PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 98 Avrupa ZJ CD Changer sorunsalı ?

ukymk55
05.Þubat.2016, 11:03
Arkadaşlar bilindiği üzere bizim araçta teyp sadece kasetçalar.
cd changer takma şansımızı sorgulamak istiyorum.
En son anfinin yanına baktığımda boşta sallanan bir soket vardı.
bende ona güvenerek bir arkadaşımdan bir CD changer aldım ve taktırmayı denicem.

Başarı şansımız ne olur. Uygulamada bilinen detaylar varsa yardımcı olurmusunuz.

Ayrıca teybin direksiyondan kumandası malumunuz yok bizim modellerde. taktırılabilir mi?
çünkü teybin üzerindeki ses açma kapama düğmesi bozuldu. ses açıyor ama kısamıyorum.

1851

1852

1853

ukymk55
05.Þubat.2016, 11:53
Bu da arka koltuk altındaki bahsettiğim soket.

1854

1855

ycankes
05.Þubat.2016, 12:46
Sizin cd changeri eski sahipleri yemiş bence. Ülkemizdeki Avrupa versiyonlarda koltuk altinda changer fabrika çıkışlı var diye biliyorum.

ukymk55
05.Þubat.2016, 15:15
5,2 lerde yok biliyorum.
5,9 larda var sanırım.

ycankes
05.Þubat.2016, 15:52
Fotoğraftaki soket orjinal CD Changerin bağlantı soketi diye hatırlıyorum bende. Geçenlerde sormuştum forumda ayni soket bizim zjdede boşta.Orjinal bizdede yok Alpine Cd Changer var.

mjz66
05.Þubat.2016, 18:03
Ben de durum bu, adamlar koymuÅŸ one tekli cd'yi rahat rahat:)

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160205/162fbf03a516fb0619fda9b7ea56f6f3.jpg

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

toporomboz
05.Þubat.2016, 18:34
mavi soket orijinal chrysler 6lı cd changer için....benim sattığım 5,2 de alpıne vardı onun ara kablosounu alacaksınız koltuk altından göğüse çekilecek uzun bir kablo teyp in arkasında giriş fişine takılacak işlem tamamdır....teyp üzerindeki tuşlardan her türlü işlemi yapıyorsunuz.açma kapama düğmesi için hazır sökükülmüşken düğmenin potans deniyor zannedersem kontak spray ile temizleyin düzelme şansı yüksek bendede vardı aynı sorun düzeldi....kolay gelsin
Bu da arka koltuk altındaki bahsettiğim soket.

1854

1855

ycankes
05.Þubat.2016, 19:05
Teyp topu tamiri biraz uzun iş.Konsolun baya sökülmesi gerekiyor. Ses açıp kaparken topu parmak arasinda firildak gibi döndürünce sıkıntı olur genelde. Daha yumuşak,topun üstüne hafif bastırarak ses açıp kaparsanız sıkıntı olmaz. Bu olay ZJ'lerde genel olarak böyle bildiğim kadarıyla.

y-bsungur
05.Þubat.2016, 20:18
1856

Benim kide Cd çalarlı

FuatD
05.Þubat.2016, 21:08
Benim ki de cd çalarlı :)

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160205/e8ed36990b38dd5dadea22ed4b94a98b.jpg

KARADAG
08.Þubat.2016, 13:36
Arkadaşlar zj lerin bir çogunda cd li teyp ler mevcuttur.Bazıları ise kasetçalar teyp olarak piyasaya çıkmıştır.Cd changerli araçların teypleri kaset çalar lıdır.Hem cd çalar hemde changer ikisi bir arada ben rastlamadım olması da pek mantıklı değil zaten. teyp lerinizin cd changer ile uyumlu olduğunu kontrol etmek isterseniz teyp arkasında 8 pin soket girişi olması gerkiyor. yoksa teybinize cd changer monte edilemez ve/veya edilmemiştir.1857 resimde gözüktüğü gibi.Bu arada benim araçta cd changer mevcut.yeni pioneer teyp almıştım fakat ses kalitesi orinali kadar kaliteli olmadığından ve görsel olarak pek ikna edemediğinden değiştirdim orj. geri taktım track cd dinliyorum.Bu arada benim direksiyonun altında kontrol tuşları mevcut ancak işlem görmüyor???

ycankes
08.Þubat.2016, 14:13
Arkadaşlar zj lerin bir çogunda cd li teyp ler mevcuttur.Bazıları ise kasetçalar teyp olarak piyasaya çıkmıştır.Cd changerli araçların teypleri kaset çalar lıdır.Hem cd çalar hemde changer ikisi bir arada ben rastlamadım olması da pek mantıklı değil zaten. teyp lerinizin cd changer ile uyumlu olduğunu kontrol etmek isterseniz teyp arkasında 8 pin soket girişi olması gerkiyor. yoksa teybinize cd changer monte edilemez ve/veya edilmemiştir.1857 resimde gözüktüğü gibi.Bu arada benim araçta cd changer mevcut.yeni pioneer teyp almıştım fakat ses kalitesi orinali kadar kaliteli olmadığından ve görsel olarak pek ikna edemediğinden değiştirdim orj. geri taktım track cd dinliyorum.Bu arada benim direksiyonun altında kontrol tuşları mevcut ancak işlem görmüyor???

Direksiyondaki kontrol tuşları amerikan versiyon 5.2lerde var avrupa versiyonlarda yok. Ki sizin araba galiba 5.9du. 5.9dada amerikan versiyon trde yok üretildi mi onuda bilmiyorum. Bu yüzden çok yardımcı olamadım kusura bakmayın.

ycankes
08.Þubat.2016, 14:15

Direksiyondaki kontrol tuşları amerikan versiyon 5.2lerde var avrupa versiyonlarda yok. Ki sizin araba galiba 5.9du. 5.9dada amerikan versiyon trde yok üretildi mi onuda bilmiyorum. Bu yüzden çok yardımcı olamadım kusura bakmayın. http://www.geze-gen.com/showthread.php/1104-Jeep-ZJ-Amerikan-Avrupa-Versiyon-hakk%C4%B1nda-bilgi'da bahsetmiştim müzik sistemlerinden.

KARADAG
11.Þubat.2016, 10:41
Direksiyondaki kontrol tuşları amerikan versiyon 5.2lerde var avrupa versiyonlarda yok. Ki sizin araba galiba 5.9du. 5.9dada amerikan versiyon trde yok üretildi mi onuda bilmiyorum. Bu yüzden çok yardımcı olamadım kusura bakmayın. http://www.geze-gen.com/showthread.php/1104-Jeep-ZJ-Amerikan-Avrupa-Versiyon-hakk%C4%B1nda-bilgi'da bahsetmiştim müzik sistemlerinden.

yavuz mesajı yeni okudum yazmayı unuttuğum bir açıklamaya istinaden; aracı yeni aldığımda direksiyon simidi derisinde çizikler mevcuttu kaplatayım dedim 140 tl istediler aynı kalite olmaz abi nihayetinde diye de ayrıca uyardılar.Ben de gittim çıkmacıdan gayet temiz sıfır ayarında bir direksiyon ile benim direksiyonu verdim üste 100 tl ile değiştirdim. Aldığım direksiyonu altında tuşlar mevcut 5.2 nin direksiyonu (bu arada ilk defa görmüştüm tuşlu versiyonunu) teybiniz uyumlu ise tuşlar faliyet gösterir dediler.Soketlerine baktım her ikiside aynı giriş ekstradan bir başka giriş mevcut değildi.Tuşlar işlem yapmadığına göre teyp uyumlu değil herhalde diye kanıksadım olayı durum bundan ibarettir.Yine merakımdan sormak isterim olay tamamen teyp ile alakı ise teybide değiştireyim olsun bitsin...

ycankes
11.Þubat.2016, 15:03
yavuz mesajı yeni okudum yazmayı unuttuğum bir açıklamaya istinaden; aracı yeni aldığımda direksiyon simidi derisinde çizikler mevcuttu kaplatayım dedim 140 tl istediler aynı kalite olmaz abi nihayetinde diye de ayrıca uyardılar.Ben de gittim çıkmacıdan gayet temiz sıfır ayarında bir direksiyon ile benim direksiyonu verdim üste 100 tl ile değiştirdim. Aldığım direksiyonu altında tuşlar mevcut 5.2 nin direksiyonu (bu arada ilk defa görmüştüm tuşlu versiyonunu) teybiniz uyumlu ise tuşlar faliyet gösterir dediler.Soketlerine baktım her ikiside aynı giriş ekstradan bir başka giriş mevcut değildi.Tuşlar işlem yapmadığına göre teyp uyumlu değil herhalde diye kanıksadım olayı durum bundan ibarettir.Yine merakımdan sormak isterim olay tamamen teyp ile alakı ise teybide değiştireyim olsun bitsin...

Daha önce Levent abiye sormuştum ben bu durumu. Bizim de direksiyon derisi eskimişti. Kaplatmak yerine avrupa versiyon zjye amerikan versiyon direksiyonu taksak teyp tuşları çalışırmı diye. Ne cevap verdiğini hatırlayamıyorum. Dediğin gibi Ersin abi eğer aynı girişler-soketler varsa mantıken çalışması lazımdı. Bana sorarsan teyp ile alakalı değil,kablo tesisatı ile alakali. Yani senin direksiyonunda o tuşlar için tesisat sokete kadar var ama soketten teybe tesisat yok.Eğer düşündüğüm şekildeyse öğrenmiş olduk ki amerikan versiyon zj direksiyonu avrupa versiyon zj teybiyle işlemsiz uyum sağlamıyor.

KARADAG
11.Þubat.2016, 15:44
Sunu ozellikle vurgulamak istiyorum.Direksiyon simiti icindeki soket diger direksiyon simidindrki ile ayni yanlis hatirlamiyorsam 4 pinli bir soketti.baskaca hic bir soket mevcut degil alttaki tuslarin kablolarini da takip ettim ayni soket icine geliyor.belki sotle bir durum sozkonusu olabilir.tuslardan gonderilen sinyali beyinde ileten bir modul olabilir orasini bilemeyecegim

mjz66
11.Þubat.2016, 17:22
Daha önce Levent abiye sormuştum ben bu durumu. Bizim de direksiyon derisi eskimişti. Kaplatmak yerine avrupa versiyon zjye amerikan versiyon direksiyonu taksak teyp tuşları çalışırmı diye. Ne cevap verdiğini hatırlayamıyorum. Dediğin gibi Ersin abi eğer aynı girişler-soketler varsa mantıken çalışması lazımdı. Bana sorarsan teyp ile alakalı değil,kablo tesisatı ile alakali. Yani senin direksiyonunda o tuşlar için tesisat sokete kadar var ama soketten teybe tesisat yok.Eğer düşündüğüm şekildeyse öğrenmiş olduk ki amerikan versiyon zj direksiyonu avrupa versiyon zj teybiyle işlemsiz uyum sağlamıyor.
Yavuzcan; benim araba da avrupa versiyonu kanada yapimi, teyp kaset calarsiz önden tek cd, ilginctir baska kimsenin aracinda yok ayni teyp! Direksiyon tuslarinin avrupasi amerikasi yok benim bildigim hepsi calisir...bu araclardan anlayan ustasi ya da elektrikcisinin bakmasi lazim

K@RUB
11.Þubat.2016, 19:39
Yavuzcan; benim araba da avrupa versiyonu kanada yapimi, teyp kaset calarsiz önden tek cd, ilginctir baska kimsenin aracinda yok ayni teyp! Direksiyon tuslarinin avrupasi amerikasi yok benim bildigim hepsi calisir...bu araclardan anlayan ustasi ya da elektrikcisinin bakmasi lazim

Levent abi benim araçta tek cd girişli teyp mevcut :) içi bej senin araçla uyuyor sanıyorum, gold edition serisi sanırım benimde model 95 :)

mjz66
11.Þubat.2016, 20:09
Levent abi benim araçta tek cd girişli teyp mevcut :) içi bej senin araçla uyuyor sanıyorum, gold edition serisi sanırım benimde model 95 :)
Hadi canim! Resim alim hemen:) kasetcalarsiz ama benim tekrar ediyorum...tek cd calar

K@RUB
11.Þubat.2016, 20:49
Aynen abi tek cd:) fakat tüm çabalara rağmen radyo yayını alamadık bizde yeni bir teyp ile değişimini yaptık:) hatta sökerken teyp işini yapan çocuk abi bunu bana ver bu cihazı takas yapalım dedi kabul etmedim tabiki :)1860

ycankes
11.Þubat.2016, 21:37

Senin araba çok garip bir versiyon Levent abi :D gold editionmudur artık ne güzel şeyse. Benim bildiğim o direksiyon arkası tuşlar avrupa-amerikan versiyon farklarından biriydi ama senin araba bu bilgiyi çürüttü gibi.

ycankes
11.Þubat.2016, 21:39
Sunu ozellikle vurgulamak istiyorum.Direksiyon simiti icindeki soket diger direksiyon simidindrki ile ayni yanlis hatirlamiyorsam 4 pinli bir soketti.baskaca hic bir soket mevcut degil alttaki tuslarin kablolarini da takip ettim ayni soket icine geliyor.belki sotle bir durum sozkonusu olabilir.tuslardan gonderilen sinyali beyinde ileten bir modul olabilir orasini bilemeyecegim

Genede bir elektrik ustasına, bilgili birisine sormak lazım. Bizimkiler birer düşünce sadece.