role hakkında bir bilgiye ZJ Online Repair Manuelinde dahi rastlamadım.(Sanırım Teknik Servis Bilgisi İçerisinde geçen bir konu )

Bu Role (TCR) ZJ lerde vites geçişlerini elektronik olarak kontrol eden ve vites geçişlerine olanak sağlayan sisteme her vites için farklı voltaj geçişleri sağlayan Bir Roledir .Bu arada İllaki her Elektronik Otomatik Vites arızası bu Roleden kaynaklanır diyemeyiz fakat Şanzuman kitlendi diye şanzuman indirmeye kalkmadan,ciddi masraflara girmeden önce bakılması gereken ve hepimizin kolaylıkla kontrol edebilecegi EN ÖNEMLİ PARÇALARDAN BİRİSİDİR.

Bazen : Şanzuman kitlenmiş,veya herhangibir vitesde takılı kalmış diye duyarsınız. Eğerki vites sisteminde mekanik bir kırılma kopma söz konusu değilse problem Elektronik kökenli olacaktır ve genelde

Aşırı kick down (Benim başıma gelen durum Tecrübeyle Sabit ).Şanzumana aşırı yük bindirecek kullanımlar. Agır Offroad durumlarındaki aşırı yüklenmeler.Sıfır süratten Ani kalkış yüklenmelerinde,agresif kullanımlarda genel olarak hiç değiştirilmemiş ve yaşlanmış olan bu Rolenin içindeki plate ler kaynama (meme yapmak )veya korozyon nedeniyle bir pozisyonda kalarak kitlenme durumuna geçer ve Vites geçişleriniz biter yolda kalır ve Şanzumanı kucagınıza alırsınız.

Dediğim gibi Mekanik bir kırımınız yoksa Şanzuman vites kitlenme Arızası genelde bu Rolenin kilitlenmesinden olmaktadır ve aslında bu sıkıntıdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Öncelikle bu Rolenin kilitlenmiş olup olmadığını dışarıdan anlayamazsınız bu nedenle aracı susturun MUTLAKA AKÜ NEGATİF BAŞINI SÖKÜN ve fotograflardaki Tornavidanın Ucuyla Gösterdiğim Roleyi yuvasından çıkartın ve öncelikle Rolenin bacaklarındaki korozyonu temizleyin ve Rolenin üstündeki siyah kapagını çekip çıkartarak içindeki plateleri Elektronik Contak cleaner ile temizleyin.

Benim Contak cleanerim yok ben o kapagı açamam diyorsanız Rolenin üzerine bir tornavida ile hafifce bir iki kez vurarak sıkışan platelerin birbirini bırakmasını saglayın (geçici bir çözüm olacaktır )

(tavsiye etmesemde )yada PDC üzerindeki diger rolelerden aynı parça numarasına sahip olan diger bir role ile bu rolenin yerlerini değiştirin (Horn rolesi olabilir)

En düzgünü roleyi yenisi ile yenileyin .
Akü baglantısını tekrar baglayın

ZJ nizin viteslerinin tekrar yerine geldiğini ve problemin ortadan kalktığını göreceksiniz Geçmiş olsun Kazasız belasız günler dilegiyle 1917191819191920

Beatrix
22.Mart.2016, 23:22
Süper bir paylaşım...! Teşekkürler Yıldırım.

y-bsungur
22.Mart.2016, 23:24
No problem abi bir faydamız olursa ne Ala

Han Solo
23.Mart.2016, 00:21
saol abi yeni birşey daha öğrendim sayende... hem elektronik hem de bu kadar basit çözüm diyorsun

y-bsungur
23.Mart.2016, 00:41
saol abi yeni birşey daha öğrendim sayende... hem elektronik hem de bu kadar basit çözüm diyorsun

No problem Mert .Herşeyin çözümü olmasa da vites kilitlenmelerinin ilacı bu role. Bilgi Denenmiş tecrübe edilmiştir güvenle kullanabilirsin .Umarımki pek çoğumuzun işine yarayacaktır.

K@RUB
23.Mart.2016, 08:06
Teşekkürler Yıldırım abi ellerine sağlık :) , kalkışlarda ve ani hızlanmalarda takıldığını gaza bassak da araç hareket ederken yığılmasından mı anlayacağız ? Yada o/d lambası yandığında mı eyvah diyip aracı dinlenmeye alacağız ? Abi o/d tuşu vitesi küçültüp deviri tavan yapıp daha aksiyonlu gitmeyi amaçlamıyor mu ? :)

ukymk55
23.Mart.2016, 08:55
Teşekkürler Yıldırım abi bir gün eskişehire gelicem sana check up yaptırcam ZJ ye :D
Yada bursaya gelirsen yaparız

Beatrix
23.Mart.2016, 10:47
Teşekkürler Yıldırım abi ellerine sağlık :) , kalkışlarda ve ani hızlanmalarda takıldığını gaza bassak da araç hareket ederken yığılmasından mı anlayacağız ? Yada o/d lambası yandığında mı eyvah diyip aracı dinlenmeye alacağız ? Abi o/d tuşu vitesi küçültüp deviri tavan yapıp daha aksiyonlu gitmeyi amaçlamıyor mu ? :)

OD konumu hep yanlış anlaşılıyor; OD düğmesine bastığında OD devreye girmez , aksine devreden çıkartılır.

Süratli otoban sürüşlerinde şanzımanda elektronik olarak yüksek hız moduna geçen bir sistem vardır.

Eğer OD düğmesine basılmamışsa ( ışığı yanmıyorsa, yani devre dışı bırakılmamışsa ) araç D konumunda 50 km' nin üstüne çıktığında , motor ısısı da normal çalışma hararetine ulaştığında devreye girer.

Eğer O/D düğmesine basarsan ( ışık yanarsa ) bu sistemi devre dışı bırakarak romörk veya ağır yük taşırken şanzımanın agrasif vites değiştirmelerini engeller daha istikrarlı ve kararlı bir sürüş elde edersin.

Dip not ! Asla O/D basılı ( ışığı yanıyor, yani devre dışı bırakılmışsa ) vaziyette 70-80 km' nin üstüne çıkma.!
Mert sırf bu hata yüzünden motorunu yakmıştı.

K@RUB
23.Mart.2016, 11:09
OD konumu hep yanlış anlaşılıyor; OD düğmesine bastığında OD devreye girmez , aksine devreden çıkartılır.

Süratli otoban sürüşlerinde şanzımanda elektronik olarak yüksek hız moduna geçen bir sistem vardır.

Eğer OD düğmesine basılmamışsa ( ışığı yanmıyorsa, yani devre dışı bırakılmamışsa ) araç D konumunda 50 km' nin üstüne çıktığında , motor ısısı da normal çalışma hararetine ulaştığında devreye girer.

Eğer O/D düğmesine basarsan ( ışık yanarsa ) bu sistemi devre dışı bırakarak romörk veya ağır yük taşırken şanzımanın agrasif vites değiştirmelerini engeller daha istikrarlı ve kararlı bir sürüş elde edersin.

Dip not ! Asla O/D basılı ( ışığı yanıyor, yani devre dışı bırakılmışsa ) vaziyette 70-80 km' nin üstüne çıkma.!

Of ! Ergun abi ben tamamen yanlış kullanıyormuşum çok teşekkür ederim bilgiler için , dipnotu okuduktan sonra bir terleme geldi zaten , bir daha O/D tuşuna basmak mı kesinlikle hayır :)

- - - Mesaj Birleştirme - - -

Of ! Ergun abi ben tamamen yanlış kullanıyormuşum çok teşekkür ederim bilgiler için , dipnotu okuduktan sonra bir terleme geldi zaten , bir daha O/D tuşuna basmak mı kesinlikle hayır :)

y-bsungur
23.Mart.2016, 11:25

Burak.Aracın kalkışlarda veya ani hızlanmalarda yığılmasının vites takılması ile ilgisi yok o başka bir şey vites takılması ayrı bir şey araç vites takılmasında çok ciddi aksaklıklar gösteriyor.

Motor devri sen gaza bassanda şanzıman vites geçişine izin vermediği için benzin akışı ECU araç tarafından otomotik kesilir ve asla devir saati belli orandan fazla 1500/1800 den fazla yükselemez araç başlar bagırmaya şanzumanda ve motorda ciddi bir silkeleme uğuldama ve neredeyse gitmemeye yakın kesilmeler yaşarsınız vites kitlenmesi yada şanzıman kitlenmesi ADAMA TER DÖKTÜRÜR egerki 1 veya 2 vitesde kitlenmişseniz iyi kötü araç yürür ama asla bu durumda aracı yürütmeye devam etmeyiniz aracı egerki 1/2 vitesde yürüyorsa emniyet şeridine sokmak için bu durumda yürütünüz egerki 3/4 vitesde kitlenmişse aracı İTTİRSENİZDE YÜRÜMEZ. Hangi vitesde kitlenirse kitlensin dogruca çekiciyle servisin yolunu tutarsınız.İşte bu durmda el atacağınız yer Bu ROLE olmalı % 75 oranla (şanzuman içinde bir sıkıntı yoksa)arıza Elektrik akımıyla alakalıysa genelde bu ROLE üzerinden problemi çözersiniz.

toporomboz
23.Mart.2016, 12:56
yıldırım arkadaşım yine nokta atışı basit pratik çözüm bigi paylaşılınca güzel oluyor...[QUOTE=y-bsungur;28598]Power Distribution Centre içinde bulunan ve tüm zj kullanıcılarının elinin altında olduğu halde ne işe yaradığını pek bilmediğimiz ve hiç dokunmadığımız bir roleden bahsetmek istiyorum .

ukymk55
23.Mart.2016, 14:12

Ergun abi, araba 80-90 gibi sanki bir viites daha atıyormuş gibi geliyordu bana.
Bazen acaba benimki 5 vitesm diyordum. bu otoban sürüşü dediğin bu mu acaba.
araba sanki vites atmış gibi bi rahatlıyor devir daha düşük seviyeye iniyor.

Beatrix
23.Mart.2016, 18:19
Ergun abi, araba 80-90 gibi sanki bir viites daha atıyormuş gibi geliyordu bana.
Bazen acaba benimki 5 vitesm diyordum. bu otoban sürüşü dediğin bu mu acaba.
araba sanki vites atmış gibi bi rahatlıyor devir daha düşük seviyeye iniyor.

Evet, tastamam bu !

Şanzıman beyni uygun şartları gördüğünde kendi bunu elektronik olarak kumanda ediyor ve extra bir vites daha ekliyor gibi...