PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ZJ için arazide ve asfalttaki riskli hareketler nelerdir ?

ycankes
29.Ocak.2016, 12:14
Zj için arazide ve asfaltta arabaya zarar verebilecek,yürür aksamı zorlayacak,riske atacak hareketler nelerdir ? Birkaç ufak tefek duyduğum durumlar var tabiki ama bilmediğim çok şey olduğunu düşünüyorum.
Bilgisiz, korkarak offroad yapmaktan veya asfaltta ha burda kırılırmıkı ha şunu denesem bozulurmuki diye düşünmekten sıkıldım artık. Gözlemlediğim kadarıyla üyelerin baya bir kısmı yıllardır ZJ'yi gerek asfaltta gerek arazide kullanan kişiler. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

FuatD
29.Ocak.2016, 14:16
Yavuz bence asvaltta, gazlayıp giderken dalıp ta öndeki sedan arabayı HB yapmak dışında bir risk yok :)

Arazide de en riskli şey arabayı devirmektir herhalde.

y-bsungur
29.Ocak.2016, 14:22
Asvalttaki tek riski konforu nedeniyle adamın uykusunu getirmesi.Bunun dışında zj asfaltta asla yolda bırakmaz.

K@RUB
29.Ocak.2016, 15:00
Asfaltta virajlarda bizim araçlarda korkuyorum arkadaş açık net :)

ycankes
29.Ocak.2016, 15:46
Zjlerde fren bir otomobile göre çok çok cok zayıf. En büyük dertlerden biri bu. Ikinciside virajlardaki yol tutuşu :) . Ben asıl sorumu yürür aksamla alakalı olarak soruyorum. Akis kesmek diferansiyel sıyırmak gibi problemler hangi durumlarda başımıza gelir ? Mesela düz yolda dip gaz kalkış yaparsak ne olur ? Uzun vadede tork konventörünü bozuyormuş diye duymuştum. Anlık olarak bir problem yaşatır mı? Yani arabanin yürürünü zorlayacak,zarar verecek durumlar pozisyonlar neler ?

06kd941
30.Ocak.2016, 00:09
En basta agir deviri gevsek zemin harici kullanmayin. Donuslerde direksiyonu tam tur yapmayin kasma problemi ve arka lsd ye zarar vermemsi icin. Tabiki kalkista sert kalkmak araca belirli zararlar verir sonucta bir cok metal aksam var ve bunlar her agir kalkista zorlamaya maruz kaliyor. Bunlar benim kendi dusuncelerim ama uzman arkadaslarimizin dusunceleri daha onemli konu hakkinda

kuzeyli
30.Ocak.2016, 16:20
Asfaltta yüksek süratlere cıkmazsanız sizin içiz emniyetli bir sürüş olur, yoldışında da herzaman 2 kere düşünüp risk almadan ilerleyin derim ben ve asla tek aracla yoldışında olmamaya dikkat edin. Nacizane fikrim.

KARADAG
31.Ocak.2016, 01:16
Butun arazi suv tipi araclar otomobile gore yapisi getegi yuksek surat esnasinda ruzgara daha fazla maruz kaldiklari icin kontrolleri guclesir.bircogumuzun zj si standart disi oldugundan firen mesafesi donuslerde manevra guclugu yukseltmeye bagli vibrasyon ve yol tutusu gibi etkenler dogal sayilmalidir.Ancak zj ler asfaltta ve arazide cok basarili araclardir.asfalta cok ketifli ve bir okadarda ceviktir guclu motoru sayesinde ani hizlanmalardan mumkun oldugunca kacinmalisin.sanzimanin uzun omurlu olmasi icin sert kalkislardan uzak dur.her ne kadar 20 kusur yillik araclar olsalarda gunumuzdeki cogu aracta olmayan guvenlik ve ozellik ile donatilmislardir.Arac o kadar guclu ki arazi performansida bir o kadar basarilidir. Olasi bir guc testi yaparsaniz karsilik olarak mutlaka bir yerleri kirarak cevap vermesi muhtemel.Kisacasi sahsi fikrim alinabilecek en mantikli safkan 4x4 dur.

toporomboz
31.Ocak.2016, 15:55
Asvalttaki tek riski konforu nedeniyle adamın uykusunu getirmesi.Bunun dışında zj asfaltta asla yolda bırakmaz.yıldırım arkadaşım özet muhteşem keyifroad olarak bindiğim için teşhisin çok doğru yumuşak süspansiyon ve ev koltuğu rahatlığında koltukları ile beter rahat bir makine :)
rahmetli eski bir ustamın sözünü çok dinlemiştim(30 sene önce kuş serilerinin tamircisi yugoslav göçmeniydi) altındaki arabaya ne olursa olsun güvenme 90 a kadar sen 90 dan sonra araba sana hakim olur derdi ben nisanda 2 sene olacak jeep le tanışmam ondan önce yaklaşık her biri 10 yaşında olan 12 tane mercedes-benz değiştirdim bindim onlardada aynı taktiği uyguladım.....efendim arabamda hız lastiği var 3 saat 220 km hızla gitmeye dayanıyormuş diyen arkadaşıma yahu ALLAH yapısı arızalanıyorda kul yapısı hatalarından lastik gümlese 220 km de attığın takla sayısını hesap makinesi ile hesaplarsın demiştim :) HİÇ BİR ARABAYA GÜVENMEM..... KARŞIDAN GELENİDE HER ZAMAN ACAMİ KABUL ETMEKTE YARAR VAR.....SEN NE OLURSAN OL AYNI YOLLARI PAYLAŞIYORUZ TRAFİK UCUBELERİYLE :) KAZASIZ GÜNLER.....HEPİMİZE

Han Solo
03.Þubat.2016, 13:08
direksiyon tam sağ veya tam sol iken gaza yüklenip yanlamaya çalışmak çok zararlıdır. asla yapılmamalı

ycankes
03.Þubat.2016, 21:02
En basta agir deviri gevsek zemin harici kullanmayin. Donuslerde direksiyonu tam tur yapmayin kasma problemi ve arka lsd ye zarar vermemsi icin. Tabiki kalkista sert kalkmak araca belirli zararlar verir sonucta bir cok metal aksam var ve bunlar her agir kalkista zorlamaya maruz kaliyor. Bunlar benim kendi dusuncelerim ama uzman arkadaslarimizin dusunceleri daha onemli konu hakkinda

Ağır deviri 2,5 yıldır daha hiç kullanmadık,hata mı yapıyoruz bilmiyorum ama öyle hard offroad,kanal geçişleri vsde yapmadık. en fazla girdiğim yerler balçık çamurlu tarlalar.

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

direksiyon tam sağ veya tam sol iken gaza yüklenip yanlamaya çalışmak çok zararlıdır. asla yapılmamalı

tam sağ tam sol asla yapmıyorum Mert abi.Arabayı kasacak hareketlerden kaçınıyorum genelde.