PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : " orfoz kaptan "

Excalibur
09.Aralýk.2015, 23:34
Şimdi Kimdir bu Orfoz Kaptan diyeceksiniz haklı olarak:)

Aileden gelen , kanimiza karişan Deniz, Sualti, Yelken aşkı bir kaç nesil öncesine büyük dedelerimizin dedelerine dayaniyor. Daha motorlu teknelerin varliği ortada yokken üç direkli kadırgalarin olduğu dönemler de Akdeniz kiyilari ülkelerine Ceberitarık bogazina kadar ki denizlerde Z.yaği, harup pekmezi, üzum , tekstil gibi farkli ürünlerin ticaretini yapmak icin yillarca deniz üstünde yelken açmislar. "GÜNEŞ" adli 3 yelken kadirgaları ile ömür tüketmişler.

Nesil ilerledikçe Sünger'e Süngerciliğe yönelmişler ve takii bir kaç nesil sonra ailemimin büyüğü büyük dayim (babamin dayisi) Rahmetli Mustafa Aydoğmuş namı diyar "Orfoz Kaptan" son üyesi olmuş Kos'ta, Bodrum da. Hayatinı yelkenle dümen suyunda bıraktığı denizlerin atında kah Ayvalıkta, kah Antalya da süngerde geçirdi.

Çocuk günlerimde hatirlamadigim kadar kendi yaptıği ve aldıği yekenlileri ile kiyilarimizi arşinladi hayati boyunca bazen yanlız, bazen sevgili yeğeni babam ile. İlk dümen suyum "DİNÇ " yelkenlisinde daha boyum kısa iken Alman adası yelken seyri ile hocalık yaptıği günlere dayanir. Sıkı bir Gökova aşiği, doyamdığı denizlere ilerliyen 80li yaşlarina doğru vazgeçemediği deniz aşki ile bir kez daha aldıği yaşına göre rahat kullnmayı düşündüğü mütevzi 7,95cm yelkenlisi ile Orfoz Kaptanimiz icin iki belgesel çekildi.

Deniz için, Yelken için, kalbi heyecanla atan arkadaslarima sesleniyorum, hiç geç kaldığınızi düşunmeyiniz. Az olun, küçük olsun, olsun da ufak olun hiç muhim degil. Mühim olan deniz de denizi yaşıyabilmek....

Her bir dakikasında güzel öğütler ile feyz verecek, linkleri payaşıyorum. İyi seyirler

TRT - Deniz Yüzlü İnsanlar 9.bölüm
https://m.youtube.com/watch?v=pmWP9gbj2Mo

EkmeÄŸi Deniz Olanlar
https://m.youtube.com/watch?v=5OXQEst_Gjc

Han Solo
10.Aralýk.2015, 15:23
önünde saygıyla eğiliyorum mekanı cennet olsun...ne zaman rahmetli oldu

Dragon
11.Aralýk.2015, 11:14
keyifle izledim...teşekkürler kaptan

Excalibur
12.Aralýk.2015, 05:34