PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Death wobble sadece ön tekerlerdemi olur

y-bsungur
17.Kasým.2015, 02:26
İnsanın başına ne gelirse meraktan gelir derler.

Death wobble yi bugüne kadar hep ön takım lastiklerde oluşan ve hızla artarak gelişen sağa sola yalpalama sorunu olarak okuduk ve ögrendik.

Sormak istediğim bu DW belli bir süratteyken sadece ön lastiklerdemi olur arka lastiklerde de olma ihtimali varmı ve DW sadece saga sola yalpalamaya mı denir Örnek olarak ön veya arka lastikler sağa sola değilde yukarı aşağı zıplama hareketi yaparsa buna da DW denirmi.

Maverick
17.Kasým.2015, 03:19
Bildiğim kadarıyla arkalarda direksiyon yani yönlendirme sistemi olmadığı için Death Wobble yaşanmaz.

Önlerin aşağıya yukarı hareketine Bump Steer deniyor ve bu da Death Wobble benzeri bir sarsıntı oluşturuyor.

Bump Steer Animasyonu için https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/9c/TractorBumpSteer.GIF

Death Wobble'ın lastikleri soktuğu durum; https://youtu.be/TOoUnv9sOtk?t=49s

Death Wobble'ın araç içi sarsıntısı https://www.youtube.com/watch?v=DHIT3vwKTQ0

Ben D/W'yi 11 kez yaşadım ve hepsi 90 km/s'in üzerindeydi. Gerçi şu sıralar bir araştırma içindeyim. Aracı 1.5" yükselten ön yaylarım HD yani demir tampon ve vinç için özel üretim yaylarmış. Bu yüzden yaşadığım depremin Bump Steer olduğunu düşünmeye başladım. Çarşamba günü standart 1.5" yay takıp beni her seferinde D/W'ye sokan mazgaldan geçip deneyeceğim.

y-bsungur
17.Kasým.2015, 03:32
Burak Ön tekerler için seninle hem fikirim fakat Bump stear denilen bu sarsıntının sebebi eğerki hıgh duty yay degilse ne olabilir.ayrıca bu DW yada BS her ne ise arka tekerlerdede olabiliyor benim merak ettiğim arka tekerlerde oluşmasının sebebi ne olabilir.

Maverick
17.Kasým.2015, 04:01
Burak Ön tekerler için seninle hem fikirim fakat Bump stear denilen bu sarsıntının sebebi eğerki hıgh duty yay degilse ne olabilir.ayrıca bu DW yada BS her ne ise arka tekerlerdede olabiliyor benim merak ettiğim arka tekerlerde oluşmasının sebebi ne olabilir.

Abi Bump Steer ön takımların geometrisi ile alakalı. Rot başlarının, alt üst rot çubuğunun vs. yanlış uzunlukları, yanlış ayarlanmaları buna sebep oluyor. Standart bir araçta track bar ve drag ling yani üst rot paralelken yükseltilmiş bir araçta bunlar paralel olmuyor. Bundan sebep bir tümseğe çarptığında üst rot dikey süspansiyon hareketi ile çekiliyor ve sıkıştırılıyor. Demek istediğim üst rot uzamak veya kısalmak istiyor. Boyu değişmeyeceğine göre, uzamak istediğinde tekerlekler yolcu tarafına, kısalmak istediğinde sürücü tarafına dönüyor. Araç yön değiştirmek istiyor. Bildiğimiz üzere üst rot sürücü tarafında şaseye, yolcu tarafında tekerleğe bağlı. Ayrıca yamulmuş veya kırılmış track bar ve üst rot ta B/S'ye sebep olabilir.

Özetle sorunu çözmek için ikisinin paralel olması gerekiyor. Aşağıdaki çizimde bunu güzel anlatmış.

1648

Paralel olmadıklarında

1649

Paralel olduklarında

1650

Track bar indirme ve deve boynu (pitman) indirme yapıldığında paralel olduklarında.

Arkada tekerde Death Wobble olacağını sanmıyorum lastikler sağa sola dönmediği için ama Bump Steer için fikrim yok çünkü arka tarafa hiç yoğunlaşmadım. Bu yazdıklarımı da kendi sorunum için araştırma yaparken öğrendim.

Sen özellikle arkayı sordun abi. Sorun mu yaşadın?

y-bsungur
17.Kasým.2015, 04:26
Benim arkayı sormamın sebebi bende arka dif zaten sıkıştırıyor ve baktırmam gerekiyor çünkü zaman zaman saga sola dönerken bir ugultu ve gürültü sesi alıyorum aracı kasan bir tutulma oluyordu ben geçenlerde aracın arkasını iki tekeride birden bir nedenle yerden kaldırdım ve bu kasılma olayı kayboldu ne oldugunu anlamadım bende bunun sebebini araştırıp duruyorum lakin dün bir şey oldu süratli bir halde şerit degiştirirken şeritler üzerinde tırtıklı bir yapı oluyor ve ben o tırtıklı yapının üzerinde 90 km ile filan ortalama 50 metre kadar düz gittim ve arka tekerlekte artarak yükselen bir sekme hissettim nasıl oldugunu anlamadım ama şeritten aracı çektim ve ya gaz verdim ya gaz kestim titreme kayboldu aynı şey bugünde oldu daha önce de pek çok kez tırtık üzerinde araç sürmüşümdür fakat hiç böyle bir şey yaşamamıştım şimdi bunuda merak ediyorum bu neden oldu acaba bir tesadüfmü veya bunun teknik bir sebebimi var.aklıma aks bilyasından tutda denge koluna varıncaya kadar pek çok şey geliyor ama acaba ne olabilir.hah tırtıkdan geçme denilebilir ama gel bunu bana anlat taktım kafaya bir kere.

Maverick
17.Kasým.2015, 04:43
Kasan tutulma dedigin yavas hizda 10-20 arasi gibi, nerdeyse tam donus yaparken oluyorsa difrransiyel kilidi devreye giriyor. Onu mu diyorsun acaba abi?

Diger mevzu hic fikrim yok. Diferansiyele de cok vakif degilim. B/S de D/W de arac yavaslayana kadar gecmez. Anlik bir sey degil. Ben mesela D/W 120 km/s de girince 60'a yavaslayana kadar suruyor.

y-bsungur
17.Kasým.2015, 04:53
Kasan tutma evet çok yavaş ve saga sola dönerken oluyordu şimdi o kaldırma olayından bu yana olmuyor ,diger mevzuyu bende anlamış değilim çok kolay kontrol edebildim öyle ciddi bir sürat düşürme veya artırmaya ihtiyaç duymadım ama kontrol etmesem yani sürati değiştirmesem neredeyse aracın arkası zıp zıp zıplayacak gibi geldi bana.acaba arka driveline shaft mı salınım yapıyor ? hani salınım yapsa da tekerleri sektirirmi anlamadım.? lastik havalarım ve balanslarıda iyi hatta kontrol ettim kopuk balans filanda yok ama yinede bir balans kontrolu yaptırsammı diyede düşünüyorum özelliklede dikkatimi çekti araç stabil giderken degilde hız artışı esnasında oldu bu

epatlak
17.Kasým.2015, 09:56
Benim arkayı sormamın sebebi bende arka dif zaten sıkıştırıyor ve baktırmam gerekiyor çünkü zaman zaman saga sola dönerken bir ugultu ve gürültü sesi alıyorum aracı kasan bir tutulma oluyordu ben geçenlerde aracın arkasını iki tekeride birden bir nedenle yerden kaldırdım ve bu kasılma olayı kayboldu ne oldugunu anlamadım bende bunun sebebini araştırıp duruyorum lakin dün bir şey oldu süratli bir halde şerit degiştirirken şeritler üzerinde tırtıklı bir yapı oluyor ve ben o tırtıklı yapının üzerinde 90 km ile filan ortalama 50 metre kadar düz gittim ve arka tekerlekte artarak yükselen bir sekme hissettim nasıl oldugunu anlamadım ama şeritten aracı çektim ve ya gaz verdim ya gaz kestim titreme kayboldu aynı şey bugünde oldu daha önce de pek çok kez tırtık üzerinde araç sürmüşümdür fakat hiç böyle bir şey yaşamamıştım şimdi bunuda merak ediyorum bu neden oldu acaba bir tesadüfmü veya bunun teknik bir sebebimi var.aklıma aks bilyasından tutda denge koluna varıncaya kadar pek çok şey geliyor ama acaba ne olabilir.hah tırtıkdan geçme denilebilir ama gel bunu bana anlat taktım kafaya bir kere.
Aracınızda arka diff te LSD varmı. Anlattıklarınız LSD problemi gibi görünüyor.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erolkan
17.Kasým.2015, 10:10
Kasan tutulma dedigin yavas hizda 10-20 arasi gibi, nerdeyse tam donus yaparken oluyorsa difrransiyel kilidi devreye giriyor. Onu mu diyorsun acaba abi?

Bende aynı durum var.Özellıkle yavaş parkerderken veya 20 km ye kadar olan hızlardaki dönüşlerde kanırtı sesi yapıyor.Ustamın dediğine göre lsd balatalarınının plakalarından biri aşınmış.Değişmesi gerekıyor dedi.

y-bsungur
17.Kasým.2015, 10:34
evet arka difte lsd var ve dönüşlerde kilidi açmadıgı için araç kasılıyor bu nedenle lsd kilit pullarının elden geçmesi gerektiğini düşünüyorum fakat bu lsd düz giderken böyle arka tekerlekte sekmeye yol açarmı onu bilmiyorum

Maverick
17.Kasým.2015, 14:15
Grcen liftteykrn benim on ve arka kilidi denedik. Ben lastigi ileri cevirdim, diger taraftaki lastikte belli bi sure sonra ileri donmeye basladi, zorlanarak tabi.

Simdi lsd sorunum oldugunu sanmiyorum o yuzden ama bu dusuk hizda donuslerde gelen sesin normal oldugunu dusunuyordum kilit devreye girdigi icin. Fakat burada yazilanlara gore iyi degil.

epatlak
17.Kasým.2015, 20:49
Burakçım diff te lsd katkısı yoksa dönüşlende ses yapabiliyor. Ama ses yaparken aynı anda kasma hoplama zıplama yapıyorsa sıkıntı var demektir.

Mobil cihazımdan gönderildi.

y-bsungur
17.Kasým.2015, 21:48
lsd pullarının değişmesi gerektiğini biliyorum fakat benim bahsettiğim lastik sekmesi düz yolda ve yüksek sürat de oluşmuş olan bir hadise lsd pulları düz yolda giderken de buna sebep olabilir mi ya da başka ne sebep olur bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.

ukymk55
18.Kasým.2015, 09:05
Burakçım diff te lsd katkısı yoksa dönüşlende ses yapabiliyor. Ama ses yaparken aynı anda kasma hoplama zıplama yapıyorsa sıkıntı var demektir.

LSD katkısı nı TR de bulabilirmiyiz.
Difransiyel yaplarını değiştirmeyi düşünüyorum bakım olarak. Katkı da koysam iyi olur.

epatlak
18.Kasým.2015, 09:07
LSD katkısı nı TR de bulabilirmiyiz.
Difransiyel yaplarını değiştirmeyi düşünüyorum bakım olarak. Katkı da koysam iyi olur.
Yetkili servislerden satın alabilirsiniz.