PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şansuman Sorunum hk.

oguzhanyasinzer
12.Ocak.2016, 11:02
Abiler merhabalar,

ben
Jeep Grand Cherokee 5.9 v8 1998 araca sahibim, şanzumanla alakalı sorunumuz var elinizden geldiğince yardımcı olursanız sevinirim. Olayı detaylı anlatıyorum;

yılbaşı aksamı ailecek 3 araba araziye çıktık. dağın ortasına kadar sorunsuz çıktık ve giderken aracın altında duman (aşırı) ve yanık yağ kokusu gelmeye başladı. yağları kontrol ettik bi eksik çıkmadı. aracı zorlamamak için tezgahımızı daha aşağıya kurduk. geceyi bitirdik eve döndük sabah aracı çalıştırdık. arac ilerliyor ama sanzumanın arzılı olduğunu bildiğimiz için benziliğe çektik baktık şanzumanı tamamen bitmiş. çekiciyle sanayiye çektik aracı. şanzuman söktük biraz yanmış şanzuman. keçe falan yanmış (samsunda iyi zj ustamız yok) tork konvortörü değiştik keçeleri değiştik. taktık çalıştırdık araç ileriye ve ya geri gitmedi. sonra ustada bi kaç parça daha değiştirdi (bilyalar diye hatırlıyorum emin değilim) araç ileri ve geri gitmeye başladı. fakat asıl sorun burada araç ikinci vitesde kaldı. 1 e geçmiyor. 2. vitesde kalkıyor. aracı 1 e geçirmek için bu gün şanzuman beynini söküp temizleyip takacağız. sorun nerde olabilir mekanik mi yoksa elektiriksel midir yardımcı olurmusunuz?

bu arada forumu çok beğendim buralarda takılacağım gibi duruyor. herkesle tanışmayı iple çekiyorum.

Han Solo
13.Ocak.2016, 01:48
oğuzhan geçmiş olsun...5.9 ların şanzımanı biraz daha usta seçiyor. her ustanın yapabileceği birşey değil 5.2 lerin şanzıman kolaylıkla yapılıyor .. 5.9 şanzımanı için iyi bir usta şart yoksa deneme tahtasına döner bir türlü adam olmaz. eğer usta garantili yapamıyorsa uğraşma daha fazla bu işi yapacak birine şanzımanı gönder yapsın abi. sorduğun sorular da aslında ustanın bileceği şeyler bence

oguzhanyasinzer
13.Ocak.2016, 10:25
burda arabistanda 25 sene çalışmış bi usta buldum adam hep american araçları ile uğraşmış. çok zj şanzumanı söküp takmış ama bakalım.

ustanın demesine göre şanzuman açacak. araç ikinci vitesde kalkıyor. yokuşlarda gitmiyor. ama ustaya göre açacak böyle bi şey varmı?

Beatrix
13.Ocak.2016, 17:33
burda arabistanda 25 sene çalışmış bi usta buldum adam hep american araçları ile uğraşmış. çok zj şanzumanı söküp takmış ama bakalım.

ustanın demesine göre şanzuman açacak. araç ikinci vitesde kalkıyor. yokuşlarda gitmiyor. ama ustaya göre açacak böyle bi şey varmı?

Ohuzhan, şanzumanı kurcalayacak yeni birisini bulmuşsun.... :)

oguzhanyasinzer
13.Ocak.2016, 17:48
ohuzhan, şanzumanı kurcalayacak yeni birisini bulmuşsun.... :)

şanzumanci bulduk ama yarimizami zararimiza mi bilmiyorum.

Halledemessek hafta sonu ankaraya gidip ........... 'de şansuzman manzuman motor ne var yok 5 bin lira yakip dönecez :) (aracı adam gibi yapıp )

oguzhanyasinzer
14.Ocak.2016, 16:50
bu sorundan daha önce yaşayan hiç olmadımı ya :) beni ankara gitmek zorunda bırakmayın ne olur :))

araç 1. vitese geçmiyor. 2 ve üstü var. kalkışlar 2. vitesde yapıyor. eskisi gibi seri değil araç.
vitesi manuel 1 aldığımızda araç kendini kitliyor kapatıyor kasıyor acayip şeyler yapıyor ne yapacağız yok başına gelen yaw :)

Han Solo
14.Ocak.2016, 19:31
bu sorundan daha önce yaşayan hiç olmadımı ya :) beni ankara gitmek zorunda bırakmayın ne olur :))

araç 1. vitese geçmiyor. 2 ve üstü var. kalkışlar 2. vitesde yapıyor. eskisi gibi seri değil araç.
vitesi manuel 1 aldığımızda araç kendini kitliyor kapatıyor kasıyor acayip şeyler yapıyor ne yapacağız yok başına gelen yaw :)

eğer ankaradaki sağlam usta ise 1 kerede yap bitsin sürekli git gel tekrar yaptır iş uzayacak yoksa

ahimrek
15.Ocak.2016, 00:18
Merhaba... 1 aydır bende şanzıman problemiyle uğraştım, uğraşmaya devam ediyorum. Daha doğrusu ustanın gönlünü yapıp yaptırıncaya kadar zaman aldı. Şanzıman güzel de iki seferdir olmadık yerlerden yağ kaçırdı. Yağ çubuğu o-ring inden, soğutma sistemi dönüş borusundan şimdi usta da yine araç gıcık bir durum allah kolaylık versin...

oguzhanyasinzer
15.Ocak.2016, 09:51
eğer ankaradaki sağlam usta ise 1 kerede yap bitsin sürekli git gel tekrar yaptır iş uzayacak yoksa

hafta sonu gidecez bakalım :)

- - - Mesaj Birleştirme - - -

Merhaba... 1 aydır bende şanzıman problemiyle uğraştım, uğraşmaya devam ediyorum. Daha doğrusu ustanın gönlünü yapıp yaptırıncaya kadar zaman aldı. Şanzıman güzel de iki seferdir olmadık yerlerden yağ kaçırdı. Yağ çubuğu o-ring inden, soğutma sistemi dönüş borusundan şimdi usta da yine araç gıcık bir durum allah kolaylık versin...

saolasın :))

Beatrix
15.Ocak.2016, 10:02

Soğutma sistemi dönüş boruları kaçakları çok önemli, seyir esnasında bir anda patlayıverir anlamazsın, yağ boşalır, şanzımanı yaktığını anca anormal sesler gelmeye başladığında anlarsın ki geç olur, Bir an önce elden geçirtmelisin. Tecrübeli usta gerekli; borular sökülürken bilinçsizce zorlanırsa şanzıman üzerindeki giriş yeri kırılır ve şanzıman aşağı alınarak tornada işlem yapmak zorunda kalınır.

oguzhanyasinzer
20.Ocak.2016, 12:47
Araci ankaraya çektik akgün&aydinda su anda tüm sorunlarini gidereceğiz inş. Samsunda halledemedik, serviste olacak gibi. Ilginize çok teşekkür ederim.